• Tartalom

26/2005. (XII. 19.) IM rendelet

26/2005. (XII. 19.) IM rendelet

a büntetés-végrehajtási szervezet öltözködési szabályzatának kiadásáról1

2008.05.16.

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el.

1. § A rendelet hatálya kiterjed a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjaira és a hivatásos állományból nyugállományba helyezett személyekre.

2. § A rendelet mellékleteként kiadom a büntetés-végrehajtási szervezet öltözködési szabályzatát (a továbbiakban: Öltözködési Szabályzat).

3. §2 Ez a rendelet 2006. január 1-jén lép hatályba.

Melléklet a 26/2005. (XII. 19.) IM rendelethez


Öltözködési Szabályzat

Az egyenruha és az öltözet

1. A hivatásos állomány részére rendszeresített egyenruházat kifejezi a büntetés-végrehajtási szervezethez való tartozást, az megfelel a szolgálati és igénybevételi követelményeknek, felszereltségében megjeleníti az öltözeti hagyományokat. Az egyenruhát az Öltözködési Szabályzatnak megfelelően kell viselni.

Egyenruhát viselők köre

2. Egyenruhát visel – a Hszt. alapján – az e rendelet hatálya alá tartozó, hivatásos jogviszonyban álló tábornok, főtiszt, tiszt, zászlós és tiszthelyettes (a továbbiakban: hivatásos állomány tagja), valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények nappali tagozatos hallgatói (a továbbiakban: hallgatói állomány tagja).

3. Egyenruhát viselhet a hivatásos állományból nyugállományba helyezett személy (a továbbiakban: nyugállományú tag), amennyiben a viselésétől nincs eltiltva.

4. A hivatásos állomány tagjait öltözködés tekintetében
a) egyenruhás, vagy
b) vegyesruhás
normába kell sorolni.
A különböző szolgálati beosztásokra és állománycsoportokra vonatkozó ruházati ellátási norma-besorolást az állományszervezési táblázat határozza meg.
A ruházati ellátás mértékét a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka külön intézkedésben határozza meg.

Az öltözetek típusai

5. Szolgálati öltözet: a hivatásos állomány ruházata a napi szolgálati tevékenység során (amennyiben más öltözet nincs elrendelve), illetve szolgálaton kívül. Ezt az öltözetet viseli a hallgatói állomány is.

6. Gyakorló öltözet: a hivatásos állomány ruházata biztonsági és munkáltatási feladatok ellátása során. A fogvatartottak előállításánál ez az öltözet nem viselhető.

7. Ünnepi és kistársasági öltözet: a hivatásos állomány alkalmi ruházata állami és nemzeti ünnepeken, katonai és társadalmi rendezvényeken, díszőrségben és egyéb ünnepélyes alkalmakkor. Az öltözet jelentősebb családi események (házasságkötés, keresztelő stb.) alkalmával is viselhető.

Az egyenruha viselésének általános szabályai

8. Az öltözetet, illetve az öltözeti változatot az évszaknak, az időjárásnak, az igénybevételi formának és a szolgálati feladat jellegének megfelelően kell megválasztani.

9. Az egyenruhát csak a rendszeresített kivitelben, az öltözködési előírások szerint szabad viselni.

10. Alakzatban csak egységes öltözet viselhető.

11. A büntetés-végrehajtási intézetek közös szolgálati tevékenysége vagy díszelgés esetén a résztvevő állomány öltözetét a feladat végrehajtását irányító szolgálati elöljáró határozza meg.

12. A büntetés-végrehajtási szervezet és más fegyveres szervek közös szolgálati tevékenysége vagy díszelgés esetén a résztvevő hivatásos állomány öltözetét – az érintett szervezeti egységek öltözködési előírásainak figyelembevételével – a feladat végrehajtását irányító szolgálati elöljáró határozza meg.

13. A hivatásos állomány tagjainak más szervhez történő vezénylése esetén a viselendő öltözetet – az Öltözködési Szabályzat rendelkezéseinek figyelembevételével – a más szerv vezetője határozza meg.

14. A hallgatói állomány az egyenruházatot az öltözködési előírásoknak, illetve a tanintézet rendtartásának megfelelően köteles viselni.

15.3 Hivatalos külföldi kiküldetés esetén az egyenruha viselését az igazságügyi és rendészeti miniszter engedélyezi vagy rendeli el.

16.4 A hivatásos állomány tagja politikai rendezvényen egyenruhát csak a büntetés-végrehajtási szervezetet képviselő személyként az igazságügyi és rendészeti miniszter vagy a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka engedélyével viselhet.

17. Az egyenruhás normába soroltak szolgálatban – és elrendelt esetekben szolgálaton kívül – egyenruhát kötelesek viselni. Az állományilletékes parancsnok szolgálati érdekből polgári ruha viselését engedélyezheti.

18. A vegyesruhás normába soroltak szolgálatban általában polgári ruhát viselnek. Részükre az egyenruha viselése az alábbi esetekben kötelező:
a) magasabb készültségi fokozatok elrendelésekor,
b) katonai ünnepségeken való megjelenéskor, ha azt külön elrendelik,
c) ügyeleti szolgálatban, ha az ügyeleti utasítás azt előírja,
d) katonai bírósági tárgyaláson, ha ott ülnökként vesznek részt és azt a bíró elrendeli,
e) riadó elrendelésekor,
f) lőgyakorlatok végrehajtása során,
g) munkáltatási feladatok ellátása alkalmával, kivéve ha védőruha viselete kötelező,
h) fogvatartottak őrzésének, felügyeletének, illetve ellenőrzésének teljesítésekor, kivéve ha a szolgálati körülmények polgári ruha viselését indokolják (pl. külkórházi felügyelet),
i) ellenőrzési tevékenység ellátása során az ellenőrzési feladat irányításával megbízott vezető intézkedése szerint,
j) az állományilletékes parancsnok intézkedéseiben meghatározott alkalmakkor (pl. rendezvény, állományértekezlet).
Az állományilletékes parancsnok szolgálati érdekből a különböző esetekben az egyenruha viselése alól felmentést adhat.

19. A hivatásos állomány tagja az egyenruhát szolgálaton kívül – az Öltözködési Szabályzat szerint – az időjárástól függően, az évszaknak megfelelően viselheti.

20. Az egyenruhás állomány öltözködéséért a szolgálati elöljárók felelősek, kötelesek gondoskodni arról, hogy a hivatásos állomány ruházata mindenkor megfeleljen az előírásoknak és szolgálati követelményeknek.

21. Egyenruhát nem viselhet:
a) akinek szolgálati viszonya szünetel,
b) aki magáncélból külföldön tartózkodik,
c) aki a Hszt.-ben szereplő indokok alapján arra méltatlanná válik.

A polgári ruházat viselésének rendje

22. Szolgálatban a polgári ruházat viselésének engedélyezése – az Öltözködési Szabályzatban meghatározott esetekben – az állományilletékes parancsnok hatásköre.

23. Az egyenruházat viselésére kötelezett nők terhességük esetén – a terhesség harmadik hónapjától – polgári ruházatot viselhetnek.

24. A hivatásos állomány polgári ruházata legyen mindig gondozott és alkalomhoz illő, feleljen meg a társadalmi közízlésnek és a kulturált öltözködési szokásoknak.

25. Polgári ruházattal egyenruházati terméket együttesen viselni nem lehet.

26. Polgári ruházat viselése esetén az elöljárónál, rendezvényeken, értekezleteken a férfiaknak öltönyben (nyakkendő viselettel), a nőknek szintén az alkalomhoz illő öltözetben kell megjelenniük.

Nyugállományúak egyenruha viselése

27. A nyugállományú tag a Hszt. vonatkozó rendelkezései szerint egyenruhát viselhet.

28. A nyugállományú tag egyenruháján nem viselheti a hivatásos állományt kifejező jelzést.

Öltözeti könnyítések

29. Öltözeti könnyítést egyenruha viselésénél – szolgálatban – a szolgálati elöljáró engedélyezhet. Szolgálaton kívül az Öltözködési Szabályzatban meghatározottak szerint kell eljárni úgy, hogy az alkalmazott könnyítés ne sértse a büntetés-végrehajtási szervezet tekintélyét.

30. A szabadban szolgálatot teljesítő biztonsági felügyelő télen az időjárástól függően a téli gyakorló sapkát lehajtva a szalagok összezárásával is viselheti.

31. A szolgálati feladatokat ellátó személy a munkaközi szünetekben épületen belül a sapkát, kabátot, zubbonyt, dzsekit, pulóvert leveheti, illetve öltözetén a felső gomb kioldásával könnyíthet. A gyakorló zubbony – ing nélküli viselése esetén – nem vehető le. Ügyeleti szolgálatban az öltözeti könnyítések mértékét a szolgálati elöljáró határozza meg.

32. Távolsági közlekedési eszközökön (vonat, autóbusz, repülőgép, hajó) egyenruhában utazó személy a sapkát, kabátot (felöltőt), zubbonyt, dzsekit és pulóvert leveheti, illetve a gombok kioldásával könnyíthet öltözetén. A járműről való távozás előtt a ruházati könnyítéseket meg kell szüntetni.

33. Gépjárművet vezető, illetve gépjárműben tartózkodó egyenruhát viselő személy – a fogvatartott-szállítás kivételével – a sapkát, kabátot (felöltőt), zubbonyt, dzsekit és pulóvert leveheti, illetve a gombok kioldásával könnyíthet öltözetén.
Fogvatartottak szállítása esetén a járművön alkalmazható öltözeti könnyítéseket a biztonsági szempontok és az időjárási viszonyok figyelembevételével a szolgálati elöljáró határozza meg.
A gépjármű elhagyása esetén az öltözeti könnyítéseket meg kell szüntetni.

34. Az egyenruhát viselő személy épületen belül (irodában, étkezdében, klubhelyiségben stb.) sapkáját, zubbonyát leveheti, amennyiben nem biztonságszolgálati feladatot lát el.
Az állományilletékes parancsnok intézeten belül és nyári időszakban intézeten kívül a sapka viselése alól felmentést adhat.

Tiltó rendelkezések

35. Az egyenruházatot viselő hivatásos állomány tagjának tilos:
a) ezen Öltözködési Szabályzat előírásától eltérő formájú és színösszetételű egyenruházati terméket, felszerelést, rendfokozati jelzést viselni, a jóváhagyott műszaki előírásoktól eltérő öltözetet készíttetni,
b) az engedélyezetten kívül az egyenruházaton más kitüntetést, jelvényt, kitűzőt, emblémát, jelzést és feliratot viselni,
c) egyenruhához nyakláncot, karperecet, karláncot, bokaláncot, fülbevalót, egyéb testékszert és – a jegygyűrű kivételével – gyűrűt viselni,
d) nőknek egyenruhához a testszínűtől eltérő színű harisnyát és a térdtől 10 centiméternél rövidebb, illetve hosszabb méretű szoknyát viselni,
e) a 3/4-es kabátra, gyakorló zubbonyra, dzsekire, pulóverre és védőruházatra kitüntetést, a felöltőre kitüntetést és jelvényt feltűzni,
f) külső zsebekben kilátszó vagy átnyomódó tárgyat elhelyezni,
g) az öltözködési előírásokat önkényesen megváltoztatni, a viseleten engedély nélkül könnyíteni (pl. zubbony vagy ing ujját felhajtani),
h) rendfokozati jelzés nélkül egyenruhát viselni,
i) a ruházat fazonján szalagot (gyászszalag, kokárda stb.), díszítést és kitűzőket viselni, virágot feltűzni,
j) a ruházat gombjait – az öltözködési könnyítésekben meghatározott esetek kivételével – kigombolva hagyni,
k) a kezet zsebben tartani, utcán menet közben ételt, italt fogyasztani, egyenruhához nem illő, kulturálatlan csomagot vinni, tiszteletadás és más személlyel való beszélgetés közben dohányozni,
l) intézeten kívül, közterületen és tömegközlekedési eszközön – a 32. pontban meghatározott kivétellel – a sapkát levenni és bármilyen öltözeti könnyítést alkalmazni,
m) más kereső foglalkozás közben egyenruhát viselni.

Öltözeti változatok, viselési időszakok

36. Az egyenruházati változatok az évszaknak megfelelően lehetnek:
– nyári,
– téli, és
– átmeneti
öltözetek.

37. Viselési időszakok:
a) nyári időszak: május 1-jétől szeptember 30-ig,
b) téli időszak: november 1-jétől február 28/29-ig,
c) átmeneti időszak: március 1-jétől április 30-ig, október 1-jétől október 31-ig.

38. Az egyes viselési időszakokban az előírt öltözeti változatokat kell alkalmazni. Amennyiben az átlagos hőmérsékleti értéktől jelentős eltérés mutatkozik az időjárásban az állományilletékes parancsnok saját hatáskörében dönt a megfelelő öltözeti változatról.

Egyes ruházati termékek és felszerelések
viselésének rendje

39. Sapka
a) Tányérsapka:
úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen és a sapka szemernyő széle egy ujjnyival szemöldök felett legyen.
b) Barettsapka:
úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény középvonala a bal szemmel, a sapka összevarrásának vonala a tarkó középvonalával egybeessen, alsó széle legyen párhuzamos a szemöldök vonalával, felső széle pedig boruljon a jobb fül felé.
c) Téli gyakorló sapka:
úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen. Nagy hidegben lehajtva, az áll alatt összezárva viselhető.
d) Női kalap:
úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen.
e) Sisak:
úgy kell viselni, hogy az alsó széle a szemöldök vonalával egy magasságban vízszintesen legyen.

40. Felöltő
Téli és átmeneti időszakban ünnepi öltözetként viselhető. A felöltőt paroli rendfokozati jelzéssel ellátva kell viselni.

41. 3/4-es kabát kapucnival
Téli és átmeneti időszakban viselhető, a ruhadarab bélés nélkül esőkabátként a nyári időszakban is használható.
A kabáton lévő kapucni – az időjárási viszonyoknak megfelelően – egész évben használható.
A kabátot hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.
A kabát átmeneti időszakban nyaksál nélkül is hordható.

42. Dzseki
Átmeneti és nyári időszakban viselhető. A nyári időszakban begombolható bélés nélkül is használható.
A dzsekit hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.

43. Pulóver
Szolgálati és gyakorló öltözetként egész évben viselhető.
A pulóvert hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.

44. Ünnepi és társasági zubbony, kosztümkabát
Ünnepi öltözetként viselhető. A zubbonyt, illetve a kosztümkabátot paroli rendfokozati jelzéssel, vállzsinórral, karjelvénnyel, a hivatásos állományt kifejező jelzéssel, felsőfokú iskolai végzettséget jelölő jelvénnyel és névtáblával felszerelve kell viselni.
Külön intézkedés, illetve engedély alapján a ruhadarabon kitüntetés is viselhető.

45. Gyakorló öltözet
a) Zubbony
A gyakorló zubbony minden időszakban viselhető, hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.
b) Nadrág
A gyakorló nadrág minden időszakban viselhető, a nadrág zárát úgy kell visszahajtani, hogy a hajtás a gyakorló bakancs csatolópántjának közepéig érjen.
c) Pantalló
A gyakorló pantalló félcipővel minden időszakban viselhető.

46. Ing, blúz
a) Szolgálati öltözetként világoskék és fehér ing (blúz) hosszú és rövid ujjú kivitelben viselhető. Felső ruhadarab nélküli öltözeti változatnál az inget (blúzt) hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.
b) Gyakorló öltözetként világoskék ing (blúz) hosszú és rövid ujjú kivitelben viselhető. Felső ruhadarab nélküli öltözeti változatnál az inget (blúzt) hímzett rendfokozati jelzéssel és sorszámozott réz szolgálati jelvénnyel felszerelve kell viselni.
c) Ünnepi és társasági öltözetként a fehér ing (blúz) hosszú és rövid ujjú kivitelben viselhető. Zubbony (kosztümkabát) nélküli öltözeti változatnál a rövid ujjú ing (blúz) viselhető, melyet hímzett rendfokozati jelzéssel, felsőfokú iskolai végzettséget jelölő jelvénnyel és névtáblával felszerelve kell viselni.

47. Nyakkendő
Az év minden időszakában viselhető.
a) Sötétkék nyakkendő szövött anyagból
a szolgálati és gyakorló öltözetekhez viselendő
b) Sötétkék nyakkendő selyem anyagból
az ünnepi öltözethez viselendő
c) Fekete nyakkendő selyem anyagból
a kistársasági öltözethez viselendő
Nyakkendő az öltözetekhez a rendszeresített nyakkendőtűvel együtt viselhető.

48. Nyaksál
Csomókötés nélkül viselhető a téli időszakban.
a) Sötétkék sál
a szolgálati, gyakorló és ünnepi öltözethez viselendő
b) Fekete sál
a kistársasági öltözethez viselendő

49. Zokni, harisnya
a) A férfi állomány a szolgálati, ünnepi és társasági öltözethez csak fekete színű zoknit viselhet.
b) A női állomány a szolgálati, ünnepi és társasági öltözethez csak testszínű, sima kötésű harisnyát vagy harisnyanadrágot viselhet.
c) Gyakorló bakancshoz pamut zokni viselendő, félcipőhöz pantalló viselete esetén a férfi állomány csak fekete színű zoknit, a női állomány testszínű, sima kötésű harisnyát vagy harisnyanadrágot viselhet.

50. Kesztyű
A téli és átmeneti időszakban viselendő. Az öltözetekhez csak a rendszeresített kivitelű, fekete színű kesztyűt lehet hordani.
Átmeneti időszakban a viselése nem kötelező.
Az időjárás változása esetén a kesztyű kézen is tartható.

51. Lábbeli
Az öltözetekhez csak a rendszeresített kivitelű, fekete színű lábbelit lehet hordani. Orvosi javaslatra rendszeresített formában gyógycipő is viselhető.
a) A férfi állomány az ünnepi és társasági öltözethez csak bőrtalpú félcipőt viselhet. A szolgálati öltözethez bőrtalpú és műanyagtalpú félcipő egyaránt viselhető.
b) A női állomány az ünnepi és társasági öltözethez ünnepi, a szolgálati öltözethez szolgálati félcipőt viselhet.
c) Gyakorló öltözethez gyakorló bakancs, pantallóhoz, illetve szoknyához félcipő viselhető.

52. Nadrágszíj
Az egyenruházathoz a rendszeresített kivitelű, fekete színű nadrágszíj viselhető.
A nadrágszíjat úgy kell felcsatolni, hogy az övcsat a test középvonalában helyezkedjen el.

53. Málhaöv
Szolgálati és gyakorló öltözethez a rendszeresített kivitelű, fekete színű málhaöv viselhető.
A málhaövet úgy kell felcsatolni, hogy az övcsat a test középvonalában helyezkedjen el.
Fegyverviselés esetén a málhaöv jobb oldalán kell elhelyezni a pisztolytáskát, lőszertartó tokot, majd a bilincstartó tokot. A málhaöv bal oldalán az övcsat mögött kell elhelyezni a könnyfakasztó vegyszertartó tokot és a rádiótartó tokot.
Fegyverviselés nélküli szolgálat esetén a málhaöv jobb oldalán kell elhelyezni a könnyfakasztó vegyszertartó tokot, majd a bilincstartó tokot. A málhaöv bal oldalán az övcsat mögött kell elhelyezni a gumibotot és a rádiótartó tokot.

54. Díszöv
Ünnepi, illetve társasági öltözethez viselhető termék.
Viselésére külön intézkedés alapján, meghatározott alkalmakkor kerül sor.
A díszövet úgy kell felcsatolni, hogy az övcsat a test középvonalában helyezkedjen el.

55. Sípzsinór
Ünnepi, illetve társasági öltözethez viselhető termék.
Viselésére külön intézkedés alapján, meghatározott alkalmakkor kerül sor.
A sípzsinórt zubbony (kosztümkabát) viselése esetén a zubbony (kosztümkabát) első gomblyukára akasztva, a jobb oldali vállzsinór alatt áthurkolva kell viselni.
Rövid ujjú fehér ing (blúz) viselése esetén az ing (blúz) harmadik gombjára akasztva, a jobb oldali váll-lap alatt áthurkolva kell viselni.

56. Válltáska női
Az egyenruházathoz a rendszeresített kivitelű, fekete színű női táska viselhető.
Hordszíjjal a bal vállon vagy kézben hordható.

57. Pisztolytáska
Fegyverviselés esetén a málhaöv jobb oldalán az övcsattól egy tenyérnyire elhelyezve kell viselni. Mellette kell elhelyezni a lőszertartó tokot.

58. Könnyfakasztó, vegyszertartó tok
Fegyverviselés esetén a málhaöv bal oldalán az övcsat mögött elhelyezve kell viselni.
Fegyverviselés nélküli szolgálat esetén a málhaöv jobb oldalán az övcsat mellett elhelyezve kell viselni.

59. Patentbilincstartó tok
A málhaöv jobb oldalán a pisztolytáska, illetve a könnyfakasztó vegyszertartó tok mögött kell viselni.

60. Gumibot
A málhaöv bal oldalán – fémakasztóra elhelyezve – kell viselni.

61. Karszalag
Egyenruhán a gyászkarszalagot a temetésen résztvevők – alakzatban és alakzaton kívül – a bal felkaron viselik.
Hozzátartozó halála esetén gyászkarszalag csak a temetési szertartás idején viselhető.

62. Napszemüveg
Egyenruhához a közízlésnek megfelelő napszemüveg viselhető.

Egyes ruházati termékeken viselendő jelvények,
jelzések, díszítőelemek

63. Sapkajelvény
a) Ünnepi öltözethez aranyszínű sapkadíszt viselnek a tábornokok az ünnepi és a kistársasági, valamint az ünnepi és kistársasági női kalapon.
A sapkadísz tűzzománc, színes koronás magyar címer, dupla aranyszínű cserfa- és olajág címertartókkal.
b) Ünnepi öltözethez aranyszínű sapkajelvényt viselnek a főtisztek, tisztek és zászlósok az ünnepi és kistársasági tányérsapkán, valamint az ünnepi és kistársasági női kalapon.
A sapkajelvény tűzzománc, színes koronás magyar címer, aranyszínű cserfa- és olajág címertartókkal.
c) Ünnepi öltözethez ezüstszínű sapkajelvényt viselnek a tiszthelyettesek az ünnepi tányérsapkán, valamint az ünnepi női kalapon.
A sapkadísz tűzzománc, színes koronás magyar címer, ezüstszínű cserfa- és olajág címertartókkal.
d) Szolgálati öltözethez aranyszínű sapkadíszt viselnek a tábornokok a nyári és a téli barettsapkán.
A sapkadísz tűzzománc, színes koronás magyar címer, dupla aranyszínű cserfa- és olajág címertartókkal.
e) Szolgálati és gyakorló öltözethez aranyszínű sapkajelvényt viselnek a főtisztek, tisztek, zászlósok és a hallgatói állomány a nyári és a téli barettsapkán, valamint a téli gyakorló sapkán.
A sapkajelvény tűzzománc, színes koronás magyar címer, aranyszínű cserfa- és olajág címertartókkal.
f) Szolgálati és gyakorló öltözethez ezüstszínű sapkajelvényt viselnek a tiszthelyettesek a nyári és a téli barettsapkán, valamint a téli gyakorló sapkán.
A sapkajelvény tűzzománc, színes koronás magyar címer, ezüstszínű cserfa- és olajág címertartókkal.

64. Sapkazsinór
a) Aranyszínű – piros színnel átszőtt – sapkazsinórt viselnek a tábornokok a kistársasági tányérsapkán és női kalapon.
b) Aranyszínű – lila színnel átszőtt – sapkazsinórt viselnek a tábornokok az ünnepi tányérsapkán és női kalapon.
c) Aranyszínű – lila színnel átszőtt – sapkazsinórt viselnek a főtisztek, tisztek és zászlósok az ünnepi és a kistársasági tányérsapkán, valamint női kalapon.
d) Ezüstszínű – lila színnel átszőtt – sapkazsinórt viselnek a tiszthelyettesek az ünnepi tányérsapkán és női kalapon.
A sapkazsinórokat az állománycsoportnak megfelelő színű és mintázatú szúrógombbal kell rögzíteni.

Rendfokozati jelzések

65. Paroli
a) Tábornoki paroli rendfokozati jelzést viselnek a tábornokok az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi és kistársasági felöltőn.
A tábornoki paroli 135 mm hosszú – a végén található vitézkötéses hurokkal együtt –, 38 mm széles ék alakban kialakított aranyszínű paszománnyal borított és aranyszínű sujtással szegélyezett. A paroli válltörésénél és tőle 15 mm-re 1-1 db, összesen 4 db hurok található sujtásból kialakítva. A paroli válltörés középpontjától felfelé egy ezüstszínű tábornoki tölgyfalomb, vele szemben alul a rendfokozatnak megfelelő számú rozettás ezüst csillag. A csillagok elhelyezése alul középen egy a dandártábornoknak, alul egymás mellett kettő a vezérőrnagynak, háromszögkötésben pedig három az altábornagynak.
b) Főtiszti paroli rendfokozati jelzést viselnek a főtisztek az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi és kistársasági felöltőn.
A főtiszti paroli 120 mm hosszú – a végén található vitézkötéses hurokkal együtt –, 38 mm széles lila színű paszpólból készült, ék alakban kialakított, a paroli válltöréséig ék alakban kialakított aranyszínű paszománnyal borított és aranyszínű sujtással szegélyezett. A paroli válltörésénél 1–1 db, összeses 2 db hurok található sujtásból kialakítva. A paroli válltörés középpontjától felfelé egy aranyszínű állományjelző, vele szemben alul a rendfokozatnak megfelelő számú rozettás ezüst csillag. A csillagok elhelyezése alul középen egy az őrnagynak, alul egymás mellett kettő az alezredesnek, háromszögkötésben pedig három az ezredesnek.
c) Tiszti paroli rendfokozati jelzést viselnek a tisztek az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi és kistársasági felöltőn.
A tiszti paroli 120 mm hosszú – a végén található vitézkötéses hurokkal együtt –, 38 mm széles lila színű paszpólból készült, ék alakban kialakított aranyszínű sujtással szegélyezett. A paroli válltörésénél 1-1 db, összesen 2 db hurok található sujtásból kialakítva. A paroli válltörés középpontjától felfelé egy aranyszínű állományjelző, vele szemben alul a rendfokozatnak megfelelő számú rozettás arany csillag. A csillagok elhelyezése alul középen egy a hadnagynak, alul egymás mellett kettő a főhadnagynak, háromszögkötésben pedig három a századosnak.
d) Zászlósi paroli rendfokozati jelzést viselnek a zászlósok az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton.
A zászlósi paroli 120 mm hosszú – a végén található vitézkötéses hurokkal együtt –, 38 mm széles lila színű paszpólból készült, ék alakban kialakított aranyszínű sujtással szegélyezett. A 10 mm széles ezüstszínű paszomány ék alakban varrva úgy, hogy az ék csúcsa a paroli válltöréséig ér. A paroli válltörés középpontjától felfelé egy aranyszínű állományjelző, vele szemben alul a rendfokozatnak megfelelő számú rozettás arany csillag. A csillagok elhelyezése alul középen egy a zászlósnak, alul egymás mellett kettő a törzszászlósnak, háromszögkötésben pedig három a főtörzszászlósnak.
e) Tiszthelyettesi paroli rendfokozati jelzést viselnek a tiszthelyettesek az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton.
A tiszthelyettesi paroli 120 mm hosszú – a végén található hurokkal együtt –, 38 mm széles lila színű paszpólból készült, ék alakban kialakított ezüstszínű sujtással szegélyezett. A 10 mm széles ezüstszínű paszomány ék alakban varrva úgy, hogy az ék csúcsa a paroli válltöréséig ér.
A paroli válltörés középpontjától felfelé egy ezüstszínű állományjelző, vele szemben alul a rendfokozatnak megfelelő számú rozettás ezüst csillag. A csillagok elhelyezése alul középen egy az őrmesternek, alul egymás mellett kettő a törzsőrmesternek, háromszögkötésben pedig három a főtörzsőrmesternek.
f) A parolik elhelyezése a ruhadarabon
– Felöltőn a parolit úgy kell elhelyezni, hogy a paroli alsó széle a gallér-csúcson lévő belső tűzés derékszögéhez érjen és a paroli oldala a tűzésvonalon haladjon a vitézkötéses hurokig. Az állományjelző a parolin a test felé nézzen (a kulcs tolla befelé).
– Zubbonyon, kosztümkabáton a parolit úgy kell elhelyezni, hogy a paroli alsó széle a gallér csúcsához érve a paszpóllal párhuzamosan haladjon a vitézkötéses hurokig (a paszpól látható legyen). Az állományjelző a parolin a test felé nézzen (a kulcs tolla befelé).

66. Váll-lap
Vállpántra húzható posztóra hímzett rendfokozati jelzést (váll-lapot) visel a hivatásos állomány a 3/4-es kabáton, dzsekin, pulóveren, gyakorló zubbonyon, világoskék ingen és blúzon, valamint a rövid ujjú fehér ingen és blúzon.
A hímzett váll-lapok mérete valamennyi állománycsoportnál 80 x 40 mm. A rendfokozati jelzés – a tábornoki váll-lap kivételével – lila színű posztóra hímzett. Díszítése az állománycsoport szerint 3 mm-es hímzett arany, illetve ezüst keret, 10 mm széles arany, illetve ezüstszínű paszomány ék alakban elhelyezve és a rendfokozatnak megfelelő ráhímzett rozettás csillag.
A csillagok elhelyezése a váll-lapokon megegyezik a paroli rendfokozati jelzésen alkalmazottal. A váll-lapokon állományjelző nem alkalmazható.
A tábornoki váll-lap aranyszínű paszománnyal borított, melyet hímzett arany keret határol. Díszítése, illetve a csillagok elhelyezése megegyezik a tábornoki parolinál alkalmazottakkal. A váll-lap tábornoki tölgyfalombbal díszített.
A hallgatói állomány a tanintézeti rendtartásnak és az öltözködési előírásoknak megfelelő évfolyamjelzéssel ellátott váll-lapot visel.

67. Állományjelzők
a) A tábornokok ezüstszínű tábornoki tölgyfalombot viselnek a paroli rendfokozati jelzésen és a hímzett váll-lapon.
b) A hivatásos állomány állományjelzőt visel a paroli rendfokozati jelzésen. Az állományjelző egy 22 mm hosszú stilizált álló kulcs, rajta keresztben 17 mm-es stilizált lúdtoll az állománycsoportnak megfelelően arany-, illetve ezüstszínű kivitelben. Jobbos és balos változatban készül.

68. Csillagok
a) Ezüstszínű 17 mm-es hatágú rozettás csillagot viselnek a tábornokok.
b) Aranyszínű 15 mm-es hatágú rozettás csillagot viselnek a tisztek és zászlósok.
c) Ezüstszínű 15 mm-es hatágú rozettás csillagot viselnek a főtisztek és a tiszthelyettesek.

69. Nyakkendőtű
Nyakkendőtűt visel a hivatásos állomány minden olyan öltözeti változathoz, amelynél a nyakkendő viselése kötelező.
A nyakkendőtűt úgy kell rögzíteni, hogy az az ing zsebfedőjének vonalába essen. Pulóver viselésekor a nyakkendőtű látható legyen.
A nyakkendőtű aranyszínű, rajta a büntetés-végrehajtás egyszerűsített jelképe. Jobbos és balos kivitelben készül.

70. Gomb
a) Aranyszínű fémgombot viselnek a tábornokok az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi és kistársasági tányérsapkán és női kalapon.
A gomb felülete 1-1 szárával összekapcsolt tölgyfalomb két keresztbe helyezett puskával díszítve.
b) Aranyszínű fémgombot viselnek a főtisztek, tisztek és zászlósok az ünnepi és a kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi és kistársasági tányérsapkán és női kalapon.
A gomb felülete stilizált kör alakú tölgyfalomb, két keresztbe helyezett puskával díszítve.
c) Ezüstszínű fémgombot viselnek a tiszthelyettesek az ünnepi zubbonyon, kosztümkabáton, az ünnepi tányérsapkán és női kalapon.
A gomb felülete stilizált kör alakú tölgyfalomb, két keresztbe helyezett puskával díszítve.
d) Szürke színű műanyag gombot viselnek a tisztek és tiszthelyettesek a gyakorló zubbonyon.
A gomb felülete stilizált kör alakú tölgyfalomb, két keresztbe helyezett puskával díszítve.

71. Vállzsinór
a) Aranyszínű – piros színnel átszőtt, piros posztóra dolgozott – vállzsinórt viselnek a tábornokok a kistársasági zubbonyon és kosztümkabáton.
b) Aranyszínű – lila színnel átszőtt, lila posztóra dolgozott – vállzsinórt viselnek a tábornokok az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton.
c) Aranyszínű – lila színnel átszőtt, lila posztóra dolgozott – vállzsinórt viselnek a főtisztek, tisztek és zászlósok az ünnepi és kistársasági zubbonyon és kosztümkabáton.
d) Ezüstszínű – lila színnel átszőtt, lila posztóra dolgozott – vállzsinórt viselnek a tiszthelyettesek az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton.
A vállzsinór a gallér felé eső végén hurokkal ellátott. A huroknál az állománycsoportnak megfelelő színű és mintázatú gombbal kell rögzíteni.

72. Hímzett feliratok, névkitűző, egyéb jelvények
a) Hímzett karjelvényt visel a hivatásos állomány az ünnepi és kistársasági zubbonyon, valamint a kosztümkabáton.
A karjelvényt a zubbony, illetve a kosztümkabát bal ujján a vállcsúcstól 13 cm-re kell elhelyezni.
A karjelvény fekete, illetve sötétkék színű posztóra hímzett, pajzs alakú, mérete 95 x 100 mm. A pajzs felső részén félkörívben BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁS felirat, alatta 55 mm átmérőjű körben a büntetés-végrehajtás aranyszínű jelképe.
A pajzs szegélye és a felirat a tábornokok, főtisztek, tisztek és zászlósok esetében aranyszínű, a tiszthelyettesek esetében ezüstszínű.
A fekete posztóra hímzett jelvényt a kistársasági zubbonyon és kosztümkabáton, a sötétkék posztóra hímzett jelvényt az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton kell viselni.
A karjelvényben lévő büntetés-végrehajtási jelkép aranyszínű álló oroszlán, melynek jobb első mancsa címerpajzsot tart. A pajzs nemzeti színeiben nyitott könyv, rajta álló kulcs és keresztben lúdtoll. A pajzs felett szalagsávon, két sorban BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁS felirat, a pajzs alján barokk-cirádás díszítés.
b) Hivatásos állományt kifejező hímzett jelzést visel az állomány az ünnepi és kistársasági zubbonyon, valamint kosztümkabáton. A hímzett jelzést a zubbony jobb oldali felső zseb zsebtakarójának a felső széle vonalában kell középre helyezni. A kosztümkabáton is ezt az elhelyezési irányt kell követni.
A hivatásos állományt kifejező jelzés fekete, illetve sötétkék színű posztóra hímzett, mérete 95 x 35 mm, melyen vízszintesen 1-1 tölgyfalomb – állománycsoportoknak megfelelően arany- vagy ezüstszínű – szárainál középen színes koronás nemzeti címer helyezkedik el.
A fekete posztóra hímzett jelzést a kistársasági zubbonyon és kosztümkabáton, a sötétkék színű posztóra hímzett jelzést az ünnepi zubbonyon és kosztümkabáton kell viselni.
c) Névtáblát visel a hivatásos állomány az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, valamint az ünnepi ingen és blúzon.
A névtáblát a zubbonyon és kosztümkabáton jobb oldalon a hivatásos állományt kifejező jelzés alatt kell elhelyezni középre.
Az ünnepi ingen és blúzon a jobb oldali zsebfedő felső szélével megegyezően középre kell helyezni.
A névtábla fekete alapon szürke vésettel készült, tűvel rögzíthető, mérete 65 x 15 mm.
d) Felsőfokú iskolai végzettséget jelölő jelvényt visel az egyetemet, illetve főiskolát végzett állományi tag az ünnepi és kistársasági zubbonyon, kosztümkabáton, ünnepi ingen és blúzon.
A ruházaton csak egy darab jelvény viselhető és az mindig a magasabb iskolai végzettséget tanúsító legyen.
A jelvényt a zubbony jobb oldali felső zsebének közepére kell helyezni úgy, hogy a zsebfedő alsó széle és a jelvény felső széle között 2 cm távolság legyen. Kosztümkabát jobb oldalán úgy kell elhelyezni, hogy a hivatásos állományt kifejező hímzett jelzés alatt 6 cm-re legyen a varrásvonalon.
Ünnepi ingen és blúzon úgy kell elhelyezni, hogy a jobb oldali zseb zsebfedőjének alsó széle és a jelvény felső széle között 2 cm távolság legyen.
A jelvénynek két változata van – az egyetemi végzettséget aranyszín, a főiskolai végzettséget ezüstszín jelzi.
A jelvény ovális alakú, 55 x 35 mm nagyságú. Arany- vagy ezüstszínű olajágakkal övezett, középen 30 x 20 mm-es nemzeti színekre rátett egyszerűsített büntetés-végrehajtási jelkép.
e) Sorszámozott szolgálati jelvényt visel az állomány a 3/4-es kabáton, dzsekin, pulóveren, ingen és blúzon.
A jelvényt a ruházati termék bal oldalán lévő zseb gombjára rögzítve kell viselni.
A felgombolható jelvény réztáblára gravírozott, az egyszerűsített büntetés-végrehajtási jelképpel ellátott, bőralapra dolgozott ékítmény.
f) Tűzzománc sorszámozott szolgálati jelvényt visel az állomány igazolványba rögzítve, illetve a polgári ruházatban szolgálati feladatot ellátók – intézeten belül és külső munkahelyen – a ruházatukon.
A szolgálati jelvényt a ruházat bal oldalán lévő felső zsebben vagy a nadrágszíj (öv) mögé elhelyezve, azt kihajtva, látható módon kell viselni.
A tűzzománc jelvény az egyszerűsített büntetés-végrehajtási jelképpel ellátott, bőralapra dolgozott ékítmény.

Az egyenruházati termékek színösszetétele

73. A hivatásos állomány részére rendszeresített egyenruházati termékek színösszetétele és díszítése:
a) A szolgálati és ünnepi öltözetek alapanyagának színe – a kistársasági öltözetek kivételével – sötétkék.
Ezen termékek paszpólozásához és rendfokozati jelzéseinek készítéséhez felhasznált anyag színe lila.
Az ünnepi zubbony, kosztümkabát, pantalló, tányérsapka és szolgálati pantalló lila paszpólozású.
A tábornoki ünnepi és szolgálati pantalló a lila paszpól mellett két oldalt lila színű lampasszal díszített.
b) A kistársasági öltözetek alapanyagának színe világosszürke és fekete, illetve a két szín kombinációja.
A kistársasági zubbony és kosztümkabát világosszürke színű.
A kistársasági felöltő, pantalló és szoknya fekete színű.
A kistársasági tányérsapka és női kalap tetőlapja világosszürke, egyéb részei fekete színűek.
Ezen öltözetek paszpólozásához felhasznált anyag színe tábornokok esetében skarlátpiros, nem tábornokok esetében lila.
A kistársasági tábornoki zubbony, kosztümkabát és tányérsapka piros paszpólozású, a pantalló külső varrása piros paszpólozású két oldalt piros színű lampasszal díszítve.
Nem tábornoki kistársasági öltözetek paszpólozása – hasonlóan a szolgálati és ünnepi öltözetek díszítéséhez – lila színű.
c) A gyakorló öltözeteknél a téli sapka, zubbony és nadrág szürke színű. A többi gyakorló öltözeti ruhadarab megegyezik a szolgálati öltözetként rendszeresített termékekkel és azok színösszetételével.
A gyakorló öltözetek paszpólozás nélküliek.

Kitüntetések, szolgálati jelek viselésének rendje

74.5 A hivatásos állomány egyenruházatán csak a Magyar Köztársaság Elnöke, a Kormány, az igazságügyi és rendészeti miniszter, továbbá a jogszabályban feljogosított más szerv által alapított kitüntetést, szolgálati jelet, kitüntető címet viselheti.
Külföldi kitüntetést csak az hordhat, aki erre engedélyt kapott.
A kitüntetések szalagsávon és/vagy eredeti formában viselhetők.
a) A kitüntetések szalagsávját a zubbony bal felső zsebtakarójának felső széle felett közvetlenül – annak szélével párhuzamosan – úgy kell felerősíteni, hogy a szalagsáv és a zseb középvonala egybeessen.
Szalagsávon egy sorban négy kitüntetés helyezhető el.
Több sor esetén a felső sor mindig négy szalagsávból álljon. A négynél kevesebb szalagsávot a legalsó sorba kell elhelyezni.
b) Eredeti formában:
– egy kitüntetést a zubbony bal oldalán, a felső zseb fölé úgy kell elhelyezni, hogy a kitüntetés ékítménye a zsebtakaró felső szélét érintse, középvonala pedig a zsebtakaró középvonalával egybeessen,
– két kitüntetést a zseb középvonalától jobbra és balra a viselési sorrendnek megfelelően úgy kell kitűzni, hogy a magasabban sorolt kitüntetés kerüljön a zubbony kihajtásához közelebb, és az alacsonyabban sorolt kitüntetés szalagjából 2 cm látható legyen; ha a kitüntetések hossza különböző, akkor a zsebtakaró felső szélét a hosszabb kitüntetés ékítményének alsó széle érintse, a szalagok felső szélét pedig egymással azonos magasságban kell elhelyezni,
– több kitüntetés esetén az előbbi szabályokat értelemszerűen úgy kell alkalmazni, hogy az első kitüntetés szalagjából a zubbony kihajtása alól 2 cm látható legyen, a legszélső kitüntetés szalagja pedig a zseb bal oldali varrásával egybeessen.

75. A hivatásos állomány tagja az egyenruházatán – a rendfokozati jelzésen kívül – hivatásos állományt kifejező hímzett jelzést, felsőfokú iskolai végzettséget tanúsító jelvényt, karjelvényt, sorszámozott szolgálati jelvényt és névtáblát viselhet.
A jelvényeket és jelzéseket az egyenruházati termékeken az Öltözködési Szabályzatban meghatározott módon kell elhelyezni.

Egyenruházati öltözeti típusok

76. Szolgálati öltözet
Az öltözetet a hivatásos állomány viseli a napi szolgálati tevékenysége során – ha más öltözetet nem rendeltek el – ügyeleti szolgálatban, előállítások alkalmával, ellenőrzési feladatok ellátásakor és a fogvatartottak külső és belső őrzésénél. Ezt az öltözetet viseli a hallgatói állomány is.

„A” Férfi szolgálati öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
világoskék hosszú vagy rövid ujjú ing
pulóver
nyakkendő
zokni
szolgálati cipő

2. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
nyakkendő
zokni
szolgálati cipő

3. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
világoskék rövid ujjú ing
nyakkendő
zokni
szolgálati cipő

4. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
fehér rövid ujjú ing
pulóver
nyakkendő
zokni
szolgálati cipő

5. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
fehér rövid ujjú ing
nyakkendő
zokni
szolgálati cipő

Télen

6. változat
téli barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

7. változat
téli barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

Átmeneti időszakban

8. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

9. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

10. változat
nyári barettsapka
dzseki
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

11. változat
nyári barettsapka
dzseki
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

12. változat
nyári barettsapka
szolgálati pantalló
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
zokni
szolgálati cipő

A szolgálati öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1–5. változatoknál az ing nyakkendő nélkül, kigombolt felső gombbal, illetve az ing gallérja a pulóverre kihajtva is viselhető.
b) Az öltözetek nyári változatai – hosszú ujjú világoskék inggel – épületen belül a téli és átmeneti időszakban is viselhetők.
c) Az öltözetek átmeneti változatainál a kesztyű viselése nem kötelező.

„B” Női szolgálati öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
világoskék hosszú vagy rövid ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
szolgálati cipő

2. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
szolgálati cipő

3. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
világoskék rövid ujjú blúz
nyakkendő
szolgálati cipő

4. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
fehér rövid ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
szolgálati cipő

5. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
fehér rövid ujjú blúz
nyakkendő
szolgálati cipő

Télen

6. változat
téli barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

7. változat
téli barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

Átmeneti időszakban

8. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

9. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

10. változat
nyári barettsapka
dzseki
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

11. változat
nyári barettsapka
dzseki
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
szolgálati cipő

12. változat
nyári barettsapka
szolgálati szoknya
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
szolgálati cipő

A szolgálati öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1–5. változatoknál a blúz nyakkendő nélkül, kigombolt felső gombbal, illetve a blúz gallérja a pulóverre kihajtva is viselhető.
b) Az öltözetek nyári változatai – hosszú ujjú világoskék blúzzal – épületen belül a téli és átmeneti időszakban is viselhetők.
c) Az öltözetek átmeneti változatainál a kesztyű viselése nem kötelező.
d) Amennyiben az időjárási viszonyok és szolgálati körülmények indokolttá teszik, minden öltözeti változat esetén a szolgálati szoknya helyett szolgálati pantalló viselhető.
e) Minden öltözeti változatnál a nők egyenruhájukhoz sima kötésű, testszínű harisnyát (harisnyanadrágot) viselnek.

77. Gyakorló öltözet
Az öltözetet a hivatásos állomány viseli a biztonsági és munkáltatási feladatok ellátása során az illetékes szolgálati elöljáró intézkedése szerint.

„A” Férfi gyakorló öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
nyári barettsapka
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú vagy rövid ujjú ing
pulóver
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

2. változat
nyári barettsapka
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú vagy rövid ujjú ing
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

3. változat
nyári barettsapka
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ing
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

4. változat
nyári barettsapka
gyakorló nadrág
világoskék rövid ujjú ing
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

Télen

5. változat
téli gyakorló sapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

6. változat
téli gyakorló sapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

Átmeneti időszakban

7. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

8. változat
nyári barettsapka
dzseki
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

9. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

10. változat
nyári barettsapka
dzseki
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú ing
pulóver
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

A gyakorló öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1., 5., 7. és 8. változatoknál a gyakorló zubbony begombolt felső gombbal is viselhető.
b) Az öltözet nyári változatai – amennyiben a munkakörülmények és a hőmérsékleti viszonyok indokolttá teszik – gyakorló pantallóval és félcipővel is viselhetők.
c) Az 1. változatnál a gyakorló zubbony kigombolt felső gombbal, az ing nyakkendő nélkül, gallérja a zubbony gallérjára kihajtva is viselhető. E változat esetében a gyakorló zubbony ing nélkül is viselhető.
d) A 2. változatnál az ing nyakkendő nélkül, a gallérja a pulóverre kihajtva is viselhető.
e) A 3. és 4. változat esetében az ing nyakkendő nélkül, kigombolt felső gombbal is viselhető.
f) Az öltözet nyári változatai épületen belül – hosszú ujjú inggel – a téli és átmeneti időszakban is viselhetők.
g) A 7–10. változatok esetében a kesztyű viselése nem kötelező.
h) A fogvatartottak előállítása során az öltözet nem viselhető.
i) Az öltözetet az egyenruhás normába sorolt tiszti és tiszthelyettesi állomány, valamint a gazdasági társaságok állományában lévő tiszthelyettesek viselik.

„B” Női gyakorló öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
nyári barettsapka
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú vagy rövid ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

2. változat
nyári barettsapka
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú vagy rövid ujjú blúz
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

3. változat
nyári barettsapka
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

4. változat
nyári barettsapka
gyakorló nadrág
világoskék rövid ujjú blúz
nyakkendő
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

Télen

5. változat
téli gyakorló sapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

6. változat
téli gyakorló sapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyaksál
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

Átmeneti időszakban

7. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

8. változat
nyári barettsapka
dzseki
gyakorló zubbony
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

9. változat
nyári barettsapka
3/4-es kabát kapucnival
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

10. változat
nyári barettsapka
dzseki
gyakorló nadrág
világoskék hosszú ujjú blúz
pulóver
nyakkendő
kesztyű
gyakorló zokni
gyakorló bakancs

A gyakorló öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1., 5., 7. és 8. változatoknál a gyakorló zubbony begombolt felső gombbal is viselhető.
b) Az öltözet nyári változatai – amennyiben a munkakörülmények és a hőmérsékleti viszonyok indokolttá teszik – gyakorló szoknyával, pantallóval és szolgálati cipővel is viselhetők.
Ebben az esetben az öltözethez sima kötésű, testszínű harisnyát (harisnyanadrágot) lehet viselni.
c) Az 1. változatnál a gyakorló zubbony kigombolt felső gombbal, a blúz nyakkendő nélkül, gallérja a zubbony gallérjára kihajtva is viselhető. E változat esetében a gyakorló zubbony blúz nélkül is viselhető.
d) A 2. változatnál a blúz nyakkendő nélkül, a gallérja a pulóverre kihajtva is viselhető.
e) A 3. és 4. változat esetében a blúz nyakkendő nélkül, kigombolt felső gombbal is viselhető.
f) Az öltözet nyári változatai épületen belül – hosszú ujjú blúzzal – a téli és átmeneti időszakban is viselhetők.
g) A 7–10. változatok esetében a kesztyű viselése nem kötelező.
h) A fogvatartottak előállítása során az öltözet nem viselhető.
i) Az öltözetet az egyenruhás normába sorolt tiszti és tiszthelyettesi állomány, valamint a gazdasági társaságok állományában lévő tiszthelyettesek viselik.

78. Ünnepi öltözet
Az öltözetet a hivatásos állomány viseli állami és nemzeti ünnepeken, katonai és társadalmi rendezvényeken, díszőrségben, valamint egyéb ünnepélyes alkalomkor.

„A” Férfi ünnepi öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
ünnepi tányérsapka
ünnepi zubbony
ünnepi pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
zokni
ünnepi félcipő

2. változat
ünnepi tányérsapka
ünnepi pantalló
fehér rövid ujjú ing
nyakkendő
zokni
ünnepi félcipő

3. változat
kistársasági tányérsapka
kistársasági zubbony
kistársasági pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
zokni
ünnepi félcipő

4. változat
kistársasági tányérsapka
kistársasági pantalló
fehér rövid ujjú ing
nyakkendő
zokni
ünnepi félcipő

Télen

5. változat
ünnepi tányérsapka
ünnepi felöltő
ünnepi zubbony
ünnepi pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

6. változat
ünnepi tányérsapka
3/4-es kabát kapucnival
ünnepi zubbony
ünnepi pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

7. változat
kistársasági tányérsapka
kistársasági felöltő
kistársasági zubbony
kistársasági pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

Átmeneti időszakban

8. változat
ünnepi tányérsapka
ünnepi felöltő
ünnepi zubbony
ünnepi pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

9. változat
ünnepi tányérsapka
3/4-es kabát kapucnival
ünnepi zubbony
ünnepi pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

10. változat
kistársasági tányérsapka
kistársasági felöltő
kistársasági zubbony
kistársasági pantalló
fehér hosszú ujjú ing
nyakkendő
kesztyű
zokni
ünnepi félcipő

Az ünnepi öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1–2. változatot – a hallgatói állomány kivételével – minden állománycsoport viseli.
b) A 6. és 9. változatot – a tábornokok és a gazdasági társaságok állományában lévő főtisztek, tisztek kivételével – minden állománycsoport viseli.
c) Az 5. és 8. változatot – a tiszthelyettesek, zászlósok és hallgatói állomány kivételével – minden állománycsoport viseli.
d) A 3–4., 7. és 10. változatokat a tábornokok, az országos parancsnok, helyettesei, a büntetés-végrehajtási intézetek, intézmények és gazdasági társaságok vezetői viselik.
e) Az öltözetek átmeneti változatainál a kesztyű viselése nem kötelező.

„B” Női ünnepi öltözet

Az öltözet változatai:

Nyáron

1. változat
ünnepi kalap
ünnepi kosztümkabát
ünnepi szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
ünnepi félcipő

2. változat
ünnepi kalap
ünnepi szoknya
fehér rövid ujjú blúz
nyakkendő
ünnepi félcipő

3. változat
kistársasági kalap
kistársasági kosztümkabát
kistársasági szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
ünnepi félcipő

4. változat
kistársasági kalap
kistársasági szoknya
fehér rövid ujjú blúz
nyakkendő
ünnepi félcipő

Télen

5. változat
ünnepi kalap
ünnepi felöltő
ünnepi kosztümkabát
ünnepi szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
ünnepi félcipő

6. változat
ünnepi kalap
3/4-es kabát kapucnival
ünnepi kosztümkabát
ünnepi szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
ünnepi félcipő

7. változat
kistársasági kalap
kistársasági felöltő
kistársasági kosztümkabát
kistársasági szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
nyaksál
kesztyű
ünnepi félcipő

Átmeneti időszakban

8. változat
ünnepi kalap
ünnepi felöltő
ünnepi kosztümkabát
ünnepi szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
ünnepi félcipő

9. változat
ünnepi kalap
3/4-es kabát kapucnival
ünnepi kosztümkabát
ünnepi szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
ünnepi félcipő

10. változat
kistársasági kalap
kistársasági felöltő
kistársasági kosztümkabát
kistársasági szoknya
fehér hosszú ujjú blúz
nyakkendő
kesztyű
ünnepi félcipő

Az ünnepi öltözet viselési módjának változatai:
a) Az 1–2. változatot – a hallgatói állomány kivételével – minden állománycsoport viseli.
b) A 6. és 9. változatot – a tábornokok és a gazdasági társaságok állományában lévő főtisztek, tisztek kivételével – minden állománycsoport viseli.
c) Az 5. és 8. változatot – a tiszthelyettesek, zászlósok és hallgatói állomány kivételével – minden állománycsoport viseli.
d) A 3–4., 7. és 10. változatokat a tábornokok, az országos parancsnok, helyettesei, a büntetés-végrehajtási intézetek, intézmények és gazdasági társaságok vezetői viselik.
e) Az öltözetek átmeneti változatainál a kesztyű viselése nem kötelező.
f) Amennyiben az időjárási viszonyok, szolgálati körülmények indokolttá teszik, valamennyi öltözeti változat esetében szoknya helyett pantalló viselhető.
g) Minden öltözeti változatnál a nők egyenruhájukhoz sima kötésű, testszínű harisnyát (harisnyanadrágot) viselnek.

79. A hallgatói állomány a képzés ideje alatt a katonai és rendvédelmi és felsőoktatási intézmény főigazgatója által elrendelt ruházatot is viselheti.
1

A rendeletet a 14/2010. (XII. 31.) BM rendelet 58. § (2) bekezdés c) pontja hatályon kívül helyezte 2011. január 1. napjával.

2

A 3. § második mondatát a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. §-ának 17. pontja hatályon kívül helyezte.

3

A melléklet II. fejezetének 15. pontja a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 29. pontja szerint módosított szöveg.

4

A melléklet II. fejezetének 16. pontja a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 29. pontja szerint módosított szöveg.

5

A melléklet VI. fejezetének 74. pontja a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. §-ának 29. pontja szerint módosított szöveg.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére