• Tartalom

124/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet

124/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet

az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény hatálya alá nem tartozó radioaktív anyagok, valamint ionizáló sugárzást létrehozó berendezések köréről1

2008.05.16.

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény (a továbbiakban: At.) 67. § b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § (1) Nem tartozik az At. hatálya alá az a radioaktív anyag,

a) amelyben a radionuklid teljes aktivitása, vagy

b) amellyel kapcsolatos tevékenység során az anyagban előforduló radionuklid egységnyi tömegre vonatkoztatott aktivitás koncentrációja

nem haladja meg a külön jogszabályban meghatározott mentességi szintet.

(2) Nem tartozik az At. hatálya alá az ionizáló sugárzást létrehozó, radioaktív anyagot nem tartalmazó

a) 30 kV-nál nagyobb feszültségkülönbséggel üzemelő – az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatala (a továbbiakban: ÁNTSZ OTH) által jóváhagyott típusú – elektromos berendezés, ha normál üzemelési körülmények között a berendezés bármely hozzáférhető felszínétől mért 0,1 m távolságban a dózisteljesítmény 1 μSv h–1-nál nem nagyobb;

b) bármely képmegjelenítésre szolgáló katódsugárcső vagy 30 kV-nál nem nagyobb feszültségkülönbséggel üzemelő elektromos berendezés, ha a normál üzemelési körülmények között a berendezés bármely hozzáférhető felszínétől mért 0,1 m távolságban a dózisteljesítmény 1 μSv h–1-nál nem nagyobb, valamint

c) az elektronmikroszkóp.

2. § (1) Mentesül az At. hatálya alól az a radioaktív anyagot tartalmazó berendezés, amelyre a benne lévő radioaktív anyagra vonatkozó 1. § (1) bekezdése szerinti feltételek nem teljesülnek, azonban

a) az ÁNTSZ OTH által jóváhagyott típus és a benne található radioaktív anyag végleges elhelyezésére vonatkozó feltételeket az ÁNTSZ OTH meghatározta, és

b) a radioaktív anyagot zárt sugárforrás formájában tartalmazza, amely hatékonyan megakadályozza a radioaktív anyaggal történő közvetlen érintkezést és az anyag kijutását a környezetbe, és

c) normál üzemelési körülmények között a berendezés bármely hozzáférhető felszínétől mért 0,1 m távolságban a dózisteljesítmény 1 μSv h–1-nál nem nagyobb.

(2) Az 1. § (2) bekezdésének a) pontjában és az (1) bekezdésben meghatározott berendezések tekintetében a mentességről az ÁNTSZ OTH igazolást ad ki.

3. § (1) Rendeltetésszerű használat esetén a radioaktív anyagot tartalmazó használati cikkek közül nem tartozik az At. hatálya alá a

a) radioaktív anyagú világító festéket tartalmazó műszer és óra,

b) beépített radioaktív sugárforrással működő – transzurán elem esetén 100 kBq-nél kisebb aktivitású radioaktív izotópot tartalmazó – füstérzékelő,

c) természetes izotóp összetételű tóriumot tartalmazó fényforrás és hegesztőpálca,

d) radioaktív izotópot tartalmazó (hideg) irányfény,

ha a használattal érintett természetes személyek – ide nem értve azon munkavállalókat, diákokat vagy gyakornokokat, akik szakirányú elfoglaltságuk időtartama alatt foglalkozási sugárterhelésnek vannak kitéve, továbbá azon személyeket, akiket a dóziskorlátok alkalmazási körén kívül eső, orvosi sugárterhelés ér – várható effektív dózisa a mentesített forrásból vagy tevékenységből egy év alatt 10 μSv nagyságrendű, vagy annál kisebb, valamint az egyéves tevékenységből származó lekötött kollektív effektív dózis nem több, mint egy személy X Sv körüli érték, vagy a sugárvédelem optimálásának eredménye a mentesítés.

(2) Nem tekinthető rendeltetésszerű használatnak az (1) bekezdésben megjelölt használati cikkek előállítására, termelésére, szerelésére, javítására, tárolására irányuló ipari, illetve szolgáltató tevékenység.

4. § Nem tartoznak az At. hatálya alá az engedélyezett kibocsátásból származó radioaktívan szennyezett anyagok.

5. § Az ionizáló sugárzás jellegének és mértékének meghatározására az e rendelet mellékletében szereplő fogalmakat kell alkalmazni.

6. § E rendelet nem mentesít a nukleáris anyagok nyilvántartásával és ellenőrzésével kapcsolatban az 1972. évi 9. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a Magyar Népköztársaság és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség között a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés szerinti biztosítékok alkalmazásáról aláírt egyezményben elvállalt kötelezettségek teljesítése alól.

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

(2)–(3)2

Melléklet a 124/1997. (VII. 18.) Korm. rendelethez


Fogalmak

Aktivitás (A)
Különleges energiaállapotú radionuklid adott időpontban a következőképpen meghatározott mennyisége:
A = dN/dt,
ahol dN az adott energiaállapotból a dt időintervallum alatt bekövetkező spontán magátalakulások számának várható értéke. Az aktivitás egysége: sec–1, az egység neve: becquerel (Bq).

Aktivitás koncentráció (cA)
Radioaktív, folyékony vagy légnemű anyagban a V térfogatra vonatkozó A aktivitás:
cA = A/V
A gyakorlati sugárvédelemben, szilárd anyagokra nézve, az aktivitás koncentrációt a tömegre vonatkoztatott aktivitásban szokás megadni, becquerel/gramm (Bq/g) egységben.

Becquerel (Bq)
Az aktivitás egységének neve. Egy becquerel egyenlő az egy másodperc alatt végbement egy magátalakulással:
1 Bq = 1 s–1
Effektív dózis (E)
Az emberi test összes szövetére vagy szervére (T) vonatkozó, súlyozott egyenérték dózisok (HT) összege:
ahol wT a T szövet vagy szerv súlytényezője, wR az R típusú sugárzás súlytényezője, DT,R az R sugárzástól származó, T szövetben vagy szervben elnyelt dózis átlagértéke. Az effektív dózis egysége a sievert (Sv).

Egyenérték dózis (HT)
Az R típusú és minőségű sugárzás súlytényezőjével súlyozott, a T szövetben vagy szervben elnyelt dózis:
HT,R = wR DT,R
ahol wR az R típusú sugárzás súlytényezője, DT,R a T szövetben vagy szervben elnyelt dózis átlagértéke. Amikor a sugárzási teret különböző típusú, illetve eltérő wR súlytényezőjű sugárzások alkotják, akkor a teljes egyenérték dózist a
kifejezés adja meg. Az egyenérték dózis egysége a sievert (Sv).

Kollektív dózis
Lakosság vagy más csoportok besugárzása során kapott összdózis, amely az adott forrásból származó sugárzásnak kitett személyek számának és az általuk kapott átlagos dózisnak a szorzata. A kollektív dózis mértékegysége a személy × sievert (személy × Sv).

Lekötött kollektív effektív dózis (Sk)
Egy k esemény vagy határozat következményéből vagy egy tevékenység véges időtartamú részéből származó Sk lekötött kollektív effektív dózis:
ahol Sk(t) a kollektív effektív dózisteljesítmény a k tevékenység t időpontjában.

Mentességi szint
Külön jogszabályban megállapított aktivitás koncentráció vagy összes aktivitás, amelynél vagy amely alatt bármely, radionuklidot tartalmazó anyag vagy készítmény mentes az At. hatálya alól.

Radioaktív izotópok
Azonos rendszámú (magtöltésszámú), de eltérő tömegszámú radionuklidok. Az adott elem izotópjai azonos kémiai tulajdonságokkal rendelkeznek.

Radionuklid
Olyan, az atommagjában meghatározott számú neutront és protont tartalmazó atom, amely az atommag nem állandó (instabil) energiaállapotával rendelkezik.

Sievert (Sv)
Az egyenérték dózis és az effektív dózis egységének külön megnevezése: egy kilogramm tömegre vonatkozó egy joule energia, azaz
1 Sv = 1 J kg–1
Sugárzási súlytényező
Az elnyelt dózis sugárvédelmi célokra megállapított szorzótényezője (wR), különböző típusú sugárzásoknak a különböző szervek vagy szövetek egészségi állapotára gyakorolt viszonylagos hatásának figyelembevételére.

Sugárvédelem optimálása
Olyan eljárás, amely révén a sugárforrás tervezése és használata, továbbá az azzal összefüggő tevékenység biztosítja, hogy a sugárterhelés – a dóziskorlátokon belül – az ésszerűen elérhető legalacsonyabb szintű legyen, gazdasági és társadalmi tényezőket is figyelembe véve.

Testszöveti súlytényező
A szervre vagy szövetre vonatkozó egyenérték dózis sugárvédelmi célokra megállapított szorzótényezője (wT), a különböző szerveknek, szöveteknek az ionizáló sugárzás sztochasztikus hatásainak előidézésére vonatkozó, viszonylagos érzékenységének figyelembevételére.

Zárt sugárforrás
Olyan forrás, amelynek felépítése – szabályszerű használat mellett – megakadályozza a radioaktív anyagok kijutását a környezetbe.
1

A rendeletet a 487/2015. (XII. 30.) Korm. rendelet 72. §-a hatályon kívül helyezte 2016. január 1. napjával.

2

A 7. § (2)–(3) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1328. pontja hatályon kívül helyezte.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére