243/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet
243/2003. (XII. 17.) Korm. rendelet
a Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról1
A közoktatásról szóló – többször módosított – 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatásról szóló törvény) 94. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, továbbá a közoktatásról szóló törvény 8/A. §-ának és a 45. §-ának (2) bekezdésében foglaltak végrehajtására a Kormány a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya – a fenntartóra tekintet nélkül kiterjed –
a) az általános iskolákra,
b) a szakiskolákra,
c) a gimnáziumokra, a szakközépiskolákra (a továbbiakban a gimnázium és a szakközépiskola együtt: középiskola; a szakiskola és a szakközépiskola együtt: szakképző iskola; az a)–c) pont alatt felsorolt iskolák együtt: iskola),
d) az iskola tanulóira,
e) pedagógusokra,
f) a tanulók szüleire, gyámjára (a továbbiakban együtt: szülők).
2. § (1)2 Az iskola pedagógiai programot és annak részeként – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – az e rendelet mellékleteként kiadott Nemzeti alaptanterv alapján helyi tantervet készít, vagy az ilyen módon készített helyi tantervek közül választ, és azt építi be helyi tantervként a pedagógiai programjába. Az iskola az oktatásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által kiadott kerettantervek alapján is elkészítheti helyi tantervét, illetve a kerettantervet is beépítheti helyi tantervként a pedagógiai programjába. Az iskola a helyi tanterv elkészítésénél felhasználhatja a miniszter által kiadott oktatási programokat (pedagógiai rendszereket) is.
(2) A középiskola a helyi tantervének elkészítésénél figyelembe veszi az érettségi vizsga vizsgatárgyainak vizsgakövetelményeit is.
(3) Az alternatív iskola a közoktatásról szóló törvény 131. § (1) bekezdése alapján kiadott kerettanterv alapján készíti el pedagógiai programját és annak részeként a helyi tantervét.
(4) A nemzeti, etnikai kisebbségi iskolai nevelést és oktatást végző iskola a helyi tanterv elkészítésénél figyelembe veszi a Nemzeti, etnikai kisebbség iskolai oktatásának irányelvét is.
(5) A két tanítási nyelvű iskola a helyi tanterv elkészítésénél figyelembe veszi a Két tanítási nyelvű iskolai oktatás irányelvében foglaltakat is.
(6) A sajátos nevelési igényű tanulók nevelését és oktatását végző iskola az iskolai helyi tanterv elkészítésénél figyelembe veszi a Sajátos nevelési igényű tanulók iskolai oktatásának tantervi irányelvét is.
(7) A szakképző iskola a helyi tanterv elkészítésénél figyelembe veszi a szakmai programban foglaltakat is.
(8)3 A közoktatásról szóló törvény
a) 27. §-ának (8) bekezdésében meghatározott felzárkóztató oktatást végző,
b) 110. §-ának (1) és (7) bekezdése alapján nem magyar állampolgárokat nevelő és oktató,
c) 121. §-a (1) bekezdésének 16. pontjában meghatározott integrációs felkészítést végző
iskola a helyi tanterve elkészítésénél figyelembe veszi a miniszter által kiadott oktatási programokban (pedagógiai rendszerekben) foglaltakat is.
(9) A helyi tantervbe be kell építeni a mindennapi testedzés céljait szolgáló foglalkozásokat, az iskolai sportkör foglalkozásait.
(10) A helyi tantervnek biztosítania kell, hogy a tanulók életkorához, az egyes tantárgyak sajátosságaihoz igazodva a tanulók elsajátíthassák az egészségfejlesztéssel, a fogyasztóvédelemmel, a környezetvédelemmel, a közlekedésre neveléssel, a társadalmi bűnmegelőzéssel, az áldozattá válással, az erőszakmentes konfliktuskezelő technikákkal összefüggő ismereteket, felkészüljenek azok gyakorlati alkalmazására az infokommunikációs technológiák alkalmazásával. A helyi tantervnek biztosítania kell továbbá, hogy a tanulók megismerjék és elsajátítsák a korszerű, a XXI. századnak megfelelő természettudományos ismereteket, oly módon, hogy a természettudományos ismeretek oktatásának súlya növekedjen.
(11) A helyi tanterv a tanulók érdeklődésének, felkészültségének, továbbtanulási szándékának figyelembevételével egy adott tantárgyat több, eltérő követelmény szerint dolgoztathat fel, továbbá biztosíthatja az adott tantárgyból az emelt szintű oktatás megszervezését.
(12) Ha a felnőttoktatást az esti oktatás munkarendje, illetve a levelező oktatás munkarendje szerint szervezik meg, a tanítási órák száma nem lehet kevesebb a közoktatásról szóló törvény 121. §-a (1) bekezdésének 26. pontjában meghatározott óraszámnál. A helyi tantervnek tartalmaznia kell, hogy a tanulónak az egyes tanórai foglalkozások között, az egyéni felkészülés keretében, milyen tantárgyból, milyen ismereteket kell elsajátítania.
2/A. §4 A helyi tantervnek biztosítania kell, hogy az alapfokú nevelés-oktatás pedagógiai szakaszában a bevezető és a kezdő szakaszban a tanítás-tanulás szervezése játékos formában, a tanulói közreműködésre építve, az érdeklődés felkeltésére, a problémák felvetésére, a megoldáskeresésre, és a tanulói képességek fejlesztését szolgáló ismeretek elsajátítására irányuljon. Az alapozó és a fejlesztő szakaszban a tanulói terhelésnek a tanulói képességekhez igazodva kell növekednie.
A tanórai foglalkozások iskolai megszervezésére vonatkozó rendelkezések
3. § (1) Az iskola oktatásszervezési feladatai szempontjából a tanórai foglalkozás lehet a közoktatásról szóló törvény
a) 52. §-ának (3) bekezdésében meghatározott időkeretben szervezett kötelező tanórai foglalkozás,
b) 52. §-ának (7) bekezdésében meghatározott időkeretben szervezett nem kötelező (választható) tanórai foglalkozás,
c) 52. §-ának (11) bekezdésében meghatározott időkeretben szervezett egyéni foglalkozás.
(2) Az (1) bekezdés a)–b) pontjában meghatározott tanórai foglalkozások megszervezhetők a hagyományos (tanórai és tantermi) szervezési formáktól eltérő módon is, amennyiben biztosított az előírt tananyag átadása, a követelmények teljesítése, a tanítási órák ingyenessége, a tanulói terhelés korlátozására vonatkozó rendelkezések megtartása (projekt oktatás, erdei iskola, múzeumi foglalkozás, könyvtári foglalkozás, művészeti előadáshoz vagy kiállításhoz kapcsolódó foglalkozás stb.).
(3) Ha az iskolai oktatást a közoktatásról szóló törvény 3. számú melléklete II. fejezet 4. pontja szerint összevont osztályban szervezik meg, a tanórai foglalkozásokat az osztatlan tanítás sajátosságainak figyelembevételével, a közös és az osztott órák arányát meghatározva kell beépíteni a helyi tantervbe.
(4) Az iskolaotthonos nevelést és oktatást a kötelező tanórai foglalkozások, a nem kötelező tanórai foglalkozások, a napközis foglalkozások, a mindennapos testedzés foglalkozásai időkeretében kell megszervezni oly módon, hogy a délelőtti és a délutáni tanítási időszakban biztosítva legyen a tanulók részére az új ismeretek, tananyagok, követelmények elsajátítása, a következő tanítási napokra történő felkészülés, továbbá a mindennapi testedzés.
(5) Az emelt szintű oktatást
a) valamennyi tantárgy esetében – a b) pontban foglalt kivétellel – legalább heti négy,
b) élő idegen nyelv (beleértve a latin nyelvet is), matematika, magyar nyelv és irodalom, továbbá a nemzetiségi nyelv és irodalom esetén legalább heti öt
tanórai foglalkozás biztosításával lehet megszervezni.
(6)5 Az első–negyedik évfolyamon – bármely tantárgyból – emelt szintű oktatás csak akkor indítható, ha azon – feltéve, hogy az évfolyamon párhuzamos osztály nem indul – minden jelentkező tanuló részvétele biztosítható. Ha az iskolában az említett évfolyamokon párhuzamos osztályok indulnak, s nem mindegyik osztályban szerveznek emelt szintű oktatást, vagy az egyes osztályokban eltérő tantárgyakból szerveznek emelt szintű oktatást, a tanulók osztályokba történő beosztásánál a szülők emelt szintű oktatásra vonatkozó választását figyelembe kell venni. Ha adott tantárgyra benyújtott valamennyi kérelem teljesítésére nincs lehetőség, a halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat előnyben kell részesíteni. A halmozottan hátrányos helyzetű tanulók kérelmének teljesítése után lehet a további felvételi kérelmeket elbírálni. Ha az érintett tantárgy tekintetében az összes felvételi kérelmet – a megadott sorrend szerint – az iskola nem tudja teljesíteni, az érintett csoportba tartozók között sorsolás útján kell eldönteni, melyik jelentkező vehet részt az emelt szintű oktatásban. A sorsolásra az érintett tanuló szülőjét meg kell hívni.
A tanítási órákon való részvétel rendje
4. §6
5. §7
6. § (1) A tanuló kötelező és szabadon választott tanítási óráinak száma – ha e rendelet másképp nem rendelkezik – egy tanítási napon nem lehet több
a) öt tanítási óránál az első-negyedik évfolyamon,
b) hat tanítási óránál az ötödik-hatodik évfolyamon,
c) hét tanítási óránál a hetedik-tizedik évfolyamon,
d) nyolc tanítási óránál a tizenegyedik-tizenharmadik évfolyamon.
(2) Ha az iskolában nemzeti-etnikai kisebbségi iskolai nevelés és oktatás folyik, továbbá a két tanítási nyelvű iskolai oktatásban az (1) bekezdés a), b) és c) pontjában meghatározott tanítási órák száma eggyel megnövelhető.
7. § (1) A tanuló kötelező és szabadon választott tanítási óráinak összege – ha e rendelet másképp nem rendelkezik – egy tanítási héten, a közoktatásról szóló törvény 52. §-ának (3)–(5) bekezdésében meghatározott időkeretet
a) az első-negyedik évfolyamon legfeljebb kettő,
b) az ötödik-hatodik évfolyamon legfeljebb három,
c) a hetedik-tizenharmadik évfolyamon legfeljebb négy,
d) ha az iskolában nemzeti-etnikai kisebbségi iskolai nevelés és oktatás folyik, továbbá a két tanítási nyelvű iskolai oktatásban
da) az első-nyolcadik évfolyamon legfeljebb négy,
db) a kilencedik-tizenharmadik évfolyamon legfeljebb öt
tanítási órával haladhatja meg.
(2) Ha a szakképző iskola párhuzamos oktatás keretében készít fel a művészeti szakmai vizsgára, a tanítási órák heti átlagban nem haladhatják meg a napi nyolc órát.
8. § (1)8 A tanuló napi és heti terhelésére vonatkozó, az e rendelet 6–7. §-ában meghatározottak alkalmazásakor figyelmen kívül kell hagyni:
a) a nem állami, nem helyi önkormányzati iskolákban szervezett hitoktatás tantárgy,
b) a közoktatásról szóló törvény 52. §-ának (6) bekezdése alapján szervezett egészségügyi és pedagógiai célú habilitációs, rehabilitációs tanórai foglalkozások,
c) a közoktatásról szóló törvény 48. §-ának (2) bekezdésében meghatározott testnevelési órán felül tartott többlet testnevelési órát, valamint az 52. §-ának (9) bekezdése alapján a mindennapi testedzés keretében szervezett iskolai sportköri foglalkozások,
d) közoktatásról szóló törvény 52. §-ának (11) bekezdés c) pontja alapján szervezett egyéni foglalkozások,
e) a közoktatásról szóló törvény 53. §-ának (1)–(4) bekezdése alapján szervezett tanórán kívüli foglalkozások
f)9 a közoktatásról szóló törvény 48. §-ának (9) bekezdése alapján szervezett alapfokú művészetoktatás
óraszámait.
(2)10 Azokon a tanítási napokon, amikor a tanuló a tanév rendjében meghatározott mérési feladatok végrehajtásában vesz részt, más tanórai foglalkozáson való részvételre a művészeti és a testnevelési órák kivételével nem kötelezhető.
9. §11
Az iskolai oktatásszervezés egyes feladatai
Az angol nyelvre történő felkészülés
9/A. §12 A középiskola a tanulói részére az angol nyelv elsajátításához szükséges felkészülés lehetőségét biztosíthatja tanórai foglalkozás megszervezésével, tanórán kívüli foglalkozás megszervezésével, másik középiskolával kötött megállapodás keretében, egyéni felkészülés megszervezésével és ahhoz kapcsolódó feltételek és konzultáció biztosításával.
A kiegészítő kisebbségi oktatás13
9/B. §14 A kiegészítő kisebbségi oktatás a nyelvoktató kisebbségi oktatás követelményei szerint biztosítja a kisebbség nyelvének tanulását, az önismeret kialakítását, a kisebbségi jogok megismerését és gyakorlását.
Az iskolaotthonos nevelés és oktatás15
9/C. §16 Az iskolaotthonos nevelés és oktatás – a nem szakrendszerű oktatásra alapozva – egységes keretbe foglalja a tanulók egyéni képességéhez igazodó fejlesztés teljes folyamatát, biztosítva a tanulóknak a pihenés, a kikapcsolódás, a szórakozás és a testmozgás lehetőségét.
A képesség-kibontakoztató felkészítés17
9/D. §18 A képesség-kibontakoztató felkészítés a személyiségfejlesztés, a közösségfejlesztés segítségével járul hozzá a tanulási kudarcból, a szociális hátrányból eredő lemaradás csökkentéséhez, a tanuló egyéni képességének, tehetségének kibontakoztatásához, tanulási, továbbtanulási esélyének növeléséhez. A képesség-kibontakoztató felkészítés megszervezhető integrált felkészítésként is, ha a közösségfejlesztés és a személyiségfejlesztés a halmozottan hátrányos helyzetű és az e körbe nem tartozó tanulók közös felkészítése keretében valósul meg, kiegészülve a társadalmi kirekesztés minden formáját elutasító, a bármely oknál fogva hátrányos helyzetben lévők vagy kisebbségi közösségbe tartozók társadalmi beilleszkedését elfogadó és segítő készségek, képességek kialakításával.
Az alapfokú művészetoktatást folytató
egységes iskola19
9/E. §20 Az alapfokú művészetoktatás követelményeit feldolgozó egységes iskola a művészetoktatás követelményeire történő felkészítéssel segíti az esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség kialakulását, megszilárdulását.
A Hátrányos Helyzetű Tanulók
Arany János Programja21
9/F. §22 (1) A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Program célja, hogy a kollégium és az iskola összehangolt pedagógiai tevékenység keretében, a kulcskompetenciák fejlesztésével felkészítse a hátrányos helyzetű tanulót a középiskola, a szakiskola megkezdésére, és segítse a tanulmányok sikeres befejezését.
(2) A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Program célja, hogy az iskola és a kollégium összehangolt pedagógiai tevékenység keretében – a tehetséggondozás és a tanulók tudásbeli, valamint kulturális különbségének megszüntetését szolgáló program alkalmazásával – esélyt teremtsen a hátrányos helyzetű tanulóknak a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez és kibontakoztassa képességeiket.
A közoktatási típusú sportiskolai nevelés és oktatás23
9/G. §24 A közoktatási típusú sportiskola pedagógiai tevékenysége biztosítja a rendszeres mozgás, sportolás, a mindennapi testedzés igényének kialakítását olyan tudásrendszer közvetítésével, amely segíti a sportoló tanulókat a természetben, a társadalomban és a sport világában való eligazodásban, önmaguk megismerésében, sportspecifikus tudáselemek közvetítésével pedig megteremti a lehetőséget ahhoz, hogy a tanuló élsportolóvá váljon.
Az oktatási program (pedagógiai rendszer) kiadása25
9/H. §26 A miniszter az oktatási program (pedagógiai rendszer) kiadása előtt beszerzi az Országos Köznevelési Tanács javaslatát. Az Országos Köznevelési Tanács abban a kérdésben foglal állást, hogy az oktatási program (pedagógiai rendszer) egyes elemei összhangban állnak-e – a külön jogszabály alapján akkreditált –, az oktatási program (pedagógiai rendszer) részeként benyújtott kerettantervvel.
Vegyes rendelkezések
10. § Az e rendeletben foglaltak nem érintik az iskolai tanórai foglalkozások időkeretének számítására vonatkozó – a közoktatásról szóló törvényben meghatározott – rendelkezéseket.
11. § (1) Az iskolák 2004. június 30-ig felülvizsgálják pedagógiai programjukat és megküldik a fenntartó részére. A felülvizsgálatnak – a (2)–(4) bekezdésben meghatározott kivétellel – ki kell terjednie az iskola nevelési programjára és helyi tantervére.
(2) Az általános iskolák – az ötödik-nyolcadik évfolyamok tekintetében – a helyi tantervük felülvizsgálatát és a fenntartó részére történő megküldését 2005. június 30-áig is elvégezhetik.
(3) A középiskoláknak és a szakiskoláknak a pedagógiai programjuk felülvizsgálatát az (1) bekezdésben meghatározott időpontig a közoktatásról szóló törvény 48. § (1) bekezdés b) pont hatodik-hetedik gondolatjelében, továbbá (3)–(4) bekezdésében szabályozott körben, helyi tantervük teljes felülvizsgálatát pedig 2011. június 30-ig kell elvégezniük és a fenntartó részére megküldeniük. A helyi tanterv teljes felülvizsgálatát a hat évfolyamos gimnáziumoknak 2009. június 30-ig, a nyolc évfolyamos gimnáziumoknak 2007. június 30-ig kell elvégezniük.
(4) A hat és nyolc évfolyammal működő gimnáziumok 2005. június 30-ig elkészíthetik a helyi tantervük felülvizsgálatát oly módon, hogy biztosítják az egyes iskolai évfolyamok tananyagának és követelményeinek egymásra épülését, és az így elkészült helyi tantervet 2006. szeptember 1-jétől alkalmazhatják.
(5) A fenntartó a közoktatásról szóló törvény 129. §-ának (6) bekezdésében foglaltak alapján az (1)–(4) bekezdésben meghatározottaktól eltérő időpontot állapíthat meg.
(6) A pedagógiai programok felülvizsgálata a Nemzeti alaptanterv alapján történik.
(7) A helyi tanterv bevezetése az általános iskola első évfolyamán kezdődik 2004. szeptember 1-jén, ezt követően felmenő rendszerben a többi iskolai évfolyamon.
(8) A közoktatásról szóló törvény 48. § (1) bekezdés b) pontjának nyolcadik gondolatjelében, továbbá a (3)–(4) bekezdésében meghatározottak bevezetése valamennyi iskola, valamennyi évfolyamán a 2004/2005. tanévtől kezdődően kötelező. A középszintű érettségi vizsga témakörei alapján a 2004/2005. tanítási évben kell érettségi vizsgát szervezni.
(9) A többcélú intézmény keretében működő általános iskola és középiskola közösen kidolgozott, egymásra épülő helyi tanterve a 2004/2005. tanévben az ötödik évfolyamon is bevezethető, feltéve, hogy a középiskolai tanulmányok folytatása az általános iskola valamennyi tanulója részére biztosított. E rendelkezések alkalmazhatók akkor is, ha a középiskola egy vagy több általános iskolával megállapodást köt, amelynek keretei között biztosítják az általános iskola minden tanulója részére, hogy tanulmányait a középiskolában folytathatja.
(10) Az e rendelet 3–10. §-ában foglaltak alkalmazása – a (11) bekezdés kivételével – 2004. szeptember 1-jétől az iskola valamennyi évfolyamán kötelező.
(11) A 7. § (1) bekezdés c) pontjának, a 8. § c), d) és e) pontjának rendelkezéseit jogszabályban meghatározott felmenő rendszer figyelembevételével kell alkalmazni.
(12) A kerettantervek előkészítő munkálatai során biztosítani kell a Magyar Tudományos Akadémia képviselőjének közreműködését.
11/A. §27 A 9/B–9/G. §-ban szabályozott nevelő és oktató munka kerettanterv alapján szervezhető meg.
11/B. §28 A 9/B–9/G. §-ban szabályozott nevelő és oktató munkát a miniszter által kiadott rendelet szerint lehet megszervezni.
Záró rendelkezések
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2004. szeptember 1-jétől kell alkalmazni az általános iskola első évfolyamán, ezt követően minden tanévben felmenő rendszerben.
(2)29 E rendeletnek – a 210/2008. (VIII. 27.) Korm. rendelet 1. §-ával megállapított – 3. § (6) bekezdése alapján a 2009/2010. tanévtől kezdve lehet megszervezni az emelt szintű oktatást az első évfolyamon, majd ezt követően felmenő rendszerben a második–negyedik évfolyamon.
(3) A Nemzeti alaptanterv kiadásáról szóló 130/1995. (X. 26.) Korm. rendelet, továbbá a módosítására kiadott 63/2000. (V. 5.) Korm. rendelet többi rendelkezése 2004. szeptember 1-jén az iskola első évfolyamán, ezt követően minden tanévben felmenő rendszerben a következő évfolyam tekintetében, teljes egészében 2017. augusztus 31-én hatályát veszti.
Melléklet a 243/2003. (XII. 17.) Korm. rendelethez30
A KÖZOKTATÁSBAN
Az anyanyelvi kommunikáció magában foglalja a fogalmak, gondolatok, érzések, tények és vélemények kifejezését és értelmezését szóban és írásban egyaránt (hallott és olvasott szöveg értése, szövegalkotás), valamint a helyes és kreatív nyelvhasználatot a társadalmi és kulturális tevékenységek során, az oktatásban és képzésben, a munkában, a családi életben és a szabadidős tevékenységekben. |
Az idegen nyelvi kommunikáció az anyanyelvi kommunikáció elemeivel jellemezhető: fogalmak, gondolatok, érzések, tények és vélemények megértése, kifejezése és értelmezése szóban és írásban (hallott és olvasott szöveg értése, szövegalkotás), a társadalmi és kulturális tevékenységek megfelelő keretein belül – oktatás és képzés, munka, családi élet és szabadidős tevékenységek –, az egyén szükségleteinek megfelelően. Az idegen nyelvi kommunikáció olyan képességeket is igényel, mint például a közvetítés, más kultúrák megértése. Az egyén nyelvtudásának szintje változhat a négy dimenzió (hallott szöveg értése, beszédkészség, olvasott szöveg értése és íráskészség), az egyes nyelvek és az egyén társadalmi-kulturális háttere, környezete és igényei/érdeklődése szerint. |
A matematikai kompetencia a matematikai gondolkodás fejlesztésének és alkalmazásának képessége, felkészítve ezzel az egyént a mindennapok problémáinak megoldására is. A kompetenciában és annak alakulásában a folyamatok és a tevékenységek éppúgy fontosak, mint az ismeretek. A matematikai kompetencia – eltérő mértékben – felöleli a matematikai gondolkodásmódhoz kapcsolódó képességek alakulását, használatát, a matematikai modellek alkalmazását (képletek, modellek, struktúrák, grafikonok/táblázatok), valamint a törekvést ezek alkalmazására. |
A természettudományos kompetencia készséget és képességet jelent arra, hogy ismeretek és módszerek sokaságának felhasználásával magyarázatokat és előrejelzéseket tegyünk a természetben, valamint az ember és a rajta kívüli természeti világ közt lezajló kölcsönhatásban lejátszódó folyamatokkal kapcsolatban magyarázatokat adjunk, előrejelzéseket tegyünk, s irányítsuk cselekvéseinket. Ennek a tudásnak az emberi vágyak és szükségletek kielégítése érdekében való alkalmazását nevezzük műszaki kompetenciának. E kompetencia magában foglalja az emberi tevékenység okozta változások megértését és az ezzel kapcsolatos, a fenntartható fejlődés formálásáért viselt egyéni és közösségi felelősséget. |
A digitális kompetencia felöleli az információs társadalom technológiáinak (Information Society Technology, a továbbiakban: IST) magabiztos és kritikus használatát a munka, a kommunikáció és a szabadidő terén. Ez a következő készségeken, tevékenységeken alapul: információ felismerése, visszakeresése, értékelése, tárolása, előállítása, bemutatása és cseréje; továbbá kommunikáció és hálózati együttműködés az interneten keresztül. |
A hatékony, önálló tanulás azt jelenti, hogy az egyén képes kitartóan tanulni, saját tanulását megszervezni egyénileg és csoportban egyaránt, ideértve az idővel és az információval való hatékony gazdálkodást is. Felismeri szükségleteit és lehetőségeit, ismeri a tanulás folyamatát. Ez egyrészt új ismeretek szerzését, feldolgozását és beépülését, másrészt útmutatások keresését és alkalmazását jelenti. A hatékony és önálló tanulás arra készteti a tanulót, hogy előzetes tanulási és élettapasztalataira építve tudását és képességeit helyzetek sokaságában használja, otthon, a munkában, a tanulási és képzési folyamataiban egyaránt. A motiváció és a magabiztosság e kompetencia elengedhetetlen eleme. |
A személyes, értékorientációs, interperszonális, interkulturális, szociális és állampolgári kompetenciák a harmonikus életvitel és a közösségi beilleszkedés feltételei, a közjó iránti elkötelezettség és tevékenység, felöleli a magatartás minden olyan formáját, amely révén az egyén hatékony és építő módon vehet részt a társadalmi és szakmai életben, az egyre sokszínűbb társadalomban, továbbá ha szükséges, konfliktusokat is meg tud oldani. Az állampolgári kompetencia képessé teszi az egyént arra, hogy a társadalmi folyamatokról, struktúrákról és a demokráciáról kialakult tudását felhasználva, aktívan vegyen részt a közügyekben. |
A kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia segíti az egyént a mindennapi életben – a munkahelyén is – abban, hogy megismerje tágabb környezetét, és képes legyen a kínálkozó lehetőségek megragadására. A tudást, a kreativitást, az újításra való beállítódást és a kockázatvállalást jelenti, valamint azt, hogy célkitűzései érdekében az egyén terveket készít és hajt végre. Alapját képezi azoknak a speciális ismereteknek és képességeknek, amelyekre a gazdasági tevékenységek során van szükség. |
Az esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőképesség magában foglalja az esztétikai megismerés, illetve elképzelések, élmények és érzések kreatív kifejezése fontosságának elismerését mind a tradicionális művészetek nyelvein, illetve a média segítségével, ideértve különösen az irodalmat, a zenét, a táncot, a drámát, a bábjátékot, a vizuális művészeteket, a tárgyak, épületek, terek kultúráját, a modern művészeti kifejezőeszközöket, a fotót s a mozgóképet. |
Műveltségi területek |
1–4. |
5–6. |
7–8. |
9–10. |
11–12.* |
---|---|---|---|---|---|
Magyar nyelv és irodalom |
32-42 |
17-24 |
10-15 |
10-15 |
10 |
Élő idegen nyelv |
2-6 |
12-20 |
12-20 |
12-20 |
13 |
Matematika |
17-23 |
15-20 |
10-15 |
10-15 |
10 |
Ember és társadalom |
4-8 |
4-8 |
10-15 |
10-15 |
9 |
Ember a természetben |
4-8 |
7-11 |
15-20 |
15-20 |
10 |
Földünk – környezetünk |
– |
4-8 |
4-8 |
4-8 |
– |
Művészetek |
10-18 |
12-16 |
8-15 |
9-15 |
5 |
Informatika |
2-5 |
4-8 |
6-10 |
6-10 |
5 |
Életvitel és gyakorlati ismeretek |
4-8 |
4-9 |
5-10 |
5-10 |
– |
Testnevelés és sport |
15-20 |
11-15 |
10-15 |
9-15 |
8 |
Műveltségi területek |
1–4. |
5–6. |
7–8. |
9–10. |
11–12. |
---|---|---|---|---|---|
Nemzetiségi nyelv és irodalom |
19-23 |
16-23 |
15-18 |
13-17 |
12-17 |
Magyar nyelv és irodalom |
27-37 |
16-23 |
10-15 |
10-15 |
10 |
Élő idegen nyelv |
– |
8-16 |
8-16 |
12-20 |
8 |
Matematika |
17-23 |
14-19 |
10-15 |
10-15 |
9 |
Ember és társadalom |
2-6 |
4-8 |
8-13 |
8-13 |
10 |
Ember a természetben |
2-6 |
5-9 |
13-18 |
13-18 |
8 |
Földünk – környezetünk |
– |
4-8 |
4-8 |
4-8 |
– |
Művészetek |
9-17 |
10-14 |
8-15 |
8-14 |
2 |
Informatika |
2-5 |
4-8 |
6-10 |
6-10 |
5 |
Életvitel és gyakorlati ismeretek |
2-6 |
3-8 |
3-8 |
2-7 |
– |
Testnevelés és sport |
15-20 |
11-15 |
10-15 |
9-15 |
8 |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Gondolatok, információk, érzelmek és vélemények egyszerű, érthető és hatékony közlése. |
Egyszerű, érthető és hatékony közlés változatos kommunikációs helyzetekben. |
Alkalmazkodás a kommunikációs folyamat tényezőihez különféle konkrét beszédhelyzetekben. |
A kommunikációs folyamat összetevőinek felismerése. Árnyalt, rugalmas alkalmazkodás a kommunikációs folyamat tényezőihez különféle konkrét beszédhelyzetekben. |
Törekvés az érzékletességre. |
Törekvés a pontosságra, az érzékletességre és a lényeg kiemelésére. |
A különféle mondatok változatos és tudatos használata a közlési célnak és szándéknak megfelelően. |
Pontosság, érzékletesség és a lényeg kiemelése a beszédben. Szándékos törekvés a változatosságra, a beszédpartnerek figyelmének megragadására és lekötésére. Változatosság. Alkalmazkodás a beszédpartnerek figyelmének, érdeklődésének változásaihoz. |
Törekvés a kifejező és mások számára érthető beszédre. |
Törekvés a jól formált beszédre és a megfelelő artikulációra. Figyelem a beszédtempó, a hangmagasság, a hangerő és a hanglejtés alkalmazására. |
Törekvés a nyelvileg igényes és helyes beszédre. A szöveg tartalmát és a beszélő szándékát tükröző kiejtésmód eszközeinek alkalmazása (helyes hangképzés, a mondat- és szövegfonetikai eszközök megfelelő alkalmazása). |
Kifejező és mások számára érthető, nyelvileg igényes és helyes beszéd. Megfelelő gazdálkodás a hangerővel. Az egyéni beszédsajátosságok ismerete, törekvés az egyéni adottságok kihasználására és a beszéd lehetőségeinek tágítására. A szünet, a hangsúlyváltás, a beszédtempóváltás, a hangmagasságváltás és a hanglejtés modulációjának használatában rejlő kommunikációs lehetőségek megfigyelése és alkalmazása. |
A nem verbális kommunikáció néhány elemének megfigyelése |
A testbeszéd, az arcjáték, a szemkontaktus működésének megfigyelése. A szóhasználat, a kiejtés, a testbeszéd összehangolása különféle beszédhelyzetekben. |
A testbeszéd, az arcjáték néhány jelének ismerete, törekvés ezek tudatos alkalmazására. |
A testbeszéd, a térközszabályozás és az arcjáték néhány jelének ismerete, tudatos alkalmazása. Törekvés a szemkontaktus tartására a beszédpartnerrel. |
Figyelem a kortárs és a felnőtt beszélgetőtársra. Rövid hallott szöveg lényegének, érzelmi tartalmának megértése. |
Hallott szöveg rövid szóbeli összefoglalása. |
A beszédpartnerrel való együttműködés. Érvelés: érvek felkutatása, vélemény, állásfoglalás kialakítása. Törekvés empatikus viszony kialakítására a beszédpartnerrel. |
Érvelés: érvek felkutatása, rendszerezése, vélemény, állásfoglalás kialakítása, továbbfejlesztése, logikus gondolatmenet kialakítása. Törekvés a rendszeres önreflexióra és önkorrekcióra. Az értő figyelem alkalmazása. |
Mindennapi élmények, mozgóképélmények és olvasmányok tartalmának felidézése, elmondása. |
Törekvés a hallgatósághoz, a beszédhelyzethez való alkalmazkodásra, az árnyalatok érzékeltetésére. A beszélő fellépésének, szóbeli viselkedésének megfigyelése. |
A látottak (átéltek) és a feltételezések |
A látottak (átéltek) és a feltételezések |
Részvétel a tanulócsoportban folyó beszélgetésben és vitában. Saját vélemény megfogalmazása. |
Saját vélemény megfogalmazása és megvédése egy-egy érv említésével a témának és a beszédhelyzetnek megfelelően. Mások véleményének meghallgatása, megértése többszereplős helyzetekben. |
Mások véleményének meghallgatása, megértése és tömör reprodukálása többszereplős helyzetekben. A saját vélemény újrafogalmazása adott szempont szerint. |
Önbecsülésen és mások megbecsülésén alapuló együttműködés csoportos beszélgetésben, vitában. |
Ismert szövegek megjelenítése dramatikus játékkal. Memoriterek (költemények, prózai szövegek) ismerete. Különféle dramatikus formák kipróbálása |
Memoriterek szöveghű ismerete. Különféle dramatikus formák kipróbálása (pl. bábjáték, árnyjáték, némajáték, helyzetgyakorlat, improvizáció, versmondás). |
Memoriterek szöveghű tolmácsolása kifejező szövegmondással, megjelenítéssel. Különféle dramatikus formák kipróbálása |
Memoriterek szöveghű tolmácsolása a szövegfonetikai eszközök helyes alkalmazásával, tudatos szövegmondással. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az olvasás jelrendszerének elsajátítása a diákok egyéni sajátosságainak figyelembevételével. |
|
|
|
A tanult betűk összeolvasása. |
|
|
|
Szavak, szószerkezetek, mondatok hangos olvasása. |
|
|
|
A hangos és a néma olvasás gyakorlása különböző rövidebb szövegeken a diákok egyéni sajátosságainak figyelembevételével. |
Különböző szövegek néma és hangos olvasása. Ismert tartalmú szövegek értelmező hangos olvasása. |
Különböző szövegek néma és hangos olvasása. Ismert tartalmú szövegek biztonságos, értelmező felolvasása. |
A szöveg minél teljesebb megértését biztosító hangos és néma olvasás folyamatos gyakorlása. |
A különböző mondatfajták (pl. kijelentő, kérdő) hanglejtésének megfigyelése és reprodukálása a hangos olvasásban. |
|
|
|
Egyszerű szövegek szó szerinti jelentésének megértése. |
A szó szerinti jelentésen túli lehetséges jelentések létezésének megtapasztalása, megértésük gyakorlása. |
Szépirodalmi és nem szépirodalmi szövegek lehetséges jelentéseinek csoportos, egyéni, irányított és önálló megértése és gyakorlása. A szövegben ki nem fejtett tartalmak kikövetkeztetésének és megértésének gyakorlása, ismerkedés a szövegértési technikákkal. |
A szó szerinti és a metaforikus jelentések megkülönböztetése, a ki nem fejtett tartalmak felismerése a szöveg alapján, megértésük, értelmezésük. |
|
A nyelvi eszközök és a jelentés összefüggésének megtapasztalása szépirodalmi és nem szépirodalmi olvasmányokban tanári irányítással, csoportosan és egyéni munkával. |
A nyelvi eszközök és a jelentés összefüggésének felismerése szépirodalmi és nem szépirodalmi szövegekben tanári irányítással és önállóan. |
|
Az aktív szókincs gazdagítása az olvasott szövegekkel összefüggésben. |
Az aktív és a passzív szókincs gazdagítása különböző szövegösszefüggésekben. |
Az aktív és a passzív szókincs gazdagítása önálló munkával. |
A szókincs folyamatos gazdagítása a nyelv minden rétegére kiterjedően. A különböző műveltségi területek szókincsének minél pontosabb használata írásban és szóban. Kevéssé ismert szókincsű szövegek megértése egyéni munkával; felkészülés az élethosszig tartó tanulás feladataira. |
|
Rövidebb szépirodalmi és nem szépirodalmi szövegek önálló olvasása, a fontosabb gondolatok kiemelése, összefoglalása. |
Irodalmi, ismeretterjesztő és publicisztikai szövegek önálló olvasása és megértése, a szövegelemzés alapvető eljárásainak önálló alkalmazása (pl. a téma megállapítása, a lényeg kiemelése, adatkeresés, |
Különböző műfajú és rendeltetésű szövegek szerkezetének, jelentésrétegeinek feltárása és értelmezése. |
Az értelmező hangos olvasás folyamatos gyakorlása. |
|
|
|
|
Az irodalmi szövegben megjelenő egyszerűbb képek, alakzatok felismerése és értelmezése (pl. hasonlat, metafora; ismétlés, fokozás). |
Az irodalmi szövegekben megjelenő egyszerűbb képek, alakzatok felismerése és értelmezése. |
Különböző stílusok és stílusrétegek felismerésének gyakorlása különböző rendeltetésű szövegekben, alkalmazásuk a szóbeli és írásbeli kommunikációban. A vizuális közlés verbális és nem verbális elemei, tipográfia. |
|
Szövegek műfaji különbségének érzékelése (pl. mese és dokumentum, lírai költemény és elbeszélés). |
Különböző szépirodalmi és nem szépirodalmi műfajok közötti különbség megfigyelése. A tájékoztató és véleményközlő műfajok közötti különbség |
Szövegek kapcsolatának és különbségének felismerése és értelmezése |
A hangos és néma értő olvasás gyakorlása. |
Rövidebb és hosszabb művek (pl. novellák, ifjúsági regény) önálló elolvasása házi olvasmányként, a cselekmény utólagos felidézése, a szereplők cselekedeteinek, jellemének, kifejtett és ki nem fejtett nézeteinek megértése. |
Rövidebb és hosszabb irodalmi és nem irodalmi szövegek önálló olvasása házi olvasmányként, a szöveg feldolgozása megadott szempontok szerint. |
A művek műfaji természetének megfelelő szövegfeldolgozási eljárások, megközelítési módok gyakorlása |
|
|
Rövidebb, a mai köznyelvtől eltérő nyelvhasználatú |
A mai nyelvhasználattól eltérő (régi, archaizáló) szövegek megértésében szerzett tapasztalatok bővítése. |
Egy-két mondatos vélemény megfogalmazása az olvasott szövegekben megjelenő szereplők cselekedeteiről, helyzetekről, magatartásokról. |
Néhány mondatos vélemény szóbeli és írásbeli megfogalmazása az olvasott szövegek szereplőinek cselekedeteiről, nézeteiről, |
Különböző vélemények összevetése, különbségek és hasonlóságok megfigyelése, vélemény megfogalmazása szóban és írásban. |
Különböző olvasott vélemények összevetése, különbségek és hasonlóságok felismerése, értelmezése és kritikája különféle műfajokban. |
|
|
|
Különböző korstílusokat, stílusirányzatokat, nyelvi stílusrétegeket reprezentáló szövegek megismerése, sajátosságaik felismerése, értelmezése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az írás jelrendszerének elsajátítása a diákok egyéni sajátosságainak figyelembevételével. |
|
|
|
Az eszközszintű íráshasználat fokozatos kialakítása. |
Az írástechnika továbbfejlesztése: a tanulási igényeknek megfelelő és rendezett írásmód gyakorlása. |
Olvasható, esztétikus írásmód a tanulási szintnek megfelelően. A jegyzetelés alapjainak elsajátítása. |
Olvasható, esztétikus, hatékony egyéni írásmód. Lényegkiemelő, áttekinthető önálló jegyzetelési technika kialakítása. |
Mondatalkotás, néhány mondat összekapcsolásával szövegalkotás. |
|
|
|
Különböző szövegminták megfigyelése műfaji és szövegszerkesztési szempontból. |
Rövidebb szövegek alkotása különböző szövegtípusokban és műfajokban (pl. rövid leírás, kisebb elbeszélés, néhány soros jellemzés). Személyes és olvasmányélmények megfogalmazása a rövidebb leírás, elbeszélés, jellemzés műfajában. |
A szövegalkotási képesség fejlesztése különböző szövegtípusokban és műfajokban (pl. a leírás, a különböző nézőpontú elbeszélés és jellemzés gyakorlása, ismertetés és vélemény készítése). |
Világos szövegalkotás, kifejezőkészség a hétköznapi és a társadalmi (közösségi) élet minden fontos területén és műfajában (pl. levél, önéletrajz, kérvény, pályázat, jellemzés, leírás). |
A tanultak alkalmazása rövid fogalmazásokban. |
Nyelvtani, helyesírási, nyelvhelyességi ismeretek alkalmazása a fogalmazásokban, írásbeli szövegekben. |
A nyelvtani, helyesírási, nyelvhelyességi ismeretek és a nyelvi elemek különböző stílusértékéről tapasztaltak tudatos alkalmazása a fogalmazásokban, a kreatív szövegalkotásban. |
A nyelvtani, nyelvhelyességi és helyesírási biztonság fejlesztése, gyakorlása az írásbeli szövegalkotásban. |
|
Önkifejezés és kreativitás különböző műfajokban |
Önkifejezés és kreativitás különböző műfajokban |
Önkifejező és kreatív szövegalkotás |
|
Az anyaggyűjtés és |
Rövidebb beszámolók anyagának összegyűjtése, rendezése és írásba foglalása tanári irányítással, csoportosan és önállóan. |
Felkészülés a nagyobb anyaggyűjtést, önálló munkát igénylő, terjedelmesebb szövegek (pl. beszámoló, ismertetés, esszé, egyszerűbb értekezés) írására. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az önálló feladatvégzés egyes lépéseinek megalapozása (pl. kép és szöveg kapcsolata, könyvtárlátogatás, könyvkölcsönzés, gyermeklexikonok). |
Az önálló feladatvégzés egyes lépéseinek elkülönítése és gyakorlása (könyvkölcsönzés, a könyvtárhasználat alapjai). |
Az önálló feladatvégzés, információgyűjtés és ismeretszerzés módszereinek megismerése, gyakorlása (segédkönyvek, a korosztálynak készült szótárak, lexikonok használata, ismeretlen kifejezések jelentésének önálló megkeresése egynyelvű szótárakban, a tanult anyag bővítése különböző információhordozókból). |
Verbális és nem verbális (hangzó és képi) információk célszerű gyűjtésének, szelekciójának, rendszerezésének, kritikájának és felhasználásának gyakorlása. |
Tapasztalatszerzés ismeretek, adatok, információk gyűjtésében (könyv- és könyvtárhasználat, verbális és nem verbális [hangzó és képi] információk feldolgozásának gyakorlása). |
Az önálló ismeretszerzés gyakorlása (pl. könyvek keresése megadott témához egyénileg, csoportosan). Tapasztalatgyűjtés különböző információhordozók működéséről, használatáról. |
Adatok, ismeretek gyűjtése különböző információhordozókról tanári segítséggel, csoportosan és önállóan. |
Különböző információhordozók célszerű használata az életkornak megfelelő önállósággal. |
|
Gyermekeknek szóló ismeretterjesztő művek, lexikonok, szótárak megismerése, használata. |
Elemi gyakorlottság az információ felhasználásában, a források megjelölésében. |
Az információfelhasználás néhány további normájának megismerése, alkalmazása (pl. a források megjelölése, az idézés formai és etikai szabályai, jegyzetek készítése). |
Vázlatkészítés tanári irányítással. Vázlatok önálló bővítése, szűkítése megadott szempontok szerint. |
Vázlat felhasználása különböző témájú, műfajú szövegek megértéséhez, megfogalmazásához. |
Önálló vázlatkészítés rövidebb szövegek alapján. |
Önálló vázlatkészítés adott feladathoz, témához, a vázlat alapján különböző műfajú szövegek alkotása. |
|
Ismerkedés különböző információhordozókkal |
Egyszerűbb szövegek vizuális környezetének átlátása, ábrák, illusztrációk értelmezése szövegösszefüggésben. |
Verbális és nem verbális (hangzó és képi) információk együttes kezelése, megértése |
|
Az összefoglalás sajátosságainak és szerepének megismerése, megértése. |
Az összefoglalás sajátosságainak ismerete, összefoglalás készítése megadott szempontok alapján tanári irányítással, csoportosan és önállóan. |
Az összefoglalás műveletének gyakorlása, önálló alkalmazása |
|
|
Jegyzetkészítés tanári irányítással. A tömörítés és a lényegkiemelés gyakorlása. |
Az önálló jegyzetkészítés gyakorlása tanári segítséggel és a nélkül (pl. kulcsszavak kiemelése, szerkezeti tagolás). |
|
|
Az információ kritikus befogadásának megalapozása (azonos témáról különböző forrásból származó rövidebb információk összevetése tanári irányítással, csoportosan). |
Felkészülés az információ értékének, jelentőségének felismerésére, értékelésére, kritikájára. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Nyelvi-nyelvtani jelenségek felismerése a gyakorlati tudás alapján (pl. hang, szó, mondat; rövid és hosszú hangok, magán- és mássalhangzók). |
A nyelvi egységek közötti egyszerűbb összefüggések felismerése |
A nyelvi egységek szerkezeti, jelentéstani összefüggéseinek megfigyelése (pl. az azonos szófajba tartozó szavak jellemzői, ezek összefüggése a szavak mondatbeli viselkedésével; azonos jelentésviszonyokat kifejező, de eltérő szerkezetű mondatok megfigyelése; szerkezetek átalakítása). A nyelvi egységek szövegbeli (kommunikációbeli) szerepének a megfigyelése. |
A nyelv több szempontú megközelítése (a nyelv mint jelrendszer, nyelv és gondolkodás, nyelv és cselekvés, nyelv és kreativitás). A nyelvtani ismeretek önálló alkalmazása a nyelvi-nyelvhasználati jelenségek megközelítésében. |
Jelentések megadása a diák saját szavaival. Az aktív és a passzív szókincs folyamatos bővítése, szókincsgyakorlatok. |
Gyakorlottság a szavak jelentésviszonyainak a feltérképezésében a korosztály szintjén |
A szavak jelentésére vonatkozó kreatív gyakorlatok, a szónál kisebb és nagyobb nyelvi egységek jelentésének, valamint a nyelvi szerkezetből, formából fakadó jelentésnek a megismerése. |
A szöveg nyelvi egységeinek és szerkezeteinek jelentéséből, illetve a kommunikáció nem nyelvi eszközeiből és egyéb tényezőiből fakadó jelentések, jelentésviszonyok feltérképezése; a tapasztalatok és a megszerzett ismeretek alkalmazása a szövegalkotásban. Jelentéstani és pragmatikai alapfogalmak önálló használata szövegek, kommunikációs események kritikai megközelítésében. |
Alkalmazkodás a kommunikációs folyamatban a szövegalkotást befolyásoló tényezőkhöz egészlegesen (holisztikusan). Gyakorlottság a szövegalkotásban a korosztály által jól ismert nyelvhasználati színtereken. Különböző műfajú és hangnemű szövegekben az eltérő nyelvhasználat érzékelése, a jól felismerhető különbségek megfigyelése. |
Különféle nyelvváltozatokat képviselő konkrét példák alapján a nyelv és a nyelvhasználat rétegzettségének a megtapasztalása, felismerése (különösen a szókincs területén). |
Gyakorlottság és szándékosság a kommunikációt befolyásoló tényezőkhöz való alkalmazkodásban. Alapvető tájékozottság a mindennapi kommunikációs és az irodalmi stílusjelenségek körében. |
A nyelvhasználat társadalmi jelenségként való (szociolingvisztikai) szemlélete, a kommunikációs események és a szövegalkotás önálló elemzése-értékelése az elsajátított (szövegtani, jelentéstani-pragmatikai, stilisztikai, retorikai) ismeretek kreatív alkalmazásával. Gyakorlottság az ismeretek alkalmazásában különböző típusú és műfajú szövegek alkotása során. |
Az írás jelrendszerének a megismerése, a kiejtés és az írás megfelelésének, illetve különbözésének a megfigyelése, néhány alapvető helyesírási szabály megismerése |
A diákok írásbeli és szóbeli szövegalkotásához kötődő alapvető nyelvhelyességi tudnivalók megbeszélése a beszéd és a helyesírás terén egyaránt. A helyesírás további alapvető szabályainak a megismerése és alkalmazása. Ismerkedés helyesírási kézikönyvekkel. Javítás tanári irányítással és önállóan. |
A helyesírási rendszer grammatikai meghatározottságának felismerése, az ismeretek bővítése. Gyakorlottság a helyesírási kézikönyvek használatában. Javítás tanári irányítással és önállóan. |
Nyelvhelyességi problémák önálló megoldása (szóban és írásban egyaránt). Önálló kézikönyvhasználat mellett törekvés a kifogástalan helyesírású tervezett szöveg megírására. |
|
Egy-egy korábbi évszázadban született szöveg megfigyelése, a mai és a korábbi nyelvállapot különbségének a felismerése a korosztálynak megfelelő szinten. |
Példák (régebbi korok szövegei, szövegrészei) alapján a nyelvi állandóság és változás megfigyelése a mai állapottal való összevetés során, elsősorban a szókincsben és a tanult nyelvtani jelenségek szintjén. |
Tájékozódás a nyelvközösség és a nyelvi rendszer történetének főbb szakaszaiban. A magyar nyelv eredetének, a nyelvcsaládba tartozás bizonyító eljárásainak a megismerése. A nyelvi állandóság és változás okainak kutatása adatok alapján (pl. forrásokkal, kézikönyvhasználattal), |
Az anyanyelv és az idegen nyelv különbségének a felismerése, ennek megfogalmazása a diák saját szavaival (pl. magyarul úgy mondjuk, hogy…). |
Annak felismerése, hogy a magyar nyelv ismerete miben segíti, miben nehezíti az idegen nyelv elsajátítását. |
Az anyanyelvi és az idegen nyelvi ismeretek összevetése, az egyes jelenségek egyre pontosabb megnevezése. |
Az anyanyelvhez és az idegen nyelvhez kötődő sajátosságok összevetése |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az olvasás iránti érzelmi és gondolati érdeklődés felkeltése a belefeledkezés, a játékosság, a kaland, a képzelet stb. iránti igénnyel. |
Az olvasás iránti érzelmi és gondolati érdeklődés fenntartása a belefeledkezés, a játékosság, a kaland, a képzelet, az önismeret, az emberismeret stb. iránti igénnyel. Az olvasás örömének felfedezése. |
Annak felismerése és tudatosítása, hogy az elemző-értelmező olvasás elmélyíti az élmény- és tapasztalatszerzést. |
Annak felismerése és tudatosítása, hogy az irodalomolvasás érzelmi, gondolati, erkölcsi, esztétikai élmények, a károsodásmentes tapasztalatszerzés forrása, amely az ön- és világértelmezés, az önmeghatározás mással kevéssé helyettesíthető lehetőségét kínálja. |
Ismerkedés változatos ritmikai, zenei formálású lírai művekkel. |
Változatos ritmikai, zenei formálású lírai művek közös és önálló olvasása a klasszikus és a kortárs magyar és világirodalom köréből. |
Változatos ritmikai, zenei formálású lírai művek olvasása és feldolgozása a klasszikus és a kortárs magyar és világirodalom köréből. A zenei és ritmikai eszközök típusainak azonosítása, funkciójuk, hangulati hatásuk felismerése a tanult művekben. |
A líra különböző műfajaiban és hangnemeiben a klasszikus és kortárs magyar és világirodalom köréből válogatott művek olvasása, feldolgozása. |
A költői nyelv néhány sajátosságának megfigyelése. |
Néhány fontosabb költői kép és alakzat felismerése, szerepük, hangulati hatásuk megfigyelése. |
A főbb költői képek és alakzatok, szókincsbeli és mondattani jellegzetességek azonosítása a lírai szövegben. Az előbbiek jelentésteremtő szerepének megértése a tanult versekben. |
Költői képek és alakzatok, szókincsbeli és mondattani jellegzetességek azonosítása, jelentésteremtő szerepük megértése és értelmezése a tanult versekben. |
|
Ismerkedés különböző lírai műfajokkal. |
Lírai és nem lírai verses műfajok megismerése és azonosítása, jellegzetességeik, tartalmi és formai sajátosságaik megértése. |
Lírai és nem lírai verses műfajok megismerése, jellegzetességeik, tartalmi és formai sajátosságaik megértése. Törekvés a műnemek és a műfajok közötti kapcsolatok megértésére. A műfaji konvenció és az attól való eltérés jelentéshordozó szerepének bemutatása néhány művön. |
A versszak felismerése, egyszerű jellemzése |
A versszak és a nagyobb szerkezeti egységek viszonyának megértése. |
A kompozíciós egység és a versszakok viszonyának felismerése. A kompozíció meghatározó elemeinek (pl. tematikus szerkezet, tér- és időszerkezet, logikai szerkezet, beszédhelyzet és változása) megismerése. |
A lírai művek értékszerkezetének felismerése. |
A lírai mű középpontjában álló gondolat, illetve érzelem azonosítása. |
A lírai mű témájának és hangulatának, hangnemének felismerése. |
A lírai mű beszédhelyzete, |
A költő, a vers beszélője és a költői én megkülönböztetése különböző korokban született költeményekben. |
Rövidebb epikai művek, népköltészeti alkotások, elbeszélések olvasása. |
Elbeszélő művek közös és önálló olvasása, feldolgozása tanári segítséggel, csoportosan és egyénileg. A megismert formák alkalmazása a mindennapi történetmondásban, a kreatív írásban. |
Elbeszélő művek önálló olvasása, feldolgozása a klasszikus és a kortárs felnőtt és ifjúsági irodalom köréből. Kreatív történetelbeszélési és történetátírási gyakorlatok. |
Különböző típusú, terjedelmű és műfajú |
Történetek főszereplőinek azonosítása. |
A szereplők külső és belső jellemzőinek azonosítása. |
A jellemzés főbb eszközeinek azonosítása. |
A tettek és a szavak közötti viszony szerepének felismerése a jellemzésben; az irónia. Az elbeszélői szólam és a szereplői szólam viszonyának vizsgálata. |
Törekvés a történet idejének és helyszínének azonosítására. |
Az idő és a tér egyértelműen megjelölt mozzanatainak azonosítása. |
A közvetett idő- és térmegjelölések azonosítása, ebből következtetések levonása. Törekvés az |
Az idő- és térmegjelöléseknek vagy ezek hiányának értelmezése. Az elbeszélés szerkezete és a történet időrendje közötti eltérés értelmezése. |
Annak megállapítása, hogy ki beszéli el a történetet. |
Annak megállapítása, hogy ki beszéli el, és kinek a szemével látjuk a történetet. |
Az elbeszélői nézőpont és a beszédhelyzet érzékelése. |
A nézőpontok és a nézőpontváltások funkciójának értelmezése és ezek összefüggése a műben megjelenő értékekkel. |
A cselekmény kezdő- és végpontjának megállapítása. |
A tetőpontok, fordulópontok és kitérők érzékelése. |
Előreutalások és késleltetések érzékelése az elbeszélésben. |
Az előreutalások, késleltetések és az elbeszélő művek |
Tapasztalatszerzés a tisztán elbeszélő és dramatikus műrészletek közötti különbségekről. |
Az epikai és a drámai történetmegjelenítés közötti hasonlóságok és eltérések azonosítása. |
Az epikus és a drámai történetmondás, idő-, tér- és cselekményszervezés, illetve jellemalkotás közötti különbségek megfigyelése. A drámai közlésmód jellemző szövegtípusainak felismerése. |
|
Népi játékok, dramatizált formák (pl. meserészletek) olvasása, illetve előadása. |
Elbeszélések és elbeszélő költemények részleteinek, illetve köznapi helyzeteknek a dramatizált megjelenítése. |
Dramatizált formák, dialógusok, drámai művek közös és önálló olvasása, feldolgozása. Szituációk és instrukciók értelmezése és megjelenítése. |
Dramatizált formák, dialógusok, drámai művek önálló olvasása, feldolgozása. Komikus helyzetek és jellemek értelmezése. Drámai szituációk feszültségforrásainak azonosítása. |
A szóbeli költészet és az írásbeliség, a népköltészet és a műköltészet különbségeinek megtapasztalása néhány példa alapján. |
Az új szóbeliség, az elektronikus kommunikáció és tömegkommunikáció néhány új formájának megfigyelése. |
A reklám és a popzene új szóbeli költészete. Annak érzékelése, hogy az irodalom szóbelisége nem pusztán archaikus jelenség. |
Tájékozódás az elektronikus tömegkommunikáció és az irodalom kölcsönhatásának új jelenségeiről. |
Néhány alapvető irodalmi téma, emberi alaphelyzet felismerése az olvasott művek alapján. |
További alapvető témák megismerése, újabb olvasmányok a már megismert témakörökből. |
A magyar és a világirodalom néhány jelentős témája és formai hagyománya. Ismerkedés egy-két korstílussal, a korstílus és egy-egy mű közötti összefüggéssel. |
Az olvasott, különböző korú és világlátású művekben megjelenített témák, élethelyzetek, motívumok, formai megoldások közötti kapcsolódási pontok felismerése. |
A mű közvetlenül adódó (szó szerinti) jelentésének megfogalmazása. A történet, az alapérzés, alaphangulat megfogalmazása. |
Törekvés a közvetlenül adódó jelentés árnyalására, általánosítására személyes tapasztalatok, más irodalmi és nem irodalmi, verbális, hangzó és képi szövegek bevonásával. |
Törekvés a közvetlenül adódó jelentés árnyalására, általánosítására személyes tapasztalatok és más tanult irodalmi művek bevonásával. |
Törekvés a közvetlenül adódó jelentés árnyalására, általánosítására személyes tapasztalatok és más tanult irodalmi művek, megismert irodalmi konvenciók és elemzési technikák bevonásával. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A szép és a csúnya fogalmainak használata mindennapi – különféle médiumok révén szerzett – élmények kapcsán folytatott beszélgetésekben. |
Rövid, néhány mondatos vélemény megfogalmazása az élmények és olvasmányok hatásáról. |
A tetszésnyilvánítás árnyaltabb nyelvi formáinak elsajátítása, az eltérő ízlésítéletek különbözőségének megértése és elfogadása. |
Az ízlés kontextuális függőségének megértése (kulturális, történeti, közösségi, családi, egyéni beágyazottság). |
A szomorú és a vidám megkülönböztetése különféle verbális, hangzó és képi szövegekről folytatott beszélgetésekben. |
A humor kiemelt szerepének érzékelése a mindennapokban (pl. vicc) és a műalkotásokban a korosztály érdeklődésének megfelelő néhány szöveg kapcsán. |
A helyzet- és jellemkomikum a művészetben, a szerzői modalitás különféle formáinak azonosítása, jelentésteremtő szerepük felismerése (pl. irónia, gúny). |
Az összetett modalitású szövegek elemzésének képessége, a humor kulturális és időbeli változékonyságának felismerése. |
Az esztétikai nézőpont megalapozása: a szép megtapasztalása a természeti környezetben, a mindennapi élet tárgyaiban és különféle művészeti ágakhoz tartozó, az életkornak megfelelő néhány műalkotásban. |
Részvétel a tanulócsoportban folyó beszélgetésben és vitában a mindennapok, művek és olvasmányok kiváltotta élményekről. Mások véleményének meghallgatása, megértése. |
Egymástól lényegesen különböző esztétikai normákhoz kapcsolódó művek összehasonlítása, a művészi és nem művészi szépség változékonyságának megtapasztalása. |
A műalkotás mint normakövető és normákat megújító jelenség; új és régi párbeszédének átélése a művészetben. |
A műélvezet minél gyakoribb átélése a belefeledkezés, a játék, a kaland, a képzelet, a ritmus és a zene révén. |
|
Az önálló műbefogadás mind teljesebb és gyakoribb élménye, a hatás reflektálása csoportos beszélgetésben és önálló szöveg alkotásával. |
Különféle műfajú, más-más művészeti ághoz tartózó művek összehasonlítása, a mű hatása mint műfaj- és médiumfüggő tapasztalat. |
A jó és a rossz fogalmainak használata mindennapi – különféle médiumok révén szerzett – élmények kapcsán folytatott beszélgetésekben. |
A jó és a rossz, az igazság és az igazságosság: |
Az igazság és a nézőpont, a személyes és a közösségi igazság konfliktusának megértése különféle szövegekben. |
Az igazság, a morál az egyén életében és a társadalomban. A jog és a morál összefüggéseinek reflektálása. |
Mindennapi konfliktusok átélése dramatikus játékkal, különféle dramatikus formák kipróbálása révén (pl. bábjáték, helyzetgyakorlat). |
A nem saját álláspont megjelenítésének, átélésének képessége, az empátia fontosságának átélése a közösség életében. |
Különféle konfliktuskezelési eljárások megfigyelése és reflexiója különböző műalkotások és mindennapi szövegműfajok kapcsán. |
Igény a társadalmi, közösségi és egyéni konfliktusok hátterének megértésére. |
|
Más korokban született mindennapi szövegek, tárgyak és műalkotások idegenségének megtapasztalása. |
Az életkorfüggő szemlélet megfigyelése irodalmi és mindennapi szövegműfajok kapcsán. |
A történeti másság befogadói aktivitást követelő szerepének tudatosulása. |
|
A különböző kultúrák eltérő létmódjának, szemléletének megtapasztalása néhány példa alapján. |
A kulturális különbség mint világlátás, mint életforma és mint érték megismerése, a kulturális sokszínűség, mint közösségépítő erő megfigyelése különféle szövegekben. |
A művészet kultúraalkotó szerepének megfigyelése és tudatosítása. A kultúrák közötti átjárás korlátainak felismerése, más kultúrák megismerésének igénye. |
Idegen nyelv |
6. évfolyam |
8. évfolyam |
12. évfolyam |
---|---|---|---|
Első idegen nyelv (a) |
A1- |
A1 |
B1 |
Első idegen nyelv (b), (b1) |
A1 |
A2 |
B2 |
Második idegen nyelv (c) |
|
|
A2 |
Második idegen nyelv (d) |
|
A1 |
B1 |
Második idegen nyelv (d1) |
|
|
B2 |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Tájékozódás (pl. az osztályban, iskolában, iskola környékén) nagytesti mozgással; mozgássor megismétlése, mozgási memória fejlesztése. |
|
|
|
|
Mozgási memória fejlesztése; mozgássor megismétlése visszafelé. |
||
Tájékozódás a külső világ tárgyai szerint; tudatosított tájékozódási pontok szerint; a tájékozódást segítő viszonyok megismerése (pl. mellett, alatt, fölött, között, előtt, mögött). Tájékozódás a síkban (pl. tájékozódás a füzetben, könyvben; tájékozódás a síkon ábrázolt térben; tájékozódás szavakban megfogalmazott információk szerint). |
|||
Tájékozódás a tanuló saját mozgó, forgó testének aktuális helyzetéhez képest (pl. a bal, jobb szavak megjegyzése a gyerek testi dominanciája szerint, illetve dominancia hiányában saját testi jelhez kötötten). |
|||
|
Tájékozódás a másik ember nézőpontja szerint. |
|
|
|
Tájékozódás különféle koordináták szerint; hosszúság, távolság, irány, szög. Számegyenes, derékszögű koordináta-rendszer. |
Koordináta-módszer; vektorok síkban és térben. |
|
|
Tájékozódás a valóságos viszonyokról térkép és egyéb vázlatok alapján (pl. térképolvasás, térképek készítése; térbeli mérési adatok felhasználása számításokban). |
|
|
|
Térképkészítési elvek megértése; tájékozódást segítő eszközök (pl. iránytű) használata; arányérzék fejlesztése; a valóságos viszonyok becslése térkép alapján. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A múlt, jelen, jövő megértése adott időpillanatban |
|
|
|
A múlt, jelen, jövő mint folytonosan változó fogalmak, például az előtte, utána (korábban, később) viszonyok megértése, használata; folyamat mozzanatainak időbeli elrendezése; szöveges feladatok, amelyekben az időrendnek szerepe van. |
|||
Időtartam mérése egyenletes tempójú mozgással, hanggal; szabványos egységekkel (másodperc, perc, óra, nap, hét, hónap, év, évtized). |
A ciklusonként átélt idő lineáris időfogalomként kezelése; időtartam, időpont. |
||
Időzónák (tér és idő). |
|||
|
Időtől függő periodikus jelenségek kezelése |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Tárgyak, személyek, alakzatok, jelenségek, összességek összehasonlítása mennyiségi tulajdonságaik (magasság, szélesség, hosszúság, tömeg, űrtartalom, térfogat, darabszám) szerint; becslés; mennyiségek fogalmának alapozása. |
|
|
|
A mennyiségi jellemzők kifejezése számokkal; a számok értelmezése a valóság mennyiségeivel. Például mérőszám és darabszám (halmaz számossága); természetes szám, racionális szám, valós szám; pontos szám és közelítő szám. |
|||
|
A távolság és a számok abszolút értékének kapcsolata. |
||
|
Mérési elvek azonos mennyiséggel és nem azonos mennyiséggel (pl. terület mérése területegységgel és hosszúságokkal, szög mérése szöggel és ívvel). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Finommotoros mozgáskoordinációk: apró tárgyak, korongok, pálcikák, rudak rakosgatása, ceruza, füzet, négyzethálós lap, vonalzó, körző használata stb. |
|
|
|
Statikus helyzetek, képek, tárgyak megfigyelése. |
|||
Látott, hallott helyzet, kép összképben való felismerése, azonosítása, megkülönböztetése, rekonstruálása különféle érzékszervek együttműködése révén, (pl. másolás, alkotás emlékezetből való rekonstruálása, tájékozódás mozgássor tagolatlan másolásával). Az észlelés pontosságának fokozása. |
|
|
|
Az érzékelés pontosságának fejlesztése, a tudatosodás segítése. Tárgyak tulajdonságainak kiemelése (analizálás); összehasonlítás, azonosítás, megkülönböztetés; osztályokba sorolás, sorba rendezés különféle tulajdonságok szerint a különféle érzékszervek tudatos működtetésével. A figyelem terjedelmének és tartósságának növelése, tudatos, célirányos figyelem; elemek, tulajdonságok megnevezése. |
|||
Szétválogatás két szempont szerint; megosztott figyelem; két, több szempont egyidejű követése. |
|||
Pontos megfigyelés statikus szituációkról, lényegkiemelés. Pl. helyzetről, képről kirakás, rajz, egyszerűsített kirakás. Egyszerűsített rajz készítése lényeges elemek megőrzésével, lényegtelenek figyelmen kívül hagyásával |
Modellezés; fogalmak, összefüggések megjelenítése (szintetizálás). Halmazok eszköz jellegű használata. |
||
Kétváltozós műveletek értelmezésének tapasztalati előkészítése; kétváltozós műveletek értelmezése (mint a különféle konkrét tartalmú műveletek szintézise); műveleti jelek; számok összetett alakjainak használata. |
|
||
|
Oszthatósági szabályok felismerése; számok, sík- és térbeli alakzatok csoportosítása. |
|
|
Változó helyzetek megfigyelése: |
Kísérletek (pl. valószínűségi kísérletek) végzése, a történés többszöri megfigyelése. |
|
|
|
Geometriai alkotások létrehozása szabadon és másolással; transzformációk elvégzése, a „kép” eredetijének megalkotása. |
||
Változó helyzetek, időben lejátszódó történések megfigyelése, szavakban való megismétlése; a változás kiemelésének tudása (analízis); az időbeliség tudatosítása. Változást leíró műveletértelmezések tapasztalati alapozása, két képben való ábrázolása; egyváltozós műveletértelmezések (mint a különféle konkrét tartalmú műveletek szintézise); a változás jelölésére a nyíljelölés bevezetése, a változást kifejező műveletek használata. |
|||
Adatok jegyzése, rendezése, ábrázolása. |
|||
Szavakban (pl. szöveges feladatokban) megfogalmazott helyzet, történés megfigyelése; a figyelem irányítása; tartósságának növelése; értelmezése: lényeges és lényegtelen információk szétválasztása. |
|
||
Szavakban megfogalmazott helyzetről, történésről matematikai „szöveg” írása. Matematizálás: matematikai modellek választása, keresése, készítése, értelmezése adott szituációkhoz. (Pl. egyszerűsített rajz, számfeladat, nyitott mondat, sorozat, táblázat, egyenletmegoldási módszerek, gráfok…). |
|||
Rajz, kirakás és adatok értelmezése: a lejátszott történés visszaidézése; az elmondott, elolvasott történés visszaidézése. Statisztikai diagramok értelmezése. |
|
||
Rajzolt, illetve tárgyi jelek értelmezése tevékenységgel, történés kitalálásával; matematikai jelek – |
|||
Szavakban megfogalmazott helyzetről, történésről készült matematikai „szöveg” értelmezése. Konkrét matematikai modellek (nyitott mondat, szakaszos ábra stb.) értelmezése a modellnek megfelelő szöveges feladat alkotásával. |
|||
Tudatos megfigyelés elvont szituációkban; analízis, azonosítás, megkülönböztetés (pl. tárgyak, jelenségek, jelenségek közti kapcsolatok, elvont fogalmak, elvont jelenségek azonosságainak, különbözőségeinek kiemelése; ponthalmazok megadása ábrával, algebrai formulával); a célirányos, akaratlagos figyelem fejlesztése; szemponttartás: • megfigyelés adott tulajdonságok szerint; • felismert tulajdonságok és kapcsolatok szerint (szabály intuitív követése, a szabályosság felismerésének kifejezése, például folytatással, a nem odaillő elhagyásával; a szabály tudatosítása példák sorolásával; általánosítás, általános megfogalmazás); • változó szempontok, feltételek szerint; szempontok önálló megválasztása. |
|||
Esetfelsorolások, diszkusszió a szempontok, feltételek, paraméterek önálló megválasztásával és változtatásával (pl. kombinatorika, egyenletek, szerkesztések). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Alakuló, illetve kialakult matematikai fogalmak, relációk példáinak elképzelése (megnevezett szám, megnevezett alakzat – pl. kocka, téglatest, téglalap, háromszög –, viszony – pl. több, alacsonyabb, |
|||
Elmondott, olvasott történés, helyzet képzeletben való követése; megjelenítése lejátszással, kirakással, képpel. |
|||
Lejátszódott esemény ismételt átélése képzeletben. |
|
||
Történés, szituáció elképzelése tárgyhű és elvontabb képek és jelek alapján. |
|||
Számok, műveletek, egyéb matematikai szimbólumok (pl. képek, képpárok, szakaszos ábrák, diagramok, grafikonok, táblázatok, műveletek, nyitott mondatok) alapján az általuk leírt valóságos helyzetek, történések, összefüggések elképzelése. A szabványos mértékegységekhez tartozó mennyiségek és többszöröseik, törtrészeik képzeletben való felidézése. |
|||
Adott tárgy, elrendezés, kép más nézőpontból való elképzelése, például testek építése különböző nézeteikből, vetületeikből. |
|||
Feltételeknek megfelelő alkotások elképzelése a megalkotások előtt; vázlatos ábrák alkotása; a tényleges alkotás összevetése az elképzelttel. Szerkesztések különféle szerkesztési eszközökkel és eljárásokkal. |
|||
Képzeletben történő mozgatás (pl. átdarabolás elképzelése; testháló összehajtásának, szétvágások elképzelése; testek különféle síkmetszetének elképzelése). |
|||
Probléma megoldásának elképzelése, becslés, sejtés megfogalmazása; megoldás után a képzelt és tényleges megoldás összevetése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Motoros emlékezés (tájékozódás mozgások felidézésével; formára való emlékezés a tapintás alapján, nagymozgással és finomabb mozgásokkal; számmemória fejlesztése mozgásokhoz kapcsolva, összefüggésekre való emlékezés végrehajtott cselekvéssor alapján; alapszerkesztések; mozgással létrehozott vagy mozgással is összeköthető ritmus, minták és szerkezetek felidézése; sorozatok). |
|
||
Képi emlékezés statikus helyzetekben (kép, helyzet felidézése összképben; részletek felidézése; a szabvány mértékegységek nagysága; összesség felidézése: darabszám, elemek, elrendezés, sorrend; minták és szerkezetek felidézése statikus képen; jelek helyzetének, alakjának felidézése; függvények grafikus képe). |
|||
Történésre való emlékezés (lejátszott és lejátszódott események felidézése; emlékezés a részletekre, időrendre; kombinatorikus összeszámlálások; kísérlet, megfigyelés eseményeinek felidézése; az emlékezést segítő jegyzetek, rajzok, jelek készítése, használata, visszaolvasása; a feljegyzés használatának szokásainak kialakítása). |
|||
Szóbeli és írásbeli információkra és kérdésekre való emlékezés (információk felidézése; adatok, feltételek megjegyzése a feladatmegoldás idejére; elnevezések, jelek, jelölések és egyéb megállapodások megjegyzése akár örökre; definíciókra való emlékezés). |
|||
Elmondott, elolvasott történetre, problémákra való emlékezés; szöveges feladat lényegileg pontos felidézése; emlékezést segítő ábrák, vázlatok, rajzok készítése, visszaolvasása. |
|||
Ismeretek tudatos memorizálása, felidézése; a megtanulást segítő eszközök megismerése. |
|||
(pl. tanult algoritmusok felidézése, használata, analógiák alapján való műveletvégzések, |
mérési módszerek; transzformáció végrehajtása a sík mozgatásával; azonos átalakítások; |
elsőfokú és másodfokú egyenletek, egyenlőtlenségek megoldása, |
műveletek egyszerű algebrai törtkifejezésekkel). |
Megértett állításokra, szabályokra, összefüggésekre való emlékezés (viselkedési, mozgásos, játékra vonatkozó szabályok felidézése; tények közti kapcsolatok, viszonyok, összefüggések felidézése; |
|||
|
állítások, tételek jelentésére való emlékezés; |
||
Érvelésre, cáfolásra, következtetésre való emlékezés; gondolatmenetre való emlékezés, új helyzetekben való alkalmazása. |
Bizonyítási módszerekre való emlékezés |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
|
---|---|---|---|---|
Összehasonlítás, azonosítás, megkülönböztetés; különbözőségek, azonosságok tudatosítása, megállapítása, jelölés. |
|
|
||
Osztályozás egy és egyszerre két (több) saját szempont szerint, adott, illetve elkezdett válogatásban felismert szempont szerint a dolgokat jellemző tulajdonságok tudatosítása és az objektumok alaposabb megismerése céljából. |
|
|
||
Sorba rendezés. Sorozatok létrehozása (folytatása, kiegészítése) valamely szubjektív vagy objektív tulajdonság tudatosítására és a sorba rendezett elemek jellemzésére. |
|
|||
Megítélés, döntés: • Célszerűség szerint (feladatok megítélése aszerint, hogy van-e bennük felesleges vagy ellentmondó adat, elegendő-e az információ; célszerű-e egy megállapodás, jelölés, pl. a0=1; célszerű-e egy tanult eljárás, egy talált megoldási mód). |
||||
• Jelentéstartalom szerint (szituáció megítélése aszerint, hogy determinisztikus vagy véletlentől függő; megállapítás megítélése aszerint, hogy van-e értelme; aszerint, hogy egyértelmű-e; fontossága szerint; aszerint, hogy összhangban van-e a tapasztalattal, egy másik kijelentéssel). |
||||
|
• Két állítás megítélése aszerint, hogy jelentésük milyen viszonyban van egymással (függetlenek; ugyanazt jelentik; egymást kizárják, de nem tagadásai egymásnak; egymás tagadásai); egy megoldás megítélése aszerint, hogy összhangban van-e a feltételekkel (valósággal, gyakorlati igényekkel). • Megítélés értékek szerint (egyértelműség, érthetőség, egyszerűség, szépség, gyakorlati felhasználhatóság); információ megítélése aszerint, hogy fontos-e, illetve felhasználjuk-e az adott szituációban, adott kérdés eldöntéséhez, adott probléma megoldásához. |
|||
• Állítások megítélése igazságértékük szerint; nyitott mondatok lezárása behelyettesítéssel és kvantorokkal; megoldásuk. |
||||
Ismert tartalmú utasítás, közlés megértése; új helyzetben adott utasítás megértése példa segítségével és példa nélkül. Kérdés tartalmának megértése adott tárgyi szituációban és megfogalmazott problémában (szituáció, változás, szöveges feladat, egyéb probléma értelmezése lejátszással, kirakással, tárgyhű, illetve egyszerűsített rajzzal, átfogalmazással; adatok felfogása, lényegtelenek elhagyása, lényegesek kiemelése, rögzítése, kapcsolatuk feltárása, szerepük értése; adatokra és összefüggéseikre vonatkozó jelölések használata, értése; folyamat fordított lejátszása; az időbeliség megértése). |
• |
Következtetés megítélése helyessége szerint. |
||
|
||||
|
Fogalmak egymáshoz való viszonyának megértése, összefüggés megértése (alá- és fölérendeltségi viszony; mellérendeltség megértése; rendszer felfogása; a rendszerezés módszere). |
|||
Matematikai modellek (pl. számok, műveletek, nyitott mondatok, sorozatok, függvények, táblázatok, rajzos modellek, diagramok, gráfok, grafikonok) megértése; átkódolás más modellbe. |
||||
|
Gondolatmenet követése; egyszerű gondolatmenet megfordítása. Oksági kapcsolatok megértése. |
|||
Oksági kapcsolatok keresése. |
Következtetések önálló végrehajtása. |
Egy- és többlépéses bizonyítás. |
||
Gondolkodás a saját gondolkodási folyamatokról |
||||
Következtetés további igazságokra (példák, ellenpéldák keresése, alkotása; egylépéses intuitív következtetés további állítások igazságára, amely még nem társul tudatos nyelvi megfogalmazással). |
||||
|
Bizonyítások: |
Bizonyítások: |
||
Absztrahálás, konkretizálás (fogalmak megalkotása, besorolás adott fogalom alá). |
||||
|
Természetes szám, egész szám. |
Racionális szám. |
Valós szám. |
|
|
Az aritmetikai műveletek újraértelmezése, kiterjesztése, új műveletek értelmezése (hatvány, gyök, logaritmus). |
|||
|
Analógiás gondolkodás és korlátai. |
|||
|
Idealizáló absztrakció (kör, háromszög, négyszög ...; pont egyenes, sík, tér). |
|||
|
Általánosítás, specializálás, példák, ellenpéldák keresése, alkotása (az általános állítás igazolása következtetéssel; bizonyítás; cáfolás: a tévedés megmutatása ellenpéldával). |
|||
A valószínűségi gondolkodás fejlesztése. A statisztikai gondolkodás fejlesztése. |
||||
A gondolkodás és a nyelv összefonódása, kölcsönhatása. |
||||
A szó mint egy-egy komplexumhoz, előfogalomhoz, fogalomhoz tartozó példák osztályának jelölője. Köznyelvi kifejezések és szakkifejezések. |
||||
|
A matematikai logika nyelvének fokozatos megismerése, tudatosítása. A köznyelvi kötőszavak és a matematikai logikában használt kifejezések jelentéstartalmának összevetése; a matematikai logika nyelvi sajátosságainak elfogadtatása; „nem”, „és”, „vagy”, „ha ... akkor”, „minden”, „mindegyik”, „van olyan”... |
|||
Gondolatmenet. |
||||
Átélt folyamat lejátszása. |
Átélt folyamat leírása szabad szöveggel; közösen kialakított megfogalmazások. |
Átélt folyamat gondolatmenetének leírása szavakkal, szimbólumokkal. |
||
Átélt folyamatról készült leírás gondolatmenetének értelmezése (pl. egy szerkesztés leírt lépéseiről a folyamat felidézése, összevetés saját emlékkel, feljegyzéssel, a feljegyzések tartalmának összevetése; a leírás vizsgálata abból a szempontból, hogy ténylegesen megfelel-e az átélt folyamatnak). |
||||
|
Megismert gondolatmenet panelként való felhasználása új folyamatban. |
|||
Algoritmus követése, értelmezése, készítése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Fogalmak egymáshoz való viszonya: alá- és fölérendeltségi viszony; mellérendeltség. |
|||
|
A gondolat mint definíció, (ekvivalens definíciók), a gondolat mint tétel. |
||
|
|
|
A matematika különböző területei közötti kapcsolatok tudatosítása (pl. halmazműveletek és a nyelv logikai elemei közti kapcsolat; nyitott mondat megoldása és a függvények kapcsolata; egyenlet-megoldási módszerek különféle témakörökben: algebrai, grafikus, táblázatos vagy közelítéses megoldás). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A tanulás manipulatív eszközeinek célszerű használata (színesrúd-készlet, mérőszalag, logikai készletek, játékok, számtáblázatok, modellező készletek). |
|||
Könyvek (matematikai zsebkönyvek, szakkönyvek, ismeretterjesztő könyvek, lexikonok, feladatgyűjtemények, táblázatok, képletgyűjtemények), számológépek, számítógépek használata. |
|||
Tanári segítség, társak segítsége; (az ismeretszerzés szervezése, jó munkalégkör biztosítása, érdekes problémák, projektek szerepeltetése, kérdések felvetése, szakkörök, táborok, versenyek stb.). |
|||
Oktatási-tanulási technológiákkal való megismerkedés, azok értelmes, interaktív használata (pl. internet, CD). |
|||
Nyitottság és önbizalom az újjal való ismerkedéshez. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Friss vagy felfrissített ismeretek, információk, felismerések közvetlen alkalmazása egyszerű utasítás végrehajtásában, döntésben. |
|||
Régebbi ismeretek, információk, felismerések mozgósítása, felhasználása az ismeretszerzés szituációjával analóg helyzetben (pl. egyenletrendszerek megoldása megismert módszerrel). |
|||
Régebbi ismeretek mozgósítása, összeillesztése, felhasználása új helyzetben; sejtés, ellenőrzés. |
|||
Ismeretek alkalmazása az újabb ismeretek megszerzésében (az ismert elemek kiválogatása, tudatosítása, rendezése, rögzítése; elválasztásuk az ismeretlen, keresett elemektől; az ismert és ismeretlen elemek közti lehetséges kapcsolatok feltárása; a problémamegoldás szempontjából megfelelő kiválasztása, pl. műveletek értelmezése racionális számok körében); új tapasztalatok visszarendezése előfogalmakhoz, fogalmakhoz. |
|||
|
Ismeretek alkalmazása problémamegoldásban. |
||
Ismeretek alkalmazása a gyakorlati életben és más tantárgyak keretében (pl. százalék, kamatos kamat, terület-, felszín-, térfogatszámítás, relatív gyakoriság, valószínűség, logaritmus függvény). |
|||
|
Ismeretek alkalmazása érvelésben, sejtések, indoklások megfogalmazásában, bizonyításban, cáfolásban. |
||
|
Ismeretek alkalmazása egyes szakmák esetében. |
||
Ismeretek alkalmazása alkotásokban (pl. transzformációk alkalmazása szerkesztésben; szerkesztések alkalmazása összetett számítási feladatokban). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Probléma felismerése (problémahelyzet átélése); problémaérzékenység. |
|||
Szituációban, történetben megfogalmazott, olvasott probléma megértése; a megértést segítő eszközök alkalmazása (lejátszás természetes helyzetben, képalkotás, kirakással való lejátszás, beszélgetés a helyzetről, kérdések megfogalmazása, ismert, a probléma szempontjából lényeges adatok tudatosítása, elválasztása a lényegtelenektől). |
|||
|
Az ismert elemek és az ismeretlen momentumok ütköztetése; sejtések, kérdések megfogalmazása. Egyszerű probléma áttekintése. |
||
A probléma megoldására való készség, a probléma vállalása. Sikertelen megoldási kísérlet után újjal való próbálkozás. A sikertelenség okának feltárása (pl. kihagytunk egy feltételt). |
|||
A problémához hasonló egyszerűbb (már megoldott) probléma keresése. |
|||
Önálló eljárások keresése, megoldási kísérletek, tippelések szabad végzése, összevetése a kapott információkkal, valósággal. |
|||
A problémához illeszthető matematikai modell választása, keresése, alkotása. (A probléma részekre bontása; összetett probléma áttekintése. Átfogalmazás más, ismertebb problémává; analógia keresése.) |
|||
Megoldás a matematikai modellen belül. Matematikai modellek (pl. nyitott mondatok, gráfok, sorozatok, függvények, függvényábrázolás, számítógépes programok, statisztikai elemzések) ismerete, alkalmazásának módja, korlátai (pontosság, értelmezhetőség). |
|||
Többféle megoldási mód keresése, az alternatív megoldások összevetése. |
|||
|
A problémához leginkább illő megoldási mód (módok) kiválasztása; indoklás. |
||
Az eredmény vonatkoztatása az eredeti problémára. Az eredmény összevetése a feltételekkel, az előre vetített eredménnyel, a valósággal. |
|||
|
Diszkusszió. (A lehetőségek számbavétele. A feltételekkel való összevetés során annak tudatosítása, hogy miben és hogyan befolyásolják a feltételek az eredményt. Ha elhagyjuk, megváltoztatjuk valamelyiket, hogyan módosul a megoldás?) |
||
Válasz megfogalmazása szóban, később írásban is. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Objektumok alkotása szabadon; másolással, adott feltételek szerint. |
|||
Állítások, kérdések megfogalmazása képről, helyzetről, történésről szóban, írásban. Saját gondolatok megfogalmazása; elképzelések, definíciók és tételek alkotása, megfogalmazása, kimondása, leírása. |
|||
Összességek alkotása adott feltétel szerint; halmazalkotás; definiáló tulajdonság megalkotása; a tulajdonság tagadásának megalkotása a komplementer halmaz elemeinek közös, meghatározó ismérveként. |
|||
|
Fogalmak alkotása (összességek elemeinek közös, meghatározó, lényeges tulajdonságainak szintetizálása; további példák besorolása, ellenpéldák kiszűrése a meghatározó ismérvek szerint). |
||
Elnevezések, jelölések, szimbólumok, alkotása (alkalmi elnevezések a képzethez, előfogalomhoz jól illeszkedő köznyelvi szavakkal; alkalmi jelölések). |
|||
|
Rendszeralkotás: elemek elrendezése különféle szempontok szerint; rendszerezést segítő eszközök (fadiagram, útdiagram, táblázatok) használata, készítése. Megalkotott rendszer átalakítása. A kombinatorikus gondolkodás fejlesztése. |
||
Számrendszerek alkotása, számrendszeres gondolkodás a számfogalom épülésében. |
|||
|
A számrendszeres gondolkodás tudatosítása az írásbeli műveletek, számrendszerfüggő számtulajdonságok megértéséhez. |
||
Sorozatok alkotása. Megfigyelésben, mérésben, számlálásban, számolásban gyűjtött adatok, elemek sorozatba rendezése; a keletkező sorozat tulajdonságai szabályosságának vizsgálata (pl. periodikus sorozatok, számtani, mértani sorozat). Megkezdett sorozat folytatása, kiegészítése adott szabály szerint, felismert összefüggés alkalmazásával. Az „összefüggés” megalkotása a sorozat elemei közti kapcsolat általánosításaként; ellenőrzése. |
|||
|
Táblázatok készítése. Megfigyelésben, mérésben, számlálásban, számolásban, kísérletben gyűjtött adatpárok, adathármasok rendezése (pl. táblázatba), kapcsolatok vizsgálata. |
||
Modell alkotása helyzet megértéséhez: eljátszás, mímelés, képek, egyszerűsített képek, egyszerűsített mozgatható kirakások, szakaszos ábrák, gráfok készítése probléma, szöveges feladat értelmezéséhez. |
|||
Modell alkotása, értelmezése fogalmakhoz. A természetes szám modellként való kezelése (különféle fogalmi tartalmak – darabszám, mérőszám, értékmérő, jel – szerint), tört szám, negatív szám, egész szám, racionális szám modellként való kezelése; számegyenes; az aritmetikai műveletek mint történések és viszonyok matematikai modelljei; egyenletek, egyenlőtlenségek; reláció, függvény, sorozat mint modellek; ábra, diagram mint modell. |
|||
|
További algebrai modellek. |
||
|
Koordináta-geometriai modellek (pl. egyenes egyenlete, kör egyenlete, vektorok, vektorműveletek). |
||
Modell alkotása probléma megoldásához (eljátszás, mímelés, képek, egyszerűsített képek, egyszerűsített mozgatható kirakások, szakaszos ábrák, gráfok, számfeladatok, nyitott mondatok, sorozatok, táblázatok készítése és értelmezése, olvasása probléma, szöveges feladat megoldásához; probléma és modell „elemeinek” tudatos összerendezése). |
|||
Átkódolás különböző modellek között. |
|||
Sejtések megfogalmazása; divergens gondolkodás. (Megértett probléma „eredményének” elképzelése, előrevetítése; a sejtés megfogalmazása, lejegyzése, megoldás utáni ellenőrzése. Becslés. Újabb lehetőségek, kérdések, újabb problémák felvetése, feltételek változtatása.) |
|||
Gondolatmenet kiépítése (pl. „megoldási terv” szöveges feladathoz). Manuálisan elvégzett tevékenység gondolati lépésként való értelmezése, tudatosítása. Megértett probléma részletproblémákra bontása modell nélkül vagy modell segítségével; a részletproblémák sorrendbe állítása, pl. megoldhatóságuk időrendje szerint; az így képzett terv tudatosítása elmondással, írásban, jelsorozattal (folyamattervezés). A tervkészítés módjának megalkotása. Stratégia alkotása. |
|||
Kidolgozás megalkotása. (Az eltervezett megoldás lépéseinek végrehajtása; a részeredmények értelmezése, a végeredmény vonatkoztatása az eredeti problémára, válaszadás diszkusszió nélkül, illetve diszkusszióval.) |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Nyelvhasználat előtti kommunikáció: lejátszás, kirakás, megmutatás, mímelés mint gondolatok kifejezése; ezek értése. |
|
||
Elnevezések, megállapodások, jelölések értése, kezelése: köznyelvi szavak használata és elfogadása előfogalmak jelölésére; egyszerű szakszavak és jelölések alakuló és kialakult fogalmak megnevezésére; a kifejezések pontosítása (pl.: számok és jelöléseik; műveletek jelölése, egyenlőség és egyenlőtlenség jelölése, mérések, mértékegységek). |
|||
|
A matematika tanulásához szükséges nyelvi-logikai szerkezetek fokozatos megismerése. Negáció (tulajdonság, ítélet, nyitott mondat negációja), logikai „és”, „vagy”, „legalább”, „legfeljebb”, „ha..., akkor”, „csak akkor..., ha”; egyszerű következtetések; definíció. A köznyelv és a matematikai nyelv különbözőségeinek, értékeinek és korlátainak megértése és elfogadása. |
||
Mások gondolatainak megértésére törekvés (példák és ellenpéldák keresése, kérése; kérdések megfogalmazása; magyarázat kérése; átfogalmazásra, egyszerű következtetésre tett próbálkozások). Mások gondolataival való vitába szállás és a kulturált vitatkozás értékelése. |
|||
Saját gondolatok kifejezése, rögzítése (szóbeli elmesélés; matematikai szöveg írása, értelmezése, jegyzet készítése, visszaolvasás; jegyzetfüzet vezetése). |
|||
Saját gondolatok megértetésére való törekvés (szóbeli érvelés: szemléletes indoklás; egyszerű bizonyítás; írásbeli érvelés: bizonyítás írásban, jelek használatával; sejtések megfogalmazása, sejtések megerősítése, elvetni tudása; bizonyítás alapgondolatának kiemelése). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Közös munka (páros, kiscsoportos munka, csoportmunka) vállalása; együttműködés, egymásra figyelés; egyéni felelősség és közös felelősségvállalás. |
|||
A munka tervezése, szervezése, megosztása. |
|||
Egyéni adottságok, képességek és igények figyelembevétele a közös eredmény érdekében és tiszteletben tartása az egyén fejlődése szolgálatában; tolerancia, egymás segítése. A munkamegosztásban betöltött szerepek értékeinek ismerete és elfogadása. |
|||
Vitakészség, kifejezőképesség fejlesztése. |
|||
Az együttműködő partnerek részeredményeinek értelmezése, értékelése, összerendezése. |
|||
Projektben való együttműködés. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A saját képességek és műveltség fejlesztésének igénye. (Az „én is tudom”, „én is meg tudtam oldani”, „én találtam ki” élménye a fejlődés egyik leghatékonyabb hajtóereje. Az önállósodás, függetlenedés igénye, a saját értékek érvényesítésének igénye – helyes pedagógusmagatartás esetén – háttérbe szorítja, sőt egy idő után szükségtelenné is teheti a külső motivációt.) |
|||
A világ megismerésének igénye. (A matematikai ismeretek kezdetben közvetlenül a világ tárgyainak, jelenségeinek megismeréséhez járulnak hozzá. Eszközt és módszert adnak különféle tulajdonságok megfigyeléséhez, kiemeléséhez, tárgyak, jelenségek jellemzéséhez. A szűkebb és egyre bővülő környezet iránti kíváncsiság lehet a tanulás egyik hajtóereje.) |
|||
A matematika értékeinek és eredményeinek megismerésére való igény. (A hasznosság, más tudományok, a gyakorlati élet, a gondolatok, gondolatmenetek, minták, struktúrák stb. érdekessége, szépsége tegye vonzóvá kinek-kinek a számára a tárgy tanulását.) |
|||
A matematikai módszerek és eszközök megismerésének igénye. (A matematika módszerei és eszközei a gondolkodás számos területére hatást gyakorolhatnak.) |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Önismeret. |
|||
Önértékelés |
|||
Önellenőrzés. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
|
A matematikai témakörök összekapcsolódásának értése intuitív módon. |
|
|
|
Modellek alkotása a matematikán belül; matematikán kívüli problémák modellezése. |
||
Az egyértelműség igénye, például szemléletes fogalmak használata, definíciók bevezetésének szükségessége, definiált fogalmak megismerése, definíciók alkotása. |
|||
Az újabb esetekre, minden esetre való alkalmazhatóság, különös esetekre való kiterjesztések, permanenciaelv (az algebrai nyelv jelentősége; a hatványozás, a szögfüggvények fogalmának kiterjesztése). |
|||
Axiomatizálás egyszerű példán való bemutatása. |
|||
A matematika mint kulturális örökség. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Ismeretszerzés személyes beszélgetésekből, tárgyak, épületek, képek közvetlen megfigyeléséből, hallott és olvasott elbeszélő szövegekből. |
Ismeretszerzés személyes beszélgetésekből, tárgyak, épületek, képek közvetlen megfigyeléséből, hallott és olvasott elbeszélő szövegekből, filmekből, a tömegkommunikációs eszközökből. |
Ismeretszerzés személyes beszélgetésekből, tárgyak, épületek, képek közvetlen megfigyeléséből, hallott és olvasott elbeszélő szövegekből, filmekből, a tömegkommunikációs eszközökből. |
Ismeretszerzés irányított beszélgetésekből, tárgyak, épületek, képek közvetlen megfigyeléséből, hallott és olvasott elbeszélő szövegekből, filmekből, a tömegkommunikációs eszközökből. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Kérdések önálló megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
Kérdések önálló megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
Kérdések önálló megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
Kérdések önálló megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Beszélgetés és vita egy-egy emberismereti, társadalmi, történelmi témáról. Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása. |
Beszélgetés és vita egy-egy emberismereti, társadalmi, történelmi témáról. A tárgyilagos érvelés és a személyeskedés megkülönböztetése. Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása és figyelembevétele. |
Beszélgetés és vita egy-egy emberismereti, társadalmi, történelmi témáról. A tárgyilagos érvelés és a személyeskedés megkülönböztetése. Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása és figyelembevétele. |
Beszélgetés és vita egy-egy emberismereti, társadalmi, történelmi témáról. A tárgyilagos érvelés és a személyeskedés megkülönböztetése. Saját vélemény érthető megfogalmazása. Mások véleményének türelmes meghallgatása, érvelésének összefoglalása és figyelembevétele. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az idő tagolására szolgáló kifejezések használata: perc, óra, nap, hét, hónap, év. Időmeghatározó kifejezések használata: amikor kicsi (óvodás stb.) voltam, amikor szüleim gyerekek (fiatalok stb.) voltak, amikor nagyszüleim gyerekek stb. voltak, amikor karddal harcoltak stb., nagyon régen. |
Az idő tagolására szolgáló kifejezések használata: perc, óra, nap, hét, hónap, év, évtized, évszázad, emberöltő. Időmeghatározás más ismert eseményre, jelenségre való utalással (pl. a honfoglalás után, Mátyás uralkodása idején). Krisztus előtt, Krisztus után. |
Az idő tagolására szolgáló kifejezések használata: hónap, év, évtized, évszázad, emberöltő. Időmeghatározás más ismert eseményre, jelenségre való utalással. Krisztus előtt, Krisztus után. |
Történelmi korszakok, periódusok nevének használata a történelmi idő tagolására. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy választ keressenek olyan kérdésekre, mint a következők. |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy választ keressenek olyan kérdésekre, mint a következők. |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy választ keressenek olyan kérdésekre, mint a következők. |
Legyen alkalmuk a tanulóknak arra, hogy választ keressenek olyan kérdésekre, mint a következők. |
|
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|---|
Tudomány– |
Természettudományi ismeretekkel tárgyalható technikai, társadalmi kérdések megfogalmazása a családi környezetből hozott s az életkornak megfelelő ismeretrendszerekből kiindulva. A kérdésfeltevés, az alapos vizsgálat igényének kialakítása, fejlesztése. |
A tudományos vizsgálódások kérdésfeltevéseinek és eredményeinek tudatos összekapcsolása a témához illeszkedő technikai és társadalmi kérdésekkel. |
A tudomány szerepének bemutatása, értelmezése a technikai és társadalmi folyamatokban. |
A tudomány– |
Természet |
A természeti környezetnek mint a világ védelemre szoruló részének értelmezése. |
Az embernek mint a természet szerves részének kezelése a természeti folyamatok elemzése során. A környezetre kifejtett emberi, társadalmi hatások elemzése. |
A természet egységére vonatkozó elképzelések formálása az egységet kifejező, átfogó tudásrendszerek |
A természet egységére vonatkozó koncepció tudatos alkalmazása. Az ember természeti folyamatokban játszott szerepének kritikus vizsgálata. |
Tudomány, |
A tudományos vizsgálat iránti igény fokozatos formálása. |
Az egyéni és a tudományos elképzelések összehasonlítása, a tudományos vizsgálódások hatékonyságának, fontosságának, fejlődésének izgalmas, kaland jellegének érzékeltetése, megláttatása. |
A tudomány elhelyezése a megismerési folyamatban, amelyben a világról tudományos és nem tudományos modellek sokaságát alkotjuk meg. A tudományos fejlődés elméletirányítottságának érzékeltetése, láttatása sok-sok példán keresztül. Az empíria ellenőrző, a tudás adaptivitását lemérő, valamint a rejtett elképzelések megfogalmazását, felszínre hozását segítő szerepének felismerése. |
A tudomány elméletirányított, de a társadalomban megfogalmazott igényeket kielégítő, a társadalom által értékelt, vagyis mélyen a társadalmi folyamatokba ágyazott tevékenységként történő értelmezése. |
Tudománytörténet |
|
A tudománytörténet néhány nagy alakjának élettörténetével, munkásságával, eredményeivel való ismerkedés. |
Nagyobb, összefüggő tudománytörténeti folyamatok megismerése, elemzése. Szerepük tanulmányozása az emberiség fejlődése szempontjából. |
A tudománytörténeti folyamatok értelmezése a modellek, az elképzelések, az egymást váltó, s nemegyszer egymással harcban álló elméletrendszerek megszületéseként és háttérbe szorulásaként. (A tudás összegződésének, egyszerű felhalmozásának elképzelésével szemben.) |
Technika, |
A mindennapi életben használt, a gyerekek által jól ismert néhány technikai eszköz működésének magyarázata már ismert összefüggések vagy hétköznapi ismeretek segítségével. Az anyag nyersanyagból termékké alakulásának végigkísérése példákon. |
A megismert természeti törvényszerűségek alkalmazása technikai eszközök működésének magyarázatára, folyamatok leírására. |
A technika társadalmi alkalmazásával összefüggő jelenségek, folyamatok vizsgálata a természettudományi tudás alkalmazása szempontjából (pl. igények és kielégítésük, a modern tudományos eredmények technikai alkalmazásának folyamatai). Néhány komplex gyártási folyamat leírása. |
A tudományos eredmények technikai alkalmazásával összefüggő problémák értékelésével kapcsolatban egyéni álláspontok kialakítása, a tudomány- és technikaellenességhez való viszony formálása. Tudatos és felelős állásfoglalás az egyes technológiák alkalmazásával kapcsolatban. |
|
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|---|
A természet megismerése |
A természeti és technikai tárgyakkal, jelenségekkel összefüggő elképzelések megfogalmazása, az ezekkel kapcsolatos megbeszélésekben való részvétel. |
A természeti és technikai tárgyakkal, jelenségekkel, folyamatokkal összefüggő elképzelések megfogalmazása, az ezekkel kapcsolatos megbeszélésekben való részvétel. A tanult egyszerűbb esetekben a folyamatok eredményeinek előrejelzése s az előrejelzés eredményességének elemi értékelése. Önálló vizsgálódás, a megfigyelések irányított rögzítése. Adott olvasnivalóból meghatározott szempontok szerinti információk kigyűjtése. |
A tudományos ismeretszerzés iránti határozott igény kialakítása. A tudományos ismeretek egyre tudatosabb alkalmazása a folyamatok magyarázata és eredményeik előrejelzése során. Önálló vizsgálódás, a megfigyelések önálló rögzítése. Adott olvasnivalóból meghatározott szempontok szerinti információk kigyűjtése. |
Az önálló ismeretszerzés igényének, egyéni módszereinek kialakítása. A természeti és technikai tárgyakkal, jelenségekkel kapcsolatos saját elképzelések és a tanult tudományos elméletek megfogalmazása, magyarázatokban, előrejelzésekben és cselekvésben való alkalmazása. Az ismeretszerzés folyamatának és eredményének kritikus értékelése. |
Megfigyelés, |
A mindennapi életben fontos szerepet játszó mennyiségek és azok mérésének fokozatos megismerése, gyakorlása. A vizsgált jelenségekkel kapcsolatos előzetes tudás számbavétele a tanulásban mindinkább tért nyerő megfigyelések, kísérletek végzése előtt. |
Rendszeres megfigyelés, kísérletezés, mérés elvégzése vizsgálódásokhoz, modellalkotáshoz, problémamegoldásokhoz kötötten, önállóan és csoportmunkában is. Az eszközök balesetmentes használata. |
A megfigyelés, a kísérlet és a mérés mint eszköz alkalmazása a tudományos elképzelések formálása, a modellekkel végzett munka és a problémamegoldás során. Kísérletek, megfigyelések, mérések önálló vagy csoportmunkában történő tervezése, kivitelezése és értékelése. |
Új kísérleti eszközök megismerése, kreatív használat, egyszerűbb kísérleti eszközök készítése. A vizsgálatok, kísérletek eredményeinek értelmezése a tanult összefüggések, elméletek fényében. Annak megállapítása, hogy a feltételezett oksági kapcsolatokat alátámasztják-e a kísérletek. |
Az ismerethordozók |
Tájékozódás az egyszerűbb forrásanyagokban tanítói segítséggel. |
Ismerethordozók (könyvek, lexikonok, enciklopédiák, térképek, táblázatgyűjtemények) használata csoportmunkában. |
Önálló forráshasználat. A számítógépes, illetve multimédiás eszközök használata. |
Természettudományi ismeretterjesztő szövegek, multimédia-anyagok önálló keresése, feldolgozása, értelmezése. |
Az ismeretszerzés eredményeinek |
Változások felismerése, azok fontosabb okainak megnevezése tanítói segítséggel. A különböző tárgyak, élőlények, jelenségek tanult jellemzőinek elemi szintű összehasonlítása, csoportosítása a megismert szempontok és saját elképzelések alapján. Egyszerű képi és szöveges információk, jelek értelmezése a megismert területeken. |
Bekapcsolódás a tanár által ajánlott ellenőrző kísérletek eredményeinek elemzésébe. A megfigyelések, tapasztalatok, megszerzett ismeretek és azok előzetes elképzelésekhez való viszonyának saját szavakkal történő, nyelvileg helyes megfogalmazása és írásban való rögzítése. Az előzetes elképzelések, előrejelzések, valamint a megfigyelt jelenségek és a mért értékek közötti eltérések felismerése. Törekvés az eltérések magyarázatára. |
Az ismert területeken az előzetes tudást használó osztályozás, rendszerezés. A megfigyelések, mérések, kísérletek során nyert adatok áttekinthető rendezése, a vizsgálódások eredményeinek pontos megfogalmazása. Az anyagok, mennyiségek jeleinek használata. A vizsgálatok, kísérletek során nyert adatok ábrázolása különféle diagramokon, grafikonokon, illetve a kész diagramok, grafikonok adatainak leolvasása, értelmezése. A művelődési anyaggal kapcsolatos egyszerűbb vázlatrajzok, sematikus ábrák, kapcsolási rajzok készítése és a kész ábrák, rajzok értelmezése. |
Problémák kritikus felvetése, ha a megfigyelések, kísérletek eredménye nem egyezik a várttal. Az ilyen esetek elemzése a tanterv által átfogott körben. Vizsgálatok eredményeinek átfogó, különböző médiaeszközöket használó, informatív és esztétikus bemutatása. |
|
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|---|
Anyag |
Tárgy (test) és anyag megkülönböztetése a nyelvhasználatban. Anyagfajták különbözőségének felismerése, anyagnevek anyagfajtákhoz rendelése. Az anyagfajta és a használat közti összefüggés felismerése konkrét példán. |
Az anyag legfontosabb tulajdonságainak kvalitatív értelmezése, az ezeket jellemző mennyiségek bemutatása. Az anyagfogalom fokozatos kiterjesztése különféle anyagfajtákra, a levegőre, majd általában a gázokra. Az anyagmegmaradás szempontjából szemléletileg kritikus jelenségek elemzése (pl. égés, kémiai átalakulások, halmazállapot-változások, gázok összenyomása, melegítés folyamatai). |
Az anyagok, testek, folyamatok, ezek tulajdonságai s a rájuk jellemző mennyiségek összekapcsolása. |
A világ anyagi természetére vonatkozó elképzelésnek mint a világ egészéről alkotott legáltalánosabb magyarázatok egyikének használata, az anyag általános és elvont fogalmának ismeretében. (A világ egységes, anyagelvű felépítése az elemi részecskéktől a galaxisokig.) Az anyag szerkezete és tulajdonságai összefüggésére vonatkozó ismeretek tudatos használata a természeti, technikai és társadalmi jelenségek magyarázata során. |
Anyagok |
Használati tárgyak anyagainak felismerése, egyszerűbb anyagok technikai formálása, használati tárgyak készítése. |
Érdekes és különleges tulajdonságokkal rendelkező anyagokra vonatkozó ismeretek felhasználása a modern technikai alkalmazások magyarázatára, kreatív ötletek kidolgozására. |
Az anyagtudományok egyes eredményeinek megismerése, elemzése a hétköznapi alkalmazásokban. Az anyagtudományok társadalmi folyamatokhoz való hozzájárulásának értékelése. |
|
Halmazállapot |
A halmazállapotok bemutatása, tudományos értelmezéseknek megfelelő megkülönböztetése. (A porok nem kemény, de szilárd anyagok, a folyadék és a víz fogalma világosan elkülönül, a nagyobb viszkozitású folyadékok is folyadékok, természetesen a viszkozitás fogalmának meghatározása nélkül.) |
A gázoknak s köztük a levegőnek (pozitív) tömeg és súly tulajdonítása. A tömeg és a súly fogalmának elválasztása a szilárdság és keménység fogalmától. |
A halmazállapotok részecskeszintű értelmezése. |
|
Halmazállapot- |
Halmazállapot-változások felismerése, besorolásuk a főbb típusokba. Konkrét halmazállapot-változások során annak bemutatása, elemzése, hogy az anyagok nem tűnnek el. |
Halmazállapot-változások kísérleti, jelenség szintű megfigyelése. |
A halmazállapot-változások elemzése az anyagszerkezeti kép használatával, az energia és az anyagszerkezet szempontjából. A hőmérséklet és a halmazállapot-változás közötti összefüggések tanulmányozása. |
A halmazállapot-változások technológiai folyamatokban játszott szerepének illusztrálása, jelentőségük értékelése. |
Anyagszerkezet |
Az anyag szerkezetével kapcsolatos gyermeki elképzelések feltárása, ezzel kapcsolatos beszélgetések. |
Az anyag folytonosságáról alkotott kép mellett – azzal szembeállítható módon – a részecskekép konstrukciója (egyszerű golyómodell hatékonyságának tesztelése, magyarázatok alkotása, a modell határainak keresése). |
Olyan problémák megfogalmazása, amelyek felvetik a golyómodell átalakításának igényét. A különböző meghaladási kísérletek tanulmányozása. Az atom- és molekulafogalom kialakítása s használata a már korábban tanult fizikai és kémiai folyamatok közül a fontosabbak magyarázatában. |
Ismerkedés egy kvalitatív kvantumfizikai részecskeképpel, annak felhasználása jelenségek magyarázatában. Az atomok és a molekulák fogalmának alkalmazása a kémiai kötések, valamint a kémiai folyamatok értelmezésében. Ismerkedés a modern anyagelméletek legfontosabb sajátosságaival, nyitott kérdések felvetése és megvitatása. |
Elemek, |
Játékos ismerkedés egyszerű keverékekkel, oldatkészítéssel. |
Ismerkedés a részecskékből való felépítettség konkrét példáival (kristályos anyagok, keveredési folyamatok magyarázata, összetett rendszerek összetevőinek felismerése). |
A hétköznapokban is ismert anyagok anyagszerkezeti besorolása. Néhány elemekre bontási, valamint vegyületképzési folyamat kísérleti bemutatása, keverékek (oldatok) készítése. Oldatok töménységével kapcsolatos feladatok megoldása a hétköznapokban igényelt szinten. Keverékek szétválasztásának fontosabb módszerei a gyakorlatban. A tanult szervetlen vegyületek összetétele és tulajdonságai közötti összefüggések felismerésére. Egyszerű szervetlen kémiai reakciók elvégzése, felírása. Természetes és mesterséges anyagok megkülönböztetése. |
A különböző anyagcsoportok szerepének vizsgálata az élettel kapcsolatos folyamatokban. A kémiailag tiszta és a keverék anyagok világos elkülönítése az anyagszerkezeti ismeretek alkalmazásával. Vegyületek képződésével és bomlásával kapcsolatos számítások végzése. A tömegmegmaradás törvényének tudatos alkalmazása. A kémiai egyenletek megfelelő felírása, elemzése és alkalmazása. Szerves vegyületek összetétele és tulajdonságai közötti összefüggések tanulmányozása. |
Anyagszerkezet |
|
|
Az atomok belső struktúráját leíró modellek kialakítása, korai atommodellek közül eggyel-kettővel való ismerkedés. Az elektromos folyamatok egyszerű atomszerkezeti magyarázata. |
Az atom szerkezetének magyarázata kvalitatív kvantummechanikai kép segítségével. Az atomok alkotórészeivel kapcsolatos tudás alkalmazása folyamatok, jelenségek magyarázatában és más fogalmak meghatározásában (molekulaképződés, kémiai kötések, másodlagos kötések, kristályos szerkezet kialakulása). |
Anyagszerkezet |
|
|
|
Az atommag struktúrájára vonatkozó modellek közül egynek a használata fontosabb jelenségekkel összefüggésben (radioaktivitás, magfúzió, maghasadás). |
Az anyagszerkezeti ismeretek társadalmi jelentősége |
|
|
Az elektromosság alkalmazásával összefüggő technikai jelenségek és társadalmi folyamatok összekötése a fizikai ismeretekkel. |
Alternatív elgondolások megismerése és elemzése a nukleáris energia hasznosításának társadalmi kérdései kapcsán. A problémák vitákban való feltárása és értékelése, a saját álláspont formálásához szükséges feltételek teremtése. A nukleáris folyamatok gyógyászati alkalmazásaival való ismerkedés, jelentőségük felismerése. |
Környezetünk anyagai, |
Különféle anyagok felismerése, megkülönböztetése. |
Anyagok tulajdonságok szerinti csoportosítása, egyes tulajdonságok anyagszerkezeti értelmezése. |
Az anyagok szervetlen és szerves osztályokra bontása. Az anyagok csoportjaira vonatkozó tudás alkalmazása a hétköznapi életben is fontos szerepet játszó anyagok tulajdonságainak és az ezekkel kapcsolatos jelenségeknek a magyarázatában. |
Az anyagok csoportjainak jellemzése anyagszerkezeti ismeretek alapján (szerves, szervetlen vegyületek, az e csoportokon belüli legfőbb csoportok jellemzése, főbb tulajdonságaik). A periódusos rendszer használata. |
Energia |
Változások párkölcsönhatásokban. Mi változtat, mi változik, mi csökken, mi nő? |
Kvalitatív energiafogalom. Ismerkedés konkrét, hétköznapi folyamatokban az energiafajtákkal, az energiahordozókkal, az energiaforrásokkal, az energia átalakulásaival. |
A mozgások, az elektromos, fény-, hang-, hőjelenségek, a fázisátalakulások, energiaváltozások fajtái, a kémiai folyamatok közben zajló energiaváltozások jellemzése, egyszerűbb számítások végzése. Az élő szervezetek energiaátalakító folyamatainak átfogó jellemzése (a részletes biokémiai folyamatok nélkül). Az erő és az energia fogalmának világos megkülönböztetése. |
A fizikai, kémiai, biológiai folyamatok magyarázata energiaváltozások segítségével, eközben a tanult fogalmak használata. |
Az energia terjedése |
Egyszerű játékok a hang, a fény és a hő terjedésével kapcsolatban. |
Az energia terjedésének kvalitatív értelmezése a fény, a hang, a hő, továbbá az elektromos, fázisátalakulási és kémiai folyamatokban. |
Az energia terjedésével magyarázható jelenségek anyagszerkezeti ismereteket használó elemzése. |
|
Energiamegmaradás |
|
Annak bemutatása példák segítségével, hogy a folyamatban részt vevő testek energiái más testek energiájává, illetve másfajta energiákká alakulnak át. |
Az energia megmaradásának megbeszélése a vizsgált konkrét esetekben. A természeti és technológiai folyamatok elemzése az energia átalakulásának fogalmával, szemben a keletkezés és eltűnés fogalmaira épülő magyarázatokkal. Az energiamegmaradás törvényének alkalmazása egyszerű problémák megoldásában, kísérletek eredményeinek értelmezésében, jelenségek leírásában. |
Az energiameg- |
Az energia- |
Ismerkedés egyes technikai eszközök folyamatos működését lehetővé tevő anyagokkal és jelenségekkel. A készletek végességének megbeszélése. |
Az energiahordozók jelentősége a hétköznapokban, az energia iránti igény felismerése, e kérdéskör összekapcsolása emberi tevékenységi területekkel. Az energiatakarékosság jelentőségével és konkrét módozataival való ismerkedés. Energiatakarékos magatartás kialakítása. |
Az ember által megvalósított energiaátalakítási folyamatok környezeti hatásainak elemzése, alternatív energiaátalakítási módok megismerése. Önálló álláspont formálása a felmerülő társadalmi, gazdasági, politikai kérdésekkel kapcsolatban. |
Az energiaátalakítással kapcsolatos folyamatok „kényes” kérdései (pl. atomenergia felhasználása, fosszilis energiahordozók felhasználásának környezeti hatásai, az energiatermelés szerepe a szegénység felszámolásában) esetén álláspontok, érdekek, értékrendszerek megismerése, megvitatása, saját álláspont formálása. |
Információ |
Ismerkedés az információk átadásának egyszerű módjaival, az érzékelés jelenségeivel, amelyek a kisiskolások előzetes tudásának segítségével megérthetők. |
Információközléssel kapcsolatos játékok (pl. kódolás, dekódolás, a zaj szerepének szemléltetése a fogalmak használata nélkül, konkrét játékokban). |
A biológiai információ jelentőségének felismerése példák segítségével. |
A biológiai informá- |
A tér |
A térérzet tudatosítása, tájékozódás a térben, irányok, távolságok, hosszak, nagyságrendek meghatározása (becslés, mérés). |
Az ismert tér fokoza- |
Különböző mérőeszközök használata, a pontosság kérdéseinek vizsgálata. |
A térbeli fizikai viszonyok elemzése koordináta-rendszerek segítségével, ezzel kapcsolatos számítások. Méretek és nagyságrendek meghatározása, becslése és számítása az atomok méreteitől az ismert világ méreteiig. |
Idő és mozgás |
Ismerkedés a természet könnyen megfigyelhető ciklusaival. Ezek megfigyelése, az eredmények rögzítése. Az idő becslése, saját mérések. Tájékozódás a mindennapok időviszonyaiban. A helyváltoztatás és az eltelt idő összefüggésével való ismerkedés. A mozgásban megnyilvánuló állandóság és változás tanulmányozása egyszerű példák segítségével. |
Az idő fogalmát is használó fizikai számítások végzése. Rövidebb távú folyamatok (évszakok, éghajlati és időjárási jelenségek, a természet rövidebb távú, néhány éves, évtizedes, évszázados változásai) áttekintése, elemzése. A mozgás általános jellegének tudatosulása. Leírások, példák megadása hely- és helyzetváltoztató, aktív és passzív mozgásokra az élővilágban. Néhány esetben kétségek megfogalmazása a mozgások köznapi (arisztotelészi) jellegű magyarázatával kapcsolatban. |
A változó sebességű mozgásoknál a változások okának kvalitatív megadása. A „biológiai órával” kapcsolatos néhány érdekes jelenség tanulmányozása. Mozgásokat befolyásoló tényezők felderítése, leírása. Egyszerű mozgások leírása egyenes arányossággal. A világ időbeli változásaival való ismerkedés (kozmikus folyamatok, a Föld története, evolúciós folyamatok időbelisége). |
Az idő, a természeti folyamatok iránya, valamint a termodinamika II. főtétele közötti kapcsolatok filozófiát is érintő, a fizikai, kémiai modellek természetével számoló elemzése. A földi élet és az ember mint faj időbeli változásait leíró tudományos elméletek lényegének tanulmányozása. Jelenségek időbeli lefolyásának függvényekkel való leírása. |
A lakóhely, Magyarország, a Föld és az Univerzum |
Az égitestekkel kapcsolatos elképzelések felszínre hozása, megfogalmazása, megbeszélése. A Naprendszerbeli égitestek viszonyaival (heliocentrikus kép), valamint a Föld alakjával kapcsolatos tudományos kép megformálása. Elemi ismeretek gyűjtése égitestekről, egyszerű megfigyelések végzése a meglévő tudás ellenőrzése érdekében. |
A Föld egészére vonatkozó alapvető ismeretek (pl. a földtengely ferdeségének következményei, földrajzi övezetek, kontinensek, óceánok) megszerzése és használata természeti és társadalmi folyamatok magyarázatára, előrejelzésére. A felszínformák felismerése. A felszínváltozások főbb folyamatainak leírása, példák bemutatása, a változási folyamatok eredményeinek felismerése. A Földünk–környezetünk műveltségi területtel összhangban Magyarország vagy valamely kontinens földrajzi leírása. |
A tömeg és a súly fogalmának megkülönböztetése. A gravitációs vonzással összefüggő jelenségek tanulmányozása. A Föld, a Naprendszer, a Világegyetem méretbeli arányainak érzékeltetése. |
Az égitestek kapcsolatainak elemzése. A súlytalanság helyes értelmezése, az ezzel kapcsolatos, egyben gazdasági jelentőségű űrkutatás eredményeinek figyelemmel kísérése. Az Univerzumra vonatkozó modellek közül az általános műveltség szempontjából fontosnak ítélhetőkkel kapcsolatban az érdekes kutatási eredmények értelmezése. Néhány nyitott, vitatott kérdés vonatkozásában önálló gondolatok, világnézeti, természetfilozófiai elképzelések megfogalmazása (pl. az élet jelenléte az Univerzumban, a Világmindenség véges vagy végtelen, zárt vagy nyitott jellege). |
Rendszer |
A szó használata nélkül konkrét rendszerek konkrét elemzése (pl. Miből áll? Milyen kapcsolatokban vannak az elemek? Hogyan működik? Mi történik a rendszerrel?). |
Konkrét példákon annak demonstrálása, hogy egy rendszer egységes „viselkedést” produkál, a környezetében valamilyen funkciót tölt be, szerkezete van. Az eljárás alkalmazása elsősorban életközösségek bemutatása során (a konkrét életközösségeket a Földünk, környezetünk műveltségi terület tartalmával összhangban kell kiválasztani). |
Rendszer és környezet elválasztása, a határok önkényességének megértése. A zárt rendszer fogalma. Rendszer és környezet magasabb szerveződési szintként való egységesülését bemutató elemzések konkrét természettudományi és technikai példákon. Ökológiai rendszerek vizsgálata. |
A rendszerelemzés módszereinek alkalmazása a felmerülő problémák megoldása során, „rendszerelemzési rutin” kialakítása. Összetett technológiai, társadalmi és ökológiai rendszerek elemzése, leírása, modellezés, a modellek működtetése. |
Állapot, |
Az elemzett konkrét rendszerek vizsgálata során az elemek állapotaival, a változásokkal kapcsolatos előzetes tudás felszínre hozása, összegyűjtése. Ismert állapotok, változások, folyamatok elkülönítése, megnevezése, a rendszerek leírásában való használata. |
A tanult körben a természeti élettelen és élő rendszereknek, elemeik állapotainak, változásaiknak, a rendszerekre jellemző folyamatoknak a bemutatása, összehasonlítása (pl. Földön tapasztalható folyamatok, Naprendszer, életközösségek, éghajlati övezetek, éghajlati és időjárási jelenségek). Az oldódásnak, a halmazállapot-változásoknak, a lassú és gyors égés folyamatainak, a hőtágulásnak, a testek folyadékban való úszásának, lebegésének, elmerülésének világos elkülönítése a gyakorlati helyzetek elemzése során. E jelenségek, folyamatok felismerése, kvalitatív leírása. |
A természettudományok művelése, valamint a technika alkalmazása, fejlesztése során leggyakrabban használt állapotleírások alkalmazása. A változásokra, folyamatokra vonatkozó kvalitatív és kvantitatív összefüggések, törvényszerűségek alkalmazása problémamegoldások során. A lineáris és a körfolyamatok felismerése, összehasonlítása, példákon való elemzése. |
A természetben végbemenő változások jellegével kapcsolatos ismeretek alkalmazása, elsősorban az ökoszisztémákban zajló folyamatok, az élet keletkezése és fejlődése, a zárt fizikai rendszerben zajló folyamatok (II. főtétel) elemzése során. Az oldódás, a halmazállapot-változások, a kémiai folyamatok kvantitatív leírása a tanult összefüggésekkel. E tudás felhasználása összetett természeti, technikai, környezeti folyamatok magyarázatában. A leírásban alkalmazott természettudományi fogalmak megfelelő használata. |
Egyensúly |
|
A fogalom bevezetése egyszerű mérésekkel, kísérletekkel. |
Az egyensúly jelentőségének felismerése a rendszerállapot megőrzésében. Egyensúlyra vezető fizikai, biológiai és kémiai folyamatok bemutatása. A fogyasztás és a véges természeti erőforrások egyensúlyának bemutatása. |
Magasabb szerveződési szintű rendszerek egyensúlya: az élő szervezet, a társadalom és a gazdasági rendszerek egyensúlyának összehasonlítása. A dinamikus egyensúly és az állandó állapot megkülönböztetése. |
Irányítás, |
|
A természetben, elsősorban az életközösségekben szerepet játszó néhány szabályozási folyamat részletesebb elemzése, a fogalmak meghatározása nélkül. |
A fogalmak meghatározása, természeti, technikai jelenségekhez való hozzárendelése, az élő szervezetekben lejátszódó szabályozási folyamatok elemzése. |
Társadalmi (gazdasági, politikai) szabályozási folyamatok összehasonlítása a természetben zajló „hasonló” folyamatokkal. A szabályozási folyamat általános elveinek kimondása és alkalmazása természettudományi problémák megoldása kapcsán. |
Az élet |
Az élet értelmezésére vonatkozó gyermeki elképzelések felszínre hozása, ütköztetése más elképzelésekkel. Az életjelenségekhez kötött életértelmezés fokozatos erősítése. Az élő és az élettelen összehasonlítása. |
Az életjelenségeken alapuló élet-értelmezés használata az élővilág, a Föld folyamatainak elemzése során. |
Az életjelenségek mélyebb alapjainak, az élő szervezetekben zajló folyamatoknak a megismerése, ezzel az életfogalom jobb megalapozása. A növények és a fotoszintézis földi élet folyamataiban játszott kritikus szerepének megismerése, elemzése. |
Az anyag, az energia és az információ életjelenségekben játszott szerepének értelmezése, elemzése. Az e fogalmakhoz köthető tudás alkalmazása biológiai jellegű problémák megoldása során. Az élet keletkezésével és fejlődésével kapcsolatos legfőbb tudományos elképzelések tanulmányozása, vitákban, álláspontok formálásában való felhasználása. Az élet feltételeinek összegzése. |
Evolúciós szemlélet |
A születéssel, az egyedfejlődéssel és az öröklődéssel kapcsolatos gyermeki elképzelések felszínre hozása, összehasonlítása, más, köztük tudományos nézetekkel való összevetése (természetesen csak a gyerekek létező, előzetes tudásával feldolgozható témákban). |
Az élővilág relatív állandóságának, valamint változásának, a hosszú időszakok alatt lezajló átalakulásnak az elfogadása, az öröklődés lehetséges szerepének felismerése. |
Ismerkedés az evolúciós gondolattal s annak kapcsolódásával az élővilág rendszerezéséhez. A lamarcki fejlődéstani elveknek megfelelő naiv elképzelések visszaszorulása (a szerzett jegyek nem öröklődő jellegének elfogadása). Az öröklődés, valamint az evolúciós folyamatok értelmezésében a teleologikus értelmezések visszaszorulása, az ezzel kapcsolatos elképzelések feldolgozása, kritikája. |
A darwini evolúciós elképzelés lényegének megértése, értelmezése az öröklődés jelenségeivel szoros kapcsolatban. Az evolúciós felfogás alkalmazása vitákban, az élővilág alakulásával kapcsolatos jelenségek magyarázatában, problémamegoldások során. Az evolúciós pszichológia néhány érdekes állításával való ismerkedés. A biotechnológia eredményei és problémái. Bioetikai kérdések felvetése, viták, saját álláspont formálása. |
Az élővilág |
A szerv-, szervezet-, fajta-, fajszintekkel való ismerkedés példákon keresztül, megnevezések tanulása már ismert „egységekkel” kapcsolatban. |
Fokozatos ismerkedés a rendszertani egységekkel: sejtalkotó, sejt, szövet, szerv, szervrendszer, szervezet (egyed), ökológiai rendszer, konkrét esetekben a hierarchikus szerveződés felvázolása. Életközösségek leírására vonatkozó módszerek elsajátítása, alkalmazása konkrét feladatokban. |
A szerveződési szintek közötti funkcionális kapcsolatok felismerése, ezek elemzése, az így szerzett tudással önálló ismeretszerzés a témában. |
A „legalsó” szerveződési szintek biokémiai alapjainak megismerése, egységes kép formálódása a biológiai működésekkel kapcsolatban (a gének, a szervezetben található legfőbb anyagcsoportok szerepének általános megragadásával). Az ego-, illetve antropocentrikus szemléletmód végleges felváltása az ökológiai rendszerek általános megragadásának szemléletmódjával. |
Az élővilág |
Az élőlények három „felsőbb” nagy országához tartozó fogalmak (állat, növény, gomba) kiszélesítése, az állat- és növényfogalom gazdagítása, a kezdeti gyermeki elképzelések meghaladása. Az élőlények egyszerű csoportokba sorolása, a hierarchikus osztályozás igényének felkeltése. |
Nagyobb „osztályok” nevének és egymáshoz való viszonyaiknak az alkalmazása az ismeretszerzés során a hierarchikus osztályozásra vonatkozó tudás használatával. |
Az összes ország megismerése. A hierarchikus rendszerezés (osztályozás) elveinek használata a fajokkal és csoportjaikkal kapcsolatos tanulási folyamatokban, problémamegoldások során. A rendszerezés alapjaival, fő szempontjaival kapcsolatos kérdések felvetése (a külső szempontokkal szemben a belsők előtérbe kerülése, a fejlődéstörténeti osztályozás igényének megfogalmazása). |
Hierarchikus osztályozás önálló alkalmazása. Az élővilág evolúciós alapú rendszerezése alapelveinek következetes használata. |
Életműködések |
A növények anyagcseréjével kapcsolatban kialakult gyermeki elképzelések feldolgozása, alternatívák felállítása. |
A növényi és az állati anyagcsere összehasonlítása. Az öröklődés és a szaporodás összekapcsolása. |
A víz, az ásványi sók, a szén-dioxid, az oxigén és a fény szerepének megértése a növényi életműködésekben; a megfelelő folyamatok elemzése. A szexualitás szerepének elemzése az evolúció folyamatában. |
Az életműködések evolúciós fejlődésének vázlatos bemutatása, elemzése. Az enzimek (fehérjék) jelentőségének ismerete az életfolyamatokban. |
Az ember |
Törekvés a szervezet számára szükséges egészséges táplálékok ismeretére alapozott, megfelelő táplálkozási szokások kialakítására. Annak felismerése, hogy a környezet állapota az ember egészségére is hatással van. Az egészséges életkörülmények igénylése. A testi fogyatékkal élő emberek elfogadására való tudatos nevelés. |
Az emberi szervezet felépítésének és működésének alapszintű ismerete, a rendszerszerűség belátása. Az egyes szervrendszerek fontosabb, gyakoribb betegségeinek, a megelőzés és a gyógyítás mindenki számára elsajátítandó módozatainak ismerete. |
Az emberi szervezetet veszélyeztető anyagok illetve tevékenységek szervezetre gyakorolt fontosabb hatásainak megismerése. Az alkohol, a drogok, a gyógyszerek, a dohányzás és a különböző függőségek egészségkárosító hatásainak megismerése. Az öröklődés és az egészség közti kapcsolat felismerése, öröklött kockázatok, betegségek létének tudatosulása, e tudás alkalmazása a jövőkép formálásában (pl. családalapítás, gyermekvállalás). |
Az emberi szervezetet veszélyeztető anyagok illetve tevékenységek szervezetre, személyiségre gyakorolt fontosabb hatásainak megismerése. Az alkohol, a drogok, a gyógyszerek, a dohányzás és a különböző függőségek egészségkárosító hatásainak megismerése. A serdülők körében a helytelen életmód miatt megjelenő táplálkozási és anyagcsere rendellenességek ismerete, összefüggésük a személyiség feljődésével. Az egészség személyes és társadalmi érdekként történő értelmezése. Aktív és tudatos egészségvédelem, másokon való segítés. |
Fenntarthatóság, |
Néhány könnyen átlátható, megérthető, a gyerekeket közvetlenül, a gyakorlatban is érintő, helyi környezetvédelmi problémával való foglalkozás. Egyéni és közösségi környezetvédelmi cselekvési formák kialakítása. |
A környezetet leggyakrabban szennyező anyagoknak és forrásainak az azonosítása, a szennyezéshez vezető emberi tevékenységek felismerése a környezetben. Általános problémaérzékenység minden megismert területen. A szennyező anyagokkal való óvatos bánásmód megismerése. A természet jövőjéért, fenntarthatóságáért érzett felelősség vállalása, a környezet, s különösen a talaj, a víz, a levegő és a táj értékeinek védelme, megóvása. |
Törekvés a fenntartható fejlődés biztosításával kapcsolatos problémák enyhítésére, megoldására, ehhez az összes természettudományi tantárgyban megszerzett ismeret, képesség felhasználása. Anyag- és energiatakarékos szemlélet kialakítása a hétköznapi életben az iskolai lét során. |
A fenntartható fejlődés egyes emberek és emberi társadalmak általi veszélyeztetettsé- |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Földrajzi-környezeti gondolkodás |
||
A Kárpát-medence tájain jellemző alapvető természet- és társadalom-földrajzi, környezeti jelenségek, jellegzetes életmódok felismerése és egyszerű összehasonlítása (pl. hegyvidéki, dombsági és alföldi területeken élők életmódja, vagy tanyasi, falusi, városi, nagyvárosi életmód). |
A kontinenseken és a hazánkban jellemző földi képződmények, a főbb természet- és társadalom-földrajzi, környezeti jelenségek, folyamatok, összefüggések felismerése, értelmezése. |
A természet- és a társadalom-földrajzi, a környezeti jelenségeket, folyamatokat, összefüggések átfogó rendszerként való értelmezése általánosítás és szintetizálás révén. |
A tanulók földrajzi-környezeti kíváncsiságának felébresztése. |
A földrajzi-környezeti tudás folyamatos gyarapítására irányuló igény fokozatos fejlesztése a tanulókban. |
A földrajzi-környezeti tudás folyamatos gyarapítására, frissítésére, valamint a tudatos gazdasági és környezeti szerepvállalásra való igény kialakítása a tanulókban. |
Anyanyelvi és idegen nyelvi kommunikáció |
||
Az olvasott szöveg szókincsének alkalmazása. |
Történet elmesélése hazai és külföldi utazásokról, átélt élményekről. |
A tanuló álláspontjának, véleményének meggyőző módon történő megfogalmazása, kifejtése és megvédése érvekkel vitában vagy dramatikus helyzetekben. |
Az alapvető szakkifejezések megismertetése és helyes használatuk gyakorlása. |
A szükséges szakkifejezések megismertetése, értelmezése és helyes használatuk gyakorlása. |
A szakkifejezések körének bővítése, helyes használatuk gyakorlása különböző helyzetekben. |
Általános természet- és társadalomtudományi szemlélet |
||
A természet- és társadalomtudományi gondolkodásmód alapjainak megismerése. |
A természet- és társadalomtudományi gondolkodásmód |
A természet- és társadalomtudományi gondolkodásmód |
Egyszerű természet- és társadalomföldrajzi algoritmusok alkalmazása tanári irányítással (pl. tájjellemzés). |
Egyszerű természet- és társadalomföldrajzi algoritmusok alkalmazása egyéni és csoportmunkában |
A természet- és társadalom-földrajzi algoritmusok önálló alkalmazása (pl. régiók és országcsoportok összehasonlító jellemzése). |
Egyszerű földrajzi-környezeti megfigyelések, mérések, vizsgálatok végzése megfelelő tanulói eszközök használatával (pl. halmazállapot-változások, időjárási elemek megfigyelése). |
Földrajzi-környezeti megfigyelések, mérések, vizsgálódások végzése megfelelő eszközök használatával, tanári irányítással. |
Összetett földrajzi-környezeti megfigyelések, mérések, vizsgálódások és egyszerű kísérletek önálló végzése megfelelő eszközhasználattal. |
Egyszerű terepi természetföldrajzi megismerési és vizsgálódási módszerek technikáinak elsajátítása a lakóhelyen. |
Terepi természetföldrajzi és környezeti vizsgálódási technikák alkalmazása a lakóhely környékén tanári irányítással. |
Komplex terepi vizsgálati módszerek megismerése és alkalmazása csoportmunkában. |
Szociális és állampolgári kompetencia |
||
A szűkebb földrajzi környezetben és a gyakorlati életben való eligazodáshoz szükséges személyes technikák kialakítása. |
A földrajzi környezetben és a gyakorlati életben való eligazodás és a konfliktuskezelés képességének fejlesztése |
A földrajzi környezetben és a gyakorlati életben való eligazodás technikáinak, és az együttműködés, a konfliktuskezelés képességének továbbfejlesztése (pl. közös döntéssel, disputával, tárgyalással, szerep- és szimulációs játékkal). |
|
A stratégiai tervezés módszerének megismerése társadalmi és környezetvédelmi témájú feladatmegoldásokban. |
A stratégiai tervezés módszerének alkalmazása csoportmunkában problémahelyzetek (pl. gazdasági, pénzügyi, környezetgazdálkodási) megoldásában. |
A toleráns viselkedés megalapozása honpolgárként a lakóhely tájához, a régióhoz való kötődés kialakításával (pl. erdei iskolák, terepfoglalkozások és kirándulások révén). |
A toleráns viselkedés megalapozása hon- és európai polgárként: a különböző európai kultúrák megismertetésével, a hazai élettérhez való kötődés kialakításával. |
A toleráns viselkedés gyakorlása hon-, európai és világpolgárként: a hazai élettérhez való kötődés kialakításával, a különböző kultúrák és emberek megismertetésével. |
Az egyén és a kisebb-nagyobb társadalmi közösségek (pl. család, lakóközösség, állam) szerepének belátása a környezet értékeinek, harmóniájának megóvásában. |
Az egyén és a kisebb-nagyobb társadalmi közösségek szerepének, felelősségének belátása a környezet értékeinek, harmóniájának megóvásában és továbbadásában. |
Az egyén és a kisebb-nagyobb társadalmi közösségek lehetőségeinek, szerepének, felelősségének bizonyítása a környezet értékeinek, harmóniájának megóvásában és továbbadásában. |
Matematikai kompetencia |
||
A közvetlen környezetben előforduló természetes és mesterséges elemek méretbeli nagyságrendjének becslése. |
A földi környezetelemek (pl. óceánok, kontinensek, domborzati formák, légköri, vízrajzi és ökológiai jellemzők, népesség, gazdálkodás) méreteinek, számszerűen kifejezhető adataik nagyságrendjének érzékelése, összehasonlítása. |
A kozmikus és a földi környezetelemek (pl. Naprendszer; nagyszerkezeti egységek; óceánok, földrészek; domborzati formák; légköri, vízrajzi és ökológiai jellemzők; népesség, települések; termelés; pénzvilág) méreteinek érzékelése, összehasonlítása, rendszerező elemzése. |
|
Alapvető adatkezelési technikák alkalmazása, adatok származtatása és egyszerű ábrázolása |
Adatkezelési technikák önálló alkalmazása, adatok származtatása és különböző céloknak megfelelő ábrázolása. |
Térszemlélet fejlesztése a valós és az ábrázolt térben való tájékozódással (földgömbi, térképi hálózatokkal). |
Térszemlélet fejlesztése az ábrázolt térben való tájékozódással (a földgömb, a térkép koordináta-rendszerével). |
|
A logikai gondolkodás képességének fejlesztése érvek láncolatának követésével, tanári irányítással (pl. természetföldrajzi összefüggésekben). |
A kritikai és a kreatív gondolkodás képességének fejlesztése a gondolkodási technikák megismerésével (pl. természet- és társadalom-földrajzi elemek közötti összefüggésekben). |
A kreatív és a kritikai gondolkodás technikáinak alkalmazása. A problémamegoldó gondolkodás technikáinak elsajátítása (pl. gazdasági, pénzügyi és környezeti kérdésekben). |
Kulturális kompetencia |
||
Annak felismerése, hogy a közvetlen környezetünkben élő emberek kultúrájuk, értékrendjük alapján különböznek egymástól, de emberi mivoltában mindenki egyenrangú. |
Annak tudatosítása, hogy a világ különböző részein élő emberek származásuk, kultúrájuk, értékrendjük alapján különböznek egymástól, de emberi mivoltukban egyenrangúak. |
A különböző kultúrák földrajzi alapjainak megismerése. Annak tudatosítása, hogy az emberek különböznek egymástól, de emberi mivoltában mindenki egyenrangú. |
A nemzeti kultúra megismerésére és megőrzésére való igény kialakítása (pl. leírások, filmek, képek irányított elemzésével). |
A közös európai kultúra, különösen a földrajzi alapjainak megismerésére és megőrzésére való igény kialakítása (pl. médiaanyagok irányított elemzésével). |
A nemzeti, az európai és az egyetemes kultúra értékeinek befogadására való képesség fejlesztése (pl. gazdasági, környezeti témájú képek, reklámfilmek, plakátok elemzésével). |
A természeti környezetet ábrázoló művészi kifejezési módok megismertetése példákon keresztül. |
A tanulók esztétikai befogadóképességének fejlesztése a természeti és társadalmi környezetet ábrázoló műalkotások földrajzi tartalmának felismertetésével. |
A tanulók esztétikai befogadóképességének fejlesztése a gazdasági életet, a környezetet ábrázoló műalkotások földrajzi tartalmának elemzésével. |
Életpályaépítés |
||
Különböző szakmák és életpályák megismertetése (a tananyaghoz kötődő példákkal). |
A kreativitás, a kezdeményező-és vállalkozóképesség szerepének felismertetése a társadalmi-gazdasági fejlődésben (regionális és hazai példákon). |
A munkaadók igényeinek és a tanuló saját kompetenciáinak összevetése, az egyéni boldogulást segítő döntéshozatal képességének kialakítása (pl. gazdasági esetelemzésekkel, szituációs gyakorlatokkal). |
|
Munkaerő-piaci alapismeretek (pálya- és szakmaismeret) nyújtása. |
A munkaerő-piaci ismeretek (intézményrendszer, pályaismeret, szakmaismeret) bővítése. Az ismeretek földrajzi alapjainak értékelése (pl. empátiagyakorlattal, érveléssel, vitával).A szakmaváltásra való képesség fejlesztése (pl. esetelemzésekkel, drámapedagógiai módszerekkel). |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Információszerzés |
||
A földrajzi-környezeti tartalmú elsődleges és másodlagos információhordozók (pl. a valóság, térképek, ismeretterjesztő és szépirodalmi könyvek, albumok, szóbeli források, ábrák, képek, adatsorok) kiválasztása közvetlen tanári segítséggel. |
A földrajzi-környezeti tartalmú, különböző céloknak megfelelő, másodlagos információhordozók (pl. térképek, ismeretterjesztő és szépirodalmi könyvek, albumok, folyóiratok, egyszerű statisztikai kiadványok, lexikonok, szóbeli források, ábrák, képek, CD-ROM, tömegkommunikációs források, internet) kiválasztása tanári irányítással. |
Az adott téma feldolgozását leginkább segítő földrajzi-környezeti tartalmú másodlagos információhordozók (pl. térképek, ismeretterjesztő és szépirodalmi könyvek, szakkönyvek, albumok, almanachok, folyóiratok, napilapok, statisztikai kiadványok, lexikonok, különböző típusú ábrák, álló- és mozgóképek, modellek, CD-ROM, tömegkommunikációs források, internet, riportok, szóbeli források) önálló kiválasztása. |
Tájékozódás, válogatás az információs anyagokban és ezek gyűjteményeiben (pl. a könyvtárban, kiállításon és múzeumban) tanári segítséggel. |
Eligazodás, válogatás a különböző jellegű információs anyagokban és ezek gyűjteményeiben (pl. könyvtárban, kiállításon, múzeumban és a világhálón) tanári segítséggel. |
Tájékozódás, eligazodás, válogatás a különböző jellegű információs anyagokban és ezek gyűjteményeiben (pl. könyvtárban, kiállításon, múzeumban és a világhálón) témakörök és célok szerint önállóan. |
Egyszeri és rendszeres megfigyelések, mérések, vizsgálódás közvetlen tanári irányítással egyéni és csoportmunkában. |
Megfigyelések, vizsgálódások, mérések és modellalkotás tanári irányítással egyéni és csoportmunkában. |
Pontos megfigyelések, egyénileg vagy csoportosan végzett vizsgálódások a természet-, a társadalom- és a környezettudományok szempontjainak megfelelően. |
Információfeldolgozás |
||
A földrajzi-környezeti tartalmú információk értelmezése és feldolgoztatása tanári irányítással egyéni és csoportmunkában: • lényegkiemelés szövegből, hasonlóságok és különbségek észrevétele; • adatok, egyszerű adatsorok, diagramok és más ábrák elemzése, összehasonlítása; • tények, szöveges információk ábrázolása különböző módon (pl. térképvázlaton, rajzon, diagramon, terepasztali modellen, tablón); • egyszerű vázlat készítése információk alapján tanári irányítással; • következtetések levonása a készen kapott és a számítással nyert egyszerű adatokból, tényekből; • egyszerű gyűjtemény, tabló összeállítása közvetlen irányítással (pl. képek, kőzetek, nyersanyagok és késztermékek, termények); • a környezetben lejátszódó események, folyamatok, helyzetek bemutatása egyszerű helyzetgyakorlatokban. |
A földrajzi-környezeti tartalmú információk értelmezése és feldolgoztatása tanári irányítással egyéni és csoportmunkában: • lényegkiemelés szövegből, összehasonlítások, információk csoportosítása és rendszerezése; • adatok, egyszerű adatsorok, diagramok és más ábrák elemzése, összehasonlítása; • tények, szöveges információk ábrázolása különböző módon (pl. térképvázlaton, rajzon, diagramon, maketten); • egyszerű vázlat készítése információk alapján önállóan; • következtetések levonása a készen kapott és a számítással nyert adatokból, tényekből; • gyűjtemény, tabló összeállítása szaktudományos szempontok alapján (pl. kőzetek, termények, termékek, képek); • a környezetben lejátszódó események, folyamatok, helyzetek bemutatása helyzetgyakorlatokban. |
A földrajzi-környezeti tartalmú információk önálló értelmezése, értékelése és feldolgoztatása egyéni és csoportmunkában: • lényegkiemelés szövegből, összehasonlítások, az információk csoportosítása és rendszerezése különböző szempontok szerint; • adatok, adatsorok, diagramok és más ábrák elemzése, összehasonlítása; • tények, szöveges információk ábrázolása különböző módon (pl. térképvázlaton, egyszerű térképen, különböző típusú rajzokon, diagramokon, maketteken, modelleken, számítógépes program segítségével); • részletes vázlat és jegyzet készítése információk alapján önállóan; • egyszerű természeti, gazdasági és környezeti folyamatokat bemutató modellek értelmezése és alkotása tanári irányítással; • megalapozott következtetések levonása, elemzések készítése készen kapott, számítással nyert és önállóan gyűjtött adatokból, tényekből; • gyűjtemény, tabló készítése különböző szaktudományos szempontok alapján (pl. kőzetek, talajok, termények, termékek, képek); • a számítástechnika által nyújtott lehetőségek alkalmazása a tanulói beszámolók, kiselőadások összeállítása során; • a környezetben lejátszódó események, folyamatok, helyzetek bemutatása helyzetgyakorlatokban, szerepjátékokban. |
Az információ kommunikálása és értelmezése |
||
Esemény, történet elmondása megfigyelés alapján és emlékezetből. |
Folyamat, jelenség, történet elmondása megfigyelés alapján és emlékezetből. |
Folyamat, jelenség, történet elmondása megfigyelés vagy híranyag alapján emlékezetből. |
A környezetben szerzett spontán tapasztalatok, ismeretek egyszerű megfogalmazása és természettudományi szemléletű magyarázata. |
A környezetben szerzett tapasztalatok, köznapi földrajzi-környezeti ismeretek megfogalmazása, természet- és társadalomtudományi szemléletű magyarázata. |
Logikusan felépített kiselőadások, írásbeli beszámolók, bizonyítások és cáfolatok készíttetése a földrajzi-környezeti megfigyelésekről, ismeretekről a megfelelő segédeszközök használatával, önállóan. |
Digitális kompetencia |
||
Az információs társadalom egyszerű technológiáinak megismertetése (pl. információkeresés, adatbázisok felhasználása, földrajzi helyek és térképek megkeresése, digitális lexikon használata) tanári irányítással. |
A megszerzett információk megosztása másokkal. |
Információk gyűjtése számítógép segítségével, megbízhatóságuk önálló mérlegelése. |
|
A számítógéppel támogatott együttműködő tanulás elősegítése földrajzi-környezeti témájú digitális tananyagok használatával. |
A számítógéppel segített együttműködő tanulás egészséges hangsúlyának megteremtése a földrajzi-környezeti tanórákon. Földrajzi-környezeti témájú digitális tananyagok használata. |
Projektmódszer |
||
Ismeretszerzés és -feldolgozás projektmódszerrel egy természetföldrajzi témakörrel kapcsolatban közvetlen tanári irányítással (pl. a lakóhelyi környezet természetföldrajzi jellemzőiről). |
Ismeretszerzés és -feldolgozás projektmódszerrel közvetett tanári irányítással (pl. a különféle tipikus tájakkal és országcsoportokkal kapcsolatban). |
Ismeretszerzés és feldolgozás projektmódszerrel, tanári útmutatással (pl. a geoszférák földrajzi-környezeti kölcsönhatásairól, aktuális társadalmi-gazdasági kérdésekről). |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Az ismert tér fokozatos kitágítása. |
Az ismert tér fokozatos kitágítása. |
Az ismert tér fokozatos kitágítása és annak érzékeltetése. |
A térkép és a valóság kapcsolatának megláttatása. |
A térkép és a valóság kapcsolatának bizonyítása. |
A térkép és a valóság kapcsolatának bizonyítása, a térképi ábrázolás korlátainak értékeltetése. |
Felismerés, keresés, iránymeghatározás térképen. |
Felismerés, keresés, egyszerű helymeghatározás különböző méretarányú térképeken. |
Felismerés, keresés, helymeghatározás és távolságmérés különböző méretarányú és tartalmú térképeken. |
Az alapvető földrajzi-környezeti jelenségek, folyamatok térbeli rendjének bemutatása hazai példák alapján. |
A fontosabb földrajzi-környezeti jelenségek, folyamatok, erőforrások, valamint környezeti problémák térbeli elhelyezkedésének megismertetése. |
A Naprendszer tagjai térbeli elhelyezkedésének, mozgásainak és azok földi következményeinek ismerete. |
Vázlatrajz készíttetése a lakóhelyről és környékéről. |
Különböző típusú térképek használata az ismeretszerzésben és a terepen való eligazodásban. |
Különböző típusú térképek használata az ismeretszerzésben és a terepen való eligazodásban. |
A közvetlen földrajzi térben való eligazodáshoz nélkülözhetetlen topográfiai fogalmak felismerése és megnevezése térképen, földgömbön. |
A földrajzi térben való eligazodáshoz nélkülözhetetlen topográfiai fogalmak felismerése és megnevezése térképen, földgömbön. |
A földrajzi térben való eligazodáshoz nélkülözhetetlen topográfiai fogalmak felismertetése és megnevezése térképen, körvonalas térképen és földgömbön, elhelyezkedésük és tartalmuk megfogalmazása. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Eligazodás a földtörténet időegységeiben. |
Eligazodás a földtörténet időegységeiben. |
|
A természetföldrajzi folyamatok és a történelmi események időnagyságrendi és időtartambeli különbségeinek érzékeltetése. |
A természetföldrajzi folyamatok és a történelmi események időnagyságrendi és időtartambeli különbségeinek tudatosítása. |
A földtörténeti, a természetföldrajzi és a társadalmi-gazdasági folyamatok, történelmi események időnagyságrendi és időtartambeli különbségeinek értelmezése. |
A környezetben lezajló folyamatok időrendiségének felismertetése (pl. az időjárás és az élővilág változásában, a felszínformálódásban, az életmódban és a termelő tevékenységben). |
A kontinenseken megismert földrajzi-környezeti események, jelenségek, folyamatok időrendbe állítása. |
A földtörténeti, földrajzi-környezeti események, jelenségek, folyamatok időrendbe állítása. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
A hazai gazdaságban leggyakrabban használt szerves és szervetlen anyagok megismertetése, csoportosítása különböző szempontok szerint. |
Az élő és az élettelen anyagok rendszerezése, valamint a természeti és társadalmi életben, gazdaságban betöltött jelentőségük felismertetése. |
Az élő és az élettelen anyagok rendszerezése; a természeti és társadalmi életben, valamint a gazdaságban betöltött jelentőségük megértetése. |
A leggyakrabban előforduló ásványok és kőzetek; nyersanyagok és energiahordozók megismertetése. |
A leggyakrabban előforduló ásványok és kőzetek; nyersanyagok és energiahordozók, valamint talajtípusok felismertetése. |
Egyszerű ásvány-, kőzet- és talajvizsgálatok. |
A háztartásban használt energiahordozók és nyersanyagok jelentőségének bemutatása. |
Annak beláttatása, hogy az emberiség által legintenzívebben használt nyersanyagokból és energiahordozókból bolygónk készletei végesek. |
Annak megértetése, hogy a legintenzívebben használt nyersanyagokból és energiahordozókból bolygónk készletei végesek. |
A lakóhely és szomszédos területeinek környezetét leginkább károsító anyagok és folyamatok, valamint a környezetkárosítás csökkentési lehetőségeinek megismertetése. |
A környezetet károsító leggyakoribb szennyezőanyagok és forrásaik megismertetése. |
A környezetet károsító anyagok és forrásaik megismertetése. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
A hazai tájak életközösségeinek ökológiai szemléletű jellemzése, az élőhelyek földrajzi sajátosságainak felismerése és kapcsolataikban való bemutatása. |
Az egyes tájak, országok, földrészek természeti és társadalmi jellemzőinek, azok összefüggéseinek értelmezése. |
Az egyes országcsoportok, régiók, a Föld természeti és társadalmi jellemzőinek, azok összefüggéseinek, kölcsönhatásainak értelmezése. |
A halmazállapot-változásokról tanultak összekapcsoltatása időjárási jelenségekkel. Az időjárás és az éghajlat jelenségeinek értelmezése, elemzése Kárpát-medencebeli példák alapján. |
A földrajzi térben zajló kölcsönhatások felismertetése és magyarázata a kontinensekről való példák alapján. |
Geoszférákon belül és az egyes szférák között zajló kölcsönhatások felismertetése és magyarázata. |
A természeti környezet közvetlen hatásainak feltárása a társadalmi-gazdasági folyamatokban hazai és külföldi példák alapján. |
A természeti környezet közvetlen és közvetett hatásainak felismertetése a történelmi eseményekben és a jelen társadalmi-gazdasági folyamataiban hazai és külföldi példák alapján. |
A természeti környezet közvetlen és közvetett hatásainak felismertetése a történelmi eseményekben és a jelen társadalmi-gazdasági folyamataiban országcsoportok, országok példáján. |
A technikai fejlődés szerepének bemutatása az életmód és a termelés átalakulásában a különböző földrajzi helyekről vett példákon. |
A gazdasági élet jelenségeiben, folyamataiban megnyilvánuló kölcsönhatások felismertetése, egyszerű értelmezése. |
A gazdasági élet jelenségeiben, folyamataiban megnyilvánuló kölcsönhatások felismertetése, értelmezése és értékelése. |
A földrajzi környezetre kifejtett emberi hatások és az azokból adódó problémák felismertetése, megoldási módok keresése. |
A természeti és társadalmi folyamatok hatásainak és kölcsönhatásainak eredményeképpen létrejövő környezeti változások észrevétele. |
A környezetben lezajló változások értékeltetése, a felelős döntéshozatal képességének megalapozása. |
Az emberi tevékenységek által okozott környezetkárosító folyamatok megismertetése. |
Az emberi tevékenységek által okozott környezetkárosító folyamatok felismertetése. |
Az emberi tevékenységek által okozott környezetkárosító folyamatok felismertetése. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
A lakóhelyi és hazai gazdasági élet földrajzi alapjai |
||
A társadalmi-gazdasági élet természeti adottságokkal való kapcsolatának érzékeltetése a lakóhelyről és annak környékéről vett példák alapján. |
Magyarország földjének részletes megismertetése kitekintéssel a Kárpát-medence egészére. |
A hazai társadalmi-gazdasági élet földrajzi jellegzetességeinek összefüggéseikben való felismertetése a mindennapi élet eseményeiben, folyamataiban (pl. a gazdaság működése, a pénzvilág, a tőzsde). |
A helyi környezet (iskola, település) természeti, társadalmi, környezeti értékeinek és problémáinak felismertetése. |
A magyarországi védett természeti, kulturális, néprajzi, gazdaságtörténeti értékek megismertetése. |
A magyarországi védett természeti, kulturális és gazdaságtörténeti értékekkel kapcsolatos ismeretek bővítése. |
Nemzeti identitástudat |
||
A tágabb lakókörnyezet, a hazai tájak természeti és társadalmi-gazdasági értékeinek megismertetése a hazához való kötődés kialakítása érdekében. |
A Kárpát-medencei és a közép-európai tájak természeti, kulturális, néprajzi, gazdaságtörténeti és környezeti értékeinek megismertetése a hazához, illetve az Európához való kötődés megerősítése érdekében. |
A hazai tájak természeti, kulturális és gazdaságtörténeti értékekkel kapcsolatos ismeretek bővítése a hazához való kötődés elmélyítése és a reális alapokon nyugvó nemzettudat erősítése érdekében. |
Magyarország nemzetközi hírének megismertetése (pl. jelentős személyiségek, szellemi és gazdasági termékek, hungarikumok által). |
A magyarság, Magyarország és a magyar gazdaság helyének, kapcsolatrendszerének megismertetése a Kárpát-medencében, az Európai Unióban különböző források felhasználásával. |
A magyarság és Magyarország jelentőségének, a magyar gazdaság szerepének felismertetése Közép-Európában, földrészünkön és a világban különböző források elemzésével. |
|
Környezetünk problémáinak, azok hazai és regionális kapcsolataiknak a felismertetése, egyszerű értelmezése. |
A környezet értékeinek és problémáinak ismerete, ezek hazai, regionális és globális kapcsolatainak felismertetése, értelmezése. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Helyi, regionális, globális földrajzi kérdések |
||
Természetföldrajzi és gazdasági jellemzők leolvastatása a Föld különböző részeit ábrázoló térképekről. |
A földrajzi övezetesség megnyilvánulásának felismertetése a természeti adottságokban a kontinensekről vett példákban. |
A vízszintes és a függőleges földrajzi övezetesség rendszerének értelmezése. |
Az életmódban, a szokásokban bekövetkezett változások érzékeltetése (pl. a táplálkozásban, a ruházkodásban, az építkezésben, a közlekedésben, a kereskedelemben és a háztartásban). |
A természeti környezet közvetlen és közvetett hatásainak felismertetése a múlt és a jelen társadalmi-gazdasági folyamataiban hazai és külföldi példák alapján. |
A természeti tényezők földrajzi összefüggéseinek, hatásainak felismertetése és magyarázata a Kárpát-medence népeinek elhelyezkedésében, hagyományaiban, településeiben, gazdasági életében. |
|
|
A világ társadalmi, gazdasági kérdéseinek, globális jelenségeinek, összefüggéseinek áttekintése. |
Európai és regionális identitástudat |
||
Hazánk európai helyzetének megismertetése. |
Európa és országai földrajzi jellemzőinek megismertetése, különös tekintettel a Magyarországgal szomszédos országokra, az Európai Unió tagállamaira. |
Az európai országok földrajzi jellemzőinek összehasonlítása. |
A magyarországi régiók földrajzi jellemzőinek felismerése. |
A földrészek, azok nagytájai, a tipikus tájak és az országok regionális sajátosságainak, valamint hasonlóságaiknak és különbségeiknek a felismertetése. |
A világgazdaságban eltérő szerepet betöltő régiók, országcsoportok, országok megkülönböztetése, jellemzése földrajzi szempontok alapján. |
A társadalmi-gazdasági és környezeti folyamatok kapcsolatának érzékeltetése a lakóhelyi környezetben és Magyarországon. |
A társadalmi-gazdasági és környezeti folyamatok kapcsolatának érzékeltetése a különböző földrészekről származó példákban. |
A napjainkban világméretekben zajló társadalmi-gazdasági és környezeti folyamatok értelmezése. |
Helyi, regionális, globális környezeti kérdések |
||
Annak észrevétele, hogy a különböző tájak, települések és a társadalom egyes csoportjai eltérő mértékben járulnak hozzá a természeti környezet átalakulásához és károsodásához. |
Annak tudatosítása, hogy az egyes országok eltérő mértékben járulnak hozzá a földrajzi környezetet pusztító folyamatokhoz. |
Annak beláttatása, hogy az egységes földi rendszer működését károsan befolyásoló társadalmi és egyéni cselekedetek visszahatnak az ember életére. A fogyasztás mértéke nem áll egyenes arányban az életminőséggel, sőt a fogyasztásból fakadó környezeti terhelés éppen az életminőség romlását idézi elő, végső soron a földi létet veszélyezteti. |
A természet- és a környezetvédelem alapvető céljainak megismertetése saját tapasztalatok alapján (pl. tanulmányi séta, tanulmányi kirándulás, erdei iskola). |
A természet- és a környezetvédelem alapvető céljainak, közös és sajátos feladatainak megismertetése. |
A természet- és környezetvédelem céljainak, közös és sajátos feladatainak a megfogalmazása, a tevékenységeit nehezítő tényezőknek a felismertetése. |
Az emberi tevékenységek által okozott környezetkárosító folyamatok felismertetése a lakóhelyen és környékén. |
Tájékozódás és tájékozottság szerzése a legfontosabb környezeti veszélyekről, a társadalomra háruló felelősségről a természetes és egészséges környezet megőrzésében regionális példák alapján. |
Tájékozódás és tájékozottság kialakítása a főbb környezeti veszélyekről, az emberiségre háruló felelősségről, a természetes és egészséges környezet megőrzésében, a biztonság és a fenntartható fejlődés globális méretű megszervezésében. |
|
Az aktív és felelős döntések meghozatalára képes állampolgárrá válás iránti igény kialakítása a tanulókban. |
Az aktív és felelős döntések meghozatalára képes állampolgárrá válás iránti igény fejlesztése a tanulókban. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A dalok élményekből kiinduló, szövegtartalmat kifejező megszólaltatása, az éneklési öröm felkeltése. |
Az éneklési kultúra fejlesztése. |
A dalok zeneileg igényes megszólaltatása az érzelmi tartalmak megjelenítésével |
A nép- és műdalok megszólaltatása az érzelmi tartalmak, a hangulatok, a karakterek érzékeltetésével. |
Egységes hangzás kialakítása csoportos énekléskor, a kiscsoportos és az egyéni éneklés fejlesztése. |
A csoportos éneklés mellett a kiscsoportos és az egyéni éneklés továbbfejlesztése. |
Életkori sajátosságokat figyelembe vevő (mutálás) fejlesztés az éneklési tevékenység során. |
Ösztönzés az egyéni előadásmód, a személyes érzelmeket tükröző önkifejezés vállalására. |
A tanult gyermek- és játékdalok mozgással kísért csoportos előadása. |
A hangszert tanuló diákok aktivizálása a közös muzsikálásra. |
A hangszert tanuló diákok bevonása a közös muzsikálásba. |
Az önálló kezdeményezésű kooperációk irányítása a társas zenélésben. |
Népzenei dalanyag tanítása többnyire hallás után. |
Népdaléneklés összekapcsolása a néptánc alapelemeivel. |
Oldottabb metrikájú és kötött lüktetésű népdalok énekeltetése. |
Világzenék megismertetése, Európán belüli és azon kívüli általános művészeti ismeretek bemutatása. |
Életkornak megfelelő műdalok megszólaltatása. |
Életkornak megfelelő magyar, európai és Európán kívüli nép- és műdalok megszólaltatása. |
Eltérő műfajokat képviselő magyar és idegen népdalok, valamint műdalok előadása. |
A zene különböző énekes műfajainak bemutatása. |
Felkészítés az ünnepekre a hangszert tanuló diákok bevonásával is. |
Felkészítés a hangversenyekre, a művészeti tevékenységek megjelenítésére. |
A többszólamúság készségének fejlesztése, lehetőség szerint könnyű gyermekkari irodalom éneklése kórusban. |
Műsorok összeállítása a diákok bevonásával. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A zenei fantázia fejlesztése, mozgósítása, énekes szabad rögtönzések bevezetése. |
Gyermekversek ritmizálása, „megzenésítése”, szabad dallam- és ritmusrögtönzések segítése. |
Kombinációs és asszociációs képességek fejlesztése a különféle zenei kifejezőeszközök felhasználásával (ritmikai, dallami, tempóbeli, dinamikai, formai, szövegből kiinduló variáló- és rögtönzőkészség fejlesztése). |
Rögtönzött dallamalkotás adott szöveghez a kötött és a kötetlen improvizáció szabályai szerint. |
A ritmus- és dallamhangszeres improvizáció készségének kialakítása a tanult tempók és dinamikák, egyszerű zenei szerkezetek (kérdés-felelet játékok), valamint az eltérő karakterek felhasználásával. |
Formaalkotás fejlesztése (népdalszerű sorszerkezetek létrehozása, egyszerű műzenei formák mintájára énekes és/vagy hangszeres improvizációk). |
A rögtönzés fejlesztése népdalszerű és egyszerű műzenei formák keretei között (ritmus- és dallamhangszeres improvizációk). |
A műfaji és stílusismeretekbe rendezett kötött és kötetlen rögtönzés továbbfejlesztése (pl. énekléssel, hangszerrel, számítógéppel). |
Mozgásos improvizáció szervezése a fantázia szabadságával. |
Zenei karakterek megfigyeltetése, majd motorikus, akár táncos megjelenítése (csoportos/egyéni rögtönzések). |
Dramatizálható zenei anyagok mozgásos megjelenítésének segítése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A csend, a zaj, a zörej elkülönítése. |
Hangzásbeli különbségek, hangszínek megismertetése, azonosítása. |
Hangfajok, hangszerek, hangszercsoportok felismertetése, megnevezése hangzás alapján. |
Az énekkarok és a zenekarok fajtáinak hallási felismertetése. |
Tanult dalok felismertetése vokális vagy hangszeres feldolgozásokban. |
Eredeti népzenei – vokális és hangszeres – felvételek megismertetése. |
Népi hangszerek felismertetése hangzás és kép alapján. |
Eredeti népzenei vokális és hangszeres felvételek megismertetése, a tanult népi hangszerek hallási megnevezése. |
Cselekményes zenék bemutatása, tartalmuk szóbeli vagy egyéb társművészetekből kölcsönzött eszközzel való kifejtése. |
Többször hallott zenei szemelvények felismertetése. |
Zeneművek felismertetése jellegzetes témáik alapján. |
A zeneirodalom kiemelkedő alkotásainak felismertetése, azonosítása. |
Életkornak megfelelő, zenetörténeti korokból válogatott nép- és műzenei szemelvények bemutatása. |
Olyan műzenei szemelvények bemutatása, amelyek témái a korosztálynak megfelelően énekelhetők, vagy ritmikája megszólaltatható, vagy valamely zenei összetevője könnyen reprodukálható (akár hangszeren is). |
Jelentős zeneszerzők, előadóművészek életrajzi történeteinek megismertetése, feldolgozás önállóan vagy tanár segítségével elkészített kiselőadás formájában (egyéni felkészülés pl. könyvtárhasználat, internet segítségével). |
A zene különféle funkcióinak, valamint a médiában és a filmművészetben betöltött szerepének, megjelenésének megfigyeltetése. |
Az emocionális érzékenység kifejlesztése. |
A zenetörténet nagy korszakainak átfogó ismertetése, az egyéb műveltségterületekhez tartozó kapcsolódások bemutatása (történelem, irodalom, társművészetek kapcsolata). |
A különféle zenetörténeti korszakok, a kortárs zene legjelentősebb zeneirodalmi alkotásainak megismertetése. |
Az érzelmi és gondolati asszociációs képesség megnyilvánulásainak segítése. Összefüggések meglátása, közvetítése a zenei korok és a történelmi események, a zenei, a képzőművészeti és az irodalmi műalkotások között. |
A zenei korszakokhoz kapcsolódó alapvető stílusok, műfajok, formák, szerkezetek megismertetése. |
A műelemző képesség fejlesztése. |
Kritikai látásmód fejlesztése az előadó-művészet területén (verbális és esszé jellegű megnyilatkozások a zenei ízlésről, az elemző-összehasonlító képesség fejlesztése). |
|
A zenemű üzenetének befogadása, értelmezése. |
A zenei élmény érzelmi és intellektuális megragadásának segítése. |
Zenei dokumentumok gyűjtése, a rendszerezés és feldolgozás képességének a fejlesztése (pl. interaktív CD-ROM, hang- és videofilm, komputer- és internethasználat). |
|
Ösztönzés önálló kérdésfeltevésre az ismeretlen zeneművek kapcsán. |
Törekvés a verbális közlésre vagy más művészeti ág kifejezési eszközeibe való átkódolással a zenei mondanivaló kifejtésére vokális és hangszeres zenei szemelvények hallgatása után. |
Az éneklés, a hangszeres tudás örömének megosztása, a koncertélmények megbeszélése, a zenei olvasmányélmények értelmezése. |
|
A nép- és műzenékhez, a nemzeti hagyományokhoz kapcsolódva ország-, hon- és népismeret, valamint a közös európai kulturális értékek megismertetése. |
A zenei korszakokhoz tartozó társművészeti kapcsolódások keresése, információk önálló gyűjtése a könyvtárhasználati ismeretek segítségével is. |
Önálló beszámolók készítése a könyvtár és az internet lehetőségeinek a felhasználásával (kooperáció más tárgyak tanáraival). |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Alapritmusok, ütemfajták és dallammotívumok felismertetése, olvasása és lejegyzése tanári segítséggel. |
A hangzó ritmikai elemek, valamint a dalok ritmikai összetevőinek felismertetése, egyszerű motívumok lejegyzése. |
A dalanyagban előforduló valamennyi ritmusképlet hangoztatása csoportosan egy vagy több szólamban. |
Fejlesztés a tanult ritmusértékek, az egyszerűbb ritmusképletek készségszintű használatára. |
Ritmushangszerek megismertetése, használata, a ritmikai többszólamúság megalapozása. |
Ritmushangszerek használata (pl. osztinátó), a ritmikai többszólamúság fejlesztése. |
A ritmushangszerek önálló használatának továbbfejlesztése |
Egy- és többszólamú ritmussorok megszólaltatása. |
A dalok ritmikai sajátosságainak megjelenítése mozgással, tánccal, kreatív játékokkal. |
A tanultak kreatív zenei játékokkal történő elmélyítése. |
A ritmus megfigyeltetése |
Szimmetria és aszimmetria |
Hangnevek meghatározása a vonalrendszerben. |
A csoportos, szolmizált kottaolvasás fejlesztése. |
Egyszerű dallamsorok szolmizálása. |
A kvintkör értelmezése, bizonyos elemeinek alkalmazása a zenei olvasás-írás és elemzés során. |
A hang tulajdonságainak megfigyeltetése. A hangmagasság, a hangerő, a hangszín iránti érzékenység fejlesztése. |
A dallam, a hangmagasság, a tempó, a dinamika, a metrum, a hangerő, a hangszín, a hangzási színezetek, a zenei mozgásformák érzékeltetése, |
A hangkarakterek felismertetése. |
Egyszerű tanult ritmikai és dallamparaméterek felismertetése, meghatározása. |
A többszólamúság készségének megalapozása. |
A többszólamúság készségének továbbfejlesztése. |
Bevezetés a többszólamú kiscsoportos éneklésbe. |
A többszólamú együtt éneklés alkalmazása. |
A belső hallás képességének megalapozása. |
A belső hallás tudatos fejlesztése. |
A zenei emlékezet fejlesztése a belső hallás működtetésével. |
A zenei emlékezet aktivizálása, az önálló zenei gondolkodási képesség erősítése. |
A hallás utáni éneklés képességének kialakítása. |
Az egyszerűbb kottakép alapján történő csoportos éneklési készség fejlesztése (a fokozatosság elvét követve a hangnemek és az előjegyzések tekintetében). |
A csoportos és az egyéni kottaolvasási szint fejlesztése. |
Egyszerűbb kottakép alapján történő éneklés készségszintre emelése. |
A zenei karakterek elkülönítése, motorikus megjelenítése. |
A zenei karakterek elkülönítése, verbális vagy nem verbális értelmezése. |
A magyar népdalok zenei jelenségeinek felismertetése. |
Rendszerezőképesség fejlesztése a magyar népdalok, az egyszerű nép-, és műzenei formák meghatározásával. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A játékbátorság kialakítása, a csoport előtti megnyilvánulás gyakorlása és elfogadása. |
A kifejező közlés alapjainak elsajátítása: artikulációs gyakorlatok, tempó-, hangsúly- és hanglejtés-gyakorlatok. |
Beszéd- és légzéstechnikai gyakorlatok. |
Fejlesztő és szinten tartó beszédes játékok. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Utánzójátékok. Fantáziajátékok létező vagy képzeletbeli lények megjelenítésével. |
Egyszerű elemekből építkező mozgássor létrehozása (pl. indítás, megállítás, gyorsítás, lassítás, fordulat, járás, futás, mozdulatkitartás). |
Improvizáció közösen megválasztott témára, történetváz alapján. |
Improvizáció a tanár által megadott témára, a tanulók által közösen kidolgozott történetváz alapján. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7-8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A beszéd, az ének és a mozgás összekapcsolása játékhelyzetben és/vagy ritmikus formában. |
Egyszerű kifejezési formák megismerése és alkalmazása (pl. gondolatkövetés, mímes játék, levél és napló, telefonbeszélgetés, állókép). |
Az összetett szerkezetű drámajátékok megismerése és alkalmazása (pl. forró szék, fórumszínház, kellékhasználat, szertartás, a pillanat megjelölése). |
Drámai kifejezési formák összefűzése, egymásra építése a kívánt tartalom kifejezése érdekében. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Szerepjáték tárgyakkal, a tárgyak megváltoztatása nélkül. |
Dramatikus improvizációk a tanár által megadott és/vagy a tanulók által létrehozott történetváz alapján. |
Történetek feldolgozása összetett szerkezetű drámai kifejezési formák és ábrázolási módok alkalmazásával. |
Történetszerkesztés és történetmegjelenítés különböző színházi, drámai, illetve tánc- és mozgásszínházi formák alkalmazásával. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Versek, mesék befogadását, elmondását segítő, a ritmusérzéket és mozgáskultúrát fejlesztő játékok és gyakorlatok. Gyermekszínházi előadás megtekintése. Beszélgetés a látottakról. |
Jeles napok szokásainak megismerése és – kedv esetén – kipróbálása (pl. lucázás, betlehemezés, regölés). |
Színházi előadás megtekintése. Beszámoló az élmény alapján. |
A színészi munka alapszintű elemzése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Különböző anyagok |
Jelenségek megfigyelése |
Látványok, jelenségek |
Műalkotások, építészeti és |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Megadott szempontok |
Különböző mozgások |
Ábra alapján téri helyzet |
Párhuzamok keresése az |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Egyszerű közlő ábrák értelmezése, készítése. |
A legfontosabb vizuális jelek, jelzések, szimbólumok értelmezése, alkotó használata. |
Nem vizuális természetű információk |
Egyszerű feliratok készítése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Történetek, versek, kitalált dolgok vizuális megjelenítése. |
Szabad asszociációs játékok. |
Gondolatok, érzelmek, hangulatok kifejezése a művészet képi, plasztikai műfajaiból tanult kifejezőeszközök, módszerek, technikák alkalmazásával. |
Belső terek különböző funkciókra történő önálló átrendezése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A kapott feladatok irányított és önálló értelmezése. |
A gyakorlati feladatok fokozottan önálló előkészítése, megoldása. |
Adott probléma kapcsán önálló kérdések megfogalmazása. |
A kapott feladat újrafogalmazása. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Vizuális esztétikai jellegű preferenciák érvényre juttatása az alkotótevékenységekben. |
Személyes preferenciák tudatosítása. |
Saját és mások alkotásának értékelése. |
Műalkotások elemzése során saját vélemény árnyalt megfogalmazása. |
7–8. évfolyam |
|
---|---|
Megfigyelés |
A közönség médiafogyasztási szokásainak tanulmányozása megadott szempontok alapján, az eredmények lejegyzése. |
Ismeretszerzés |
Mozgóképi szövegek felidézése (elmesélése, illetve lejegyzése), a mozgóképi memória működtetése. |
Kommunikáció |
Az elemi mozgóképi szövegalkotó kódok felismerése, mozgóképolvasás. |
Értelmezés, elemzés, tolerancia |
Mozgóképi szövegkörnyezetben megfigyelt emberi kommunikáció értelmezése, kifejtése élőszóban és írásban. |
Kritikai gondolkodás, problémaérzékenység |
Önálló kérdések megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
Önismeret, együttműködés, választás, tolerancia, alkotásra való beállítódás |
Saját médiahasználati szokások kritikus megfigyelésére alapozó tudatos mű- és műsorválasztás. |
9–12. évfolyam |
|
---|---|
Megfigyelés |
A médiaszöveg befogadásának tanulmányozása a megadott, majd a tanulók által önállóan javasolt szempontok alapján, az eredmények lejegyzése. |
Ismeretszerzés |
Mozgóképi szövegek felidézése, rekonstruálása, a mozgóképi memória működtetése. |
Kommunikáció, szövegértés |
Az egyszerűbb mozgóképi szövegalkotó kódok felismerése, mozgóképolvasás. |
Értelmezés, elemzés, tolerancia |
Mozgóképi szövegkörnyezetben megfigyelt emberi kommunikáció értelmezése, jelentéstulajdonítás élőszóban és írásban. |
Kritikai gondolkodás, problémaérzékenység |
Önálló kérdések megfogalmazása a tárgyalt témával kapcsolatban. |
Önismeret, együttműködés, választás, tolerancia, alkotásra való beállítódás |
Saját médiahasználati szokások kritikus megfigyelésére alapozó tudatos mű- és műsorválasztás. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Ismerkedés az adott informatikai környezettel. |
Adott informatikai környezet tudatos használata. |
Tájékozódás a különböző informatikai környezetekben. |
Az informatikai környezet tudatos alakítása. |
A számítógéppel való interaktív kapcsolattartás ismert programokon keresztül. |
A számítógéppel való interaktív kapcsolattartás, a legszükségesebb perifériák megismerése. |
A számítógép és perifériáinak kezelése felhasználói szinten. |
A számítógéphez csatolt új, korábban ismeretlen perifériák megismertetése. |
Számítógépes játékok, egyszerű fejlesztő szoftverek megismertetése. |
A számítógép könyvtárstruktúrájának, mappaszerkezetének könyvtár- és állományműveleteinek megismertetése. |
Az operációs rendszer, a számítógépes hálózat és a fontos segédprogramok alapszolgáltatásainak bemutatása. |
Az operációs rendszer, a számítógépes hálózat és a fontos segédprogramok szolgáltatásainak bemutatása és használata. |
|
A leggyakrabban használt eszközök működési elveinek bemutatása és használata. |
Az informatikai eszközök működési elveinek bemutatása és használata. |
Ismeretek szerzése az informatikai eszközök működésének fizikai alapjairól. |
|
|
Az ismert eszközök közül az adott feladat megoldásához alkalmas hardver- és szoftvereszköz kiválasztása, a kiválasztás szempontjai. |
Problémamegoldáshoz a hardver- és a szoftvereszköz tudatos választása. Az összetett munka szükséges eszközkészletének kiválasztása, a kiválasztás szempontjai. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Egyszerű rajzos dokumentumok készítése, „kép- és betűnyomdák”. Személyes dokumentumok készítése. |
Rajzos-szöveges dokumentumok létrehozása, átalakítása, formázása. Kézi szövegfeldolgozás. Iskolai dokumentumok készítése. |
Szöveges-rajzos-táblázatos dokumentumok létrehozása, átalakítása, formázása. Dokumentumtípusok megismerése. |
Nagyobb szöveges- |
Egyszerű zenés alkalmazások, animációk elkészítése és használata. |
Multimédiás dokumentumok előállításához szükséges alapelemek (szöveg, rajz, zene, fénykép, animáció, film) szerkesztése. |
Multimédiás dokumentumok (szöveg, rajz, zene, fénykép, animáció, film) készítése. |
Multimédiás dokumentumok (szöveg, rajz, zene, fénykép, animáció, film) készítése, kész dokumentumok átalakítása. |
|
|
Elektronikus faliújságok, kirakati bemutatók készítése. |
Interaktív elektronikus faliújságok, információs táblák, bemutatók készítése. |
A feladat megoldásához szükséges, mások által összeépített alkalmazói környezet használata. |
A feladat megoldásához szükséges, mások által összeépített alkalmazói környezet használata. |
A feladat megoldásához szükséges alkalmazói környezet kiválasztása és használata. |
A feladat megoldásához szükséges alkalmazói eszközök kiválasztása és összeépítése, komplex használata. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
|
Az információ szemléltetését, értelmezését, vizsgálatát segítő eszközök megismerése. |
Az információ szemléltetését, értelmezését, vizsgálatát segítő eszközök, illetve módszerek megismerése. |
Az információ szemléltetését, értelmezését, vizsgálatát segítő eszközök, illetve módszerek megismerése. |
Adatok csoportosítása, értelmezése. |
Adatok csoportosítása, értelmezése, táblázatba rendezése. |
Adatok csoportosítása, értelmezése, azok grafikus ábrázolása, következtetések levonása. |
Adatok csoportosítása, értelmezése, azok grafikus ábrázolása, statisztikai jellemzők kiszámolása, következtetések levonása. |
Közhasznú információforrások megismerése. |
Közhasznú információforrások használata (menetrend, moziműsor, időjárás). |
Az adatbázisokból, számítógépes hálózatból való információszerzés módjainak megismerése. |
Adatbázisokból, számítógépes hálózatból való információszerzés lehetőségeinek, módjainak megismerése. |
|
Digitális Tudásbázis-rendszer használata, keresés az adatbázisban. |
A megtalált információ gyűjtése, értelmezése, feldolgozása. |
Adatok tárolásához, egyszerű adatbázis kialakításához problémafüggő eszköz választása. |
|
|
Tematikus térképek keresése az interneten. |
Térinformatikai alapismeretek: térképek és adatbázisok összekötési lehetőségei, útvonalkeresők, térképi keresők használata. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Információ kifejezése beszéddel, írással, rajzzal, jelekkel. |
A különféle információformák jellemző felhasználási lehetőségeinek bemutatása. |
|
|
Informatikai eszközökkel történő problémamegoldás gyakorlása. |
Problémák informatikai jellegű megfogalmazása. Az algoritmus hétköznapi fogalmának megismertetése. |
A problémák megoldásához szükséges informatikai eszközök és módszerek megismerése. |
A problémák megoldásához szükséges informatikai eszközök és módszerek, azok komplex alkalmazása. |
Egyszerű problémák megoldása részben tanári segítséggel, részben önállóan. |
Egyszerű problémák önálló megoldása. |
Iskolához kapcsolódó problémák megoldása önállóan, illetve irányított csoportmunkában (projekt). |
Problémák megoldása önálló, illetve csoportmunkában (projekt). A problémamegoldó tevékenység tervezése. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Egyszerűbb algoritmusok felismerése, megfogalmazása, végrehajtása. |
Adott feladat megoldásához tartozó algoritmusok megfogalmazása, megvalósítása számítógépen. |
Adott feladat megoldásához algoritmuselemek, algoritmusok tervezése, megvalósítása és végrehajtása. Az algoritmikus absztrakció eszközei, a lépésenkénti finomítás elve. |
Adott feladat megoldásához algoritmusok tervezése, elemzése és megvalósítása. Típusalgoritmusok alkalmazása. Az algoritmikus absztrakció alkalmazása. |
Az algoritmusokban használt adatok értelmezése. |
A problémamegoldás során az ismert adatokból az eredmények meghatározása. |
A problémamegoldás során szükséges adatok és az eredmény kapcsolata. |
A problémamegoldás során szükséges adatok és eredmények megtervezése, értelmezése. |
Mindennapi adatok leírása (pl. számok, szövegek, rajzok) |
Táblázatok, diagramok megismerése, adatok rendezése. |
Elemi és összetett adatok megkülönböztetése, kezelése. |
Elemi és összetett adatok használata. Adatmodellezés, egyszerű modellek megismerése. |
Egy egyszerű fejlesztő rendszer használata. |
Feladatok megoldása egyszerű fejlesztő rendszerrel. |
Feladatok megoldása fejlesztő rendszerrel. |
Feladatok megoldása fejlesztő rendszerrel. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
|
A szabályozó eszközök hatásának megfigyelése oktatóprogramokban. |
Véletlen jelenségek modelljeinek megismerése, a paramétermódosítás hatásainak megfigyelése. |
Mérések és szimulációk, a paramétermódosítás hatásai, törvényszerűségek megfogalmazása. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Információszerzés az internetről, irányított keresés. |
Hatékony, céltudatos információszerzés az internetről. |
Hatékony, céltudatos információszerzés az internetről a tematikus és kulcsszavas keresés eszközeinek felhasználásával. |
Hatékony, céltudatos információszerzés az internetről, tartalom alapú keresés, logikai kapcsolatok vizsgálata. Térképi információk, képek és multimédiás anyagok keresése és alkalmazása. |
|
|
Szöveges és képi információ elhelyezése az interneten. |
Dinamikus információ elhelyezése a célnak megfelelő formátumban az interneten. Platform-független formátumok. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
|
Csoportos kommunikációs eszközök segítségével információ küldése és fogadása. Az elektronikus levelezés alapjai. |
Infokommunikációs eszközzel egyéni információ küldése és fogadása, mobilkommunikációs eszközök. A közvetlen kapcsolat lehetőségeinek megismerése. |
Infokommunikációs eszközzel információ küldése és fogadása, csoportos kommunikációs formák. Kommunikációs eszközök összekapcsolása. Az egész világra kiterjedő infokommunikáció. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az új, informatikai eszközöket alkalmazó média egyes lehetőségeinek megismertetése. |
Internetes portálok, szöveges és képi információforrások használata. |
A hagyományos médiumok (könyv, folyóirat, rádió, zene, film, tévé) informatikai eszközöket alkalmazó lehetőségei, azok felhasználása a megismerési folyamatban. |
A hagyományos médiumoktól különböző, informatikai eszközöket alkalmazó lehetőségek, azok felhasználása a megismerési folyamatban. |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|
Szabadon felhasználható források megismertetése. |
Szerzői jogi alapfogalmak, a szabad felhasználás körébe tartozó adatok, dokumentumok példákon történő bemutatása. |
Szerzői jogi alapfogalmak, a szabad felhasználás körébe tartozó adatok, dokumentumok példákon történő bemutatása és alkalmazási lehetőségei. |
Személyi információk, személyes adatok fogalmának tisztázása. |
Az informatikai biztonság kérdéseinek, illetve az információnak a hitelessége. |
Adatvédelmi alapfogalmak megismertetése, az információhitelesség megőrzésének technikáival való megismerkedés. |
Az informatika múltjára vonatkozó történetek megismertetése. |
Az informatika emberi kapcsolatokra gyakorolt hatása példákkal: múlt és jelen. |
Az informatika gazdaságra, környezetre, kultúrára, személyiségre, egészségre gyakorolt hatásának bemutatása példákkal. |
Annak tisztázása, hogy az informatikai eszközök alkalmazásának melyek a fontosabb etikai kérdései. |
Az infokommunikációs világban kialakult alapvető viselkedési szabályok bemutatása példákon. |
Az infokommunikációs világban kialakult alapvető viselkedési, publikálási szabályok bemutatása példákon. |
Adatokkal való visszaélések, veszélyek, adathalászat, a számítógépen tárolt rejtett adatok (az életkori sajátosságok maximális figyelembevételével). |
A fogyasztói viselkedést befolyásoló technikák az elektronikus médiában. |
Az információs társadalom és az élethosszig tartó tanulás kapcsolatának beláttatása. A globális információs társadalom viszgálata. |
|
|
Elektronikus eszközök használatának bemutatása a hétköznapokban |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Az iskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében való eligazodás. |
Hagyományos és új információs eszközökön alapuló könyvtári szolgáltatások megismerése. |
Az iskolai könyvtár eszköztárának készségszintű használata. A könyvtártípusok, az elektronikus könyvtár lehetőségei és alkalmazása a tanulási folyamatban és a közhasznú tájékozódásban. |
A könyvtári információs rendszer szolgáltatásainak aktív felhasználása a tanulásban. |
Tanulmányi feladathoz keresőkérdések megfogalmazása. |
Keresési szempontok kifejezése a könyvtár kódrendszerével. |
Információs szükségletek felismerése és kifejezése információkereső nyelvek alkalmazásával. |
|
Felfedező keresés az életkornak megfelelő információhordozók-ban. |
Egyszerűbb irányított forrás- és információkeresés direkt eszközökben és a helyi adatbázisban. |
Irányított forrás- és információkeresés a direkt és indirekt tájékoztató eszközöknek megfelelő keresési módszerek alkalmazásával. |
Típusos adatbázisok, a problémahelyzetnek megfelelő tájékoztató eszközök kiválasztása és komplex használata, az információkeresés stratégiája, alapvető fogalmi-logikai-technikai műveletei. |
A főbb dokumentumfajták megkülönböztetése, tartalmának és adatainak megállapítása. |
A médiumok megkülönböztetése (közlésmód, információs érték) és irányított feldolgozása. |
A tanulmányi problémának megfelelő médium kiválasztása és feldolgozása a forrásfelhasználás algoritmusának és etikai szabályainak alkalmazásával. |
A médiumok, közléstípusok tartalmi hitelességének és esztétikai értékének megítélése, valamint alkotó felhasználása az etikai normák követésével. |
Munkakultúra |
Technológiai algoritmus megérzése, szokások átvétele, a célszerűség és gazdaságosság elve, alkalmazása a gyakorlatban, rutin és újítás, alkotófolyamatok: igény, tervezés, döntés, szervezés, kivitelezés |
Termeléskultúra |
Anyag, energia, információ (eredet, termelés, elosztás, szállítás, fogyasztás, gazdálkodás), termesztési rendszerek, termelési rendszerek |
Háztartáskultúra |
Háztartás-ökonómia, háztartási technológiák, lakáskultúra, háztartási gépek, háztartási energia és más ellátó rendszerek |
Környezetkultúra |
Tárgyi környezet, épített környezeti rendszerek, agrotechnikai és ipari rendszerek, környezetgazdálkodás, a hasznosság és szépség elve |
Közlekedéskultúra |
A közlekedés rendszere, közlekedési eszközök, közlekedési szabályok |
Gazdálkodáskultúra |
Tervezés, költségvetés, források, költség, haszon, elosztás, idő, beruházás, befektetés, technikai változás gazdasági, ökológiai és szociális hatásai, foglalkozási ágak |
Egészségkultúra |
Egészséges életmód, korszerű táplálkozás, napi testmozgás, öltözködés, baleset-megelőzés, ergonómia, pályaártalmak, káros szenvedélyek, legális és illegális drogok veszélyei |
Biztonságkultúra |
Az egyéni és társadalmi létet veszélyeztető tényezők felismerése, az egyén felelőssége a vészhelyzetek kialakulásában, kialakításában, katasztrófavédelem (tűz- és polgári védelem, tervezés, megelőzés, beavatkozás, értékelés) |
Fogyasztói kultúra |
Termék, termékszerkezet, termékelemzés, áru, piac, marketing, reklám, kereskedelem, fogyasztóvédelem, tudatos fogyasztás, pénzgazdálkodás, takarékosság, gazdaságosság, minőség és biztonság |
Szabadidő-kultúra |
Önfejlesztés, társas kapcsolatok, sport, művelődés, szórakozás, játék |
Információs kultúra |
Kommunikációs rendszerek, információs rendszerek, modellezés, mérés, vezérlés és szabályozás, automatizált rendszerek, robotika, technikai újdonságok befogadása |
Pályaorientáció |
Személyes igények meghatározása, a tanulás szerepe a sikerben, az ismeretek, tapasztalatok, élmények hatása a pályacélok kitűzésében, a folyamatos fejlődés lehetősége és szükségessége |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A mesterséges környezet |
|||
Érdeklődés a közvetlen mesterséges környezet (a lakás, az iskolai és a lakókörnyezet) iránt, arról szóló tapasztalatszerzés. |
A közvetlen mesterséges környezet vizsgálata, jellemzőinek megismerése, tapasztalatszerzés a mesterséges környezetről. |
A mesterséges környezet rendszerezése, jellemzőinek megismerése, vizsgálata, elemzése. Az emberi szükségletek és igények meghatározó szerepe a társadalmi, a gazdasági és a technikai fejlődésben. |
A mesterséges környezet jellemzése, jelenségeinek vizsgálata, elemzése a rendeltetés, a környezetvédelem és a technológia szempontjai szerint. |
A technika feladata, az emberi szükségletekből adódó technikai problémák megoldása |
|||
A saját élményből adódó problémák technikai oldalának felismerése. Technikai érdekességek, természeti „találmányok” megfigyelése. A felkészültség és a tudás szerepének belátása. |
Családtagok, barátok, iskolatársak technikai eszközökkel kielégíthető szükségleteinek felismerése. Technikatörténeti érdekességek megismerése. A szakképzettség szerepének és jelentőségének felismerése. |
Az emberiség történetében az alapvető technikai problémák és a megoldások, találmányok kapcsolatának megértése, ismerete. A problémák megoldásához szükséges beállítódás és az érdeklődés szerepének belátása. |
A technikatörténet korszakainak ismerete, jellemzése, korszakonként egy-két példa megnevezése. A pályák rendszerezése és osztályozása. A munka szerepe az életben. A technikai innováció és a találmány fogalma, az eredeti gondolkodás szerepének belátása. |
Az ember, a társadalom, a természet és a technika kapcsolatrendszere |
|||
Az ember, a technika és a természeti környezet kapcsolatának megérzése, a tevékenység felfedezése konkrét példákban. |
A társadalmi és a természeti környezet összefüggésének megismerése, gyakorlati példákhoz kapcsolható tevékenységek, pályák. |
A környezetalakítás, az állapotváltoztatás törvényszerűségei, a tevékenység, alkotás öröme, szépsége és felelőssége. A társadalmi munkamegosztás és a pályák. |
A fenntartható fejlődés gondolatának megismerése és felismerése a környezetben, a felelősségteljes munka örömének és szépségének felismerése. A hagyományos és a modern pályák. |
A környezet használata, élet a környezetben |
|||
A közvetlen környezet birtokbavétele, a tapasztalati megismerés és annak élvezete, az élő és élettelen anyaggal végzett tevékenység élménye. |
A környezet, a tárgyak használata, a célszerű környezet szépsége. A tárgyak mint eszközök funkcióinak felismerése a környezetalakításban. |
A tárgyak (más technikai eredmények) szakszerű, gondos használata, szépségének örömteli átérzése. |
A szép emberi környezet szakszerű, felelős használatának élvezete. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Ismeretterjesztő forrásokból (pl. képes enciklopédia, ifjúsági tévéadás) információgyűjtés az alkotómunkához, a foglalkozásokhoz és a tervezéshez. |
A dokumentumok (modellek, tárgyak a mindennapi életben, lexikonok, szótárak, technikai-háztartási mindentudók, műszaki szakkönyvek, zsebkönyvek és összefoglalók) használata. A segédletek alkalmazásának indoklása, és kapcsolódása az egyéni tervekhez. |
Az alkotó-, elemző-, értékelő munkában az ajánlott (otthoni, iskolai, könyvtári, hálózati) kézikönyvek, ismeretterjesztő művek, folyóiratok, használati utasítások alkalmazása. Az érdeklődésből származó információk és az egyéni tapasztalatok összekapcsolása. |
A munkához szükséges kézikönyvek, ismeretterjesztő művek, folyóiratok, multimédiás információk kiválasztása. A technikai megoldások megismerése (pl. a mindennapi környezetben, kereskedelmi katalógusban, helytörténeti gyűjteményben). A munkához szükséges információk rendszerezése egyéni igény szerint. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Problémaérzékenység, problémafelismerés, az emberi problémák és a technikai lehetőségek feltárása |
|||
Személyes igények, szükségletek megnevezése. Az egyéni indíttatású probléma megérzése, felismerése segítséggel. |
A probléma felismerése, az egyéni, a családi és az iskolai környezetben, valamint a munka világában. Különös tekintettel az emberi szervezetet károsító anyagokkal való kapcsolatba kerülés lehetőségére (pl. legális és illegális drogok, alkohol). |
A technikai környezet megfigyelése alapján a probléma meghatározása. A szükségletek és a lehetőségek közötti különbségek meghatározása az adott egyéni sajátosságok alapján. |
A társadalmi, a természeti és a technikai környezet megfigyelése alapján egy probléma azonosítása. A társadalmi szükségletek és a technikai lehetőségek közötti különbség felmérése. Az egyén szerepe, felelősségvállalása a probléma felismerésében. |
A technikai probléma megfogalmazása |
|||
A meglátás, a problémaválasztás indoklása egy-két mondatban. Technikai problémák és szakmák bemutatása. |
A probléma lényegének megfogalmazása szóban és vázlatrajzban. A probléma gyakori előfordulása pályaterületenként. |
A problémahelyzet megfogalmazása egy-két mondatban, szóban és írásban, szükség szerint vizuálisan (pl. rajzban, fotón). A problémahelyzet kapcsolódása a különböző pályákhoz. |
A problémahelyzet szabatos meghatározása szóban és írásban, szükség szerint rajzban. Előfordulási gyakoriság különböző munkakörökben, foglalkozásokban. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Tervezés, a megoldáshoz vezető út kitalálása |
|||
Kézzel megcsinálható egyszerű tárgyak készítése minta után vagy fejből (gondolati modell alapján). A technológia mentális képének fejlesztése. Fantasztikus ötletek szóban és papíron. |
A rendeltetésnek, a formának, a készítési eljárásnak, és az anyagnak nagyjából megfelelő megoldás kiválasztása. Az ötlet elmondása néhány mondatban, vázlatrajzban, 2–3 lépéses technológiai terv írása. |
Rövid műveletterv (technológiai) és szerkezetterv (térbeli eloszlás) készítése írásban és vizuálisan. A rendeltetésnek, a formának, valamint a készítési eljárásnak, a választott anyagnak és a szerkezetnek a figyelembevétele a megoldás megtervezésekor. A megoldásokhoz szükséges készségek számbavétele. |
Egyszerű termék vagy szolgáltatás gyártási és értékesítési tervének elkészítése írásban és vizuálisan. A rendeltetésnek, a felhasználó ízlésének, valamint a készítési eljárásnak, a választott anyagnak és a szerkezetnek megfelelő megoldás megtervezése. A feladat előfordulásának lehetősége pályakörökben, konkrét pályákon, foglalkozásokban. |
Kommunikáció: a terv megjelenítése, szóban, írásban, rajzban, anyagban |
|||
A gondolat megjelenítése anyagban, kész tárgyban és szóban. Kapcsolódó emóciók, élmények megfogalmazása. |
Az elképzelés rögzítése, közlése anyagban, kész tárgyban, térbeli makettben, szóban, írásban, látszati rajzban. A terv bemutatása, indoklása szóban. |
A gondolat közérthető megjelenítése szóban, írásban, látszati és műszaki ábrában, térbeli vagy működő modellben. Rajzolvasás. Az egyéni különbségek megfogalmazása a feladatmegoldás során, különös tekintettel a térbeli gondolkodás, a szóbeli kifejezés színvonalára. |
A gondolat konvencióknak megfelelő megjelenítése szóban, leírása, látszati és műszaki ábrázolása, térbeli vagy működő modell készítése, esetleg számítógépen. A megoldott feladat pályákhoz, foglalkozásokhoz kapcsolása. |
A terv, elképzelés értékelése, megfeleltetése az igénynek és a lehetőségeknek |
|||
A terv funkcionális és formai megfelelésének megállapítása. A választott anyag, szerkezet, eljárás helyességének megérzése, megítélése. A terv előfordulása a közvetlen környezetben. |
A terv funkcionális és formai megfelelésének, valamint az eljárás célszerűségének és gazdaságosságának megállapítása. |
A terv funkcionális és formai megfelelése, valamint az eljárás célszerűségének és gazdaságosságának, továbbá az eredményes anyaghasználatnak és szerkezetválasztásnak az értékelése. A tervezés szerepe az individuális döntésekben. |
A terv funkcionális és formai megfelelésének, az eljárás célszerűségének és gazdaságosságának, továbbá az eredményes anyaghasználatnak és szerkezet-választásnak a megállapítása tudatos elemzés alapján. A tudatos választás szerepe a sikeres feladatmegoldásban. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
A terv megvalósítása anyagban, térben |
|||
A rendeltetésnek, a formának, valamint a készítési eljárásnak, az anyagnak és szerkezetnek megfelelő egyszerű megoldás kiválasztása és elkészítése mintakövetéssel és eleinte gondolati terv alapján. A mintakövetés jelentősége az alkotásban. |
A rendeltetésnek, a formának, valamint a készítési eljárásnak, az anyagnak megfelelő megoldás kiválasztása és elkészítése saját vázlat, tervrajz, minta alapján. Az alkotás örömének átélése a tevékenységben. |
A rendeltetésnek, a formának, valamint a készítési eljárásnak, a választott anyagnak és szerkezetnek megfelelő megoldás elkészítése a tervek alapján. Az algoritmus betartása. Az ismeret és a szabályok szerepének megismerése a munkatevékenységben. |
A rendeltetésnek, a formának, valamint a készítési eljárásnak, a választott anyagnak és szerkezetnek megfelelő megoldás önálló elkészítése a rögzített tervek alapján. Hibaelhárítás. A szabályok betartása, illetve az intuíció szerepe a különböző pályákon. |
Kommunikációs képesség (szövegértés, rajzolvasás) |
|||
A konstruáláshoz, kivitelezéshez szükséges terv megértése (szövegértés, rajzolvasás, mintakövetés) és a saját gondolat kifejezésének képessége. Érzelmi viszonyulások megfogalmazása. |
A kivitelezéshez, készítéshez szükséges terv, gondolat megértése, kifejezésének képessége vázlatrajzban, szóban, anyagban, vagy kész tárgyban. Jellemző tulajdonságok kiemelése a feladatmegoldáshoz kapcsolódóan. |
Kommunikációs készség a terv gondolatának megértéséhez, illetve megjelenítéséhez szóban, vizuálisan, kész tárgyban vagy működő modellben. A tervezés munkafolyamatainak mint örömforrásnak a megfogalmazása. |
A terv gondolatának megértése, illetve megjelenítése szóban, tervrajzban, írásban és kész tárgyban vagy működő modellben. A feladatok kapcsolása anyagokhoz, eszközökhöz, a jellemző munkamód meghatározása. |
Ítélőképesség az alkotófolyamat minden pontján |
|||
A munka (eredmény) funkcionális és formai megfelelésének megérzése, megértése, megítélése. Az egyéni képességek, tulajdonságok szerepének megfogalmazása. |
Véleményformálás a munka (eredmény) funkcionális és formai megfeleléséről, az eljárás célszerűségéről és gazdaságosságáról. Ízlésítélet megfigyelés alapján. |
Következtetés a kész mű funkcionális és formai megfelelése, valamint az eljárás célszerűsége és gazdaságossága, továbbá az eredményes anyaghasználat és szerkezetválasztás alapján. A tapasztalatok kiterjesztése a főbb pályaterületekre. |
Következtetés a kész mű funkcionális és formai megfelelése, valamint az eljárás célszerűsége és gazdaságossága, továbbá az eredményes anyaghasználat és szerkezetválasztás alapján. Az eredmény és a mellékhatások mérlegelése, tudatos döntés. Az eredményesség és a siker szerepének megismerése az életútban. |
Konstruáló képesség, eszközhasználat, ügyesség |
|||
Az egyszerű alapanyagok alakítása kézzel, egyszerű eszközökkel. Az anyagok alakítása mint örömforrás. Becslés. |
Az egyszerű alapanyagok alakítása, a kéziszerszámok kezelése, mérés. Individuális különbségek az anyagok kezelésében, anyagérzékenység. |
Az egyszerű alapanyagok alakítása, a kéziszerszámok, háztartási gépek kezelése. Az eszközök szerepe a különböző pályákon, munkafolyamatokban. |
Az alapanyagok alakítása, a kéziszerszámok, háztartási gépek szakszerű kezelése. A szakértelem szerepének belátása. |
Ismeretek (anyag, szerkezet, technológia, forma, funkció) |
|||
A tapasztalatra épülő forma-, anyag-, szerkezet- és eljárási ismeretek. A tapasztalat mint a szóbeli kifejezésmód forrása. |
A gyakorlati tapasztalatra és tanult tudásra épülő forma-, anyag-, szerkezet- és eljárási ismeret. Az ehhez kapcsolódó pályakörök meghatározása. |
A választott formák, anyagok, technológiák, szerkezetek jellemzése. Az ehhez kapcsolódó szakmacsoportok meghatározása. |
A munkában megjelenő formák, anyagok, szerkezetek és eljárások tudatos jellemzése néhány szempont szerint. Az ehhez kapcsolódó pályák meghatározása, a fejlődési lehetőségek bemutatásával. |
Szervezőkészség |
|||
A munkafolyamat irányított, majd önálló szervezése. A biztonság élménye a munkaszervezésben. |
Az önálló munkaszervezés, munkamegosztás kialakítása. Az időbeosztás és a tempó mint egyéni sajátosság szerepe. |
Csoportmunka, páros és egyéni munka. A kooperációs készség és a konfliktusmegoldási tapasztalatok tudatosítása. |
Feladatvállalás a csoportmunkában, önálló munkaszervezés. A felelősségvállalás mértéke, iránya a munkavégzés folyamatában. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Magatartásformák |
|||
A következményekért felelősséget vállaló magatartás az alkotói és befogadói munka során. Más véleményének figyelembevétele. Az önellenőrzés fejlesztése, a pozitív énkép megalapozása. |
Felelős alkotói és befogadói magatartás. Az önellenőrzés fejlesztése. A tanár, a tanulók véleményének figyelembevétele. Az erősségek és a gyengeségek elhatárolása. |
Az alkotói, befogadói (fogyasztói) és környezettudatos magatartás ismerete. Önellenőrzés, a társak munkájának értékelése. Az önértékelés szerepének megismerése a munkavégzésben. |
Tudatos alkotói, befogadói (fogyasztói) és környezettudatos magatartás. Önellenőrzés. Egymás értékelése csoportmunka során. Az önértékelés szerepének megismerése a különböző pályákon különböző beosztásokban. |
Képességek |
|||
Az elemi alkotó-, kritikai (önértékelő), |
Az alapfokú alkotó-, kritikai (önértékelő), megfigyelő-, ítélő- és kommunikációs képességek szerepe az alkotó- és elemző-folyamatban. Az erősségek és a hiányok megfogalmazása. |
Tudatos alkotó-, kritikai (önértékelő), megfigyelő-, ítélő- és kommunikációs képességek szerepe az alkotó- és elemző folyamatban. Reflektálás. A domináns képességek megfogalmazása. |
Tudatos alkotó-, kritikai, megfigyelő-, ítélő- és kommunikációs képességek szerepe az alkotó- és elemző folyamatban. A konfliktuskezelés technikáinak alkalmazása. Önszabályozás. A domináns képességek és a pálya kiválasztásának kapcsolata. |
Készségek, jártasságok |
|||
A munkavégzéshez szükséges elemi kézügyesség kialakítása, anyagminőség iránti érzék, jártasság kialakítása a szerkezetválasztásban. A kézügyesség szerepe a különböző pályákon. |
A munkavégzéshez szükséges elemi kézügyesség, eszközhasználati jártasság, anyagminőség iránti érzék, formaérzék, szerkezetválasztási jártasság kialakítása. A gyakorlati és az elméleti beállítódás elkülönítése. |
Az alapfokú munkavégzéshez szükséges kézügyesség, eszközhasználati jártasság, anyagminőség iránti érzék, formaérzék, szerkezetválasztási jártasság kialakítása. A gyakorlati beállítódás szerepe mint meghatározó tényező a pályaterületek kiválasztásában. |
A középfokú munkavégzéshez szükséges kézügyesség, eszközhasználati jártasság, anyagminőség iránti érzék, formaérzék, szerkezetválasztási jártasság kialakítása, készség a gazdaságosság becslésére. Az elméleti és gyakorlati készségek kapcsolata a konkrét pályához viszonyítva. |
Ismeret, megismerés |
|||
A legegyszerűbb emberi szükségletek felismerése és a kapcsolódó technikai lehetőségek belátása, tapasztalati feltárása. Az egyéni különbségek felismerése az igények megfogalmazásakor. |
Egyszerű emberi szükségletek felismerése és a technikai lehetőségek belátása. A rendeltetés, a jelentés (forma), az anyag, a szerkezet az eljárás és a gazdaságosság összefüggéseinek megismerése. Ennek hatása az individuális életszervezésre. |
Az alapvető emberi szükségletek és a technikai lehetőségek közötti különbség megismerése. A rendeltetés, a jelentés (forma), az anyag, a szerkezet, a technológia és a gazdaságosság közötti összefüggések tapasztalati és fogalmi elsajátítása. Az összefüggések felismerése alapján a pályakörök elhatárolása. |
Az emberi szükségletek és a technikai lehetőségek közötti kapcsolat felhasználása a munkában. A rendeltetés, a jelentés (forma), az anyag, a szerkezet, a technológia és a gazdaságosság fogalmának értelemszerű alkalmazása. Konkrét pályák tartalmának összehasonlítása. |
Ítélőképesség, döntésképesség |
|||
Az alkotás funkcionális és formai megfelelésének, a munkafolyamat célszerűségének megállapítása. Ízlésítélet. A különbözőségek és azonosságok elfogadása. |
Az alkotás funkcionális és formai megfelelése, valamint az eljárás célszerűségének és gazdaságosságának megállapítása. A döntés indoklása. A döntés természetének definiálása. |
A munka funkcionális és formai megfelelése, valamint az eljárás célszerűsége és gazdaságossága, az eredményes anyagalakítás és szerkezetválasztás értékelése. Tudatos döntés, az emocionalitás jelentőségének felismerése a döntési folyamatokban. |
A mű funkcionális és formai megfelelésének, az eljárás célszerűségének és gazdaságosságának, továbbá a helyes anyaghasználatnak és szerkezetválasztásnak a megítélése tudatos elemzés alapján. Az eredmény és a mellékhatások mérlegelése. A személyes siker, a felelősség megfogalmazása. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
---|---|---|---|
Rend, tisztaság, szabálykövetés, időbeosztás |
|||
A gyermekbalesetek okai, forrásai, megelőzésük. Jó testtartás. Elővigyázatosság az anyagalakításban. A munkahely rendje, tisztasága. Az érdeklődés mint a munka időtartamát befolyásoló tényező. |
Figyelem és elővigyázatosság az eszközök, szerszámok használatában. Rend, időbeosztás. Az érdeklődés és munkamód szerepe az időbeosztásban. |
A felelősség iránya, tartalma, jelentősége és a szabálytudat szerepe. |
Egészséges életvitel. Baleset-megelőzés. Szervezett, tervszerű munkavégzés, szakszerű eszközhasználat, technológiai fegyelem. Felkészülés a pályaválasztásra, pályavitelre. |
Megfigyelés, vizsgálat |
|||
Anyagok, szerkezetek, formák és erők szemlélése, megfigyelése, vizsgálata, tapasztalati megismerése. A tapasztalat mint egyéni élmény megfogalmazása. |
Emberi szükségletek és igények, anyagok, szerkezetek, formák, megfigyelése, vizsgálata, tapasztalati megismerése. A tapasztalatok általánosítható következtetései a képességekre, érdeklődésre vonatkozóan. |
Az emberi szükségletek és igények, valamint az anyagok, a szerkezetek, a formák és az erők ismeretében a lehetséges megoldás keresése. A megoldások egyéni értékelése, azonosságok és különbségek megfogalmazása. |
Problémahelyzetben az igények meghatározása, a lehetőségek felmérése, tervezés, kivitelezés, értékelés. Az egyéni teljesítmény, teherbírás megfogalmazása, célok meghatározása. |
Technológiai rend, térszemlélet |
|||
Az anyagalakító, a szerelő- és az építőmunka fázisainak játékos, tapasztalati megismerése. A műveleti és téri rend betartása a munka során. Konkrét példák különböző munkafolyamatokra, különböző pályaterületekre. |
Eredményes műveleti (időbeli) sorrend betartása az alkotófolyamatban, térbeli tájékozódás a konstruálásban. Konkrét pályaterületek, ahol dominánsak a térbeli tájékozódás követelményei. |
Az eredményes munkamenet tervezése, a bevált időbeosztás és térhasználat követése, tudatos konstruálás. Konkrét pályaterületek, ahol a konstruktív megközelítés a domináns. |
Az eredményes munkamenet tervezése, az időbeosztás követése párhuzamosan folyó munka esetén is. A térszemlélet fejlesztése. Munkafajták összehasonlítása (konkrét pályaterületek, ezek munkaerő-piaci igényei). |
Gazdálkodás, környezettudatos magatartás |
|||
Gazdálkodás az anyaggal, a munkával és az idővel. A személyes ráfordítás jelentősége. |
Célszerű gazdálkodás az anyaggal, az energiával, a munkával és az idővel, anyagi javakkal, kiemelt figyelemmel a tudatos vásárlásra. A személyes ráfordítás mennyiségének meghatározása. |
Gazdasági szemlélet: a ráfordítás, eredmény, haszon, takarékosság, hatékonyság, a tudatos vásárlás szempontjának ismerete. Tervszerű időbeosztás, megfelelő eljárás alkalmazása. A személyes ráfordítás; a tanulás és gyakorlás mint befektetés. |
Környezettudatos fogyasztás, munka, termelés, kritikus fogyasztói magatartás. Fogyasztóvédelem. A munkaerő, idő, költség megtakarításának lehetőségei (pl. a háztartásban vagy a termelésben). A munkaerő mint áru; a személyes befektetés mint a karrier alapja. |
Eszközhasználat, munkaszervezés |
|||
Jó testtartás, jártasság az eszköz nélküli anyagalakításban és a legegyszerűbb eszközök használatában. Felkészülés a munkafolyamatra, különös tekintettel az egyéni adottságokra. |
Jó testtartás, jártasság az anyagalakításban és a legegyszerűbb eszközök használatában. Pályaorientáció Az egyéni vonzódás és a képességek. |
Szervezett munka, a kéziszerszámok ügyes kezelése. Tapasztalatok alapján pályaterv készítése. |
Kitartó, fegyelmezett, szervezett, balesetmentes munka, a kéziszerszámok szakszerű kezelése. A tanult ismeretek beépítése az egyéni pályaválasztási döntésbe, pályatervezésbe. |
1–4. évfolyam |
5–6. évfolyam |
|
---|---|---|
A legalapvetőbb alaki képzés/tornasor, fordulatok helyben, tér- és távköz felvételének egyszerű módjai. |
A legalapvetőbb alaki képzés/tornasor, fordulatok helyben, tér- és távköz felvételének egyszerű módjai. |
Alaki képzés (egy és többes oszlop, egy- és többsoros vonal kialakítása, haladás az alaki szabályoknak megfelelően egy- és többsoros alakzatban, különböző téralakzatok kialakítása, fordulatok helyben és mozgásban együttes osztályfoglalkoztatások tartásához). |
Egyszerű 1–4 ütemű alapgimnasztika. Oldalasság, |
Egyszerű alapformájú 1–8 ütemű gimnasztika, egyidejű több alapformával, esetleg rövidebb gyakorlatsorrá kapcsolva, statikus egyensúlyviszonyok gyakoroltatása talajon és szereken is. |
Hosszabb alapgimnasztika-sorok egyszerűbb alapformákból. |
Testtartást javító, játékos feladatok és játékok, talpboltozatot erősítő testgyakorlatok. |
Általános testtartást javító, gerinc-csípőízületi mozgékonyságot, talpboltozatot fejlesztő gyakorlatok, törzserősítés változatos módon, a törzserősítés minden formája. |
|
Rövid távú gyors futások, futás főként játékok keretében saját tempóban külső kényszer nélkül. |
Rövid távú vágtafutások, gyors futások irányváltoztatással, |
Rövid távú vágtafutások, gyors futások irányváltoztatással, |
Futások irányváltoztatással. Hosszú távú futások saját tempóban. |
Hosszú távú futások saját tempóban. |
Aerob jellegű kitartó futás. |
Egyszerű szabályokon alapuló testnevelési játékok. Rajtok különböző kiinduló helyzetekből. |
Fogó játékok, különböző sor- és váltóversenyek, fokozatosan nehezedő szabályokkal. Rajtok különböző kiinduló helyzetekből. |
Rajtolási versenyek különböző jelekre, változatos versenyhelyzetekben. Rajtok különböző testhelyzetekből. |
Szökdelések, ugrások váltott, két és egy lábon, játékosan. |
Rövid idejű, fokozatosan növekvő erőszükséglet jellegű szökdelések, ugrások saját erőbeosztással. |
Szökdelések, ugrások (magas, távol, folyamatos munkavégzésben). Távolba és magasba ugrások, természetes formában, az ugrás jellegének hangsúlyozásával. |
Kúszások, mászások, gurulások, statikus jellegű (játékos) egyensúlygyakorlatok, egyéb természetes mozgások természetes környezetben. |
Kúszások, mászások, gurulások, függések, statikus és dinamikus egyensúlygyakorlatok, egyéb természetes gyakorlatok. |
Épített és természetes környezetben kúszások, mászások, függések, gurulások, statikus és dinamikus egyensúlygyakorlatok, egyéb természetes gyakorlatok. Ügyességfejlesztés több egyszerű mozgást tartalmazó feladattal szereken és szerekkel, az egyéni adottságokhoz igazodva, differenciáltan. |
A rúd- és kötélmászás alaptechnikája. |
Rúd- és kötélmászás fokozódó gyorsasággal; mászóversenyek. |
Mászási-függeszkedési kísérletek rúdra-kötélre, mászóversenyek, mászó váltóversenyek. |
Egy- és kétkezes dobások, hajítások kis súllyal (marok-, teniszlabda, könnyű gumilabdák). |
Egy- és kétkezes dobások, hajítások, vetések kis súllyal (gyorserő fejlesztése), gyorsaságra törekedve különféle helyzetekben. |
Dobások, lökések, hajítások kis súllyal távolba, kornak megfelelő méretű és súlyú szerrel, a technika fejlesztését, a végrehajtás gyorsaságát célozva, a technika fejlesztése, a gyors végrehajtás fokozása érdekében, egyszerűbb lendületszerzésekkel. |
A tanultak beillesztése egyszerű testnevelési játékokba, sor- és váltóversenyekbe. |
Célzás álló és mozgó tárgy(ak)ra vízszintes és függőleges célirányokat képezve, a céltárgy mozgásának bonyolítása, a mozgás sebességviszonyainak variálása, a kiszámíthatatlansági tényezők növelése. |
Mozgásban lévő társakkal mozgásból történő labdakezelés. Testnevelési játékok, főleg labdával, kézzel, lábbal, egyszerű eszközökkel a sportjátékok előkészítése céljából. |
A labdakezelés alapjai (gurítás, elkapás, dobás, labdavezetés kézzel, lábbal, célzás álló és mozgó tárgyra). |
Nehezedő labdakezelési gyakorlatok kézzel és lábbal, sor-, váltóversenyek részeként is gyakoroltatva; labdakezelés elmélyítése. A cselezés, a másik fél mozgással való becsapásának tanítása. |
Az előző években tanultak módszeres képességfejlesztést célzó alkalmazása, cselezés, cselsorok, sportági technikai elemek kapcsolásának variálása, nehezítése. |
Testnevelési játékok állandóan újabb szabályok elsajátítása mellett. |
A tanulási, testgyakorlási-edzési anyag játékokba, testnevelési játékokba, gyermektáncokba, sportágakat előkészítő, egyszerűsített szabályú játékokba ágyazása. |
A tanult sportági technikai-taktikai elemek alkalmazása játék- és versenyszerű helyzetben. Minél több sportjáték alapmozgásainak gyakorlása. |
Támaszok, függések, lendületek talajon és bordásfalnál, talajtornaelemek és elemkapcsolatok. Egyszerűbb sportági (pl. szertorna, gördeszka, RG) technikai elemek az egyén alkati és pszichés adottságaihoz, előképzettségéhez alkalmazkodva, differenciáltan. |
Elemkapcsolatok, talajtorna, összefüggő gyakorlatok, más sportági technikai elemek az egyén alkati és pszichés adottságaihoz, előképzettségéhez alkalmazkodva, differenciáltan. |
|
Eszközhasználatú sportági technikák tanulása (pl. labda, karika, szalag, kislabda) a gyermek méreteihez és erejéhez igazodó szersúly kiválasztásával; sportágat előkészítő játékok tanulása. |
Minden sportág technikai repertoárja, pontosságra, minőségre törekedve, a helyi viszonyok és a tantestület választása szerint, a tanulók érdeklődésének figyelembevételével. |
|
A szenzitív szakasznak megfelelő sportági technikák elsajátítása. |
Sportági alaptaktikák (egyszerű mechanikus szinten). Sportjátékokban ötletjáték. |
|
Esések gurulások, vetődések minden formája sportág-előkészítő egészségmegőrző jelleggel. |
||
A küzdősportok alapjai (elsősorban fiúk, kisebb küzdő jellegű versengések), esztétikai sportok alapjai (lányok). |
||
A korcsolyázás, sízés, görkorcsolyázás, gördeszkázás alapjai, technikája. |
||
Egyszerű koreografált játékok, gyermek-, népi játékok, táncok, gyermekmondókákra, gyermekdalokra koreografált mozgássorok. |
Rövidebb, egyszerű mozgásrendszerű koreográfiák betanulása. |
A néptánc és a modern tánc technikai elemei, rövidebb koreográfiák, etűdök. |
Vízhez szoktatás, az úszás technikai alapjai. |
Az úszás technikája, egy biztonságot nyújtó úszásnem megtanulása. |
A tanult úszástechnikák fejlesztése, folyamatos úszás távolságnövelő céllal, kisebb versenyek már jónak nevezhető technikai tudásszint elérése esetén. |
|
Az 1–2. évfolyam tananyagának bővített és nehezített formában történő továbbvitele. |
|
A higiéniai ismeretek, feltárása, növelése, a hiányok pótlása és a megfelelő szokások kialakítása. |
A higiéniai ismeretek növelése, szoktatás az alkalmazásukra. |
Testkultúra-történeti ismeretek alapozása. Higiéniai ismeretek növelése és alkalmazása ellenőrzötten. |
7–8. évfolyam |
9–12. évfolyam |
|
---|---|---|
Az 1–6. évfolyamokon alaki képzésként tanultak tanórai alkalmazása. |
Az általános iskolában tanult alaki formák gyakorlása, lehetőség szerinti továbbfejlesztése. |
A korábban tanult alaki formák célszerű alkalmazása. |
Gimnasztika kéziszerek felhasználásával, zenére bemutatott összefüggő gimnasztikai sorok kialakítása. |
Gimnasztika szabadgyakorlati alapformákkal, kéziszerekkel, nehezített variációkban, nagyobb ütemszámban. |
A gimnasztika minden formája, kéziszerekkel, társsal, összefüggő gyakorlatok formájában is. |
Általános testtartásjavító (gerinc-csípő mozgékonyságot növelő, talpboltozatot erősítő), valamint légzőgyakorlatok, törzserősítés változatos módon, a törzserősítések minden formája. Talajtorna: egyszerű, összefüggő gyakorlat. |
Has- és hátizomerő-fejlesztés szabadon és kiegészítő sporteszközökkel, általános testtartásjavító gyakorlatok, törzserősítés változatos formában. |
Törzserőfejlesztés, egyoldalú terhelést kompenzáló testtartásjavítás változatos formában, különféle helyzetekben, eszközök, szerek felhasználásával, társsal is. |
Húzóerő, gyorserő, erő-állóképesség fejlesztése kisebb súlyokkal, küzdőjátékok keretében is. Az izmok mobilizálása, nyújtása, lazítása. |
Az abszolút és relatív erő fejlesztésének kezdete (biológiai érettségtől függően) a gerincoszlop fejlettsége és a törzserőszint függvényében. Mindenféle izomcsoport terhelése erő- és állóképesség-fejlesztő jelleggel. Az izmok mobilizálása, nyújtása, lazítása. |
Minden izomcsoport, sokoldalú fejlesztése módszeres erősítése, növekvő, fokozott súlyterheléssel. Minden izomcsoport módszeres erősítése, halmozott súlyokkal, növekvő terheléssel, „testépítő” jelleggel (fő terhelési-intenzitási zóna az egyéni szubmaximális). |
Mászás, függeszkedési kísérletek (lányok), függeszkedés (fiúk). |
Függeszkedés nehezített feltételekkel különféle kiinduló helyzetekből (fiúk), függeszkedési kísérletek, mászások (lányok). |
Függeszkedés nehezített feltételekkel (fiúk), függeszkedési kísérletek, mászás (lányok), különféle kiinduló helyzetekből. |
Dobások, hajítások, vetések, lökések, szökdelések sportágnak és életkornak megfelelő eszközzel, kis súllyal, nehezékkel. |
Hajítások, dobások, vetések távolságra törekedve, technikát javítva, vertikális és horizontális ugrások (főleg fiúk). |
Hajítások, dobások, vetések, ugrások (főleg fiúk) különböző súlyú és fajtájú szerekkel. |
Aerob jellegű futások, egyéb tevékenységek gyakorlása, a sokoldalú terhelhetőségi bázis megalapozása érdekében, a sebesség növelésével |
Aerob jellegű tartós futások, távolság- és sebességnövelő célzattal. |
Aerobfutás, -úszás folyamatosan, iramot célozva. |
Aerob jellegű különböző távú úszások a jó technikai szint szilárdítása céljával, rövidebb távú versenyek, versengések. |
Úszás, aerob-anaerob sprint jelleggel, edzettségtől függő ismétlésszámban, versenyzések. |
Vegyes jellegű (aerob-anaerob) állóképességi terhelések futással, úszással, versenyszerű formában is, edzettségtől függő ismétlésszám meghatározásával. |
Rövid távú vágtafutások, gyorsfutások versenyszerűen is. |
Vágtafutások (fiúk-lányok) versenyszerű körülmények között is. |
Vágtafutások, sprintúszások teljes versenytávokon (sportági szabályok szerint). |
|
Anaerob munkavégzés összefüggő terhelésként, különféle mozgástevékenységek közben. |
|
|
Vegyes jellegű, de főleg aerobfutások, iramjáték, futások különféle feladatokkal (fiúk-lányok egyaránt). |
|
|
Futással együtt járó sportjátékok tartós iramra törekvő űzése, hosszú időtartamban is. |
|
Küzdősportok (fiúk), esztétikai sportok (lányok) gyakorlása, technikai fejlesztése. |
Az előző évben tanult küzdősportok tudásszintjének elmélyítése. |
Küzdőgyakorlatok, küzdősportok, esztétikai sportok a hozzájuk tartozó filozófiai tartalommal. |
Minden sportág (a helyi lehetőségektől függően) a hozzátartozó technikai és taktikai repertoárral, versenyszabályoknak megfelelő keretek kialakításával történő gyakorlása. A helyi lehetőségek szerinti sportágak mozgásformáinak, taktikáinak tanulása, alkalmazása a versenyszabályoknak megfelelően. |
Mindenfajta testkulturális mozgás, sportág technikájának, taktikájának csiszolása, fejlesztése, versenyszituációba ágyazott gyakorlása a versenyszabályok alkalmazásával. Különféle sportági, testnevelési mozgásformák technikájának, taktikájának csiszolása, fejlesztése, gyakorlása versenyszituációkban, versenyszabályok alkalmazásával. |
Minden sportjáték technikai és taktikai repertoárja versenyszintű körülmények között. A jelenleg használatos sportágak megismerése, régi játékok, sportok felelevenítése, gyakorlása és a kapcsolatos elméleti ismeretek elsajátítása. |
Koreografált torna-, tánc-, etűdrepertoár, a nemnek megfelelő mozgásstílus erősítésével. |
Egyre hosszabb, bonyolultabb koreográfiák, különféle mozgásstílusokat képviselő táncsorok, összefüggő tornagyakorlatok előadása, törekvés az egyéni koreográfiákra is. Mindenfajta koreográfia, egyre nagyobb ütemszámú és bonyolultsági szintű, esztétikai igényű megjelenítése. |
Minden testgyakorlati ág (benne tánc, művészeti előadás, alternatív mozgásformák) a tudásszintnek, tanári-tanulói érdeklődésnek megfelelően. |
A mozgásműveltség fejlesztése elméleti és gyakorlati ismeretszerzéssel, a mozgásműveltséget fejlesztő képzés elméleti hátterének folyamatos átadása, a történetiséget és a globális felhasználhatóság szempontjait figyelembe véve. |
A motoros képességek és készségek fejlesztésének elméleti hátterei. Az egyes sportágak történeti fejlődésének összefüggései. A mozgásműveltséget, edzettséget fejlesztő képzés elméleti hátterének átadása, a mozgásoktatási folyamattal együtt haladva, a történetiség, a globális összefüggések és a felhasználhatóság szempontjait figyelembe véve. |
A testkulturális tanulmányok, a testnevelés és sport tanult tananyagainak tematikus rendszerezése, az érettségi vizsga követelményei szerint elsajátított elméleti ismeretek bővítése, szinkrónba hozása a gyakorlattal, az érettségi vizsga tematikájának megfelelően. |
KIFEJEZÉSEK, DEFINÍCIÓK
A rendeletet a 110/2012. (VI. 4.) Korm. rendelet 10. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2017. augusztus 31. napjával. E hatályon kívül helyező rendelet 10. § (1) bekezdése alapján a hatályon kívül helyező rendelet rendelkezéseit első alkalommal a 2013/2014. tanévben az iskolai nevelés-oktatás első, ötödik és kilencedik évfolyamán, ezt követően minden tanévben felmenő rendszerben kell alkalmazni.
A 2. § (1) bekezdése a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 256. § a) és b) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § (8) bekezdés záró szövegrésze a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 256. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 2/A. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 1. §-a iktatta be.
A 3. § (6) bekezdését a 210/2008. (VIII. 27.) Korm. rendelet 1. §-a iktatta be.
A 4. §-t a 73/2013. (III. 8.) Korm. rendelet 13. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
Az 5. §-t a 73/2013. (III. 8.) Korm. rendelet 13. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 8. § eredeti szövegének számozását (1) bekezdésre változtatta a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 2. §-a.
A 8. § f) pontját a 148/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet 3. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.
A 8. § (2) bekezdését a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 2. §-a iktatta be, egyidejűleg a § eredeti szövegének számozását (1) bekezdésre változtatta.
A 9. §-t a 73/2013. (III. 8.) Korm. rendelet 13. § c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 9/A. §-t és az azt megelőző alcímeket a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/B. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/B. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/C. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/C. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/D. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/D. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/E. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/E. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/F. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/F. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/G. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be.
A 9/G. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 3. §-a iktatta be. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 7. § (2) bekezdését.
A 9/H. §-t megelőző alcímet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be.
A 9/H. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be, szövege a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 256. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 11/A. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta be.
A 11/B. §-t a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 5. §-a iktatta be, szövege a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 256. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 12. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 786. pontja hatályon kívül helyezte, újonnan a 210/2008. (VIII. 27.) Korm. rendelet 2. §-a iktatta be.
A melléklet a 202/2007. (VII. 31.) Korm. rendelet 6. §-ával megállapított, a 210/2008. (VIII. 27.) Korm. rendelet 3. §-a, a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 256. § f)–h) pontja szerint módosított szöveg.
A Nemzeti alaptantervben megjelenő kulcskompetenciák alapját a Recommendation of the European Parlament and of the Council of 18 December 2006 on Key Competences for Lifelong Learning (2006/962/EC) című dokumentum képezi.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás