22/2008. (IV. 18.) GKM utasítás
a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatáról*
2008.05.01.
1. § A központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény 74. §-ában foglaltak alapján ezen utasítás mellékleteként a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatát kiadom.
2. § Ez az utasítás 2008. május 1-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 2/2007. (I. 17.) GKM utasítás.
Dr. Kákosy Csaba s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
Melléklet a 22/2008. (IV. 18.) GKM utasításhoz
A MAGYAR BÁNYÁSZATI ÉS FÖLDTANI HIVATAL
SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATA
A B Á N Y A F E L Ü G Y E L E T
1. ALAPVETŐ RENDELKEZÉSEK
1. A bányászattal kapcsolatos közigazgatási és az állami földtani feladatokat a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (a továbbiakban: MBFH) és területi szervei, a bányakapitányságok (együtt: bányafelügyelet) látja el.
2. A bányafelügyelet feladata, hogy a felügyelete alá tartozó tevékenységek végzése során védje a dolgozók életét, testi épségét és egészségét, ellenőrizze az ásványvagyon-gazdálkodásra, a földtani kutatásra és adatszolgáltatásra, a környezet-, a táj- és a természetvédelemre, valamint a műszaki biztonságra és a tűzvédelemre vonatkozó szabályok megtartását.
3. A bányafelügyelet a hatósági felügyelete keretében – a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvényben és a külön jogszabályokban meghatározott – műszaki-biztonsági, munkavédelmi, munkaügyi, építésügyi hatósági, építés-felügyeleti, ásványvagyon-gazdálkodási, földtani hatósági és piac-felügyeleti hatásköröket gyakorol. A bányafelügyelet tűzvédelmi hatósági jogköre a bányák földalatti, valamint ezzel egy tekintet alá eső külszíni részére terjed ki.
4. A bányafelügyelet hatáskörébe tartozó hatósági ügyekben – jogszabályban meghatározott esetek kivételével – első fokon a területileg illetékes bányakapitányság, másodfokon az MBFH jár el. Az MBFH bányafelügyeleti és állami földtani feladatokat ellátó szervként hatósági ügyekben országos illetékességgel jár el, döntésével szemben közigazgatási eljárás keretében fellebbezésnek helye nincs, az ellen felügyeleti eljárás nem kezdeményezhető.
5. A bányakapitányság köztisztviselője illetékességi területén kívül, az MBFH köztisztviselője az ország egész területén az MBFH elnöke által kiállított megbízólevél birtokában végezhet ellenőrzést. Az ellenőrzés alapján indult eljárás lefolytatására az a bányakapitányság jogosult, amelynek illetékességi területén az ellenőrzés történt, kivéve, ha kizárási ok miatt az MBFH más bányakapitányságot jelöl ki.
6. A bányafelügyelet eljárásaira, ha jogszabály másként nem rendelkezik, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól, valamint a szabálysértésekről szóló törvény rendelkezései az irányadók.
7. A bányafelügyelet feladat- és hatásköri jegyzékét e Szervezeti és Működési Szabályzat (a továbbiakban: Szabályzat) 1. számú függeléke tartalmazza.
2. A BÁNYAFELÜGYELET FELÉPÍTÉSE
2.1. A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal
2.1.1. Az MBFH önálló feladattal és hatáskörrel rendelkező központi hivatal, amelynek irányítását a bányászati ügyekért felelős miniszter látja el. Az MBFH jogi személy, amely önállóan gazdálkodó központi költségvetési szervként működik.
1145 Budapest, Columbus u. 17-23.
(levelezési címe: 1590 Budapest, Pf. 95.)
2.1.3. Kincstári számla neve, száma:
Magyar Bányászati és Földtani Hivatal
10032000-01417179-00000000.
2.1.4. Az MBFH létesítésére és elnevezésére vonatkozó hatályos jogszabályok:
2.2. A bányakapitányságok
Az MBFH területi szerveinek, a bányakapitányságoknak székhelyét és illetékességi területét a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalról szóló 267/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet állapítja meg. Ennek alapján:
2.2.1. A bányakapitányságok megnevezése és székhelye
a) Budapesti Bányakapitányság
1145 Budapest, Columbus u. 17–23. (1590 Budapest, Pf.: 310)
b) Miskolci Bányakapitányság
3501 Miskolc, Soltész Nagy Kálmán u. 5. (3501 Miskolc Pf.: 31);
Salgótarjáni Ügyfélszolgálati Iroda
3100 Salgótarján, Karancs u. 58.
c) Pécsi Bányakapitányság
7623 Pécs, József Attila u. 5. (7602 Pécs Pf.: 61);
d) Szolnoki Bányakapitányság
5001 Szolnok, Templom u. 5. (5001 Szolnok Pf.: 164);
Szegedi Ügyfélszolgálati Iroda
6721 Szeged, Sóhordó u. 20.
e) Veszprémi Bányakapitányság
8200 Veszprém, Budapest út 2. (8210 Veszprém Pf.: 1098).
2.2.2. A bányakapitányságok illetékességi területe
a) A Budapesti Bányakapitányság illetékességi területe kiterjed: Budapest főváros és Pest megye közigazgatási területére.
b) A Miskolci Bányakapitányság illetékességi területe kiterjed: Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közigazgatási területére.
c) A Pécsi Bányakapitányság illetékessége kiterjed: Baranya, Tolna, Somogy és Zala megye közigazgatási területére.
d) A Szolnoki Bányakapitányság illetékessége kiterjed: Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye közigazgatási területére.
e) A Veszprémi Bányakapitányság illetékességi területe kiterjed: Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas és Veszprém megye közigazgatási területére.
3. A BÁNYAFELÜGYELET GAZDÁLKODÁSA
A bányafelügyelet működését saját bevételeiből és állami központi költségvetési támogatásból fedezi. A bányafelügyelet részére felügyeleti tevékenységéért a bányatelek jogosultja, a külön jogszabály1. szerinti földgáztárolói-, szállítói- és elosztói-, PB-gáz forgalmazói engedélyes felügyeleti díjat fizet. A bányafelügyelet eljárásaiért igazgatási-szolgáltatási díjat szed be.
4. A BÁNYAFELÜGYELET KÉPVISELETE
4.1. A bányafelügyelet teljes körű képviseletére az elnök jogosult.
4.2. A bányafelügyelet vezető beosztású dolgozói feladatkörükben képviselik a bányafelügyeletet belföldi és – az elnök megbízása alapján – nemzetközi kapcsolataiban.
4.3. Az elnök megbízása alapján a bányafelügyelet bármely dolgozója elláthat képviseletet.
4.4. A bányafelügyelet peres ügyeinek képviseletét a bányafelügyeletnél alkalmazásban álló, a képviseletre kijelölt jogtanácsos önállóan, vagy az elnök meghatalmazása alapján a bányafelügyelet bármelyik felsőfokú végzettségű köztisztviselője vagy megbízás alapján külső jogi képviselő látja el.
4.5. A bányafelügyelet képviseletét a médiakapcsolatok területén az elnök megbízása alapján a kommunikációs tanácsadó is elláthatja.
A BÁNYAFELÜGYELET SZERVEZETE
II/A. A MAGYAR BÁNYÁSZATI ÉS FÖLDTANI HIVATAL
1.1. Egyszemélyi felelős vezetőként irányítja a bányafelügyelet tevékenységét.
1.2. Közvetlenül irányítja
1.2.1. az elnökhelyettes,
1.2.2. a Gazdasági Főosztály vezetője,
1.2.3. a Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztály vezetője,
1.2.4. a Jogi és Igazgatási Főosztály vezetője,
1.2.5. a Földtani és Adattári Főosztály vezetője,
1.2.6. a bányakapitányok,
1.2.7. az Állami Kötelezettségek Programiroda vezetője,
1.2.8. a humánpolitikai vezető,
1.2.9. az elnöki főtanácsadó,
1.2.10. a kommunikációs tanácsadó,
munkáját, megállapítja feladatkörüket és beszámoltatja őket a munkájukról.
1.3. Személyes hatáskörben:
1.3.1. megilleti az intézkedés (döntés) joga minden olyan ügyben, amelyben jogszabály a döntést személyes hatáskörébe utalja, vagy amelyben azt a maga számára fenntartja,
1.3.2. meghatározza a bányafelügyelet stratégiai munkaprogramját, intézkedik ennek szervezeti végrehajtásáról,
1.3.3. dönt a bányafelügyelet egészét érintő irányítási és foglalkoztatáspolitikai kérdésekben,
1.3.4. megállapítja a bányafelügyelet köztisztviselői és fizikai dolgozói alkalmazására vonatkozó szakképesítési és szakmai gyakorlati követelményeket,
1.3.5. jóváhagyja a bányafelügyelet szervezeti egységeinek munka-, ellenőrzési- és továbbképzési terveit,
1.3.6. véleményt nyilvánít a minisztériumok (országos hatáskörű szervek) által készített és a bányafelügyelethez közigazgatási egyeztetésre megküldött jogszabály- és előterjesztés-tervezetekről,
1.3.7. képviseli a bányafelügyeletet a belföldi és nemzetközi kapcsolatokban,
1.3.8. előterjesztéseket nyújt be a felsőbb állami és társadalmi szervekhez; e szerveknél, valamint külföldi szervek előtt képviseli a bányafelügyeletet,
1.3.9. dönt a felügyeleti jog gyakorlása során felmerülő hatósági ügyekben, valamint a panaszok és ügyészi óvások ügyében,
1.3.10. kiadja a bányafelügyelet dolgozóira vonatkozó utasításokat, a jogi iránymutatásokat és állásfoglalásokat,
1.3.11. dönt a bányafelügyelet peres ügyeinek fellebbvitele kérdésében, továbbá az MBFH főosztályai feladatkörébe tartozó, azon nem elsőfokú hatósági ügyekben, melyekben a döntést esetileg magához vonja,
1.3.12. gondoskodik az 1.2. pont alatt felsorolt személyek esetében a munka arányos elosztásáról,
1.3.13. dönt a bányafelügyelet szervezeti egységei és vezetői között felmerülő vitás kérdésekben, a bányafelügyeleti dolgozó fegyelmi ügyében,
1.3.14. dönt a bányafelügyelet létszám-, bér- és jutalmazási keretének felhasználásáról,
1.3.15. jóváhagyja a bányafelügyelet költségvetésének tervezetét, elemi költségvetését, a költségvetési előirányzat módosítását és költségvetési beszámolóját,
1.3.16. a köztársasági elnök, a Kormány, illetve a miniszterek által adományozható kitüntetések vonatkozásában személyi javaslatát előterjeszti, hozzájárul a bányafelügyeleti dolgozó más szerv által történő kitüntetéséhez,
1.3.17. működteti a bányafelügyelet belső ellenőrzési tevékenységét, jóváhagyja az ellenőrzési munkaterveket,
1.3.18. elrendeli a bányakapitányságok cél- és teljes hivatalvizsgálatát,
1.3.19. szakmai tanácsadói, szakmai főtanácsadói és elnöki főtanácsadói címet adományoz; megállapítja az elnöki főtanácsadó feladatait,
1.3.20. jóváhagyja a földtani, geofizikai adatszolgáltatás rendjét és díjszabását.
2.1. Az elnök akadályoztatása, illetve tartós távolléte esetén helyettesíti az elnököt, azon ügyek kivételével, amelyeket jogszabály kifejezetten az elnök hatáskörébe utal, továbbá, amelyekben az intézkedés jogát az elnök a maga részére fenntartotta.
2.2. Személyes hatáskörében:
2.2.1. koordinálja a bányatörvény hatálya alá tartozó koncessziós ügyek intézését, a koncessziós szerződésekben foglaltak végrehajtásának ellenőrzését,
2.2.2. koordinálja az MBFH jogszabály-előkészítési tevékenységét,
2.2.3. közigazgatási egyeztetésre előkészíti a miniszter részére az MBFH által előkészített jogszabályok tervezeteit,
2.2.4. előkészíti az elnöki utasításokat, jogi iránymutatásokat és állásfoglalásokat, gondoskodik azok nyilvántartásáról, szükséges felülvizsgálatáról és korszerűsítéséről,
2.2.5. koordinálja a bányafelügyelet szervezeti egységei, valamint a szakmai referatúrák és az elnök által létrehozott időszakos munkacsoportok együttműködését,
2.2.6. előkészíti és irányítja a kiadott ellenőrzési terv szerint, illetve a vonatkozó eseti utasításnak megfelelően a bányakapitányságok cél- és teljes hivatalvizsgálatát,
2.2.7. a bányafelügyelet tevékenysége törvényességének biztosítása érdekében felügyeleti jogkörben intézkedik, illetve intézkedést kezdeményez.
3. A GAZDASÁGI FŐOSZTÁLY VEZETŐJE
(GAZDASÁGI VEZETŐ)
3.1. A bányafelügyelet gazdasági szervezetének vezetőjeként a működéssel összefüggő gazdasági és pénzügyi feladatok tekintetében az elnök helyettese. A Gazdasági Főosztályt egyszemélyi felelősséggel vezeti. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint az elnöktől kapott utasítások, és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló főosztály munkáját. Felelős a főosztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
3.2. Személyes feladatkörében
3.2.1. megállapítja az irányítása alatt álló főosztály szervezetén belül a főosztályvezető-helyettes az osztályvezetők és az üzemeltetési csoportvezető feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a vezetők rendszeres beszámoltatásáról,
3.2.2. a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően irányítja a bányafelügyelet, pénzügyi, számviteli tevékenységét, gazdálkodik a jóváhagyott költségvetési keretekkel, intézkedik az előirányzatok módosításáról, valamint külön megállapodás szerint végzi a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) és a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (ELGI) – mint részben önállóan gazdálkodó, előirányzataik felett teljes jogkörrel rendelkező, költségvetési szervek pénzügyi, számviteli tevékenységét,
3.2.3. előkészíti a költségvetési javaslatot, irányítja és felügyeli a költségvetés tervezését. Koordinálja, és figyelemmel kíséri a féléves és éves beszámoló, valamint a negyedéves mérlegjelentések elkészítését,
3.2.4. felügyeli a bányafelügyelet központosított illetmény-számfejtésének előkészítését és az azzal kapcsolatos adatszolgáltatást, felügyeli a bányafelügyelet személyi juttatásainak előirányzatát,
3.2.5. eleget tesz a gazdálkodással kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségnek,
3.2.6. rendeltetésszerűen gazdálkodik a kincstári vagyonnal,
3.2.7. előkészíti az éves vagyongazdálkodási tervet, meghatározza a bányafelügyelet ellátandó feladataihoz szükséges tárgyi eszközökkel kapcsolatos karbantartási, felújítási tennivalókat, valamint a várható kiadásokat, az év során értékesítésre kerülő vagyontárgyakat, azok várható bevételeit, a bevételek felhasználásának módját, a tárgyi eszköz beszerzésének ütemezését,
3.2.8. gondoskodik a számvitel bizonylatolásának szabályszerű végrehajtásáról,
3.2.9. felügyeli a bányafelügyelet részére fizetendő felügyeleti díjról és a bányafelügyelet egyes eljárásaiért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjról, valamint az egyéb saját bevételekről vezetett nyilvántartást, ellenőrzi a befizetések teljesítését,
3.2.10. gondoskodik a késedelmesen befizetett felügyeleti díj késedelmi kamatának megállapításáról, a befizetések elmaradása esetén kezdeményezi a díj és a késedelmi kamat adók módjára történő behajtását,
3.2.11. a vezetői értekezleten havi rendszerességgel, egyébként az elnök utasítása szerint tájékoztatást ad a bányafelügyelet gazdálkodásáról,
3.2.12. megalkotja a gazdasági szervezet feladatait részletesen meghatározó működési szabályzatot, gondoskodik a gazdálkodás rendjét meghatározó belső szabályzatok elkészítéséről és folyamatos karbantartásáról (Számviteli politika, Értékelési szabályzat, Számlarend, Leltározási, Selejtezési szabályzat, Házipénztár-kezelési szabályzat, Szabálytalanságok kezelésének eljárásrendje, Közbeszerzési szabályzat, Önköltség számítási szabályzat),
3.2.13. feladatkörében vizsgálatot rendelhet el, a bányakapitányságoktól adatszolgáltatást igényelhet, amelyek alapján a szükséges intézkedést megteszi, vagy ha az elnöki hatáskörbe tartozik, arra javaslatot terjeszt elő,
3.2.14. jogosult intézkedni a főosztály ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak az elnök hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát az elnök nem vonta magához,
3.2.15. előkészíti és felterjeszti az elnöki döntést igénylő ügyeket, állásfoglalásokat,
3.2.16. szakmai feladatkörében véleményezi az MBFH által előkészített jogszabályok tervezeteit,
3.2.17. javaslatot tesz az MBFH munkaprogramjára, munka- és ellenőrzési tervére, valamint a bányafelügyelet tevékenységéről szóló éves jelentésre,
3.2.18. munkakapcsolatot tart a főosztály feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, a főosztály ügykörének megfelelő tevékenységet végző szervekkel.
3.3. A gazdasági vezető – vagy az általa kijelölt személy – ellenjegyzése nélkül a költségvetési szervet terhelő gazdasági kihatású kötelezettség nem vállalható, követelés nem írható elő és ilyen intézkedés nem hozható.
3.4. Akadályoztatása, vagy tartós távolléte esetén kinevezett helyettese, vagy az általa megbízott osztályvezető helyettesíti.
4. A BÁNYÁSZATI, GÁZIPARI ÉS ÉPÍTÉSÜGYI FŐOSZTÁLY VEZETŐJE
4.1. Az elnök és az elnökhelyettes egyidejű akadályoztatása, tartós távolléte esetén helyettesíti
4.1.1. az elnököt, azon ügyek kivételével, amelyeket jogszabály kifejezetten az elnök hatáskörébe utal, továbbá, amelyekben az intézkedés jogát az elnök a maga részére fenntartotta,
4.1.2. az elnökhelyettest a 2.2. pontban leírt feladatkörében.
4.2. A Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztályt egyszemélyi felelősséggel vezeti. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint az MBFH elnökétől kapott utasítások és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló főosztály munkáját. Felelős a főosztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
4.3. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
4.3.1. megállapítja az irányítása alatt álló főosztály szervezetén belül a főosztályvezető-helyettes és az osztályvezetők feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a vezetők rendszeres beszámoltatásáról,
4.3.2. irányítja a bányafelügyelet – és ezen belül az MBFH – építésügyi hatósági, építés- és piac-felügyeleti, munkavédelmi, munkaügyi, műszaki-biztonsági, valamint tűzvédelmi hatáskörének gyakorlásával kapcsolatos tevékenységét,
4.3.3. figyelemmel kíséri a bányajáradék bevallási- és fizetési gyakorlatot, a törvényesség és a bevallási-, illetve fizetési fegyelem megszilárdítása érdekében ellenőrzést és intézkedést kezdeményez,
4.3.4. a Jogi és Igazgatási Főosztállyal együttműködésben kialakítja – a bányafelügyelet egységes adatbázisának részeként – a bányajáradék bevallásra és fizetésre kötelezettek, a bevallások és a befizetések nyilvántartását, gondoskodik a nyilvántartás aktualizálásáról és karbantartásáról,
4.3.5. szakmai és felügyeleti tevékenységet lát el a bányakapitányságok bányajáradékkal kapcsolatos ellenőrzési és intézkedési tevékenysége fölött,
4.3.6. gondoskodik a Munkavédelmi Információs Szolgálat működtetéséről, biztosítja annak a hatósági tevékenységtől történő elkülönítését,
4.3.7. az ásványvagyon-gazdálkodással összefüggő és a koncessziós ügyekben adatszolgáltatást igényelhet,
4.3.8. felmerült feladatok kapcsán vizsgálatot rendelhet el; a bányakapitányságoktól adatszolgáltatást igényelhet, amelyek alapján a szükséges intézkedést megteszi, vagy ha az elnöki hatáskörbe tartozik, arra javaslatot terjeszt elő,
4.3.9. előkészíti és felterjeszti az elnöki döntést igénylő ügyeket, állásfoglalásokat,
4.3.10. véleményezi az MBFH által előkészített jogszabályok tervezeteit,
4.3.11. véleményezi az MBFH-hoz közigazgatási egyeztetésre megküldött jogszabály- és szabvány-tervezeteket, továbbá a felügyelete alá tartozó egység azon előterjesztéseit, amelyekben a döntés az elnök hatáskörébe tartozik,
4.3.12. a bányafelügyelet tevékenysége törvényességének biztosítása érdekében a feladatkörébe tartozó ügyekben felügyeleti jogkörben intézkedik, illetve intézkedést kezdeményez,
4.3.13. jogosult intézkedni a főosztály ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak az elnök hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát az elnök nem vonta magához,
4.3.14. javaslatot tesz a bányafelügyelet munka- és ellenőrzési terveire, és a végrehajtásáról szóló jelentésekre,
4.3.15. javaslatot tesz az elnök részére egyes szakmai referatúrák működtetésére, illetve szüneteltetésére, a szakmai referatúrát vezető főreferensek személyére,
4.3.16. munkakapcsolatot tart a főosztály feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, a főosztály ügykörének megfelelő tevékenységet végző szervekkel.
4.4. Akadályoztatása esetén – a főosztály hatáskörébe tartozó feladatok tekintetében – kinevezett helyettese, a helyettes távollétében az általa megbízott osztályvezető helyettesíti a 4.1. pontban meghatározottak kivételével.
5. A JOGI ÉS IGAZGATÁSI FŐOSZTÁLY
VEZETŐJE
5.1. A Jogi és Igazgatási Főosztályt egyszemélyi felelősséggel vezeti. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint az elnöktől kapott utasítások és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló főosztály munkáját. Felelős a főosztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
5.2. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
5.2.1. megállapítja az irányítása alatt álló főosztály szervezetén belül a főosztályvezető-helyettes és az osztályvezetők feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a szakmai irányításról és a rendszeres beszámoltatásáról,
5.2.2. felkérés esetén koordinálja- és kiadmányozásra előkészíti az elnök részére a más tárcák által kidolgozott jogszabály- és előterjesztés-tervezetekkel kapcsolatos véleményt,
5.2.3. felkérés esetén véleményezi az MBFH által előkészített jogszabály- és előterjesztés-tervezeteket,
5.2.4. biztosítja, hogy az Európai Uniónak a bányafelügyelet tevékenységét érintő közösségi jogforrásai és egyéb dokumentumok azonosítása megtörténjen, és e dokumentumok rendelkezésre álljanak, valamint közreműködik ezek nemzeti jogba történő átültetésében,
5.2.5. figyelemmel kíséri a nemzeti jogszabályok megjelenését, azok változásait, amennyiben e jogszabályok (és azok változásai) érintik a bányafelügyelet feladat- és hatáskörét, gondoskodik ezek megismertetéséről,
5.2.6. szervezi és irányítja a bányafelügyelet szervezeti belső igazgatási tevékenységét,
5.2.7. az éves munkaterv keretében javaslatot tesz az MBFH jogszabály-előkészítési programjára,
5.2.8. közreműködik az elnöki utasítások kidolgozásában,
5.2.9. munkakapcsolatot tart a főosztály feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, a főosztály ügykörének megfelelő tevékenységet végző szervekkel,
5.2.10. szervezi és nyilvántartja az MBFH nemzetközi tevékenységét, az MBFH nemzetközi szervezetek munkájában, és két- vagy többoldalú nemzetközi együttműködésekben történő részvételét.
5.3. Ellátja a belső adatvédelmi felelős feladatkörét,
a) közreműködik, illetőleg segítséget nyújt az adatkezeléssel összefüggő döntések meghozatalában, valamint az érintettek jogainak biztosításában,
b) ellenőrzi a törvény és az adatkezelésre vonatkozó más jogszabályok, valamint a belső adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatok rendelkezéseinek és az adatbiztonsági követelményeknek a megtartását,
c) kivizsgálja a hozzá érkezett bejelentéseket, és jogosulatlan adatkezelés észlelése esetén annak megszüntetésére hívja fel az adatkezelőt vagy az adatfeldolgozót,
d) elkészíti és karbantartja a belső adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatot,
e) vezeti a belső adatvédelmi nyilvántartást,
f) gondoskodik az adatvédelmi ismeretek oktatásáról,
g) gondoskodik a bányafelügyelet adatvédelmi szabályzatának megtartatásáról, az adatvédelmi szabályzat szükséges karbantartásáról, a közérdekű adatok közzétételéről.
5.4. Irányítja a bányafelügyelet informatikai tevékenységét. Az Informatikai és Adatvédelmi Osztályon keresztül
a) gondoskodik az informatikai eszközrendszer működtetéséről, szükséges karbantartásáról és fejlesztéséről,
b) biztosítja a nyilvántartás, adatfeldolgozási feladatok ellátásának számítástechnikai hátterét,
c) kialakítja a bányafelügyelet elektronikus ügyintézési rendszerét, gondoskodik a rendszer működési feltételeinek biztosításáról, a szükséges karbantartásról és fejlesztésről,
d) technikai támogatást nyújt az MBFH honlapjának működtetéséhez,
e) biztosítja az elektronikus adatok védelmét,
f) előkészíti és felterjeszti az informatikai szervezet feladatait részletesen meghatározó működési szabályzatot, gondoskodik az elektronikus ügyintézés rendjét meghatározó belső szabályzatok elkészítéséről és folyamatos karbantartásáról.
5.5. Akadályoztatása esetén – a főosztály hatáskörébe tartozó feladatok tekintetében – helyettese, vagy az általa megbízott osztályvezető helyettesíti.
6. A FÖLDTANI ÉS ADATTÁRI FŐOSZTÁLY
VEZETŐJE
6.1. A Földtani és Adattári Főosztályt egyszemélyi felelősséggel vezeti. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint az MBFH elnökétől kapott utasítások és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló főosztály munkáját. Felelős a főosztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
6.2. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
6.2.1. megállapítja az irányítása alatt álló főosztály szervezetén belül a főosztályvezető-helyettes és az osztályvezetők feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a vezetők rendszeres beszámoltatásáról,
6.2.2. irányítja a bányafelügyelet – és ezen belül az MBFH – ásványvagyon gazdálkodással, továbbá a bányászati koncesszióval összefüggő feladatokkal, az ásványvagyon-, és geotermikus energia nyilvántartással, földtani kutatással, földtani szakértői engedélyek kiadásával, a földtani és bányászati adatok kezelésével és minden, a földtani közeggel kapcsolatos hatáskörének gyakorlásával kapcsolatos tevékenységét,
6.2.3. gondoskodik a Magyar Állami Földtani, Geofizikai és Bányászati Adattár, az Állami Ásványvagyon Nyilvántartás, az Építési Geotechnikai Adattár, valamint a Földtani és Bányászati Információs rendszer működtetéséről,
6.2.4 az állami földtani feladatok ellátása érdekében kapcsolatot tart Magyar Állami Földtani Intézettel (a továbbiakban: MÁFI) és a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézettel (a továbbiakban: ELGI), továbbá koordinálja a bányafelügyelet és az intézetek együttműködését, javaslatot tesz az intézeteknek a bányafelügyelet földtani feladatai ellátásában történő közreműködése tartalmára és terjedelmére,
6.2.5. felmerült feladatok kapcsán vizsgálatot rendelhet el; a bányakapitányságoktól adatszolgáltatást igényelhet, amelyek alapján a szükséges intézkedést megteszi, vagy ha az elnöki hatáskörbe tartozik, arra javaslatot terjeszt elő,
6.2.6. előkészíti és felterjeszti az elnöki döntést igénylő ügyeket, állásfoglalásokat,
6.2.7. a főosztály feladatait érintő jogszabályok tervezeteit előkészíti,
6.2.8. felkérés esetén véleményezi az MBFH-hoz közigazgatási egyeztetésre megküldött jogszabály- és szabvány-tervezeteket, továbbá a felügyelete alá tartozó egység azon előterjesztéseit, amelyekben a döntés az elnök hatáskörébe tartozik,
6.2.9. a bányafelügyelet tevékenysége törvényességének biztosítása érdekében a feladatkörébe tartozó ügyekben felügyeleti jogkörben intézkedik, illetve intézkedést kezdeményez,
6.2.10. jogosult intézkedni a főosztály ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak az elnök hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát az elnök nem vonta magához,
6.2.11. javaslatot tesz az elnök részére egyes szakmai referatúrák működtetésére, illetve szüneteltetésére, a szakmai referatúrát vezető főreferensek személyére,
6.2.12. munkakapcsolatot tart a főosztály feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, a főosztály ügykörének megfelelő tevékenységet végző szervekkel,
6.2.13. az MBFH hatósági és egyéb államigazgatási döntéseit elősegítő szakvélemények és adatszolgáltatások megkérése tekintetében intézkedik a MÁFI és az ELGI felé.
6.3. Akadályoztatása esetén – a főosztály hatáskörébe tartozó feladatok tekintetében – kinevezett helyettese, a helyettes távollétében az általa megbízott osztályvezető helyettesíti.
7. AZ ÁLLAMI KÖTELEZETTSÉGEK PROGRAMIRODA VEZETŐJE
7.1. Az Állami Kötelezettségek Programirodát (a továbbiakban: programiroda) egyszemélyi felelősséggel vezeti. A feladatot szabályozó jogszabályok és Korm. határozatok, valamint az MBFH elnökétől kapott utasítások, és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló programiroda munkáját. Felelős a feladatok szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
7.2. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
7.2.1. ellenjegyzi a programiroda kifizetéseit,
7.2.2. ellenjegyzi a programiroda nevében kötött szerződést,
7.2.3. ellenjegyzi a közreműködő szakértő megbízási-, vagy munkaszerződését,
7.2.4. irányítja a programiroda ügyfélszolgálati tevékenységét,
7.2.5. kapcsolatot tart a tevékenységben eljáró közreműködőkkel,
7.2.6. szervezi és irányítja a benyújtott finanszírozási igények véleményezését,
7.2.7. szervezi és irányítja a feladatával összefüggő ellenőrzéseket,
7.2.8. szervezi és irányítja a programiroda PR tevékenységét, gondoskodik a programiroda tevékenységével összefüggő közérdekű adatok nyilvánosságának biztosításáról,
7.2.9. munkakapcsolatot tart a programiroda feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, a programiroda feladatköréhez kapcsolódó tevékenységet végző szervekkel,
7.2.10. jogosult intézkedni a programiroda feladatkörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak az elnök hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát az elnök nem vonta magához,
7.2.11. a bányakapitányságoktól és az MBFH más szervezeti egységeitől a feladatai ellátásához szükséges adatszolgáltatást igényelhet, amelyek alapján a szükséges intézkedést megteszi, vagy ha az elnöki hatáskörbe tartozik, arra javaslatot terjeszt elő,
7.2.12. véleményezi az MBFH-hoz közigazgatási egyeztetésre megküldött, a programiroda feladatkörét érintő jogszabálytervezeteket,
7.2.13. javaslatot tesz az MBFH munkaprogramjára, munka- és ellenőrzési tervére, valamint a bányafelügyelet tevékenységéről szóló éves jelentésre.
7.3. Akadályoztatása esetén az elnök gondoskodik helyettesítéséről.
8. A KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÓ
8.1. Irányítja a bányafelügyelet kommunikációs tevékenységét.
8.2. Kapcsolatot tart a médiával.
8.3. Ellátja a bányafelügyelet szóvivői feladatát.
8.4. Az MBFH elnökével, elnökhelyettesével egyeztetve tájékoztatja a médiát a bányafelügyelet hatáskörébe tartozó eseményekről, határozatokról, egyéb történésekről.
8.5. Sajtófigyelést végez.
8.6. Gondoskodik az MBFH honlapján megjelenő információk folyamatos frissítéséről.
8.7. Részt vesz kiadványok és egyéb tárgyi megjelenési formák elkészítésében.
8.8. Részt vesz egyéb PR-tevékenységekben.
8.9. Kapcsolatot tart az MBFH felügyeleti szervével és a társintézményekkel.
8.10. Kommunikációs területen folyamatos tanácsadással áll a bányafelügyelet munkatársai rendelkezésére.
9.1. A bányafelügyelet belső ellenőrzésének, mint államháztartási belső pénzügyi ellenőrzésének feladatait az elnök kijelölése alapján a belső ellenőr látja el.
9.2. Személyes feladatkörében:
9.2.1. gondoskodik a belső ellenőrzési kézikönyv elkészítéséről,
9.2.2. összeállítja a kockázatelemzéssel alátámasztott stratégiai, középtávú és éves ellenőrzési terveket, az elnök jóváhagyása után a terveket végrehajtja, illetve végrehajtatja, azok megvalósítását nyomon követi,
9.2.3. végzi a belső ellenőrzés feladatát,
9.2.4. megbízatásával kapcsolatban vagy személyére nézve összeférhetetlenségi ok tudomására jutásáról köteles haladéktalanul jelentést tenni az elnöknek, amelynek elmulasztásáért vagy késedelmes teljesítéséért fegyelmi felelősséggel tartozik,
9.2.5. ha az ellenőrzés során büntető-, szabálysértési, kártérítési, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja merül fel, haladéktalan tájékoztatja az elnököt, illetve az elnök érintettsége esetén a gazdasági és közlekedési minisztert,
9.2.6. az ellenőrzés lezárását követően az ellenőrzési jelentést az elnök, illetve az ellenőrzött szervezeti egység számára megküldi,
9.2.8. gondoskodik arról, hogy a belső ellenőrzési tevékenység során alkalmazásra kerüljenek a belső ellenőrzési tevékenység minőségét biztosító eljárások és érvényesüljenek a pénzügyminiszter által közzétett módszertani útmutatók,
9.2.9. gondoskodik az ellenőrzések nyilvántartásáról, valamint az ellenőrzési dokumentumok legalább 10 évig történő megőrzéséről, illetve a dokumentumok és az adatok biztonságos tárolásáról,
9.2.10. biztosítja a belső ellenőrzés szakmai továbbképzését, ennek érdekében – az elnök által jóváhagyott – éves képzési tervet készít és gondoskodik annak megvalósításáról,
9.2.11. évente értékeli a belső ellenőrzés tárgyi, személyi feltételeit, és javaslatot tesz az elnöknek, a feltételeknek az éves tervvel történő összehangolására,
9.2.12. az elnök utasítása szerint, de legalább negyedévenként, tájékoztatja az elnököt az éves ellenőrzési terv megvalósításáról, és az attól való eltérésekről,
9.2.13. nyomon követi az intézkedési tervek végrehajtását az elnök tájékoztatása alapján.
9.3. A belső ellenőr jogosult:
a) az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység helyiségeibe belépni, figyelemmel az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység biztonsági előírásaira, munkarendjére;
b) az ellenőrzött szervnél, illetve szervezeti egységnél a külön jogszabályokban meghatározott adat- és titokvédelmi előírások betartásával, az ellenőrzés tárgyához kapcsolódó, államtitkot, szolgálati titkot, üzleti titkot tartalmazó iratokba és más dokumentumokba, az elektronikus adathordozón tárolt adatokba betekinteni, azokról másolatot, kivonatot, illetve tanúsítványt készíttetni, indokolt esetben az eredeti dokumentumokat másolat hátrahagyása mellett – átvételi elismervény ellenében – átvenni;
c) az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység vezetőjétől és bármely alkalmazottjától írásban vagy szóban információt kérni;
d) az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység működésével és gazdálkodásával összefüggő kérdésekben információt kérni más szervektől;
e) a vizsgálatba szakértő bevonását kezdeményezni.
9.4. A belső ellenőr köteles:
a) ellenőrzési tevékenysége során az ellenőrzési programban foglaltakat végrehajtani;
b) tevékenységének megkezdéséről az ellenőrzött szerv (szervezeti egység) vezetőjét tájékoztatni, és megbízólevelét bemutatni;
c) objektív véleménye kialakításához elengedhetetlen dokumentumokat és körülményeket megvizsgálni;
d) megállapításait tárgyszerűen, a valóságnak megfelelően írásba foglalni, és azokat elegendő és megfelelő bizonyítékkal alátámasztani;
e) haladéktalanul jelentést tenni az elnöknek, ha az ellenőrzés során büntető-, szabálysértési, kártérítési, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja merül fel;
f) ellenőrzési jelentést készíteni, az ellenőrzési jelentés tervezetét az ellenőrzött szerv, illetve szervezeti egység vezetőjével egyeztetni;
g) az ellenőrzési jelentés aláírását követően az ellenőrzési jelentést az elnöknek átadni;
h) az eredeti dokumentumokat az ellenőrzés lezárásakor hiánytalanul visszaszolgáltatni, illetve amennyiben az ellenőrzés során büntető-, szabálysértési, kártérítési, illetve fegyelmi eljárás megindítására okot adó cselekmény, mulasztás vagy hiányosság gyanúja merül fel, az eredeti dokumentumokat a szükséges intézkedések megtétele érdekében a költségvetési szerv vezetőjének átvételi elismervény ellenében átadni;
i) az ellenőrzött szervnél, illetve szervezeti egységnél, illetve annak részegységeiben a biztonsági szabályokat és a munkarendet figyelembe venni;
j) a tudomására jutott állami, szolgálati és üzleti titkot megőrizni;
k) az ellenőrzés során készített iratokat és iratmásolatokat az ellenőrzés dokumentációjában megőrizni.
10. A FŐOSZTÁLYVEZETŐ-HELYETTES
10.1. Irányítja a közvetlen vezetése alatt álló osztály (szervezeti egység) munkáját és/vagy a Főosztály feladatkörében a munkaköri leírásban személyére megállapított feladatokat.
10.2. Távolléte vagy akadályoztatása esetén helyettesíti a főosztályvezetőt a főosztály feladatkörébe tartozó, a főosztályvezető által fent nem tartott ügyekben.
10.3. Eljár mindazokban az ügyekben, amellyel a főosztályvezető megbízza.
11.1. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint a felettes vezetőtől kapott utasítások, és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló osztály munkáját. Felelős az osztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
11.2. Az osztály ügykörébe tartozó feladatok teljesítése érdekében – ha az indokolt – külön utasítás nélkül is intézkedni, illetve intézkedést kezdeményezni köteles.
11.3. Munkakapcsolatot tart az osztály feladatkörébe utalt ügyekben az MBFH szervezeti egységeivel, a bányakapitányságokkal és más, az osztály ügykörének megfelelő tevékenységet végző szervekkel.
11.4. Megilleti az intézkedés (döntés) joga az osztály ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak a felettes vezető hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát a felettes vezető magához nem vonta.
11.5. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
11.5.1. megállapítja az osztályra beosztott munkatársak feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a beosztottak rendszeres beszámoltatásáról,
11.5.2. az ügyintézőre megállapított munkaköri leírás alapján kiadja az elintézendő ügyeket, meghatározza az elintézés során érvényesítendő különös szempontokat, és felülvizsgálja az ügyintézők által készített tervezeteket,
11.5.3. előkészíti és felterjeszti a felsőbb szintű döntést igénylő ügyeket,
11.5.4. az osztály feladatkörére vonatkozóan javaslatot tesz az MBFH munkaprogramjára, a munka- és ellenőrzési tervre, valamint a bányafelügyelet éves tevékenységéről szóló jelentésre.
11.6. Akadályoztatása esetén a főosztályvezető vagy a főosztályvezető-helyettes, meghatározott ügyekben a főosztályvezető által megbízott ügyintéző helyettesíti.
12. A SZAKMAI FŐREFERENS
(REFERATÚRA VEZETŐ)
12.1. A szakmai főreferens az elnök írásbeli megbízása alapján a megbízásban meghatározott szakmai referatúra vezetője. Megbízása alapján egy szakmai főreferens egyidőben több referatúra vezetését is elláthatja.
12.2. A szakmai főreferens jogosult hivatalos megnevezésében, aláírása alatt e cím használatára.
12.3. A szakmai főreferens – e megbízása alapján – nem minősül a bányafelügyelet vezető beosztású köztisztviselőjének, irányítási- és koordinációs feladatköre a referatúra szakmai irányítására terjed ki, amely irányítás tartalma nem sértheti a hatósági hatásköri megosztást.
12.4. A szakmai főreferens személyes feladatkörében:
12.4.1. javaslatot tesz a referatúra létszámára vonatkozóan és a bányafelügyeleti szakmai referensek személyének kijelölésére,
12.4.2. eleget tesz a megbízólevelében meghatározott követelményeknek, irányítja és koordinálja a referatúra tevékenységét,
12.4.3. figyelemmel kíséri a szakmai referensek munkáját, ahhoz szakmai segítséget, iránymutatást ad,
12.4.4. a szakmai referensek részére feladatot határozhat meg, köteles a feladatvégzés ellenőrzésére,
12.4.5. beszámoltatja a referenseket, iránymutatásokkal segíti, értékeli azok munkáját,
12.4.6. az elnök részére előírt rendszerességgel beszámolót készít a referatúra szakmai munkájáról, a szakterületre meghatározott feladatok teljesítéséről, a szakterület jellemzőiről, állapotáról, tendenciáiról.
13.1. A munkaköri leírásban feladatkörébe utalt ügyeket érdemi döntésre előkészíti, felhatalmazása esetén azokat kiadmányozza.
13.2. A munkakörébe tartozó, valamint a hivatali felettese részéről feladatkörébe utalt feladatokat a jogszabályok, az ügyviteli előírások, valamint a felettesétől kapott iránymutatás megtartásával köteles végrehajtani.
13.3. Munkakörébe nem tartozó olyan szakmai feladat végrehajtásával is megbízható, amelyre szakmai képzettséggel rendelkezik.
13.4. Az eredményes munkavégzés érdekében tanulmányoznia és ismernie kell minden olyan jogszabályt, szakmai előírást és egyéb normatívát, amely a szakszerű és határidőben történő ügyintézéshez, a végrehajtás megszervezéséhez és ellenőrzéséhez szükséges.
13.5. Munkakapcsolatot tart a feladatkörébe tartozó ügyekben a bányafelügyelet és más szervek dolgozóival.
13.6. A hatósági feladatot végző ügyintéző
13.6.1. ügyeleti szolgálatra kötelezhető,
13.6.2. eseti megbízás alapján ellenőrzést tarthat a bányakapitányságoknál és a bányavállalkozóknál, valamint a Bt. és egyéb jogszabályok által a bányafelügyelet hatáskörébe utalt tevékenységet végző szervezeteknél,
13.6.3. külön kijelölés alapján súlyos üzemzavar- és balesetvizsgálatot végez,
13.6.4. elemzi a feladatkörébe tartozó tevékenység, szakterület műszaki-biztonsági és baleseti helyzetét; intézkedik, illetve javaslatot tesz az általa szükségesnek ítélt intézkedésre, szabályozásra,
13.6.5. eljár az általa feltárt szabálysértés miatt,
13.6.6. kijelölés alapján közreműködik a bányafelügyelet szabályozási feladatainak végrehajtásában, más szervezet szabványosítási, szakmai, állandó vagy alkalmi bizottságai munkájában, továbbá a vizsgabizottságokban.
14.1. Gondoskodik az adminisztrációs feladatok ellátásáról, különösen a beérkező iratok átvételéről, iktatásáról, a kiadmánytervezetek gépeléséről, sokszorosításáról, továbbításáról és irattározásáról.
14.2. Ellátja mindazokat a feladatokat, amellyel a szervezet vezetője megbízza.
15. A FIZIKAI ALKALMAZOTT
15.1. Tevékenységével segíti az ügyintézői, ügykezelői feladatok ellátását.
15.2. Ellátja mindazokat a kisegítő feladatokat, amellyel a munkáltatói jogkör gyakorlója megbízza.
1.1. Egyszemélyi felelős vezetőként irányítja a bányakapitányság tevékenységét.
1.2. Közvetlenül irányítja a helyettes bányakapitány, osztályvezetők és az ügyviteli csoport tevékenységét; megállapítja feladatkörüket és beszámoltatja őket munkájukról.
1.3. Megilleti az intézkedés (döntés) joga minden olyan ügyben, amelyben jogszabály, vagy elnöki rendelkezés a döntést személyes hatáskörébe utalja, vagy amelyben azt a maga számára fenntartja.
1.4. A bányakapitányság illetékességi területén kapcsolatot tart a közigazgatási és más szervekkel (ügyészséggel, közigazgatási hivatalokkal, önkormányzatokkal, stb.), e szerveknél képviseli a bányakapitányságot.
1.5. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
1.5.1. előterjesztést nyújt be az elnök részére a bányakapitányságot érintő irányítási és humánpolitikai ügyekben,
1.5.2. gondoskodik a munkaköri leírások kiadásáról,
1.5.3. gondoskodik a bányakapitányság munkatervének összeállításáról, jóváhagyja a bányakapitányság szervezeti egységeinek munka- és ellenőrzési terveit, ellenőrzi azok végrehajtását,
1.5.4. megállapítja a bányakapitányság dolgozóinak kiadmányozási jogkörét és terjedelmét,
1.5.5. kijelöli az ügyintézésre köteles személyt,
1.5.6. eljár a bányakapitányság tevékenysége, illetve a bányakapitányság dolgozója ellen benyújtott panasz ügyében,
1.5.7. ellátja a munkavédelmi szabályzat szerint rá háruló feladatokat,
1.5.8. kiadja a bányakapitányság munkájának ellenőrzése alapján szükségessé váló intézkedéseket.
1.6. A bányakapitány köteles haladéktalanul értesíteni az elnököt, ha a bányakapitányságnál külső szerv (pl. ügyészség, közigazgatási hivatal, ellenőrzést végez és köteles az ellenőrzés megállapításairól részletes tájékoztatást adni.
1.7. A bányakapitány utasíthatja a munkatársakat a bányakapitányság hatáskörébe tartozó ügyekben az eljárására, illetve meghatározhatja az ügyintézés végrehajtásának módját.
1.8. Biztosítja a bányakapitányság hatósági feladatai, valamint a szakmai referatúrák által meghatározott követelményrendszer közötti összhangot, biztosítja a hatósági hatáskör sérthetetlenségét, koordinálja a bányafelügyelet szervezeti egységei, a referatúrák és az elnök által létrehozott időszakos munkacsoportok együttműködéséből a bányakapitányságra háruló feladatokat.
2. HELYETTES BÁNYAKAPITÁNY
2.1. Helyettesíti a bányakapitányt annak tartós távolléte, vagy akadályoztatása esetén, és gyakorolja annak jogait azon ügyek kivételével, amelyekben az intézkedés jogát a bányakapitány a maga részére fenntartotta.
2.2. A helyettes bányakapitány egyben osztályvezetői feladatot is ellát. A vezetése alatt álló osztály munkájának irányítását a jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek és a felettes vezetőitől kapott utasítások, valamint iránymutatások alapján végzi. Felelős az osztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
2.3. Megilleti az intézkedés (döntés) joga a saját- és az általa vezetett osztály feladat- és ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak a felettes vezető hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát a felettes vezető magához nem vonta. Az osztály ügykörébe tartozó feladatok teljesítése érdekében köteles külön utasítás bevárása nélkül is intézkedni, illetve intézkedést kezdeményezni.
2.4. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
2.4.1. megállapítja az ügyintézők feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, az ügyintézők rendszeres beszámoltatásáról,
2.4.2. meghatározza az ügyintézés során érvényesítendő különös szempontokat, és felülvizsgálja az ügyintézők által készített tervezeteket,
2.4.3. előkészíti és felterjeszti a felsőbb szintű döntést igénylő ügyeket,
2.4.4. javaslatot tesz a bányakapitányság munka- és ellenőrzési terveire és gondoskodik végrehajtásáról.
2.5. A feladatkörébe tartozó kérdésekben képviseli a bányakapitányságot, külön eseti felhatalmazás alapján ellátja a bányakapitányság, illetve a bányafelügyelet általános képviseletét.
2.6. Munkakapcsolatot tart az osztály feladatkörébe utalt ügyekben a bányakapitányság más osztályaival és a referatúrákkal.
2.7. Akadályoztatása esetén a bányakapitány vagy meghatározott ügyekben a bányakapitány által megbízott ügyintéző helyettesíti.
3.1. A jogszabályok, a munka- és ellenőrzési tervek, valamint a felettes vezetőtől kapott utasítások, és iránymutatások alapján szervezi és irányítja a vezetése alatt álló osztály munkáját. Felelős az osztály feladatainak szakmailag helyes, előírásszerű és határidőben való teljesítéséért.
3.2. Az osztály ügykörébe tartozó feladatok teljesítése érdekében – ha az indokolt – külön utasítás nélkül is intézkedni, illetve intézkedést kezdeményezni köteles.
3.3. Munkakapcsolatot tart az osztály feladatkörébe utalt ügyekben a bányakapitányság más osztályaival és a referatúrákkal.
3.4. Megilleti az intézkedés (döntés) joga az osztály ügykörébe tartozó azon ügyekben, amelyek nem tartoznak a felettes vezető hatáskörébe, illetőleg amelyekben a döntés jogát a felettes vezető magához nem vonta.
3.5. Személyes hatáskörben jár el a következő ügyekben:
3.5.1. megállapítja az osztályra beosztott ügyintézők feladatkörét, gondoskodik a munka arányos elosztásáról, a beosztottak rendszeres beszámoltatásáról,
3.5.2. az ügyintézőre megállapított munkaköri leírás alapján meghatározza az ügyek intézése során érvényesítendő különös szempontokat, és felülvizsgálja az ügyintézők által készített tervezeteket,
3.5.3. előkészíti és felterjeszti a felsőbb szintű döntést igénylő ügyeket,
3.5.4. javaslatot tesz a bányakapitányság munka- és ellenőrzési terveire és gondoskodik végrehajtásáról.
3.6. Akadályoztatása esetén a bányakapitány, illetve meghatározott ügyekben a bányakapitány által megbízott ügyintéző helyettesíti.
4.1. A munkaköri leírásban feladatkörébe utalt ügyeket érdemi döntésre előkészíti, illetve felhatalmazása esetén azokat kiadmányozza.
4.2. A munkakörébe tartozó, valamint a hivatali felettese részéről feladatkörébe utalt feladatokat a jogszabályok, az ügyviteli előírások, valamint a felettesétől kapott iránymutatás megtartásával köteles végrehajtani. Tevékenysége során köteles a részére biztosított munkaeszközöket a tőle elvárható szinten és gondossággal használni, eseti megbízások alapján a hivatali személygépkocsit vezetni, valamint az előírt kimutatásokat, nyilvántartásokat, elszámolásokat a külön utasításokban meghatározottak szerint vezetni.
4.3. Munkakörébe nem tartozó olyan szakmai feladat végrehajtásával is megbízható, amelyre szakmai képzettséggel rendelkezik.
4.4. Az eredményes munkavégzés érdekében ismernie kell minden olyan jogszabályt, szakmai előírást és egyéb normatívát, amely a szakszerű és határidőben történő ügyintézéshez, a végrehajtás megszervezéséhez és ellenőrzéséhez szükséges.
4.5. Munkakapcsolatot tart a feladatkörébe tartozó ügyekben a bányafelügyelet és más szervek dolgozóival, a feladatkörébe tartozó ügyekben felhatalmazása alapján képviseli a bányakapitányságot.
4.6. A hatósági ügyintéző
a) a reá szignált ügyekben önállóan jár el, felhatalmazása terjedelmében kiadmányozásra előkészíti, vagy kiadmányozza azokat,
b) megbízás esetén szakmai referatúra tagjaként referensi feladatot lát el,
c) a bányakapitányság illetékességi területén ellenőrzést tart a bányakapitányság hatáskörébe tartozó tevékenységet végző gazdálkodó szervezeteknél,
d) külön kijelölés alapján súlyos üzemzavar- és balesetvizsgálatot végez, a munkabaleseti jegyzőkönyveket, azok adatait számítógépes feldolgozás céljából rögzíti,
e) elemzi a feladatkörébe tartozó tevékenység, szakterület műszaki-biztonsági és baleseti helyzetét; intézkedik, illetve javaslatot tesz az általa szükségesnek ítélt intézkedésre (pl. bányászati, munkavédelmi bírság kiszabása), szabályozásra,
f) eljár az általa feltárt szabálysértés miatt, illetve jogosulatlan vagy szabálytalan tevékenység ügyében, továbbá szükség szerint lefolytatja a végrehajtási eljárásokat,
g) kijelölés alapján közreműködik a bányafelügyelet szabályozás-előkészítési feladatainak végrehajtásában, a szabványosítási- és a szakmai állandó vagy alkalmi bizottságok munkájában, továbbá a vizsgabizottságokban,
h) ügyeleti szolgálatra kötelezhető.
5. A PÉNZÜGYI, ADMINISZTRATÍV ÜGYINTÉZŐ, ÜGYKEZELŐ
5.1. Felelősen végzi a bányafelügyelet bérszámfejtési, pénzügyi-számviteli és gazdálkodási feladatainak a bányakapitányságra háruló részfeladatait.
5.2. A bányafelügyelet egységes nyilvántartási rendszerével együttműködve nyilvántartja és ellenőrzi az igazgatási szolgáltatási díjak, a bányászati-, gázipari-, munkavédelmi- munkaügyi-, szabálysértési- és eljárási bírság befizetését.
5.3. Megbízása szerint vezeti a bányakapitányság nyilvántartásait, biztosítja az előírásszerű adatszolgáltatást.
5.4. Végzi a bányafelügyelet iratkezelési szabályzatában meghatározott feladatokat, az iratátvételt, a postabontást, a szignálásra előkészítést, az érkeztetési, iktatási, irattározási és egyéb ügykezelési feladatokat.
5.5. Gondoskodik az adminisztrációs feladatok ellátásáról, a kiadványtervezetek gépeléséről, sokszorosításáról, továbbításáról. Ellátja mindazokat a feladatokat, amellyel a szervezet vezetője megbízza.
A BÁNYAFELÜGYELET SZERVEZETI EGYSÉGEINEK FELADATKÖRE
III/A. MAGYAR BÁNYÁSZATI ÉS FÖLDTANI HIVATAL
1. BÁNYÁSZATI, GÁZIPARI ÉS ÉPÍTÉSÜGYI FŐOSZTÁLY
A Főosztály szervezeti tagozódása:
– Bányászati és Robbantás-felügyeleti Osztály
– Gázipari és Építésügyi Osztály
– Járadék-bevételi Osztály
– Munkavédelmi Információs Szolgálat
1.1. Gyakorolja a jogszabályban meghatározott esetekben az MBFH egyes közvetlen (elsőfokú) hatásköreit, eljár a bányafelügyelet hatósági-felügyeleti hatáskörben kiadott elsőfokú végzései, határozatai ellen benyújtott fellebbezések ügyében.
1.2. Ellátja – a Bt.-ben, valamint a külön jogszabályokban – a bányafelügyelet részére meghatározott műszaki-biztonsági, munkavédelmi, munkaügyi, építéshatósági, építés- és piac-felügyeleti, valamint tűzvédelmi feladatokkal összefüggésben a felettes szervi és a szakmai felügyeletet.
1.2.1. Figyelemmel kíséri és elemzi a felügyelt bányák és tevékenységek műszaki, biztonsági, baleseti helyzetét és a szükséges intézkedéseket kezdeményezi, illetve megteszi.
1.2.2. Felmentést ad, illetve eltérést engedélyez a biztonsági szabályzatok rendelkezései alól, és figyelemmel kíséri az esetleges feltételek és határidők végrehajtását.
1.2.3. Jóváhagyja a földgáztárolói-, szállítói- és elosztói engedélyesek minőségbiztosítási rendszerét.
1.2.4. Biztosítja a bányafelügyeletnél a munkavédelmi törvény szerinti munkabiztonsági szaktevékenységek ellátását, a bányafelügyelet dolgozóját ért munkabaleset kivizsgálását.
1.2.5. Felkérés alapján – elnöki hozzájárulással – részt vesz más szervek tevékenységében.
1.2.6. Az éves munkaterv keretében javaslatot tesz az MBFH jogszabály-előkészítési programjára, közreműködik a jogszabályok, biztonsági szabályzatok felülvizsgálatában.
1.2.7. Közreműködik a szakterületét érintő bányászati jogszabályok és a bányászati és gázipari szabályzatok tervezeteinek szakmai előkészítésében, valamint az elnöki utasítások összeállításában.
1.2.8. Az elnök kijelölése esetén szakmai támogatást nyújt a Jogi Osztály részére a bányafelügyelet peres és nem peres ügyeiben.
1.2.9. Gyakorolja az MBFH elsőfokú és a bányakapitányságok által kiadott állásfoglalások tekintetében – felettes szervként – másodfokú szakhatósági hatáskörét.
1.2.10. Véleményezi a feladatkörét érintő kérdésekben a más szervek által közigazgatási egyeztetésre megküldött jogszabályok, szabványok és előterjesztések tervezeteit.
1.2.11. Szakmai felügyeletet gyakorol a feladatkörébe utalt ügykörök és tevékenységek tekintetében a bányakapitányságok és a referatúrák munkája felett.
1.2.12. Kijelölés szerint végzi a súlyos üzemzavarok és balesetek vizsgálatát.
1.2.13. Véleményezi a területrendezési és környezetvédelmi engedélyterveket.
1.2.14. Közreműködik a hites bányamérői szakmai minősítő bizottság munkájában. Ellátja a hites bányamérői minősítéssel kapcsolatos ügyintézési feladatokat.
1.2.15. Összeállítja a bányászati baleseti statisztikát és a bányafelügyelet éves, műszaki-biztonsági, munkavédelmi, munkaügyi, építéshatósági, építés-felügyeleti és tűzvédelmi tevékenységéről, valamint az ásványvagyon-gazdálkodás helyzetéről szóló jelentést.
1.2.16. Felügyeli a bányakapitányság szabálysértési tevékenységét, összeállítja a bányászati szabálysértési statisztikát és a szabálysértési hatósági tevékenységről szóló jelentéseket.
1.4. Bányajáradék bevételi feladatkörében:
1.4.1. kidolgozza a Bt.; a Vhr. és a 118/2003. (VIII. 9.) Korm. rendelet rendelkezéseire figyelemmel a bányafelügyelet hatósági szervezetrendszerének a bányajáradék ellenőrzésével, bevételezésével, kikényszerítésével kapcsolatos részletes feladatait,
1.4.2. felülvizsgálja és aktualizálja az MBFH internetes honlapjára kerülő, a bányajáradék bevallásával és megfizetésével kapcsolatos anyagokat és szolgáltatásokat,
1.4.3. végzi a jogszabályokban és az MBFH elnöki utasításokban a bányajáradékkal összefüggésben az MBFH-ra meghatározott feladatokat, szakmai iránymutatásokkal segíti a jogszerű és egységes joggyakorlat kialakítását,
1.4.4. kapcsolatokat tart fenn az osztály feladat- és hatáskörét érintő ügyekben a bányafelügyelet más szervezeti egységeivel, a társhatóságokkal és intézményekkel,
1.4.5. szervezi és irányítja a bányafelügyelet bányajáradék-bevételezéssel összefüggő tevékenységét,
1.4.6. elkészíti a bányafelügyelet éves jelentésének bányajáradék-bevételezéssel összefüggő részét, ezen túlmenően, értékelések, elemzések készítésével elősegíti a bányafelügyelet feladatainak magas szintű ellátását,
1.4.7. részt vesz feladatkörében a bányafelügyelet Központi Adatbázisának kialakításában és működtetésében, az MBFH elektronikus adatvédelmének kialakításában és működtetésében, közreműködik a bányafelügyelet általános adatvédelmi feladatainak ellátásában.
1.5. Szervezi és irányítja a bányafelügyelet hatáskörébe utalt munkaügyi ellenőrzési tevékenységet.
1.6. Munkakapcsolatot tart a főosztály feladatkörébe utalt ügyekben a bányafelügyelet más szervezeti egységeivel és a bányakapitányságokkal.
1.7. A vonatkozó jogszabály szerint ellátja a Munkavédelmi Információs Szolgálatokra meghatározott, munkavédelemmel kapcsolatos tájékoztató, tanácsadó, és felvilágosító feladatokat.
1.8. Közreműködik a Földtani, valamint az Adattári és Információs Osztály ásványvagyon-gazdálkodási, valamint a bányászati koncesszióval kapcsolatos feladatai ellátásában.
2. FÖLDTANI ÉS ADATTÁRI FŐOSZTÁLY
A Főosztály szervezeti tagozódása:
– Ásványvagyon-gazdálkodási és -nyilvántartási Osztály
– Adattári és Információs Osztály
2.1. Ellátja a központi államigazgatási szervek megkeresésére induló földtani szakvéleményezési feladatokat;
2.2. a Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztállyal együttműködve ellátja az ásványvagyon-gazdálkodással, továbbá a bányászati koncesszióval összefüggő feladatokat:
koordinálja és elvégzi a komplex érzékenységi és terhelhetőségi vizsgálattal kapcsolatos bányafelügyeleti feladatokat,
javaslatot tesz a zárttá minősítendő ásványi nyersanyagokra és előfordulási területükre,
koordinálja és lefolytatja a koncesszió-előkészítési eljárást, elvégzi a pályázatok értékelését, döntés-előkészítő anyagot készít a miniszter részére,
részt vesz a koncessziós szerződés előkészítésében, vezeti a koncessziókkal kapcsolatos nyilvántartást,
2.3. előkészíti a földtani hatáskörbe tartozó másodfokú, és szabályozott esetekben elsőfokú hatósági határozatokat és szakhatósági állásfoglalásokat vagy szakvéleményeket;
2.4. a Bt. 44. § (1) bekezdés p), q), r) pontjai alapján érvényesíti a földtani közeggel kapcsolatos állami érdeket, vizsgálja a hasznosítási lehetőségeiket és a társhatóságokkal együttműködve részt vesz a földtani veszélyek elleni védelemben;
2.5. az elnök megbízása esetén ellátja a bányafelügyelet képviseletét a tárcaközi szervezetekben;
2.6. részt vesz a főosztály feladatait érintő jogszabálytervezetek, követelményrendszerek, szabványok, valamint tárca-, és kormányszintű előterjesztések előkészítésében vagy véleményezésében;
2.7. vezeti az ásványi nyersanyagvagyon és geotermikus energia országos, állami nyilvántartását;
2.8. előkészíti az országos ásványvagyon-nyilvántartás közérdekű adatainak kiadását;
2.9. a jogosult kérelmére díjazás ellenében hatósági igazolást ad ki a nyersanyag mennyiségéről, minőségéről, megkutatottsági és gazdasági kategóriájáról;
2.10. az ásványvagyon-mérlegre vonatkozó adatokat szolgáltat az állami szervek és gazdálkodó szervezetek részére;
2.11. az ásványi nyersanyagok minősítési, nyilvántartási és értékelési rendszerét továbbfejleszti, korszerűsíti;
2.12. működteti a központi, országos gyűjtőkörrel rendelkező Magyar Állami Földtani, Geofizikai és Bányászati Adattárat.
2.13. Biztosítja a jogszabályokban definiált adatkörökben az adatgyűjtés teljességét és rendszerességét. Gondoskodik a jogszabályokban adatszolgáltatásra kötelezett szervezetek, személyek, illetve a bányafelügyelet szervezeti egységei, munkatársai által teljesített adatszolgáltatás fogadásáról, beleértve a mintákat, a tervezett földtani kutatásokra vonatkozó információkat, az elvégzett földtani kutatások eredményeit tartalmazó, évenkénti adatszolgáltatást, valamint a kutatás befejezését követően előírt zárójelentést, a felszámolásra, privatizálásra került állami vállalatok és más szervezetek teljes, vagy részleges földtani dokumentációs anyagát. Ellenőrzi az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését.
2.14. Biztosítja a tárolási/archiválási rendszer megfelelő színvonalának fenntartását, a dokumentum- és adatállomány állagának megóvását, teljes körű fizikai védelmét a központi adattárban, ellenőrzi azt a további adattári részlegekben a bányafelügyelet más szervezeti egységeinél és külső szervezeteknél.
2.15. Kiépíti és folyamatosan aktualizálja a nyilvántartási rendszert, a dokumentum- és adatállományokra vonatkozó metaadatbázisokat, illetve a földtani és bányászati alapadatokat tartalmazó adatbázisokat.
2.16. Adatkiadást végez az adattár állományában lévő dokumentumok, adatok, adatbázisok, valamint közvetetten elérhető információforrások alapján jogszabályokban és utasításokban meghatározott feltételek szerint: katalógusok, nyilvántartási rendszerek, adatbázisok működtetésével, betekintés biztosításával az adattár állományában lévő dokumentumokba. Meghatározott szempontok szerinti adatgyűjtést, adatfeldolgozást, valamint adatbázisokból, számítógépes adathordozón adatkiadást teljesít, igény esetén másolatot készít.
2.17. Biztosítja a Földtani és Adattári Főosztály feladatainak ellátásához szükséges térinformatikai rendszerek építését, az adatok térinformatikai feldolgozását; az igényelt térképi, valamint egyéb grafikus anyagok digitalizálását, szabványos digitális állományokból grafikus nyomtatását, azok intranetes szolgáltatását.
2.18. Működteti az adattári olvasótermet, fogadja és kiszolgálja a szolgáltatások igénybevételére jogosultakat.
2.19. Jogszabály rendelkezése szerint működteti az Építési Geotechnikai Adattárat, gyűjti a geotechnikai adatszolgáltatás körébe tartozó dokumentációkat, fejleszti nyilvántartási rendszerét és adatbázisait, adatkiadást végez a jogszabályokban és utasításokban meghatározott feltételekkel.
2.20. Folyamatosan tájékoztatja az adatszolgáltatókat és a felhasználókat a rendelkezésre álló közönségszolgálati eszközökkel/fórumokon, kiemelten az MBFH honlapján.
2.21. Biztosítja a jogszabályokban és utasításokban meghatározott adatvédelmet és adatkezelési rendet a központi adattárban, ellenőrzi azt a további adattári részlegekben a bányafelügyelet más szervezeti egységeinél és külső szervezeteknél.
2.22. Felügyeli a földtani és bányászati kutatásokból származó és állami földtani adatnak minősülő mintaanyag kezelését.
2.23. Kialakítja és működteti a Földtani és Bányászati Információs Rendszert. Ennek érdekében a szükséges mértékben integrálja az MBFH szakmai adatrendszereit, adatkezelését és szolgáltatásait. Kölcsönös és egyenrangú szervezeten belüli, szervezetközi és nemzetközi kapcsolatokat alakít ki, elsősorban az állami feladatok ellátása érdekében (az adatok fogadása és kiadása terén egyaránt). Folyamatosan fejleszti az internetes adatelérést.
2.24. Működteti a bányatelkek, kutatási területek térinformatikai nyilvántartórendszerét (BATER).
2.25. A közérdekű adatok közzététele érdekében fejleszti és szerkeszti az MBFH honlapját és koordinálja annak folyamatos karbantartását, ellátja a webmesteri feladatokat.
2.26. Végzi a titkos ügyiratkezelés feladatait.
3. JOGI ÉS IGAZGATÁSI FŐOSZTÁLY
A Főosztály szervezeti tagozódása:
– Informatikai és Adatvédelmi Osztály
3.1. A főosztály jogi feladatkörében:
3.1.1. ellátja a bányafelügyelet képviseletét a bányafelügyelet peres- és nem peres bírósági eljárásaiban,
3.1.2. figyelemmel kíséri a bányafelügyelet jogalkalmazói tevékenységét, jogi iránymutatásokkal és tanácsokkal elősegíti a jogszerű és egységes joggyakorlatot,
3.1.3. törvényességi felügyeleti feladatkörében végzi a bányafelügyelet első- és másodfokú határozatainak jogi felülvizsgálatát, közreműködik a felügyeleti intézkedések előkészítésében,
3.1.4. részt vesz a más szervek által közigazgatási egyeztetésre megküldött jogszabályok, előterjesztések és jogi iránymutatások tervezetei véleményezésében és kiadmányozásra előkészíti az MBFH észrevételeit,
3.1.5. megalkotja és vezeti a Bányafelügyelet Központi Adatbázis (a továbbiakban: BfKA) részeként a bányafelügyelet jogorvoslati nyilvántartását, értékeli a jogorvoslati (fellebbezési és bírósági felülvizsgálati) eljárások tapasztalatait, erről – kivonatos ismertetésként – rendszeres, de legalább félévenkénti tájékoztatást készít az elnök és a bányafelügyelet hatósági feladatot ellátó szervezetei részére,
3.2. A főosztály igazgatási feladatkörében:
3.2.1. ellátja az MBFH vagyonkezelésében lévő ingatlanokkal összefüggő igazgatási feladatokat, különösen
3.2.1.1. a bérleti szerződések létrejöttében, módosításában előkészítő tevékenységet végez,
3.2.1.2. kapcsolatot tart a felügyeleti szervvel,
3.2.1.3. adat, tény rendezése érdekében megkeresi az illetékes földhivatalt,
3.2.1.4. a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az MBFH között létrejövő vagyonkezelési szerződés előkészítésében közreműködik,
3.2.1.5. az MBFH vagyonkezelésében lévő, valamint az MBFH által bérelt ingatlanokról nyilvántartást vezet,
3.2.1.6. figyelemmel kíséri az önkormányzatok tulajdonába adásával kapcsolatos megkereséseket,
3.2.2. közreműködik a bányafelügyelet hivatalos lapjának szerkesztésében, gondoskodik a bányászati és földtani tevékenységet érintő jogszabályok, a nyilvánosságot érintő intézkedések, a pályázati felhívások és eredményei közzétételéről,
3.2.3. működteti az MBFH Irattárát, a rendezett, maradandó értékű iratokat az előírt őrzési időt követően átadja az illetékes levéltár részére; az iratselejtezési eljáráshoz beszerzi a levéltári hozzájárulást,
3.2.4. ellátja a bányakapitányságok irattárainak szakmai felügyeletét,
3.2.5. összehangolja a közbeszerzésekkel összefüggő bányafelügyeleti tevékenységet,
3.2.6. folyamatosan biztosítja a hatályos elnöki utasítások elérését,
3.2.7. ellátja az elnök, az elnökhelyettes, az elnöki főtanácsadó és az MBFH főosztályai mellett az adminisztrációs feladatok ellátását,
3.2.8. ellátja a postabontást, a küldemények szignálásra előkészítését, végzi az érkeztetési feladatokat, az iratok iktatását,
3.2.9. figyelemmel kíséri az elnök, elnökhelyettes, elnöki főtanácsadó napi hivatalos programjának alakulását, e programok megvalósításához biztosítja a szükséges feltételeket,
3.2.10. vezeti és folyamatosan karbantartja az MBFH ügyfél-kapcsolati nyilvántartását,
3.2.11. ellátja a bányafelügyelet bélyegzőinek nyilvántartását, őrzését és a használatának biztosítását,
3.2.13. szervezi az MBFH reprezentációs tevékenységét,
3.2.14. az MBFH Oktatási Központ és Üdülőjében szervezi az üdültetést.
3.2.15. gondoskodik a vezetői értekezletek előkészítéséről,
3.2.16. részt vesz a bányafelügyelet hivatalos rendezvényeinek előkészítésében, szervezésében, és az ezekkel kapcsolatos adminisztratív feladatok ellátásában,
3.2.17. az elnök, elnökhelyettes, elnöki főtanácsadó részére végzi az iratok sokszorosítását, igény szerint a gyors- és gépírási feladatot,
3.2.18. vezeti az MBFH vendégszobájának nyilvántartási könyvét,
3.2.19. feladatkörében munkakapcsolatot tart a bányafelügyelet szervezeti egységeivel,
3.2.20. végzi a bányafelügyelet kegyeleti tevékenységéből adódó feladatokat.
3.3. A Főosztály humánpolitikai feladatkörében
3.3.1. figyelemmel kíséri a bányafelügyelet bér és jutalmazási keretének felhasználását, és rendszeres tájékoztatást készít az elnök részére,
3.3.2. az elnöki intézkedésekhez, megalapozó munkaügyi-, létszám és bérgazdálkodási elemzéseket készít, a feladatkörébe tartozó belső szabályozásokat előkészíti,
3.3.3. részt vesz a költségvetési tervezésben, különös tekintettel a személyi juttatásokra és a belföldi és a külföldi rendezvényeken való részvételre,
3.3.4. ellátja a polgári védelemmel, a honvédelmi és a nemzetbiztonsági ügyekkel kapcsolatos MBFH-ra háruló feladatokat,
3.3.5. ellátja a személyzeti iratok tekintetében a bányafelügyelet titkos ügykezelésének a felügyeletét,
3.3.6. feladatkörében javaslatot tesz az MBFH munkaprogramjára, munka– és ellenőrzési tervére, koordinálja és végzi a bányafelügyelet szervezetrendszerét érintő jelentések, beszámolók elkészítését,
3.3.7. előkészíti az állami és miniszteri kitüntetések javaslatát,
3.3.8. ellátja és koordinálja a bányafelügyelet nemzetközi kapcsolataival összefüggő feladatokat,
3.3.9. részt vesz a bányászati bírságból igénybe vehető támogatás pályázatainak elbírálásában, koordinálja és ellátja a pályázatokkal kapcsolatos adminisztrációs feladatokat, kapcsolatot tart a pályázókkal, ellenőrzi a pályázatokban foglaltak teljesítését,
3.3.10. ellátja a vezetői, hivatalvezetői értekezletek jegyzőkönyvezetői feladatait,
3.3.11. kapcsolatot tart a Miniszterelnöki Hivatal és a felügyeleti szerv Humánigazgatási Főosztályával, valamint igény szerint más minisztériumok és országos hatáskörű szervek humánpolitikai szervezeteivel,
3.3.12. feladatkörében utasítást adhat a bányafelügyelet szervezeti egységei részére,
3.3.13. ellátja a bányafelügyelet hatósági igazolványaival, valamint közszolgálati igazolványaival kapcsolatos kiadási és nyilvántartási feladatokat.
3.4. A Főosztály informatikai és adatvédelmi feladatkörében
3.4.1. Kidolgozza a bányafelügyelet informatikai és információ biztonsági stratégiáját.
3.4.2. Feladatkörében végzi a bányafelügyeleti informatikai rendszerének kiépítését és működtetését.
3.4.3. Technikai támogatást biztosít az MBFH honlapjának működtetéséhez.
3.4.4. Kialakítja a bányafelügyeleti informatikai rendszer-kapcsolatait.
3.4.5. Kapcsolatokat épít ki és tart fenn a társhatóságokkal és intézményekkel.
3.4.6. Közreműködik a bányafelügyelet éves jelentésének elkészítésében.
3.4.7. Gondoskodik a számítástechnikai és kommunikációs eszközök szükséges fejlesztéséről, kapcsolatot tart az informatikai felelősökkel.
3.4.8. Kialakítja és működteti az MBFH elektronikus adatvédelmét, közreműködik a bányafelügyelet általános adatvédelmi feladatainak ellátásában. Közzéteszi a közérdekű adatokat.
3.4.9. Együttműködik az informatikai rendszer kiépítésével és működtetésével megbízott külső szakértőkkel.
3.4.10. Kapcsolatokat tart fenn a bányafelügyelet feladat- és hatáskörét is érintő adatokkal és adatbázisokkal rendelkező szervezetekkel, és biztosítja az adatok cseréjét.
3.4.11. Technikai támogatást biztosít az elektronikus iratkezelés és az elektronikus ügyintézés kialakításához és működtetéséhez.
