• Tartalom

369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet

369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet

az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet, valamint a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet módosításáról1

2012.01.01.

A Kormány

az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 109. § (1) bekezdés 24., 27. és 32. pontjában,

valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 178. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet módosítása

1. § (1) Az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) 1. § (1) bekezdés b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

b) a helyi önkormányzatokra, valamint azok költségvetési szerveire,”

(2) Az Áhsz. 1. § (1) bekezdés d) és e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

d) a helyi nemzetiségi önkormányzatokra, valamint azok költségvetési szerveire,
e) az országos nemzetiségi önkormányzatokra, valamint azok költségvetési szerveire,”

(3) Az Áhsz. 1. § (1) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

g) a helyi önkormányzatok társulásairól és együttműködéséről szóló 1997. évi CXXXV. törvény 16. §-a szerinti jogi személyiséggel rendelkező társulásokra, a többcélú kistérségi társulásra, valamint azok költségvetési szerveire,”

(4) Az Áhsz. 1. § (1) bekezdés i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

i) a Magyar Tudományos Akadémia, illetve a Magyar Művészeti Akadémia, mint köztestület törzsvagyonába adott eszközök kezelésére létrehozott vagyonkezelő szervezetekre,”

(5) Az Áhsz. 1. § (1) bekezdés k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

k) a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvény hatálya alá tartozó fejlesztési tanácsokra, valamint azok költségvetési rend szerint gazdálkodó munkaszervezeteire,”

2. § (1) Az Áhsz. 7. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A helyi önkormányzat összevont költségvetési beszámolója az önkormányzat, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek beszámolóit tartalmazza.”

(2) Az Áhsz. 7. §-a a következő (6a) és (6b) bekezdéssel egészül ki:

„(6a) A helyi nemzetiségi önkormányzat összevont költségvetési beszámolója az önkormányzat és önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek beszámolóit tartalmazza.
(6b) A jogi személyiséggel rendelkező társulás összevont költségvetési beszámolója a társulás és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek beszámolóit tartalmazza.”

(3) Az Áhsz. 7. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) Az országos nemzetiségi önkormányzatok a zárszámadásukhoz az országos nemzetiségi önkormányzat és az intézményei adatait összevontan tartalmazó, a 11. § (4) bekezdése szerinti egyszerűsített éves költségvetési beszámolót is kötelesek készíteni.”

3. § Az Áhsz. 8. § (19) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(19) Az állami felsőoktatási intézmény önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatának rendelkeznie kell az oktatási tevékenység (ezen belül elkülönítve az állami ösztöndíjjal, részösztöndíjjal támogatott képzés, az önköltséges képzés), a kutatási tevékenység, a gyógyító-megelőző ellátás, illetve az egyéb tevékenységek költségeinek, ráfordításainak az elkülönítéséről. Az irányító szerv az oktatási tevékenységgel kapcsolatban az egy hallgatóra jutó önköltség meghatározásának sajátos szakágazati követelményeit módszertani útmutatóban meghatározhatja.”

4. § (1) Az Áhsz. 10. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A helyi önkormányzatoknak az önkormányzat és az önkormányzatok irányítása alá tartozó költségvetési szervek éves és féléves elemi költségvetési beszámolóit az (1) bekezdés szerinti határidő lejártát követő 10 naptári napon belül kell benyújtani a Kincstár területi szerveihez.”

(2) Az Áhsz. 10. §-a a következő (5a) és (5b) bekezdéssel egészül ki:

„(5a) A helyi nemzetiségi önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek felülvizsgált éves és féléves elemi költségvetési beszámolóit az (1) bekezdés szerinti határidő lejártát követő 10 naptári napon belül kell benyújtani a Kincstár területi szerveihez.
(5b) A jogi személyiséggel rendelkező társulás és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek felülvizsgált éves és féléves elemi költségvetési beszámolóit az (1) bekezdés szerinti határidő lejártát követő 10 naptári napon belül kell benyújtani a Kincstár területi szerveihez.”

(3) Az Áhsz. 10. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(8) Az országos nemzetiségi önkormányzatnak az önkormányzat és az irányítása alá tartozó költségvetési szervek felülvizsgált éves és féléves elemi költségvetési beszámolóit az (1) bekezdés szerinti határidő lejártát követő 10 naptári napon belül kell benyújtani a kisebbségpolitikáért felelős miniszterhez. A kisebbségpolitikáért felelős miniszter az országos nemzetiségi önkormányzatok és az irányításuk alá tartozó költségvetési szervek éves és féléves elemi költségvetési beszámolóit 10 naptári napon belül továbbítja a Kincstárhoz számítógépes feldolgozásra.”

5. § Az Áhsz. 11. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A 7. § (6) és (15) bekezdése szerinti összevont önkormányzati költségvetési beszámoló adattartalmából ki kell szűrni az önkormányzat költségvetési szerveinek nyújtott intézményfinanszírozás összegét.”

6. § (1) Az Áhsz. 13. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) Az 1. § (1) bekezdésének d) pontjában foglalt helyi nemzetiségi önkormányzat éves és féléves költségvetési beszámolóját az önkormányzat elnöke és a beszámoló elkészítéséért kijelölt felelős személy köteles aláírni.”

(2) Az Áhsz. 13. §-a a következő (7a) bekezdéssel egészül ki:

„(7a) Az 1. § (1) bekezdésének k) pontjában foglalt fejlesztési tanács éves és féléves költségvetési beszámolóját a fejlesztési tanács elnöke és a beszámoló elkészítéséért kijelölt felelős személy köteles aláírni.”

7. § (1) Az Áhsz. 13/A. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) Amennyiben az államháztartás szervezete nem szűnik meg, de év közben az irányító szerve megváltozik, – a 10. § (1) bekezdés szerinti éves elemi költségvetési beszámolón kívül – az államháztartás szervezetének az átadó irányító szerv által meghatározott fordulónappal (az átszervezés napjával) éves tartalmú elemi költségvetési beszámolót is el kell készítenie. Amennyiben az átadó és átvevő irányító szerv az államháztartás központi alrendszerébe tartozik, akkor az államháztartás szervezete előirányzat-felhasználási keretszámlái nem szűnnek meg. Amennyiben az átadó és átvevő irányító szerv az államháztartás önkormányzati alrendszerébe tartozik, akkor az államháztartás szervezete pénzforgalmi számláját meg kell szüntetni. Az előirányzat-felhasználási keretszámla, a pénzforgalmi számla fordulónapi egyenlegéhez kapcsolódó esetleges rendezésről – az átadó, illetve átvevő irányító szervek egymás közti elszámolást követően – az átadó, illetve átvevő irányító szervnek kell megállapodnia.”

(2) Az Áhsz. 13/A. §-a a következő (7a) bekezdéssel egészül ki:

„(7a) Amennyiben az államháztartás szervezete nem szűnik meg, de év közben más államháztartási alrendszerbe kerül átsorolásra irányító szerv váltásával, akkor a 10. § (1) bekezdése szerinti éves elemi költségvetési beszámoló készítési kötelezettség mellett törtidőszakokra január 1-je és az átszervezés fordulónapja, illetve az átszervezés fordulónapja és december 31-e közötti időtartamra is beszámolási kötelezettség terheli. Ebben az esetben az átszervezés fordulónapjával az átadó irányító szerv gazdálkodási szabályai szerinti pénzforgalmi számlát meg kell szüntetni és egyenlegét – az átadó, illetve átvevő irányító szervek egymás között elszámolást követően – át kell vezetni az átvevő irányító szerv gazdálkodási szabályai szerint megnyitott pénzforgalmi számlára.”

8. § Az Áhsz. 17. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az alapítás-átszervezés aktivált értékeként a minőségbiztosítási rendszer bevezetésével kapcsolatos tevékenység kiadásai vehetők figyelembe, valamint ide tartoznak az ásványkincs-kutatási tevékenység során felmerült olyan költségek, amelyek beruházás, felújítás bekerülési értékében nem vehetők figyelembe, mivel azokkal a beruházás, felújítás bekerülési értéke meghaladná a piaci értéküket, feltéve, hogy e költségek a bevételekben várhatóan megtérülnek.”

9. § Az Áhsz. 22. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A követelések között kell kimutatni)

c) a rövid lejáratú adott kölcsönöket (ideértve a tartósan adott kölcsönből a mérlegfordulónapot követő egy éven belül esedékes részleteket),”

10. § Az Áhsz. 24. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Saját tőkeként kell kimutatni a nemzeti vagyont. Itt kell szerepeltetni a központi költségvetési szervek által kezelt vagyon, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaihoz tartozó vagyon, a helyi önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzat, a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás, a fejlesztési tanács, illetve egyéb jogszabály alapján az államháztartás szervezete tulajdonát képező vagyon eszközeinek a forrását, amely korábbi költségvetési, vagy egyéb felhalmozásból, juttatásból képződött, illetve folyamatos tőkeváltozásból ered. A saját tőke részeként kell kimutatni a 32. § (7) bekezdése szerinti piaci értékelésből származó értékhelyesbítéssel azonos összegű értékelési tartalékot is.”

11. § (1) Az Áhsz. 26. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Hosszú lejáratú kötelezettség az egy évnél hosszabb lejáratra kapott fejlesztési, vagy működési célú hitel, kapott kölcsön, a fejlesztési, vagy működési célú kötvénykibocsátás, az egyéb hosszú lejáratú kötelezettség.”

(2) Az Áhsz. 26. § (3) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(Az egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni:)

e) éven túli részletfizetéssel, halasztott fizetéssel teljesítendő áruszállításból, illetve szolgáltatás-nyújtásból származó – általános forgalmi adót is tartalmazó – kötelezettségeket (éven túli szállítói tartozásokat).”

(3) Az Áhsz. 26. § (5) bekezdés a), b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A rövid lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni:)

a) az egy évet meg nem haladó lejáratra kapott kölcsönt (ideértve a hosszú lejáratra kapott kölcsönök következő évet terhelő törlesztő részleteit);
b) az egy évet meg nem haladó lejáratra kapott hitelt (ideértve a hosszú lejáratra kapott hitelek, kötvénykibocsátások következő évet terhelő törlesztő részleteit);
c) az áruszállításból és szolgáltatás teljesítéséből származó – általános forgalmi adót is tartalmazó – kötelezettséget (szállító) (ideértve a hosszú lejáratú szállítói tartozások következő évi törlesztő részleteit);”

12. § (1) Az Áhsz. 28. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) Ha az importbeszerzés ellenértékének kiegyenlítése számla, nyugta alapján az államháztartási szervezet devizaszámlájáról devizában, illetve a pénztárból valutában történik, akkor a számla szerinti – levonható általános forgalmi adót nem tartalmazó – devizának, valutának a nyilvántartási (könyv szerinti) árfolyamán átszámított forintértéke az importtermék, illetve importszolgáltatás értéke.”

(2) Az Áhsz. 28. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) Ha az importbeszerzés devizában meghatározott ellenértékének kiegyenlítése szerződés alapján azonos devizaértékű áruval, szolgáltatással történik, az importbeszerzés forintértéke, illetve az áruértékesítés szolgáltatásnyújtás forintértéke a szerződésben meghatározott deviza értékének az első ügylet teljesítés napjára vonatkozó – Tv. 60. § (4)–(5a) bekezdése szerinti – devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell meghatározni, ennek következtében az importbeszerzés és az értékesítés bevétele forintértékben azonos lesz.”

13. § Az Áhsz. 30. §-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

„(11) Az államháztartás szervezetének terven felüli értékcsökkenést kell elszámolnia, ha az alapítás-átszervezés aktivált értékének könyv szerinti értéke tartósan és jelentősen meghaladja annak piaci értékét (a várható megtérülésként meghatározott összeget).”

14. § (1) Az Áhsz. 34. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) A helyi önkormányzatok a követelések között kimutatott gépjárműadó-hátralékot és közigazgatási hatósági eljárási illetékhátralékot a kiszabott teljes összegnek a már elszámolt értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt könyv szerinti értékén mutatják ki.”

(2) Az Áhsz. 34. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) Behajthatatlan követelést a könyvviteli mérlegben nem lehet kimutatni, azt hitelezési veszteségként a saját tőkével szemben le kell írni, kivéve a behajthatatlanná vált hitelintézetekkel szembeni számlapénz követeléseket, illetve költségvetési aktív elszámolásokat, melyeket leíráskor a dologi kiadások között kell elszámolni.”

15. § Az Áhsz. 35. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A könyvviteli mérlegben a számlapénz követelések értékeként a költségvetési év mérlegfordulónapján a Kincstárnál forintban elhelyezett előirányzat-felhasználási keret számlakivonattal egyező értékét, illetve a hitelintézetnél elhelyezett forintbetét a már elszámolt értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt könyv szerinti értékét, továbbá a devizaszámlán lévő deviza számlakivonattal egyező értékének – a Tv. 60. § (4) bekezdése szerinti árfolyamon – átszámított forintértékét kell kimutatni. A Kincstárnál vezetett előirányzat-felhasználási keretszámlák után értékvesztést nem szabad kimutatni.”

16. § (1) Az Áhsz. 38. § (6) bekezdés n) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az éves elemi költségvetési beszámoló pénzforgalmi jelentése év végén kiegészül a következő tájékoztató adatokkal:)

n) a tárgyévben behajthatatlan követelésként, illetve elengedett követelésként leírt összeg,”

(2) Az Áhsz. 38. § (6) bekezdése a következő u) ponttal egészül ki:

(Az éves elemi költségvetési beszámoló pénzforgalmi jelentése év végén kiegészül a következő tájékoztató adatokkal:)

u) a tartozásátvállalás tárgyévi összege,”

(3) Az Áhsz. 38. § (6) bekezdése a következő w) ponttal egészül ki:

(Az éves elemi költségvetési beszámoló pénzforgalmi jelentése év végén kiegészül a következő tájékoztató adatokkal:)

w) a váltótartozás összegében szereplő többlet kötelezettség összege (fizetendő kamatrész).”

17. § Az Áhsz. 40. § (2) bekezdés e) pontja a következő ee) alponttal egészül ki:

(Az éves elemi költségvetési beszámoló kiegészítő mellékletének számszerű kimutatásai:

e) Az önkormányzati alrendszer sajátos gazdálkodásához kapcsolódó elszámolások:)

ee) a vis maior támogatás elszámolása,”

18. § Az Áhsz. 45/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A fejezetet irányító szerv, illetve a jogszabályban arra feljogosított szerv a saját és az 1. § (1) bekezdés a) pontja szerinti irányítása alá tartozó költségvetési szervek, valamint a helyi önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzat, a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás a saját és az irányítása alá tartozó 1. § (1) bekezdés b), d)–e) és g) pontja szerinti költségvetési szervek felülvizsgált éves és féléves elemi költségvetési beszámolóinak, valamint az 1. § (1) bekezdés f) és i)–j) pontja szerinti államháztartás szervezetei az éves és a féléves elemi költségvetési beszámolóinak a Kincstárhoz, illetve a Kincstár területi szerveihez történő megküldésével tesznek eleget a letétbe helyezési kötelezettségüknek.”

19. § Az Áhsz. 54. §-a a következő (4)–(6) bekezdéssel egészül ki:

„(4) E rendeletnek az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet, valamint a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet módosításáról szóló 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelettel megállapított rendelkezéseit először a 2012. évről készített beszámolókra kell alkalmazni, – az (5) bekezdésben foglalt eltéréssel.
(5) E rendeletnek az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet, valamint a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet módosításáról szóló 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelettel megállapított 1. § (1) bekezdés i) alpontját, 11. § (4a) bekezdését, 34. § (7) bekezdését, 40. § (2) bekezdés e) pontjának ee) alpontját, 8. számú melléklet F) pontját, 14. számú mellékletét a 2011. évről összeállított költségvetési beszámoló elkészítésekor is alkalmazni kell.
(6) Az önkormányzati alrendszerbe tartozó elemi költségvetés készítésére nem kötelezett önállóan működő költségvetési szervek 2011. évi tevékenységükről és vagyoni helyzetükről a 7. § (1) bekezdés szerinti éves elemi költségvetési beszámoló készítési kötelezettségnek elkülönítetten is kötelesek eleget tenni, a 2012. évi átszervezések előkészítése érdekében.”

20. § (1) Az Áhsz. 1. számú melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az Áhsz. 8. számú melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

(3) Az Áhsz. 9. számú melléklete a 3. melléklet szerint módosul.

21. § Az Áhsz.

1. 1. § (2) bekezdésében az „az államháztartás működési rendjéről szóló 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.)” szövegrész helyébe az „államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.)”,

2. 2. §-ában a „3. § (1), (4) 1–4. pontok, 7–9. pontok, (6) 1–4., 6–7. pontok, (8) 12–13., 20. pontok, (11)–(12);” szövegrész helyébe a „3. § (1), (4) 1–4. pontok, 7–9. pontok, (6) 1–4., 6–7. pontok, (8) 12–13., 20. pontok, (11)–(13);”,

3. 2. §-ában a „48. § (1)–(6), (7) a) és c) pontja;” szövegrész helyébe a „48. § (1)–(6), (8);”,

4. 2. §-ában a „60. § (1), (4)–(5), (10); 61. §; 62. §; 64. § (1)–(3); 65. § (1), (4); 66. § (1)–(2); 68. § (2), (4); 69. § (1);” szövegrész helyébe a „60. § (1), (4)–(5), (5a), (10); 61. §; 62. §; 64. § (1)–(3); 65. § (1), (4); 66. § (1)–(2); 68. § (2), (4); 69. § (1)–(2), (5)–(6);”,

5. 2. §-ában a „177. § (2);” szövegrész helyébe a „177. § (2), (18)–(19);”,

6. 2. §-ában a „151/A. §; 152. §; 152/A. §; 152/B. §;” szövegrész helyébe a „151/A–152/B. §;”,

7. 2. §-ában a „167. §; 168–169. §;” szövegrész helyébe a „167–169. §;”,

8. 3. §-ában a „48. § (7) b) pont; 49. § (3); 50. § (3); 52. § (5)–(7); 53. § (1) a) pont, (2), (6);” szövegrész helyébe a „48. § (7), (9); 49. § (3); 50. § (3); 52. § (5)–(7); 53. § (1) a), e) pont, (2), (6);”,

9. 3. §-ában a „68. § (5)–(6); 75. § (6);” szövegrész helyébe a „68. § (5)–(6); 69. § (3); 75. § (6);”,

10. 4. §-ában a „6. §; 8–11. §” szövegrész helyébe a „6. §; 7/A–11. §;”,

11. 4. §-ában az „52. § (1)–(4); 53. § (1) e) pont, (4)–(5);” szövegrész helyébe az „52. § (1)–(4); 53. § (4)–(5);”,

12. 4. §-ában a „69. § (2)–(3);” szövegrész helyébe a „69. § (4);”,

13. 4. §-ában a „153–154. §; 154/A. §; 154/B. §;” szövegrész helyébe a „153–154/B. §;”,

14. 4. §-ában a „162–163. §; 163/A. §;” szövegrész helyébe a „162–163/A. §;”,

15. 4. §-ában a „177. § (1), (3)–(17);” szövegrész helyébe a „177. § (1), (3)–(17), (20)–(24);”,

16. 5. § 12. pontjában az „Ámr. 72. §-a” szövegrész helyébe az „Áht. 2. § (1) bekezdés o) pontja”,

18. 7. § (1) bekezdésében a „c)–d) pontjában foglaltak éves” szövegrész helyébe a „c) pontjában foglaltak és felügyeletük alá tartozó költségvetési szervek éves”,

19. 7. § (2) bekezdésében a „h)–k) pontjában” szövegrész helyébe a „h)–j) pontjában”,

21. 7. § (11) bekezdésében az „és a társadalombiztosítási költségvetési szervek (működési szektor)” szövegrész helyébe az „és a felügyelete alá tartozó költségvetési szervek (működési szektor)”,

22. 7. § (12) bekezdésében az „egyesülést is)” szövegrész helyébe az „egyesülést, különválást is)”,

23. 7. § (13) bekezdésében az „(ideértve a Kincstár által a költségvetési gazdálkodással kapcsolatosan vezetett egyéb számlákat is)” szövegrész helyébe az „[ideértve a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: a Kincstár) által a költségvetési gazdálkodással kapcsolatosan vezetett egyéb számlákat is]”,

24. 8. § (2) bekezdésében az „a Magyar Köztársaság” szövegrész helyébe a „Magyarország”,

25. 8. § (4) bekezdés c) alpontjában a „rendszeresen végzett termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás” szövegrész helyébe a „termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás”,

26. 8. § (9) bekezdésében a „Rendszeresen végzett élelmezési tevékenység” szövegrész helyébe az „Az élelmezési tevékenység”,

27. 8. § (10) bekezdésében a „szolgáltatásokat rendszeresen nem csak” szövegrész helyébe a „szolgáltatásokat nem csak”,

29. 8. § (23) bekezdésében az „Ámr.” szövegrész helyébe az „Ávr.”,

30. 8/A. §-ban az „Az önkormányzat – ha az Ötv. 80/A–80/B. §-a alapján vagyonkezelői jogot létesít – értékelési” szövegrész helyébe az „Amennyiben az önkormányzat vagyonkezelői jogot létesít, akkor értékelési.”,

31. 9. § (11) bekezdésében a „világosság, a folytonosság” szövegrész helyébe a „világosság, a következetesség, a folytonosság”,

33. 10. § (1) bekezdésében a „február 28-áig kell az 1. § (1) bekezdésének a)–b), d)–g) és i)–k) pontjában foglalt államháztartás szervezeteinek az irányító szervnek –,” szövegrész helyébe a „február 28-áig kell az 1. § (1) bekezdésének a)–b), d)–g) és i)–j) pontjában foglalt államháztartás szervezeteinek az irányító, illetve felügyeleti szervnek, a k) pontjában foglalt államháztartás szervezeteinek a területfejlesztésért felelős miniszternek,”,

34. 10. § (4) bekezdésében az „irányítása alá” szövegrész helyébe az „irányítása, illetve felügyelete alá”,

35. 10. § (4) bekezdésében a „15 munkanapon” szövegrész helyébe a „20 naptári napon”,

36. 10. § (6) bekezdésében a „8 munkanapon” szövegrész helyébe a „10 naptári napon”,

37. 10. § (7) bekezdésben, a 11. § (4) bekezdésben az „Az Ötv. 92/A. §-a szerinti helyi” szövegrész helyébe az „A helyi”,

38. 10. § (9) bekezdésében a „kisebbségi” szövegrészek helyébe a „nemzetiségi”,

39. 10. § (11) bekezdésében a „saját és az 1. § (1) bekezdésének d) pontja szerinti felügyelete alá tartozó költségvetési szervek” szövegrész helyébe a „saját és a felügyelete alá tartozó költségvetési szervek”,

40. 10. § (13) bekezdésében a „tizenöt munkanapon” szövegrész helyébe a „20 naptári napon”,

41. 11. § (3) bekezdésében a „pénzforgalmi jelentése az Ámr. 48. §-ának (2) bekezdése szerinti kimutatást” szövegrész helyébe a „pénzforgalmi jelentése az elemi költségvetés tábláiból a „Központi költségvetési jelentés” táblát,”,

42. 13. § (1) bekezdésében a „i)–k)” szövegrész helyébe a „i)–j)”,

43. 13. § (3) bekezdésében a „b)” szövegrész helyébe a „g)”,

44. 13. § (9) bekezdésében a „(fő)polgármester, a közgyűlés elnöke és” szövegrész helyébe a „(fő)polgármester, a képviselő-testület elnöke és”,

45. 13. § (11) bekezdésében az „Az (1)–(7) bekezdésben – az Ámr. 18. § (5) bekezdése szerinti költségvetési szerveket kivéve – a beszámoló” szövegrész helyébe az „Az (1)–(7a) bekezdésben a beszámoló”,

46. 13/A. § (1) bekezdésében az „egyesülést is]” szövegrész helyébe az „egyesülést, különválást is]”,

47. 19. § (8) bekezdésében az „az Ötv. 80. § (5) bekezdése szerint jogi” szövegrész helyébe az „a jogi”,

48. 28. § (7) bekezdésében a „számla alapján” szövegrész helyébe a „számla, nyugta alapján”,

49. 29/A. § (2) bekezdésében a „körére az Ötv. 80/A–80/B. §-a alapján vagyonkezelői jogot” szövegrész helyébe a „körére vagyonkezelői jogot”,

50. 29/B. § (1) és (2) bekezdésében a „Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsot is” szövegrész helyébe a „MNV Zrt. Igazgatóságát”,

51. 34. § (4) bekezdésében az „A helyi (települési és területi kisebbségi) önkormányzatnak” szövegrész helyébe az „Az önkormányzatnak”,

52. 34. § (8) bekezdésében a „hatósági jogkörhöz kötődő” szövegrész helyébe a „közhatalmi”,

55. 37. § (7) bekezdésében az „1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti szervezetek esetében önkormányzati rendelet” szövegrész helyébe az „1. § (1) bekezdés b), d)–e) és g) pontja szerinti szervezetek esetében önkormányzati rendelet (határozat)”,

57. 38. § (2) bekezdésében az „a), d) és f) pontjában” szövegrész helyébe az „a) és f) pontjában”,

58. 38. § (5) bekezdésében a „jelentés – az elemi költségvetéssel azonos formában és szerkezetben – tartalmazza” szövegrész helyébe a „jelentés tartalmazza”,

59. 38. § (7) bekezdésében a „kimutatás – az elemi költségvetéssel azonos formában és szerkezetben – tartalmazza” szövegrész helyébe a „kimutatás tartalmazza”,

60. 40. § (8) bekezdésében a „feladatokra – Áht. 100/H. § (1)–(3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel – teljesített” szövegrész helyébe a „feladatokra teljesített”,

61. 40. § (14) bekezdésében a „forgalomképes” szövegrész helyébe az „üzleti”,

62. 40/A. § (1) bekezdésében a „korlátozottan forgalomképes és forgalomképes vagyonának rendeletében meghatározott körére az Ötv. 80/A–80/B. §-a alapján vagyonkezelői jogot” szövegrész helyébe a „korlátozottan forgalomképes és üzleti vagyonának rendeletében meghatározott körére vagyonkezelői jogot”,

63. 44. § (7) bekezdésében a „helyi (a települési és a területi kisebbségi) önkormányzat, az országos kisebbségi önkormányzat, a többcélú kistérségi társulás köteles” szövegrész helyébe a „helyi, a nemzetiségi önkormányzat, a többcélú kistérségi társulás, a jogi személyiséggel rendelkező társulás és a fejlesztési tanács köteles”,

64. 44/A. § (1) bekezdésében a „részére – az Áht. 118. § (2) bekezdés 2. pont c) alpontja alapján – a zárszámadáshoz” szövegrész helyébe a „részére a zárszámadáshoz”,

65. 44/A. § (2) bekezdésében a „törzsvagyon (forgalom képtelen és korlátozottan forgalomképes), illetve törzsvagyonon kívüli egyéb vagyon bontásban.” szövegrész helyébe a „törzsvagyon [a forgalomképtelen (a kizárólagos, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű) és korlátozottan forgalomképes], illetve üzleti vagyon bontásban.”,

67. 45/A. § (4) bekezdésében a „beszámolójának a Kincstárhoz,” szövegrész helyébe a „beszámolójának a területfejlesztéséért felelős miniszterhez, illetve a Kincstárhoz”,

68. 45/A. § (6) bekezdésében az „Ámr. 233. §-a szerinti államháztartási” szövegrész helyébe az „államháztartási”,

69. 45/A. § (7) bekezdésében a „már letétbe helyezett éves elemi” szövegrész helyébe a „már letétbe helyezett előző évi éves elemi”,

70. 46. § (1) bekezdésében az „az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló 2006. évi CXXXII. törvény 12. § (1) bekezdése szerinti egészségügyi szolgáltató éves elemi költségvetési beszámolója, az Ötv. 92/A. §-a szerint könyvvizsgálatra kötelezett helyi önkormányzat és a Nekt. 39/G. § (3) bekezdése szerint” szövegrész helyébe az „a könyvvizsgálatra kötelezett egészségügyi szolgáltató éves elemi költségvetési beszámolója, valamint a helyi önkormányzat és”,

71. 46. § (2) bekezdésében, a 46/B. § (2) bekezdésében a „Az Ötv. 92/A. §-a szerint” szövegrész helyébe a „A”,

72. 46/B. § (6) bekezdésében a „[helyi (települési és területi kisebbségi) önkormányzat esetében annak képviselő-testülete, illetve az országos kisebbségi önkormányzat esetében annak közgyűlése]” szövegrész helyébe a „(helyi önkormányzat esetében annak képviselő-testülete, illetve az országos nemzetiségi önkormányzat esetében annak közgyűlése)”

szöveg lép.

22. § Hatályát veszti az Áhsz.

b) 11. § (11) bekezdésében a „Ezt az elemi költségvetés és a pénzforgalmi jelentés, illetve a pénzforgalmi kimutatás szerkezeti felépítésének, tagolásának azonossága szolgálja.” szövegrész,

d) 26. § (5) bekezdés d) pont dk)–do) pontja,

i) 9. számú melléklet „A számlaosztályok tartalmára vonatkozó előírások” alcím 4. pont a) alpont második bekezdésében a „Az állami felsőoktatási intézmény a tőkeváltozások és az értékelési tartalék számláit köteles továbbtagolni, amely alapján megállapítható, hogy a gazdasági esemény a Feot. szerinti rendelkezésére bocsátott, illetve az egyéb vagyonának nagyságát befolyásolja-e.” szövegrész,

j) 9. számú melléklet „A számlaosztályok tartalmára vonatkozó előírások” alcím 15. pontjában az „Az államháztartás szervezete az Áht. 8. §-a (6) bekezdésének a) pontja szerint a PPP beruházás magánpartner üzembe helyezési jegyzőkönyve (okmánya) alapján köteles az eszközöket nyilvántartásba venni.” szövegrész.

k) 9. számú melléklet „A számlaosztályok tartalmára vonatkozó előírások” alcím 15. pontjában az „Az állami felsőoktatási intézmény éven túli kötelezettségvállalásai számláit köteles továbbtagolni, amely alapján elkülöníthető a Feot. 122. §-ának (4) bekezdése szerinti hosszú távú kötelezettségvállalása.” szövegrész.

2. A kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet módosítása

23. § A kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kszr.) 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

9. § A 6–8. § szerinti mérlegeket, leltárral, a 14. § (2) bekezdése szerinti főkönyvi kivonat, valamint az analitikus és kiegészítő nyilvántartások adatai alapján kell elkészíteni.”

24. § A Kszr. 10. § (2) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kincstári éves beszámoló kiegészítő melléklete számszerű adatainak tartalmaznia kell)

f) Az eszközök értékvesztésének alakulását”

25. § A Kszr. 11. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A 10. számú mellékletnek megfelelő formában kell bemutatni az eszközök értékvesztésének alakulását.”

26. § A Kszr. 16. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) E rendeletnek az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet, valamint a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet módosításáról szóló 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelettel megállapított 9. §-át, 10. § (2) bekezdés f) pontját a 2011. évről összeállított költségvetési beszámoló elkészítésekor is alkalmazni kell.”

27. § (1) A Kszr. 6. számú melléklete helyébe a 6. melléklet lép.

1. 1. § (1) bekezdésében az „Áht. 18/B. §-ában” szövegrész helyébe az „Áht. 80. §-ában”,

2. 10. § (1) bekezdésében a „kitöltési tájékoztató” szövegrész helyébe a „módszertani útmutató”,

3. 13. § (1) bekezdésében a „Tv. 161. §-a alapján a (2)–(9) bekezdésekben” szövegrész helyébe a „Tv. 160. §-a és az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságáról szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) 9. számú mellékletében”,

4. 13. § (4) bekezdésében az „aktív pénzügyi elszámolások, továbbá a továbbadási (lebonyolítási) célú kiadások kimutatására” szövegrész helyébe az „aktív pénzügyi elszámolások kimutatására”,

5. 13. § (5) bekezdésében a „passzív pénzügyi elszámolások, továbbá a továbbadási (lebonyolítási) célú bevételek kimutatására” szövegrész helyébe a „passzív pénzügyi elszámolások, továbbá a továbbadási célú bevételek kimutatására”,

6. 15. § (1) bekezdésében a „Tv., valamint az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságáról szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) előírásait” szövegrész helyébe a „Tv., valamint az Áhsz. előírásait”,

7. 10. számú melléklet címében a „Befektetett eszközök, követelések és értékpapírok állományának és értékvesztésének alakulása” szövegrész helyébe az „Az eszközök értékvesztésének alakulása”

szöveg lép.

29. § Hatályát veszti a Kszr. 5. §-a.

3. Záró rendelkezések

30. § E rendelet 2012. január 1-jén lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

1. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez

1. Az „A) BEFEKTETETT ESZKÖZÖK III. Befektetett pénzügyi eszközök” rész 4. sora helyébe a következő rendelkezés lép:
„4. Hosszú lejáratú betétek
Ebből:
4/a. Hosszú lejáratú betétek bekerülési (könyv szerinti) értéke
4/b. Hosszú lejáratú betétek elszámolt értékvesztése”

2. Az „B) FORGÓESZKÖZÖK II. Követelések” rész 3. és 4. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„3. Rövid lejáratú adott kölcsönök
Ebből:
– tartósan adott kölcsönökből a mérlegfordulónapot követő egy éven belül esedékes részletek
4. Egyéb követelések
Ebből:
– támogatási program előlegek
– előfinanszírozás miatti követelések
– támogatási programok szabálytalan kifizetése miatti követelések
– nemzetközi támogatási programok miatti követelések
– garancia- és kezességvállalásból származó követelések
– egyéb hosszú lejáratú követelésekből a mérlegfordulónapot követő egy éven belül esedékes részletek”

3. Az „B) FORGÓESZKÖZÖK IV. Pénzeszközök” rész 2. sora helyébe a következő rendelkezés lép:
„2. Költségvetési pénzforgalmi számlák
Ebből:
2/a. Költségvetési pénzforgalmi számlák bekerülési (könyv szerinti) értéke
2/b. Költségvetési pénzforgalmi számlák elszámolt értékvesztése”

4. Az „B) FORGÓESZKÖZÖK IV. Pénzeszközök” rész 4. sora helyébe a következő rendelkezés lép:
„4. Idegen pénzeszközök
Ebből:
4/a. Idegen pénzeszközök bekerülési (könyv szerinti) értéke
4/b. Idegen pénzeszközök elszámolt értékvesztése”

5. Az „F) KÖTELEZETTSÉGEK I. Hosszú lejáratú kötelezettségek” rész 6. sora helyébe a következő rendelkezés lép:
„6. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
Ebből:
– hosszú lejáratú szállítói tartozások”

6. Az „F) KÖTELEZETTSÉGEK II. Rövid lejáratú kötelezettségek” rész 1. és 2. sora helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„1. Rövid lejáratú kapott kölcsönök
Ebből:
– hosszú lejáratra kapott kölcsönök következő évet terhelő törlesztő részletei
2. Rövid lejáratú hitelek
Ebből:
– likvid hitelek és rövid lejáratú működési célú kötvénykibocsátások
– felhalmozási célú kötvénykibocsátásból származó tartozások következő évet terhelő törlesztő részletei
– működési célú kötvénykibocsátásból származó tartozások következő évet terhelő törlesztő részletei
– beruházási, fejlesztési hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei
– működési célú hosszú lejáratú hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei”

7. Az „F) KÖTELEZETTSÉGEK II. Rövid lejáratú kötelezettségek” rész 4. sora helyébe a következő rendelkezés lép:
„4. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
Ebből:
– váltótartozások
– munkavállalókkal szembeni különféle kötelezettségek
– költségvetéssel szembeni kötelezettségek
– helyi adó túlfizetése miatti kötelezettségek
– támogatási program előlege miatti kötelezettségek
– előfinanszírozás miatti kötelezettségek
– szabálytalan kifizetések miatti kötelezettségek
– nemzetközi támogatási programok miatti kötelezettségek
– garancia- és kezességvállalásból származó kötelezettségek
– egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek következő évet terhelő törlesztő részletei
– tárgyévi költségvetést terhelő egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
– a tárgyévet követő évet terhelő egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
– egyéb különféle kötelezettségek”

2. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez


Az Áhsz. 8. számú melléklete a következő F) ponttal egészül ki:
„F) A helyi önkormányzatok vis maior támogatásának elszámolása

 

 

 

 

Forintban

Megnevezés

Sorszám

A központi költségvetésből rendelkezésre bocsátott összeg

A jogszerűen felhasznált összeg

Előírt visszafizetési kötelezettség összege

A

B

C

D

E=C–D

8/2010. (I. 28.) Korm. rendelet alapján

 

 

 

 

9/2011. (II. 15.) Korm. rendelet alapján

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez


1. Az Áhsz. 9. számú melléklet „Számlakerettükör” alcímének módosítása
a) Megszűnő főkönyvi számlák:
„2821. Belföldi vevők
28211. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó belföldi követelések
28212. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó belföldi követelések
2822. Európai Uniós tagország szerinti (EU-s) külföldi vevőkövetelések
28221. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó EU-s külföldi követelések
28222. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó EU-s külföldi követelések
2823. Nem Európai Uniós ország szerinti (nem EU-s) külföldi vevőkövetelések
28231. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó nem EU-s külföldi követelések
28232. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó nem EU-s külföldi követelések
314. Elektronikus pénzeszközök
328. Deviza(betét)–számla
329. Deviza árfolyam-különbözetek
33156. ORFK objektív felelősségen alapuló közigazgatási bírság bevétel célelszámolási számla
3599. Egyéb különféle lebonyolítási számla
4411. Belföldi beruházási szállítók állománya
44111. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) belföldi beruházási szállítók állománya
44112. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi belföldi beruházási szállítók állománya
44113. Tárgyévet követő évet terhelő belföldi beruházási szállítók állománya
4412. Államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44121. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44122. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44123. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
4413. Államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44131. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44132. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44133. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
4414. Belföldi egyéb szállítók állománya
44141. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) belföldi egyéb szállítók állománya
44142. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi belföldi egyéb szállítók állománya
44143. Tárgyévet követő évet terhelő belföldi egyéb szállítók állománya
4415. Nem számlázott belföldi szállítások
4828. Hatósági jogkörhöz kötődő átfutó bevételek
488199. Egyéb különféle lebonyolítás elszámolása
531. Társadalombiztosítási járulék
5311. Társadalombiztosítási járulék kiadási előirányzata
53111. Nyugdíjbiztosítási járulék kiadási előirányzata
5312. Társadalombiztosítási járulék kiadási előirányzatának teljesítése
53121. Nyugdíjbiztosítási járulék kiadási előirányzatának teljesítése
575. Követelés elengedés, tartozásátvállalás
5751. Követelés elengedés, tartozásátvállalás kiadási előirányzata
5752. Követelés elengedés, tartozásátvállalás kiadási előirányzat teljesítése
596. Behajthatatlan követelés hitelezési vesztesége
597. Külföldi pénzértékre szóló követelések, kötelezettségek, befektetett pénzügyi eszközök és értékpapírok év végi értékelésének árfolyam-különbözete
598. Térítés nélkül átadott eszközök, nyújtott szolgáltatások, hiányzó, kiselejtezett, megsemmisült eszközök kivezetéséhez kapcsolódó pénzforgalom nélküli kiadások
942. Önkormányzatok normatív állami hozzájárulása
9421. Önkormányzatok normatív állami hozzájárulásának előirányzata
9422. Önkormányzatok normatív állami hozzájárulása előirányzatának teljesítése
943. Normatív, kötött felhasználású központi támogatások
9431. Normatív, kötött felhasználású központi támogatások előirányzata
9432. Normatív, kötött felhasználású központi támogatások előirányzat teljesítése
944. Központosított előirányzatok
9441. Központosított előirányzat előirányzata
9442. Központosított előirányzatok teljesítése
945. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatása
9451. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásának előirányzata
9452. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatása előirányzatának teljesítése
946. Címzett és céltámogatások
9461. Címzett és céltámogatások előirányzata
9462. Címzett és céltámogatások előirányzatának teljesítése
947. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatása
9471. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatásának előirányzata
9472. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatása előirányzatának teljesítése”

b) Új főkönyvi számlák:
„1988. Hosszú lejáratú betétek értékvesztése és annak visszaírása
2821. Államháztartáson belüli belföldi vevőkövetelések
28211. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó államháztartáson belüli belföldi követelések
28212. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó államháztartáson belüli belföldi követelések
2822. Államháztartáson kívüli belföldi vevőkövetelések
28221. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó államháztartáson kívüli belföldi követelések
28222. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó államháztartáson kívüli belföldi követelések
2823. Külföldi vevőkövetelések
28231. Európai Uniós tagország szerinti (EU-s) külföldi vevőkövetelések
282311. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó EU-s külföldi követelések
282312. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó EU-s külföldi követelések
28232. Nem Európai Uniós ország szerinti (nem EU-s) külföldi vevőkövetelések
282321. Előző év(ek)i termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó nem EU-s külföldi követelések
282322. Tárgyévi termékértékesítésből és szolgáltatások nyújtásából származó nem EU-s külföldi követelések
314. Elektronikus pénz
327. Deviza(betét)-számla
328. Deviza árfolyam-különbözetek
329. Költségvetési pénzforgalmi számla értékvesztése és annak visszaírása
3316. Pályázati költségvetési lebonyolítási számla
3592. Bírság beszedési lebonyolítási számla (csak központi költségvetési szervek)
3598. Egyéb különféle lebonyolítási számla
3599. Belföldi idegen pénzeszközök értékvesztése és annak visszaírása
369. Nemzetközi támogatási programok idegen pénzeszközeinek értékvesztése és annak visszaírása
4386. Hosszú lejáratú szállítói tartozások
43861. Belföldi hosszú lejáratú szállítói szállítók
438611. Államháztartáson belüli hosszú lejáratú belföldi beruházási szállítók állománya
438612. Államháztartáson kívüli hosszú lejáratú belföldi beruházási szállítók állománya
438613. Államháztartáson belüli hosszú lejáratú belföldi egyéb szállítók állománya
438614. Államháztartáson kívüli hosszú lejáratú belföldi egyéb szállítók állománya
438615. Nem számlázott államháztartáson belüli hosszú lejáratú belföldi szállítások
438619. Nem számlázott államháztartáson kívüli hosszú lejáratú belföldi szállítások
43862. Európai Uniós tagország szerinti (EU-s) hosszú lejáratú külföldi szállító
438621. EU-s külföldi hosszú lejáratú beruházási szállítók állománya
438623. Külföldi egyéb hosszú lejáratú szállítók állománya
438629. Nem számlázott EU-s szállítások
43863. Nem Európai Uniós ország szerinti (nem EU-s) külföldi hosszú lejáratú szállító
438631. Nem EU-s külföldi hosszú lejáratú beruházási szállítók állománya
438632. Nem EU-s külföldi hosszú lejáratú egyéb szállítók állománya
438639. Nem számlázott nem EU-s külföldi hosszú lejáratú szállítások
4411. Államháztartáson belüli belföldi beruházási szállítók állománya
44111. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson belüli belföldi beruházási szállítók állománya
44112. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson belüli belföldi beruházási szállítók állománya
44113. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson belüli belföldi beruházási szállítók állománya
4412. Államháztartáson kívüli belföldi beruházási szállítók állománya
44121. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson kívüli belföldi beruházási szállítók állománya
44122. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson kívüli belföldi beruházási szállítók állománya
44123. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson kívüli belföldi beruházási szállítók állománya
4413. Államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44131. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44132. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44133. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson belülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
4414. Államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44141. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44142. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
44143. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson kívülre továbbszámlázott (közvetített) szolgáltatáshoz kapcsolódó belföldi kötelezettségek
4415. Államháztartáson belüli belföldi egyéb szállítók állománya
44151. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson belüli belföldi egyéb szállítók állománya
44152. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson belüli belföldi egyéb szállítók állománya
44153. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson belüli belföldi egyéb szállítók állománya
4416. Államháztartáson kívüli belföldi egyéb szállítók állománya
44161. Tárgyévi költségvetést terhelő előző év(ek) államháztartáson kívüli belföldi egyéb szállítók állománya
44162. Tárgyévi költségvetést terhelő folyó évi államháztartáson kívüli belföldi egyéb szállítók állománya
44163. Tárgyévet követő évet terhelő államháztartáson kívüli belföldi egyéb szállítók állománya
4417. Nem számlázott államháztartáson belüli belföldi szállítások
4418. Nem számlázott államháztartáson kívüli belföldi szállítások
4828. Közhatalmi tevékenység átfutó bevételei
488192. Bírság beszedés elszámolása
488198. Egyéb különféle lebonyolítás elszámolása
531. Szociális hozzájárulási adó
5311. Szociális hozzájárulási adó kiadási előirányzata
53111. Nyugdíj hozzájárulás kiadási előirányzata
5312. Szociális hozzájárulási adó kiadási előirányzatának teljesítése
53121. Nyugdíj hozzájárulás kiadási előirányzatának teljesítése
557. Szakmai szolgáltatások kiadásai
5571. Szakmai szolgáltatások kiadási előirányzata
5572. Szakmai szolgáltatás kiadási előirányzat teljesítése
575. Foglalt
596. Behajthatatlan és elengedett követelés hitelezési vesztesége
597. Külföldi pénzértékre szóló követelések, kötelezettségek, befektetett pénzügyi eszközök és értékpapírok év végi értékelésének árfolyamvesztesége
598. Egyéb vagyonváltozáshoz kapcsolódó pénzforgalom nélküli kiadások
9121. Intézményi működéshez kapcsolódó egyéb bevétel előirányzata
91211. Államháztartáson belülre teljesített áru- és készletértékesítés bevételi előirányzata
91212. Államháztartáson kívülre teljesített áru- és készletértékesítés bevételi előirányzata
91213. Államháztartáson belülre nyújtott szolgáltatások ellenértékének bevételi előirányzata
91214. Államháztartáson kívülre nyújtott szolgáltatások ellenértékének bevételi előirányzata
91218. Államháztartáson belüli egyéb sajátos bevétel előirányzata
91219. Államháztartáson kívüli egyéb sajátos bevétel előirányzata
9122. Intézményi működéshez kapcsolódó egyéb bevétel előirányzatának teljesítése
91221. Államháztartáson belülre teljesített áru- és készletértékesítés bevételi előirányzatának teljesítése
91222. Államháztartáson kívülre teljesített áru- és készletértékesítés bevételi előirányzatának teljesítése
91223. Államháztartáson belülre nyújtott szolgáltatások ellenértéke bevételi előirányzatának teljesítése
91224. Államháztartáson kívülre nyújtott szolgáltatások ellenértéke bevételi előirányzatának teljesítése
91228. Államháztartáson belüli egyéb sajátos bevétel előirányzatának teljesítése
91229. Államháztartáson kívüli egyéb sajátos bevétel előirányzatának teljesítése
942. Önkormányzatok normatív, normatív kötött, központosított, cél- és címzett támogatása
9421. Önkormányzatok normatív, normatív kötött, központosított, cél- és címzett támogatásának bevételi előirányzata
9422. Önkormányzatok normatív, normatív kötött, központosított, cél- és címzett támogatás bevételi előirányzatának teljesítése
943. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatása
9431. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásának előirányzata
9432. Működésképtelenné vált helyi önkormányzatok kiegészítő támogatása előirányzatának teljesítése
944. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatása
9441. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatásának előirányzata
9442. Önkormányzatok egyéb költségvetési támogatása előirányzatának teljesítése
945. Jogi személyiségű társulások költségvetési támogatása
9451. Jogi személyiségű társulások költségvetési támogatásának előirányzata
9452. Jogi személyiségű társulások költségvetési támogatása előirányzatának teljesítése
946. Többcélú kistérségi társulások költségvetési támogatása
9461. Többcélú kistérségi társulások költségvetési támogatásának előirányzata
9462. Többcélú kistérségi társulások költségvetési támogatása előirányzatának teljesítése
947. Nemzetiségi önkormányzatok költségvetési támogatása
9471. Nemzetiségi önkormányzatok költségvetési támogatásának előirányzata
9472. Nemzetiségi önkormányzatok költségvetési támogatása előirányzatának teljesítése
987. Külföldi pénzértékre szóló követelések, kötelezettségek, befektetett pénzügyi eszközök és értékpapírok év végi értékelésének árfolyamnyeresége
026. Központosított bevételként elszámolandó követelések fejében átvett eszközök nyilvántartási számlája
0332. Hosszú lejáratú követelések után járó késedelmi kamatok
0333. Rövid lejáratú követelések után járó késedelmi kamatok
036. Központosított bírságbevételek miatti követelések nyilvántartási számlája
0432. Hosszú lejáratú kötelezettségek után fizetendő késedelmi kamatok
0433. Rövid lejáratú kötelezettségek után fizetendő késedelmi kamatok
047. Váltókötelezettségben lévő többletkötelezettség (fizetendő kamat) nyilvántartási számlája”

2. Az Áhsz. 9. számú melléklet „A számlaosztályok tartalmára vonatkozó előírások” alcímének módosítása
a) Az 1. pont j) alpontja az első bekezdést követően a következő bekezdéssel egészül ki:
„A tartósan adott kölcsönök bekerülési értéke a szerződésből jogszerűen eredő, elismert, pénzügyileg még nem teljesített fizetési igényeket tartalmazza, az itt kimutatott követelések összege nem foglalja magába az ezen követelések után szerződés szerint járó kamat összegét. A szerződés szerint járó, de nem esedékes kamatok összegét a követelések analitikus nyilvántartásába kell felvezetni, azok a főkönyvi nyilvántartásban csak a 0. számlaosztályban mutathatók ki.”
b) Az 1. pont k) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
k) A számlaosztály számláihoz kapcsolódóan a bruttó értékkel számszerűen megegyező analitikus nyilvántartást kell vezetni.
A nemzeti vagyon törvényben előírt tagolás alapján a helyi önkormányzatoknak, a nemzetiségi önkormányzatoknak, a társulásoknak illetve az irányításuk alá tartozó költségvetési szerveknek a nyilvántartásaikat úgy kell megszervezniük – a főkönyvi számlák további bontásával, vagy részletező, analitikus nyilvántartás vezetésével –, hogy abból kitűnjön
– a törzsvagyon
= a forgalomképtelen
– a kizárólagos
– a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű
= a korlátozottan forgalomképes
– az üzleti vagyon
részét képező eszközök értéke.
A nemzeti vagyon törvényben előírt tagolás alapján központi költségvetési szerveknek a vagyonkezelési szerződés Vtv., illetve Nfatv. alapján történő megkötését, illetve módosítását követően a nyilvántartásaikat úgy kell megszervezniük – a főkönyvi számlák további bontásával, vagy részletező, analitikus nyilvántartás vezetésével –, hogy abból kitűnjön
– a kincstári vagyon
= a forgalomképtelen
– a kizárólagos
– a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű
= a korlátozottan forgalomképes
– az üzleti vagyon
részét képező eszközök értéke.”
c) A 2. pont b) alpontja az első bekezdést követően a következő bekezdéssel egészül ki:
„A rövid lejáratú támogatási kölcsönök bekerülési értéke a szerződésből jogszerűen eredő, elismert, pénzügyileg még nem teljesített fizetési igényeket tartalmazza, az itt kimutatott követelések összege nem foglalja magába az ezen követelések után szerződés szerint járó kamat összegét. A szerződés szerint járó, de nem esedékes kamatok összegét a követelések analitikus nyilvántartásába kell felvezetni, azok a főkönyvi nyilvántartásban csak a 0. számlaosztályban mutathatók ki.”
d) A 2. pont c) alpont első bekezdésének második mondata helyébe a következő szöveg lép:
„Elkülönítetten kell kimutatni az államháztartáson belülről, vagy kívülről származó, továbbá a tárgyévben keletkezett, illetve a költségvetési évet megelőző év(ek)ben keletkezett követelésállományt.”
e) A 2. pont cb) és cc) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
cb) Az eszközzel kiváltott követelések vagyonváltozásban bekövetkezett hatását (a 23., illetve a 28. számlacsoportban) a teljesítés napján kell nyilvántartásba venni, kivéve, ha az államháztartás szervezete a kincstári elszámolások beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 240/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kszr.) 8. melléklete alapján analitikus nyilvántartó helyként csak adatszolgáltatásra kötelezett, ekkor ezen követelés fejében átvett eszközöket csak a 0. számlaosztályban (a 026. számlán) szabad nyilvántartásba venni. Az államháztartás szervezetének a követelés fejében átvett eszközök (követelések) pénzügyi rendezésekor kapott bevételt az eredeti követelés bevételi jogcímén kell költségvetési bevételként elszámolni, kivéve, ha a Kszr. 8. melléklete alapján csak analitikus nyilvántartó helyként lett kijelölve.
cc) A vevőkövetelések bekerülési értéke – az egyenes adózás alá tartozó általános forgalmi adót is tartalmazó- a szerződésből jogszerűen eredő, elismert, pénzügyileg még nem teljesített fizetési igényeket tartalmazza, az itt kimutatott követelések összege nem foglalja magába az ezen követelések után szerződés szerint járó kamat összegét. A szerződés szerint járó, de nem esedékes kamatok összegét a követelések analitikus nyilvántartásába kell felvezetni, azok a főkönyvi nyilvántartásban csak a 0. számlaosztályban mutathatók ki.”
f) A 2. pont ce) alpont második mondata helyébe a következő szöveg lép:
„A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, mint az államháztartás közteherbevételeit beszedő szervezetnek a feladatkörébe tartozó központi adókból, illetve az adók módjára behajtandó köztartozásokból eredő (ideértve: az adó-, az adó jellegű, a járulék-, járulék jellegű, a vám-, a vám jellegű, az illeték, illetve a jogosulatlanul igénybe vett költségvetési támogatások miatti) követelésekről elkülönített nyilvántartást kell vezetnie, és a Kincstár, a központi költségvetés igazgatási fejezetei (ágazati minisztériumok), az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai, mint a követelést nyilvántartó államháztartás szervezetei számlarendjében meghatározott tartalommal és időpontban kell azokról adatot szolgáltatnia.”
g) A 2. pont ce) alpont negyedik mondata helyébe a következő szöveg lép:
„A Kincstár, a központi költségvetés igazgatási fejezetei (ágazati minisztériumok), az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai az értékelési szabályzat részeként a központi adókból, illetve az adók módjára behajtandó köztartozásokból eredő követelések értékelésének szabályozását a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal együttműködve alakítja ki.”
h) A 2. pont c) alpont ce) alpontja a cf) alpontot megelőzően a következő bekezdéssel egészül ki:
„Központi költségvetési szerv az adós követeléseken belül kivetett, kiszabott bírság miatti tartozásokat csak akkor mutathatja ki, ha törvény, vagy az államháztartási gazdálkodási előírások alapján azt elszámolhatja költségvetési bevételként. Amennyiben az Áht. 42. §-a alapján a beszedett bírságbevételt köteles nemzetgazdasági számlára beutalni, akkor a Kszr. 8. melléklete szerint analitikus nyilvántartó helyként csak adatszolgáltatásra kötelezett.”
i) A 2. pont c) alpont cf) alpontjának hatodik bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:
„A költségvetési szerv az előfinanszírozás miatti követelését csak annak visszafizetését, vagy a támogatott feladat teljesítéséről szóló szakmai és pénzügyi beszámoló elfogadását és a kedvezményezett részére megküldött írásbeli észrevételt követően vezetheti ki a nyilvántartásaiból.”
j) A 2. pont a következő cj)–cl) alponttal egészül ki:
cj) A központi költségvetés bevételét képező követelések bekerülési értéke – az egyenes adózás alá tartozó általános forgalmi adót is tartalmazó – a szerződésből jogszerűen eredő, elismert, pénzügyileg még nem teljesített fizetési igényeket tartalmazza, függetlenül attól, hogy a költségvetési szervnél költségvetési bevételként csak az egyenes adózás alá tartozó általános forgalmi adó összege mutatható ki. Amennyiben a Kszr. 8. melléklete szerint analitikus nyilvántartó helyként csak adatszolgáltatásra kötelezett, akkor a központi költségvetés bevételét képező követelések általános forgalmi adón kívüli összegét csak a 0 számlaosztályban tarthatja nyilván.
ck) Törvény felhatalmazása alapján az államháztartás szervezete az elengedett követelések értékének kivezetését hitelezési veszteségként (az 59. számlacsoport megfelelő számláján történő átvezetéssel) a tőkeváltozással szemben köteles elszámolni.
cl) A követelés állományában bekövetkezett valamennyi változást év közben el kell számolni, ha az államháztartás szervezetét megszüntetik, átszervezik.”
k) A 3. pont bevezető része az a) alpontot megelőzően a következő bekezdéssel egészül ki:
„A könyvviteli mérlegben a számlapénz követeléseket – függetlenül attól, hogy az a forgóeszközök, illetve a befektetett pénzügyi eszközök között szerepelnek – az elfogadott, az elismert összegben, illetve a már elszámolt értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt könyv szerinti értéken kell kimutatni. A kincstári pénzforgalmi számlákhoz kapcsolódóan az év végi értékelés keretében értékvesztés elszámolására, illetve értékvesztés visszaírására nem kerülhet sor. Az államháztartás szervezete a hitelintézeteknél lévő számlapénz követelések után – amennyiben az a Tv. előírása alapján indokoltnak minősíthető – az értékvesztést, illetve az értékvesztés visszaírt összegét (az 59. számlacsoport megfelelő számláján történő átvezetéssel) a tőkeváltozással szemben köteles elszámolni.”
l) A 3. pont a) alpontja a b) alpontot megelőzően a következő bekezdéssel egészül ki:
„Az éven túli véglegessé vált és meg nem térült pénztárhiányt a dologi kiadások közé, a véglegessé vált pénztártöbbletet pedig az egyéb sajátos bevételek közé kell átvezetni.”
m) A 3. pont b) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
b) A költségvetési pénzforgalmi számlák számlacsoport számlái alapvetően az önkormányzati alrendszer költségvetésben meghatározott gazdálkodási feladatok pénzforgalmának lebonyolítására szolgálnak, függetlenül attól, hogy pénzforgalmi számláikat a Kincstár, vagy a hitelintézet kezeli.
Ebben a számlacsoportban kell elszámolni az önkormányzati alrendszer költségvetése végrehajtásaként teljesített valamennyi bevételt és kiadást. A számlacsoport számlái között kell szerepeltetni az önkormányzati alrendszerben a lakásépítés és -vásárlás munkáltatói támogatási számlákat.
A költségvetési pénzforgalmi számlák számlacsoportban kell nyilvántartani az államháztartás valamennyi szereplőjénél a költségvetési gazdálkodáshoz kapcsolódó deviza(betét) számla pénzforgalmát függetlenül attól, hogy ezt a pénzforgalmi számlát a Kincstár, vagy a pénzintézet kezeli.
Az Ávr.-ben meghatározott kincstári számlatulajdonosok is ezt a számlacsoportot kötelesek alkalmazni gazdálkodásuk pénzforgalmának lebonyolítására.
ba) A költségvetési pénzforgalmi számlák számlacsoportban kell szerepeltetni az önkormányzatoknak a helyi adóbeszedési számlák pénzforgalmát az adóbeszedési számlák forgalmáról és egyenlegéről küldött hitelintézeti értesítés alapján. Az adóbeszedési számlákról az Ávr. 145. § (6)–(8) bekezdésében foglaltak alapján csak a költségvetési elszámolási számlára, illetve más helyi adóbeszedési számlára történhet átutalás, illetve ha az adózó visszatérítésre jogosult, akkor a részére történő visszafizetést (ideértve az adózás rendjéről szóló törvény szerint fizetett kamatot is) az adóbeszedési számláról kell teljesíteni. Az adózó részére történő visszatérítést az adóbevétellel szemben, mint bevételcsökkenést kell elszámolni.
Az adóbeszedési számlák és a költségvetési elszámolási számla közötti pénzmozgásokat a két pénzforgalmi számla közötti átvezetésként – kiegyenlítő bevételként vagy kiegyenlítő kiadásként – kell elszámolni.
bb) Amennyiben az önkormányzat likvid hitelt (ideértve a folyószámla-hitelt, rulírozó hitelt, munkabér megelőlegezési hitelt stb. is) vesz fel, illetve az Áht. 78. § (4)–(5) bekezdése alapján a központi költségvetési szerv (ideértve a társadalombiztosítás ellátási szektorát is) likvid hitel felvételére jogosult és a fizetőképessége biztosítása érdekében a bevételek és a kiadások ütemkülönbségének eltérése miatt likvid hitelt vesz igénybe, a számlavezető hitelintézettel, Kincstárral kötött szerződésben biztosított hitelkeret terhére, akkor az adott napon a kiadások teljesítésére felhasznált összeget likvidhitel felvételként nem kell elszámolni. Ebben az esetben a likvid hitellel fedezett kiadást a költségvetési elszámolási számlával, az előirányzat-felhasználási keretszámlával szemben kell nyilvántartásba venni, emiatt a költségvetési elszámolási számla, az előirányzat-felhasználási keretszámla adott napi egyenlege mínusz előjelű is lehet. A negyedéves mérlegjelentés, a költségvetési jelentés, a féléves és az éves elemi költségvetési beszámoló fordulónapján (március 31., június 30., szeptember 30., illetve december 31.) a költségvetési elszámolási számla, az előirányzat-felhasználási keretszámla egyenlege azonban csak 0, vagy pozitív lehet, ezért a fordulónapon meglévő, igénybe vett likvid hitel összegét a likvid hitel számla forgalmi számlájára kell átvezetni.
bc) Ebben a számlacsoportban kell megnyitni a kincstári körbe tartozó költségvetési szerveknek a Kincstárnál, illetve a Kincstár elnöke által kapott engedély alapján a hitelintézeteknél vezetett deviza(betét)–számlákat.
Azoknak a kincstári körbe tartozó költségvetési szerveknek, amelyek a hitelintézetnél devizaszámlával rendelkeznek, könyvvezetésüket úgy kell kialakítaniuk, hogy a számlához kapcsolódóan a Kincstár részére a szükséges információkat szolgáltatni tudják.
bd) A vízgazdálkodási társulatokról szóló 160/1995. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vgr.) 14. § (3) bekezdésében foglaltak alapján a megszűnt víziközmű-társulat az általa létrehozott víziközművet elkészülte után a tulajdonos önkormányzat(ok)nak köteles átadni. A Vgr. 19. § (1) bekezdés i) pontjában, valamint a 22. §-ában foglaltak szerint a megszűnt társulat pénzforgalmi számlája egyenlegének összegét, valamint az átadás során még meg nem fizetett érdekeltségi hozzájárulásból származó követeléseket és az ezzel összefüggő hitelállományt is a közfeladatot ellátó víziközmű-tulajdonos települési önkormányzat(ok) részére kell átadni. A megszűnt víziközmű-társulattól átvett, még meg nem fizetett érdekeltségi hozzájárulások beszedéséről (behajtásáról), valamint a társulattól átvett – a Vgr. 13. § (5) bekezdése alapján a víziközmű-társulat által a lakossági hozzájárulás megelőlegezésére felvett – hitelállomány visszafizetéséről az önkormányzatnak kell gondoskodnia. Az önkormányzat által beszedett érdekeltségi hozzájárulást a hitel visszafizetési kötelezettség fedezetére szolgáló bevételnek kell tekinteni. Ezt követően az önkormányzat, mint a víziközmű-tulajdonosa köteles az érdekeltségi hozzájárulással összefüggő követeléseket beszedni, a víziközmű-beruházás megvalósításához kapcsolódó, társulattól átvett hitelt visszafizetni. Az e feladatok ellátásával kapcsolatos előirányzatok és előirányzat teljesítések az önkormányzat költségvetésének részét képezik. A „Víziközmű” elkülönített pénzforgalmi számlán jóváírt bevételeket (érdekeltségi hozzájárulást), valamint a teljesített kiadásokat (hitel-visszafizetést) költségvetéssel kapcsolatos bevételnek, illetve kiadásnak kell tekinteni.
A lakosságtól beszedett érdekeltségi hozzájárulások felhalmozási célú költségvetési bevételnek, a hitel-visszafizetés felhalmozási célú finanszírozási kiadásnak minősül és az önkormányzat hitelképességének vizsgálatánál mind az érdekeltségi hozzájárulásból származó bevételeket, mind pedig a hitel-visszafizetési kötelezettséget figyelembe kell venni.
be) Az államháztartás szervezete dologi kiadásként köteles elszámolni a hitelintézeteknél lévő behajthatatlanná vált költségvetéssel kapcsolatos számlapénz követelésének kivezetését. A hitelintézeteknél lévő behajthatatlanná vált idegen pénzeszközök kivezetését a költségvetésen kívüli passzív pénzügyi elszámolásokkal szemben kell rögzíteni.
bf) Év végén leltározás során a pénztárban lévő készpénz kivételével egyeztetéssel kell a számlapénz követelések mérlegértékét megállapítani. A pénzeszközök esetében nem választható e rendelet 37. § (7) bekezdése.”
n) A 4. pont b) alpont második bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
„A kincstári körbe tartozó államháztartás szervezetei a tárgyévben keletkezett tartalékokat elkülönítetten szerepeltetik a könyvviteli mérlegben a költségvetési (vállalkozási) kiadási megtakarítás (túllépés) elszámolási, illetve bevételi lemaradás (többlet) elszámolási számlák év végi egyenlege szerint. A következő évben ezen számlák egyenlegét a nyitó rendező tételek során át kell vezetni az előző év(ek) költségvetési (vállalkozási) tartalék elszámolásai számlákra (4214., 4224 számla), innen a felhasználható előirányzat-(vállalkozási) maradvány az irányító szerv által végzett felülvizsgálat és jóváhagyást követően vezethető át (a 424., illetve a 4222., 4223. számlákra).
A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai a következő évben az előző év(ek) költségvetési tartalék elszámolási számlára (4214. számlára) kötelesek átvezetni az előző évi zárszámadás pénzforgalmi rendezése kapcsán az ellátási szektor hiányának pénzforgalmilag nem rendezett összegét, mely a működési költségvetés előző évi maradvány felhasználásával, illetve a konszolidált maradvány meg nem térített összegével kapcsolatban keletkezett.”
o) A 4. pont c) alpont első bekezdésének első, második és harmadik mondata helyébe a következő szöveg lép:
„Hosszú lejáratú kötelezettségek között az egy évnél hosszabb lejáratra felvett hiteleket, kapott támogatási kölcsönöket, valamint a fejlesztési és működési célú a kötvénykibocsátásból származó kötelezettséget kell kimutatni, melyeket tagolni kell mérlegfordulónapot követő és következő évek törlesztő részletei szerinti bontásban. A számlacsoporton belül elkülönítetten kell kimutatni a pénzügyi vállalkozásoktól, egyéb belföldi hitelezőktől és külföldről felvett hitelek, valamint az államháztartáson belüli szervezetektől kapott felhalmozási, illetve működési célú támogatási kölcsönök állományát, a hitelek, kölcsönök felvételét és azok visszafizetését, előirányzatok és azok teljesítése részletezésben. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségként kell kimutatni a lízingbe vett eszközök forrását, az önkormányzatoknál a vagyonkezelésbe vett kincstári eszközök forrását, az önkormányzati vagyon részét képező eszközök kezelésbe vételéhez kapcsolódó kötelezettséget (amennyiben a kezelésbe vevő nem tartozik a vagyonkezelésbe adó önkormányzat irányítása alá), továbbá itt kell szerepeltetni a hosszú lejáratú szállítói tartozásokat is.”
p) A 4. pont db) alpontja a dc) alpontot megelőzően a következő bekezdéssel egészül ki:
„Elkülönítetten kell kimutatni az államháztartáson belülről, vagy kívülről származó, továbbá a tárgyévben keletkezett, illetve a költségvetési évet megelőző év(ek)ben keletkezett kötelezettségállományt.”
q) A 4. pont dd) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
dd) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, mint az államháztartás közteherbevételeit beszedő szervezetnek a feladatkörébe tartozó adó – ideértve a szociális hozzájárulási adót is – és adó jellegű, illeték, illetve a vám, vám jellegű, valamint a jogosulatlanul igénybe vett költségvetési támogatások miatti kötelezettségekről elkülönített nyilvántartást kell vezetnie és a Kincstár, a központi költségvetés igazgatási fejezetei (ágazati minisztériumok), az elkülönített állami pénzalapok, valamint a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai számlarendjében meghatározott tartalommal és időpontban kell adatot szolgáltatnia. Az adatszolgáltatás valódiságáért – ideértve az utólagos módosításokat és egyeztetéseket is – az adatszolgáltató felelős.”
r) A 4. pont di) alpont második és harmadik mondata helyébe a következő szöveg lép:
„Amennyiben a hazai, vagy az EU-támogatásban részesült államháztartás szervezetére a finanszírozásban részt vevő szervezet túlfizetést, illetve jogtalan igénybevételt állapított meg, akkor annak pénzügyi rendezéséig köteles külön főkönyvi számlán, analitikus nyilvántartással alátámasztva azt egyéb rövid lejáratú kötelezettségei között kimutatni, mint szabálytalan kifizetések miatti kötelezettségeket.
A támogatási program előlege miatti kötelezettségek csak a hazai finanszírozó szerv, illetve az IH/KSZ írásbeli értesítését, jóváhagyását követően vezethetők ki a könyvekből.”
s) Az 5. pont első bekezdés első mondata helyébe a következő szöveg lép:
„5. A pénzforgalmi jelentés tartalmazza az eredeti és módosított bevételi és kiadási előirányzatokat, a ténylegesen befolyt (beszedett) bevételeket, a pénzforgalom nélküli bevételeket, a ténylegesen teljesített kiadásokat, a pénzforgalmat tevékenységenként és azon belül főbb jogcímenként.”
t) A 9. pont d) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
d) Az egyéb folyó kiadások számlacsoportban kell elszámolni a költségvetést különböző jogcímeken illető összegeket, az államháztartás szervezete által fizetendő adókat (pl. helyi adót, kifizetői jövedelemadót), tagsági díjakat és egyéb befizetéseket, valamint a kapott kölcsönök, felvett hitelek után fizetett kamatokat.”
u) A 12. pont a 13. pontot megelőzően a következő bekezdéssel egészül ki:
„A felsőoktatási intézmények oktatási tevékenységük önköltségének meghatározása során szakonként (szakirányonként), képzési szintenként [felsőfokú szakképzés (OKJ szakmát adó), alapképzés (BA/BSc), mesterképzés (MA/MSc) beleértve az egységes, osztatlan képzést is, doktori képzés, szakirányú továbbképzés, illetve egyéb képzések (egyedi megrendelés alapú)], munkarend szerint (nappali, esti levelező osztatlan távoktatási forma) kötelesek meghatározni félévente az 1 hallgatóra jutó önköltség összegét, melynek meghatározása során kötelesek figyelembe venni a szakmai irányító szerv által kiadott módszertani útmutatóban foglaltakat.”
v) A 14. pont d) alpontja helyébe a következő szöveg lép:
d) A Központi költségvetésből kapott költségvetési támogatások számlacsoport számlacsoporton belül elkülönítve tartalmazza az államháztartás szervezete alaptevékenységének ellátását biztosító támogatásokat, az önkormányzatoknak, társulásoknak, a társadalombiztosítási alapoknak és az elkülönített állami pénzalapoknak nyújtott támogatásokat.”
w) A 2. pont c) alpont cf) alpont második bekezdés negyedik mondatában az „Áht. 16. § (1)–(2) bekezdés előírása” szövegrész helyébe az „Áht. 20. §-a” szöveg, a 2. pont c) alpont cf) alpont második bekezdés negyedik mondatában a „Kszr. 8. számú melléklete 19. pontjának” szövegrész helyébe a „Kszr. 8. melléklet 37. pontjának” szöveg, a 3. pont e) alpont ötödik bekezdés első mondatában, a 3. pont f) alpont második bekezdésben az „Áht. 100/J. § (1) bekezdésének, valamint a 49. § (5) bekezdésének p) pont” szövegrész helyébe az „Áht. 28. § (1) bekezdésének” szöveg, az 5. pont harmadik bekezdésében az „Áht. 2/A. § (1) bekezdés a) alpontja” szövegrész helyébe az „Áht. 5-6. §-ában” szöveg, az 5. pont negyedik bekezdésében az „Áht. 8/A. §-ában” szövegrész helyébe az „Áht. 73. §-ában” szöveg, a 11. pont a) és b) alpontjában az „Ámr. 12. §-a szerint” szövegrész helyébe az „Áht. 7. § (2) bekezdés a) pontja és (3) bekezdése szerint” szöveg, a 15. pont hetedik bekezdés második mondatában az „Ámr. 75. §-ában” szövegrész helyébe az „Ávr. 56. §-ában” szöveg lép.
x) Az 1. pont c) alpont harmadik bekezdés első mondatában, az 1. pont k) alpont második bekezdésében, a 3. pont e) alpont harmadik bekezdés második és harmadik mondatában, a 4. pont a) alpont első mondatában a „kisebbségi” szövegrészek helyébe a „nemzetiségi” szöveg, a 3. pont a) alpont első mondatában az „elektronikus pénzeszközöket” szövegrész helyébe az „elektronikus pénzt” szöveg, a 3. pont a) alpont első mondatában az „elektronikus pénzeszközöket” szövegrész helyébe az „elektronikus pénzt” szöveg, a 4. pont a) alpont első mondatában a „kimutatni a központi” szövegrész helyébe a „kimutatni a nemzeti vagyont, központi” szöveg, a 4. pont h) alpont harmadik bekezdésében az „A hatósági jogkörhöz kötődő átfutó bevételek” szövegrész helyébe az „A közhatalmi átfutó bevételek” szöveg, a 9. pont b) alpontjában a „társadalombiztosítási járulékot (elkülönítve: a nyugdíjbiztosítási járulékot” szövegrész helyébe a „szociális hozzájárulási adót (elkülönítve: a nyugdíj hozzájárulást,” szöveg, a 14. pont a) alpont első mondatában a „közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény” szövegrész helyébe a „közbeszerzésekről szóló törvény” szöveg lép.

4. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez



Egyszerűsített éves pénzforgalmi jelentés előírt tagolása

 

 

 

 

Ezer forintban

Sorszám

Megnevezés

Eredeti

Módosított

Teljesítés

 

 

előirányzat

 

A

B

C

D

E

1.

Személyi juttatások

 

 

 

2.

Munkaadókat terhelő járulékok

 

 

 

3.

Dologi és egyéb folyó kiadások

 

 

 

4.

Működési célú támogatásértékű kiadások, egyéb támogatások

 

 

 

5.

Államháztartáson kívülre végleges működési pénzeszközátadások

 

 

 

6.

Ellátottak pénzbeli juttatásai

 

 

 

7.

Felújítás

 

 

 

8.

Felhalmozási kiadások

 

 

 

9.

Felhalmozási célú támogatásértékű kiadások, egyéb támogatások

 

 

 

10.

Államháztartáson kívülre végleges felhalmozási pénzeszközátadások

 

 

 

11.

Hosszú lejáratú kölcsönök nyújtása

 

 

 

12.

Rövid lejáratú kölcsönök nyújtása

 

 

 

13.

Költségvetési pénzforgalmi kiadások összesen (01+...+12)

 

 

 

14.

Hosszú lejáratú hitelek törlesztése

 

 

 

15.

Rövid lejáratú hitelek törlesztése

 

 

 

16.

15-ből likvidhitelek kiadása

 

 

 

17.

Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kiadásai

 

 

 

18.

Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok kiadásai

 

 

 

19.

Finanszírozási kiadások összesen (14+15+17+18)

 

 

 

20.

Pénzforgalmi kiadások (13+19)

 

 

 

21.

Pénzforgalom nélküli kiadások

 

 

 

22.

Kiegyenlítő, függő, átfutó kiadások

 

23.

Kiadások összesen (20+21+22)

 

 

 

24.

Intézményi működési bevételek

 

 

 

25.

Önkormányzatok sajátos működési bevétele

 

 

 

26.

Működési célú támogatásértékű bevételek, egyéb támogatások

 

 

 

27.

Államháztartáson kívülről végleges működési pénzeszközátvételek

 

 

 

28.

Felhalmozási és tőke jellegű bevételek

 

 

 

29.

28-ból: Önkormányzatok sajátos felhalmozási és tőkebevételei

 

 

 

30.

Felhalmozási célú támogatásértékű bevételek, egyéb támogatások

 

 

 

31.

Államháztartáson kívülről végleges felhalmozási pénzeszközátvételek

 

 

 

32.

Támogatások, kiegészítések

 

 

 

33.

32-ből: Önkormányzatok költségvetési támogatása

 

 

 

34.

Hosszú lejáratú kölcsönök visszatérülése

 

 

 

35.

Rövid lejáratú kölcsönök visszatérülése

 

 

 

36.

Költségvetési pénzforgalmi bevételek összesen (24+...+28+30+31+32+34+35)

 

 

 

37.

Hosszú lejáratú hitelek felvétele

 

 

 

38.

Rövid lejáratú hitelek felvétele

 

 

 

39.

38-ből likvid hitelek bevétele

 

 

 

40.

Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok bevételei

 

 

 

41.

Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok bevételei

 

 

 

42.

Finanszírozási bevételek összesen (37+38+40+41)

 

 

 

43.

Pénzforgalmi bevételek (36+42)

 

 

 

44.

Pénzforgalom nélküli bevételek

 

 

 

45.

Továbbadási (lebonyolítási) célú bevételek

 

46.

Kiegyenlítő, függő, átfutó bevételek

 

47.

Bevételek összesen (43+...+46)

 

 

 

48.

Pénzforgalmi költségvetési bevételek és kiadások különbsége (36-13) [költségvetési hiány (-), költségvetési többlet (+)]

 

 

 

49.

Igénybe vett tartalékokkal korrigált költségvetési bevételek és kiadások különbsége (48+44-21)[korrigált költségvetési hiány (-), korrigált költségvetési többlet (+)]

 

 

 

50.

Finanszírozási műveletek eredménye (42-19)

 

 

 

51.

Aktív és passzív pénzügyi műveletek egyenlege (45+46-22)

 


5. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez



Az eszközök értékvesztésének alakulása

 

 

 

 

 

Ezer forintban

Megnevezés

Sorszám

Nyitó adatok

Tárgyévben elszámolt értékvesztés

Tárgyévben visszaírt/-kivezetett értékvesztés

Záró adatok

Bekerülési érték

Elszámolt értékvesztésnyitó értéke

Bekerülési érték

Értékvesztés záró értéke

A

B

C

D

E

F

G

H8

Immateriális javakra adott előlegek

01

 

 

 

 

 

 

Beruházásra adott előlegek

02

 

 

 

 

 

 

Tartós részesedések

03

 

 

 

 

 

 

Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

04

 

 

 

 

 

 

Tartósan adott kölcsönök

05

 

 

 

 

 

 

Hosszú lejáratú betétek

06

 

 

 

 

 

 

Egyéb hosszú lejáratú követelések

07

 

 

 

 

 

 

Befektetett eszközök összesen (01+...+07)

08

 

 

 

 

 

 

Készletek

09

 

 

 

 

 

 

Követelések áruszállításból, szolgáltatásból (vevők)

10

 

 

 

 

 

 

Adósok

11

 

 

 

 

 

 

Ebből: Egyszerűsített értékelési eljárás alá vont követelések

12

 

 

 

 

 

 

Rövid lejáratú kölcsönök

13

 

 

 

 

 

 

Egyéb követelések

14

 

 

 

 

 

 

Forgatási célú részesedések

15

 

 

 

 

 

 

Forgatási célú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

16

 

 

 

 

 

 

Költségvetési pénzforgalmi számlák

17

 

 

 

 

 

 

Idegen pénzeszközök

18

 

 

 

 

 

 

Forgóeszközök összesen (09+10+11+13+…+18)

19

 

 

 

 

 

 

Eszközök összesen (08+19)

20

 

 

 

 

 

 


6. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez



A központi költségvetés követelései és kötelezettségei állományának alakulása
A) Követelések állományának alakulása

 

 

 

Millió forintban

Év végi értékelésből adódó különbözet (±)

Év végi átsorolás (±)

Pénzügyi teljesítés

Követelés


Megnevezés

Sor-
szám

Állomány
a tárgyév
elején

Előző évi követelés
helyes-
bítése (±)

Folyó
évi
előírás
(+)


előző
év(ek)


tárgyévi


előző
év(ek)


tárgyévi

Összes
követelés
(=3±4+5± 6±7±8±9)

Pénz-
forgalom
nélküli
tranzakciók (±)

előző
évi
követe-
lésre

tárgyévi
követe-
lésre

előző év(ek) (=3±4±6±8-12)

tárgyévi (=5±7±9±
11-13)

összesen
(=14+15)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

1. Állam által nyújtott tartósan adott hitelek, kölcsönök

01

 

 

 

1.1. Állam által belföldre tartósan adott hitelek, kölcsönök

02

 

 

 

1.2. Állam által külföldre tartósan adott hitelek, kölcsönök

03

 

 

 

1.2.1. EU tagállam szerint

04

 

 

 

1.2.2. Nem EU ország szerint

05

 

 

 

2. Egyéb hosszú lejáratú követelések

06

 

 

 

I. Hosszú lejáratú követelések (01+06)

07

 

 

 

1. Adósok

08

 

 

 

2. Állam által nyújtott rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

09

 

 

 

2.1. Állam által belföldre nyújtott rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

10

 

 

 

2.2. Állam által külföldre nyújtott rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.1. EU tagállam szerint

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.2. Nem EU ország szerint

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Európai Unióval szemben fennálló követelések

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1. Támogatási programok miatti EU-s követelések

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.2. EU költségvetésből származó visszatérítések miatti követelések

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3. EU tagság miatti egyéb követelések

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Szabálytalan kifizetések miatti követelések

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Egyéb követelések

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1. Egyéb követelések belföldre

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2. Egyéb követelések külföldre

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. EU tagállam szerint

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.2. Nem EU ország szerint

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3. Állam által belföldre nyújtott tartósan adott hitelekből, kölcsönökből a mérlegfordulónapot követő egy éven belül esedékes részlet

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4. Állam által külföldre nyújtott tartósan adott hitelekből, kölcsönökből a mérlegfordulónapot követő egy éven belül esedékes részlet

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4.1. EU tagállam szerint

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4.2. Nem EU ország szerint

27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Rövid lejáratú követelések (08+09+14+18+19)

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖVETELÉSEK ÖSSZESEN: (07+28)

29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B) Kötelezettségek állományának alakulása

Év végi értékelésből adódó különbözet (±)

Év végi átsorolás (±)

Pénzügyi teljesítés

Kötelezettség záró állománya

Megnevezés

Sor-
szám

Állomány
az előző
év(ek)ről

Előző
év(ek)i
kötelezettség
helyesbí-
tése (+)

Tárgyévi
kötele-
zettség
(+)


előző
év(ek


tárgyévi


előző
év(ek


tárgyévi

Összes
kötele-
zettség
(=3±4+5±6±7±8±9)

Pénzforgalom
nélküli
tranzakciók
(+)

előző
év(ek)i
kötele-
zettségre

tárgyévi
kötele-
zettségre

előző
év(ek) (=3±4±6±8-12)

tárgyévi (=5±7±9 ±11-13)

összesen
(=14+15)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

1. Központi költségvetés hosszú lejáratú hitelei, kölcsönei

01

 

 

 

1.1. Belföldi

02

 

 

 

1.1.1. Központi költségvetés közvetlen hitelei, kölcsönei

03

 

 

 

1.1.2. Központi költségvetés átvállalt hitelei, kölcsönei

04

 

 

 

1.2. Külföldi

05

 

 

 

1.2.1. EU tagállam szerint

06

 

 

 

1.2.1.1. Központi költségvetés közvetlen hitelei, kölcsönei

07

 

 

 

1.2.1.2. Központi költségvetés átvállalt hitelei, kölcsönei

08

 

 

 

1.2.2. Nem EU ország szerint

09

 

 

 

1.2.2.1. Központi költségvetés közvetlen hitelei, kölcsönei

10

 

 

 

1.2.2.2. Központi költségvetés átvállalt hitelei, kölcsönei

11

 

 

 

2. Tartozás értékpapír kibocsátásból

12

 

 

 

2.1. Tartozás belföldi értékpapír kibocsátásból

13

 

 

 

2.2. Tartozás külföldi értékpapír kibocsátásból

14

 

 

 

2.2.1. EU tagállam szerint

15

 

 

 

2.2.2. Nem EU ország szerint

16

 

 

 

3. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

17

 

 

 

I. Hosszú lejáratú kötelezettségek (01+12+17)

18

 

 

 

1. Központi költségvetés rövid lejáratú hitelei, kölcsönei

19

 

 

 

1.1. Belföldi

20

 

 

 

1.1.1. Központi költségvetés közvetlen hitele, kölcsöne

21

 

 

 

1.1.2. Központi költségvetés átvállalt hitele, kölcsöne

22

 

 

 

1.2. Külföldi

23

 

 

 

1.2.1. EU tagállam szerint

24

 

 

 

1.2.1.1. Központi költségvetés közvetlen hitele, kölcsöne

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.1.2. Központi költségvetés átvállalt hitele, kölcsöne

26

 

 

 

1.2.2. Nem EU ország szerint

27

 

 

 

1.2.2.1. Központi költségvetés közvetlen hitele, kölcsöne

28

 

 

 

1.2.2.2. Központi költségvetés átvállalt hitele, kölcsöne

29

 

 

 

2. Tartozás rövid lejáratú értékpapír kibocsátásból

30

 

 

 

2.1. Tartozás belföldi értékpapír kibocsátásból

31

 

 

 

2.2. Tartozás külföldi értékpapír kibocsátásból

32

 

 

 

2.2.1. EU tagállam szerint

33

 

 

 

2.2.2. Nem EU ország szerint

34

 

 

 

3. Kötelezettségek az EU felé

35

 

 

 

3.1. Támogatási programok miatti EU-s kötelezettségek

36

 

 

 

3.2. EU költségvetéshez való hozzájáruláshoz kapcsolódó kötelezettségek

37

 

 

 

3.3. EU tagság miatti egyéb kötelezettségek

38

 

 

 

3.4. Szabálytalan EU-s kifizetések miatti egyéb kötelezettségek

39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Szabálytalan kifizetések miatti egyéb kötelezettségek

40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Központi költségvetés egyéb rövid lejáratú kötelezettségei

41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1. Központi költségvetés adótúlfizetés miatti kötelezettségei

42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2. Hosszú lejáratú belföldi hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei

43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3. Hosszú lejáratú külföldi hitelek következő évet terhelő törlesztő részletei

44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.1. EU tagállam szerint

45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.2. Nem EU ország szerint

46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.4. Hosszú lejáratú belföldi kibocsátású értékpapírok következő évet terhelő törlesztő részletei

47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.5. Hosszú lejáratú külföldi kibocsátású értékpapírok következő évet terhelő törlesztő részletei

48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.5.1. EU tagállam szerint

49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.5.2. Nem EU ország szerint

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Rövid lejáratú kötelezettségek (19+30+35+40+41+51)

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN: (18+52)

53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7. melléklet a 369/2011. (XII. 31.) Korm. rendelethez



A kincstári éves beszámolóhoz az analitikus nyilvántartó helyek által szolgáltatott adatok

Sor-
szám

Adatszolgáltatásra kötelezett analitikus helyek

Adatok köre, illetve tartalma

A

B

C

1.

Nemzeti Adó- és Vámhivatal

Az adózók állammal szembeni kötelezettségei és az adóhatóság

 

 

adózókkal szembeni tartozásai adónemenként, adójellegű tételenként,

 

 

vám-, vám jellegű tételenként, bírságok bontásban.

 

 

Adózók [adó-, adó jellegű tartozásai, vám, vám jellegű, illetve bírság] tartozásai fejében csőd-, illetve felszámolási eljárás során átvett eszközök (követelések) állománya

 

 

Szerencsejátékok szervezésével kapcsolatos díj- és bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

 

 

Pénzmosás elleni bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

 

 

Közúti bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

 

 

Az ÁFA devizabevételi számlával kapcsolatos követelések és

 

 

kötelezettségek.

 

 

Az EU költségvetéséhez való hozzájáruláshoz kapcsolódó

 

 

kötelezettségek.

2.

Államadósság Kezelő Központ Zrt.

Adósságkezelési célú devizaszámlák kivonatai naponta.

 

 

A központi költségvetés belföldi és külföldi hitelei, a belföldi és külföldi

 

 

értékpapír kibocsátásából származó kötelezettségek.

3.

Magyar Nemzeti Bank

Auditált éves beszámoló az állami részesedés értékeléséhez.

4.

Közbeszerzési Hatóság

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

5.

Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság

Koncessziós díj miatti követelés devizában és forintban

6.

Országos Bírósági Hivatal

A bíróságok által kiszabott bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

7.

Legfőbb Ügyészség Gazdasági Főigazgatóság

Az ügyészségek által kiszabott bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

8.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

Cégközzététel és cégnyilvántartás bevételei miatti követelések és kötelezettségek.

9.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szolgálata

Kibocsátott kárpótlási jegyek be nem váltott állománya.

10.

Egyenlő Bánásmód Hatóság

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

11.

Vidékfejlesztési Minisztérium

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.
Termékdíjak miatti követelések és kötelezettségek.
Egyéb központosított bevételek (környezetvédelmi támogatások visszatérülése, vízkészlet-járulék, vadkísérő-jegy befizetése, trófea bírálat, erdőfenntartási járulék, halászati haszonbérleti díj, erdővédelmi járulék, állami vadászjegyek díja, földvédelmi járulék) miatti követelések és kötelezettségek.

12.

Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal

A cukorágazati hozzájárulással összefüggésben az Európai Unióval szembeni követelések és kötelezettségek, valamint a kötelezettekkel szemben kimutatott követelések és kötelezettségek.

13.

Honvédelmi Minisztérium

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

14.

Belügyminisztérium

Bírságbevételek (objektív felelősségből származó közigazgatási bírság, építésügyi bírság, közrendvédelmi bírság) miatti követelések és kötelezettségek.

15.

BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Bírságbevételek (katasztrófavédelmi, tűzvédelmi, piacfelügyeleti, közúti és egyéb bírság) miatti követelések és kötelezettségek.

16.

Országos Rendőrfőkapitányság

Bírságbevételek (szabálysértési, felügyeleti, eljárási, közúti és egyéb bírság) miatti követelések és kötelezettségek.

17.

Nemzetgazdasági Minisztérium

Az Európai Unió költségvetéséhez való hozzájárulások.

18.

Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal

Engedélyezéssel kapcsolatos bírságbevétel miatti követelések és kötelezettségek.

19.

Nemzeti Munkaügyi Hivatal

Bírságbevételek (munkavédelmi bírság, munkaügyi bírság) miatti követelések és kötelezettségek

20.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

Bírságbevétellel kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

21.

Nemzeti Fejlesztési Minisztérium

Gazdaságfejlesztési támogatások visszatérülésével kapcsolatos
követelések, illetve és kötelezettségek.
Területfejlesztési kölcsönök visszatérülésével kapcsolatos követelések és kötelezettségek.
Távközlés-fejlesztési és frekvenciagazdálkodási támogatás
visszatérülésével kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

22.

Magyar Bányászati és Földtani Hivatal

Bányajáradék, bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

23.

Nemzeti Közlekedési Hatóság

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

24.

Magyar Energia Hivatal

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

25.

Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.

Gazdaságfejlesztési támogatások visszatérülésével kapcsolatos követelések, és kötelezettségek

 

 

Az Európai Uniós támogatásokhoz kapcsolódó követelések és kötelezettségek devizában és forintban.

 

 

A központi költségvetés által korábban megelőlegezett, lezárt EU-s támogatási konstrukciókhoz kapcsolódó átadásra kerülő Európai Unióval szembeni követelések devizában és forintban.

26.

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

27.

Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

Bírságbevételekkel kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

28.

Oktatási Hivatal

Bírságbevételekkel kapcsolatos követelések és kötelezettségek

29.

Gazdasági Versenyhivatal

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.

30.

Garantiqa Hitelgarancia Zrt.

Az állam által vállalt kezesség és viszont-garancia érvényesítéséből származó követelések és kötelezettségek.

31.

Magyar Export Import Bank Zrt.

Állami kezességbeváltásból eredő követelések, a kamatkiegyenlítési rendszer keretében fennálló követelések és kötelezettségek.

32.

Magyar Exporthitel Biztosító Zrt.

Kárkintlévőség devizában és forintban, egyéb állammal szembeni követelések és kötelezettségek devizában és forintban.

33.

Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány

Az állam által vállalt kezesség és viszont-garancia érvényesítéséből származó követelések és kötelezettségek.

34.

Erste Lakástakarék-pénztár Zrt.

Lakás-előtakarékosság jogtalanul igénybe vett állami támogatásával kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

35.

Fundamenta – Lakáskassza Zrt.

Lakás-előtakarékosság jogtalanul igénybe vett állami támogatásával kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

36.

OTP Lakástakarékpénztár Zrt.

Lakás-előtakarékosság jogtalanul igénybe vett állami támogatásával kapcsolatos követelések és kötelezettségek.

37.

Európai Uniós támogatások pénzügyi lebonyolításában, illetve ehhez kapcsolódó beszámolási és könyvvezetési kötelezettség teljesítésében részt vevő szervezetek

Az Európai Uniós támogatásokhoz kapcsolódó követelések és kötelezettségek devizában és forintban.
A központi költségvetés által korábban megelőlegezett, lezárt EU-s támogatási konstrukciókhoz kapcsolódó átadásra kerülő Európai Unióval szembeni követelések devizában és forintban.

38.

Központi alrendszerbe tartozó, bírság kivetésére jogosult szervezetek

Bírságbevételek miatti követelések és kötelezettségek.


1

A rendelet a 30. § alapján hatályát vesztette 2012. január 2. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére