147/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet
a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978/1995. évi nemzetközi egyezmény melléklete módosításainak kihirdetéséről1
2008.05.16.
[A tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978/1995. évi nemzetközi egyezmény mellékletének módosításai a Magyar Köztársaság vonatkozásában az egyezmény XII. cikke (vii) bekezdésének 2. pontja alapján 1999. január 1-jén léptek hatályba.]
1. § A Magyar Köztársaság Kormánya a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978/1995. évi nemzetközi egyezmény2 (a továbbiakban: Egyezmény) mellékletének a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet Tengerészeti Biztonsági Bizottságának MSC.66(68) számú határozatával az Egyezmény XII. cikke (vii) bekezdésének 2. pontja alapján elfogadott módosításait e rendelettel kihirdeti.
2. § A módosítások magyar nyelvű fordítása a következő:
1. Az Egyezmény mellékletének V. Fejezete V/2. Szabályának 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: „3. A 4., 7. és 8. pontoknak megfelelő képzésre kötelezett személyeknek öt évnél nem hosszabb időszakonként az előirányzott ismeretfelújító képzésen kell részt venniük, vagy pedig igazolniuk kell, miszerint a megelőző ötéves időszak folyamán elsajátították az előírt szakmai ismereteket.”
2. Az Egyezmény mellékletének V. Fejezete a következő V/3. Szabállyal egészül ki: V/3. Szabály
Nem Ro-Ro személyhajónak minősülő személyhajón szolgálatot teljesítő parancsnokok, tisztek, legénység
és a személyzet más tagjai képzésére és minősítésére vonatkozó kötelező, minimális követelmények
1. Ezt a Szabályt kell alkalmazni a nemzetközi utakon közlekedő nem Ro-Ro személyhajónak minősülő személyhajó parancsnokára, tisztjére, legénységének és a személyzetének más tagjaira vonatkozóan. Az Igazgatások határozzák meg ezeknek a Szabályoknak az alkalmazhatóságát a belföldi utakon közlekedő személyhajókon szolgálatot teljesítő személyek vonatkozásában.
2. Nem Ro-Ro személyhajónak minősülő személyhajón való szolgálatteljesítést megelőzően a tengerészeknek az alábbi 4., 5., 6., 7. és 8. pontok előírásainak megfelelő, feladatkörüktől, beosztásuktól és felelősségüktől függő képzésben kell részt venniük.
3. Azoknak a tengerészeknek, akikre vonatkozóan követelmény az alábbi 4., 7. és 8. pontok szerinti képzésben való részvétel, kötelesek öt évet nem meghaladó időszakonként ismeretfelújító képzésen részt venni, vagy pedig igazolniuk kell, hogy a megelőző ötéves időszak folyamán az előírt szakmai ismereteket elsajátították.
4. A személyzetnek azok a tagjai, akik a riadójegyzékben, személyhajókon utasoknak történő vészhelyzeti segélynyújtásra vannak kijelölve, kötelesek az STCW Szabályzat A-V/3. részének 1. bekezdésében meghatározott, a személyek nagy létszámú csoportjának irányítása tárgyú képzést elvégezni.
5. Személyhajó parancsnoka, tisztje és személyzetének meghatározott szolgálati kötelmekkel és felelősséggel felruházott tagjai számára kötelező részt venni az STCW Szabályzat A-V/3. részének 2. bekezdésében meghatározott hajóismereti képzésben.
6. A hajószemélyzetnek azon tagjai számára, akik a hajón szállított személyeknek közvetlen szolgáltatást nyújtanak, kötelező részt venni az STCW Szabályzat A-V/3. részének 3. bekezdésében meghatározott biztonsági képzésben.
7. Parancsnok, első tiszt és a személyzet más beosztású tagjai, akik a hajón szállított személyek be- és kihajózásáért felelnek, kötelesek részt venni az STCW Szabályzat A-V/3. részének 4. pontjában meghatározott, a hajón szállított személyek biztonságáról szóló képzésben.
8. Parancsnok, első tiszt, gépüzemvezető, másodgéptiszt és a személyzet más tagjai, akik vészhelyzetben a hajón szállított személyek biztonságáért felelnek, kötelesek elvégezni az STCW Szabályzat A-V/3. részének 5. pontjában meghatározott, a vészhelyzetek kezelésével és az emberi magatartással kapcsolatos ismeretek elsajátítására irányuló képzést.
9. Az Igazgatásoknak biztosítaniuk kell, hogy a képzések elvégzéséről a megfelelő okmány kiállítása útján mindazon személyek igazolást kapjanak, akik a jelen Szabályban meghatározott képesítést megszerezték.”
3. § (1) Felhatalmazást kap a gazdasági és közlekedési miniszter, hogy az Egyezmény végrehajtására vonatkozó, az Egyezmény mellékletének 1.21 pontjában említett STCW Szabályzatot rendeletben hirdesse ki.3
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.