3.4.12. Karbantartja a bányafelügyelet egységes Iratkezelési Szabályzatát.
A Főosztály szervezeti tagozódása:
– Pénzügyi és Bérgazdálkodási Osztály
4.1. A főosztály, mint a bányafelügyelet gazdálkodási szervezete, e feladatkörében:
4.1.2. megvalósítja a tervezéssel, az előirányzat felhasználásával, a hatáskörébe tartozó előirányzat módosításával, az üzemeltetéssel, fenntartással, működtetéssel, beruházás pénzügyi lebonyolításával, a vagyon hasznosításával, a készpénzkezeléssel, a könyvvezetéssel és a beszámolással kapcsolatos feladatokat,
4.1.3. a vonatkozó jogszabályban meghatározott tartalommal, határidőre kidolgozza a bányafelügyelet éves költségvetését. Elkészíti a féléves és az éves költségvetési beszámolót (könyvviteli mérleg, pénzforgalmi jelentés, pénzmaradvány kimutatás, kiegészítő melléklet), valamint az időközi mérlegjelentést. Ellátja a pénzügyi és számviteli feladatokat, vezeti a pénzügyi nyilvántartásokat,
4.1.4. bonyolítja és felügyeli a bányakapitányságok gazdálkodását,
4.1.5. saját előirányzat-módosítási hatáskörben – a felügyeleti szerv és a Magyar Államkincstár egyidejű tájékoztatása mellett – a bevételi és kiadási előirányzat főösszegét, a kiemelt előirányzatokat és a megfelelő részelőirányzatokat felemeli, melynek forrását a bevételi többlet, az előirányzat maradvány képezheti; szükség esetén gondoskodik a jóváhagyott költségvetési előirányzatok átcsoportosításáról; likviditási tervet készít,
4.1.6. a rábízott vagyonnal rendeltetésszerűen gazdálkodik, annak állagát értékét megőrzi; nyilvántartást vezet a bányafelügyelet vagyonáról. Elkészíti az éves vagyongazdálkodási tervet, a központi szabályozásnak és a helyi szabályozásnak megfelelően leltárt készít,
4.1.7. gondoskodik a felügyeleti és szolgáltatási díjak beszedéséről, nyilvántartásáról, ellenőrzéséről és kiszámlázásáról. A hátralékosokat befizetésre szólítja fel, fizetési késedelem esetén kamatot számol, a befizetések elmaradása esetén kezdeményezi az adók módjára történő behajtását,
4.1.8. végzi a központi számfejtésbe nem utalt kifizetéseket, intézi a társadalombiztosítással, nyugdíj-előkészítéssel kapcsolatos feladatokat; létszám és bérgazdálkodási elemzéseket készít,
4.1.9. karbantartja és aktualizálja a gazdálkodásra vonatkozó belső szabályzatokat, előkészíti a pénzügyi területet érintő elnöki utasításokat.
4.2. Az Üzemeltetési Csoport feladata
4.2.1. bonyolítja az MBFH szakmai és kapcsolat rendezvényeit, a reprezentációhoz való beszerzéseket, gondoskodik a szükséges eszközök és a pénzügyi fedezet meglétéről,
4.2.2. végzi az MBFH Oktatási Központ és a Siófoki Adattár és Üdülő alap-karbantartását, a továbbképzések technikai lebonyolítását,
4.2.3. szervezi a személyszállítási feladatokat és ellátja az elnöki személyi használatú gépkocsi gépkocsivezetői teendőit,
4.2.4. gondoskodik a hivatali gépjárművekre vonatkozó igények nyilvántartásáról,
4.2.5. gondoskodik a hivatali gépjárművek üzemkész állapotáról,
4.2.6. az elnök vagy elnökhelyettes által jóváhagyott gépkocsi használathoz menetlevelet biztosít,
4.2.7. ellátja a postázással kapcsolatos feladatokat, a futárszolgálatot, nyilvántartja a hivatalos folyóiratokat,
4.2.8. gondoskodik a vendégszoba fogadóképességéről,
4.2.9. ellátja a hivatal által használt helyiségek karbantartását, kisebb javításokat, világítótestek cseréjét,
4.2.10. kapcsolatot tart a hivatal közüzemi szolgáltatását biztosító, a kötelező karbantartást végző, és a portai, takarítási, mosodai szolgáltatást ellátó cégekkel,
4.2.11. feladatkörében kapcsolatot tart a bányafelügyelet szervezeti egységeivel.
5. ÁLLAMI KÖTELEZETTSÉGEK PROGRAMIRODA
5.1. A felszámolás alatt álló szénbányavállalatok felszámolási eljárásaiban bírósági kijelölés alapján gyakorolja a felszámolói jogosultságokat és kötelezettségeket.
5.2. Ellátja a szénbányászati szerkezetátalakítás befejezésével, a bánya-erőmű integráció során nem rendezett kötelezettségek teljesítésével összefüggő feladatokat a Bányavagyon-hasznosító Kht. tevékenységi körébe sorolt feladatok kivételével.
5.3. A szénbányászaton kívüli bányászati tevékenység során keletkezett, az állami felelősségi körbe tartozó kötelezettségek teljesítésének állami képviselete.
5.4. A Programiroda, tevékenységét a MBFH önálló szervezeti egységeként végzi, gazdálkodási önállósággal nem rendelkezik, részleges gazdálkodási elkülönülésének és gazdasági-szakmai működésének részletes szabályait elnöki utasítás határozza meg.
6.1. A bányafelügyelet feladat- és hatáskörébe jogszabály által utalt különös szakmai képzettséget és felkészültséget igénylő egyes szakmai feladatok ellátására, a hatósági-felügyeleti jogalkalmazás egységesítése, színvonalának emelése érdekében az elnök szakmai referatúrákat működtethet.
6.2. A szakmai referatúra feladata, hogy
6.2.1. figyelemmel kísérje a szakmai területet szabályozó, vagy környezetére ható jogszabályok változásait, a szabványokat, egyéb szakmai irányelveket és más nem jogi szabályozásokat, ezeket értelmezze a gyakorlati alkalmazás számára,
6.2.2. dolgozza ki a jogszabály által előírt és az egyéb, a szakmai terület munkáját és a tájékoztatást elősegítő nyilvántartások részletes szakmai tartalmát és formai jellemzőit, vezesse naprakészen e nyilvántartásokat,
6.2.3. végezze a szakterülettel kapcsolatos belső (bányafelügyeleti) és külső (társ-szervi és szakmai) tájékoztatást, a szükséges együttműködést, szervezze és irányítsa a szakterület oktatási-továbbképzési feladatait,
6.2.4. kísérje figyelemmel a szakterületet érintő szakmai rendezvényeket, azokon vegyen részt, illetve vegyen részt ilyenek szervezésében, előadásokkal segítse elő a szakmai fejlődést,
6.3. A szakmai referatúra nem elkülönülő szervezeti egysége a bányafelügyeletnek, tevékenysége szakmai szinten szerveződik, szervezeti hatósági hatásköröket nem gyakorol.
7. PROGRAMORIENTÁLT
IDŐSZAKOS MUNKACSOPORTOK
7.1. Az MBFH stratégiai munkaprogramjának megfelelően a munka- és ellenőrzési tervvel összhangban az MBFH elnöke hozza létre meghatározott feladat elvégzésére.
7.2. A munkacsoport vezetőjét és tagjait az elnök, írásban bízza meg. A megbízólevél tartalmazza a munkacsoport feladatát, hatáskörét és a feladat elvégzésének határidejét.
7.3. A munkacsoport vezetője a végzett tevékenységről szükség szerint folyamatában, de legkésőbb a kitűzött határidőt követő 15 napon belül írásbeli jelentést készít az elnök részére.
7.4. A munkacsoport(ok) és a bányafelügyelet szervezeti egységei közötti szükséges koordináció, továbbá a munkacsoport feladatvégzéséhez szükséges egyéb feltételek biztosításáról az elnökhelyettes gondoskodik.
A BÁNYAKAPITÁNYSÁG SZERVEZETI EGYSÉGEINEK FELADAT- ÉS HATÁSKÖRE
1. A bányakapitányság szervezetén belül a területi és a szakmai feladatok szerinti munkamegosztást is érvényesíteni kell.
2. A bányakapitányság szervezeti egységei:
2.1. Bányászati és Robbantás-felügyeleti Osztály
2.2. Gázipari és Építésügyi Osztály
2.3. Földtani és Adattári Osztály
2.4. Adminisztráció (Ügyviteli csoport)
3. A bányakapitányság szervezeti egységei gyakorolják a bányafelügyelet elsőfokú, a bányakapitányság által ellátott hatósági hatásköreit és látják el a szervezetre háruló egyéb, nem hatósági feladatokat.
3.1. A hatósági hatáskört gyakorló osztály:
a) a felügyelt tevékenységet végző gazdálkodó szervezetnél műszaki biztonsági, építésügyi hatósági, építés-felügyeleti, ásványvagyon-gazdálkodási, piac-felügyeleti, munkaügyi, munkavédelmi, bányajáradék-önbevallási tárgykörökben ellenőrzést tart,
b) jogszabály, biztonsági szabályzat, szabvány megszegésének megállapítása esetén intézkedik az előírt magatartás vagy állapot létrehozása, helyreállítása iránt,
c) közvetlen veszély, fenyegető súlyos károsodás esetén a munka folytatását megtiltja, korlátozza, illetve a munka újrafelvételének feltételeit megszabja,
d) vizsgálja a súlyos üzemzavarokat és baleseteket,
e) felülvizsgálja a bányajáradék-bevallások szakmai-műszaki tartalmi helyességét,
f) a felügyelt tevékenységi körben figyelemmel kíséri a bányászati veszélyek megelőzésével kapcsolatos bányavállalkozói, üzemi tevékenységet; elemzi a biztonsági, baleseti helyzet alakulását és megteszi a helyzet javításához szükséges (műszaki, technológiai, szervezési) intézkedéseket,
g) egyedi esetben eltérést, vagy felmentést engedélyezhet a bányabiztonsági és gázipari biztonsági szabályzatok előírásaitól, amelyektől az eltérést a bányafelügyelet engedélyezheti,
h) szakhatóságként közreműködik a jogszabály alapján szakhatósági jogkörébe utalt hatósági eljárásokban, valamint a területrendezési és szabályozási, továbbá környezetvédelmi programok és egyéb, jogszabály által szakvéleményezési jogkörébe utalt véleményezésében,
i) jogszabályban meghatározott esetekben végzi a felügyelt tevékenységet végző szervezetek dolgozóinak biztonságtechnikai vizsgáztatását, továbbá felkérésre részt vesz a felügyelt tevékenységgel kapcsolatos szakképzési vizsga vizsgabizottságában,
j) ellátja az osztály feladatkörébe utalt igazgatási és nyilvántartási feladatokat. E feladatkörében együttműködik az ügyviteli csoporttal.
3.2. Az osztály dolgozói a feladatkörükbe tartozó ügyek intézése során kötelesek a tett intézkedésről munkatársukat (lehetséges helyettesítőjüket), elvi szakmai kérdésben a szakmai referenst (referatúra vezetőt), illetőleg az ügy jellege szerint a helyettes bányakapitányt tájékoztatni és az ügyintézés érdekében együttműködni.
3.3. Az ügyviteli csoport:
a) gondoskodik a bányakapitányság tevékenységéhez szükséges pénzügyi, gazdálkodási leosztott feladatok ellátásáról,
b) végzi a feladatkörébe utalt adminisztrációs, számítógépes adatkezelési- és nyilvántartási, a gép- és gyorsírási feladatokat, a telefonközpont-, a központi e-mail postaláda-, a telefaxkezelés munkáit, a sokszorosítás, a digitalizálás (szkennelés), valamint a postázást, az ügyiratkezelést és az irattározást,
c) ellátja a titkos ügykezeléssel kapcsolatos feladatokat,
d) őrzi a bányakapitányság bélyegzőit, gondoskodik arról, hogy csak az előírásszerűen kiadmányozott ügyiratokat továbbítsák,
e) ellátja a kézbesítési és – ahol ez felmerül – a gondnoki feladatokat.
1.1. A vezetői értekezlet feladata a bányafelügyelet feladatkörét érintő legjelentősebb kérdések megtárgyalása, a kölcsönös tájékoztatás, a vezetők rövid távú programjainak egyeztetése, illetve mindazon ügyek megvitatása, amelyeket az elnök a vezetői értekezlet elé utalt.
1.2. Az értekezletet az elnök, akadályoztatása esetén az elnökhelyettes vezeti. Résztvevői: az elnökhelyettes, a főosztályvezetők, a humánpolitikai vezető, az elnöki főtanácsadó (állandó résztvevők), valamint az adott témakört illetően esetenként meghívott vezető vagy ügyintéző.
1.3. Az állandó résztvevők akadályoztatásuk esetén kötelesek helyettesítésükről gondoskodni, az általuk helyettesítéssel megbízott személyt az értekezletre felkészíteni, és részvételüket biztosítani.
1.4. Az értekezlet időpontja: minden hét első munkanapja 8.30 órai kezdettel. Az értekezletről a humánpolitikai vezető írásos emlékeztetőt készít az elnök részére.
2. HIVATALVEZETŐI ÉRTEKEZLET
2.1. Az MBFH és a bányakapitányságok vezetőinek kölcsönös tájékoztatására, az előző időszak munkájának értékelésére, a közeljövő feladatainak megállapítására és azok megvitatására szolgál.
2.2. Az értekezletet az elnök, akadályoztatása esetén az elnökhelyettes vezeti. Résztvevők: az elnökhelyettes, a főosztályvezető, a főosztályvezető-helyettes, a humánpolitikai vezető, a bányakapitány, vagy helyettes bányakapitány (állandó résztvevők), valamint a napirend szerint illetékes vezető vagy ügyintéző. A hivatalvezetői értekezleten, az előírtakon kívül, a bányafelügyelet bármely dolgozója részt vehet, amennyiben az értekezletet vagy annak egy részét az elnök előzetesen nyíltnak nyilvánítja.
2.3. Az állandó résztvevők akadályoztatásuk esetén kötelesek helyettesítésükről gondoskodni, az általuk megbízott személyt az értekezletre felkészíteni, és részvételüket biztosítani.
2.4. Az értekezletet havonta, előzetesen egyeztetett időpontban kell megtartani.
2.5. Az értekezlet napirendjére az állandó résztvevő az értekezletet megelőző hét első munkanapjáig tehet javaslatot a humánpolitikai vezetőnél, aki az elnök által jóváhagyott napirendről a résztvevőket az értekezletet megelőző négy nappal értesíti.
2.6. Az értekezletről a humánpolitikai vezető emlékeztetőt készít, amelyet az értekezletet követő két héten belül megküld az állandó és meghívott résztvevőknek.
Az MBFH, illetve szervezeti egysége, a bányakapitányság, illetve a bányakapitánysági osztály munkaértekezletének célja a szervezeti egység feladatkörét érintő jelentősebb kérdések megtárgyalása, melyet a szervezeti egység vezetője szükség szerint hív össze.
4.1. A bányafelügyelet főbb feladatait és a feladatai végrehajtásának határidejét az elnök az éves munka- és ellenőrzési tervben határozza meg és a munkatervet benyújtja a bányászati ügyekért felelős miniszter részére.
4.2. Az MBFH elnöke a jóváhagyott munkaterv alapján meghatározza a feladat elvégzéséért felelős főosztályt, a közreműködő szervezeti egységeket, (személyeket).
4.3. A munkaterv végrehajtásáról az elnökhelyettes a tárgyévet követő év április 30. napjáig összefoglaló jelentést készít.
5.1. Az ügyintézést és az ügyvitelt a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.), valamint az iratkezelésre vonatkozó szabályzat rendelkezései szerint kell végezni.
5.2. Az ügy elintézéséért az illetékes főosztály, osztály, bányakapitánysági osztály a felelős.
5.3. Nagyobb jelentőségű, bonyolult vagy a bányafelügyelet több szervezeti egységét érintő ügy (állásfoglalások, jogszabály-tervezetek előkészítése; más tárcák által közigazgatási egyeztetésre küldött jogszabály- és előterjesztés-tervezet vagy szabvány véleményezése, bírósági megkeresésre szakértői vélemény kialakítása, stb.) esetén állandó vagy eseti jelleggel munkacsoportot kell létrehozni. A munkacsoport vezetőjét az elnök, vagy az elnök megbízása alapján az elnökhelyettes jelöli ki.
5.4. A vezető köteles az irányítása alá tartozó dolgozókat rendszeresen tájékoztatni a feladatok ellátásához szükséges döntésekről, utasításokról és – szükség szerint – az egyes konkrét ügyek megoldásához szükséges tényekről és döntésekről.
5.5. A jogszabálytervezetek, előterjesztések szakmai előkészítése az illetékes szervezeti egység feladata. E munkába a bányakapitányságokat be kell vonni. Az előkészítő munkát és a szakmai egyeztetést az elnökhelyettes szervezi és koordinálja.
5.6. A más tárcák által véleményezésre megküldött jogszabály-tervezettel kapcsolatos MBFH állásfoglalás kiadmányozásra való előkészítése a Jogi Osztály, szabványtervezet esetében a Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztály feladata.
5.7. Az üggyel kapcsolatos intézkedést általában írásban kell megtenni. Szóban (távbeszélőn) csak kivételesen szabad intézkedni, ez esetben az intézkedés tartalmát az ügyiraton rögzíteni kell.
5.8. Az ügyiratkezelés szabályait az MBFH elnökének utasítása állapítja meg. Az államtitkot és szolgálati titkot tartalmazó ügyiratok, térképek, adatok, illetve közérdekű adatok kezelése tekintetében a külön jogszabályok előírása szerint kell eljárni.
5.9. Az ügy elintézéséért az ügyintéző, és a kiadmányozó egyaránt felelős.
5.10. Ha az ügyintéző a felettes rendelkezésével nem ért egyet, ezt a körülményt az ügyiraton jogosult feltüntetni, a tervezetet azonban felettesének utasítása szerint köteles elkészíteni.
5.11. Az intézkedésnek a felettes vezető által módosított részéért vagy az olyan intézkedésért, amellyel az ügyintéző nem ért egyet, és amely kifejezetten a felettes vezető utasítására készült, kizárólag a felettes vezető a felelős.
5.12. A bányafelügyelethez érkezett minden ügyben a jogszabályok által vagy egyéb módon meghatározott határidő megtartásával kell választ adni. A határidő meghosszabbítását annak lejárta előtt és csak indokolt esetben lehet kezdeményezni az illetékes főosztályvezetőnél, illetve a bányakapitánynál.
5.13. A konkrét ügy kapcsán folytatott tárgyalásról, értekezletről, megbeszélésről, szóbeli megállapodásról emlékeztető feljegyzést kell készíteni, és azt az ügyirathoz kell csatolni.
5.14. Ha az ügyintézés során más osztály dolgozóival egyeztetni kell, ennek elvégzéséért az ügyintéző felelős. Az egyeztetés megtörténtét az ügyiratra rá kell vezetni.
5.15. Az MBFH és a bányakapitányságok kötelesek meghatározni az ügyfélfogadás rendjét, időpontját és helyszínét. Ezt az MBFH honlapján és a Bányászati Közlönyben közzé kell tenni.
6.1. Az elnök kiadmányozza:
6.1.1. az elnöki utasítást,
6.1.2. az állami vezetők részére írt előkészítő anyagot,
6.1.3. az illetékes parlamenti bizottsághoz küldött beszámoló jelentést,
6.1.4. az egyeztetésre megküldött jogszabály- és előterjesztés-tervezetekre tett észrevételeket,
6.1.5. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, a lakásépítési kölcsönszerződést és a továbbtanuló dolgozókkal kötött megállapodást,
6.1.6. a külföldi kiküldetést,
6.1.7. a feladatkörében hozott határozatokat,
6.1.8. a bányafelügyelet tevékenységét érintő, felügyeleti jogkörben tett intézkedéseket,
6.1.9. azt az ügyiratot, amelyet jogszabály vagy ez a szabályzat személyes hatáskörébe utal,
6.1.10. azt az ügyiratot, amelyet kiadmányozás szempontjából magához von.
6.2. Az elnökhelyettes kiadmányozza:
6.2.1. az elnök tartós távollétében az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó ügyiratot,
6.2.2. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot,
6.2.3. a feladatkörében hozott határozatot,
6.2.4. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó iratok kivételével,
6.2.5. azon ügyiratot, amelynek kiadmányozását egyedi utasítással magához von.
6.3. A Gazdasági Főosztály vezetője kiadmányozza:
a gazdasági szervezet feladatkörébe tartozó pénzügyi és számviteli iratokat, bizonylatokat, az elnök személyes hatáskörébe tartozóak kivételével.
6.4. A Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztály vezetője kiadmányozza:
6.4.1. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot,
6.4.2. a feladatkörében hozott határozatot,
6.4.3. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó iratok kivételével,
6.4.4. a hites bányamérői minősítéseket,
6.4.5. azon ügyiratot, amelynek kiadmányozását a felügyelete alatt álló osztályoktól magához von.
6.5. A Járadék-bevételi Osztály vezetője kiadmányozza:
6.5.1. az MBFH bányajáradékkal kapcsolatos elsőfokú eljárásában
6.5.2. a feladatkörében hozott határozatot,
6.5.3. a feladatkörébe utalt pénzügyi és számviteli iratokat, bizonylatokat.
6.6. A Földtani és Adattári Főosztály vezetője kiadmányozza:
6.6.1. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot,
6.6.2. a feladatkörében hozott határozatot,
6.6.3. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó iratok kivételével,
6.6.4. a földtani szakértői engedélyeket,
6.6.5. azon ügyiratot, amelynek kiadmányozását a felügyelete alatt álló osztályoktól magához von.
6.7. A Jogi és Igazgatási Főosztály vezetője kiadmányozza:
6.7.1. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot,
6.7.2. a feladatkörében hozott határozatot,
6.7.3. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó iratok kivételével,
6.7.4. azon ügyiratot, amelynek kiadmányozását a felügyelete alatt álló osztályoktól magához von.
6.8. Az Informatikai és Adatvédelmi Osztály vezetője kiadmányozza:
6.8.1. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot,
6.8.2. az önálló osztály feladatkörében keletkezett iratot,
6.8.3. a munkáltatói jogkör gyakorlása során keletkezett iratokat, az elnök kiadmányozási jogkörébe tartozó iratok kivételével,
6.9. A Humánpolitikai Osztály vezetője kiadmányozza:
6.9.1. a személyzeti és munkaügyi iratokat, valamint a belföldi és a nemzetközi kapcsolatokkal összefüggésben keletkezett iratokat, ha annak kiadmányozása nem tartozik az elnök vagy az elnökhelyettesek jogkörébe,
6.9.2. a személyes hatáskörébe tartozó ügykörben keletkezett ügyiratot.
6.10. Az Állami Kötelezettségek Programiroda vezetője kiadmányozza:
a feladatkörébe jogszabály, illetőleg elnöki utasítás által utalt ügyben keletkezett iratot, pénzügyi és számviteli bizonylatokat.
6.11. A főosztályvezető-helyettes, valamint az osztályvezető kiadmányozza:
6.11.1. a főosztályvezető által meghatározott ügyekben keletkezett iratot – esetenkénti vagy állandó jelleggel átruházott hatáskörben,
6.11.2. mindazt az ügyintézéssel kapcsolatos iratot, amelyet e szabályzat vagy az elnök, illetve elnökhelyettes nem utal más kiadmányozási jogkörébe.
6.12. Az ügyintéző kiadmányozza:
6.12.1. azokat az ügydöntő tartalmú ügyiratokat, amelyeknek intézésére a felettes vezető megbízza,
6.12.2. a bányafelügyelet jogi képviseletét ellátó ügyintéző a peres eljárással kapcsolatos iratokat,
6.12.3. a nem ügydöntő tartalmú és a közbenső intézkedéseket tartalmazó ügyiratokat,
6.12.4. az általa feltárt szabálysértés miatt hozott határozatokat.
6.13. Az állandó jelleggel átruházott aláírási jog terjedelmét a munkaköri leírásban kell megállapítani, az eseti aláírási jogot a szignálás során, az ügyiraton kell jelezni.
7.1. A bányafelügyelet, a részére jogszabályban előírt és a működéséhez, a korszerű közigazgatási tevékenység ellátásához szükséges, valamint a közérdekű és közérdeklődésre számot tartó adatok mind szélesebb körű megismertetése és megismerhetősége érdekében nyilvántartásokat vezet, melyekhez létrehozza és működteti a BfKA-t.
7.2. A BfKA együttműködő részeit képezik:
a) a bányafelügyelet belső adatnyilvántartása és a
b) a bányafelügyelet Internet honlapja.
7.3. A BfKA kiépítéséért, működtetéséért, tartalmának és formai követelményeinek meghatározásáért az Adattári és Információs Osztály vezetője felel. A bányafelügyeletnél nyilvántartást létrehozni, ilyet vezetni, abból adatot felhasználni, vagy szolgáltatni, illetve adatot módosítani, törölni csak a vonatkozó elnöki utasítás szerint, a BfKA részeként lehet.
8.1. Az MBFH szervezeti egységeinek együttműködése:
8.1.1. Az önálló szervezeti egységek egymás mellé rendelt viszonyban álló hivatali szervezeti egységek, tevékenységüket egymással szoros együttműködésben kötelesek végezni. Amennyiben az önálló szervezeti egységek feladatköre az ügyrendben előírtnál részletesebb elkülönítést igényel, az érintett főosztályok vezetői kötelesek az elhatárolást rendezni.
8.1.2. Együttműködést igénylő ügyben az eljáró önálló szervezeti egység a tett intézkedésről az érdekelt társegységeket, indokolt estben a bányakapitányságokat is, tájékoztatja. Ha az intézkedés egyben a bányakapitányságok számára iránymutatásul is szolgál, ezt előzetesen az elnökkel, vagy az elnökhelyettessel egyeztetni kell.
8.2. Az osztályok együttműködése
8.2.1. Azon ügyek tekintetében, amelyek meghatározott osztály (felelős osztály) feladatkörébe tartoznak, de több osztálynál is feladatként jelentkeznek, a felelős osztály gondoskodik az elvi szempontok kialakításáról, a szükséges vélemények beszerzéséről, összegyűjtéséről, a végrehajtás szervezéséről és a bányafelügyelet képviseletéről a külső szerveknél.
8.2.2. Az MBFH által valamely ügyben kiadott intézkedés, állásfoglalás a bányafelügyelet valamennyi szervezeti egységére és ügyintézőjére kötelező és azt képviselni tartoznak, de ilyen intézkedés vagy állásfoglalás hatósági hatáskör elvonást nem valósíthat meg.
8.3. A külső kapcsolattartás keretében az MBFH szervezeti egységei – feladatkörükben – kapcsolatot tartanak a minisztériumok (országos hatáskörű szervek) hasonló jellegű feladatokat ellátó szerveivel, a kutató és tervező intézetekkel, a bányakapitányság a regionális közigazgatási hivatalokkal, az elsőfokú illetékes társszervekkel, a bányafelügyelet minden egysége a szakmai civil szervezetekkel és a gazdálkodó szervezetekkel.
9. KAPCSOLATTARTÁS A SAJTÓVAL
9.1. A sajtó képviselőinek
− a bányafelügyeleti tevékenységgel kapcsolatban az elnök, az elnökhelyettes, a Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztály vezetője és a kommunikációs tanácsadó,
− elnöki vagy elnökhelyettesi felhatalmazással a feladatkörüket érintő kérdésekben a főosztályvezetők, a bányakapitányok, továbbá szakterületét érintő kérdésben a bányafelügyelet bármely ügyintézője nyilatkozhat.
9.2. Aki felhatalmazással nyilatkozhat a sajtó képviselőinek
− a nyilatkozat tartalmát lehetőség szerint az elnökkel vagy az elnökhelyettessel előzetesen egyeztetnie kell; ha ez akadályba ütközik, a tett nyilatkozatról az elnököt vagy az elnökhelyettest haladéktalanul tájékoztatni köteles,
− a nyilatkozat-tételről a kommunikációs tanácsadót értesíteni köteles.
9.3. Sajtó-helyreigazítást – a bányafelügyelet érdekét érintő kérdésben – az elnök egyetértésével lehet kezdeményezni.
10.1. A bányakapitányságok illetékességi területükön a jóváhagyott munka- és ellenőrzési tervüknek megfelelően rendszeres cél-, és komplex ellenőrzést végeznek. Az ellenőrzések végrehajtására a Ket. vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
10.2. A bányakapitányságot eseti hatósági ellenőrzés elvégzésére, vagy saját eljárásában végzett hatósági ellenőrzése eredményéről jelentés adására az elnök, az elnökhelyettes és a Bányászati, Gázipari és Építésügyi Főosztály vezetője utasíthatja.
10.3. Az MBFH a Bt. 43/A. §-a szerint az ország egész területén végezhet a bányafelügyelet hatáskörébe tartozó ügyben hatósági ellenőrzést, de azzal összefüggésben intézkedésre az MBFH nem, csak az illetékes bányakapitányság jogosult.
10.4. Az MBFH a bányajáradékkal kapcsolatban rendszeresen, egyéb feladat- és hatáskörébe tartozó ügyekben szükség szerint végez ellenőrzést. Az ellenőrzést a szervezeti egység vezetője rendeli el, meghatározza az ellenőrzés célját és tartalmát, a kiküldöttek személyét.
10.5. Az MBFH ellenőrzéseire – általános ellenőrzés, célellenőrzés, konkrét feladattal (üggyel) összefüggő ellenőrzés – a Ket. rendelkezései irányadók a következő kiegészítésekkel:
10.5.1. az MBFH kiküldötte az ellenőrzésről előzetesen tájékoztathatja a bányakapitányságot, módot adva arra, hogy az ellenőrzéshez csatlakozzék,
10.5.2. tekintet nélkül az ellenőrzés céljára (jellegére), az MBFH kiküldötte köteles az ellenőrzés során azokat az intézkedéseket megtenni, amelyek hiányában a késedelem elháríthatatlan kárral vagy veszéllyel járna; erről az intézkedéséről az MBFH haladéktalanul tájékoztatni köteles a hatáskörrel rendelkező, illetékes hatósági szervet,
10.5.3. az MBFH kiküldötte az ellenőrzés során észlelt azonnali intézkedést nem igénylő szabálytalanság esetén a bányakapitányságnál kezdeményezi az intézkedés megtételét.
10.6. Az ellenőrzés megállapításairól a bányakapitányságot tájékoztatni kell.
10.7. Ha az MBFH kiküldötte bányakapitánysági ellenőrzésen vesz részt, köteles munkáját a szemle vezetőjével együttműködve végezni, a szemle vezetését nem veheti át.
10.7.1. Ha az MBFH kiküldötte azt állapítja meg, hogy az ellenőrzés során a bányakapitányság figyelmen kívül hagyja az ellenőrzésre vonatkozó előírásokat, köteles erre az ellenőrzés vezetőjének figyelmét felhívni; az ellenőrzés vezetőjét meghatározott konkrét eljárási cselekmények elvégzésére, intézkedés kiadására azonban nem utasíthatja.
10.7.2. Ha a szemle során kiadandó intézkedések vagy az előző pontban jelzett észrevételek tekintetében az ellenőrzés vezetője és az MBFH kiküldötte között véleményeltérés van, és azt a helyszínen nem rendezték, az MBFH kiküldötte a kérdés rendezését saját hivatali felettesénél köteles kezdeményezni.
1. A BÁNYAKAPITÁNYSÁG IRÁNYÍTÁSA
1.1. A bányakapitányságok irányítása utasítások, másodfokon hozott döntések, iránymutatások és állásfoglalások, a felügyeleti jog gyakorlása során hozott intézkedések, ellenőrzés, valamint beszámoltatás és konzultációk útján valósul meg.
1.2. Az MBFH konkrét utasításban határozza meg az egyszeri cselekvéssel vagy cselekvéssorozattal megoldandó feladatokat (pl. utasítás munkavédelmi intézkedés megtételére, ellenőrzésre, jelentéstételre, adatszolgáltatásra, iratok felterjesztésére, az MBFH képviseletére). Ezen utasításban a hatósági tevékenység területén konkrét ügyben az érdemi döntés tartalmára vonatkozó rendelkezés nem adható.
1.3. Az iránymutatások, tájékoztatások – beleértve az egyedi ügyekben, kérdésekben adott tájékoztatásokat is – a jogszabályok egységes értelmezését és alkalmazását segítik elő.
1.4. Az MBFH részéről kiadott másodfokú döntések esetenként a bányakapitányságnak iránymutatásként szolgál. Ezeket a hasonló jellegű, jövőbeni eseteknél is alkalmazni kell, ezért arról valamennyi bányakapitányságot tájékoztatni szükséges.
1.5. Az MBFH felügyeleti jogkörében a bányakapitányság tevékenységét a következők szerint ellenőrzi.
1.5.1. költségvetési ellenőrzés keretében évente:
1.5.1.1. a bányakapitányságok gazdálkodását, a gazdálkodási tevékenység szervezettségét,
1.5.1.2. a pénzügyi, számviteli szabályok megtartását,
1.5.2. teljes körű hivatalvizsgálat keretében:
1.5.2.1. az alapfeladatok ellátására irányuló tevékenységet,
1.5.2.2. a hatáskörök szabályszerű gyakorlását,
1.5.2.3. a tevékenység jogszabályokkal való összhangját, törvényességét,
1.5.2.4. a szakmai feladatok zavartalan ellátásának biztosítottságát,
1.5.2.5. a vezetés munkájának szervezettségét, hatékonyságát,
1.5.3. témavizsgálat keretében az MBFH egy vagy több bányakapitányságnál az azonos jellegű feladatok végrehajtását vagy valamely tevékenységgel kapcsolatos jogszabály érvényesítését,
1.5.4. utóvizsgálat keretében a bányakapitányságnál tartott általános ellenőrzés, költségvetési ellenőrzés, témavizsgálat során hozott intézkedések végrehajtását.
1.6. A költségvetési ellenőrzést, a teljes körű hivatalvizsgálatot, a témavizsgálatot és az utóvizsgálatot az MBFH éves ellenőrzési tervében meg kell tervezni. Végrehajtásukra az MBFH elnökének külön utasítása irányadó.
1.7. Az MBFH felügyeleti jogkörében hivatalból, illetve megkeresésre vizsgálja a bányakapitányságok eljárásait, végzéseit, határozatait. Ennek keretében:
1.7.1. részt vehet a bányakapitányság hivatalos rendezvényein, értekezletein, hatósági eljárásain (pl. helyszíni szemléin),
1.7.2. a bányakapitányságtól iratokat, az egyes ügyekkel kapcsolatban jelentést kérhet,
1.7.3. a bányakapitányság tevékenységéről tájékoztatást kérhet,
1.7.4. a bányakapitányság határozatait felülvizsgálhatja és azokkal kapcsolatban a Ket. szerint eljárhat,
1.7.5. utasítást ad a jogellenes vagy a szakmai, illetve célszerűségi okokból hibás gyakorlat megszűntetésére.
1.8. A bányakapitányságok irányítására szolgáló egyéb eszközök keretében:
1.8.1. az MBFH a bányakapitányt rendszeresen beszámoltatja (éves vagy eseti írásbeli jelentés; a hivatalvezetői értekezleten vagy külön meghallgatás keretében szóban),
1.8.2. az MBFH vezető beosztású dolgozói és ügyintézői konzultációkat tartanak a bányakapitányságokkal olyan gyakorisággal, hogy arra a bányafelügyelet feladatkörébe tartozó fontosabb és időszerű témákban évenként legalább egyszer sor kerüljön.
1.9. A bányakapitányságok irányítása során kiadásra kerülő ügyiratokra a kiadmányozás szabályait kell alkalmazni.
2. AZ IRÁNYÍTÁS EGYÉB JOGI ESZKÖZEI, A JOGSZABÁLYOK ELŐKÉSZÍTÉSE
2.1. Az elnök a hatáskörébe tartozó ügyekben a bányafelügyeletre vonatkozó utasításokat, állásfoglalásokat és iránymutatásokat adhat ki. Az irányítás egyéb jogi eszközei hatálya a bányafelügyelet szervezeti egységeire és alkalmazottaira terjed ki, harmadik személy, illetve szervezet részére kötelezettséget, jogot nem állapíthat meg.
2.2. Körlevél kizárólag a bányafelügyelet szervezeti egységeit érintő ügyekben adható ki, ha azokban jogszabály vagy jogi iránymutatás kiadása szükségtelen.
2.3. Jogszabály módosítását, hatályon kívül helyezését bárki kezdeményezheti a bányafelügyeletnél. A javaslatot tevőnek indokolnia kell az új szabályozás vagy módosítás szükségességét, és ismertetnie kell annak célját is.
2.4. Az elnökhelyettes köteles gondoskodni arról, hogy a jogszabályok előkészítése, egyeztetése során jussanak érvényre a jogalkotás törvényi követelményei.
2.5. A tervezetek szakmai szempontból való helyességéért az előkészítésben résztvevő bányafelügyeleti dolgozó a kapott feladatnak megfelelő mértékben felelős.
AZ MBFH INFORMATIKAI RENDSZERE
1. Az MBFH informatikai feladata a bányafelügyelet számítástechnikai eszközeivel, a közös bányafelügyeleti adatnak minősített adatokkal és a számítógépes programokkal kapcsolatos eljárásokra, dokumentációra és az erőforrásokkal való gazdálkodásra terjed ki.
2. Az MBFH a bányafelügyelet informatikai tevékenységét az Informatikai és Adatvédelmi Osztály és a bányakapitányságoknál kijelölt informatikai felelősökből álló szakmai munkacsoport keretében végzi.
3.1. meghatározzák a feladatkörükbe tartozó informatikai alrendszerek célját, feladatait és biztosítják a működés feltételeit,
3.2. elvégzik azokat a feladatokat és szolgáltatják azokat az adatokat, amelyek a közös bányafelügyeleti adattár kialakításához és frissítéséhez szükségesek,
3.3. a BfKA kialakításáig gondoskodnak a szervezeti egységnél vezetett nyilvántartások és tárolt adatok frissítéséről és mentéséről,
3.4. támogatják a szervezeti egység informatikai felelősének a bányafelügyeleti informatikai szervezetben végzett tevékenységét.
A MUNKÁLTATÓI JOGOK GYAKORLÁSA
1. Az MBFH elnöke gyakorolja a munkáltatói jogokat a kinevezés, a felmentés, az összeférhetetlenség megállapítása, a második munkaviszony, egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésének engedélyezése, a fegyelmi és kártérítési eljárás megindítása tekintetében a bányafelügyelet munkatársai felett.1.
1.1. Az 1. pontban meghatározottak kivételével a munkáltatói jogokat a szervezeti egység vezetője gyakorolja.
1.2. Az elnökhelyettest, a főosztályvezetőt, a bányakapitányt javaslattételi jog illeti meg azon munkáltatói jogok gyakorlásával kapcsolatban, amelyekben a döntés az elnök hatáskörébe tartozik.
2. Az MBFH elnöke minősíti az elnökhelyettest, a főosztályvezetőt, a bányakapitányt, humánpolitikai vezetőt, és értékeli éves munkateljesítményüket.
2.1. A főosztályvezető, a bányakapitány minősíti az irányítása alatt álló szervezeti egységben dolgozó köztisztviselőket és értékeli éves munkateljesítményüket.
2.2. Az ügykezelő tevékenységét legalább ötévenként a szervezeti egység vezetője értékeli.
A B Á N Y A F E L Ü G Y E L E T B E L S Ő E L L E N Ő R Z É S E
1. A belső ellenőrzési kötelezettség
A belső ellenőrzés az Áht. 121/A. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenység, tárgya a költségvetési bevételek és kiadások tervezése, felhasználása és elszámolása, valamint az eszközökkel és forrásokkal való gazdálkodás. A bányafelügyeletnél belső ellenőrzési feladatokat a belső ellenőr köteles végezni.
2. A belső ellenőr jogállása
A belső ellenőr tevékenységét az elnök közvetlen alárendeltségében végzi, jelentéseit közvetlenül az elnöknek küldi meg [Áht. 121/A. § (3)]. A belső ellenőr funkcionálisan független, különösen az éves ellenőrzési terv, az ellenőrzési program elkészítése és végrehajtása, az ellenőrzési módszerek kiválasztása, a következtetések, ajánlások kidolgozása és az ellenőrzési jelentés elkészítése tekintetében. Az ellenőrzési tevékenységen kívül más tevékenység végrehajtásába nem vonható be [Áht. 121/A. § (4)].
3. A belső ellenőr feladatai
A belső ellenőr a bányafelügyelet céljai elérése érdekében értékeli, illetve fejleszti a bányafelügyelet kockázatkezelési, ellenőrzési és irányítási eljárásainak hatékonyságát [Áht. 121/A. § (1)], munkáját a vonatkozó jogszabályok szerint végzi [Áht. 121/A. § (6)]. A jogszabályoknak és belső szabályzatoknak való megfelelést, gazdaságosságot, hatékonyságot és eredményességet vizsgálva megállapításokat és ajánlásokat fogalmaz meg az elnök részére [Áht. 121/A. § (2)]. Tevékenysége során szabályszerűségi, pénzügyi, rendszer- és teljesítmény-ellenőrzéseket, illetve informatikai rendszerellenőrzéseket kell végeznie [Áht. 121/A. § (5)]. Az ellenőrzési munka részletes szabályozását az MBFH Belső Ellenőrzési Kézikönyve tartalmazza. V E G Y E S R E N D E L K E Z É S E K
1. A vezető és valamennyi intézkedésre jogosult helyettese egyidejűleg nem lehet távol.
2. A szabadság kiadása éves szabadságolási ütemterv alapján történik.
3. A szabadságot az esedékességének évében kell kiadni. Az elnök hivatali érdek esetén a szabadság igénybevételét a tárgyévet követő év január 31-ig, kivételesen fontos hivatali érdek esetén legkésőbb a tárgyévet követő év március 31-ig, a munkaviszonyban lévő alkalmazott esetében a tárgyévet követő év június 30-ig engedélyezheti. A bányafelügyelet dolgozójának betegsége esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított 30 napon belül adja ki, ha az esedékesség éve eltelt.
4. A vezető személyében beálló változás esetén a távozó vezető jegyzőkönyvvel adja át a vezetése alatt álló szervezeti egység vezetését utódjának. A jegyzőkönyvben fel kell sorolni az időszerű legfontosabb feladatokat, a szervezeti egység munkájának állapotát jellemző adatokat, körülményeket, tényeket, a kiemelkedő fontosságú konkrét ügyek állását, valamint a függőben lévő átadott ügyiratokat, dokumentumokat. A jegyzőkönyvet három példányban kell készíteni; egy-egy példányt a távozó, illetve az új vezető kap, egy példányt az irattárban kell elhelyezni.
5. A bányafelügyelettől távozó ügyintéző köteles a folyamatban lévő ügyeket befejezni, lezárni, és a nála lévő ügyiratokat az irattárba visszaadni. Ha a folyamatban lévő ügy lezárása valamilyen ok miatt nem lehetséges, az ügyiratokat jegyzőkönyvvel át kell adni a szervezeti egység vezetőjének.
6. Az a köztisztviselő, akinek köztisztviselői jogviszonya megszűnik, köteles a hatósági intézkedésre jogosító igazolványát és jelvényét az utolsó munkában töltött napon a humánpolitikai vezetőnek, vagy a bányakapitánynak – átvételi elismervény ellenében – leadni. A leadás tényét a gazdasági szervezet ügyintézője az elszámoláskor köteles ellenőrizni.
7. A bányafelügyelet vezető beosztású köztisztviselője:
7.5. a főosztályvezető-helyettes,
7.6. a helyettes bányakapitány,
8. E Szabályzat rendelkezéseit az ügykezelőkre és a fizikai dolgozókra értelemszerűen kell alkalmazni.
9. A bányafelügyeletnél húsz fő felsőfokú iskolai végzettségű köztisztviselőnek adományozható szakmai tanácsadói vagy főtanácsadói cím.
10. Az elnök a bányafelügyelet szakmai főtanácsadói közül egyidejűleg egy fő részére elnöki főtanácsadói címet adományozhat, amely cím visszavonható. Az elnöki főtanácsadó jogosult hivatalos aláírása alatt e cím használatára. Az elnöki főtanácsadó feladatait az elnök közvetlenül állapítja meg. Az elnöki főtanácsadó munkájából következő adminisztrációs feladatokat az Igazgatási Osztály látja el.
11. A bányafelügyelet szervezeti felépítését e Szabályzat Melléklete, részletes feladat és hatáskörét az 1. számú függelék, a gazdasági szervezet ügyrendjét a 2. számú függelék, a képzettségi pótlékra jogosító munkakörök meghatározását a 3. számú függelék, a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel járó munkakörök jegyzékét a 4. számú függelék tartalmazza.
Az MBFH Szervezeti és Működési Szabályzatának melléklete
A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal szervezeti struktúrája 2008.
A BÁNYAFELÜGYELET FELADAT- ÉS HATÁSKÖRE
PBR. – a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei tartályban vagy palackban történő forgalmazásának szabályairól és hatósági felügyeletéről szóló 94/2003. (XII. 18.) GKM rendelet Atv. – az atomenergiáról szóló1996. évi CXVI törvény
Fbk. – a földtani és bányászati követelmények a nukleáris létesítmények és a radioaktív hulladék elhelyezésére szolgáló létesítmények telepítéséhez és tervezéséhez szóló 62/1997. (XI. 26.) IKIM rendelet
Rht. – a radioaktív hulladékok átmeneti tárolásának és végleges elhelyezésének egyes kérdéseiről, valamint az ipari tevékenységek során bedúsuló, a természetben előforduló radioaktív anyagok sugár-egészségügyi kérdéseiről szóló 47/2003. (VIII. 8.) ESzCsM rendelet
Éhe. – az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet
Büm. – a bányafelügyelet hatáskörébe tartozó tevékenység során bekövetkezett súlyos üzemzavar és súlyos munkabaleset bejelentésének és vizsgálatának rendjéről szóló biztonsági szabályzat közzétételéről 89/2003. (XII. 16.) GKM rendelet
Ptv. – az európai uniós csatlakozással összefüggő egyes törvénymódosításokról, törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról szóló 2004. évi XXIX. törvény
MBFH – Magyar Bányászati és Földtani Hivatal
I. ENGEDÉLYEZÉSI FELADAT- ÉS HATÁSKÖR
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
1. |
Engedélyezi a földgáz tárolására alkalmas földtani szerkezetek kutatását, kiképezését és tárolásra történő hasznosítását. |
Bt. 5. § (1) bek. d) pont |
Bk. |
2. |
Engedélyezi a Bt. 1. § (1) bek. f) pontja szerinti létesítmények, továbbá a földalatti gáztároló létesítményei létesítését, használatbavételét és elbontását, illetve felhagyását. |
Bt. 5. § (1) bek. e) pont |
Bk. |
3. |
Engedélyezi a cseppfolyós propán-, bután gázok és ezek elegyei töltő és tároló létesítményeinek, valamint elosztóvezetékeinek létesítését, használatbavételét és elbontását, illetve felhagyását. |
Bt. 5. § (1) bek. f) pont |
Bk. |
4. |
Engedélyezi a geotermikus energia kutatását, kinyerését, hasznosítását, beleértve az ehhez szükséges földalatti és felszíni létesítmények megépítését és használatbavételét, amennyiben az nem érinti felszínalatti vizek felszínre hozatalát. |
Bt. 5. § (1) bek. g) pont |
Bk. |
5. |
Engedélyezi a bányászati tevékenység során keletkező hulladék kezelését. |
Bt. 5. § (1) bek. h) pont |
Bk. |
6. |
Engedélyezi kőolaj- és földgázbányászatra megállapított bányatelek földalatti gáztárolásra történő kiterjesztését. |
Bt. 5. § (2) bek. |
Bk. |
7. |
Hozzájárul a hatósági engedély alapján gyakorolt bányászati jog átruházásához. |
Bt. 6. § (2) bek. |
Bk. |
8. |
Engedélyezi a bányajáradék ásványi nyersanyagban, természetben történő teljesítését. |
Bt. 20. § (9) bek. |
MBFH |
9. |
Engedélyezi az állami tulajdonban álló szénhidrogén bányavállalkozói tulajdonba adását |
Bt. 20. § (14) bek. |
Bk. |
10. |
Kutatási jogot adományoz nyílt területen |
Bt. 22. § (1) bek. |
Bk. |
11. |
Jóváhagyja – a szakhatóságok hozzájárulásával – a kutatási műszaki üzemi tervet. |
Bt. 22. § (3) bek. |
Bk |
12. |
Jóváhagyja – a szakhatóságok hozzájárulásával– a Bt. 49. §-ának 16. pontjában meghatározott kivett helyen a kutatási műszaki üzemi tervet, feltételeket szab. |
Bt. 22. § (3) bek. |
Bk |
13. |
Engedélyezi a kutatási jog más ásványi nyersanyagra történő kiterjesztését. |
Bt. 22. § (7) bek. |
Bk. |
14. |
Szénhidrogének esetében a kutatási jog adományozására, a kutatás műszaki üzemi tervének jóváhagyására, illetőleg a bányászati jog átruházására irányuló eljárásban az e törvényben és a külön jogszabályban megállapított általános követelményeken túl a bányafelügyeletnek további feltételeket is vizsgálnia kell |
Bt. 22/A. § (8) bek. |
Bk. |
15. |
A geotermikus védőidomot a bányafelügyelet jelöli ki. |
Bt. 22/B. § (3) bek. |
Bk. |
16. |
Megállapítja a vezeték biztonsági övezetét, és határidő tűzésével rendelkezik a szolgalom alapításáról, a szállítóvezeték használatba vételét engedélyező határozatában |
Bt. 24. § (2) bek. |
Bk. |
17. |
Jóváhagyja a szállító-, elosztó-, és célvezetékek, valamint tároló létesítmények tervezésére, létesítésére, felújítására, üzemeltetésére és elbontására az engedélyes által kidolgozott minőségbiztosítási rendszert. |
Bt. 24. § (3) bek.
Bt. Vhr. 10/A. (2) bek. |
MBFH
Bk |
18. |
Megállapítja a bányatelket; ha az ásványi nyersanyag elhelyezkedése indokolja a bányatelket módosíthatja. |
Bt. 26. § (3) bek.
26/B § (4) bek. |
Bk. |
19. |
Engedélyezi a kitermelés, illetve az üzemszerű tárolás megkezdésére megállapított határidő legfeljebb 5 évvel történő meghosszabbítását |
Bt. 26/A. § (5) bek. |
Bk. |
20. |
Megállapítja a bányatelekben található ásványi nyersanyagok mennyiségét, haszonanyagként vagy meddőanyagként történő besorolását |
Bt. 26/B. § (3) bek. |
Bk. |
21. |
Engedélyezi a bányatelek megállapítást követően az ásványvagyon feltárását és kitermelését, továbbá a meddőhányó hasznosítását. |
Bt. 5. § b) – c) pont;
23. § (2) bek;
27. § (4) bek. |
Bk. |
22. |
Jóváhagyja a kutatás-, a feltárás-, a kitermelés-, a bányabezárás-, mezőfelhagyás-, a meddőhányó hasznosításának műszaki üzemi tervét. |
Bt. 27. § (4) bek. |
Bk. |
23. |
Jóváhagyja a bányavállalkozóknak a területek egyesítésében és a kitermelési feltételekben történő megállapodását, amennyiben az egymást fedő, vagy egymással közvetlenül, illetve védőpillérek által érintkező nyersanyag lelőhely kitermelésére több bányavállalkozó jogosult. |
Bt. 29. § (3) bek. |
Bk. |
24. |
Jóváhagyja a kitermelés szüneteltetésének műszaki üzemi tervét; engedélyezi a jóváhagyott műszaki üzemi tervtől eltérő szüneteltetést. |
Bt. 30. § (1) bek. |
Bk. |
25. |
Engedélyezi e törvény vagy külön jogszabály által meghatározott bányászati létesítmények építését és üzembe helyezését, valamint egyes gépek és berendezések bányabeli használatát. |
Bt. 31. § (1) bek.
44. § (1) bek. a) pont |
Bk. |
26. |
Engedélyezi az érdekeltek meghallgatásával és az érintett szakhatóságok egyetértésével a védőpillér lefejtését vagy meggyengítését, ha annak rendeltetése megszűnt, vagy ha a biztonsági- és védelmi követelmények más módon is kielégíthetők. |
Bt. 32. § (2) bek. |
Bk. |
27. |
Engedélyezi – az érdekelt szakhatóságok egyetértésével és az érdekeltek meghallgatásával – a tájrendezéshez szükséges feladatokat tartalmazó műszaki üzemi tervet. |
Bt. 36. § (2) bek. |
Bk. |
28. |
Használaton kívüli bányászati célú mélyfúrások tájrendezési tervének jóváhagyása. |
Bt. 36. § (5) bek. |
Bk. |
29. |
Bányászati célú mélyfúrások hasznosításra történő használatának elfogadása. |
Bt. 36. § (6) bek. |
Bk. |
30. |
Engedélyezi a gázelosztó vezeték létesítésére és használatára vonatkozóan az előmunkálati jogot és a vezetékjogot, továbbá – megállapodás hiányában – a használati jogot. |
Bt. 38/A. § (5) bek. |
Bk. |
31. |
Engedélyezi a föld alatti bányatérségek és egyéb bányászati létesítmények más célú hasznosítására készített műszaki tervet. |
Bt. 42. § (3) bek. |
Bk. |
32. |
Engedélyezi a meddőhányók létesítését, hasznosítását és megszüntetését, amennyiben az nem a bányaüzemi tevékenység része. |
Bt. 44. § (1) bek. i) pont |
Bk. |
33. |
A már megállapított bányatelkek esetében az ütemterv elfogadásáról a bányafelügyelet határozatban dönt |
Bt. 50/B. § (1) bek. |
Bk. |
34. |
Művelési eljárást növelt hatékonyságúnak minősíthet. |
Bt. Vhr. 4. § (10) bek. |
MBFH |
35. |
Elfogadja a bányászati kutatási terület (vagy annak egy része) visszaadását, ha annak feltételei adottak. |
Bt. Vhr. 7. § (3) bek. |
Bk. |
36. |
Elfogadja a kutatási zárójelentést. |
Bt. Vhr. 8. § (5) bek. |
Bk. |
37. |
Szénhidrogén szállítóvezetéknek, alkotórészének, valamint tartozékának (a továbbiakban együtt: szénhidrogén szállítóvezeték) hatósági engedély alapján történő létesítésére és használatba vételére a Bt. 31. §-ában, üzemeltetésére a Bt. 28. §-ában és 32–35. §-aiban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni. |
Bt. Vhr. 10. § (1) bek. |
Bk. |
38. |
Jóváhagyja – az érdekelt szakhatóságok állásfoglalása alapján – a jóváhagyott műszaki üzemi tervtől való eltérést. |
Bt. Vhr. 15. § (1) bek. |
Bk. |
39. |
Engedélyezi bányászati létesítmények (gépek, berendezések) típusterv szerinti építését, használatát, üzemben tartását. |
Bt. Vhr. 18. § (2) bek. |
MBFH |
40. |
Hozzájárulást ad engedélyköteles létesítmény több bányavállalkozó által történő, közös használatához. |
Bt. Vhr 18. § (3) bek. |
Bk. |
41. |
Jóváhagyja a bánya minősítését. |
Bt. Vhr. 21. § (3) bek. |
Bk. |
42. |
Engedélyezi a külön jogszabály szerinti robbanóanyagok gyártását, forgalmazását, valamint jóváhagyja tüzijáték testek besorolását. |
Bt. Vhr. 29. § (1) bek. b) pont |
MBFH |
43. |
Engedélyezi a bányabiztonsági szabályzatok előírásai alóli általános eltérést. |
Bt. Vhr. 29. § (1) bek. d) pont |
MBFH |
44. |
Eltérést, felmentést engedélyezhet a bányabiztonsági szabályzatok egyes előírásai alól. |
Bt. Vhr. 30. § (1) bek. |
Bk. |
45. |
Ellátja a külön jogszabályokban részére megállapított hatósági feladatokat. |
Bt. Vhr. 30. § (5) bek. |
Bk; MBFH |
46. |
Célkitermelőhely létesítését engedélyezi a komplex műveleti terv jóváhagyásával |
GyKF. 17/B. § (1), (4), (5), (9) bek.
5. § (5) bek. |
MBFH |
47. |
Jóváhagyja a jelölt termékek RID szerinti osztályba sorolását, mint a RID 3.3 fejezetében, az 1 osztály anyagaira és tárgyaira vonatkozó különleges előírásokban szereplő illetékes 35hatóság. |
RID. 2. § (3) bek.
|
MBFH |
48. |
Jóváhagyja a jelölt termékek ADR szerinti osztályba sorolását, mint a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás Az „A” Melléklet 3. rész 3.3 fejezetében, az 1 osztály anyagaira és tárgyaira vonatkozó különleges előírásokban szereplő illetékes hatóság. |
ADR. 2. § (3) bek.
|
MBFH |
49. |
Eltérést engedélyezhet a felelős műszaki vezető végzettségére vonatkozó feltételek alól. |
Fmv. 1. § (2) bek. |
Bk. |
50. |
Elfogadja a hites bányamérőt. |
Hbm. 5. § (1) bek. |
MBFH |
51. |
Eltérést engedélyezhet a szénhidrogén-bányászati célú kutak biztonsági övezetére vonatkozó tilalmak és korlátozások alól. |
Lbö. 2-4. §; 16. § |
Bk. |
52. |
Eltérést engedélyezhet a szállítóberendezések biztonsági övezetére vonatkozó tilalmak és korlátozások alól. |
Lbö. 10-12. §; 16. § |
Bk. |
53. |
Eltérést engedélyezhet az elosztóvezetékek biztonsági övezetére vonatkozó tilalmak és korlátozások alól. |
Lbö. 13. §; 16. § |
Bk. |
54. |
Eltérést engedélyezhet egyes gáz- és kőolajüzemi létesítmények biztonsági övezetére vonatkozó tilalmak és korlátozások alól. |
Lbö. 6. § (1) bek. a)–d) pont; 16. § |
Bk. |
55. |
Engedélyezi tanúsító bizonyítvánnyal nem rendelkező külföldi gyártású villamossági termék használatát a bányászatban. |
Vte. 13. § (2) bek. |
Bk. |
56. |
Engedélyezi a pébégáz töltőtelepek és a töltőtelepen lévő, a gázpalackokra előírt időszakos ellenőrzésére, a nyomáspróbázás és a szükséges javítások elvégzésére szolgáló létesítmények építés-szerelését és üzembe helyezését. |
PB R. 3. § (3) bek. |
Bk. |
57. |
Engedélyezi a PB gázforgalmazási tevékenységet. |
PB R. 5. § (1) bek. |
Bk. |
58. |
Engedélyezi a robbanóanyag – ideértve a robbanóanyag helyszíni keverését is – gyártási tevékenységet |
Robb. Vhr. 4. § (1) bek. |
MBFH |
59. |
Engedélyezi a robbanóanyagok megszerzését, tárolását, felhasználását. |
Robb. Vhr. 4. § (2) bek. |
Bk. |
60. |
Földtani szakértői engedély kiadása, nyilvántartás vezetése a földtani szakértőkről. |
267/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 3. § (5) bek. l pont |
MBFH |
61. |
A földtani kutatási zárójelentés jóváhagyása |
62/1997. (XI. 26.) IKIM rendelet 5. §, 14. § 1–5. pont |
Bk |
II. SZAKHATÓSÁGI FELADAT- ÉS HATÁSKÖR
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
62. |
Szakhatóságként közreműködik a vízjogi engedélyezési eljárásban, ha a geotermikus energia kinyerése felszín alatti víz kitermelését igényli. |
Bt. Vhr. 29/A. § (1) bek. a) pont |
Bk. |
63. |
Részt vesz az engedélyezési eljárásban, ha jogszabály egyes bányászati vagy ahhoz kapcsolódó létesítmények üzemben tartását más hatóság engedélyéhez köti. |
Bt. 31. § (2) bek. |
Bk. |
64. |
Szakhatóságként működik közre a vizek medrének vízgazdálkodási célt szolgáló alakítására vagy mesterséges tározók létesítésére irányuló vízjogi engedélyezési eljárásban, |
Bt. Vhr. 29/A. § (1) bek. b) pont |
Bk. |
65. |
Szakhatóságként működik közre a földhivatal jóváhagyásához kötött tereprendezésre irányuló eljárásokban. |
Bt. Vhr. 29/A. § (1) bek. b) pont |
Bk. |
66. |
Szakhatóságként működik közre a talajvédelmi hatósági, illetve az építési engedélyhez kötött tereprendezésre irányuló eljárásokban. |
Bt. Vhr. 29/A. § (1) bek. b) pont |
Bk. |
67. |
Közreműködik – bányaműszaki szempontból – a bányatelket érintő mélységi vizek felszínre hozatalával kapcsolatos vízjogi engedélyezési eljárásban. |
Bt. 45. § (2) bek. |
Bk. |
68. |
Felügyeletet gyakorol a földalatti tárolóterek létesítésére, használatba-vételére és megszüntetésére irányuló eljárások felett. |
Bt. 46. § (1) bek. |
Bk. |
69. |
Az OAH engedélyezési eljárásaiban szakhatóságként vesz részt. |
Atv. 19.§ (2) h) pont (6), (9) bek. |
MBFH
Elnök |
70. |
Érvényesíti a bányászati technológiai, bányaműszaki és bányabiztonsági szempontokat. |
Fbk. 14. § (1) bek. |
Bk. |
71. |
Hatóságként működik közre a radioaktív hulladékok átmeneti tárolásának és végleges elhelyezésének, valamint az ipari tevékenységek során bedúsuló, a természetben előforduló radioaktív anyagok engedélyezési eljárásaiban. |
Rht. 3. sz. melléklet |
MBFH |
72. |
Szakhatóságként működik közre egyes építési- és használatbavételi engedélyezési eljárásban. |
Éhe. 2. sz. melléklet |
Bk. |
73. |
Szakhatóságként működik közre a telekalakítási eljárásban. |
85/2000. (XI. 8.) FVM rendelet Melléklet IX. pont |
Bk. |
74. |
Szakhatóságként működik közre az útépítési engedélyezési eljárásban. |
15/2000. (XI. 16.) KöViM rendelet 1. melléklet
2. pont |
Bk. |
75. |
Véleményezi a területfejlesztési koncepciókat és programokat. |
Trt. 4 . § c pont 5.§ (2), 6. § (2) 7.§ (3) 8.§ (2) és 19. § |
MBFH |
76. |
Véleményezi a területrendezési terveket. |
Trt. 11. § |
MBFH |
77. |
Szakhatóságként működik közre a katonai célú sajátos építményfajtákkal kapcsolatos engedélyezési eljárásokban |
40/2002. (III. 21.) Korm. Rendelet 1. melléklet
7. pont |
Bk. |
78. |
Közreműködés az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásban |
Khe. 12. számú melléklet
2. e) |
Bk. |
79. |
Szakhatóságként működik közre a távközlési építményfajtákkal kapcsolatos engedélyezési eljárásokban |
29/1999. (X. 6.) KHVM rendelet 7.§ (1)–(7), 1. sz. melléklet I, H és K pontok |
Bk. |
80. |
Szakhatóságként működik közre a hulladékgazdálkodási tervekkel kapcsolatos engedélyezési eljárásokban |
126/2003. (VIII.15.) Korm. rendelet 2. mellélet c pont |
Bk. |
81. |
Szakhatóságként működik közre a vízi létesítményekkel kapcsolatos engedélyezési eljárásokban |
123/1997. (VII.18.) Korm. rendelet |
Bk. |
82. |
Szakhatóságként működik közre a vízjogi létesítési engedélyezési eljárásokban |
72/1996. (V.22.) Korm. Rendelet 19. § (2) és
(5) bek. |
Bk. |
83. |
Szakhatóságként működik közre a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos tevékenységek engedélyezési eljárásaiban |
98/2001. (VI. 15.) Korm. Rendelet 5. melléklet 3. g) pont |
Bk. |
84. |
Szakhatóságként működik közre a települési hulladékkal kapcsolatos engedélyezési eljárásokban |
213/2001. (XI. 14.) Korm. rendelet |
Bk. |
85. |
Szakhatóságként működik közre a bányahatóság munkavédelmi hatáskörébe tartozó tevékenység esetén a munkavédelmi kérdéssel kapcsolatos vizsgálatban |
2/1988. (V. 19.) IM rendelet |
Bk. |
86. |
Előzetesen hozzájárul a figyelmeztető jelzések felszereléséhez |
Mjr. 5. § |
MBFH |
87. |
Szakhatóságként működik közre egyes területrendezési eljárásokban a földtani és ásványvagyon védelmi szempontok érvényesítése érdekében. |
134/2005. (VII. 14.) Korm. rendelet 6. § (1), és 2. sz. melléklet |
Bk. |
88. |
Szakhatóságként működik közre egyes környezetvédelmi engedélyezési eljárásokban. |
1995. évi LIII. tv. 70. § (1) c), 71. § (2), 78. § |
Bk. |
89. |
Szakhatóságként működik közre egyes környezeti hatásvizsgálati eljárásokban. |
20/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 8. § (1), 3. sz. melléklet 2. e) |
Bk. |
90. |
Vízjogi létesítési és üzemeltetési eljárással kapcsolatos földtani szakkérdésekben a Hivatal mint államigazgatási szerv bevonható az eljárásba. |
72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 19. § (2), (5) |
MBFH |
91. |
A lehetséges víznyerő területek távlati ivóvízbázissá nyilvánítása és ezen vízbázisok vízkészletének felhasználható állapotban tartása tekintetében a Hivatal mint államigazgatási szerv bevonható az eljárásba. |
1995. évi LVII. tv. 2. §
(1) bek. d) pont |
MBFH |
92. |
A vízbázisok, a távlati vízbázisok védőidom kijelölésénél földtani szakkérdések vonatkozásában a Hivatal mint államigazgatási szerv bevonható az eljárásba |
123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet 8. § (1), 20. § (1)–(3) bek. |
MBFH |
93. |
Szakhatóságként működik közre a vasúti építmények engedélyezési eljárásaiban az ásványvagyon megóvása érdekében |
15/1987. (XII. 27.) 3. § és 1. sz. melléklet 11. |
MBFH |
94. |
Szakhatóságként működik közre a budapesti 4-es metróvonal Kelenföld pályaudvar –Bosnyák tér közötti szakasza létesítésével összefüggő egyes közigazgatási hatósági ügyekben |
89/2007. (IV.26.) Korm rendelet 2. számú melléklet |
Bk. |
95. |
Szakhatóságként működik közre a természetben okozott károsodással kapcsolatos tényfeltárás során |
91/2007. (IV.26.) Korm rendelet 8.§ |
Bk. |
96. |
Szakhatóságként vesz részt a felszín alatti vizek védelmével kapcsolatos határértékek megállapításához kötött eljárásokban |
219/2004. Korm. rendelet 14.§ (2) bek. |
Bk. |
97. |
Részvétel a településrendezési tervek és a helyi építési szabályzat véleményezési eljárásában |
253/1997. (XII. 20.) Korm. Rendelet 3. melléklet |
MBFH |
98. |
Szakvélemény a telekalakítási és építési tilalom elrendeléséről |
3/1998. (II. 11.) KTM rendelet 2 § (3) a) és c) pont |
MBFH |
99. |
Szakvélemény és adatszolgáltatás a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvény alapján |
1996. évi XXI. Törvény 18.§ |
MBFH |
100. |
Adatszolgáltatás az Országos Területrendezési Tervhez |
2003. évi XXVI. Törvény 6.§ (4) |
MBFH |
101. |
Adatszolgáltatás a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének elfogadásához és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításához |
2000. évi CXII. Törvény 34., 35. és 36. § |
MBFH |
102. |
Adatszolgáltatás a területfejlesztési koncepciók, programok és a területrendezési tervek tartalmi követelményeihez |
18/1998. (VI. 25.) KTM rendelet B 3. pont |
MBFH |
103. |
Szakhatósági részvétel az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény felhatalmazása alapján |
1997. évi LXXVIII. Törvény 9.§ (9) bek. |
Bk |
104. |
Adatszolgáltatás az utak építésének, forgalomba helyezésének és megszüntetésének engedélyezéséhez |
15/2000. (XI. 16.) KöViM rendelet 1. melléklet 2 pont |
MBFH |
105. |
Szakhatósági részvétel egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatában |
2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet 3. melléklet II. 2. g) pont |
|
106. |
Szakhatóságként részvétel a budapesti központi szennyvíztisztító telep és kapcsolódó létesítményei projekt, a Zalaegerszeg és térsége szennyvízelvezetési és kezelési projekt és a Veszprém és térsége szennyvízelvezetési és kezelési projekt megvalósításához szükséges egyes közigazgatási hatósági ügyek eljárásaiban |
150/2006. (VII. 21.) Korm. Rendelet 2. melléklet 1.§ (3) bek. 1–2. pont |
Bk |
107. |
Szakhatóságként részvétel az észak-balatoni hulladékgazdálkodási projekt és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hulladékgazdálkodási projekt megvalósításához szükséges egyes közigazgatási hatósági eljárásaiban |
151/2006. (VII. 21.) Korm. rendelet 2. melléklet 1.§
(3) bek. 1–4. pont |
Bk |
108. |
Szakhatóságként részvétel a hulladéklerakással, valamint a hulladéklerakóval kapcsolatos egyes eljárásokban |
20/2006. (IV. 5.) KvVM rendelet 7. § (3) bek. |
Bk |
109. |
Szakhatóságként részvétel a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos közegészségügyi eljárásokban |
16/2002. (IV. 10.) EüM rendelet 2. melléklet
4. pont |
Bk |
110. |
Szakhatóságként részvétel az M3 autópálya Nyíregyháza-Vásárosnamény közötti szakasz megvalósításához szükséges egyes közigazgatási hatósági eljárásokban |
152/2006. (VII. 21.) Korm. Rendelet 2. melléklet 1.§ (3) bek. 1–2. pont |
Bk |
111. |
Szakvélemény a külterületen levő nyomvonalas létesítmények műszaki nyilvántartásához |
18/1984. (XII. 13.) ÉVM rendelet 5. § (1) bek. |
Bk |
112. |
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség keretében a kiégett fűtőelemek kezelésének biztonságáról és a radioaktív hulladékok kezelésének biztonságáról létrehozott közös egyezmény feladatai |
2001. évi LXXVI. Törvény 6. cikk 1. (i), (ii) és (iv) pont
13. cikk 1. (i) és (ii) pont |
MBFH |
113. |
Szakvélemény és adatszolgáltatás a felszín alatti vizek vizsgálatához |
30/2004. (XII. 30.) KvVM rendelet 2.§ (2) és 6.§
(4) bek. |
Bk |
114. |
A természet védelméről szóló törvényben megfogalmazott feladatokban való részvétel |
1996. évi LIII. törvény
22. § f), g) és h) pont |
MBFH |
115. |
Szakvélemény a természetes gyógytényezőkről szóló rendelet témáiban |
74/1999. (XII. 25.) EüM rendelet 5. § (1), 10. §
(3) bek. c) pont |
MBFH |
116. |
Szakhatósági közreműködés a villamosenergia-ipari építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokban |
382/2007. (XII. 23. Korm. rendelet 6. §, 4. sz. melléklet |
Bk |
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
117. |
Intézkedést kezdeményezhet a bejelentett felszíni előkutatás ellen. |
Bt. 4. § (4) bek. |
Bk. |
118. |
Előírhatja a bányajáradék ásványi nyersanyagban, természetben történő teljesítését. |
Bt. 20. § (9) bek. |
MBFH |
119. |
Megállapítja a föld alatti gáztárolóban lévő, állami tulajdonban álló szénhidrogénnek a mennyiségét |
Bt. 20. § (14) bek. |
Bk. |
120. |
Megállapítja a föld alatti gáztárolóban lévő, állami tulajdonban álló szénhidrogénnek a mennyisége után fizetendő bányajáradékot |
Bt. 20. § (14) bek. |
Bk. |
121. |
A hirdetmény közzétételéről a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnöke intézkedik |
Bt. 22/A. § (2) bek. |
MBFH |
122. |
Tájékoztatja a szomszédos terület engedélyeseit, ha nem alkalmazzák a Bt. 22/A. § (1)–(3) bekezdés előírásait |
Bt. 22/A. § (4) bek. |
Bk. |
123. |
A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnöke gondoskodik a Bt. 22/A. § (5) bekezdésében felsorolt területeknek a Bányászati Közlönyben és az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzétételételéről |
Bt. 22/A. § (5) bek. |
MBFH |
124. |
Megtagadhatja vagy visszavonhatja a szénhidrogénekre vonatkozó engedélyt olyan vállalkozás esetében, amely az Európai Unió tekintetében harmadik országok vagy harmadik országok állampolgárainak irányítása alatt áll |
Bt. 22/A. § (7) bek. |
|
125. |
A bányatelekben fennálló bányászati jog új jogosítottját – pályáztatást követően – a bányafelügyelet határozatban jelöli ki. |
Bt. 26/A. § (7) bek. |
Bk. |
126. |
Intézkedik a befolyt bányajáradék Bt. 20. § (4) bekezdésében meghatározott részének a számlakivonat beérkezésétől számított 3 banki napon belüli átutalásáról a Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01031764 számú, „Energiagazdálkodási célelőirányzat bevétel” számlára. |
Bjb. 3. § (2) bek
|
MBFH |
127. |
Feltételeket állapíthat meg az ásványvagyon-gazdálkodás, a tulajdon védelme és a biztonság érdekében a bányatelek megállapítása, a műszaki üzemi terv jóváhagyása, a tájrendezéshez szükséges feladatok meghatározása és az együttes kitermelésre kötött megállapodás jóváhagyása során. |
Bt. 27. § (4) bek.
Bt. 29. § (1) bek.
Bt. 36. § (2) bek. |
Bk. |
128. |
Intézkedik felelős műszaki vezető helyettes(ek), illetőleg általános helyettes kijelölésére. |
Bt.Vhr. 16. § (3) bek. |
Bk. |
129. |
Kezdeményezi a felelős műszaki vezető, illetve helyettese kijelölésének visszavonását. |
Bt. Vhr. 16. § (5) bek. |
Bk. |
130. |
Korlátozhatja – jogszabályban meghatározott okból – a kutatás során végzett ásványi nyersanyag kitermelést. |
Bt. Vhr. 7. § (4) bek. |
Bk. |
131. |
Törli a bányavállalkozó bányászati jogát a kitermelés, illetve az üzemszerű tárolás megkezdésére megállapított határidő engedély hiányában történt elmulasztása esetén, továbbá ha a bányavállalkozó a meghatározott térítésfizetési kötelezettségnek nem tesz eleget, valamint, ha a bányavállalkozó jogutód nélkül megszűnik |
Bt. 26/A. (6) bek. |
Bk. |
132. |
Kezdeményezheti a bányatelekkel fedett ingatlanokra a vonatkozó építésügyi jogszabályok rendelkezései szerint építési és telekalakítási tilalom elrendelését |
Bt. 26/B. § (1) bek. |
Bk. |
133. |
A bányatelket természeti-, környezeti-, vagy régészeti érték ismertté válása esetén hivatalból csökkentheti. |
Bt. 26/C. § (1) bek. |
Bk. |
134. |
Megállapítja – megegyezés hiányában – a kitermelés sorrendjét és feltételeit, ha összefüggő ásványi nyersanyag lelőhely művelésére egyidejűleg több bányavállalkozó jogosult. |
Bt. 29. § (1) bek. |
Bk. |
135. |
A kitermelés szüneteltetésére készült műszaki üzemi tervet jóváhagyó határozatban a kieső bányajáradék pótlására díjfizetési kötelezettséget állapíthat meg. |
Bt. 30. § (3)–(4) bek. |
Bk. |
136. |
Intézkedik a bánya bezárásáról, a tájrendezés elvégeztetéséről, az ásványi nyersanyagok kitermeléséből származó hulladék kezeléséről és a bányavállalkozó bányászati jogának törléséről. |
Bt. 30. § (4) bek. |
Bk. |
137. |
Kijelöli azokat az üzemeket, ahol a bányavállalkozónak bányamentő, illetve kitörésvédelmi szolgálatról kell gondoskodni és üzemzavar-elhárítási, illetőleg kitörés-védelmi tervet kell készíteni. |
Bt. 34. § (4) bek. |
Bk. |
138. |
Kötelezheti határozatban a bányakapitányság a bányavállalkozót, valamint a gázipari engedélyest, mint munkáltatót arra, hogy írásban adjon tájékoztatást a megjelölt munkavédelmi követelmények teljesítéséről |
Bt. 34. § (6) bek. |
Bk. |
139. |
A bányafelügyelet javaslatára az nyilvántartott ásványi nyersanyagvagyont tartalmazó területeket a területrendezési tervek kidolgozásánál figyelembe kell venni. |
Bt. 39. § (3) bek. |
Bk;
|
140. |
A bányafelügyelet javaslatára a megállapított bányatelek területén a szabályozási tervekben terület-felhasználási, illetőleg építési korlátozásokat lehet életbe léptetni. |
Bt. 39. § (3) bek. |
Bk. |
141. |
Büntetőeljárást kezdeményez, ha a jogosulatlan bányászati tevékenység vizsgálata során ásványi nyersanyag eltulajdonításának gyanúja merül fel |
Bt. 41. § (1) bek. |
Bk. |
142. |
A földtani közeg és az ásványi nyersanyagok megkutatottsági szintjének növeléséhez és az adatok nyilvántartásához fűződő állami érdek érvényesítése. |
Bt. 44. § (1) bek. p) pont |
Bk. |
143. |
A földtani közeg által okozott veszélyek és káros folyamatok elleni védelem szempontjainak érvényesítése |
Bt. 44. § (1) bek. q) pont |
Bk. |
144. |
A földtani közeg hasznosítási lehetőségeinek számbavétele, értékelése és a hasznosítás földtani feltételeinek meghatározása. |
Bt. 44. § (1) bek. r) pont |
Bk. |
145. |
A jogosulatlan vagy szabálytalan bányászati tevékenység kivizsgálása során a bányakapitányság – a tevékenységet végző költségére – elrendelheti a kitermelőhely geodéziai bemérését és a kitermelt ásványvagyon mennyiségének földtani szakértő bevonásával történő meghatározását. |
Bt. Vhr. 25. § (2) bek. |
Bk |
146. |
A bányavállalkozót terhelő kötelezettségek teljesítésére az engedélyben biztosítási szerződés megkötését, vagy biztosíték adását írhatja elő. |
Bt. 41. § (7) bek.
Bt. Vhr. 25. § (5)–(6) bek. |
Bk. |
147. |
Azonnali végrehajtást rendelhet el vezetékjog, használati jog alapítására, biztonsági övezetben történő kisajátításra, valamint 41. § (2)-(7) bekezdés alapján a tevékenység eltiltására |
Bt. 44. § (4) bek. |
Bk. |
148. |
Haladéktalanul intézkedik – a hatósági felügyelete alá tartozó tevékenységek gyakorlásával kapcsolatban – a 2. §-ban meghatározott közérdek sérelmének megelőzésére, illetőleg megszüntetésére |
Bt. 44. § (5) bek. |
Bk. |
149. |
A műszaki üzemi tervek jóváhagyásakor a Bt. 27. § (2) bekezdésében meghatározott érdekek védelmében korlátozásokat és feltételeket írhat elő. |
Bt. 27. § (2) bek. |
Bk. |
150. |
Ha a bányaüzem kiterjedése, továbbá a bányászati veszélyforrások fokozott mértéke indokolja: több felelős műszaki vezető helyettes kijelölését rendelheti el. |
Bt. Vhr. 16. § (3) bek. |
Bk. |
151. |
Intézkedést kezdeményezhet a bányafelügyelet által engedélyezett létesítmény felhagyásával, lebontásával kapcsolatos bejelentés ellen. |
Bt. Vhr. 18. § (4) bek. |
Bk. |
152. |
Intézkedik határpillér megállapítására. |
Bt. Vhr. 11. § (2) bek. |
Bk. |
153. |
Kijelöli a védőpillért (határpillért, védőidomot) az érdekeltek meghallgatásával, közreműködő szakhatóságok állásfoglalása alapján. |
Bt. Vhr. 19. § (1) bek. |
Bk. |
154. |
Az anyagmérlegnek a humuszos feltalajra vonatkozó adatait a bányafelügyelet a tárgyévet követő év április 30-ig megküldi az illetékes talajvédelmi hatóságnak. |
Bt. Vhr. 9. § (2) bek. |
Bk. |
155. |
Védőpillér kijelölésére kötelezi a bányavállalkozót, ha az alkalmazott bányaműveletek védett létesítményt veszélyeztetnek. |
Bt. Vhr. 19. § (4) bek. |
Bk. |
156. |
Intézkedik a bányászati jog korlátozásáról |
Atv. 35. § (1) bek. |
MBFH |
157. |
Munkaügyi ellenőrzés keretében kötelezheti a foglalkoztatót a szabálytalanság megszűntetésére. |
Met. 6. § (1) bek. b) pont |
Bk;
MBFH |
158. |
Intézkedik a PB gázforgalmazási engedély visszavonására, ha a PB R-ben előírt feltétel hiányát állapítja meg. |
PB R. 6. § (5) bek. |
Bk. |
159. |
Megtilthatja az életet, testi épséget, egészséget, illetve a vagyonbiztonságot veszélyeztető polgári robbantási tevékenység és robbanóanyag forgalmazás megkezdését, folytatását, továbbá kezdeményezheti a polgári robbantási tevékenység végzésére vonatkozó engedély visszavonását. |
Robb. Vhr. 9. § (3) bek. |
Bk. |
160. |
Az engedélyes halála vagy a gazdálkodó szervezet megszűnése esetén a bányafelügyelet kezdeményezi a rendőrség intézkedését a robbanóanyag hatósági tárolásáról, vagy amennyiben lehetséges, a helyszínen történő zárolásáról. |
Robb. Vhr. 13. § (2) bek. |
Bk. |
161. |
Intézkedik a közbiztonságot érintő veszélyhelyzet vagy a Robb. Vhr. hatálya alá tartozó robbanóanyagok jogosulatlan birtoklása vagy használata esetén a jogosulatlan birtoklás és használat megakadályozására. |
Robb. Vhr. 15. § |
Bk. |
162. |
Amennyiben a CE megfelelőségi jelöléssel ellátott robbanóanyag a rendeltetésszerű használat során veszélyezteti a személyek, állatok vagy anyagi javak biztonságát, a külön jogszabályban meghatározott piacfelügyeleti hatóság a robbanóanyagot a piacról kivonja, annak forgalomba hozatalát, üzembe helyezését, használatát megtiltja. Erről haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot, megjelölve az intézkedés okát és különösen azt, hogy mi a nem megfelelőség oka. |
Robb. Vhr. 21. § (1) bek. |
Bk. |
163. |
Amennyiben egy nem megfelelő robbanóanyag CE jelöléssel van ellátva, a piacfelügyeleti hatóság megteszi a külön jogszabályban meghatározott intézkedéseket a jelölés elhelyezője ellen, és erről tájékoztatja a Bizottságot valamint a többi tagállam piacfelügyeleti hatóságát. |
Robb. Vhr. 21. § (2) bek. |
MBFH
Bk. |
164. |
Ha a piacfelügyeleti hatóság úgy ítéli meg, hogy a honosított harmonizált szabványok nem felelnek meg teljes mértékben az e rendelet 1. számú mellékletében meghatározott követelményeknek, köteles az ügyet megindokolva a 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 5. cikke szerint létrehozott állandó bizottság elé terjeszteni. |
Robb. Vhr. 21/A. § |
MBFH
Bk. |
IV. HATÓSÁGI FELÜGYELETI, ELLENŐRZÉSI FELADAT- ÉS HATÁSKÖR
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
165. |
Ellenőrzi az engedélyezési hatáskörébe tartozó létesítmények építését és üzemben tartását. |
Bt. 31. § (3) bek. |
Bk. |
166. |
Vizsgálja a súlyos bányászati- és gázipari balesetet és súlyos üzemzavart. |
Bt. 35. § (2) bek;
Büm. 1. § (1) bek.
Mvt. 81. § (1) bek. |
Bk. |
167. |
Ellenőrzi a gazdasági miniszter ásványvagyon-gazdálkodással, valamint a koncessziós szerződéssel kapcsolatos döntéseinek végrehajtását. |
Bt. 43. § (7) bek. |
MBFH
Bk. |
168. |
Felügyeli a szállító-, elosztó-, és célvezetékek, valamint tároló létesítmények tervezésére, létesítésére, felújítására, üzemeltetésére és elbontására az engedélyes által kidolgozott minőségbiztosítási rendszert. |
Bt. 24. § (3) bek.
Bt. Vhr. 10/A. (2) bek. |
Bk. |
169. |
A bányafelügyelet műszaki-biztonsági, munkavédelmi, építésügyi hatósági, építésfelügyeleti, ásványvagyon-gazdálkodási és piacfelügyeleti és földtani hatásköröket gyakorol. |
Bt. 43. § (3) bek. |
Bk. |
170. |
Piacfelügyeleti hatáskört gyakorol |
Bt. 43. § (3) bek. |
Bk |
171. |
A bányafelügyelet tűzvédelmi hatósági jogköre a bányák föld alatti, valamint ezzel egy tekintet alá eső külszíni részére terjed ki. |
Bt. 43. § (3) bek. |
Bk. |
172. |
Az építésügyi hatósági hatáskörébe tartozó sajátos műszaki építményfajták tekintetében ellátja az építés-felügyeleti feladatokat. |
Bt. 44. § (1) bek. |
Bk. |
173. |
Műszaki-biztonsági, munkavédelmi és piacfelügyeleti hatáskörébetartozik – figyelemmel a Bt. 43. § (3) bekezdésében foglaltakra –
– az ásványi nyersanyagok bányászata,
– a bányászati és földtani kutatási célt szolgáló föld alatti létesítmények és mélyfúrások,
– a megszűnt föld alatti bányák nyitva maradó
térségeinek fenntartása és felhagyása,
– a geotermikus energia kutatása, energetikai célra
történő kinyerése és hasznosítása,
– szénhidrogén-termelésben, -előkészítésben és az
elsődleges feldolgozásban használt technológiai
létesítmény, csővezeték, a szénhidrogén-szállító,
a földgázelosztó- és célvezeték, valamint az
egyéb gázok és ezek termékei
szállítóvezetékeinek létesítése, használatbavétele, műszaki üzemeltetése, elbontása és felhagyása,
– szénhidrogén tárolására alkalmas földtani szerkezetek kutatása, ezek használatbavétele és üzemeltetése,
– a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek
elegyei töltő és tároló, a töltőüzemben lévő
nyomáspróbázó és javító létesítményeinek,
valamint elosztóvezetékeinek,
továbbá az e tevékenységekhez szükséges létesítmények
és berendezések létesítése, használatbavétele,
üzemeltetése és elbontása, valamint
– a polgári robbantóanyag raktárak létesítése,
használatbavétele és üzemeltetése,
– a meddőhányók létesítése, hasznosítása és megszüntetése,
– a gyutaccsal nem indítható polgári célú robbanóanyagoknak a felhasználás és a forgalmazás helyszínén vagy telephelyén keveréssel történő előállítása,
– polgári robbantási tevékenység,
– egyes nem bányászati célt szolgáló, bányászati módszerekkel végzett föld alatti tevékenységek (aknamélyítés, mélyfúrás, alagút- és vágathajtás), a mélyépítés kivételével,
– robbantás-technikai kutató tevékenység,
– a felsorolt tevékenységekhez és létesítményekhez alkalmazott nyomástartó berendezések és rendszerek építése, használatbavétele, üzemeltetése és elbontása fölött. |
Bt. 44. § (1) bek.
Mvt. 81. § (1) bek. |
Bk. |
174. |
Piacfelügyeleti hatáskört gyakorol – a kiskereskedelem kivételével – pébégáz forgalmazás fölött. |
PB R. 3. § (3) bek. |
Bk. |
175. |
A robbanóanyag-szektorban működő gazdálkodó szervezeteknek a birtokukban lévő robbanóanyagokról vezetett naprakész terméknyilvántartását a bányafelügyelet és a rendőrség ellenőrzi. |
PB R. 24. § (3) bek. |
Bk. |
176. |
Intézkedik, ha a hatósági felügyelete alá tartozó tevékenységek gyakorlásával kapcsolatban a Bt. 2. §-ban meghatározott közérdek sérelméről tudomást szerez. |
Bt. 44. § (5) bek. |
Bk.
MBFH |
177. |
Ellátja a mélységi vizek felszínre hozatalára irányuló, bányászati technológiával végzett munkálatok hatósági biztonságtechnikai felügyeletét. |
Bt. 45. § (1) bek. |
Bk. |
178. |
Ellenőrzi a bányajáradék számítását, az önbevallás alapjául szolgáló adatokat. |
Bt. Vhr. 4. § (4) bek. |
Bk. |
179. |
Ellenőrzi a bányajáradék természetben történt teljesítését. |
Bt. Vhr. 4. § (6) bek. |
MBFH |
180. |
Ellenőrzi a bányászati létesítmények, gépek és berendezések építését és üzemben tartását. |
Bt. Vhr. 18. § (1) bek. |
Bk. |
181. |
Felügyeli a hites bányamérő tevékenységét. |
Bt. Vhr. 20. § (3) bek. |
Bk. |
182. |
Ellenőrzi a munkavégzés, anyagfelhasználás minősítési szabályainak megtartását. |
Bt. Vhr. 21. § (6) bek. |
Bk. |
183. |
Ellátja a bányák föld alatti és külszíni létesítményeinek tűzvédelmi hatósági jogkörét. |
Bt. Vhr. 28. § (1) bek. |
Bk. |
184. |
Ellenőrzi a bányajáradék számítását, befizetését; intézkedik a behajtásról. |
Bt. Vhr. 29. § (1) bek. |
MBFH |
185. |
Munkavédelmi felügyeletet gyakorol |
Mvt. 81. § |
Bk. |
186. |
Ellenőrzi a bányaüzemben, illetve a bányafelügyelet felügyelete alá tartozó tevékenységeket végzőknél:
a.) a munkáltatók és munkavállalók egészségét nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos feladatai és kötelezettségei teljesítését,
b.) a munkahelyek létesítésére, a munkaeszközök üzemeltetésére, az alkalmazott technológiákra és anyagokra, valamint az egyéni védőeszközökre vonatkozó követelmények érvényesülését,
c.) a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések kivizsgálására, bejelentésére, nyilvántartására, valamint megelőzésére tett intézkedéseket. |
Mvt. 81. § (4) bek. a)–c) pont |
Bk. |
187. |
Elbírálja a sérültnek, vagy halála esetén hozzátartozójának a baleset bejelentésével, kivizsgálásával kapcsolatos intézkedése, vagy mulasztása miatt tett bejelentését. |
Mvt. 68. § |
Bk. |
188. |
Munkaügyi ellenőrzést végez a Bt. hatálya alá tartozó bányavállalkozók és bányaüzemek, illetve a bányahatóság felügyelete alá tartozó tevékenységet végzőknél. |
1996. évi LXXV. törvény
2. § (2) bek. |
Bk;
MBFH |
189. |
Ellenőrzi a robbanóanyagok birtoklásának, felhasználásának, illetve átadásának nyilvántartását. |
Robb. Vhr. 24. § (3) bek. |
Bk. |
190. |
Másodfokon bírál el ügyeket, fellebbezésre és panaszokat vizsgál ki. |
2004. évi CXL. törvény
104. §, Ptv. 141–143. § |
MBFH |
191. |
Ellátja a bányafelügyelet perképviseletét |
SzMSz |
MBFH |
192. |
Ügyészségi kérdések megválaszolása |
|
|
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
193. |
A jogosulatlan bányászati tevékenységet folytató jogi, vagy természetes személyt bírsággal sújthatja és eltiltja a tevékenység folytatásától. |
Bt. 41. § (1) bek. |
Bk. |
194. |
Jogosulatlan bányászati tevékenység esetén, ha ásványi nyersanyag eltulajdonításának gyanúja merül fel, büntetőeljárást kezdeményez. |
Bt. 41. § (1) bek. |
Bk. |
195. |
Ha a bányászati tevékenységet szabálytalanul vagy engedélytől eltérő módon gyakorolja a bányavállalkozó, a bányafelügyelet a bányavállalkozót bírsággal sújthatja, a tevékenység folytatását felfüggesztheti, az engedélyt visszavonhatja, illetőleg kezdeményezheti a koncessziós szerződés megszüntetését és elrendelheti az eredeti állapot helyreállítását, vagy ha ez már nem lehetséges, a tájrendezést. |
Bt. 41. § (2) bek. |
Bk. |
196. |
A bányafelügyelet azt a természetes vagy jogi személyt, valamint ezek jogi személyiség nélküli társaságát, aki (amely) hatósági engedély nélkül, külön jogszabály hatálya alá tartozó gázipari tevékenységet végez, bírsággal sújthatja és eltilthatja a tevékenység folytatásától. |
Bt. 41. § (4) bek. |
Bk. |
197. |
Ha jogszabály alapján gázipari tevékenység gyakorlására jogosult személy tevékenységét a jogszabályban, illetőleg az engedélyben foglalt műszaki-biztonsági előírásoktól eltérő módon gyakorolja, és a figyelemfelhívásban meghatározott határidő elteltével sem folytatja tevékenységét jogszerűen, a bányafelügyelet az engedélyest bírsággal sújthatja, valamint a tevékenység folytatásának felfüggesztését kezdeményezheti a Magyar Energia Hivatalnál. |
Bt. 41. § (5) bek. |
Bk. |
198. |
Felfüggesztheti a bányászati tevékenység megkezdését vagy folytatását, ha a bányavállalkozó biztosítékadási kötelezettségének nem tesz eleget. |
Bt. 41. (7) bek. |
Bk. |
199. |
Kezdeményezheti a felelős műszaki vezető (helyettes) kijelölésének visszavonását. |
Bt. Vhr. 16. § (5) bek;
25/1994. (X. 14.) IKM rendelet 6. § (4) bek. |
Bk. |
200. |
Törli a hites bányamérőt a nyilvántartásból. |
70/1995. (XII. 26.) IKM rendelet 5. § (1)–(3) bek. |
MBFH |
201. |
Munkavédelmi ellenőrzést tart. |
Mvt. 81. § (1) bek. |
Bk. |
202. |
Munkavédelmi bírságot szabhat ki. |
Mvt. 82. § (1) bek. |
Bk. |
203. |
Munkaügyi ellenőrzés keretében:
intézkedik a szabálytalanságok megszűntetésére és munkaügyi bírságot szabhat ki. |
1996. évi LXXV. törvény
6. § (1); (7) bek. |
Bk;
MBFH |
204. |
Szabálysértési hatóságként járhat el. |
A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény
35. § d) pont |
Bk;
MBFH |
205. |
Jogerős határozata végrehajtására pénzbírságot szabhat ki. |
2004. évi CXL. törvény
140. § (1) bek. |
Bk. |
206. |
Indokolt esetben az előírt ellenőrzési gyakoriság növelését rendelheti el |
101/2004. (VII. 30.) GKM rendelet 4.4. pont |
Bk. |
207. |
A veszélyeztetettség mértékére tekintettel indokolt esetben készenléti tűzoltószolgálat fenntartását rendelheti el. |
101/2004. (VII. 30.) GKM rendelet 4.4. pont |
Bk. |
VI. HATÓSÁGI IGAZOLÁS, NYILVÁNTARTÁS
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
208. |
A geotermikus védőidomról a bányafelügyelet nyilvántartást vezet. |
22/B. § (5) bek. |
Bk. |
209. |
A bányavállalkozóra át nem hárítható, elmaradt tájrendezési feladatok fennállásának igazolása. |
Bt. Vhr. 5. § (5) bek. |
Bk. |
210. |
Nyilvántartást vezet a kutatási területről, a bányatelekről és a bányaműveléssel érintett területekről. |
Bt. 26/B. § (3) bek. |
Bk;
MBFH |
211. |
Nyilvántartást vezet a hites bányamérőkről. |
70/1995. (XII. 26.) IKM rendelet 5. § (1) bek. |
MBFH |
212. |
Nyilvántartást vezet a bányajáradék fizetésére kötelezettekről és a bányajáradék fizetésről. |
Bt. Vhr. 4. § (4) bek.
Bt. Vhr. 29. § (1) bek. |
MBFH |
213. |
Nyilvántartja a PB gázforgalmazókat és nyilvántartását közzéteszi. |
PB R. 5. § (2) bek. |
MBFH |
214. |
Igazolás a közbeszerzésekben résztvevő ajánlattevőkről, illetve alvállalkozókról. |
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény 63. § (5) bek. |
MBFH |
215. |
Hatósági nyilvántartás vezetése az ásványi nyersanyagvagyonról és geotermikus energiavagyonról, valamint arról hatósági bizonyítvány kiadása |
Bt. 25. § (5) bek. |
Bk. |
216. |
Működteti a Magyar Állami Földtani, Geofizikai és Bányászati Adattárat, az Állami Ásványvagyon Nyilvántartást, az Építési Geotechnikai Adattárat, valamint a Földtani és Bányászati Információs rendszert. |
267/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 3. § (5) bek. j) pont |
MBFH |
217. |
Nyilvántartást vezet a hatósági felügyelet alá tartozó nyomástartó létesítmény létesítéséről, használatbavételéről, javításáról, átalakításáról és megszüntetéséről. |
63/2004. (IV. 27.) GKM rendelet 4. § (2) bek. |
Bk. |
VII. EGYÉB, AZ ELŐBBIEKHEZ NEM SOROLHATÓ FELADAT- ÉS HATÁSKÖR
Sor-
szám |
A feladat-, illetve hatáskör meghatározása |
A hatáskört telepítő szabályhely |
I. fokú hatáskör |
218. |
Befogadja a bányavállalkozó bejelentését a bíróság felszámolási eljárás megindításáról, vagy végelszámolást elrendeléséről |
Bt. 20. § (15) bek. |
Bk. |
219. |
Előkészíti a hirdetményt a zárt területekről, amelyeken a szénhidrogének kutatása, feltárása és kitermelése koncessziós szerződés keretében történhet |
Bt. 22/A. § (1) bek. |
MBFH |
220. |
Bányavállalkozó hiányában a bányatelekben fennálló bányászati jogot átruházásra a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal honlapján, a Bányászati Közlönyben – szénhidrogének esetében az Európai Unió Hivatalos Lapjában is – meghirdeti. |
Bt. 26/A. § (6) bek. |
MBFH |
221. |
A bányafelügyelet felügyeleti tevékenységéért felügyeleti díjat kap. |
Bt. 43. § (9) bek. |
MBFH |
222. |
Előkészíti a gazdasági miniszter ásványvagyon-gazdálkodással, valamint a koncessziós szerződéssel kapcsolatos döntéseit. |
Bt. 43. § (7) bek. |
MBFH |
223. |
A koncessziós pályázatok értékelésére minősítő bizottságot hoz létre. |
Bt. Vhr. 2. § (3) bek. |
MBFH |
224. |
Előkészíti a bányászati- és gázipari biztonsági szabályzatokat. |
Bt. 43. § (7) bek. |
MBFH |
225. |
Befogadja a bányajáradék mértékének csökkentése iránti kérelmet. |
Bt. Vhr. 4. § (3) bek. |
MBFH |
226. |
Egyezteti a koncessziós tevékenységek gyakorlásával összefüggésben a hatósági engedély megadásának feltételeit. |
Bt. Vhr. 29. § (4) bek. |
MBFH |
227. |
Dönt a koncessziós pályázati díjbevételek felhasználásáról. |
Bt. Vhr. 2. § (4) bek. |
MBFH elnök |
228. |
Befogadja a bányavállalkozó és a külön jogszabályban előírt építési, talajvédelmi, illetőleg vízügyi hatósági engedély alapján végzett tevékenysége során ásványi nyersanyagot kitermelő engedélyes az adott évben kitermelt ásványi nyersanyag(ok) mennyiségéről és minőségéről szóló jelentését. |
Bt. Vhr. 9. § (2) bek. |
Bk. |
229. |
Végzi a hites bányamérők szakmai minősítését. |
70/1995. (XII. 26.) IKM rendelet 4. § |
MBFH |
230. |
Minősíti a földgázszállítási, földgáztárolási, földgázelosztási, valamint a propán-, butángázok és ezek elegyeinek vezetéken történő elosztási és szolgáltatási működési engedély kérelmezőjét. a GET által megkövetelt műszaki-biztonsági, minőségirányítási követelmények érvényesítése érdekében a Magyar Energia Hivatal általi engedélyezési (módosítási) eljárást megelőzően. |
GET Vhr. 4. § (8) bek. |
MBFH |
231. |
Részt vesz az Atomenergia Koordinációs Tanács munkájában. |
114/2003. (VII. 29.) Korm r. |
MBFH
|
232. |
A nem védett természeti területek közé tartozó NATÚRA 2000 területek esetén is a természetvédelmi hatóságot szakhatóságként vonja be a bányatelek megállapításának, módosításnak, az ásványi nyersanyag feltárására, kitermelésére, valamint a meddőhányó hasznosítására, a kitermelés szüneteltetésére, a bánya bezárására vonatkozó műszaki üzemtervek és a tájrendezési terv jóváhagyásának, továbbá a bányászati létesítmények építésének és üzembe helyezésének engedélyezési eljárásába. |
275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet
az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről 9. § (3) bek. e) pontja
|
Bk. |
233. |
A bányászati tájsebek, felhagyott bányahelyek, földtani adottságok, potenciális szennyezőkkel kapcsolatos adatgyűjtés végzése és adatátadás az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszerbe |
31/2007. (II. 28.) Korm. rendelet 2. számú melléklet |
MBFH |
234. |
Az Európai Unió szervei felé teljesítendő jelentéstétel és adatszolgáltatás |
273/2007. (X. 19.) 24. számú melléklet |
MBFH |
235. |
Bányafelügyeleti igazolás kiadása a vízkutatási és vízfeltárási célból végzett fúrási, kútépítési, kúttisztítási, kútfelújítási, kútjavítási munkákra irányadó bányafelügyeleti műszaki-biztonsági előírásoknak való megfelelésről |
101/2007. (XII. 23.) KvVM rend. 13. § (6) bek. |
Bk. |
236. |
Bányafelügyeleti igazolás kiadása a bányászat, ill. a szénhidrogén termelés, -kutatás, -szállítás területeken végzett igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges szakmai gyakorlat szakirányú jellegéről. |
69/2006. (XI. 27.) GKM rendelet 5. § c) pont |
Bk. |
A BÁNYÁSZATI ÉS FÖLDTANI HIVATAL GAZDASÁGI SZERVEZETÉNEK ÜGYRENDJE
I. A bányafelügyelet gazdálkodási jogállása és gazdasági szervezete
Az MBFH önállóan gazdálkodó központi költségvetési szerv. Előirányzatai felett teljes jogkörrel rendelkező kincstári ügyfél. Az MBFH területi szervei a bányakapitányságok. Az MBFH egyetlen gazdasági szervezettel rendelkezik.
A gazdasági szervezet felépítése:
Pénzügyi és Bérgazdálkodási osztály
II. A gazdasági vezető (főosztályvezető) gazdálkodással összefüggő feladatai
1. Közvetlenül irányítja és ellenőrzi a gazdasági szervezetet.
2. A szakmai szervezeti egységek gazdasági munkájához iránymutatást ad.
3. Felügyeli a bányafelügyelet pénzügyi számviteli tevékenységét, gazdálkodik a jóváhagyott költségvetési keretekkel, intézkedik az előirányzatok módosításáról.
4. Koordinálja a költségvetés, a féléves és az éves beszámoló, valamint a negyedéves mérlegjelentések elkészítését.
5. Figyelemmel kíséri a bevételek és a kiadások alakulását, javaslatot készít az előirányzat módosításra.
6. Felügyeli a bérgazdálkodást, a vagyongazdálkodást
A gazdasági vezető (főosztályvezető) vagy az általa írásban kijelölt – a jogszabályban előírt iskolai végzettséggel illetve képesítéssel rendelkező – személy ellenjegyzése nélkül a költségvetési szervet terhelő gazdasági kihatású kötelezettség nem vállalható, követelés nem írható elő, és ilyen intézkedés nem tehető.
A gazdasági vezető tartós vagy átmeneti akadályoztatása esetén a helyettese (főosztályvezető-helyettes) helyettesíti.
III. A költségvetés tervezése
A költségvetés tervezése és szakaszai:
a) Költségvetési javaslat:
Bevételek és kiadások megtervezése
• jogszabályon alapulnak,
• szerződési, megállapodási (különösen többéves) kötelezettségen alapulnak,
• tapasztalatok alapján rendszeresen előfordulnak,
• eseti jelleggel vagy egyébként várhatóak,
• az eszközök hasznosításával függenek össze,
b) A költségvetési javaslat kidolgozása:
A felügyeleti szerv meghatározza az általános és kötelezően érvényesítendő tervezési követelményeket, módszertant, előírásokat.
Tájékoztatást ad a bevételi kiadási valamint a létszám keretszámokról. Megállapítja a keretszámokhoz igazodóan, a szakmai követelményeket és azok változásait.
A költségvetési javaslat alapelőirányzatból és előirányzati többletből áll.
Az alap-előirányzat = bázis év előirányzata
(+ –) szerkezeti változás
(+ –) szintrehozás
Költségvetési javaslat: = alapelőirányzat
+ előirányzati többlet
Szerkezeti változásként figyelembe kell venni:
• megszűnő feladatok előirányzatainak éves szintű törlését,
• feladat átadás átvételből illetve, megszüntetéséből, az intézmény korszerűsítéséből adódó előirányzat változásokat,
• a bevételi előirányzat változását,
• kiemelt előirányzatok feladatstruktúra vagy többletbevétel miatti módosulását,
Nem tekinthető szerkezeti változásnak az egyszeri jellegűnek minősített előirányzat változás.
Szintrehozásként figyelembe kell venni:
• A költségvetési évet megelőző évben nem teljes éven át ellátott, a költségvetésbe szerkezeti változásként beépült feladatok egész évi kiadási és bevételi előirányzatának megfelelő összegű kiegészítését.
c) Az elemi költségvetés megállapítása:
Az elemi költségvetés magába foglalja
• a kiadásokat és bevételeket részletes előirányzatonként,
• a kiadások és bevételek tevékenységenkénti részletezését,
• a költségvetés szerv személyi juttatásainak és létszámának összetételét,
• a költségvetési feladatmutatók állományát és a teljesítménymutatókat,
• a részletes kiadási és bevételi előirányzatokat megalapozó indoklást(számításokat)
Az elemi költségvetésben a bevételi és kiadási előirányzatok főösszegének külön-külön meg kell egyeznie.
IV. Költségvetési beszámolás
• A MBFH kezelésében illetve tulajdonában lévő eszközöknek és azok forrásainak állományában bekövetkezett változásokról a kettős könyvvitel zárt rendszerében módosított teljesítmény szemléletű könyvvitelt kell vezetni.
• A beszámolási kötelezettség kiterjed a költségvetési előirányzatok alakulásának és azok teljesítésének, a vagyoni, a pénzügyi, és létszámhelyzetének bemutatására, továbbá a költségvetési támogatások elszámolására.
• A beszámolóban a pénzügyi helyzetet a költségvetésben meghatározott bevételi és kiadási előirányzat teljesítése tükrözi.
• A bányafelügyelet gazdálkodásáról éves és féléves beszámolót készít.
• Az egyes költségvetési évek beszámolóinak összehasonlíthatósága mellett biztosítani kell az azonos időszakok elemi költségvetésének és pénzforgalmi jelentéseinek, illetve pénzforgalmi kimutatásainak összehasonlíthatóságát. Ezt az elmei költségvetésnek, a pénzforgalmi jelentésnek és a pénzforgalmi kimutatásnak azonos tagoltsága biztosítja.
• Az éves beszámolót a főkönyvi kivonat adataiból, december 31-i fordulónappal kell kimutatni, elkészítésének határideje következő év február 28. A féléves beszámolót június 30-i fordulónappal, július 31-ig kell elkészíteni.
Az éves költségvetési beszámoló részei:
1. Könyvviteli mérleg:
Az MBFH tulajdonában lévő, a rendelkezésére, használatára bocsátott, kezelésébe adott a működését szolgáló eszközöket, valamint az eszközök forrását kell kimutatni.
2. Előirányzat-maradvány kimutatás:
A mérlegben kimutatott költségvetési tartalék keletkezését mutatja be, a módosított előirányzatok és azok teljesítése különbözeteként.
3. Pénzforgalmi jelentés: – az elemi költségvetéssel azonos formában és szerkezetben – tartalmazza az eredeti és módosított bevételi és kiadási előirányzatokat, a ténylegesen befolyt, beszedett bevételeket, a pénzforgalom nélküli bevételeket, a ténylegesen teljesített kiadásokat, a pénzforgalmat tevékenységenként és azon belül főbb jogcímenként.
4. Kiegészítő melléklet.
A kiegészítő melléklet számszaki részből és szöveges indoklásból áll. Bemutatja az állami pénzek és saját bevételek felhasználását, az eszközök nagyságát és összetételét.
Az elemi költségvetési beszámolót a főkönyvi könyvelés adataiból állítjuk össze.
A bányafelügyelet költségvetési előirányzatainak teljesítése során jelentkező bevételeket és kiadásokat a Kincstár 10032000-0141779 sz. elszámolási számlán vezeti.
A bányafelügyelet a dolgozók lakásépítésének és vásárlásának támogatására az OTP Bank Rt. Budapest, V. kerületi fiókjánál vezetett számlát működteti.
A bankszámlák feletti rendelkezési jog (átutalás, megbízás, egyéb kötelezettségvállalás) csak előzetesen bejelentett személyek által aláírt bizonylatokon, nyomtatványokon lehetséges.
Minden ilyen irányú cselekvés csak a pénzgazdálkodási (kötelezettségvállalási) rendről szóló intézkedés (szabályzat) alapján történhet.
A bankszámlán kezelt pénzeszközök felett rendelkezési jogot gyakorol:
• a gazdasági főosztályvezető ,
• a pénzügyi osztályvezető (főosztályvezető-helyettes),
• a gazdasági szervezet kijelölt dolgozói.
A lakásépítési számlán kezelt pénzeszközök felett rendelkezési jogot gyakorol:
• az MBFH elnökhelyettese,
• a gazdasági főosztályvezető,
• a gazdasági főosztályvezető-helyettes,
• a gazdasági szervezet kijelölt dolgozói.
A készpénzforgalom a bányafelügyelet pénztárában bonyolódik. Ennek részletes szabályait a Házipénztár Kezelési Szabályzat állapítja meg.
Az ellátmányt a bányakapitányságok írásban kérik és a kapitányságnál rendelkezésre álló bankkártyával veszik fel, illetve a kért összeg erejéig a kártyával fizetnek.
A számlát ellenőrzés és teljesítésigazolás után , az összesítő elszámolással együtt, tárgyhót követő 6-ig beküldik az MBFH Gazdasági Főosztályára.
A működési és fenntartással kapcsolatos számlákat érvényesítik és a teljesítésigazolás után, megküldik az MBFH gazdálkodási szervezetének, átutalás céljából.
Készpénzkímélő eszközként, a hivatalban futó gépkocsik üzemeltetési kiadásainak finanszírozására a MOL arany kártya áll a bányakapitányságok és a hivatal rendelkezésére.
A számvitel célja, hogy a bányafelügyelet gazdálkodásának irányítását, értékelését ellenőrzését, hatékony működését és vagyonának védelmét egységes számviteli renddel segítse elő.
A számvitel feladata, hogy
• a gazdasági folyamatokat pénzértékben számba vegye,
• a vagyoni állapotra az eszközöknek és az eszközök forrásainak változására vonatkozó adatokat folyamatosan feljegyezze, rendszerezze, feldolgozza, értékelje és kimutassa a vagyoni állapotot,
• tájékoztatást, adatokat adjon a gazdasági pénzügyi döntések meghozatalának elősegítésére, azok alátámasztására,
• lehetővé tegye a gazdálkodás ellenőrzését, az összefoglaló gazdasági számítások készítését.
A fentiek elérése érdekében minden gazdasági eseményről, mely az intézmény eszközeinek, illetve forrásainak állományát, vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani.
A számviteli nyilvántartásokba csak szabályszerűen kiállított bizonylatok alapján lehet adatokat feljegyezni.
A számviteli nyilvántartások vezetésének és a bizonylatok kezelésének részletes szabályait a bányafelügyelet Számlarendje állapítja meg.
A vagyonkezelés olyan vagyongazdálkodási tevékenység melynek során célunk a vagyon állagának és értékének megőrzése, védelme, továbbá értékének növelése.
A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal a vagyonkezelésében álló állami vagyonnal rendeltetésszerűen az általában elvárható gondossággal köteles gazdálkodni.
Az állami vagyon kezelése, bérbeadása feleslegessé vált gépek berendezések értékesítése (az Áht.-ban meghatározott értékhatár felett) kizárólag az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel kötött szerződés szerint lehet.
A főkönyvi könyvelés és az analitikus nyilvántartás tartalmazza a vagyonelemek teljes körű és részletes adatait.
Minden évben vagyongazdálkodási programot kell készíteni. Az éves vagyongazdálkodási tervet a költségvetéssel összhangban kell elkészíteni, melynek tartalmaznia kell az alábbiakat:
• az adott költségvetési évben ellátandó feladatokhoz meg kell tervezni a tárgyi eszközökkel kapcsolatos karbantartási, felújítási, tűz-és biztonságvédelmi tennivalókat, valamint azok várható kiadásait,
• meg kell tervezni a nélkülözhető vagyontárgyak szerződéses formában való átadását.
• az év során értékesítésre szánt vagyontárgyak meghatározását, a várható bevételek meghatározását, ezek felhasználásának előkészítését,
• beruházási teendők ütemezését, a beruházások várható kiadásait, az ehhez igénybe vehető forrásait.
A bányafelügyelet tulajdonában lévő tárgyi eszközöket és készleteket, a Leltározási és Selejtezési Szabályzatban rögzített módon és időben leltározni kell, az elhasználódott, gazdaságtalan gépeket, berendezéseket le kell selejtezni.
Üzemeltetésen belüli feladatok:
Beszerzési tevékenység elvégzése,
MBFH Oktatási Központ és Siófoki Adattár és üdülő alapkarbantartása:
− szezon előtti karbantartás,
Személyszállítási feladatok,
Hivatali gépjárművek üzemben tartása,
Vendégszoba fogadóképességének fenntartása,
Kapcsolattartás a szolgáltató cégekkel,
Kapcsolattartás a bányafelügyelet szervezeti egységeivel.
IX. Belső kontroll rendszer
A FEUVE ( mint pénzügyi irányítási és ellenőrzési tevékenység) valamint a belső ellenőrzés együttesen a belső kontroll rendszere.
A FEUVE a szervezeten belül az első szintű ellenőrzést jelenti, amelynek működtetése a vezetés felelősségi körébe tartozik. Az előző pontban leírt feladatokhoz olyan szabályokat és szabályzatokat kell kialakítani, amelyek biztosítják a rendelkezésre álló források, gazdaságos, hatékony és eredményes működtetését.
Ezek a feladatok magukba foglalják:
• a pénzügyi döntések dokumentumainak előkészítését (kötelezettségvállalások, szerződések, kifizetések),
• az előzetes pénzügyi kontroll (a pénzügyi döntések szabályossági és törvényességi szempontból történő jóváhagyása, ellenjegyzése),
• a gazdasági események könyvelését (megfelelő könyvvezetés és beszámolás).
A felsorolt három feladat megfelelő elkülönítését biztosítani kell.
A FEUVE rendszer tartalmazza mindazon elveket, eljárásokat és belső szabályzatokat, amelyek alapján a költségvetési szerv érvényesíti a feladatai ellátására szolgáló előirányzatokkal, létszámmal és vagyonnal való szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás követelményeit.
Az Áht. 97. § (1) bekezdése szerint a költségvetési szerv vezetője felelős a folyamatba épített előzetes és utólagos vezetői ellenőrzés megszervezéséért és hatékony működtetéséért. A FEUVE rendszeren belül el kell készíteni az ellenőrzési nyomvonalat. A költségvetési folyamatok pontos és teljes körű meghatározását a szabályzatokban rögzítjük.
Az ellenőrzési nyomvonal elkészítésekor figyelembe vesszük a szervezet működési sajátosságait, majd időközönként felülvizsgáljuk, aktualizáljuk a már érvényben lévő nyomvonalat.
A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal a „Szabálytalanságok Kezelésének Eljárásrendje” c. szabályzatban rendelkezik a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés rendszeréről.
Képzettségi pótlékra jogosító munkakörök
I. Alkalmazás képesítési feltételei a bányafelügyeletnél
1. A bányafelügyelethez műszaki (A.), gazdálkodási, közgazdasági (B.), jogi, igazgatási (C.), földtani (D.), informatikai, számítástechnikai (E.), munkabiztonsági, munkaügyi hatósági (F.), környezetvédelmi, természetvédelmi (G.) munkakörbe, I. besorolási osztályba a köztisztviselők képesítési előírásairól szóló 9/1995. (II. 3.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: rendelet) összhangban
A. Egyetemi vagy főiskolai szintű, az alább részletezett műszaki mérnök szakképzettséget szerzett
a) bányaművelő mérnök, technikai mérnök, külfejtési mérnök, bányamérnök (bányaművelés,- bányászati szak ),
b) olajmérnök, fúrómérnök, bányamérnök (kőolaj és földgáz szak),
c) geológusmérnök, geofizikus mérnök, bányageológus mérnök, hidrogeológusmérnök, bányamérnök (bányageológiai,- hidrogeológiai szak),
d) bányagépészmérnök, bányamérnök (bányagépész szak ),
e) bányavillamossági mérnök, bányamérnök ( bányavillamossági szak ),
g) földmérő mérnök, geodéta mérnök, bányamérő mérnök,
h) gépészmérnök, épület-gépészmérnök, vegyi-gépészmérnök,
B. Az A. pontban szereplő szakképzettséget szerzett, egyetem vagy főiskola gazdálkodási szakán közgazdász szakképzettséget szerzett, egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséget és felsőfokú pénzügyi, számviteli szakképesítést, szakirányú felsőfokú iskolai végzettséget, felsőfokú iskolai végzettséget és mérlegképes könyvelői szakképesítést szerzett.
C. Egyetem állam- és jogtudományi karán diplomát, illetve főiskolai szintű igazgatásszervezői szakképzettséget szerzett.
D. Egyetemen geológus, geofizikus, matematikus oklevelet szerzett.
E. Egyetemi szintű rendszerinformatikai mérnök szakképzettséggel, egyetemi vagy főiskolai szintű programtervező matematikus, programozó matematikus, villamosmérnök, mérnökinformatikus, műszaki menedzser, közgazdasági programozó matematikus, mérnöktanár, informatikatanár vagy számítástechnika-tanár, közgazdász gazdasági informatikai szakon szerzett szakképzettséggel, egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséggel és ügyvitelszervező, programtervező, számítógép-programozó, rendszerszervező szakképesítéssel vagy szakirányú továbbképzési szakon szerzett igazgatási rendszerszervező szakképzettséggel rendelkező személy nevezhető ki.
F. Az A., B., C. pontokban szereplő szakképzettséget szerzett, vagy természettudományi vagy bölcsészettudományi felsőoktatásban szakképzettséget szerzett, egyetemi vagy főiskolai szintű pedagógus, agrár szakképzettséget szerzett, főiskolai szintű szociális igazgatási vagy rendvédelmi felsőoktatásban szakképzettséget szerzett, katonai felsőoktatási intézményben szakképzettséget szerzett, egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséget és felsőfokú munkavédelmi vagy munkaügyi szakképesítést szerzett.
G. Az A., B., és D. pontokban szereplő szakképzettséget szerzett, vagy egyetemi vagy főiskolai szintű agrár-felsőoktatásban (erdőmérnök, környezetgazdálkodási agrármérnök szakon) szakképzettséget szerzett, egyetemi szintű biológus (ökológus), geográfus, meteorológus, környezetmérnök, mérnökfizikus szakképzettséget szerzett személy nevezhető ki.
2. A bányafelügyelet nem alapfeladatai ellátására középiskolai végzettséggel is kinevezhető köztisztviselő a II. besorolási osztályba.
A bányafelügyelethez gazdálkodással, költségvetéssel kapcsolatos pénzügyi munkakörbe (A), informatikai, számítógépes feladatokat ellátó munkakörbe (B), társadalombiztosítási munkakörbe, humánpolitikai,- munkaügyi munkakörbe (C), igazgatás-ügyintézői munkakörbe (D) az nevezhető ki, aki
A. középiskolai végzettséggel és
a) pénzügyi vagy költségvetési, vagy számviteli szakképesítéssel,
b) közgazdasági szakképzettséggel,
c) OKJ szerinti középfokú mérlegképes könyvelői, pénzügyi ügyintéző, számviteli ügyintéző, középfokú anyaggazdálkodói szakképesítéssel, általános gazdasági és statisztikai ügyintéző, vagy gazdasági elemző és szakstatisztikai ügyintéző szakképesítéssel,
B. középiskolai végzettséggel és
a) középfokú számítástechnikai szakképesítéssel,
b) OKJ szerinti informatikai statisztikus és gazdasági tervező szakképesítéssel rendelkezik, számítástechnikai programozó, számítógép rendszerprogramozó, számítástechnikai szoftverüzemeltető, információ-rendszerszervező, földügyi számítógépes adatkezelő vagy földügyi térinformatikai szaktechnikus szakképesítéssel,
C. középiskolai végzettséggel és az OKJ szerint középfokú munkaügyi,- személyügyi-, társadalombiztosítási,- szociális ügyintéző, szociális asszisztens szakképesítéssel,
D. középiskolai végzettséggel és
a) iratkezelő, ügyvitelszervező szakképzettséggel,
b) OKJ szerinti könyvtáros asszisztens vagy számítástechnikai szakképesítéssel
II. Képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettség, szakképesítés
1. Műszaki, gazdálkodási, közgazdasági, jogi, igazgatási, informatikai, számítástechnikai, munkabiztonsági, munkaügyi hatósági, földtani, környezetvédelmi, természetvédelmi munkakörnél, I. besorolási osztálynál képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettségeket, szakképesítéseket az 1. számú táblázat tartalmazza az alábbi megjegyzésekkel:
a) A képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettség, szakképesítés az alkalmazásnál figyelembe vett diplomán, oklevélen túl szerzett ,az alkalmazási feltételként szereplő összes többi diploma, illetve oklevél, valamint azok szakoklevelei.
b) Az alább felsorolt további szakmérnöki képesítések illetve szakképesítések:
K1) környezetvédelmi szakmérnök, vízgazdálkodási szakmérnök,
K2) munkavédelmi szakmérnök, rendszerbiztonsági felsőfokú kiegészítés,
K3) gazdasági mérnök, mérnök-közgazdász, menedzser-szakmérnök, közgazdász szakoklevél,
K4) tűzoltó tiszti oklevél, felsőfokú tűzvédelmi szakképesítés,
K6) jogi szakokleveles mérnök, jogi szakokleveles közgazdász,
K7) robbantási szakmérnök
K8) munkavédelmi, munkaügyi szakképesítés,
+ jelzés képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettséget, szakképesítést
– jelzés képzettségi pótlékra nem jogosító második szakképzettséget, szakképesítést jelzi.
|
m á s o d i k k é p z e t t s é g |
a
l
a
p
k
é
p
z
e
t
t
s
é
g
|
|
|
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
B |
C |
D |
E |
K |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a |
b |
c |
d |
e |
f |
g |
h |
i |
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
A |
a |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
b |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
c |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
– |
+ |
– |
|
d |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
e |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
f |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
g |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
– |
+ |
– |
|
h |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
|
i |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
B |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
– |
+ |
+ |
– |
+ |
– |
+ |
– |
C |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
– |
+ |
+ |
D |
|
+ |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
E |
|
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
F |
|
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
G |
|
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
+ |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
– |
2. A II. besorolási osztálynál képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettségeket, szakképesítéseket a 2. számú táblázat tartalmazza az alábbi megjegyzésekkel:
a) A képzettségi pótlékra jogosító második középfokú iskolai végzettség, szakképesítés, szakmai vizsga az alkalmazásnál figyelembe vett középfokú iskolai végzettségen, szakképesítésen, szakmai vizsgán túl szerzett, a munkakör ellátásában hasznosítható, az alkalmazási feltételként szereplő összes többi középfokú iskolai végzettség, szakképesítés, szakmai vizsga
b) Az alább felsorolt további szakképesítések:
K1) műszaki,- geológiai,- bányászati,- vízügyi,- környezetvédelmi technikusi képesítés,
K2) pénzügyi tanácsadói, mérlegképes könyvelői szakvizsga,
K3) felsőfokú munkaügyi, személyügyi, társadalombiztosítási, személyzeti szakképesítés,
K4) felsőfokú számítógép programozói, rendszerszervezői szakképesítés.
c) Nem tekinthető képzettségi pótlékra jogosító második végzettségnek, képesítésnek, szakmai vizsgának az alkalmazásnál figyelembe vett végzettségnél, képesítésnél, szakmai vizsgánál alacsonyabb fokú végzettség, képesítés, szakmai vizsga, OKJ szerinti képesítést nem adó tanfolyami oklevél
+ jelzés képzettségi pótlékra jogosító második szakképzettséget, szakképesítést
– jelzés képzettségi pótlékra nem jogosító második szakképzettséget, szakképesítést
|
m á s o d i k k é p z e t t s é g |
a
l
a
p
k
é
p
z
e
t
t
s
é
g |
|
|
A |
|
|
B |
|
C |
D |
|
K |
|
|
|
|
|
a |
b |
c |
a |
b |
|
a |
b |
1 |
2 |
3 |
4 |
A |
a |
– |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
b |
– |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
c |
– |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
B |
a |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
+ |
|
b |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
+ |
C |
|
– |
– |
– |
+ |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
+ |
+ |
D |
a |
– |
– |
– |
+ |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
+ |
|
b |
– |
– |
– |
+ |
+ |
– |
– |
– |
+ |
– |
– |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Az alapvető jogok és kötelességek pártatlan és elfogulatlan érvényesítése, valamint a közélet tisztaságának biztosítása és a korrupció megelőzése céljából az alábbiakban meghatározott közszolgálati jogviszonyban állók az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvényben meghatározott eljárási szabályok szerint vagyonnyilatkozatot tesznek. I. Az elnök, az elnökhelyettes, a főosztályvezető, a főosztályvezető-helyettes, az osztályvezető, szakmai tanácsadó, szakmai főtanácsadó, bányakapitány, bányakapitány-helyettes,
II. a közigazgatási hatósági vagy szabálysértési ügyben döntésre jogosult, jelen utasítás szerint kiadmányozási joggal rendelkező, valamint javaslattételre vagy ellenőrzésre jogosult köztisztviselő, bányafelügyeleti mérnök, bányafelügyeleti főmérnök, bányafelügyeleti geológus és főgeológus, bányafelügyeleti szakági szakreferens, bányafelügyeleti értékelő főgeológus, bányahatósági munkaügyi szakreferens, adattári szakreferens, térinformatikai szakreferens, geofizikai adattári szakreferens, jogtanácsos, jogügyi előadó, járadék-bevételi szakreferens, közgazdász szakreferens,
III. a közbeszerzési eljárásban közreműködő köztisztviselők,
IV. a költségvetési és egyéb pénzeszközökkel, az állami vagyonnal való gazdálkodás tekintetében javaslattételi vagy döntési jogosultsággal rendelkező, illetőleg a pénzeszközök felhasználására (az államháztartás működéséről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet XII. fejezete alapján érvényesítésre, ellenjegyzésre, utalványozásra), valamint a gazdálkodás ellenőrzésére jogosult munkaköröket betöltő köztisztviselők, gazdasági szakreferens,
V. a titkos ügyiratokat kezeléséért felelős köztisztviselők, ügykezelők
VI. jogszabály alapján „C” típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésre köteles fontos és bizalmas munkakört betöltő közszolgálatban álló személy.