23/2006. (V. 18.) EüM rendelet
23/2006. (V. 18.) EüM rendelet
a vizsgálati és terápiás eljárásrend kidolgozásának, szerkesztésének és szakmai egyeztetése lefolytatásának eljárásrendjéről1
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 83. §-a (4) bekezdésének c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § E rendelet célja, hogy a vizsgálati és terápiás eljárásrendet fejlesztő vagy azok adaptálását végzők számára országos szinten, egységesen meghatározza a fejlesztés és az adaptálás folyamatának lépéseit, a résztvevők feladatkörét, illetve a közzététel kritériumait. A vizsgálati és terápiás eljárásrendet szakmai irányelv, illetve a szakmai protokoll formájában kell közzétenni.
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) szakmai irányelv: az elérhető tudományos bizonyítékokkal alátámasztott, szisztematikusan kifejlesztett döntési ajánlások sorozata, adott betegségcsoport különböző ellátási módozatainak meghatározására, amelynek célja, hogy javítsa az egészségügyi ellátás minőségét, hatékonyságát, eredményességét, valamint segítse az orvost és a beteget a legmegfelelőbb ellátás kiválasztásában,
b) szakmai protokoll: meghatározott betegségcsoportban és ellátási szinten, egy betegség vagy állapot – az elérhető tudományos bizonyítékokkal alátámasztott preventív, diagnosztikai, terápiás, ápolási, gondozási és rehabilitációs – ellátási folyamatával kapcsolatos tevékenységek rendszerezett listája, amely alapját képezi az egészségügyi szolgáltatások szakmai ellenőrzésének és finanszírozásának, továbbá melynek célja az ellátás biztonságának és egyenletes színvonalának biztosítása,
c) helyi eljárásrend: e rendeletben meghatározottak szerint közzétett szakmai irányelven, illetve szakmai protokollon, illetve ezek hiányában az adott egészségügyi szolgáltató gyakorlatán alapuló, a betegség vagy állapot ellátására vonatkozó, az adott egészségügyi szolgáltatónál és ellátási szinten alkalmazott helyi gyakorlat leírása,
d) főbb betegségcsoport: az egészségügyi miniszter által – a szakmai kollégium javaslata alapján – meghatározott betegségcsoport.
3. § (1) A szakmai kollégium (a továbbiakban: kollégium) szakterületének megfelelően javaslatot készít a szakmai irányelv és a szakmai protokoll készítéshez szükséges főbb betegségcsoportokról, a (2) bekezdésben meghatározott kritériumok figyelembevételével.
(2) A főbb betegségcsoportok kijelölésének kritériumai a következők:
a) a betegség előfordulási gyakorisága jelentős, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodással, nagy ellátási költséggel jár,
b) az adott egészségügyi probléma megoldása népegészségügyi, illetve nemzeti egészségpolitikai prioritás,
c) megfelelő eljárásokkal a megbetegedés/állapot megelőzhető, a morbiditás, mortalitás csökkenthető,
d) a jelenlegi és az elvárható terápiás gyakorlat között indokolatlan eltérések vannak,
és az a)–d) pontban foglaltak mellett bizonyítékok állnak rendelkezésre az irányelv, protokoll összeállításához, továbbá azok bevezetésével az ellátás eredményessége, költséghatékonysága javítható.
(3) A kollégium a javaslatot az egészségügyi miniszternek (a továbbiakban: miniszter) küldi meg, aki – a javaslat beérkezését követő 30 napon belül – dönt a főbb betegségcsoportokról.
(4) A miniszter az Egészségügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) honlapján teszi közzé a főbb betegségcsoportokra vonatkozó döntését és azt megküldi a kollégiumnak is.
(5) A kollégium a szakterületének megfelelően, évente felülvizsgálja a főbb betegségcsoportokra vonatkozó (4) bekezdés szerinti döntés módosításának szükségességét.
(6) A kollégium a felülvizsgálatra vonatkozó javaslatát minden év március 31-éig küldi meg a miniszternek. A miniszter – a felülvizsgálati javaslat beérkezését követő 30 napon belül – dönt a főbb betegségcsoportok módosításáról. A miniszter a minisztérium honlapján teszi közzé a főbb betegségcsoportok módosítására vonatkozó döntését és azt megküldi a kollégiumnak is.
4. § (1) A 3. § (3) bekezdése, illetve a 3. § (6) bekezdése szerinti döntést követő 30 napon belül – amennyiben a miniszter más határidőt nem állapít meg – a kollégium szakterületének megfelelően témajavaslatot készít a kidolgozásra kerülő szakmai irányelvekről és szakmai protokollokról az 1. számú mellékletben meghatározottak szerint.
(2) Az Országos Szakfelügyeleti Módszertani Központ vezetője, az országos intézet vezetője, az érintett szakmák kollégiumi elnöke, továbbá az egészségügy területén működő szakmai szervezetek, tudományos társaságok és a betegszervezetek észrevételt tehetnek a témajavaslatra vonatkozóan, illetve önálló javaslatot tehetnek a 3. § (4) bekezdése, illetve 3. § (6) bekezdése szerinti honlapon történő közzétételtől számított 15 napon belül a kollégium részére. A kollégium a témajavaslat elkészítésénél figyelembe veszi az észrevételeket, javaslatokat.
(3) A kollégium a témajavaslatot a miniszternek küldi meg. A témajavaslat a minisztérium honlapján véleményezhető.
(4) A minisztérium a témajavaslatok elfogadásához szakértőket von be, a finanszírozás, az epidemiológia, a bizonyítékokon alapuló orvoslás (a továbbiakban: BAO), az egészség-gazdaságtan és az egészségügyi technológia elemzés területéről.
(5) A témajavaslat elfogadásáról, illetve elutasításáról a miniszter – a témajavaslat beérkezését követően 60 napon belül – dönt, és erről a kollégium elnökét értesíti. Az elfogadott témákat, a készítésért felelős kollégium nevét és az elkészítés határidejét a minisztérium honlapján közzéteszi.
(6) Az (5) bekezdés szerinti közzétételtől számított 15 napon belül az érintett szakmák kollégiumainak elnökei az 5. § (1) bekezdése szerinti fejlesztő csoportban való részvételi szándékukat jelezhetik a készítésért felelős kollégium elnöke felé.
5. § (1) A készítésért felelős kollégium elnöke témánként szakértői fejlesztő csoportot jelöl ki az érintett szakmák kollégiumainak bevonásával.
(2) A fejlesztő csoport munkáját – a kollégium elnöke által kijelölt – BAO-ban jártas témavezető koordinátor irányítja. A témavezető koordinátor felelős a fejlesztés módszertanának meghatározásáért is.
6. § (1) A fejlesztő csoport a témára vonatkozó már meglevő szakmai szabályokat, szakirodalomban közzétett szakmai követelményeket, módszertani útmutatókat, ajánlásokat felkutatja és összegyűjti.
(2) A fejlesztő csoport dönt arról, hogy az adott témára vonatkozó nemzetközi ajánlásokat adaptálja vagy új irányelvet, illetve protokollt fejleszt ki. A nemzetközi ajánlások adaptációja indokolt, ha az megfelelő bizonyítékokon alapul és annak figyelembevételével elvégzett beavatkozás megfelel a jogszabályokban rögzített rendelkezéseknek.
(3) Amennyiben a (2) bekezdés szerinti adaptáció nem lehetséges, akkor a fejlesztőcsoport elvégzi az új szakmai irányelv vagy szakmai protokoll kidolgozását. A kidolgozást a tudomány mindenkori állását tükröző és bizonyítékokon alapuló már meglevő szakmai irányelvek, a módszertani útmutatókban közzétett szabályok, és a széles körben elfogadott szakirodalomban közzétett szakmai követelmények figyelembevételével kell elvégezni.
(4) A fejlesztő csoport a 4. § (5) bekezdésében meghatározott – honlapon történő – közzétételtől számított 180 napon belül készíti el a szakmai irányelv, illetve protokoll tervezetét (a továbbiakban: tervezet). A miniszter 180 naptól eltérő határidőt is megállapíthat.
(5) A szakmai irányelv tartalmi és formai követelményeinek meghatározását a 2. számú melléklet, a szakmai protokoll tartalmi és formai követelményeinek meghatározását a 3. számú melléklet tartalmazza. A fejlesztő csoport a 2. és a 3. számú mellékletben foglaltak szerint készíti el a tervezetet.
7. § (1) A tervezetet a készítésért felelős kollégium elnöke küldi meg véleményezés céljából 30 napra a témában érintett szakmák kollégiumainak, továbbá honlapon történő közzététel céljából a minisztériumnak is. A tervezet a minisztérium honlapján véleményezhető.
(2) Amennyiben az érintett szakmák kollégiumai és a készítésért felelős kollégium a tervezet tartalmában nem ért egyet és a közöttük levő szakmai egyeztetés sem vezet eredményre, akkor a külön jogszabály szerinti Kollégiumi Elnökök Testülete közreműködik az egységes szakmai álláspont kialakításában. Az egységes szakmai álláspontot az (1) bekezdés szerinti határidőt követő 30 napon belül kell kialakítani.
(3) Az elfogadott tervezetet a készítésért felelős kollégium elnöke küldi meg a minisztériumnak. A minisztérium az elfogadott tervezetet – 30 napos határidő tűzésével – véleményezésre megküldi az országos tisztifőorvosnak, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatójának és a miniszter által felkért BAO szakértőnek, továbbá a szakmai kamara elnökének.
(4) A minisztérium és a készítő kollégium elnöke – a fejlesztő csoport bevonásával – a (3) bekezdés szerinti személyek véleményét mérlegeli és jelentős kifogások esetén egyeztetést kezdeményez. Az egyeztetés eredményeképpen a minisztérium a tervezetet átdolgozásra vagy véglegezésre küldi meg a készítő kollégium elnökének.
(5) A tervezet véglegezésre történő megküldésétől számított 30 napon belül a fejlesztő csoport a szakmai irányelvet, illetve szakmai protokollt elkészíti, és azt a készítésért felelős kollégium elnöke jóváhagyásra megküldi a miniszternek.
8. § (1) A jóváhagyott szakmai irányelvet, valamint a szakmai protokollt az Egészségügyi Közlöny és a minisztérium honlapja teszi közzé.
(2) A szakmai irányelveket és a szakmai protokollokat a közzétételtől számított 3 évente felül kell vizsgálni. A felülvizsgálatot az érintett kollégium elnöke kezdeményezi.
(3) Az érintett kollégium elnöke soron kívül kezdeményezi a szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll felülvizsgálatát, ha az abban foglaltakat az orvostudomány fejlődése vagy a nemzetközi gyakorlat lényeges kérdésekben túlhaladja. A szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll által érintett terület országos szakfelügyelője is soron kívül kezdeményezheti a felülvizsgálatot, ha a külön jogszabályban meghatározott tevékenysége során tudomására jutott tények alapján a szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll módosítása szükséges.
(4) A felülvizsgálatra az 5–7. §-okban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
9. § (1) A miniszter felkérheti a kollégium elnökét az általa meghatározott témában szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll készítésére, amennyiben annak elkészítéséhez egészségpolitikai érdek fűződik.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a 3–4. §-okban meghatározott rendelkezéseket nem kell alkalmazni.
10. § (1) A szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll alkalmazásáról és az azoktól való eltérés lehetőségéről külön jogszabály rendelkezik.
(2) Az egészségügyi szolgáltatónak a szervezeti és működési szabályzatában rendelkeznie kell a szakmai irányelvben, illetve a szakmai protokollban foglaltak megvalósításához szükséges intézkedésekről.
11. § (1) A helyi eljárásrend szakmai irányelv, illetve szakmai protokoll hiánya esetén is készíthető.
(2) A helyi eljárásrend készítése esetén az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló külön jogszabályban foglaltakat figyelembe kell venni.
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2)2
(3) E rendelet hatálybalépése előtt kiadott módszertani levelet, útmutatót, ajánlást e rendelet hatálybalépését követő 2 éven belül felül kell vizsgálni. A kollégium a felülvizsgálatra vonatkozóan ütemtervet készít, és azt jóváhagyás céljából – e rendelet hatálybalépését követő – 60 napon belül megküldi a miniszternek.
1. számú melléklet a 23/2006. (V. 18.) EüM rendelethez
Sorszám |
Irányelv/protokoll |
Készítők |
Érintett szakmai kollégium (konszenzus) |
Határidő |
---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Szempontok |
Igen |
Valószínű |
Kis eséllyel |
Nem |
|
A betegség előfordulási gyakorisága jelentős, illetve súlyos vagy |
|
|
|
|
|
Az adott egészségügyi probléma megoldása népegészségügyi, |
|
|
|
|
|
Megfelelő eljárásokkal a megbetegedés/állapot megelőzhető, |
|
|
|
|
|
A jelenlegi és az elvárható terápiás gyakorlat között |
|
|
|
|
|
Az irányelv, protokoll bevezetésével az ellátás |
|
|
|
|
|
Megfelelő bizonyítékok állnak rendelkezésre az irányelv, |
|
|
|
|
2. számú melléklet a 23/2006. (V. 18.) EüM rendelethez
3. számú melléklet a 23/2006. (V. 18.) EüM rendelethez
(kiegészítés az orvos szakmai protokollhoz)
A rendeletet a 18/2013. (III. 5.) EMMI rendelet 13. §-a hatályon kívül helyezte 2013. március 6. napjával. Alkalmazására lásd e hatályon kívül helyező rendelet 12. §-át.
A 12. § (2) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 5. §-ának 58. pontja hatályon kívül helyezte.
A címben meg kell adni a betegség/állapot megnevezését, a betegcsoport és ellátási szint meghatározását, akikre a protokoll vonatkozik, és a protokoll által lefedett ellátás formáját: pl. Felnőttkori diabetes mellitus diagnosztikája és kezelése háziorvosi gyakorlatban.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás