17/1999. (HK 11.) HM határozat
a Magyar Honvédség Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ alapításáról
2005.04.01.
1. A Magyar Köztársaság honvédelmének korszerűsítésével kapcsolatos feladatok részeként az MH Vegyivédelmi Adatgyűjtő Értékelő és Tájékoztató Főközpont megnevezését és tevékenységét – 1999. április 15-i hatállyal – a következők szerint határozom meg.
2.1. A katonai szervezet megnevezése: MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ. Rövidített megnevezése: MH GAVIK.
3.2. A költségvetési szerv székhelye: 2142 Nagytarcsa, Széchenyi u. 80.
Postacíme: 2142 Nagytarcsa, Pf. 3.
4.3. A katonai szervezet alapításának időpontja jogfolytonosság alapján: 1969. szeptember 1.
5. A katonai szervezet jogi személy. Állománya a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) költségvetési létszámkeretéből az MH önálló állománytáblás szervezetek és szervek részére biztosított létszámkeretbe tartozik.
6.4. A költségvetési szerv állami feladatként ellátandó alaptevékenysége: a vegyi-, biológiai- és sugárhelyzetre, a katonai környezetbiztonságra vonatkozó információk gyűjtése, nyilvántartása, folyamatos elemzése, a káros következmények előrejelzése és értékelése, a Magyar Honvédség felső vezetésének tájékoztatása a döntések megalapozása céljából.
7.5. Az alaptevékenység körében
a)6. irányítja az MH Atom-, Biológiai-, Vegyi Riasztási és Értesítési Rendszert (a továbbiakban: MH ABV RIÉR);
b) a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerben Katasztrófavédelmi Operatív Csoportot (a továbbiakban: KOCS) működtet;
c)7. működteti a Nemzeti ABV RIÉR Központot, ennek ügyeleti szolgálataként az MH Vegyi-, Sugárfigyelő- és Helyzetértékelő Ügyeleti Szolgálatot;
d)8. folyamatosan biztosítja a vegyi-, biológiai- és sugárhelyzetre vonatkozó adatok gyűjtését, nyilvántartását és elemzését;
e) gyűjti, feldolgozza és értékeli az MH szervezeteinek veszélyeztetettségére vonatkozó információkat;
f) biztosítja a szakértékelések és számvetések elkészítését, naprakészen tartását;
g) veszély esetén biztosítja az értesítést és riasztást;
h)9. az általa feldolgozott információk alapján tájékoztatja az MH felső vezetését;
i) támogatja a nemzeti hatóságokat polgári veszélyhelyzetben. Közreműködik a polgári lakosság sebezhetőségének a csökkentésével kapcsolatos tevékenységben, a tömegpusztító fegyverek hatásaival kapcsolatos információknak az illetékes hatóságok rendelkezésére bocsátásában.
8.10. Alaprendeltetéséből adódóan kezdeményezi és előkészíti az MH ABV RIÉR, valamint a HKR fejlesztésével, működésével és felkészítésével kapcsolatos rendelkezéseket.
9.11. Az MH GAVIK a számára meghatározott feladatok végrehajtása érdekében együttműködik az Országos Katasztrófavédelmi Rendszerben működő ágazatokkal és országos hatáskörű szervekkel, a HM Főosztályaival, Főcsoportfőnökségeivel, valamint a HM Védelmi Hivatallal és területi szerveivel, az MH ABV RIÉR-rel kapcsolatban a NATO illetékes-, illetve a sugárbiztonságról és kölcsönös értesítésről szóló kétoldalú egyezményekben érintett államok szakosított szervezeteivel, valamint az MH ABV RIÉR szervezeteivel.
10.12. Az MH GAVIK egység (ezred) jogállású, az MH felső vezetését közvetlenül támogató szervezet. Feladatait a Magyar Honvédség Szárazföldi Parancsnokság (a továbbiakban: MH SZFP), parancsnok szolgálati alárendeltségében – a Magyar Honvédség érdekében – hajtja végre.
11.13. A katonai szervezet alapítója a honvédelmi miniszter, felügyeleti szerve a honvédelmi minisztérium, fenntartója az MH SZFP.
12. A katonai szervezet vezetője kinevezésének rendje, szakmai feladatai:
a)14. a katonai szervezet vezetője: az MH GAVIK parancsnoka,
b)15. beosztásának megnevezése: MH GAVIK parancsnok,
c)16. a katonai szervezet vezetőjét – a szolgálati elöljáró javaslatára – a HM Honvéd Vezérkar Főnöke nevezi ki és menti fel,
d)17. a parancsnok az MH GAVIK élén álló egyszemélyi vezető, a szervezet személyi állományának szolgálati elöljárója. Jogkörének gyakorlása kiterjed a katonai szervezet működésének minden területére. Ennek keretében:
– felelős a katonai szervezet gazdálkodásának törvényességéért, az MH GAVIK-ra háruló számviteli rend betartásáért,
– a Honvédelmi Minisztérium képviselete az Országos Sugárfigyelő, Jelző és Ellenőrző Rendszerben (a továbbiakban: OSJER), és az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszerben (a továbbiakban: OKSER);
– az OSJER honvédelmi ágazati központjának működtetése és szervezetének szakirányítása;
– a KOCS működési feltételeinek biztosítása, továbbá szervezeti eleme, az MH Vegyi-, Nukleárisbaleset-elhárítási Operatív osztály révén, a Magyar Honvédségben folyó vegyi- és nukleárisbaleset-elhárítási felkészítés szakmai követelményeinek kidolgozása és részvétel az MH vegyi- és nukleárisbaleset-elhárításra kijelölt erőinek a felkészítésében;
– az MH ABV RIÉR szakirányítása, a vegyi-, biológiai-, sugárhelyzet felmérés rendszere fejlesztési irányainak kidolgozása, az MH Vegyi-, Sugárfigyelő-, és Helyzetértékelő Ügyeleti Szolgálat működtetése, a Honvédelmi Minisztérium felső vezetésének tájékoztatása a várható és valóságos vegyi-, biológiai- és sugárhelyzetről.
13.19. A katonai szervezet személyi állománya: a Hjt. hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses, valamint a Hvt.-ben meghatározott szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos és – a hadkötelezettség bevezetése után behívott – kiképzett hadköteles katonák.
14.20. A költségvetési szerv a gazdálkodás megszervezésének módjára tekintettel részben önállóan gazdálkodó, a költségvetési előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szempontjából részjogkörrel rendelkező költségvetési szerv. Ez a besorolás a költségvetési szerv jogi személyiségét és szakmai önállóságát nem érinti.
A gazdálkodás rendjét és az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultságot – az irányadó jogszabályokkal összhangban – az alapító határozza meg.
A gazdálkodási tevékenység felügyeletét a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség gazdálkodási, pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó központi szervezetei látják el.
15. A katonai szervezet vállalkozási tevékenységet nem folytat.
16.21. Az MH GAVIK részletes szervezeti és működési rendjét a Szervezeti és Működési Szabályzat tartalmazza, melyet az MH GAVIK parancsnoka az alapító okirat hatálybalépését követő 60 napon belül elkészít és jóváhagyásra felterjeszt a HM Honvéd Vezérkar Főnökéhez.
17.22. A költségvetési szerv törzskönyvi nyilvántartásba vételét a közpénzek felhasználásával, a köztulajdon használatának nyilvánosságával, átláthatóbbá tételével és ellenőrzésének bővítésével összefüggő adatszolgáltatás és közzétételi kötelezettség szabályairól szóló 21/2004. (HK 6.) HM utasítás 5. §-a alapján, a HM Pénzügyi Számító és Nyugdíjmegállapító Igazgatóság végzi.*