101/2004. (VI. 3.) FVM rendelet
101/2004. (VI. 3.) FVM rendelet
a szőlészeti és borászati üzemek működésének engedélyezési rendjéről és tevékenységének higiéniai szabályairól1
A szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 57. § (1) bekezdésének n) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § (1) E rendelet szabályait kell alkalmazni a borászati termék előállítását évi 80 hl-t meghaladó mennyiségben, valamint kiszerelést bármely mennyiségben végző borászati üzem esetében.
(2)2 A borászati üzemben biztosítani kell a munkavédelmi, építészeti, műszaki, technológiai, közegészségügyi és higiéniai feltételeket.
(3)3 A borászati üzem létesítéséhez szükséges benyújtandó adatokat az 1. számú melléklet tartalmazza.
(4)4 A borászati üzem működési engedélyét az Országos Borminősítő Intézet (a továbbiakban: OBI) adja ki.
(5) Az OBI a működési engedély egy példányát megküldi az illetékes hegyközségnek, amely az üzemet nyilvántartásba veszi.
2. § A borászati üzem létesítésére irányuló engedélyezési kérelemhez csatolni kell
a) cég esetén a cégbíróságon a cégjegyzékbe bejegyzett nevet, székhelyet,
b) a kiszerelést (előállítást) végző vállalkozás telephelyének nevét, címét,
c) az illetékes hegyközség nevét és címét,
d) a szakmai tevékenységért felelős személy nevét,
e) a telephelyen végzett tevékenységi körök felsorolását,
f)5
3. § (1) A borászati üzemnek meg kell felelnie az élelmiszerekre vonatkozó külön jogszabályokban meghatározott előírásoknak.
(2) A kiszerelést végzőnek rendelkeznie kell az edények, kannák mosásához, töltéséhez és hiteles lezárásához szükséges eszközökkel.
4. § (1) Engedély adható olyan üzem létesítésére is, amely a palackozás végeztével új állomáshelyre költöztethető (mozgó borpalackozó).
(2) A tevékenység végzéséhez olyan gépjármű szükséges, amely alkalmas palackozó gépsor szállítására. A palackozó gépsornak rendelkeznie kell
a) a szűrőt ellátó tápszivattyúval,
b) csírátlanító szűrővel,
c) palackmosóval, öblítővel és csepegtetővel,
d) palacktöltővel,
e) dugaszolóval,
f) szükség szerint saját víztisztító tartállyal és szennyvízgyűjtővel.
(3) A termelő (palackoztató) töltőhelyének rendelkeznie kell közvetlenül csatlakoztatható ivóvízrendszerrel, csatornahálózattal vagy zárt rendszerű szennyvízelhelyezéssel és a szükséges áramvételi lehetőséggel.
(4) A töltéshez használt palackok (kannák) csak új gyári vagy tisztára mosott – az egészségügyi hatóság által engedélyezett – edények lehetnek. A vonatkozó előírásokon túlmenően fel kell tüntetni a címkén a „mozgótöltő” cég nevét is.
5. § Engedélyt nem lehet adni olyan üzemnek, ahol mind szőlőalapú, mind egyéb gyümölcsalapú borászati termékek előállítását és tárolását végzik.
6. § Az előzőekben felsorolt feltételek megléte esetén az engedélyt ki kell adni, illetve a fogyasztók egészségének és érdekeinek megsértése esetén az engedélyt a vonatkozó jogszabályok szerint vissza kell vonni.
7. § A kiadott engedélyek határozatlan időre szólnak, azonban az üzem működésének, illetve bármely termék előállításának megszüntetését az OBI és a hegyközség részére a megszűnést követő 8 napon belül jelenteni kell.
8. § (1) A borászati üzemeknek a szennyezett övezetben végezhető munkafolyamatai a következők:
a) szőlőátvétel és tárolás,
b) szőlőzúzás, bogyózás és sajtolás,
c) törköly, kocsány felfogása és kiszállítása,
d) seprő, aljbor gyűjtés, tárolás, kezelés.
(2) A borászati termékeket előállító üzem esetében a szennyezett övezethez tartozik a
a) göngyölegtelep, göngyölegraktár;
b) kazánház, hűtőgépház;
c) méregraktár, egyéb anyagraktár;
d) csatornatisztító eszközök raktára;
e) szennyvízkezelő helyek;
f) szemét- és hulladéktároló helyek;
g) javító-, karbantartó üzem, akkumulátortöltő helyiségek;
h) műszaki, építési és tüzelőanyagok tárolóhelyei;
i) gépkocsigarázs;
j) gépkocsimosó hely, helyiség;
k) szellőző, gépház;
l) újbóli felhasználásra kerülő csomagolóanyagok (palackok, üvegek, rekeszek stb.), valamint a belső anyagmozgatásra és ideiglenes árutárolásra használt edényzet (műanyag rekeszek, hordók stb.) mosására szolgáló helyiségek;
m) szőlőültetvényből beszállított nyersanyag;
n) visszáru fogadására, tárolására, előkezelésére szolgáló létesítmény.
(3) A szőlőfeldolgozás és a borkészítés során – az előzőeken túlmenően – betartandó előírásokat a 2. számú melléklet tartalmazza.
(4) Az előírások betartását az OBI ellenőrzi.
9. §6
Záró rendelkezések
10. § Ez a rendelet a hatálybalépésekor már kiadott engedélyek érvényességét nem érinti.
11. § (1) Ez a rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba, egyidejűleg az egyes szőlészeti és borászati szakigazgatási kérdésekről szóló 119/2003. (XI. 27.) FVM rendelet 9–15. §-ai hatályukat vesztik.
(2) Ez a rendelet a következő közösségi rendeletek végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:
– a Tanács 1493/1999/EK rendelete a borpiac közös szervezéséről.
1. számú melléklet a 101/2004. (VI. 3.) FVM rendelethez7
2. számú melléklet a 101/2004. (VI. 3.) FVM rendelethez
A rendeletet a 25/2010. (III. 19.) FVM rendelet 7. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2010. március 24. napjával. E hatályon kívül helyező rendelet 7. § (2) bekezdése alapján a 101/2004. (VI. 3.) FVM rendelet előírásait a folyamatban levő ügyekben alkalmazni kell.
Az 1. § (2) bekezdése a 45/2005. (X. 21.) EüM–FVM–GKM–IHM–KvVM–NKÖM–TNM együttes rendelet 21. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 22. § (1) bekezdése alapján a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
Az 1. § (3) bekezdése a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdésének 28. pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Az 1. § (4) bekezdése a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdésének 28. pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
A 2. § f) pontját a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdésének 28. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
A 9. §-t a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdésének 28. pontja hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Az 1. számú melléklet a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdésének 28. pontja szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 45. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. március 1. napját követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Az 1. számú melléklet 8–9. pontját a 45/2005. (X. 21.) EüM–FVM–GKM–IHM–KvVM–NKÖM–TNM együttes rendelet 22. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás