• Tartalom

1800/1974. OtvH határozat

1800/1974. OtvH határozat

a Kiskunsági Nemzeti Park létesítéséről1

1975.01.01.

A természetvédelemről szóló 1961. évi 18. számú törvényerejű rendeleten2 és a végrehajtásáról kiadott 12/1971. (IV. 1.) Korm. számú rendeleten alapuló jogkörömben – az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőjével) egyetértésben – meghoztam az alábbi

határozatot.

1. Védetté nyilvánítom, és nemzeti parknak jelölöm ki a Duna–Tisza közén, Bács-Kiskun és Pest megyében fekvő, a csatolt vázrajzon (1. sz. melléklet) feltüntetett területeket.

2. A védetté nyilvánított terület neve: Kiskunsági Nemzeti Park (továbbiakban: KNP)

3. A KNP a természetvédelemről szóló 1961. évi 18. számú törvényerejű rendelet2 végrehajtásáról kiadott 12/1971. (IV. 1.) Korm. sz. rendelet alkalmazása szempontjából országos jelentőségű érték, melynek megőrzéséről és fenntartásáról az Országos Természetvédelmi Hivatal (továbbiakban OTvH) gondoskodik.

4. A KNP Bács-Kiskun megyében: Bócsa, Bugac, Csengőd, Fülöpháza, Fülöpszállás, Izsák, Kaskantyú, Kerekegyháza, Kunszentmiklós, Lakitelek, Orgovány, Páhi, Szabadszállás, Tiszaalpár;
Pest megyében: Dömsöd, Kiskunlacháza községek közigazgatási területén fekszik, részletes földnyilvántartási adatait a 2. sz. melléklet tartalmazza.

5. A KNP területi elhelyezkedése

A KNP a vázrajzon (1. sz. melléklet) megjelölt, hat különálló területből áll:3

I. Tőserdő és a tiszaugi Holt-Tisza

382 ha

II. Kiskunsági szikes puszta

11 030 ha

III. Kiskunsági szikes tavak

3 903 ha

IV. Fülöpházai homokbuckák

1 665 ha

V. Izsáki Kolon-tó

2 728 ha

VI. Bócsa-Bugac buckavilága és a homokpuszta

10 920 ha


A KNP kiterjedése: 30 628 hektár.

6. A KNP természetvédelmi törzskönyvi száma: 109 NP/74.

7. A KNP rendeltetése

a) Védje a kiskunsági táj jellegzetes és változatos arculatát és őrizze meg a táj legjelentősebb természeti értékeit:
– a különböző homokbucka típusokat, a homokpuszta maradványait, a szikes pusztákat és tavakat, a lápokat, zsombósokat, mocsarakat, turjánosokat és réteket, a tiszamenti ártéri természetes galériaerdők maradványát;
– a sajátos növény- és állatvilágot, a bugaci ősborókást, a jellegzetes erdő- és állománytípusokat és a természetes növénytársulásokat, valamint a védett állatfajokat.
b) Biztosítsa a Kiskunság különleges madárvilágának háborítatlan fészkelését és vonulását.
c) Segítse elő a Kiskunság növényi és állati géntartalékainak természetes körülmények közötti fenntartását.
d) Természetes körülmények között, hiteles formában őrizze meg a kiskunsági hagyományos pusztai állattartás és a jellegzetes tanyai, paraszti életforma emlékeit, mint a táj kulturális értékeit.
e) Biztosítsa a tudományos kutatások zavartalanságát.
f) A természeti értékek oktatási-ismeretterjesztési célokat szolgáló bemutatásával – a természetben történő élményszerzéssel és felüdüléssel egybekötve – szolgálja a közművelődést; segítse elő a szabadidő kulturált felhasználását.
g) Szolgálja a természeti és kultúrértékek megismerésére irányuló turizmust és idegenforgalmat; biztosítson megfelelő környezetet a hagyományos lovas sportnak.
h) Környezetvédelmi mintaterületként szolgálja természeti környezetünk védelmét.

8. Övezeti beosztás

A KNP az alábbi védelmi övezetekből áll:

a) Szigorúan védett területek: a KNP legjelentősebb értékeinek (7. pont) fokozott védelme érdekében a nemzeti park alábbi területei szigorú védelem alatt állnak:
1. Kiskunsági puszta középső része (Ménesjárás)
2. Szabadszállási Kisrét, Pipásrét és Zab-szék
3. Fülöpszállási Kelemen-szék
4. Bugac-Bócsai Nagyerdő és Szappanos tó
A szigorúan védett területek kiterjedését, pontos határvonalát és a reájuk vonatkozó természetvédelmi előírásokat tudományos feltárás alapján, a KNP komplex területrendezési és fejlesztési tervében (10. pont) kell meghatározni. E területek elsősorban a tudományos kutatás és az oktatás céljait szolgálják, ezért többnyire zártak, vagy csak korlátozottan látogathatók.

b) Általánosan védett területek

A KNP szigorú védelem alá nem helyezett egyéb területei, a nemzeti park rendeltetésének megfelelő tájvédelem alatt állnak és általában szabadon, vagy kisebb korlátozásokkal látogathatók.

c) Külső védőövezet

A KNP-re káros külső hatások elhárítása érdekében környezet- és tájvédelmi jellegű külső védőövezeket kell létesíteni. A külső védőövezet határait és a védőövezetre vonatkozó előírásokat a KNP komplex területrendezési tervének keretében, – az Országos Építésügyi Szabályzat előírásainak figyelembevételével és az érdekelt szervekkel egyetértésben – kell meghatározni.

9. A KNP szervezete

a) Az OTvH a KNP közvetlen természetvédelmi hatósági feladatainak ellátására, valamint természet- és tájvédelmi kezelésére létrehozza a szervezetébe tartozó Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságot, Kecskemét székhellyel. Ellenőrzi, és természetvédelmi szempontból koordinálja a KNP területén gazdálkodó (működő) szerveknek a KNP rendeltetését érintő tevékenységét, valamint közvetlenül végezteti a természetvédelmi és tájgondozási munkákat.
b) A KNP Igazgatóság mellett véleményező és tanácsadó szervként az érintett tudományos és egyéb intézmények, szervek képviselőiből alakuló Kiskunsági Nemzeti Park Tanács működik. Tagjait három évi időtartamra az OTvH elnöke kéri fel.

10. Tervszerű kezelés, fejlesztés

A KNP-re és külső védőövezetére komplex területrendezési és fejlesztési tervet kell készíteni.

11. Alapvető védelmi előírások

a) A KNP-t – a táj jellegét és védett értékeit érintő – minden kérdésben szervesen összefüggő természetvédelmi egységnek kell tekinteni. Kezelését, fenntartását, fejlesztését és a tudományos kutatását összehangoltan, tervszerűen kell végezni.
b) A KNP területén nem szabad olyan tevékenységet folytatni, illetőleg olyan létesítményt elhelyezni, vagy meglevőt üzemeltetni, amely a táj jellegét és a védett értékek állapotát, általában a KNP rendeltetésének betöltését zavarja, vagy veszélyezteti.
c) Az ősállapot még meglevő maradványait meg kell őrizni. Ennek érdekében fokozott figyelmet kell fordítani a legjelentősebb értékek (7. pont) természetes viszonyainak fenntartására, jellegük megőrzésére, illetőleg helyreállítására.
d) A KNP területén a nemzeti park rendeltetése szempontjából megengedhető gazdálkodási (mező-, erdő-, legelő-, rét-, nád-, vad-, hal-, vízgazdálkodási stb.) és egyéb tevékenységet a természet- és tájvédelem érdekeinek figyelembevételével, azok sérelme nélkül kell végezni. Az érintett szerveket mentesíteni kell a nemzeti park rendeltetésével ellentétes tevékenységre késztető előírások alól.
e) A KNP rendeltetését szolgáló gazdasági ágazatok, eljárások és módszerek alkalmazását, fejlesztését – ha szükséges, anyagi ösztönzéssel is – elő kell segíteni.
f) A KNP-nek a komplex területrendezési és fejlesztési tervben meghatározandó részeit – közlekedési utak, nyomvonalak kijelölésével, létesítésével, megfigyelő, pihenő és egyéb berendezések tájba illő kialakításával – a látogatás céljaira a védelmi érdekeknek megfelelően alkalmassá kell tenni.
g) A KNP rendeltetését érintő, már korábban jóváhagyott területrendezési, fejlesztési, mező-, erdő-, vad- és egyéb gazdálkodási, valamint vízrendezési, idegenforgalmi stb. közép- és hosszútávú terveket (üzemterveket) felül kell vizsgálni és szükség esetén el kell végezni a nemzeti park rendeltetésének megfelelő módosításokat.
h) A KNP részletes védelmi, kezelési és fejlesztési szabályait az OTvH – a 3. sz. mellékletben foglalt irányelvek, illetőleg részletes előírások szerint készített – kezelési szabályzatban (továbbiakban: Szabályzat) állapítja meg. A Szabályzat kiadásáig a védelem és a kezelés kérdéseiben, az irányelvekben (3. sz. melléklet) foglalt előírások szerint kell eljárni.
i) A 11/b és 11/d pontban foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a KNP területén levő katonai létesítményekre és az ott folytatott katonai tevékenységre. Az ezekkel kapcsolatos kérdéseket – a honvédelmi érdekekre figyelemmel – az OTvH és a Honvédelmi Minisztérium külön szabályozza.
j) A KNP területén folytatott földtani és szénhidrogén kutatás, szénhidrogén kitermelés és elszállítás kérdéseit az OTvH és a Nehézipari Minisztérium a Központi Földtani Hivatal bevonásával külön szabályozza.

12. Pénzügyi kérdések

A KNP Igazgatóság természetvédelmi kezelési feladataival kapcsolatos költségeit az OTvH központi költségvetésében, beruházási és felújítási terveiben kell előirányozni, illetőleg biztosítani. A KNP területén gazdálkodó (működő) szerveknek a KNP rendeltetéséből és kezelési előírásaiból eredő indokolt többletköltségeit – ha azok más forrásból nem téríthetők meg – az OTvH megtéríti.

13. Egyéb rendelkezések

a) A KNP határvonalát határjelekkel meg kell jelölni. A KNP megfelelő helyein „Nemzeti Park” feliratú, továbbá útmutató, tájékoztató, figyelmeztető stb. táblákat kell kihelyezni.
b) A 2. sz. mellékletben megjelölt földrészletek védetté nyilvánítását a földhivataloknak az ingatlan nyilvántartásba be kell vezetniök.
c) A KNP magában foglalja az alábbi, korábban védetté nyilvánított természetvédelmi területeket

Megnevezés

Határozat száma

Régi törzsk. szám

Terület (ha)

Tőserdő

1178/1955. OTT

300

56,11

Tiszaugi Holt-Tisza

891/1956. OTT

303

21,93

Bugaci Ősborókás

635/1969. OTvH

375

518,12


Elrendelem a fenti természetvédelmi területeknek a természetvédelmi törzskönyvből – a KNP törzskönyvi bejegyzésével egyidejűleg végzendő – törlését.
Az Egyesült Lenin Mezőgazdasági Termelőszövetkezet (Kiskunfélegyháza) és a Kiskunsági Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság (Kecskemét} fenti természetvédelmi területekre vonatkozó természetvédelmi kezelési megbízását e határozat hatálybalépésével egyidejűleg visszavonom.
d) A KNP-re vonatkozó hatályos természetvédelmi korlátozások és tilalmak megszegőivel szemben, a vonatkozó rendelkezések szerint kell eljárni.
e) E határozat 1975. január 1-én lép hatályba és ellene fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

A Duna–Tisza közének – a lecsapolások, a homokkötő fásítások és a gyepfeltörések ellenére – napjainkban is változatos és jellegzetes tájképi szépségű és sok, ma már ritka természeti értéket tartalmazó tája a Kiskunság. A fokozott kultúrhatás alá került területek között nagyobb térségben ma is viszonylag zavartalan és Európában egyedülálló jellegű homokbuckák, homok- és szikes puszták, szikes tavak és egyéb természetes állapotú vizes területek találhatók, különleges és az Alföldön máshol már alig fellelhető növény- és állatvilággal. Ezek a természeti értékek közvetlenül a végzetes pusztulás előtt állnak. Védelmüket és fenntartásukat évtizedek óta igénylik az érdekelt tudományos körök. A különleges szépségű kiskunsági tájrészletek és a jellegzetes pásztorkodás megőrzése, bemutatása a hazai és külföldi nagyközönség fokozott igénye. Az ember és a természet közötti kapcsolat különleges magyar alföldi emlékeként, a természetesebb tájrészletek között megőrzésre várnak a fokozatosan felszámolódó tanyavilág legjellegzetesebb maradványai és az alföldfásítás különböző állománytípusai.
A Kiskunság természeti és tájképi értékeinek védelmére történt korábbi intézkedések csak kisebb területekre és csak nagyon kevés értékre vonatkoztak. A felbecsülhetetlen értékű kiskunsági természeti ritkaságok biztonságos megmentése és a közművelődés szolgálatába állítása csak átfogó természetvédelmi intézkedéssel, nemzeti parkká nyilvánítással oldható meg.
A jellegzetes természetes állapot és a szukcessziós folyamatok tanulmányozása és bemutatása a tudomány és az oktatás szempontjából nagy jelentőségű.
A Kiskunsági Nemzeti Park létesítésére javaslatot tett a Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei Bizottsága, a Bács-Kiskun megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága, a Bács-Kiskun megyei Természetvédelmi Bizottság és a Hazafias Népfront Bács-Kiskun megyei Bizottsága, továbbá számos tudományos intézmény, gazdálkodó szerv és magánszemély.

A Kiskunság védelmet érdemlő értékei

1. Geomorfológiai képződmények

A Kiskunság jelenlegi felszínre a jégkorszak utolsó időszakából származó lösz, melyet a folyók és a szelek által évezredek során ráhordott, különböző vastagságú, dunai eredetű homokréteg takar. Az uralkodó szelek évezredes munkájukkal e tájra jellemző homokbucka alakzatokat hoztak létre, melyek képződése, átalakulása, vándorlása a védelemre kijelölt terület egyes részein napjainkban is megfigyelhető. Legjellegzetesebbek a fülöpházai futóhomok-vonulatok, valamint Bócsa, Bugac, Kaskantyú, Orgovány és Páhi környékének homokbuckái. Ezek egy része ma is mozgó futóhomok, más része pedig viszonylag zavartalan, őshonos növénytársulásokkal borított, szaggatott felszínű terep.
A szél erősségétől, a mellékszélirányoktól, a homok szemcsenagyságtól stb. függően a felszíni buckaalakzatok legkülönfélébb változatai jöttek létre, illetve képződnek ma is. Ilyenek pl. a „garmadák”, „parabolabuckák”, „barkánok”, „arénák”, „völgyek”, „teknők”, „fennsíkok”, „bálnahátak” stb.
A felszíni alakzatok gazdagsága a mindössze néhány méteres szintkülönbségek ellenére is különlegesen változatos terepet eredményezett. E változatos felszínen az ősi növénytakaró és az egyéb talajformáló tényezők hatására nagyon sokféle talajtípus és azok kombinációja alakult ki.

2. Növényvilág

A KNP területén több olyan, az alföldi homoki erdős sztyepp növényzet xeroterm, pusztai fajokból álló növénytársulása található – ma már kissé megfogyatkozott termőhellyel, de viszonylag emberi behatásoktól zavartalanul – amely az Alföld Duna–Tisza közi részének, a Kiskunságnak jellegzetes homoki vegetációját képezi.
A jellemző homoki fajok egy része csak itt honos, így a tartós szegfű (Dianthus diutinus), homoki csüdfű (Astragalus varius), érdes csüdfű (Astragalus asper), kék szamárkenyér (Echinops ruthenicus), homoki imola (Centaurea arenaria ssp. pseudorhenana), homoki ternye (Alyssum tortuosum), homokviola (Syrenia cana), merev csenkesz (Festuca stricta var. hungarica).
A meszes homokpuszta változatos mikroreliefje mozaikszerűen elhelyezkedő változatos színtezettségű és zártságú növénytársulások kialakulását eredményezte.
a) Természetes homokpusztai növénytársulások, jellegzetes erdőtársulások és erdőtípusok.
A homokpuszta homokkötő növényzetének szukcessziójában az egymást követő társulások:
Brometum tectorum (mészkedvelő egyéves gyep) a homokpuszta pionír növénytársulása.
Jellemző fajai: fedélrozsnok (Bromus tectorum), berzedt rozsnok (Bromus squarrosus), vadrozs (Secale silvestre), homoki keserűfű (Polygonum arenarium).
Festucetum vaginatae danubiale (mészkedvelő homokpusztagyep, magyar csenkesz-gyep). A homoki szteppmozaikok nyílt, évelő gyepje, a legfontosabb homokkötő és számos bennszülött és keleti pusztai fajjal a leggazdagabb növénytársulás.
Jellemző fajai: magyar csenkesz (Festuca vaginata), homokviola (Syrenia cana), kék szamárkenyér (Echinops rhutenicus), tartós szegfű (Dianthus diutinus), kései szegfű (Dianthus serotinus), báránypirosító (Alkanna tinctoria), homoki csüdfű (Astragalus varius), homoki fátyolvirág (Gypsophila arenaria), homoki varjúháj (Sedum hillebrandtii), homoki szalmagyopár (Helichrysum arenarium), naprózsa (Fumana procumbens), homoki árvalányhaj (Stipa sabulosa). (Utóbbi két faj a 2,5 m-nél mélyebb talajvízre utal.)
A magyar csenkesz (Festuca vaginata) záródásával a kunkorgó árvalányhaj (Stipa capillata), barázdált csenkesz (Festuca sulcata), élesmosófű (Chrysopogon gryllus) megjelenésével a homokpuszta-gyepből alakul ki az Astragalo-Festucetum sulcatae danubiale (homokpusztarét), amely a legzártabb, egyszintű növénytársulás.
A fent említetteken kívül jellemző fajai még: homoki csüdfű (Astragalus varius), száratlan csüdfű (Astragalus exeapus), homoki nőszirom (Iris humilis ssp. arenaria), barázdált csenkesz (Festuca sulcata), merev csenkesz (Festuca stricta var. hungarica), valamint nagy tömegben található a homoki pimpó (Potentilla arenaria), a tavaszi galaj (Galium vernum).
A KNP területén a homokpusztai vegetáció legszebb példája a bugaci ősborókás területe.
A homokpuszta jellegzetes fásszárú csoportjai a borókások, a magasabb buckatetőkön a közönséges boróka (Juniperus communis) – amely a jégkor utáni tölgy fázisból maradt fenn – a buckaközökben, a buckák közötti mélyedésekben a fehér nyár (Populus alba), néhol a serevény fűz (Salix rosmarinifolia).
Festucetum vaginatae juniperetosum ass. caricetosum liparicarpos subass., a borókás buckajellemző fajai: közönséges boróka (Juniperus communis), fényes sás (Carex liparicarpos), magyar csenkesz (Festuca vaginata). A Junipereto – Pruno spinosae – Crataegetum, a borókás, galagonyás buckák együttes előfordulások, amelyek végső kifejletei a Crataego – Populetum, a galagonyás – fehérnyárasok (a KNP területének főként déli részén) és a Junipereto – Populetum albae ass. ligustretosum subass. borókás – fehér nyáras (a KNP középső részén a bugaci Ősborókás, bugaci Nagyerdő).
Convallario – Quercetum danubiale ass. Populus alba consoc. (gyöngyvirágos nyáras).
Festuco – Quercetum roboris danubiale (homokpusztai tölgyes).
Festuco – Quercetum roboris ass. Populetosum albae subass. (elfehérnyárasodott homokpusztai tölgyes).
Convallario – Quercetum roboris (gyöngyvirágos tölgyes).
A mélyebb talajú homokon a pusztai tölgyes gyöngyvirágos tölgyessé alakul, zárt homoki erdőt alkot, gazdag cserjeszinttel: fagyal (Ligustrum vulgare), galagonya (Crataegus monogyna).
Az egykori erdőspusztai táj legjellemzőbb erdőtársulása a tölgyes volt, ma már erősen megfogyatkozott termőhellyel.
Kultúrerdők állománytípusai: erdei fenyvesek (Pinetum silvestris), feketefenyvesek (Pinetum nigrae), akácosok (Robinietum pseudoacaciae), nyárasok (Populetum cultum).
A fent leírt erdőtársulások és állománytípusok a Kiskunság jellegzetes erdőtársulásai és állománytípusai, az alföldfásítás muzeális emlékei.
b) A tiszamenti ártéri galériaerdők. Az ártéri mikrorelief és vízellátottsági viszonyok függvényében kialakult buja aljnövényzetű galériaerdőket a Tőserdőnek nevezett terület foglalja magába a puhafás bokorfüzektől a keményfás kőrises-szil ligeterdőkön keresztül a pusztai tölgyesekig bezárólag.
Természetes erdőtípusok: ártéri bokorfüzesek (Salicetum triandrae), fűz-, nyár-, éger-ligetek (Salicetum albae-fragilis), tölgy–kőris–szil-ligetek (Querco-Ulmetum populetosum), magyarkőrises szilesek (Fraxino pannonicae-Ulmeturn), magyarkőrises égeresek (Fraxino pannonciae-Alnetum). A Tőserdőhöz közvetlenül csatlakozik a Holt-Tisza meder és az alpári égeres elnevezésű kőrises-égerláp, valamint a történelmi emlékű alpári rét.
A Holt-Tisza mederben jelentősebb lágyszárú növények: fehér tündérrózsa (Nymphaea alba), tavirózsa (Nuphar luteum), békatutaj (Hydrocharis morsusranae) békalilim (Hottonia palustris). Különösen értékes a fák törzseire liánszerűen felfutó erdei szőlő (Vitis silvestris).
c) Kőrises éger láperdők. A turjánvidék sajátos társulása, legérdekesebb erdeje a sásos, páfrányos, szedres típusaival, a láperdők vizeiben pedig a békaliliom hínárral.
A Duna–Tisza közének mély fekvésű teknőiben az évezredek során kialakult láptalajokon még ma is megtalálhatók a jellegzetes kőrises-égerlápok, rétek és erdőfoltok gyakori váltakozásával.
Természetes erdőtípus: kőrises éger láperdő (Fraxino pannonicae-Alnetum), gazdag cserjeszinttel és buja lágyszárú növényzettel.
Jellemző fajok: fehérnyár (Populus alba), rezgőnyár (Populus tremula), mézgás éger (Alnus glutinosa), csigolyafűz (Salix cinerea), vörösgyűrű som (Cornus sanguinea), kányabangita (Viburnum opulus).
A lágyszárúak közül jelentősebb fajok: a fehér zászpa (Veratrum album), sárga nőszirom (Iris pseudacorus), kornis tárnics (Gentiana pneumonanthe).
d) Szikesek (Bócsa, Fülöpszállás környéke, Apaj-puszta). A kiskunsági szikes puszta geológiai kialakulását, talajtani szerkezetét és növényvilágát tekintve eltérő a Hortobágytól. Növényzetét a talaj szoloncsák-szikes (meszes-szódás szik) jellege határozza meg. A talaj magas sótartalma és kedvezőtlen vízgazdálkodása különösen szívós, sótűrő növények elterjedését tette lehetővé. Ilyenek: az orvosi székfű (Matricaria chamomilla var. salina), sziki ballagófű (Salsola soda), sziksófű (Salicornia europaea), sziki csenkesz (Festuca pseudovina), a kiemelkedésekben (vakszik) bárányparéj (Camphorosma annua), a mélyedésekben (szikfok) a sziki mészpázsit (Puccinellia limosa).
Jellegzetes fajok még a homoki útifű (Plantago indica), pozsgás zsázsa (Lepidium crassifolium).

e) Nádasok zsombós rétekkel

Jellemző fajok: a mocsári nefelejcs (Myosotis palustris), sárga nőszirom (Iris pseudacorus) tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), szálkás pajzsika (Carthusiana dryopteris).
Az orgoványi „Kargala”-mocsárban tömegesen díszlik a keskeny levelű gyapjúsás (Eriophorum angustifolium).
Az említett növénytársulások részben a lecsapolások, részben a kiterjedt mezőgazdasági művelés, tőzegbányászás és az erdőtelepítések miatt a KNP területén kívül már csak alig, vagy egyáltalán nem találhatók.

3. Állatvilág

A Kiskunság szikes pusztái, szikes tavai és homokbucka világa sok védett állatfaj tenyészőhelye. Számos ritka állatfaj, elsősorban madár és emlős él a területen, mely nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi természetvédelem szempontjából is számon tartott természeti érték.
A védetté nyilvánított szikes pusztákon és tavakon fészkelő fontosabb madárfajok: túzok (Otis tarda), székicsér (Glareola pratincola), gulipán (Recurvirostra avosetta). széki gólya (Himantopus himantopus), székilile (Charadrius alexandrinus), fehérszárnyú szerkő (Chilidonias leucopterus), fattyú szerkő (Chlidanias hybrida), nyárilúd (Anser anser), nyílfarkú réce (Anas acuta), kanalasréce (Spatula clypeata), kékvércse (Falco vespertinus). Vonulási időben rendszeresen megfigyelhető fajok: nagykócsag (Egretta alba), kanalasgém (Platalea leucorodia), feketególya (Ciconia nigra), havasi lile (Charadrius morinellus), pusztai ölyv (Buteo rufinus). Néhány éve még költött a pusztai vizek legnevezetesebb faja, a tavicankó (Tringa'stagnatilis), melynek esetleges újbóli megtelepedéséhez kedvező feltételeket nyújt korábbi élőhelyeinek védelem alá helyezése.
A Kiskunság homokbucka világa legjelentősebb hazai élőhelye az ugartyúknak (Burhinus oedicnemus) és a homoki gyíknak (Lacetra taurica), a füves puszták a parlagi viperának (Vipera ursinii), a lápok és állandó vizű mocsarak a lápi pócnak (Umbra Krameri). Ez utóbbi természetvédelmi jelentősége különösen kiemelkedő, mivel e faj előfordulása csak a Duna középső és alsó folyásával összefüggő egyes mocsarakból és a Dnyeszterből ismeretes.
A nemzeti park területének gerinctelen állatvilága általában még kevésbé feltárt. Az eddigi tudományos kutatások azonban azt tükrözik, hogy a rovarok és puhatestűek között ugyancsak jelentős számban találhatók fokozott védelmet érdemlő természeti értékek. Ilyen jellegzetes fajok Bugacon és az egyéb homokbuckás területeken például: hosszúlábú homoki sáska (Acrotylus longipes), sisakos sáska (Acrida hungarica), pusztai hangyaleső (Acanthaclisis occitanica), pompás útonálló (Batazonellus lacerticida), zöld méh (Nomioides variegatus), homoki szemeslepke (Hipparchia statylinus), széki moly (Metzneria Ehikella), peszéri zsákosmoly (Coleophora eupepla), bugaci zsákosmoly (Coleophora pilicornis), ezüstsávos zsákosrnoly (Coleophora quadrifariella), pusztai csiga (Helicella hungarica).
Különös figyelmet érdemelnek a kőris- és égerlápok ritka puhatestű állatai, mini például: nagy balogcsiga (Aplexa hypnorum), rovátkolt csiga (Pomatias elegans), kiscsiga (Bithynia leachi), gombcsiga (Segmentina nitida).
Fentieken kívül természetvédelmi szempontból kiemelkedő még a pusztai gyalogcincér (Dorcadion fulvum ssp. cervae), melynek előfordulása a világon egyedül csak a Kiskunság szikes pusztáin ismert.
A nemzeti park mind hazai, mind nemzetközi tekintetben kiemelkedő állattani jelentőségét nemcsak a ritka fajok nagyszámú előfordulása, hanem a pusztai és vízi állatvilág rendkívüli faj- és egyedgazdagsága is aláhúzza.

4. Géntartalékok

Fontos szerepe van és lesz a Kiskunsági Nemzeti Parknak az őshonos, illetve már régen meghonosult magyar háziállatok (szürke szarvasmarha, rackajuh, magyar félvér ló, ősi pásztorkutyák, magyar parlagi baromfifajták stb.), mint géntartalékok megőrzésében. Máris ezt a célt szolgálja a bugaci és Apaj-pusztán jelenleg is folyó virágzó lótenyésztés, a Bugacon tartott két szürke gulya és racka nyáj is.
A KNP megalakulásával a terület génbank szerepe fokozódni fog, mert hosszú távon is kedvező feltételeket nyújt az ősi magyar háziállatok eredeti pusztai környezetben és hagyományos külterjes tartási körülmények közötti megőrzéséhez.
A már majdnem egyedülállónak mondható természetes növénytársulások fajai, ökotípusai a természetes növényi génbank leendő alapját képezik.

5. A pásztorélet emlékei

A KNP területén levő szikes puszták, valamint a bugaci homokpuszta talaja és növényzete egymástól eltérő, így a rajtuk kialakult pásztorkodás egyes jellemvonásai is különbözőek. A pásztorkodás és a pásztorszokások ugyanakkor a hortobágyi hagyományoktól is eltérőek, jellegzetesen kiskunságiak, bugaciak. A hagyományos táji tevékenységként végzett pásztorkodás emlékeinek megőrzését és bemutatását szolgálja a ló-, szürkemarha- és rackajuh-tartás, valamint a bugaci Pásztormúzeum, Apaj-pusztai „Kiskunsági pásztor és lovasnapok” rendezvényei.

6. A tanyavilág emlékei

Az Alföldön mintegy 200 évvel ezelőtt kialakulásnak indult tanyai települési és mezőgazdasági termelési rendszer fokozatosan olyan tanyavilággá fejlődött ki, amely az alfödi parasztság életformáját és ezen kívül bizonyos mértékig az ember és a természeti környezet közötti kapcsolatot is jellemzi. Ezért ezt a tájképi együttest kultúrtörténeti értéke miatt is meg kell őrizni és be kell mutatni.

7. Népművészet, háziipar

A hagyományos népművészet és a háziipar a táj jellegzetes alkotóelemeiből, élővilágából és az ott kialakult tevékenységekből meríti motívumait. Ezért a Kiskunság jellegzetes népművészetének és háziiparának táji jellegű megőrzését is elősegítik a KNP-vel kapcsolatos természet- és tájvédelmi intézkedések.

***

A nemzeti park több különálló részből történő kialakítását elkerülhetetlenné tette az, hogy az utolsóként fellelhető és védelmet érdemlő természeti értékek – a táj jellemző változatossága következtében – már csak a művelt területek szigetszerű foltjaiként lelhetők fel. A nemzeti park ilyen területi elhelyezkedése ugyanakkor fokozottan tükrözi a kiskunsági táj mozaikszerű változatosságát, egyben a mezőgazdasági kultúrtájban környezetvédelmi szempontból rendezett tájrészek fennmaradását is lehetővé teszi.

***

A Kiskunság védelemre érdemes természeti értékeinek hazai – és sok vonatkozásban országhatáron túli – jelentősége, valamint a hazai földrajzi és népsűrűségi viszonyok mellett, természeti jellegűnek értékelhető kiterjedt tájrészek indokolttá és szükségessé teszik a nemzeti park keretében szervezett magas fokú védelmet és bemutatást.

***

A védelemre kerülő területen érintett szervek az előkészítő tárgyalásokon egyetértettek a KNP létrehívásával. A Természetvédelmi Tanács 1974. június 26-i ülésén egyhangúlag támogatta a Kiskunsági Nemzeti Park létesítését és egyetértett az alapító határozat kiadásával.
Jelen első fokú határozat hozatalát a 12/1972. (IV. 1.) Korm. sz. rendelet 1. §. (3) bekezdése, a fellebbezés kizárását pedig az 1957. évi IV. tv. 47. §. b) pontja, illetőleg a tv. 87. §-a biztosítja.

Rakonczay Zoltán s. k.,
az országos Természetvédelmi Hivatal elnöke

A/ Kiskunsági Nemzeti Park földnyilvántartási adatai

Hrsz.

Al-részlet

Terület összesen ha

BUGAC

 

 

0484/5

a,b

0,5028

0335

 

0,2773

0337

 

1,0444

0338

 

0,2158

0340

 

3,1305

0344

 

0,4129

0345

 

0,6560

0347

 

0,7618

0349

 

0,5366

0351

 

0,3409

0353

 

1,1510

0355

 

0,5230

0357

 

0,5294

0359

 

0,5359

0361

 

0,9945

0362

 

5,4122

0402

 

0,2266

0403

 

0,4323

0404

 

0,3136

0406

 

0,2719

0407

 

0,6042

0408

 

0,1190

0409

 

0,6205

0411

 

2,1303

0481

 

7,1296

0483

 

0,7984

0485

 

0,0957

0489

 

2,5699

0502

 

0,3676

0503

 

1,2031

0505

 

0,1252

0506

 

0,2474

0508

 

0,1611

0510/1

 

1,8541

0510/2

 

1,3128

0511

 

0,2187

0514

 

0,0920

0517/16

 

0,0072

0518

 

0,7553

0522

 

0,8524

0526

 

0,7287

0554

 

1,3322

0555

 

0,5010

0562

 

0,4574

0563

 

0,4209

0565

 

1,0312

0572

 

0,3694

0401/12

a–c

29,4047

0490

a,b

30,9013

0513

 

0,2453

0560/2

 

0,3877

0561

a,b

25,2500

0581/1

 

1090,9243

0581/2

a–d

1398,3851

0581/2

f–h

3,8811

0581/3

 

27,1263

0336/1

a–d

33,9207

0336/1

f–j

3,3391

0523

 

4,2552

054/2

 

102,1168

0525/8

 

1,0247

0525/11

a,b

55,7866

0560/4

a,b

38,8147

0564/1

a–d

40,6676

0579/1

a–s

176,8887

0579/2

a–c

66,4592

0579/3

a–r

167,6281

0580/1

a–d

41,9660

0580/5

 

8,5439

0559/1

 

0,3291

0559/2

 

0,5575

0559/3

 

0,1061

0566

 

0,6197

0524/1

a-c

116,5847

0500

 

7,9436

0398/9

 

12,1348

0401/5

a,b

0,4316

0507/2

 

0,7920

0517/24

 

0,4179

0517/25

 

0,5755

0564/5

 

0,1726

0400/1

a–z

64,6171

0401/10

 

4,3628

0401/13

a–d

10,6382

0401/14

a–k

68,0634

0401/15

a–p

110,5941

0401/16

a–v

85,9352

0401/17

a–n

34,9749

0405

a–c

13,8961

0410/1

a–d

85,9488

0410/3

a,b

0,4855

0525/10

 

8,2528

0504/6

 

2,8341

0339/1

a–v

40,6904

0346/1

a–g

77,1169

0348/1

a–z

47,6912

0348/8

 

0,2989

0350/1

a–h

23,4150

0352/6

a–k

42,0132

0352/7

 

0,2158

0354/1

a–n

31,4390

0356/1

a–l

31,3879

0358/1

a–k

29,6138

0360/1

a–d

37,0782

0484/1

a–c

24,9565

0486/1

 

8,4859

0504/4

 

3,7884

0504/7

 

3,3582

0504/8

 

3,8909

0504/11

a–f

23,9468

0507/3

a,b

10,7975

0509/1

a–d

11,3057

0512/1

a,b

24,6388

0517/5

 

6,1352

0517/11

 

1,3663

0517/14

a,b

2,3774

0517/17

a–f

20,4675

0517/26

a–b

3,1651

0521/1

a–j

26,2397

0560/3

a,b

2,6615

Egyéniek

 

53,4290

0501/11

 

435,5026

Összesen:

 

5251,2332

FÜLÖPHÁZA

 

 

35/68

 

0,1417

051/3

 

0,2878

053/7

a–c

0,6054

053/9

a,b

0,2877

07

 

8,0087

08/1

 

0,1525

017

 

4,1481

021/10

 

0,0928

021/14

 

0,2035

027/18

 

0,2316

030

 

0,9689

032

 

0,7449

034

 

0,5531

035/67

 

0,1461

036

 

0,7535

040

 

0,9316

045

 

0,6791

047

 

1,2449

049

 

1,0118

052/1

 

0,7718

053/2

a–f

13,1418

010/26

 

0,9387

031/47

a,b

0,5755

031/52

 

23,2613

031/55

 

0,1313

031/56

 

0,1090

051/1

a–g

12,4954

015

 

23,9160

057

 

2,7662

010/22

 

1,7707

010/25

a–g

8,6931

014/1

a–c

11,9420

014/3

 

0,1895

016/5

 

0,9513

016/6

 

0,7766

012/9

 

0,1100

035/7

 

0,5395

035/9

 

0,1816

011

a–n

43,3479

012/4

a,b

0,8704

012/15

 

1,0898

013

a–c

38,8496

014/7

 

10,1084

016/22

a,b

33,7801

019

 

29,9993

020

a–c

40,2023

021/2

a,b

7,7565

023

 

17,6146

025

a–c

44,4488

026/3

a–j

8,8959

027/9

 

0,7841

027/13

a,b

0,8574

031/45

 

0,5474

035/29

 

0,1669

035/30

 

0,5816

038/2

 

0,3770

039/3

 

0,2697

039/4

 

0,7463

039/8

 

0,0618

039/10

 

0,0853

039/13

 

0,7054

010/23

 

2,2119

0l0/27

 

9,1970

016/29

 

4,0221

035/19

 

0,0586

035/61

 

3,4528

035/64

 

0,7193

016/21

 

0,2669

016/24

 

0,4992

016/25

a,b

13,2882

016/26

 

2,5479

016/28

a–d

15,4854

016/30

 

0,3276

021/3

a–c

8,0694

026/4

a,b

0,4327

027/1

a–1

29,4523

027/19

 

0,2338

029/4

a–c

6,1978

029/8

a–c

7,5558

029/9

a–c

12,9469

029/17

 

0,3298

031/18

a–c

21,2444

031/62

 

2,4159

031/71

a–j

29,3131

035/60

a–c

1,8476

035/62

 

2,7662

035/65

a–p

98,6414

038/1

a–d

17,9990

039/1

a–r

95,6292

039/47

 

0,5395

044/1

a–j

46,2975

046/6

a–t

61,1686

046/7

a–m

54,9909

048/1

 

1,1458

048/10

 

1,9770

048/14

a–m

38,5382

051/16

a–l

79,7928

051/17

a–r

121,9851

053/24

a–s

93,1259

053/25

a–n

37,6124

058/52

a

6,9804

Egyéniek

 

203,5638

összesen

 

1541,4716

IZSÁK

 

 

070

 

2,2037

075/1

 

0,6467

075/2

 

0,3320

080

 

0,1158

081

 

0,6819

083/2

 

0,0777

084

 

0,2057

0537/2

 

0,3194

0543/2

 

1,5797

082/2

a–d

394,2441

0540/1

a–f

92,7012

0541/3

 

0,2374

0541/2

a,b

1,5692

0543/17

 

4,2422

0543/9

a,b

1,2940

0543/11

 

1,5052

071

a–h

69,4297

072

a–c

32,0091

074

 

2,0659

076

 

1,9940

078/1

 

38,8413

078/2

a–d

117,4483

079

a,b

34,4462

83/1

 

34,8602

083/3

 

3,7999

085

 

13,8219

0533/1

 

5,6917

0534

a–p

65,0218

0535

a–d

60,0569

0536/1

 

15,4423

0536/2

a,b

10,0815

073

 

3,5182

0532

 

7,1523

0531

 

0,6186

0539

 

2,9913

0537/5

a,b

7,0800

0538/2

 

14,4370

0540/2

 

5,3950

0541/1

a,b

27,9906

0542/1

a–c

14,5377

0543/8

a–h

62,2512

0543/10

a,b

35,8223

0543/13

a,b

4,6382

0543/16

 

2,2548

0529

a,b

48,4221

0530/5

 

0,9351

0537/1

a,b

34,8376

0537/4

a,b

4,8843

082/1

 

0,6834

0530/4

a–c

49,2655

0533/2

a–c

7,5401

0538/1

a–c

99,8647

0542/2

 

0,5309

0543/12

a–j

8,0493

0543/15

a–j

18,8151

Egyéniek

 

1,0967

Összesen:

 

1470,5786

KEREKEGYHÁZA

 

 

078/2

a–1

53,5183

078/4

a–j

57,2734

078/6

j–ből

12,5739

Egyéniek

 

0,4946

Összesen

 

123,8602

KUNSZENTMIKLÓS

 

 

0162/6

 

6,9056

0382/4

 

3,5847

0382/5

 

1,0099

0382/6

 

0,3776

0382/7

 

2,5398

0382/8

 

7,0199

0382/9

 

2,5748

0382/10

 

2,3148

032/16

 

400,4946

027

 

1,0490

030

 

0,5253

0127

 

0,4324

0131

 

0,1808

0134

 

0,2660

0138

 

0,3336

0140

 

1,3549

0142

 

0,8137

0144

 

0,5855

0147

 

5,3524

0148

 

1,0404

0150

 

1,2002

0155

 

0,2890

0157

 

2,6727

0159

 

0,5908

0161

 

0,0516

0163

 

0,2880

0168

 

5,2299

0178

 

0,1216

0292/2

a,b

0,4316

0293

 

0,5361

0308/1

 

2,0038

0308/2

 

1,2115

0353

 

0,6889

0354

 

1,6978

0359

 

2,7325

0370/1

 

1,2815

0370/2

 

1,6693

0373

 

3,2781

0377

 

1,4895

0382/2

 

0,2158

0384

 

0,6602

0380

 

0,8536

0397

 

0,5072

0401/2

 

0,1744

0401/3

 

0,2877

0401/4

 

0,1439

0401/6

 

0,2262

0402/3

 

 

0403

 

0,2158

0410

 

0,2086

0169/4

 

3,0414

0169/5

a–t

2,3019

0402/1

 

147,2750

0402/2

 

9,878

0417/2

a,b

40,9354

028

a–s

160,1958

029

a–c

4,1601

0126

a,b

9,8264

0128/5

a–n

24,9551

0128/6

a–m

187,6815

0130

a–m

238,5689

0137

a–d

61,3448

0139

 

16,2170

0141

a–1

105,0536

0143/1

a–1

91,8078

0145

a–z

116,8902

0146

 

2,4641

0149

a–n

219,4467

0151/1

a–m

233,8771

0152/2

a–d

22,3126

033

 

11,3167

0125

 

11,2715

0174

 

10,7810

0306

 

5,3125

0372

 

3,0853

0381

 

4,5808

0415

 

2,9971

0369

 

8,6569

0386

 

0,5211

031

a–m

99,5885

0135/1

a–1

28,6571

0136

a–d

14,6604

032

 

7,6498

0132/2

 

0,2648

0133

 

0,7007

0153

 

9,4913

0295

 

7,6753

0300/1

 

9,7668

0415

 

7,6866

0156/5

 

0,4867

0156/7

a–g

24,1434

0156/8

a–s

129,9908

0162/7

a–c

50,9549

0166

a–z

128,2684

0167/1

a–x

108,6881

0167/2

a–t

40,3672

0170/1

a–1

213,1677

0177

a–d

24,1813

0307/3

a–z

156,1640

0307/5

a–c

105,3625

0358/1

g,h

219,0635

0358/1

l,m

4,9890

0360

a–f

158,4563

0362

a–c

38,8653

0362

f

4,2318

0362

h–l

35,5965

0368/2

a,b

133,8576

0371

a–k

255,6580

0292/1

a–l

61,1656

0294/2

a–z

191,4542

0294

a,b

0,6115

0304/1

r,s

23,8720

0305/4

a–t

78,3948

0305/6

a–c

1,1060

0358/3

a–c

26,0269

368/1

j,k

53,2113

0376

f

51,6876

0380

a–k

310,7640

0382/3

a–t

241,9990

0385/1

a–j

60,0927

0387

a–c

16,6982

0389/1

a–z

134,3183

0389/2

 

0,6197

0390/1

a

18,5480

0401/8

a–z

120,5360

0401/9

a–h

39,7159

0404

a–c

10,7867

0417/1

a–d

70,7205

0152/1

a–b

6,2890

0309/4

a

43,9851

0309/4

c

2,1585

0309/4

f,g

17,1512

0309/4

j

0,1304

Egyéniek

 

15,9442

Összesen

 

6053,7128

LAKITELEK

 

 

093

 

0,3852

095

 

0,0316

0119

 

6,6387

0192

 

0,0478

0196

 

1,9185

0198

 

0,2975

0199

 

0,8937

0200

 

0,1529

092/4

 

3,6024

094

 

0,3805

096

 

11,6496

0137/1

 

76,7896

0137/2

 

10,6820

0195/2

 

16,1119

0197/28

a–r

64,2711

0197/29

a,b

5,0842

0138

 

0,3956

091

a–c

1,3387

090

a–c

4,0034

0136

b,c

18,6307

0139/5

b,c

1,8430

0197/24

a–z

20,9558

0197/25

a–j

16,1641

Egyéniek

 

0,0687

Összesen:

 

262,3372

ORGOVÁNY

 

 

043

 

0,6161

056

 

1,5545

057

 

1,2229

058

 

1,0739

059

 

4,2609

060

 

1,1351

061/6

 

0,2014

062/14

 

0,1629

062/19

 

0,0151

062/25

 

0,2478

062/27

 

0,0647

062/33

 

0,0838

087/12

a–b

0,6086

088

 

0,2000

0338

 

4,6519

058/28

 

457,3750

045/6

 

0,0971

045/7

 

0,6103

045/8

 

0,3395

045/10

 

0,1683

054/129

a–1

17,8077

054/130

a–p

20,7214

055/6

a–h

13,1609

062/35

a–c

9,2970

061/1

 

2,2188

045/11

 

0,9189

054/94

a–b

0,1856

054/95

 

0,2406

061/4

a–b

6,6103

054/78

a–b

1,4048

054/79

 

0,1428

087/17

 

1,1463

061/8

 

1,1096

054/72

 

0,0572

054/82

 

0,0885

055/1

 

8,7373

055/4

 

0,5711

055/8

a–b

2,9475

061/2

 

2,2188

062/18

a–d

5,6755

062/21

 

1,1509

062/24

a–c

1,7998

062/38

a–1

14,9635

062/45

 

3,1726

062/49

a–d

5,0047

062/50

 

1,3876

062/51

a–c

8,1450

084/50

a–n

16,0856

087/15

a–b

1,7404

087/16

 

0,9948

087/18

 

0,7956

087/20

a–n

23,7365

0333

a–b

14,3550

0334/5

a–l

21,6320

Egyéni össz.:

 

6,4894

Összesen:

 

731,4038

SZABADSZÁLLÁS

 

 

023/22

 

1,5106

023/23

 

1,8620

023/25

a–b

0,7844

023/28

a–d

1,8879

023/33

a–c

2,2947

028/1

 

5,2860

068/27

 

1,9422

04

 

0,3006

05

 

17,5783

07

 

0,2543

08

 

0,8790

010

 

1,4433

021

 

0,1187

022

 

1,7497

023/1

a–b

0,5097

023/36

a–b

0,5097

026

 

1,9213

027

 

0,6478

029/1

 

0,3557

029/2

 

1,1387

033

 

0,2010

036

 

0,3280

042

 

0,2165

043

 

4,5379

045

 

0,4960

048

 

0,6423

063

 

0,5348

064/2

 

0,2086

065

 

2,1353

067

 

0,4683

069

 

0,1845

072

 

2,2374

078

 

0,4464

080

 

0,5492

082

 

0,2158

084

 

0,2129

0632/2

 

0,1968

0634

 

0,3679

0636

 

1,7480

0646

 

0,5910

0647

 

1,4663

0649

 

0,2838

0651

 

0,4927

0657

 

0,2928

0659

 

0,2874

0661

 

0,7815

0664

 

0,2773

0669

 

1,8796

0672

 

1,5526

0675/23

 

0,0539

0675/24

 

0,0396

0676

 

0,1957

0677/2

 

0,1611

031/1

a–b

42,2837

0677/5

 

0,2791

09/2

a–c

16,6604

02

 

11,4079

023/37

a–f

38,5561

031/2

 

34,0294

032/1

 

30,2496

046

a–d

41,9556

047

a–f

30,4554

03

a–d

22,8416

06/1

a–s

50,4470

06/2

a–b

0,6747

09/5

a–h

65,7367

024

a–c

27,7813

023/34

a–b

19,7521

023/38

a–d

36,2542

032/2

a–b

29,7720

061/1

a–d

24,2425

064/1

a–h

38,2720

066

a–d

30,2467

075/11

j–t

53,1405

079/1

a–c

41,5388

079/3

 

0,6024

081

a–b

13,9813

083

a–d

18,7141

085/1

a–d

13,3741

0630/1

a–g

58,9160

0631/1

a–f

25,4920

0632/1

 

2,3716

0633

a–g

27,1446

0635/5

 

12,9407

0635/7

 

3,6082

0635/8

 

21,3389

0635/9

 

19,7025

0645/3

a–c

27,7143

0645/5

 

67,9918

0645/6

 

3,6686

0645/7

 

2,0860

0648/1

a–1

105,1643

0650/1

a–k

87,7029

0658/1

a–p

110,5111

0660/18

a–1

60,7899

0662/1

 

1,2589

0662/2

 

2,5320

0662/4

 

4,0282

0662/5

 

16,5446

0662/6

 

10,7083

0662/7

 

0,8776

0662/8

 

43,0879

0663

a–d

14,2496

0670/3

a–h

16,6884

0670/4

a–h

7,4811

0670/5

a–h

36,6772

0671

a–g

45,0366

0673/1

 

0,3381

0673/3

 

12,8688

0673/4

 

27,4173

0674

a–b

18,1505

0675/21

a–p

80,1640

0675/28

 

0,9203

0677/1

a–x

185,8782

Egyéni összesen

 

130,5508

Összesen:

 

2093,1085

TISZAALPÁR

 

 

03/2

a–b

15,4642

079

 

0,7632

03/1

a–g

103,3401

Összesen:

 

119,5675

BÓCSA

 

 

0215/17

 

0,5539

0251/15

 

3,0068

0251/19

 

3,0320

0157

 

0,3572

0161

 

0,7941

0168

 

0,2608

0171

 

0,9438

0173

 

0,1979

0174

 

3,4952

0181

 

1,5450

0184

 

1,3088

0186

 

0,2136

0187

 

0,1511

0189

 

0,1431

0195

 

0,4119

0199

 

0,6463

0200/2

 

0,2392

0201

 

0,0899

0203

 

0,3259

0205/2

 

0,1827

0205/4

 

0,2895

0206/2

 

0,2690

0215/2

 

0,2453

0224/2

 

0,7197

0245

 

0,3632

0248

 

0,1784

0249

 

0,1712

0252

 

1,5332

0253

 

0,7546

0326

 

0,2241

0331

 

0,1921

0251/1

 

901,3884

0146

a

59,3659

0151

a,c

183,6467

0155

 

70,3382

0158/1

a,b

1,2948

0159/1

 

0,1244

0159/2

 

0,1381

0159/3

 

0,1299

0159/4

 

0,1294

0159/8

 

0,2402

0159/9

a,b

0,3525

0159/12

 

3,4520

0160

 

94,7286

0162/1

 

21,2203

0162/22

 

1,0963

0162/23

 

0,1942

0295/1

 

48,2991

0298

 

15,4390

0323

 

69,6475

0324

 

18,5278

0325

 

10,8633

0327

 

3,9933

0354

 

0,2745

0166/11

a

89,0341

066/2

a–c
k–n

22,9222

0198/7

 

0,8740

0205/21

 

0,2060

0205/23

 

0,3400

0205/26

 

0,5080

0207/2

 

2,2200

0215/17

 

0,1240

0215/20

 

1,2450

0215/23

 

0,0935

0216/2

 

0,8380

0222/8

 

0,7780

0158/4

 

0,2525

0159/6

 

0,1183

0159/11

 

0,1230

0162/24

 

0,7053

0162/25

 

0,2273

0172/1

a–r

135,1963

0178/15

 

7,7299

0206/26

 

0,2518

0222/7

a–d

5,2204

0222/9

a–1

63,4155

0223

a–k

52,6567

0224/5

a–j

40,3246

0162/26

 

0,3622

0185/7

 

0,1288

0185/18

a–c

5,7658

0194/7

a–c

6,7456

0194/9

a–d

5,3823

0194/11

a–h

11,3011

0196

 

2,0393

0198/6

a–n

82,2582

0198/8

a–j

30,0601

0200/4

a–g

13,2087

0200/7

a,b

11,6471

0202

a–d

20,4394

0204/9

a–c

1,7767

0204/20

a–k

22,2622

0205/1

 

0,2301

0205/6

a,b

2,3929

0205/11

 

0,6359

0205/20

a–c

10,9501

0205/22

 

0,0377

0205/24

a–r

34,3188

0205/25

 

2,4154

0205/27

 

2,2083

0206/23

a–j

9,3178

0206/27

a,b

0,5754

0206/28

a–f

15,7527

0207/1

a–k

77,1752

0207/3

a–h

42,7298

0208

 

1,0703

0215/15

a–c

18,4843

0215/16

 

0,1147

0215/18

 

1,4374

0215/19

a–d

11,8544

0215/21

a,b

9,7501

0215/22

 

6,5405

0216/1

a,b

16,8543

0216/3

 

5,4050

0246/1

a–f

13,1813

0246/3

 

0,1511

0250/7

 

0,2381

0250/8

 

0,6251

0250/9

 

0,2395

0250/10

 

0,2396

0250/11

 

0,5618

0250/12

 

0,1935

0250/13

 

0,3021

0250/14

 

0,0906

0250/15

 

0,3115

0250/16

a–d

1,7800

0250/17

 

0,0877

0250/18

 

0,0766

0250/19

 

0,2058

0250/20

 

0,5139

0250/21

a–b

0,4212

0250/22

a–c

2,8065

0250/23

 

1,7789

0250/25

 

2,0206

0250/26

 

1,0286

0251/12

 

1,3484

0251/13

 

2,5975

0251/14

 

2,4939

0251/17

 

1,4854

0251/18

 

2,3666

0251/20

 

4,9943

0251/21

 

1,7264

0251/22

 

2,3968

0251/23

 

4,2110

0251/24

 

0,5819

0251/25

 

0,8632

0251/26

 

5,2076

0251/27

a–f

4,3163

0251/28

a–c

1,4027

0251/30

a–k

8,3687

0251/31

a–g

9,3312

0251/32

 

0,4136

0251/33

 

1,6185

0251/34

 

0,1733

EGYÉNIEK

 

46,6115

Összesen:

 

2666,1547

CSENGŐD

 

 

0241/8

 

0,5974

0242/20

 

0,7194

0287/11

a–b

0,5755

0287/13

a–d

0,5751

0235

 

0,9592

0237

 

0,1741

0238/2

 

0,0888

0241/2

 

0,0414

0287/2

 

0,5035

0287/4

 

0,6366

0289

 

0,1086

0291

 

0,0406

0293

 

0,0734

0294

 

0,1424

0296

 

0,1388

0310

 

0,1060

0314

 

0,1806

0316

 

0,2705

0318

 

0,8344

0322

 

0,5460

0324

 

0,3755

0329

 

0,3043

0331

 

0,2338

0335

 

0,9905

0339

 

0,2086

0348

 

0,2590

0349

 

0,2949

0381

 

3,3075

0231/13

a–b

2,5080

0233/7

 

3,2089

0234/1

 

12,2635

0236

a–d

30,4953

0238/1

a–d

24,5813

0238/3

a–b

10,3799

0239/1

 

4,3894

0240

a–b

47,2977

0241/3

a–b

3,6977

0241/39

a–d

8,6416

0243

 

6,1970

0285

 

2,1321

0286

 

0,9783

0312

 

1,8314

0334

 

0,5417

0337

 

0,1892

0224

 

2,7191

0332/3

a–c

5,5267

0332/6

 

0,5395

0336

 

11,9063

0338/1

a–d

9,9225

0320/3

a–f

16,7058

0320/4

 

2,3493

0320/5

a–b

3,0319

0313/3

a–b

6,5143

0315/4

 

2,4785

0319/2

a–c

25,0360

0332/5

a–b

3,6988

0333

a–d

6,8678

0290/1

a–c

2,3018

0290/2

a–b

1,3742

0320/6

a–g

15,6918

0241/9

 

0,8725

0241/24

 

0,2086

0242/12

 

0,6618

0287/6

a–d

28,4140

0287/8

a–j

35,5815

0287/12

a–f

21,5730

0295/1

 

3,3240

0313/1

 

8,1529

0319/4

a–b

4,4412

0321/1

a–h

27,3461

0323/4

a–g

14,9711

0323/5

a–f

11,5093

0325

a–g

6,5704

0326

 

0,2611

0328

a–f

12,8486

0330/1

 

17,0873

0241/11

 

1,3642

0315/3

a–b

13,5627

0317

 

3,5902

0319/3

 

10,0220

0295/2

 

1,7307

0297/1

 

5,1583

0297/2

 

4,9102

EGYÉNIEK

 

63,1453

Összesen:

 

586,5912

FÜLÖPSZÁLLÁS

 

 

099/3

a–b

0,3859

0125/5

a–b

0,2877

0125/6

 

0,2136

0128/5

a–b

0,5754

03

 

8,7712

090

 

0,3197

092

 

0,6175

098

 

4,3440

0107

 

1,1488

0109

 

2,4928

0106

 

4,2455

0113

 

0,1658

0115

 

0,1809

0116

 

0,0950

0119

 

0,5988

0123

 

0,0529

0125/2

a–b

0,7934

0126

 

0,1514

0131

 

0,5212

0133

 

0,5744

0134

 

1,9098

0193

 

0,5690

096/2

 

3,5787

096/5

 

18,2926

0135/2

 

8,3490

0125/2

a–c

44,7187

0110

 

14,6635

0127

 

3,6139

088/1

a–h

37,0357

089/1

a–j

62,9022

091

a–f

12,2222

094/1

a–f

74,9876

0108/10

a–c

13,2357

0108/11

a–k

196,5488

0108/12

 

20,8102

0108/13

 

2,4781

0108/14

 

1,1509

0108/15

 

0,8272

108/16

 

1,1078

0111

 

2,8579

0112/1

a–f

38,8090

0112/10

a–c

13,2356

0112/12

a–d

60,6209

0112/13

 

6,2438

0112/14

 

0,1726

0114/1

a–c

23,1437

0117/3

a–b

10,9338

0117/6

a–b

0,2914

0117/9

 

196,7814

0117/10

a–k

52,2234

0120

a–c

29,7296

0124

 

2,1936

0125/10

 

0,5755

0125/13

 

0,0450

0125/14

 

0,1640

0125/15

 

1,0323

0125/16

a–h

70,1044

0128/9

a,b

36,7592

0129

a,b

5,6823

0130

a–c

10,0663

0135/1

 

4,0498

0135/3

 

2,6888

089/2

a–g

28,8213

0196/1

a–c

32,4159

096/3

 

0,3920

096/4

a,b

6,9056

096/6

 

12,5163

099/1

a1–a14

140,6067

099/1

bl–b8

18,7026

099/1

c1–c10

7,4090

099/1

d1–d8

186,5528

099/1

f

2,4241

0128/10

a–c

20,1413

0132/1

a–g

219,9243

0132/5

a,b

0,2878

Egyéniek

 

19,0527

Összesen:

 

1809,8942

KASKANTYÚ

 

 

057

 

0,1173

067/2

 

1,8404

073/1

 

0,0504

080

 

0,2018

086

 

0,2967

088

 

0,3086

0125

 

18,3340

0147

 

0,2913

0149

 

0,2654

0151

 

2,5860

0153

 

0,2748

067/1

 

0,4100

0153/1

 

1490,0827

058/1

 

16,7967

058/4

 

0,3237

058/5

 

1,0340

058/6

 

1,4315

059/2

 

37,7318

087/1

 

2,0080

087/2

 

0,0899

087/3

 

1,4049

087/4

 

0,1859

087/5

 

0,5036

037/6

 

1,8623

087/7

 

0,9395

087/12

 

0,5337

087/16

 

0,8787

087/22

a,b

1,2610

087/23

 

2,1580

087/24

 

0,8775

087/28

 

1,4721

089/21

 

0,4269

089/22

 

1,4282

0146/2

 

22,5017

0148/5

 

70,6878

0157

 

2,5860

074/2

 

0,5758

076/2

 

0,1856

083/6

a,b

6,0549

083/1

 

5,6752

085/4

a,b

0,7913

085/5

 

0,3161

085/9

a,b

1,8569

085/14

 

0,1536

085/18

 

0,2934

089/1

a–d

11,1428

089/11

 

0,3143

090/3

a–c

5,4439

090/10

a–h

9,4250

090/14

 

0,1079

090/16

 

0,5312

090/18

a,b

1,6534

090/31

a,b

2,0752

092/3

 

0,1111

092/4

 

0,4316

074/15

 

0,3058

076/7

 

0,5715

076/8

a–c

4,7066

076/9

 

0,1776

082/1

 

33,6132

082/4

 

0,6060

082/5

 

1,6890

032/6

 

0,2888

082/7

 

2,0199

090/29

 

2,5895

091

 

8,1274

074/14

a,b

3,3794

074/20

 

1,7264

074/19

a,b

0,6161

056/4

b

1,6307

056/6

a–c

3,4528

081/3

 

5,3968

085/10

 

0,1151

085/12

 

0,2349

085/13

 

0,3230

085/16

a,b

0,4255

087/8

 

1,5976

087/13

 

0,6082

089/7

 

0,2341

089/8

 

0,4500

090/12

 

0,0605

090/13

 

0,9610

090/23

 

0,6995

090/32

a,b

2,9029

092/1

a–g

14,8092

093/1

a–f

11,0762

0140/2

a,b

24,2922

0146/1

a,b

23,2632

074/16

 

0,5812

081/4

 

0,5754

081/5

 

1,6495

081/6

 

0,9923

Egyéniek

 

43,6172

Összesen:

 

1931,6882

PÁHI

 

 

0145/11

a–c

0,7380

018/6

 

146,4779

09/1

 

3,2362

09/2

 

0,6139

012

 

0,7352

014

 

0,3014

016

 

0,2612

018

 

0,1338

023

 

0,1385

027

 

0,5219

028

 

0,1291

029

 

0,2413

031

 

0,3913

035

 

0,5082

037

 

1,4581

039

 

0,9319

0136

 

1,2692

0144

 

0,3723

0147

 

0,4636

0149

 

0,4499

0151

 

0,4284

0153

 

0,4132

0155

 

0,4632

0157

 

0,1719

0159

 

1,3660

0164

 

0,2676

0168/1

 

0,3777

0150/2

a–d

8,3011

025

 

0,9826

010

 

0,6341

020

 

3,5693

041

 

1,7343

011/17

 

2,1713

011/20

a–d

3,4654

0154/12

 

0,1831

0154/21

a,b

2,7208

011/11

a–c

1,2581

011/14

 

2,5611

038/4

a–n

136,9555

038/5

a,b

0,6272

040/1

a–h

57,3785

0145/9

 

0,8822

0145/21

a–d

2,4255

0152/24

 

1,5552

0154/27

a,b

0,7046

011/19

a,b

0,9520

0148/3

a,b

2,0480

0152/13

 

0,5327

0154/8

 

0,4762

0154/17

 

0,3078

0156/1

a–h

12,6534

0156/16

 

1,7486

0158/2

a–d

2,1267

0161/4

a–d

6,4726

0167/1

a–l

27,9834

011/1

a,b

17,0614

011/10

a,b

2,5612

013/1

a–f

13,8381

015

a–g

15,2699

017/2

 

0,5374

017/3

 

0,2453

017/4

a,b

2,1612

019/2

a,b

0,5244

019/5

 

0,5798

019/6

 

0,2698

019/7

 

2,6320

021

a–r

111,7490

022

a–c

5,4781

024

a–d

5,5032

026

a–g

50,5718

030

 

0,5061

032

a–s

64,1862

034

a,b

84,2936

036

a–f

43,3073

0145/8

 

0,1151

0145/28

 

0,3230

0145/36

a,b

0,7467

0145/41

 

0,5338

0148/9

 

0,2029

0148/11

 

0,4402

0148/13

a,b

0,9183

0148/15

a–d

1,0067

0150/1

a,b

28,7628

0152/1

 

0,7941

0152/3

 

0,3000

0152/4

 

1,2380

0152/5

 

0,4833

0152/9

a–c

1,6976

0152/10

a–c

1,5041

0152/16

a,b

0,9175

0152/17

 

1,2171

0152/19

 

0,4255

0152/23

a–c

3,2938

0154/5

a–h

3,9966

0154/11

 

0,1751

0154/16

 

0,1727

0154/24

 

0,7290

0154/26

a,b

2,1810

0154/32

a,d

0,5935

0156/12

 

0,1079

0156/14

 

0,2986

0145/16

 

1,3020

011/18

a,b

1,0567

0145/13

 

0,3964

0145/15

 

0,6546

0145/17

 

3,3514

0145/18

 

1,7264

0145/30

a,b

0,7869

0148/8

 

0,8656

0154/19

 

0,7312

0154/20

 

0,6438

0154/23

 

1,1740

0154/36

 

0,7841

0156/6

 

1,9209

0156/8

 

1,3193

0156/9

a,b

1,0937

0154/14

 

0,2784

0154/15

 

0,2877

011/3

 

1,6286

011/6

 

0,3262

011/7

 

0,9733

011/8

 

4,0282

011/9

 

2,0839

011/21

 

1,6282

011/22

a–c

1,6282

017/1

 

0,3355

019/4

 

1,2225

0145/20

 

0,7794

0145/24

 

0,3251

0148/10

 

1,0157

0152/29

 

0,7388

0152/37

 

0,4517

0152/38

 

0,1619

0154/10

 

0,1745

0154/34

a–c

0,7179

0148/7

 

1,0085

0152/15

a,b

0,7193

0152/31

 

0,0863

0152/33

 

0,2014

0152/35

 

0,0971

0154/4

 

0,3776

Egyéni összes:

 

50,6579

Összesen:

 

1010,4037

DÖMSÖD

 

 

0498

a–c

82,4770

0499

 

0,6995

0500

a–h

82,3137

0501

a–j

33,1422

0502

 

0,5154

0503

a,b

10,2360

0504

 

0,3615

0505

a–c

7,6317

0506

 

0,1849

0507

a,b

6,4812

0508

 

0,2431

0509

 

0,8495

0510

 

0,0845

0511

a–c

42,0204

0512

 

0,5934

0513

a–l

124,8442

0514

 

0,8686

0515

 

53,4301

0516

 

3,1874

0517

 

1,7512

0518

 

3,7466

0519

 

0,2676

0520

 

16,4,007

0521

 

0,4748

0522

 

0,1205

0523

 

17,6815

0524

 

1,1171

0525

 

126,1123

0526

 

0,7787

0527

b–f

134,2404

0528

 

0,3518

0529

 

65,0865

0530

 

0,4780

0531

 

8,9172

0533

 

0,4280

0534

 

20,8105

0535

 

0,3935

0536

 

4,3423

0537

 

0,2329

0538

 

2,4450

0539

 

0,7143

0540

a–c

42,5794

0541

 

0,5952

0542

 

0,4510

0543–tól
0563–ig

 

174,6216

0564/1

 

5,5054

0564/2

 

0,3733

0564/3

 

17,6038

0564/3

 

7,6038

0565

 

0,5819

0566

 

4,4268

0567-től
0581-ig

 

144,4519

0582/1

 

15,5437

0582/2

 

0,1475

582/3

 

3,3668

0583-tól
0590-ig

 

14,7829

0591-től
0616-ig,

 

82,4638

0617-től
0628-ig

 

25,2017

0629

a–b

8,8478

0630-tól
0641-ig

 

92,3021

0642-től
0667-ig

 

72,3017

0668-tól
0683-ig

 

29,1349

0686-tól
0708-ig

 

43,8864

0715

 

0,5916

0716

 

2,1490

0717

 

0,5568

0719

 

5,8848

0720

 

1,1103

0721

 

20,4991

0726

 

0,9840

0727

 

30,0939

0728

 

0,2018

0729

 

5,9773

0730

 

0,1334

0731

 

18,5522

0732

 

0,1521

0733-tól
0758-ig

 

156,5861

0759

 

3,1323

0761

 

3,5441

0762

 

0,1032

0763

a–b

10,6392

0764-től
0776-ig

 

133,5126

0778

 

52,0813

0779

a–b

53,3542

0780

a–h

118,0510

0781

 

0,5420

0782

a–c

17,6678

0783

 

3,0823

0784

a–b

22,3805

0786

a–j

140,4638

0787

 

3,3021

0792

 

1,0923

0793

 

0,5665

0794/1

a

42,9979

0831

 

2,9352

0832

 

1,4408

0833

 

28,2711

0834

 

0,5704

0835

a–b

289,8271

0836

a–f

193,2113

0837

 

0,9956

0838

 

1,2894

0840

a–j

479,3336

0841-től
0850-ig

 

57,9952

0983

a–c

266,7973

0984

 

6,1262

0985

 

2,1177

0986

 

0,8211

0987/1

 

2,8353

0987/2

 

0,0590

0988-tól
01008-ig

 

27,3560

01009-től
01034-ig

 

33,5729

01035-től
01060-ig

 

28,7514

01061

 

2,6029

01062

 

0,0579

01063

 

0,0928

01064

 

1,4577

01065

 

0,6909

01087

d–n

243,9371

01088/1

 

0,7611

01088/2

 

0,0874

01089

a–f

292,9763

01091

 

2,5659

0497

 

4,6774

0760

 

7,1066

0777

 

6,7462

0839

 

1,4084

01090

 

5,3378

01066

 

1,2768

0496/2

 

211,5565

0496/1

a–b

211,5564

0788

 

3,0853

Összesen:

 

4902,4968

KISKUNLACHÁZA

 

 

0556/4

a–b

0,5514

0556/3

a–c

72,7777

Összesen:

 

73,3291

A./ Kiskunsági Nemzeti Park területkimutatása művelési áganként

 

Művelési ág

Összesen

szántó

rét

szőlő

kert

gyümölcsös

legelő

nádas

erdő

kivett

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

I. Tőserdő, tiszaugi
Holt-Tisza

17

7984

14

9818

 

7632

 

 

 

 

97

8215

14

6447

209

4515

26

4436

381

9047

II. Kiskunsági szikes
puszta

2068

2520

650

6905

2

7737

 

 

 

 

7110

4724

11

1118

41

0814

1145

1569

11029

5387

III. Kiskunsági szikes
tavak

1309

6081

122

1378

2

6741

 

 

 

 

1488

4262

39

7312

 

0719

940

3534

3903

0027

IV. Fülöpházai homokbuckák

341

9017

160

7946

73

9369

 

 

1

4905

570

7781

161

9764

100

1333

254

3203

1665

3318

V. Izsáki Kolon-tó

263

6584

1097

3448

5

4420

 

 

1

0071

589

2041

407

8446

211

5957

151

7047

2727

8014

VI. Bócsa-Bugac bucka-
világa és homokpuszta

908

1507

626

7598

125

6177

 

 

8

0644

1101

2326

146

8104

4012

2019

3991

4145

10920

2520

Kiskunsági NP. Területe összesen

4909

3693

2672

7093

211

2076

 

 

10

5620

10957

9349

782

1191

4574

5357

6509

3934

30627

8313

Bács-Kiskun megyében

4140

6793

2114

8261

211

2076

 

 

10

5620

7857

2943

773

1713

4561

3385

5982

9263

25652

0054

Pest megyében

768

6900

557

8832

 

 

 

 

 

 

3100

6406

8

9478

13

1972

526

4671

4975

8259



B/ A Kiskunsági Nemzeti Park területének megoszlása tulajdonos csoportonként

 

 

Művelési ág

 

szántó

rét

szőlő

kert

gyümölcsös

legelő

nádas

erdő

kivett

Összesen

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ha

m2

ÁLLAMI TULAJDON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Községi Tanácsok kezelésében

123

0456

259

3386

 

9337

 

 

 

 

625

5152

15

3060

 

1417

297

3968

1321

6776

Kiskunsági Erdő- és
Fafeldolgozó Gazd.

20

4232

13

4302

3

2214

 

 

 

1223

9

5371

7

8766

4020

9201

9

9263

4085

4572

Állami Gazdaságok

1384

4448

870

5974

 

 

 

 

 

 

4174

7538

219

0717

115

6378

570

3008

7334

8063

Vízügyi szervek

26

8242

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

3215

145

5618

175

7075

KPM

 

9655

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

123

9305

124

8960

Egyéb állami

85

7970

26

0748

 

3506

 

 

 

 

93

1075

242

2158

26

8552

3873

4919

4347

8928

Állami tulajdon összesen:

1641

5003

1169

4410

4

5057

 

 

 

1223

4902

9136

484

4701

4166

8763

5020

6081

17390

4374

SZÖVETKEZETI TULAJDON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezőgazdasági Termelőszövetkezetek

208l

4101

1003

0981

40

8933

 

 

1

5484

5262

0721

169

3578

249

2836

l052

9843

9860

6477

Mezőgazdasági Szakszövetkezetek

1000

3952

434

7698

15

1646

 

 

2

0847

645

1943

128

2912

137

8620

338

2826

2702

0244

Szövetkezeti tulajdon összesen

3081

8053

1437

8679

56

0379

 

 

3

6331

5907

2664

297

6490

387

1456

1391

2669

12562

6721

Magántulajdonú terület

186

0637

65

4004

150

6640

 

 

6

8066

147

7549

 

 

20

5138

97

5184

674

7218

Mindösszesen:

4909

3693

2672

7093

211

2076

 

 

10

5620

10957

9349

782

1191

4574

5357

6509

3934

30627

8313

Az 1800/1974. számú OTvH elnöki határozat 3. sz. melléklete


Irányelvek
a Kiskunsági Nemzeti Park Kezelési Szabályzatához

1. Tervek jóváhagyása, engedélyezési eljárás

a) A Kiskunsági Nemzeti Park (továbbiakban: KNP) területét, vagy rendeltetését érintő tervek jóváhagyásához és módosításához, hatósági engedélyek kiadásához a KNP Igazgatóság hozzájárulása szükséges. Az engedélyek kiadásáról az engedélyező hatóság egyidejűleg tájékoztatja a KNP Igazgatóságot.
b) A KNP területét és rendeltetését érintő, már jóváhagyott rendezési és egyéb terveket és hatósági engedélyeket felül kell vizsgálni és szükség esetén el kell végezni a KNP rendeltetésének megfelelő módosításokat.

2. Földhasználat

a) A KNP területén művelési ág változtatásának, valamint a földnyilvántartási földrészletek alakja és terjedelme megváltoztatásának engedélyezéséhez a KNP Igazgatóság hozzájárulása szükséges.
b) A legelő, rét, nádas és az erdő művelési ágak, valamint a művelés alól kivett terület csoportjában a természetes vizes területek elsődlegesen szolgálják a nemzeti park rendeltetését, ezért ezek művelési ágának megváltoztatásához csak kivételes esetben és csak a nemzeti park érdekeinek megfelelően lehet hozzájárulni.
c) A korábban földhivatali engedély nélkül megváltoztatott művelési ágakat felül kell vizsgálni, és intézkedni kell a KNP rendeltetésének megfelelő művelési ág kialakításáról.

3. Építésügyek

a) A KNP területén területfelhasználás, telekalakítás, építés (magas- és mélyépítés, vonalas létesítmények) és használatbavétel engedélyezéséhez a KNP Igazgatóság hozzájárulása szükséges.
b) A KNP szigorúan védett területein építményeket és egyéb létesítményeket nem szabad elhelyezni, kivéve azokat, amelyek a nemzeti park rendeltetését szolgálják.
c) A KNP területén ipari létesítmény nem telepíthető. A mezőgazdaság új nagyüzemi létesítményeit is a KNP-n kívül kell elhelyezni.
d) A KNP területén az épületek külső megjelenésében elsősorban a táj jellegének megfelelő népi építészeti formákat kell alkalmazni. A népi építészeti, jellegzetes tanyai, major, települési és pásztor emlékeket, valamint a műemlékeket fokozott gondossággal kell megőrizni.

4. Közlekedési kérdések

a) A KNP területén közforgalmi közlekedés csak a közutakon, illetőleg az e célra kijelölt dűlő- és gyalogutakon, valamint nyomvonalakon megengedett. A közforgalmi utak kijelölését az illetékes hatósági és gazdálkodó szervekkel egyetértésben a KNP Igazgatóság végzi. A közlekedés szabályozását, korlátozását útmutató táblákon kell az áthaladókkal ismertetni. A közlekedést úgy kell szabályozni, hogy az érintett szervek és a lakosság jogos igényeit figyelembe véve, a természeti értékek zavartalansága a legnagyobb mértékben biztosítható legyen.
b) A KNP területén – a jelentősebb természeti értékek védelmének biztosítása érdekében a saját használatú útvonalakon, nyomvonalakon – a forgalom eltereléséhez és korlátozásához fel kell használni a közlekedést gátló természeti adottságokat, illetőleg ilyen, tájképet nem zavaró létesítményeket (árok, elárasztás, nádas, stb.) kell kialakítani.

5. Vízügyi kérdések

a) A KNP területén fokozott figyelmet kell fordítani a védett természeti állapot fenntartását szolgáló optimális talaj- és felszíni vízháztartás és vízminőség biztosítására.
b) A KNP-re kiható vízügyi munkák, vízilétesítmény és vízhasználat engedélyezéséhez a KNP Igazgatóság hozzájárulása szükséges.
c) A KNP területére szennyvizet rávezetni nem szabad. A szennyvizek esetleges átvezetését a komplex területrendezési és fejlesztési tervben meg kell tervezni. A szigorúan védett területekre szennyvizet tisztított állapotban sem szabad bevezetni.
d) A csatornák létesítése, tisztítása és kotrása, valamint a műszaki létesítmények építése során kikerülő földet egyenletesen elterítve kell elhelyezni és gondoskodni kell a tájjellegnek megfelelő növénytelepítésről. A régebbi elhanyagolt depóniákat is rendezni kell.
e) A természeti és táji értékek megőrzése, a legelők, rétek, és az egyéb természetes vizes területek megfelelő vízellátásának biztosítása és általában a védett állapot fenntartása és fejlesztése érdekében ellátandó vízügyi feladatokat, valamint a KNP egységes vízügyi kezelésének módját az Országos Vízügyi Hivatal az OTvH-val egyetértésben határozza meg.
f) A KNP vízügyi kezelését a Középdunavölgyi Vízügyi Igazgatóság (Budapest), az Alsódunavölgyi Vízügyi Igazgatóság (Baja), a Középtiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (Szolnok) és az Alsótiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (Szeged) a KNP Igazgatósággal egyetértésben végzi.

6. Legelők, rétek

a) A legelőket továbbra is legeltetéssel kell hasznosítani. A pusztai legelők – természetvédelmi szempontokkal egyeztetett – fokozottabb kihasználása, valamint a táj jellegének és természeti értékeinek megőrzése érdekében a külterjes legeltetés fokozására kell törekedni.
b) A réteket és legelőket feltörni és fásítani, valamint a természetes viszonyokat egyéb módon megváltoztatni nem szabad.
c) A rétek rendszeres kaszálásáról – a természetvédelmi jelentőségű növények és a madárfészkelő helyek egyidejű védelmének biztosításával – gondoskodni kell. A korlátozások helyét és időpontját a KNP Igazgatóság közli az érdekeltekkel.

7. Állattenyésztés és az ősi magyar háziállatok védelme

a) A kiveszőfélben levő őshonos és honosodott háziállatokat eredeti környezetben és hagyományos, szabad tartási körülmények között meg kell őrizni az e célra szükséges állomány fenntartásával.
b) A védett természeti állapot fenntartását szolgáló állattenyésztési előírásokat, továbbá a kiveszőfélben levő őshonos és honosodott állatfajták állományának megóvását és fejlesztését, valamint a pusztai tartás módját a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az OTvH-val egyetértésben szabályozza.

8. Erdők, fásítások

a) Elsősorban a természetes erdőtípusok, valamint az alföldfásításra legjellemzőbb kultúrállomány-típusok fenntartására kell törekedni. Az ilyen célra kijelölt és az egyéb természeti, tájképi értékeket tartalmazó erdőket az üzemtervekben természetvédelmi rendeltetésre kell besorolni.
b) A KNP rendeltetésének figyelembevételével ki kell jelölni, és az üzemtervekben megfelelően kell besorolni az egyéb különleges célú (üdülési, védelmi és vadgazdálkodási rendeltetésű) erdőket.
c) Az a) és b) pontokban nem érintett erdők elsődlegesen továbbra is a termelés céljait szolgálják. A termelési célú erdőkezelés során azonban a tájképet és a természeti állapotot legkevésbé zavaró módszereket, eljárásokat (magasabb vágásérettségi kor, kis kiterjedésű – de legfeljebb 10 ha nagyságú – vágásterületek, természetes, vagy azt megközelítő felújításmód és célállomány, stb.) kell alkalmazni. A felújítások során a természetes terepalakulatokat megváltoztatni nem szabad.

9. A vadállomány természetvédelmi kezelése

a) A vadállomány kezelését a természetvédelmi szempontok figyelembevételével, a biológiai egyensúly fenntartását célzó „Vadállomány természetvédelmi kezelési terve” szerint kell végezni. A tervkészítés alapelveit a MÉM Vadászati- és Vadgazdálkodási Főosztálya az OTvH-val egyetértésben állapítja meg. A vadállomány természetvédelmi kezelésének tervét az OTvH a MÉM fenti főosztályával egyetértésben hagyja jóvá.
b) A KNP területén csak a vadállomány természetvédelmi kezelési tervében meghatározott vadkilövést, befogást szabad végezni. A vadállomány szabályozását elsősorban a november 1. és január 31. közötti időszakban kell elvégezni.
c) Biztosítani kell a Kiskunság vizes területeinek, mint a legjelentősebb hazai vízimadár gyülekező és átvonuló helyek közé tartozó területeknek a zavartalanságát. Ezért a KNP szigorúan védett területein a vízivad vadászata tilos és csak a biológiai egyensúly érdekében kivételesen szükségessé váló természetvédelmi kezelési beavatkozás engedhető meg.
d) A vadállomány természetvédelmi kezelése keretében végezhető dúvad ritkítás során a kevésbé szelektív eljárásokat (mérgezés, csapdázás stb.) nem szabad alkalmazni.

10. Halászat, horgászat

a) Halászat és horgászat csak a KNP Igazgatóság és a MÉM Országos Halászati Felügyelősége által együttesen meghatározott vizeken, a természeti értékek zavarása nélkül folytatható. Halászni csak a hagyományos módszerekkel és eszközökkel szabad.
b) A KNP Igazgatóság az érintett halászati szövetkezetekkel és horgászegyesületekkel az egyes vízfelületekre vonatkozó és a természetvédelem érdekeit előtérbe helyező megállapodást köt.

11. Nádgazdálkodás

a) A KNP területén levő nádasok elsősorban természeti értékeik fenntartását és a védett madárfajok háborítatlan fészkelését szolgálják. A nád levágását a KNP Igazgatóság a nádfelújítási és a természetvédelmi érdekek összehangolásával – a gazdálkodó szervek bevonásával – szabályozza, részletesen meghatározva a gazdálkodó szervek számára az egyes jelentősebb nádasokra vonatkozó előírásokat.
b) A KNP területén február 15. és október 15. között szüneteltetni kell a nád, a sás, a gyékény és az egyéb vízinövényzet levágását, égetését, kiszállítását és egyáltalán a vízi élővilág háborítását.

12. Szántók, szőlők, gyümölcsösök

a) A KNP területén levő szántók, szőlők, gyümölcsösök – a természetvédelmi értékek gondos kímélete mellett – továbbra is hasznosíthatók. Elsősorban olyan növényfajták termesztésére kell törekedni, amelyek természetvédelmi célokat is szolgálnak (repce, lucerna és egyéb pillangós növények).
b) A nemzeti park területén eddig nem termelt, jellegükben tájidegen növényeket termelni nem szabad.

13. Növényvédelem

A kártékony élőszervezetek elleni védekezést úgy kell végezni, hogy az más vadon élő állat- és növényfajt ne veszélyeztessen. A szükséges növényvédelmi munkákat a 43/1968. (XII. 6.) MÉM számú rendelet, valamint az 1/1966. (VIII. 3.) FM–Eü M számú rendelet szerint kell végezni.

14. Géntartalékok védelme

A KNP területén természetes körülmények között fenntartandó növényi és állati géntartalékok (génbakok) kijelöléséről a MÉM az OTvH-val egyetértésben gondoskodik. E génbakok fenntartásához szükséges természeti viszonyok megőrzésének és védelmének módját a KNP komplex területrendezési és fejlesztési tervében a MÉM-mel egyetértésben elő kell írni.

15. Bányászat

A KNP területén új bánya nyitása, bányabővítés nem engedélyezhető. A jelenleg működő, kavics-, homok-, agyag- és egyéb bányákat, valamint a tőzegkitermelést folyamatosan meg kell szüntetni, és gondoskodni kell a területi viszonyok tájjellegnek megfelelő helyreállításáról.
A KNP területén folytatott szénhidrogén kutatást, kitermelést és elszállítást az OTvH és a Nehézipari Minisztérium által szabályozott módon kell végezni.

16. A pusztai életforma megőrzése

Fokozott figyelmet kell fordítani a kiskunsági pusztai életforma és állattartás jellegzetességei, valamint a pásztorszokások és a pásztorok jellegzetes népművészeti tevékenységeinek megőrzésére, ápolására, eredeti, hiteles formában történő bemutatására.

17. Tanyavilág

Az alföldi parasztság egykori életformáját tükröző tanyavilág jellegzetes emlékeit (tanyák, melléképületek, udvarok, gazdasági felszerelések, stb.) meg kell őrizni, és fent kell tartani. A KNP-ben megőrzendő tanyák környékén – a hagyományos növény- és állatfajták fenntartására törekedve – elő kell segíteni a jellegzetes tanyasi és kisparcellás mezőgazdasági termelést, kertgazdálkodást és állattartást. A megőrzendő tanyákat a KNP komplex területrendezési és fejlesztési tervében kell kijelölni.

18. Háziipar, népművészet

A KNP területén és megfelelő körzetében gondoskodni kell a házi és kisipar (szíjgyártó, kékfestő, kovács, fazekas stb.) támogatásáról, valamint a népművészet táji jellegzetességek megőrzéséről, fejlesztéséről és bemutatásáról.

19. Tájrekonstrukció, tájvédelem

a) A kiskunsági táj természetes jellegét zavaró, nem üzemeltetett létesítményeket (használatlan épületek, kikapcsolt csatornák, árkok, felhagyott szántók és elgazosodott legelők stb.), továbbá a tájképet károsan befolyásoló fásításokat meg kell szüntetni, és a táj jellegét vissza kell állítani.
b) A védett tájképet zavaró használt épületeket, létesítményeket arra alkalmas helyre át kell telepíteni, illetőleg zavaró hatásukat átalakítással, takarófásítással vagy egyéb módon meg kell szüntetni.
c) A táj jellegzetes felszíni alakzatait (buckák, egyéb homok formációk stb.) meg kell őrizni, természetes állapotukat fenn kell tartani.
d) Gondoskodni kell a KNP-ben levő tanyák és egyéb létesítmények környezetének tájba illő rendezéséről és a tájjellegnek megfelelő fenntartásáról.
e) Fokozott figyelmet kell fordítani a vonalas létesítményekkel (vezetékek, utak, csatornák, árkok stb.) kapcsolatos tájvédelemre. Az ilyen létesítmények elsősorban a nemzeti parkon kívül, illetőleg a KNP területén rejtetten (föld alatt, erdőszegély mentén, nyíladékon stb.) helyezhetők el.

20. Tudományos kutatás, oktatás

a) A KNP területén biztosítani kell a természeti és kulturális értékek, valamint a természeti összefüggések, kölcsönhatások feltárásának, vizsgálatának zavartalan feltételeit és az oktatásban történő hasznosításukat, bemutatásukat.
b) További kutatásokkal, megfigyelésekkel fejleszteni kell a KNP kezelésének és védelmének tudományos szakmai alapját.
c) A KNP területén végzendő tudományos kutatások egymás közötti, valamint a természet- és tájvédelem érdekeivel történő összehangolására távlati és éves kutatási tervet kell készíteni, melyet a Magyar Tudományos Akadémia illetékes osztályaival, a KNP Tanáccsal és az OTvH-val egyeztetni kell.
d) A természetvédelmi értékek háborítatlanságának és a pusztai tájkép zavartalanságának biztosítása érdekében a KNP területén kutatások, kísérletek és gyűjtés végzéséhez a KNP Igazgatóság engedélye szükséges.

21. Látogatás, ismeretterjesztés

a) A KNP természeti és kulturális értékeinek, jellegzetes tájképi szépségének széles körű megismertetésére, valamint a természetjárás, a természetben történő sportolás és felüdülés feltételeinek biztosítására a védelemmel összehangolt látogathatóságot kell biztosítani. E célból – a komplex területrendezési terv részeként – részletes tervet kell készíteni.
b) Meg kell határozni a nemzeti park szabadon látogatható, korlátozottan látogatható és látogatás elől elzárt területeit, valamint a látogatás részletes szabályait, különös tekintettel a térbeli, útvonalbeli, időszaki, csoportvezetési, jármű korlátozásokra. A szabadon látogatható területek közé elsősorban a már kialakult idegenforgalmi bemutatóhelyeket, parkerdőket és egyéb kiránduló helyeket kell besorolni.
c) A látogatás zavaró hatásának kiküszöbölését és a védelem céljait szolgáló berendezéseket fokozatosan kell létrehozni, és a korlátozottan látogatható területeket ezzel párhuzamosan kell megnyitni a látogatók számára.
d) A védett madarak fészkelő helyeinek környékén fényképezni, filmezni – a zavarás elhárítása érdekében – csak a KNP Igazgatóság engedélyével szabad.
e) A szállóhely, továbbá a kereskedelmi és egyéb ellátó hálózat fejlesztését elsősorban a KNP-n kívül, az oda vezető utak mentén kell biztosítani, ezek csak másodsorban létesíthetők a KNP szabadon látogatható területein. Az ilyen létesítményeket táji jelleggel kell kialakítani és üzemeltetni.

22. Egyéb előírások

a) A KNP területét és rendeltetését érintő, korábban kiadott és jelenleg hatályos működési szabályokat, üzemeltetési előírásokat, termelési és szervezési intézkedéseket felül kell vizsgálni és szükség esetén el kell végezni a KNP rendeltetésének megfelelő módosításokat.
b) A KNP Tanács (továbbiakban: Tanács) feladata a KNP természeti és kulturális értékei feltárásának, fejlesztésének, védelmének, valamint tudományos, oktatási, ismeretterjesztési és idegenforgalmi hasznosításának elősegítése, véleménynyilvánítással, valamint állásfoglalás a KNP-vel kapcsolatos azon kérdésekben, amelyekben a KNP Igazgatóság vagy az OTvH a Tanács véleményét kéri.
A Tanács titkára a KNP igazgatója. A Tanács évente legalább kétszer ülésezik. Az ülések időpontját, helyét és napirendjét a Tanács elnöke és titkára együttesen határozzák meg. Az ülések anyagát a titkár terjeszti elő, illetőleg két héttel az ülés előtt írásban megküldi a tagoknak. A Tanács működésévei kapcsolatos dologi kiadásokat a KNP Igazgatóság költségvetésében kell előirányozni és biztosítani.
2

Utóbb a törvényerejű rendeletet, valamint végrehajtási rendeletét az 1982: 4. törvényerejű rendelet és a végrehajtásáról szóló 8/1982. (II. 15.) MT rendelet, az utóbbit a jelenleg hatályos 1996: LIII. törvény hatályon kívül helyezte és a kérdéskört újra szabályozta. Lásd még végrehajtási rendeletét a 166/1999. (XI. 19.) Korm. rendeletet.

3

A Kiskunsági Nemzeti Park területeinek elnevezésére és megváltozott kiterjedésére lásd a 22/1996. (X. 9.) KTM rendelet alapján módosított 7/1990. (IV. 23.) KvM rendelet 14. §-ának (7) bekezdését.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére