151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet
151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet
az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról
A Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 248. §-ában foglaltakra figyelemmel a Kormány a következő rendeletet alkotja:
1. §1 (1) A Polgári Törvénykönyv szerinti fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott, az 1. mellékletben felsorolt új tartós fogyasztási cikkekre (a továbbiakban: fogyasztási cikk) e rendelet szabályai szerint jótállási kötelezettség terjed ki.
(2) A jótállási kötelezettség teljesítése azt a vállalkozást terheli, amelyet a fogyasztóval kötött szerződés a szerződés tárgyát képező szolgáltatás nyújtására kötelez. A jótállásból eredő jogokat a fogyasztási cikk tulajdonosa érvényesítheti, feltéve, hogy fogyasztónak minősül.
(3) Az e rendelet szerinti jótállás érvényességéhez, valamint a jótállásból eredő jogok érvényesítéséhez a vállalkozás az e rendeletben foglaltakon túl további követelményt nem támaszthat a fogyasztóval szemben, kivéve, ha a fogyasztási cikk megfelelő üzembe helyezése más módon nem biztosítható és a követelmény teljesítése nem jelent aránytalan terhet a fogyasztó számára.
(4) Ha a gyártó a fogyasztási cikkre az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, a jótállás alapján a vállalkozást megillető jogok a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés teljesítésének időpontjában átszállnak a fogyasztóra.
(5) A fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben semmis az a kikötés, amely e rendelet rendelkezéseitől a fogyasztó hátrányára tér el. Az érvénytelen megállapodás helyébe e rendelet rendelkezései lépnek.
2. § (1)2 A jótállás időtartama:
a) 10 000 forintot elérő, de 100 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén egy év,
b) 100 000 forintot meghaladó, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év,
c) 250 000 forint eladási ár felett három év.
E határidők elmulasztása – a (4) bekezdésben foglalt kivétellel – jogvesztéssel jár.
(2)3 A jótállási határidő a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadása, vagy ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napjával kezdődik.
(3)4 Ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított hat hónapon túl helyezteti üzembe, akkor a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja.
(4)5 A fogyasztási cikk kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.
3. § (1)6 A vállalkozás köteles a fogyasztási cikkel együtt a jótállási jegyet igazolható módon a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát.
(2) A jótállási jegyet közérthetően és egyértelműen, magyar nyelven kell megfogalmazni.
(3)7 A jótállási jegyen fel kell tüntetni:
a) a vállalkozás nevét, címét,
b) a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezését és típusát, valamint – ha van – gyártási számát,
c) a gyártó nevét, címét, ha a gyártó nem azonos a vállalkozással,
d) a szerződéskötés, valamint a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadásának vagy – a vállalkozás vagy közreműködője általi üzembe helyezés esetén – a fogyasztási cikk üzembe helyezésének időpontját,
e) a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit, továbbá
f)8 az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a vármegyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák által működtetett békéltető testület eljárását is kezdeményezheti,
g)9 a vállalkozás bélyegzőlenyomatát és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírását, elektronikus dokumentumon való átadás esetén az elektronikus aláírást, valamint
h)10 a fogyasztási cikk fogyasztó által fizetett vételárát.
(4)11 A jótállási jegynek utalnia kell arra, hogy a jótállás a fogyasztó jogszabályból eredő jogait nem érinti.
(5)12 A vállalkozás az e rendelet előírásainak megfelelő jótállási jegyet elektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére. A fogyasztó részére elektronikusan átadott számla jótállási jegyként akkor fogadható el, ha tartalma megfelel e rendelet jótállási jegyre vonatkozó előírásainak is. A vállalkozás a jótállási jegy elektronikus úton való átadására legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon köteles. Ha a vállalkozás a jótállási jegyet elektronikus dokumentumként nem közvetlen megküldéssel adja át, hanem letöltést biztosító elérési cím formájában bocsátja azt a fogyasztó rendelkezésére, akkor az elektronikus jótállási jegy letölthetőségét a jótállási idő végéig nem szüntetheti meg, a letöltési cím elérhetőségét biztosítania kell. A vállalkozás a jótállási jegy elektronikus úton történő átadására legkésőbb a termék átadását vagy üzembehelyezését követő napon köteles.
(6)13 Vita esetén az (5) bekezdésben meghatározott kötelezettség teljesítését a vállalkozás köteles bizonyítani.
4. §14 (1)15 A jótállásból eredő jogok – a (3) bekezdésben foglalt kivétellel – a jótállási jeggyel érvényesíthetőek, amelynek nem tehető feltételévé a fogyasztási cikk felbontott csomagolásának a fogyasztó általi visszaszolgáltatása.
(2) A jótállási jegy szabálytalan kiállítása vagy a jótállási jegy fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása a jótállás érvényességét nem érinti.
(3) A jótállási jegy fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása esetén a szerződés megkötését bizonyítottnak kell tekinteni, ha az ellenérték megfizetését igazoló bizonylatot – az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlát vagy nyugtát – a fogyasztó bemutatja. Ebben az esetben a jótállásból eredő jogok az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal érvényesíthetőek.
5. § (1)16 A fogyasztó a jótállás iránti igényét választása szerint a vállalkozás székhelyén, bármely telephelyén, fióktelepén és a vállalkozás által a jótállási jegyen feltüntetett javítószolgálatnál közvetlenül is érvényesítheti.
(2) A kijavítás során a fogyasztási cikkbe csak új alkatrész kerülhet beépítésre.
(3)17 Kijavítás iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak vagy – a javítószolgálatnál közvetlenül érvényesített kijavítás iránti igény esetén – a javítószolgálatnak a jótállási jegyen vagy ahhoz csatoltan fel kell tüntetnie:
a) a kijavítás iránti igény bejelentésének és a kijavításra történő átvételnek az időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását,
b) a hiba okát és a kijavítás módját, továbbá
c) a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő visszaadásának időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását.
(4)18 Kicserélés iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak a jótállási jegyen fel kell tüntetnie a kicserélés tényét és időpontját.
(5)19 Ha az e rendeletben meghatározott jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk első alkalommal történő javítása során a vállalkozás részéről megállapítást nyer, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a fogyasztó által bemutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton – az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlán vagy nyugtán – feltüntetett vételárat nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
(6)20 Ha az e rendeletben meghatározott jótállási időtartam alatt a fogyasztási cikk három alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik – a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában –, valamint ha a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:159. § (2) bekezdés b) pontja alapján a fogyasztó nem igényli a vételár arányos leszállítását, és a fogyasztó nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni, a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk kicserélésére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a fogyasztó által bemutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton – az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlán vagy nyugtán – feltüntetett vételárat nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
(7)21 Ha a fogyasztási cikk kijavításra a kijavítási igény vállalkozás részére való közlésétől számított harmincadik napig nem kerül sor, – a fogyasztó eltérő rendelkezése hiányában – a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket a harmincnapos határidő eredménytelen elteltét követő nyolc napon belül kicserélni. Ha a fogyasztási cikk cseréjére nincs lehetőség, a vállalkozás köteles a fogyasztó által bemutatott, a fogyasztási cikk ellenértékének megfizetését igazoló bizonylaton – az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlán vagy nyugtán – feltüntetett vételárat a harmincnapos kijavítási határidő eredménytelen elteltét követő nyolc napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni.
(8)22 Az (5)–(7) bekezdés előírásai az 1. melléklet 8. pontjában felsorolt fogyasztási cikkek közül az elektromos kerékpárra, elektromos rollerre, quadra, motorkerékpárra, segédmotoros kerékpárra, személygépkocsira, lakóautóra, lakókocsira, utánfutós lakókocsira, utánfutóra, valamint a 9. pontban meghatározott motoros vízi járműre nem vonatkoznak.
6. § (1) A rögzített bekötésű, illetve a 10 kg-nál súlyosabb, vagy tömegközlekedési eszközön kézi csomagként nem szállítható fogyasztási cikket – a járművek kivételével – az üzemeltetés helyén kell megjavítani.
(2)23 Ha a kijavítás az üzemeltetés helyén nem végezhető el, a le- és felszerelésről, valamint az el- és visszaszállításról a vállalkozás, vagy – a javítószolgálatnál közvetlenül érvényesített kijavítás iránti igény esetén – a javítószolgálat gondoskodik.
7. §24 Ha a fogyasztó a fogyasztási cikk meghibásodása miatt a vásárlástól (üzembe helyezéstől) számított három munkanapon belül érvényesít csereigényt, a vállalkozás nem hivatkozhat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:159. § (2) bekezdés a) pontja értelmében aránytalan többletköltségre, hanem köteles a fogyasztási cikket kicserélni, feltéve, hogy a meghibásodás a rendeltetésszerű használatot akadályozza.
7/A. §25 E rendelet alkalmazásában gyártó: a fogyasztó és vállalkozás közötti, az áruk adásvételére, valamint a digitális tartalom szolgáltatására és digitális szolgáltatások nyújtására irányuló szerződések részletes szabályairól szóló 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet 4. § 8. pontjában meghatározott gyártó.
7/B. §26 (1)27 A 2–7. §-ban foglalt rendelkezések megsértése esetén a fogyasztóvédelmi hatóság jár el a fogyasztóvédelemről szóló törvényben meghatározott szabályok szerint.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt rendelkezések a fogyasztóvédelemről szóló törvény alkalmazásában fogyasztóvédelmi rendelkezések.
8. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 60. napon lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépését követően kötött fogyasztói szerződésekre kell alkalmazni.
(2)28
9. §29
Melléklet a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelethez30
Az 1. § a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 2. § (1) bekezdése a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (2) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (10) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 2. § (3) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 2. § (4) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 3. § (1) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdésével megállapított, a 60/2023. (II. 28.) Korm. rendelet 4. §-a szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 3. § (3) bekezdés f) pontja a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 7. §-a, a 616/2022. (XII. 29.) Korm. rendelet 49. §-a szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdés g) pontját a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése iktatta be, szövege az 531/2022. (XII. 19.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (3) bekezdés h) pontját az 531/2022. (XII. 19.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 3. § (4) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (10) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 3. § (5) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 3. § (6) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 4. § a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (5) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 4. § (1) bekezdése a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (1) bekezdése az 531/2022. (XII. 19.) Korm. rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (3) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (6) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
Az 5. § (4) bekezdését a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (7) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
Az 5. § (5) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 5. § (6) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 5. § (7) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése iktatta be.
Az 5. § (8) bekezdését a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése iktatta be.
A 6. § (2) bekezdése a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (10) bekezdés c)–d) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 7. § a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (10) bekezdés a) és e) pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 7/A. §-t a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (8) bekezdése iktatta be, szövege a 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet 31. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. Alkalmazására lásd ez utóbbi módosító rendelet 29. §-át.
A 7/B. §-t a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (8) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 6. §-a alapján csak a 2014. április 9-ét követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
A 7/B. § (1) bekezdése a 270/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
A 8. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 837. pontja hatályon kívül helyezte.
A 9. §-t a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet 1. § (9) bekezdése iktatta be, hatályon kívül helyezte a 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet 31. § (3) bekezdése. Alkalmazására lásd ez utóbbi módosító rendelet 29. §-át.
A melléklet a 373/2021. (VI. 30.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 29. §-át.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás