20/2008. (VI. 19.) PM rendelet
20/2008. (VI. 19.) PM rendelet
a Vám- és Pénzügyőrség hivatásos állományának egészségi, pszichikai és fizikai alkalmasságának vizsgálatáról1
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 342. § (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva, a következőket rendelem el:
A rendelet hatálya
1. § (1) E rendelet hatálya Vám- és Pénzügyőrség hivatásos állományú tagjaira terjed ki.
(2) E rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni a hivatásos állományba felvételre jelentkezők előzetes alkalmassági vizsgálatára.
Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazásában
1. alapellátást végző orvos: az egészségügyi szolgálat területileg illetékes orvosa,
2. egészségügyi szolgálat: a Kormány által kijelölt, a Vám- és Pénzügyőrség hivatásos állományának egészségügyi, pszichikai és fizikai alkalmasságát vizsgáló és minősítő szerv.
Az alkalmassági vizsgálat általános követelményei
3. § (1) A hivatásos állomány tagjának a hivatásos szolgálatra, ezen belül adott szolgálati beosztás, munkakör betöltéséhez szükséges egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági állapotát a szolgálati viszony létesítését megelőzően és a szolgálati viszony fennállása alatt rendszeresen vizsgálni és véleményezni kell (a továbbiakban együtt: alkalmassági vizsgálat).
(2) A hivatásos szolgálatra egészségileg, pszichikailag és fizikailag az a személy alkalmas, akinek nincs olyan egészségi, pszichikai és fizikai elváltozása, betegsége vagy fogyatékossága, amely a hivatásos szolgálat teljesítését kizárja, illetve annak során egészségi, pszichikai és fizikai állapota jelentős rosszabbodásának veszélye nem várható.
4. § (1) Alkalmassági vizsgálatot kell végezni:
a) a szolgálati viszony létesítése előtt,
b)2 külföldön történő szolgálat teljesítése előtt és után,
c)3 a hivatásos állomány tagja a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 76. § (1) bekezdése szerinti új beosztásba, munkakörbe történő kinevezését megelőzően, a 22. §. (1) bekezdés d) pontjának megfelelően,
d) a hivatásos állományba történő visszavételt megelőzően,
e) időszakosan az alkalmasság ellenőrzése céljából,
f) a hivatásos szolgálatra való alkalmasság egészségi okból történt megváltozásakor, ha a betegség, baleset maradandó egészségkárosodást okozott,
g) a hivatásos állomány tagja betegsége, műtéte, baleseti sérülése után a szolgálatképesség elbírálása szükségessége esetén, 60 naptári napot meghaladó egészségügyi szabadság, illetőleg keresőképtelenség eltelte után,
h)4 más fegyveres szervtől történő áthelyezés előtt,
i)5 a Hszt. 44. § (1) bekezdése szerinti rendelkezési állomány megszűnésekor, új beosztásba, munkakörbe történő kinevezését megelőzően, a 22. §. (1) bekezdés d) pontjának megfelelően.
(2) Az (1) bekezdés f)–g) pontjaiban meghatározott esetekben egészségi és pszichikai alkalmasságot kell minősíteni.
(3) A hivatásos állomány tagja egészségi alkalmasságának elbírálására foglalkozás-egészségügyi vagy üzemorvostani szakorvosi képesítéssel rendelkező orvos, a pszichikai alkalmasság elbírálására pszichológus jogosult, aki e tevékenységében – jogszabály rendelkezésében és szakmai előírásban foglaltak kivételével – nem korlátozható és nem befolyásolható.
(4) A hivatásos állomány tagja fizikai alkalmassági vizsgálatát – előzetes orvosi vélemény figyelembevételével – megfelelő testnevelői vagy sportszakmai képesítéssel rendelkező személy végzi, a központilag kiadott módszertani követelményrendszer betartásával.
(5) Az alapellátást végző orvos végzi a hivatásos állomány időszakos és soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálatát.
5. § (1) Az alkalmassági vizsgálat lefolytatását és elbírálását az orvostudomány mindenkori állásának megfelelően, a szakmai irányelvek figyelembevételével kell elvégezni.
(2) Az alkalmassági vizsgálat során el kell bírálni, hogy az érintett személy
a) egészségi, pszichikai, fizikai szempontból alkalmas-e a betöltendő szolgálati beosztás, munkakör ellátására, különösen, ha új beosztása vagy munkaköre a korábbinál fokozottabb vagy más jellegű egészségi, pszichikai, illetve fizikai követelményeket támaszt,
b) ha egészségi kockázatokkal járó beosztásban teljesít szolgálatot, egészségének vagy testi épségének előre látható károsodása nélkül alkalmas-e erre,
c) nem szenved-e olyan fertőző betegségben, amely miatt szolgálati beosztásából, munkaköréből adódóan széles körű fertőzést okozhat, vagy olyan betegségben, amelynek következtében bármikor szolgálatképtelenné válhat, vagy amely gyógykezelést, gondozást, egyéb intézkedés megtételét teszi szükségessé.
Az egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági minősítések
6. § (1) Az egészségi vizsgálatok alapján a következő minősítések állapíthatóak meg:
a) „Egészségileg alkalmas”,
b) „Egészségileg ideiglenesen alkalmatlan ...-ig”,
c) „Egészségileg alkalmatlan”,
d)6 „Egészségileg alkalmas egészségügyi felmentéssel”.
(2) A pszichológiai vizsgálatok alapján a következő minősítések állapíthatóak meg:
a) „Pszichológiailag alkalmas”,
b) „Pszichológiailag ideiglenesen alkalmatlan ...-ig”,
c) „Pszichológiai követelményeknek nem felelt meg”.
(3) A fizikai alkalmassági vizsgálatok alapján a következő minősítések állapíthatóak meg:
a) „Fizikai állapota megfelelő”,
b) „Fizikai terhelhetősége jelenleg nem megfelelő, hat hónapon belül ismételt vizsgálata szükséges”,
c) „Fizikai állapota nem megfelelő”.
Az összesített alkalmassági minősítések
7. § (1) Az alkalmassági vizsgálat összesített minősítése az egészségügyi szolgálat feladata.
(2) Az alkalmasság összesített minősítése az egészségi, pszichikai vizsgálatok és a fizikai állapotfelmérés eredményét együttesen tartalmazza, amely minősítés lehet
a) „Hivatásos szolgálatra alkalmas”,
b)7 „Jelenlegi beosztásában ideiglenesen alkalmatlan ...-ig”,
c) „A tervezett szolgálati beosztásra, munkakörre alkalmas”,
d) „A tervezett szolgálati beosztásra, munkakörre alkalmatlan”, vagy
e) „Hivatásos szolgálatra alkalmatlan”,
f)8 „Hivatásos szolgálatra alkalmas egészségügyi felmentéssel”,
8. § (1) Az egészségi alkalmassági vizsgálatoknak ki kell terjednie
a) a bőr és látható nyálkahártyák, fogazat, garatképletek, a keringési, légzési, hasi és érzékszervek, valamint az idegrendszer, az ízületek, az izomzat és csontrendszer vizsgálatára,
b) az esetleg fennálló testi és szellemi fogyatékosságokra, betegségekre,
c) az alkohol-, gyógyszer-, kábítószer-függőség esetleges jeleinek megállapítására,
d) az általános belgyógyászati vizsgálatok mellett az indokolt mértékű ideggyógyászati, fogászati, szemészeti, bőrgyógyászati és mozgásszervi szakorvosi vizsgálatokra,
e) a fül-orr-gégészeti vizsgálat során a műszeres szűrőaudiometriás vizsgálatra,
f) EKG, szükség esetén a kardiológiai vizsgálatra,
g) a mellkasi tüdőszűrő vizsgálatra,
h) vér és vizelet laboratóriumi vizsgálatra (teljes vérkép és vizelet, vércukor, májenzimek),
i) nők esetében a nőgyógyászati és nőgyógyászati citológiai vizsgálatra,
j) szükség esetén az egyéb, kiterjedtebb diagnosztikus és szakorvosi vizsgálatokra.
(2) A döntés kialakításához szükség esetén egyéb kiegészítő vizsgálatok, a speciális szolgálati beosztások, munkakörök esetében célzott jellegű vizsgálatok is elvégezhetők.
9. § (1) Az egészségi alkalmasságot a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott táblázatban (a továbbiakban: Táblázat) foglaltak szerint kell minősíteni.
(2) Az 1. számú mellékletben a betegségek és fogyatékosságok felsorolása a „Betegségek Nemzetközi Osztályozása” (BNO) kiadványban foglaltak alapján történik.
(3)16 A Táblázat római számmal jelölt alkalmassági kategóriáiba a hivatásos állomány tagját szolgálati beosztásának, munkakörének megfelelően, az 1. számú melléklet 1. függelékében foglaltak szerint kell besorolni.
(4) A Táblázat rovatai és a kapcsolódó magyarázatok az egészségi alkalmassági fokozatokat nyomtatott nagybetűvel jelölik, a következők szerint:
a) „Egészségileg alkalmas” („A”),
b) „Egészségileg ideiglenesen alkalmatlan ...-ig” („I”),
c) „Egészségileg alkalmatlan” („E”).
(5) A Táblázat az egyes szakaszokban szereplő betegségekhez „Egyéni elbírálás” („EB”) megjelölést tartalmaz. Az „EB” nem minősítés, csak választási lehetőséget biztosít a (4) bekezdés szerinti minősítések közül.
(6) Ha a vizsgálat során a vizsgált személynél olyan megbetegedés észlelhető, amely a Táblázatban nem szerepel, a vizsgált személyt az adott betegséget orvostanilag (kórtanilag) leginkább megközelítő kórformára vonatkozó előírások szerint kell minősíteni.
(7) A Vám- és Pénzügyőrség speciális bevetési alegységének tagjaira vonatkozó egyéb egészségi követelményeket az 1. számú melléklet tartalmazza.
(8) A nyomozó és járőrszolgálati munkakörök pszichológiai alkalmassági vizsgálatának követelményrendszerét az 1. számú melléklet tartalmazza.
10. §17 A Táblázatban szereplő „egyéni elbírálás” megjelölésnél az egészségi alkalmasság elbírálásakor a következőket kell figyelembe venni:
a) a betegség súlyossági fokát és a velejáró funkcionális zavarokat,
b) a kóros elváltozások gyógyulási hajlamát, a szervezet kompenzáló képességét, egy adott elváltozás perspektíváját, későbbi következményeit, krónikussá válásának lehetőségét,
c) az adott megbetegedés, elváltozás szolgálatképességet befolyásoló hatását,
d) az egyén aktuális munkakörének jellegét és sajátosságait, a megszerzett tapasztalatokat, képzettséget, az eltöltött szolgálati időt.
Pszichikai alkalmassági követelmények
11. § (1) Hivatásos szolgálatra pszichikailag az a személy alkalmas, aki megfelel a hivatásos szolgálat által támasztott szellemi, érzékelési, személyiségbeni és értékrendi követelményeknek.
(2) A pszichikai alkalmassági vizsgálatokat egységes, az egészségügyi szolgálat által összeállított és a Magyar Pszichológiai Társaság Fegyveres Szekciója által elfogadott vizsgálati módszerekkel és alkalmassági kritériumrendszer alapján kell végezni.
(3) A pszichikai alkalmasságról szóló döntést a teljesítménytesztek, valamint a személyiségtesztek értékelése alapján a pszichológus hozza meg.
(4)18 „Pszichikailag ideiglenesen alkalmatlan ...-ig” minősítést kell adni a hivatásos állomány tagjának, ha átmeneti élethelyzete, aktuális pszichés állapota nem teszi lehetővé képességei, személyiségjegyei megbízható értékelését. A pszichikailag ideiglenesen alkalmatlan minősítés legfeljebb 180 naptári napra adható.
(5) Ha a pszichikai vizsgálat során a vizsgálatot végző pszichológus olyan rendellenességre utaló jelet tapasztal, amely a (3) bekezdésben említett vizsgálatok segítségével nem tisztázható, akkor ennek tisztázására célzott vizsgálatot kell végezni. Pszichiátriai megbetegedés gyanúja esetén a további vizsgálatra kizárólag pszichiáter szakorvos jogosult.
Fizikai alkalmassági követelmények
12. §19 (1)20 A hivatásos állomány fizikai alkalmasságát kétévente egy alkalommal, a felvételre jelentkezőkét az egészségi alkalmasság megállapítását követő 30 naptári napon belül fizikai állapotfelmérésen kell ellenőrizni, illetve megállapítani.
(2)21 A hivatásos állomány tagját és a felvételre jelentkezőt a fizikai állapotfelmérésnél életkor alapján négy korcsoportba kell sorolni. A besorolásnál a betöltött évek számát kell figyelembe venni, az alábbiak szerint
a) I. korcsoport: a 18–25 év közöttiek,
b) II. korcsoport: a 26–35 év közöttiek,
c) III. korcsoport: a 36–45 év közöttiek,
d) IV. korcsoport: a 46 év felettiek.
(3)22 A fizikai állapotfelmérése nem kötelező azon hivatásos állományú tagnak, aki elérte a rá irányadó, a Hszt. 52. §-ában meghatározott szolgálat felső korhatáránál 5 évvel alacsonyabb életkort.
(4)23 A fizikai alkalmassági vizsgálaton az vehet részt, aki egy hónapnál nem régebbi egészségi alkalmassági vizsgálaton „Egészségileg alkalmas” minősítést kapott.
13. §24 (1) A fizikai alkalmasság vizsgálatára szolgáló mozgásformák a következők:
a)25 mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás,
b) 60 m futás,
c) felülés,
d) távolugrás helyből,
e) guggolás,
f) 2000 m futás.
(2)26 A fizikai alkalmasság minősítése az (1) bekezdésben meghatározott mozgásformák közül a hivatásos állomány tagja által választott öt kondicionális gyakorlat végrehajtásának eredménye alapján történik. Az (1) bekezdés b) és f) pontjában meghatározott mozgásformák végrehajtása kötelező. Az egyes kondicionális gyakorlatokért legfeljebb 25 pont, az öt gyakorlat végrehajtása esetén összesen 125 pont adható.
(3)27 Az öt kondicionális gyakorlat végrehajtásának értékelése az I–III. korcsoportba tartozó személyek esetében:
a) 0–59 pont esetén „Nem megfelelő”,
b) 60–125 pont esetén „Megfelelő”,
(4)28 Az öt kondicionális gyakorlat végrehajtásának értékelése az IV. korcsoportba tartozó személyek esetében:
a) 0–15 pont esetén „Nem megfelelő”,
b) 16 pont felett „Megfelelő”,
(5)29 „Fizikai állapota megfelelő” minősítést kell adni a hivatásos állomány tagjának, ha a választott öt kondicionális gyakorlatot teljesítette és gyakorlatonként nincs 0 pont teljesítménye, továbbá a gyakorlatok végrehajtásának eredményeként „Megfelelő” értékelést kapott.
(6)30 Ha a hivatásos állomány tagja „Fizikai terhelhetősége nem megfelelő, hat hónapon belül ismételt vizsgálata szükséges” minősítést kapott, az ismételt állapotfelmérésre a hat hónapon belül maximum 2 alkalommal kerülhet sor, melyeket az előző felmérést követően legkorábban 30 naptári nap elteltével lehet végrehajtani. Amennyiben a hivatásos állományú tag az ismételt fizikai állapotfelmérés során „Nem megfelelő” értékelést kap, akkor „Fizikai állapota nem megfelelő” minősítést kell adni.
(7) Ha a hivatásos állomány tagja „Fizikai állapota nem megfelelő” minősítést kapott, az ismételt fizikai állapotfelmérés során az alapellátást végző orvos bevonásával vizsgálni kell a kiváltó okokat, az érintett személy szolgálati beosztás, munkakör ellátására való alkalmasságát.
(8) „A fizikai alkalmassági követelmények kondicionális eredmény pontérték táblázatát”, valamint „Az egyes feladatok végrehajtásának követelményeit és rendjét” a 2. számú melléklet tartalmazza.
(9) A Vám- és Pénzügyőrség speciális bevetési alegység tagjaira vonatkozó fizikai alkalmassági követelményeket a 2. számú melléklet tartalmazza.
Előzetes alkalmassági vizsgálat
14. § (1)31 A hivatásos állományba felvételre jelentkezőknél egészségi, pszichikai alkalmassági vizsgálatot és fizikai állapotfelmérést kell végezni. Az alapellátást végző orvos a felvételre jelentkező előzetes egészségi alkalmassági vizsgálata keretében elvégzi az általános belgyógyászati vizsgálatot, kiszűri a hivatásos szolgálatra egészségi szempontból egyértelműen alkalmatlan személyeket. A további vizsgálatokat – szükség esetén más egészségügyi szakintézetek közreműködését is igénybe véve – az egészségügyi szolgálat végzi.
(2) A felvételre jelentkező előzetes alkalmassági vizsgálatát, a felvételi eljárást lefolytató szervezeti egység bejelentés alapján kezdeményezi az egészségügyi szolgálatnál.
(3) A felvételre jelentkező előzetes alkalmassági vizsgálatának időpontját az egészségügyi szolgálat úgy állapítja meg, hogy a vizsgálatra a felkérés időpontját követő 15 napon belül sor kerüljön. A felvételi eljárást lefolytató szervezeti egységnek az előzetes alkalmassági vizsgálat lefolytatása érdekében meg kell határoznia, hogy a felvételre jelentkezőt várhatóan milyen szolgálati beosztásba, munkakörbe tervezi kinevezni.
15. § (1) A felvételre jelentkezőnek az előzetes alkalmassági vizsgálaton be kell mutatnia
a) az alkalmassági vizsgálatra rendelő lapot,
b) a felvétel előtti alkalmassági vizsgálathoz szükséges kérdőívet,
c) a társadalombiztosítási azonosító jelet tartalmazó igazolványát,
d) ha van, a katonai igazolványát, illetve a katonai egészségi minősítését igazoló iratot,
e) a háziorvosa által kitöltött adatlapot,
f) az egészségi állapotára vonatkozó összes egészségügyi dokumentációt, az egészségügyi törzskönyvet, illetve, ha azzal valamilyen okból nem rendelkezik az erről szóló igazolást,
g) egy éven belüli tüdőszűrés eredményét,
h) nők esetében egy évnél nem régebbi nőgyógyászati és nőgyógyászati citológiai vizsgálat eredményét,
i) a fizikai alkalmasságról szóló igazolást,
j) HIV, Hepatitis B és C vírus, a vérbaj (lues) vizsgálat eredményeit,
k) három hónapnál nem régebbi drogszűrés eredményét.
(2)32 A honvédségi egészségi alkalmatlansági minősítés – ha az alkalmatlanságot okozó elváltozás a vizsgálat időpontjában is fennáll –, továbbá a hadköteles, szerződéses, hivatásos vagy önkéntes tartalékos állományból egészségi okok miatt történt leszerelés, valamint érvényben lévő egészségkárosodás bármilyen mértéke, a hivatásos állományba történő jelentkezés esetén alkalmatlan minősítést jelent.
(3)33 A felvételre jelentkező előzetes egészségi alkalmassági vizsgálatának lefolytatásában részt vevő alapellátást végző orvos az érintettet köteles tájékoztatni az alkalmatlan minősítés okáról. Az alkalmatlan minősítéssel szemben az érintett az Elsőfokú FÜV Bizottsághoz, az Elsőfokú FÜV Bizottság által megállapított alkalmatlan minősítéssel szemben pedig a Másodfokú FÜV Bizottsághoz fordulhat.
(4) Ha a felvételre jelentkező, az előzetes alkalmassági vizsgálat során a szolgálat ellátására kihatással lévő, egészségi állapotára vonatkozó információkat elhallgat, illetve valótlan adatokat szolgáltat, és ezek a hivatásos állományba vétele után az állományilletékes parancsnoka tudomására jutnak, soron kívüli alkalmassági vizsgálatot kell elrendelni.
Ismételt előzetes alkalmassági vizsgálat
16. § (1) A felvételre jelentkező ismételt előzetes alkalmassági vizsgálatát kell elrendelni, ha a jelentkező alkalmas minősítést kapott, de nem került hivatásos állományba vételre és a minősítés óta már hat hónap eltelt, továbbá igazolni tudja a háziorvostól beszerzett dokumentáció alapján, hogy az eltelt időszakban olyan betegsége, balesete nem volt, mely az alkalmasságát kizárná.
(2) Az egy éven túli jelentkezés esetén a jelöltet új jelentkezőnek kell tekinteni.
(3) Nincs helye ismételt előzetes alkalmassági vizsgálatra jelentkezésnek, ha
a)34 a jelentkező egy éven belül végzett előzetes alkalmassági vizsgálat másodfokú elbírálása során alkalmatlan minősítést kapott,
b) a jelentkező a szolgálat ellátását akadályozó testi fogyatékossága van,
c) a jelentkező a szolgálat ellátását akadályozó, nem gyógyítható betegségben szenved.
17. § Az ismételt előzetes alkalmassági vizsgálat során
a) az előző vizsgálat óta eltelt időtől függetlenül – a megfelelő orvosi igazolás hiányában – az általános belgyógyászati vizsgálatot és a pszichológiai vizsgálatot az egészségügyi szolgálat szakorvosának meg kell ismételnie,
b) meg kell ismételni mindazon vizsgálatokat, amelyeknél az ismételt vizsgálat alkalmával valamely alkalmasságot kizáró ok gyanúja felmerül.
18. § (1) A hivatásos állományba próbaidőre felvett személy egészségi alkalmasságát, ha azt az állományilletékes parancsnok írásban megindokoltan kezdeményezi, az egészségügyi szolgálat FÜV eljárás keretében, a véglegesítését megelőzően ismételten véleményezi.
(2) Az eljárás során értékelni kell az előzetes alkalmassági vizsgálat eredményeit, a próbaidő alatt előfordult betegségeket, és szükség esetén kiegészítő vizsgálatokat lehet elrendelni. A próbaidőre felvett személy alkalmasságát az előzőeket összesítve kell meghatározni.
(3) A próbaidőre felvett személy véglegesítés előtti alkalmasságának véleményezését úgy kell kezdeményezni, illetve azt úgy kell elvégezni, hogy a véglegesítésre vonatkozó döntést a próbaidő lejárta előtt meg lehessen hozni.
Időszakos alkalmassági vizsgálat
19. § (1) A szolgálati viszony fennállása alatt, az alkalmassági követelményeknek való megfelelés rendszeres ellenőrzése érdekében, a hivatásos állomány minden tagjánál általános és célzott időszakos egészségi, pszichikai alkalmassági vizsgálatokat és fizikai állapotfelmérést kell végezni.
(2) Az időszakos alkalmassági vizsgálatot a kockázatértékelés eredményének megfelelő időközönként, de legalább kétévenként, lehetőleg a fizikai állapotfelméréssel egyidejűleg kell elvégezni.
(3) Az egészségkárosító kockázatoknak kitett beosztásokban foglalkoztatottak időszakos egészségi és pszichikai alkalmassági vizsgálatát évente kell elvégezni.
(4) A hivatásos állomány időszakos alkalmassági vizsgálatát úgy kell megszervezni és végrehajtani, hogy a szolgálati feladatok ellátásában fennakadást ne okozzon.
(5) A időszakos alkalmassági vizsgálatot végző orvos a vizsgálat eredménye alapján a következő egészségi és pszichikai alkalmassági vizsgálatra a (2)–(3) bekezdésben előírtnál rövidebb időt is megállapíthat.
20. § A hivatásos állomány tagjának az időszakos alkalmassági vizsgálaton be kell mutatnia
a) az alkalmassági vizsgálatra rendelő lapot,
b) a társadalombiztosítási azonosító jelet tartalmazó igazolványát,
c) az előző alkalmassági vizsgálat óta keletkezett kórházi és gyógyintézeti zárójelentéseket, szakorvosi leleteket, esetleges Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (a továbbiakban: ORSZI) szakvéleményt,
d) két éven belüli tüdőszűrésének eredményét,
e) nők esetében három évnél nem régebbi nőgyógyászati citológiai vizsgálat eredményét.
21. § Az időszakos alkalmassági vizsgálat során a hivatásos állomány tagját aktuális egészségi, pszichikai és fizikai állapotától függően kell minősíteni.
Soron kívüli alkalmassági vizsgálat
22. § (1) A hivatásos állomány tagjának soron kívüli alkalmassági vizsgálaton kell részt vennie
a)35 60 naptári napot meghaladó keresőképtelenség esetén,
b) ha munkavégzése (egészségügyi ok kivételével) 6 hónapot meghaladóan szünetel, vagy
c) a 15. § (4) bekezdésében meghatározott esetben,
d)36 az 1. számú melléklet 1. függelékében meghatározott alkalmassági kategóriák közötti átsorolást megelőzően.
(2)37 Ha az állományilletékes parancsnok, a szolgálati elöljáró vagy az alapellátást végző orvos indokoltnak tartja – függetlenül a keresőképtelen napok számától –, kezdeményezheti a hivatásos állomány tagja soron kívüli alkalmassági vizsgálatát abban az esetben is, ha az adott évben egynél több és eltérő időben megállapított betegség miatt történt a keresőképtelen állományba vétele.
(3) A Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) a hivatásos állományra vonatkozóan elrendelheti egyes szolgálati beosztásokat, munkaköröket betöltők soron kívüli alkalmassági vizsgálatát, vagy egyes alkalmassági vizsgálatoknak a hivatásos állomány egészére vagy meghatározott részére történő elvégzését is.
(4) A soron kívüli alkalmassági vizsgálatot az alkalmassági vizsgálatra rendelő lappal kell kezdeményezni.
23. § (1) A soron kívüli alkalmassági vizsgálat esetén az egészségi, pszichikai és fizikai vizsgálatok közül az indokolt vizsgálatokat kell elvégezni.
(2)38 A soron kívüli alkalmassági vizsgálatra a hivatásos állomány tagját az egészségügyi szolgálat az iratok beérkezését követő 30 naptári napon belül írásban, a vizsgálat helyének és idejének megjelölésével, a vizsgálat időpontját megelőzően legalább nyolc naptári nappal a szolgálati elöljáró útján rendeli be.
Személyi higiénés alkalmassági vizsgálat
24. § (1) Személyi higiénés alkalmassági vizsgálatot kell végezni rendszeresen a hivatásos állomány azon tagjánál,
a) aki szolgálati feladatai ellátása során fokozott egészségi ártalomnak, illetve veszélynek van kitéve,
b) akinek esetleges fertőző megbetegedése környezetét veszélyeztetheti.
(2) A vizsgálatok elvégzése az alapellátást végző orvos feladata, aki a vizsgálatok tervszerű végrehajtása érdekében a személyi higiénés alkalmassági vizsgálatra kötelezettekről nyilvántartást vezet.
Az időszakos, a soron kívüli és a személyi higiénés alkalmassági vizsgálat közös szabályai
25. § (1)39 Ha az alkalmassági vizsgálat eredménye alapján feltételezhető, hogy a hivatásos állomány tagjának egészségi állapota eredeti szolgálati beosztásának, munkakörének ellátását nem teszi lehetővé, akkor az alapellátást végző orvos a FÜV Bizottság általi eljárást (a továbbiakban: FÜV eljárást) köteles kezdeményezni.
(2) Az ideiglenesen alkalmatlanná nyilvánított személyt az alkalmasság végleges elbírálása érdekében, az egészségügyi szolgálat orvosa által megjelölt időpontban, újabb vizsgálatra kell küldeni.
(3) A 4. § b)–g) pontokban felsorolt esetekben lefolytatott alkalmassági vizsgálatok során megállapított alkalmatlan minősítéssel szemben az érintett az elsőfokú FÜV, ezt követően másodfokú FÜV eljárást kezdeményezhet.
(4)40 A 4. § b)–h) pontokban felsorolt esetekben lefolytatott alkalmassági vizsgálatok során megállapított „A tervezett szolgálati beosztásra, munkakörre alkalmatlan” vagy „Jelenlegi beosztásában ideiglenesen alkalmatlan ...-ig”, vagy „Jelenlegi beosztásában/munkakörében alkalmatlan” minősítéssel szemben az érintett elsőfokú FÜV eljárást, ezt követően másodfokú FÜV eljárást kezdeményezhet.
(5)41 Az előírt alkalmassági vizsgálaton való részvétel elmulasztása a szolgálati viszonnyal kapcsolatos kötelességszegésnek minősül.
Külföldi szolgálatra vezényeltek alkalmassági vizsgálata
26. § (1) A külföldi szolgálatra vezénylés megkezdése előtt és az onnan történő végleges hazatérést követően, egészségügyi, pszichikai és fizikai alkalmassági vizsgálatot kell lefolytatni a hivatásos állomány tagjánál. A vizsgálatokat – indokolt esetben más egészségügyi szakintézetek közreműködését is igénybe véve – az egészségügyi szolgálat végzi.
(2) Külföldi szolgálatra vezényeltek egészségi alkalmassági vizsgálatát és az egészségügyi felkészítést az egészségügyi szolgálatnál a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (a továbbiakban: országos parancsnokság) személyügyi szerve írásban kezdeményezi.
(3) Az egészségügyi szolgálatnak az egészségügyi felkészítés keretében időben tájékoztatnia kell a kiutazót, hogy
a) a kötelezően előírt, valamint – beleegyezése esetén – az ajánlott védőoltásban részesüljön,
b) a külszolgálat időtartamára az aktuálisan fenyegető megbetegedések elkerülésére megfelelő gyógyszerrel rendelkezzen.
(4) A hivatásos állomány tagja az orvosi vizsgálatra köteles magával vinni a korábbi vizsgálatok alapján kiállított és rendelkezésére álló orvosi leleteit, kórházi zárójelentéseit, ha van, oltási könyvét.
(5) A vizsgálatokat a külszolgálat helye szerint meghatározott egészségi, alkalmassági és járványügyi követelményekre figyelemmel kell elvégezni.
27. § Ha az egészségügyi szolgálat a hivatásos állomány tagját egészségügyi, pszichikai vagy fizikai szempontból alkalmatlannak tartja külföldi munkavégzésre, ennek okáról az érintettet tájékoztatja.
28. § (1) A külföldi szolgálatból történő végleges hazatérést követő alkalmassági vizsgálatra a hivatásos állomány tagjának az első szolgálatteljesítési napján kell jelentkeznie az egészségügyi szolgálatnál.
(2) A külföldi szolgálatból történő végleges hazatérést követő alkalmassági vizsgálat lezárásáig a hivatásos állomány tagja részére egészségügyi szabadságot kell elrendelni.
Szolgálati lőfegyver ideiglenes bevonása
29. § Az alapellátást végző orvosnak a szakorvosi leletek és vizsgálati eredmények alapján – a kórállapot megjelölése nélkül – írásban haladéktalanul kezdeményeznie kell az érintett szolgálati elöljárójánál a szolgálati lőfegyver ideiglenes bevonását, a cselekvőképességet, illetve a lőfegyver biztonságos használatát befolyásoló kóros állapot, betegség fennállása esetén.
A szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset, betegség véleményezése42
30. §43 (1) A foglalkozási betegségnek, illetve fokozott expozíciós esetnek minősülő megbetegedéseket a foglalkozási betegségek és fokozott expozíciós esetek bejelentéséről és kivizsgálásáról szóló jogszabály tartalmazza. Foglalkozási betegségnek kell tekinteni azt a betegséget is, amely a szolgálati kötelmekkel összefüggő balesettel (sérüléssel) minden kétséget kizáróan ok-okozati összefüggésben van.
(2) Amennyiben a baleset, betegség bekövetkezésének körülményeiből annak szolgálati kötelmekkel való összefüggésére lehet következtetni, a közvetlen szolgálati elöljáró köteles a bejelentett, vagy tudomására jutott balesetről 48 órán belül a Hszt. 180. § (2) bekezdése szerinti jegyzőkönyv felvételére intézkedni.
(3) Ha a balesetet szenvedett személyt nem az alapellátást végző orvos részesítette elsősegélyben, a közvetlen szolgálati elöljárónak intézkednie kell arra, hogy az eljáró egészségügyi szerv az ambuláns vagy betegvizsgálati lapot, valamint a balesetre vonatkozó egyéb leleteket, az illetékes alapellátást végző orvos részére küldje meg.
(4) A baleset, betegség szolgálati kötelmekkel való összefüggését az alapellátást végző orvos véleményezi. Az alapellátást végző orvos a véleményében rögzíti a sérülés, betegség jellegét, a gyógyulás várható tartamát (tényleges klinikai gyógytartam) és állást foglal arról, hogy a sérült, illetve beteg sérülése, illetve betegsége a balesettel, illetve a szolgálat ellátásával ok-okozati összefüggésben keletkezett-e.
(5) Az orvosi véleményt a baleset, betegség minősítéséhez szükséges intézkedések megtétele érdekében a felvett jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A jegyzőkönyv egy példányát az érintettnek – elhalálozás esetén a közeli hozzátartozójának – kell átadni, további egy példányát az egészségügyi dokumentációba kell elhelyezni.
31. § (1)44 A baleset, betegség szolgálati kötelmekkel való összefüggéséről – az orvosi vélemény figyelembevételével – az országos parancsnokság a jegyzőkönyv kézhezvételétől számított 15 naptári napon belül minősítő határozatot hoz. Határozatát további 5 naptári napon belül közli a sérülttel és megküldi az alapellátást végző orvosnak. A határozat elleni fellebbezésre a Hszt. 180. § (5) bekezdésében foglaltak az irányadók.
(2) A határozat rendelkező részének a sérült személyére, szolgálati helyére és a baleset helyére, idejére vonatkozó adatokon, valamint a baleset minősítésén kívül a jogorvoslati felhívást is tartalmaznia kell. Az indoklásban meg kell határozni a bekövetkezett sérülést, a baleset bekövetkezése és a hivatásos szolgálat ellátása közötti összefüggést alátámasztó vagy kizáró körülményeket, a sértett közrehatását, továbbá a határozat alapjául szolgáló jogszabályokat.
(3) Ha a baleset szolgálati kötelmekkel történő összefüggéséről a rendelkezésre álló adatok alapján kétséget kizáróan dönteni nem lehet, a minősítő eljárást a körülmények tisztázására indított vizsgálat befejezéséig fel kell függeszteni. Erről az érintettet írásban értesíteni kell. Az (1) bekezdés szerinti határidő ez esetben a felfüggesztés időtartamával meghosszabbodik.
(4)45 A baleset, foglalkozási megbetegedés vagy fokozott expozíciós esetek szolgálati kötelmekkel összefüggő jellegűvé minősítésére irányuló eljárásban vizsgálni kell a baleset bekövetkeztében közreható körülményeket, meg kell állapítani, hogy azért kit és milyen mértékben terhel felelősség. Amennyiben ilyen összefüggés kimutatható, intézkedni kell a fegyelmi, illetve büntetőeljárás megindítására, továbbá a hasonló balesetek elkerülését célzó intézkedések megtételére. A vizsgálatba be kell vonni az érintett szerv munkavédelmi feladatait ellátó szakembert is.
(5)46 A foglalkozási betegség és fokozott expozíciós esetek szolgálattal összefüggő jellegének megállapításához, minősítéséhez az alapellátást végző orvosnak lehetősége van az Országos Munkahigiénés és Foglalkozásegészségügyi Intézet szakvéleményét is kikérni. A minősítő a döntését e vélemény figyelembevételével hozza.
32. § (1) A szolgálati kötelmekkel összefüggőnek minősített baleset esetén, ha maradandó károsodás állapítható meg, az egészségügyi szolgálat orvosa köteles a balesetet szenvedettet az ORSZI elé rendelni a foglalkozási eredetű egészségkárosodás mértékének megállapítása végett.
(2) Ha a balesetből eredő egészségkárosodás mértéke a 13%-ot eléri, de a bekövetkezett egészségkárosodás az érintettet eredeti szolgálati beosztása, munkaköre ellátásában nem akadályozza, az állományilletékes parancsnok köteles intézkedni a baleseti járadék folyósítása iránt.
(3) Ha az egészségkárosodás olyan mértékű, hogy az érintett eredeti szolgálati beosztásának, munkakörének ellátását lehetetlenné teszi, a baleseti járadék folyósítása mellett az állományilletékes parancsnoknak a FÜV eljárást is kezdeményeznie kell.
(4)47 A szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset miatti 240 naptári napon túli betegállomány esetén, ha a gyógyulás érdekében erre szükség van, a társadalombiztosítási jogszabályoknak megfelelően kell eljárni. A betegállomány meghosszabbítását a területileg illetékes ORSZI Bizottságok véleményezik.
Az alkalmasság felülvizsgálatának kezdeményezése
33. § (1)48 Ha a hivatásos állomány tagjának egészségi állapota olyan mértékben változott, hogy a számára előírt egészségi, pszichikai és fizikai alkalmassági követelményeknek nem felel meg, vagy egészségügyi szabadságának időtartama a 180 naptári napot meghaladta, alkalmasságának a felülvizsgálatát kell kezdeményezni.
(2) Az alkalmasság felülvizsgálatának kezdeményezésére jogosult:
a) a hivatásos állomány tagja,
b) az alapellátást végző orvos,
c)49 az állományilletékes parancsnok vagy a szolgálati elöljáró.
(3) A felülvizsgálat kezdeményezéséről a hivatásos állomány tagja haladéktalanul köteles jelentést tenni, az alapellátást végző orvos pedig tájékoztatást adni az állományilletékes parancsnoknak.
(4) A felülvizsgálat iránti kérelmet az Elsőfokú FÜV Bizottság elnökének kell megküldeni, aki intézkedik a FÜV eljárás lefolytatása iránt.
Az alkalmasság felülvizsgálatának okmányai
34. § (1) Az alkalmasság elbírálásához a következő okmányok szükségesek:
a) egészségügyi könyv,
b) kórtörténeti lap,
c) alapellátást végző orvos véleménye,
d)50 állományilletékes parancsnok vagy a szolgálati elöljáró véleménye,
e) felülvizsgálati táblázat (a továbbiakban: FÜV táblázat) három példányban,
f)51 orvosszakértői vélemény az egészségkárosodás mértékéről,
g) a felülvizsgálatra rendelt személy egészségi állapotára vonatkozó orvosi leletek,
h) valamennyi rendelkezésre álló, de különösen az egy éven belüli kórházi és gyógyintézeti zárójelentések, szakorvosi leletek,
i) sérülés (baleset) esetén a baleseti jegyzőkönyv, az ezzel kapcsolatos minősítő határozat,
j) kitöltött egészségügyi önéletrajz.
(2) Az (1) bekezdés f) pontja szerinti vélemény beszerzésétől a felülvizsgálatot előkészítő orvos eltekinthet, ha az érintett egészségi állapota e nélkül is egyértelműen megítélhető.
A parancsnoki és orvosi vélemény
35. § (1) A felülvizsgálathoz ismerni kell a hivatásos állomány tagja élet- és munkakörülményeit, a beosztásával együtt járó fizikai és pszichikai terheléseket, továbbá a hivatásos állomány tagja korábbi teljesítőképességéhez viszonyított és a közvetlen környezet által tapasztalható változásokat.
(2)52 Az (1) bekezdésben foglaltak megítéléséhez be kell szerezni az állományilletékes parancsnok vagy a szolgálati elöljáró és az alapellátást végző orvos véleményét is.
(3)53 Az állományilletékes parancsnok vagy a szolgálati elöljáró véleményének tartalmazni kell, hogy a hivatásos állomány tagjának:
a) egészségi állapota milyen mértékben befolyásolja a szolgálati feladatok ellátását,
b) szolgálati beosztásában, munkakörében végzett munka milyen fizikai és szellemi megterheléssel jár,
c) szolgálatteljesítési képessége és magatartása milyen mértékben változott,
d) az előző két évben milyen gyakorisággal és időtartamban volt egészségügyi szabadságon,
e) hány év, a nyugdíjjogosultság szempontjából beszámítható szolgálati idővel rendelkezik,
f) milyen más szolgálati beosztásba, munkakörbe helyezésére van lehetőség,
g) az egészségügyi szabadságra való jogosultsága megszűnésének időpontját.
(4) Ha a FÜV eljárást az alapellátást végző orvos kezdeményezi, a beteg állapotáról, szolgálati körülményeiről és az orvosi szempontból értékelhető rendellenességről orvosi véleményt készít, melynek két példányát megküldi az Elsőfokú FÜV Bizottság elnökének.
(5) Ha a baleset (betegség) szolgálati kötelmekkel összefüggő vagy szolgálati eredetű, az alapellátást végző orvosi véleményben közölni kell a baleset (betegség) bekövetkezésének helyét, idejét és körülményeit, továbbá a szolgálati kötelmekkel való összefüggésre vonatkozó megállapításokat.
A felülvizsgálathoz szükséges orvosi vizsgálatok
36. § (1) A hivatásos állomány alkalmassági felülvizsgálatra rendelt tagja a FÜV Bizottság előtt személyesen köteles megjelenni. A személyes megjelenéstől el kell tekintetni, ha
a) a felülvizsgálat idején betegsége, sérülése miatt járó- vagy cselekvőképtelen, illetőleg utaztatása esetén egészségi állapotában romlás következne be,
b) büntetőeljárás keretében elrendelt személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedés hatálya alatt áll.
(2) A FÜV Bizottság a hivatásos állomány tagja alkalmasságát a rendelkezésre álló felülvizsgálati okmányok alapján bírálja el, ha a személyes megjelenésétől az (1) bekezdés alapján el kell tekinteni. A FÜV Bizottság elnöke a FÜV Bizottság döntéséről és a jogorvoslat lehetőségéről a hivatásos állomány tagját írásban értesíti.
(3) A kivizsgálást a rendelkezésre álló legkorszerűbb diagnosztikai eljárásokkal kell végezni, amelyek a betegség, illetőleg a kóros állapot tényleges fennállását és természetét az orvostudomány mindenkori követelményei szerint igazolják, vagy kizárják. A kivizsgálás eredményét a hivatásos állomány tagja kórlapjában teljes részletességgel, a FÜV táblázatban olyan mértékben kell feljegyezni, hogy a döntés alapját képező kórállapot vagy betegség szakmai szempontból értékelhető legyen.
(4) A FÜV eljárás előkészítéséért felelős orvos biztosítja, hogy a beteg kivizsgálása során az előírt és az általa szükségesnek tartott vizsgálatok, szakkonzíliumok megtörténjenek és azok eredményét a kórtörténeti iratokban hitelesen rögzítsék. Ezek elvégzéséről köteles meggyőződni és az észlelt hiányosságok pótlására intézkedni.
(5) Az alkalmasság elbírálása szempontjából alapvető kórelváltozásokról az eljárást előkészítő orvosnak személyes vizsgálattal is meg kell győződnie. A vizsgálat alapján kell javaslatot tennie az Elsőfokú FÜV Bizottságnak a hivatásos állomány tagjának minősítésére.
(6) A FÜV Bizottság elnöke szükség esetén újabb kivizsgálást, illetőleg vizsgálatok elvégzését kérheti.
Az Elsőfokú FÜV Bizottság összetétele, hatás- és jogköre
37. § (1) A három tagból álló Elsőfokú FÜV Bizottságot az egészségügyi szolgálat alapellátó rendszerében kell működtetni.
(2) Az Elsőfokú FÜV Bizottság elnökét és tagjait az egészségügyi szolgálat vezetője bízza meg, a bizottságban egy fő foglalkozás-egészségügyi szakorvos részvétele kötelező.
(3) Az Elsőfokú FÜV Bizottság rendeltetés szerinti működésének megszervezése és működtetése a bizottság elnökének a feladata. Feladatkörében köteles gondoskodni a bizottsághoz utaltak kivizsgáltatásáról, a FÜV eljárás okmányainak előírások szerinti elkészíttetéséről, az előírt adatszolgáltatás határidőre történő teljesítéséről.
38. § (1)54 A hivatásos állomány tagja alkalmasságáról, valamint szolgálatképességéről az Elsőfokú FÜV Bizottság a következő döntéseket hozhatja:
a) valamennyi összesített alkalmassági minősítés,
b) szolgálatteljesítési idő csökkentése napi 4 vagy 6 óra időtartamra, legfeljebb 365 naptári napig,
c) egészségügyi felmentés engedélyezése, a 48. § (2) bekezdés szerint,
d) 180 naptári napot meghaladóan egészségügyi szabadság engedélyezése, legfeljebb 300 naptári napig.
(2) A bizottság első fokú határozata ellen benyújtott fellebbezést és az ügy iratait az Elsőfokú FÜV Bizottság elnöke haladéktalanul megküldi a Másodfokú FÜV Bizottság elnökéhez.
(3)55 Az I. fokú FÜV bizottság határozata végrehajtható,
a) a határidő elteltét követő naptári napon, ha a fellebbezés benyújtására rendelkezésre álló határidő alatt a jogosult fellebbezést nem terjesztett elő,
b) azonnal, ha jogosult a fellebbezési jogáról lemondott vagy a fellebbezést visszavonták.
A Másodfokú FÜV Bizottság összetétele, hatás- és jogköre
39. § (1) A három tagból álló Másodfokú FÜV Bizottságot az egészségügyi szolgálat szakellátó rendszerében kell működtetni.
(2) A Másodfokú FÜV Bizottság elnökét és tagjait az országos parancsnok bízza meg.
(3) Pszichológiai alkalmasság elbírálása esetén a Másodfokú FÜV Bizottságban az elnök által felkért pszichológus vagy pszichiáter szakorvos, fizikai alkalmasság elbírálása esetén sportorvostan szakvizsgával rendelkező szakorvos részvétele kötelező.
(4) Ha az alkalmasság elbírálása szempontjából a bizottság elnöke indokoltnak tartja, szakkonziliátust kell a bizottságba bevonni.
(5) A bizottság rendeltetés szerinti működésének megszervezése, irányítása a Másodfokú FÜV Bizottság elnökének a feladata.
40. § (1)56 A Másodfokú FÜV Bizottság bírálja el az Elsőfokú FÜV Bizottság határozata ellen benyújtott fellebbezéseket. A bizottság másodfokon hozott döntése a közléssel jogerős és végrehajtható.
(2) A Másodfokú FÜV Bizottság döntésében valamennyi alkalmassági fokozatot, bármely korlátozást és felmentést alkalmazhat, az elsőfokú minősítést megváltoztathatja, illetőleg újabb kivizsgálást vagy annak kiegészítését rendelheti el.
(3)57 A Másodfokú FÜV Bizottság jogosult – a korábban engedélyezett időtartamok beszámításával – engedélyezni a csökkentett szolgálati időt napi 4 vagy 6 órára, legfeljebb 365 naptári nap időtartamig.
(4)58 A Másodfokú FÜV Bizottság jogosult – a korábban engedélyezett időtartamok beszámításával – engedélyezni az egészségügyi szabadságot legfeljebb 365 naptári nap időtartamig.
A jogorvoslat rendje
41. § (1)59 Az Elsőfokú FÜV Bizottság döntése ellen a vizsgált személy a határozat kézhezvételétől számított 15 naptári napon belül, az Elsőfokú FÜV Bizottsághoz írásban benyújtott fellebbezéssel élhet.
(2)60 A FÜV Bizottság alkalmassági minősítő döntését, valamint a fellebbezés lehetőségét a hivatásos állomány tagjával a FÜV Bizottsági ülésen közölni kell. A minősítést, a fellebbezés lehetőségét és az egyes szolgálati feladatok alóli felmentést a hivatásos állomány tagjának egészségügyi könyvébe fel kell tüntetni. A döntést, annak kihirdetését követő 8 naptári napon belül határozatba kell foglalni. A felülvizsgált személy az I. fokú FÜV bizottság határozatának kézhezvételét követően a fellebbezési jogáról saját kezűleg írt és aláírt nyilatkozatával lemondhat.
(3)61 A FÜV táblázat egy eredeti példányát mellékleteivel együtt, valamint a FÜV határozat egy eredeti példányát a jogerős döntést hozó FÜV Bizottság irattárában kell elhelyezni, továbbá egy-egy példányt az érintett számára kézbesíteni kell. A hivatásos állomány tagja állományilletékes parancsnokának, és az országos parancsnokság személyügyi szervének a FÜV határozatot meg kell küldeni, amely kórismét és indokolást nem tartalmazhat.
(4) A FÜV táblázatot „Orvosi titoktartásra kötelezett” jelzéssel kell ellátni, arról másolatot az érintett kérelmére vagy törvényben meghatározott személyek és szervek részére lehet kiadni.
A FÜV Bizottság eljárása
42. § (1)62 A FÜV Bizottságok üléseiket szükség szerinti gyakorisággal tartják. A FÜV Bizottsági ülésre a hivatásos állomány tagját az egészségügyi szolgálat írásban, a bizottsági ülés helyének és idejének megjelölésével, az ülés időpontját megelőzően, legalább nyolc naptári nappal a szolgálati elöljáró útján rendeli be.
(2) A hivatásos állomány tagját a bizottság szakmai szempontból illetékes tagja megvizsgálja, a vizsgálat eredményét összeveti a FÜV táblázatban szereplő vizsgálati eredményekkel, majd a bizottság részére tájékoztatást ad a kivizsgálás eredményéről, és javaslatot tesz a vizsgált személy egészségi alkalmassági fokára, egészségkárosodásának a szolgálati kötelmekkel való összefüggésére, valamint az egyéb kérdésekre (pl. egészségügyi szabadság meghosszabbítása).
(3) A bizottság szótöbbséggel határoz. A bizottság tagja, ha a határozattal nem ért egyet, különvéleményt nyújthat be írásban. Ezt az elnök a FÜV táblázat irattári példányához csatolja.
(4) A FÜV Bizottság határozata az alábbi adatokat tartalmazza:
a) az egészségi alkalmasság fokozatát, a szükséges korlátozások, felmentések felsorolását,
b) a betegség (sérülés) szolgálati kötelmekkel való összefüggésével kapcsolatos véleményt,
c) a gépjárművezetői egészségi alkalmasság felülvizsgálatának szükség szerinti kezdeményezését,
d) az egyenruha viselésének egészségi szempontból való ellenjavallatát.
(5)63 A FÜV táblát a bizottság tagjai aláírják és személyi orvosi bélyegzőjükkel hitelesítik. A FÜV határozatot kizárólag az elnök írja alá, és a FÜV Bizottság bélyegzőjével hitelesíti.
(6)64 Alkalmatlanság megállapítása esetén a Bizottságnak a minősítés jogerőre emelkedéséig, továbbá a személyügyi eljárás kezdetéig a hivatásos állomány tagjának egészségügyi szabadságot kell engedélyeznie.
Az egészségkárosodás mértékének megállapítása
43. § (1) A felülvizsgálat során be kell szerezni az ORSZI szakvéleményét a vizsgált személy egészségkárosodásának mértékéről, ha
a) egészségi állapota alapján „Hivatásos szolgálatra alkalmatlan” minősítés megállapítása indokolt,
b) a felülvizsgálatra szolgálati kötelmekkel összefüggő egészségkárosodás következtében kerül sor,
c) a hivatásos állomány tagja kéri.
(2) A szakvélemény beszerzését az Elsőfokú FÜV Bizottság elnöke kezdeményezi az ORSZI beutaló kiállításával.
(3)65 Az egészségkárosodás mértékének megállapítását az egészségügyi szabadságra való jogosultság lejárta előtt legkésőbb 90 naptári nappal kell kezdeményezni.
44. § (1) Az első fokú orvos szakértői bizottság által megállapított egészségkárosodás mértéke ellen a hivatásos állomány tagja az Elsőfokú FÜV Bizottság elnöke útján, az első fokú döntésben meghatározott fellebbezési időn belül, az ott megjelölt másodfokú orvos szakértői bizottsághoz fellebbezhet.
(2) Az (1) bekezdés szerinti fellebbezés esetén a másodfokú jogerős döntés beérkezéséig a FÜV eljárást szüneteltetni kell, ha az alkalmasság e nélkül nem bírálható el. A hivatásos állomány tagja részére – ha azt egészségi állapota indokolja – erre az időszakra egészségügyi szabadságot kell engedélyezni.
Egészségügyi szabadság engedélyezése66
45. § (1)67 Ha a hivatásos állomány tagja, betegség vagy baleset következtében szolgálati beosztásának, munkakörének ellátására ideiglenesen alkalmatlanná válik, intézkedni kell az egészségügyi szabadság engedélyezése iránt.
(2) Ha a külön jogszabály alapján keresőképtelenség megállapítására feljogosított egészségügyi szolgáltató orvosa, a háziorvos vagy az alapellátást végző orvos a hivatásos állomány tagjának keresőképtelenségét megállapította, a hivatásos állomány tagja köteles erről a szolgálati elöljáróját – a várható gyógyulási időtartam meghatározásával – haladéktalanul értesíteni.
(3)68 Ha a keresőképtelenség, illetve egészségügyi szabadság időtartama a 30 naptári napot meghaladja havonta, rövidebb időtartam esetén szolgálattételre jelentkezéskor a hivatásos állomány tagja az igazolást a szolgálati elöljárójának köteles leadni.
(4)69 A hivatásos állomány tagja a 22. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott soron kívüli alkalmassági vizsgálatra, a keresőképtelenség időtartama alatt a 23. § (2) bekezdés alapján először az alapellátást végző orvos által meghatározott időpontban, majd a keresőképessé nyilvánításának napján, de legkésőbb az azt követő első munkanapon, a szolgálatba állását megelőzően, köteles az alapellátást végző orvosnál a keresőképtelenséget megállapító leletekkel megjelenni.
(5) A hivatásos állomány kórházból, gyógyintézetből elbocsátott tagja két munkanapon belül köteles az alapellátást végző orvost az elbocsátásáról tájékoztatni, és a kórházi zárójelentés egy példányát vagy annak másolatát részére eljuttatni.
46. §70 (1) A hivatásos állomány tagja részére az alapellátást végző orvos legfeljebb 180 naptári napig egészségügyi szabadságot engedélyezhet.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott egészségügyi szabadság lejártát követően a beteget kezelő alapellátást végző orvos javaslatára a már engedélyezett egészségügyi szabadság beszámításával 180 naptári napon túl az Elsőfokú FÜV Bizottság jogosult egészségügyi szabadság engedélyezésére, 300 naptári nap időtartamig.
(3) A fekvőbeteggyógyintézetben töltött idő a (2) bekezdés szerinti időtartamok számításakor már engedélyezett egészségügyi szabadságnak számít.
(4) Az engedélyezett egészségügyi szabadság megkezdésére az állományilletékes parancsnok haladéktalanul intézkedik.
47. § (1) Az egészségügyi szabadság meghosszabbítását a bizottság elnöke a hivatásos állomány tagjának egészségügyi könyvébe bejegyzi, és azt aláírásával, valamint személyi orvosi bélyegzőjével látja el.
(2) Az engedélyezett egészségügyi szabadságot az egészségügyi szolgálat nyilvántartja.
Egészségügyi felmentés egyes szolgálati kötelezettségek alól71
48. §72 (1) Tartós vagy végleges egészségkárosodás esetén, ha az nem okoz alkalmatlanságot, a hivatásos állomány tagja részére a következő szolgálati kötelezettségek teljesítése alól adható felmentés (egészségügyi felmentés):
a) testnevelés,
b) tartós állás,
c) alaki foglalkozás,
d) nehéz fizikai munka,
e) őrszolgálat,
f) egyenruhaviselés,
g) 24 órás szolgálat,
h) lövészet,
i) váltószolgálat,
j) fizikai felmérés,
k) fegyverviselés.
(2) Az egészségügyi felmentés engedélyezésére az alapellátást végző orvos, vagy a FÜV Bizottság – a már engedélyezett egészségügyi felmentés beszámításával – legfeljebb 365 naptári nap időtartamban jogosult.
(3) Az egészségügyi felmentés időtartamát az összesített minősítést tartalmazó alkalmassági véleményen fel kell tüntetni.
(4) Az egészségügyi felmentés a hivatásos állomány tagjának alap-, illetve szakkiképzését egy hónapon túl nem akadályozhatja. Ha a felmentés okát képező egészségkárosodás olyan mértékű, hogy az a hivatásos állomány tagjának alap-, illetve szakkiképzését egy hónapon túl sem teszi lehetővé, egészségi alkalmasságának felülvizsgálata iránt kell intézkedni.
(5) A felmentések végrehajtásáért az állományilletékes parancsnok, a parancs előkészítéséért az alapellátást végző orvos felelős. Az állományilletékes parancsnok parancsában az időtartam megjelölésével határozza meg a hivatásos állomány tagja egyes szolgálati kötelezettségek alóli felmentését, illetve a csökkentett szolgálati időt.
(6) A múló, heveny betegségek esetén, illetve a gyógyulás bekövetkezésekor, ha a felmentés további alkalmazása már nem indokolt, az alapellátást végző orvos az egészségügyi felmentést megszünteti vagy a felmentést engedélyező Elsőfokú FÜV Bizottságnál annak megszüntetését kezdeményezi.
49. § (1)73 Hosszabb ideig tartó gyógykezelést követően, az orvosi rehabilitáció keretében a fokozatos munkába állás érdekében átmenetileg csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás engedélyezhető a hivatásos állomány tagjának. Ennek időtartama az alapellátást végző orvos, vagy a FÜV Bizottság javaslatára napi 4 vagy 6 óra időtartamra, összesen legfeljebb 365 naptári napig terjedhet.
(2) A hivatásos állomány tagját – ha egészségi állapota indokolja, az erre meghatározott eljárási rendben – a Vám- és Pénzügyőrség hévízi Gyógyházába 14 napos támogatott gyógykezelésre lehet utalni. Az orvosi rehabilitáció keretében más szanatóriumba utalásra és ellátásra az egészségbiztosítás vonatkozó szabályai szerint jogosult.
Egészségügyi dokumentáció
50. § (1) Az alkalmassági vizsgálatról és a FÜV eljárásról készült dokumentáció tartalmazza
a) a hivatásos állomány tagja személyazonosító adatait,
b) a hivatásos állomány tagja által ellátott vagy tervezett szolgálati beosztást, munkakört,
c) a hivatásos állomány tagjának személyes, továbbá családi és foglalkozási anamnézisét,
d) az alkalmassági vizsgálat, FÜV eljárás időpontját, az elvégzett vizsgálatokat és azok eredményét,
e) az orvos szakértői vélemény eredeti példányát,
f) az alkalmasságra vonatkozó véleményt, esetleges korlátozásokat,
g) az időszakos alkalmassági vizsgálat esedékességének időpontját,
h) a vizsgálatot végző orvos aláírását.
(2)74 Az alkalmasság megállapításáról szóló összesítő minősítésnek a hivatásos állomány tagja személyazonosító adatain és a vizsgálatot végző orvos aláírásán, valamint orvosi bélyegzőlenyomatán túl tartalmaznia kell azokat az alkalmassági kategóriákat, amelyek tekintetében az alkalmasság megállapításra került. Ha az alkalmasság egészségügyi felmentéssel került megállapításra, az összesítő minősítésnek a fentieken túl tartalmaznia kell az egészségügyi felmentés módját, terjedelmét.
(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a FÜV eljárás során hozott határozat indokolási részének tartalmaznia kell a felülvizsgálatot kezdeményező személy megnevezését, az orvosszakértői vélemény számát, az egészségkárosodás mértékét és a következő vizsgálat idejét.
(4) Az alkalmasság megállapításáról szóló összesítő minősítés és a FÜV eljárás során hozott határozat nem tartalmazhatja az anamnézist, a vizsgálatok eredményét, a kórismét, és az 1. számú mellékletben szereplő kódszámokat.
(5) Az alkalmassági vizsgálatok eredményeit, minősítését az egészségügyi törzslapra kell bejegyezni. Az alkalmasság összesített minősítését és a FÜV eljárás során hozott határozatot a hivatásos állomány tagja személyi anyaggyűjtőjében kell elhelyezni.
(6)75 A felvételre jelentkező előzetes, ismételt előzetes alkalmassági vizsgálatának alkalmatlan minősítése esetén, a minősítés okát az 1. számú mellékletben szereplő kódszámok megjelölésével kell rögzíteni az egészségügyi törzslapon, és fel kell tüntetni, hogy a minősítés végleges vagy ideiglenes-e, és a vizsgálat a későbbiekben milyen feltételekkel ismételhető meg.
51. § A vizsgálat során keletkezett valamennyi egészségügyi dokumentációt az egészségügyi szolgálat a vizsgálatot követő 30 évig őrzi meg.
52. § (1) Az egészségi és pszichikai vélemény mintáját a 3. számú melléklet tartalmazza.
(2) Az alkalmassági vizsgálatra rendelő lap mintáját a 4. számú melléklet tartalmazza.
(3) A felvétel előtti alkalmassági vizsgálathoz szükséges kérdőívet az 5. számú melléklet tartalmazza.
(4) A háziorvos által kitöltendő adatlap mintáját a 6. számú melléklet tartalmazza.
(5) A FÜV eljárásra rendelő lap mintáját a 7. számú melléklet tartalmazza.
(6) A FÜV eljárás keretében hozott határozatok mintáját a 8–9. számú mellékletek tartalmazzák.
(7) Az ORSZI beutaló mintáját a 10. számú melléklet tartalmazza.
(8) A FÜV táblázat mintáját a 11. számú melléklet tartalmazza.
Záró rendelkezések
53. § (1) E rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel – a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
54. §76 E rendelet 22/2010. (V. 13.) PM rendelettel (a továbbiakban: R) megállapított rendelkezéseit az R. hatálybalépését77 követően indult eljárásokra kell alkalmazni.
1. számú melléklet a 20/2008. (VI. 19.) PM rendelethez78
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
001–002 |
Daganatok |
|
|
|
|
|
001 |
Rosszindulatú daganatok |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
002 |
Jóindulatú daganatok |
|
|
|
|
|
002/1 |
Soliter daganatok eltávolítása utáni állapot, funkciókárosodás nélkül, negatív histológiai lelettel |
A |
A |
A |
A |
A |
002/2 |
Soliter és multiplex daganatok, funkciókárosodás nélkül |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
002/3 |
Soliter és multiplex daganatok eltávolítása utáni állapot, funkciókieséssel, valamint ha gátolja a felszerelés viselését |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
003–006 |
Endokrin, táplálkozási és anyagcsere-betegségek. |
|
|
|
|
|
003 |
Endokrin betegségek |
|
|
|
|
|
003/1 |
Diabetes mellitus |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
003/2 |
A pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása, nyomási tünetek nélkül, euthyreosis |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
003/3 |
Pajzsmirigy-műtét utáni állapot, normafunkció esetén |
A |
A |
A |
A |
A |
003/4 |
Egyéb meg nem nevezett endokrin betegségek |
A |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
004 |
Anyagcsere-betegségek; az immunrendszer zavarai; táplálkozási hiányállapotok |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
005 |
Elhízás, túltápláltság (amely nem endokrin eredetű) |
|
|
|
|
|
005/1 |
Túlsúlyos |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
005/2 |
Elhízott |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
006/1 |
A vérképző szervek, illetve a vér betegségei. Hiány-anaemiák, toxikus és infect haemolitikus anaemiak, véralvadási hibák, purpura és egyéb vérzéses állapotok; valamint a fehérvérsejt betegségei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
006/2 |
D58–61.9; D64 |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
007–015 |
Mentális és viselkedészavarok |
|
|
|
|
|
007 |
Chronicus organicus psychosyndromák és dementia F00-F09 |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
008 |
Pszichoaktív szer használata által okozott mentális és viselkedészavarok (alkohol- és gyógyszerfüggőség) F10-F19 |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
009 |
Alkoholos psychosisok; akut organikus psychosyndromák |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
010 |
Schizophreniás psychosisok |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
011 |
Paranoid állapotok és egyéb nem organikus psychosisok |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
012 |
Affectiv psychosisok (hangulatzavarok) F30-F39 |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
013/1 |
Neurotikus, stresszhez társuló és somatoform rendellenességek F40-F48 |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
013/2 |
Anorexia, nem organikus táplálkpzási rendellenességek, gyermekkorhoz társuló viselkedészavarok, Dependenciát nem okozó anyagok abosusuai, Nem meghatározaott magatartási szimptómák |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
014 |
Személyiség- és viselkedési zavarok |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
015 |
Nem osztályozott sajátos symptomák és syndromák |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
---|---|---|---|---|---|---|
016–021 |
Az idegrendszer betegségei |
|
|
|
|
|
016 |
A központi idegrendszer gyulladásos betegségei |
|
|
|
|
|
016/1 |
Gyógyult, maradványtünetek nélkül |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
016/2 |
Gyógyult, maradványtünetekkel |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
017 |
Az extrapyramidális rendszer betegségei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
018 |
A központi idegrendszer degeneratív, demyelinisatiós betegségei és egyéb zavarai |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
019 |
Epizodikus és paroxysmalis rendellenességek |
|
|
|
|
|
019/1 |
Epilepsia |
E |
E |
E |
E |
E |
019/2 |
Migrain és más, rohamokban jelentkező fejfájásos syndromák G43-G46 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
019/3 |
Alvászavarok G47 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
020 |
Ideg, ideggyök és plexus rendellenességek |
|
|
|
|
|
020/1 |
Agyidegek betegségei |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
020/2 |
Ideggyök – és plexus – betegségek |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
020/3 |
A perifériás idegek betegségei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
021 |
A myoneurális junctio és az izomzat betegségei |
G73 |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
022–044 |
Érzékszervek betegségei |
H60-H95 |
|
|
|
|
022–037 |
A szem és függelékeinek betegségei |
|
|
|
|
|
022 |
Trachoma és a kötőhártya vírusos betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
023 |
A szem veleszületett anomáliái |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
024 |
A szem és a szemgödör sérülése |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
025 |
A szemhéjak gyulladásai, a szemhéjak egyéb betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
O |
I |
II |
III |
IV |
026 |
A könnyszervek betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
027 |
A szemgödör rendellenességei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
o |
I |
II |
III |
IV |
028 |
A szemgolyó betegségei |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
029 |
Az ideghártya, uvea, szivárványhártya és ínhártya idült vagy kiújuló gyulladásos megbetegedései és degeneratív elfajulásai; az ideghártyaleválása és defectusai H15, H19-H22, H30-H32, H34-H36, H33 |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
030 |
A szaruhártya és a kötőhártyagyulladásos megbetegedései és degeneratív elfajulása H16-H19, H10-H13 |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
031 |
Zöldhályog (glaukoma) minden formája |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
032 |
A szemlencse betegségei |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
033 |
A látóideg és látópálya betegségei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
034 |
Kancsalság és abinoculáris szemmozgások egyéb zavarai H49-H51, H55 |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
035 |
Alkalmazkodási hibák H52 |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
036 |
A színlátás zavarai H53.5 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
---|---|---|---|---|---|---|
037 |
A látóélesség-csökkenés H53-H54 |
|
|
|
|
|
037/1 |
Egyik szem 0,3 vagy több, a másik 0,5 vagy ennél több, kivéve amblyopia esetén |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
037/2 |
Egyik szemen 0,3, másik szemen 0,4 |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
037/3 |
Mindkét szemen kevesebb mint 0,3; valamint egyik szemen 0,3, a másikon kevesebb mint 0,3 |
E |
E |
E |
E |
EB |
037/4 |
Az egyik szem hiánya, vagy gyakorlatilag vaksága (amblyopia), fényérzéstől 0,02-ig, a másik szem látóélessége 0,5 felett |
E |
E |
E |
E |
E |
037/5 |
Az egyik szem hiánya, vagy gyakorlatilag vaksága (amblyopia) fényérzéstől 0,02-ig, a másik szem látóélessége 0,4 alatt |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
038–044 |
A fül betegségei H60-H95 |
|
|
|
|
|
038 |
A fül veleszületett rendellenességei Q16-Q17 |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
039 |
A külsőfül betegségei H60-H62 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
040 |
A középfül nem gennyes gyulladásai és az Eustach-kürt betegségei H65, H68-H69 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
O |
I |
II |
III |
IV |
041 |
Középfül, csecsnyúlvány és dobhártya idült gennyes gyulladásai és egyéb betegségei H66, H70-H74, H95 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
042 |
Otosclerosis H80 |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
043 |
Szédüléses állapotok és az egyensúlyszerv egyéb zavarai H81-H83 |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
O |
I |
II |
III |
IV |
044 |
Halláscsökkenés H90-H91 |
|
|
|
|
|
044/1 |
I. fokú egyoldali és kétoldali |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
044/2 |
II. fokú egyoldali és kétoldali |
E |
E |
E |
E |
E |
044/3 |
III. fokú egyoldali és kétoldali |
E |
E |
E |
E |
E |
044/4 |
IV. fokú egyoldali és kétoldali |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
O |
I |
II |
III |
IV |
045–054 |
A keringési rendszer betegségei |
|
|
|
|
|
045 |
A szív veleszületett rendellenességei |
|
|
|
|
|
045/1 |
Keringési zavar nélkül |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
045/2 |
Keringési zavarral |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
046 |
A szív gyulladásos betegségei utáni állapot |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
O |
I |
II |
III |
IV |
047/1 |
Reumás vitiumok |
E |
E |
E |
EB |
EB |
047/2 |
Nem reumás vitiumok |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
048 |
Magasvérnyomás betegség |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
049 |
Ischaemiás szívbetegség |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
050 |
A tüdő-keringés betegségei; cardiomyopathia; szívelégtelenség |
E |
E |
E |
E |
|
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
051 |
A szív ingerképzés és ingervezetés zavarai |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
052 |
Hyper-, hypokinetikus keringés; alacsony vérnyomás R00.0-R00.2, I95 |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
053 |
Szívműtét utáni állapot, valamint rosszul meghatározott szívbetegségek és szövődmények |
I97 |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
054 |
Perifériás érbetegségek |
G45-G46 |
|
|
|
|
054/1 |
A központi idegrendszer keringési zavarai |
I60-I69 |
E |
E |
E |
EB |
054/2 |
Érelmeszesedés, aneurysma, verőeres embólia és thrombosis |
I71-I72,I74 |
E |
E |
E |
E |
054/3 |
Egyéb perifériás érbetegségek |
I77-I79 |
E |
E |
E |
EB |
054/4 |
A visszerek, a nyirokerek és nyirokcsomók megbetegedései |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
055–061 |
A légzőrendszer betegségei |
|
|
|
|
|
055 |
Légzőrendszer veleszületett rendellenességei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
056 |
A felső légutak egyéb betegsége |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
057 |
Idült melléküreg-gyulladás; orrpolypus; egyéb rendellenességek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
058 |
A gége, légcső idült betegségei; a hangszalagok és a gége bénulása |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
059 |
Tüdő, mellhártya és mellkasi nyirokcsomó tbc; tbc-s eredetű izzadmányos mellhártyagyulladás utáni állapot |
B90 |
|
|
|
|
059/1 |
Bizonyítottan inaktív állapot minden funkciózavar nélkül |
A |
A |
A |
A |
A |
059/2 |
Egyéb minden esetben |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
060 |
Idült alsó légúti betegségek |
|
|
|
|
|
060/1 |
Idült hörghurut és hörgőtágulat |
J44 |
E |
EB |
EB |
EB |
060/2 |
Tüdőtágulat |
E |
E |
E |
E |
E |
060/3 |
Asthmabronchiale |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
061 |
A mellhártya és alégzőrendszer egyéb megbetegedései |
|
|
|
|
|
061/1 |
Mellhártyagyulladás utáni állapo |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
061/2 |
Spontán légmell utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
061/3 |
Mellkasi szervek csonkolás nélküli műtéte utáni állapot, légzésfunkciós zavar nélkül |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
061/4 |
Tüdőműtétek utáni állapot |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
062–077 |
Az emésztőrendszer betegségei |
|
|
|
|
|
062 |
Ajak- és szájpadhasadék |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
063 |
Az emésztőrendszer veleszületett rendellenességei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
064 |
Foghiány; fogszuvasodás |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
065 |
Gingivitis és periodontium betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
066 |
Fog-, a rcanomáliák |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
067 |
Az állcsontokon és a szájüregi szerveken végzett műtétek utáni állapot, ezen szervek sérülései és sérüléseit követő állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
068 |
A nyelőcső, gyomor és nyombél betegségei |
|
|
|
|
|
068/1 |
A nyelőcső betegségei és műtét utáni állapota |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
068/2 |
A gyomor- és nyombélfekély |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
068/3 |
Gyomorműtét utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
068/4 |
Idült gyomor- és nyombélhurut |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
069 |
Hasfali és hasüregi sérv |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
070 |
Nem fertőző eredetű idült vékony- és vastagbélgyulladás; belek egyéb betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
071 |
Bélelzáródás műtéte utáni állapot, funkciókárosodás nélkül |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
072 |
Egyéb hasüregi szervek műtéte utáni állapot, hashártyagyulladás utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
073 |
A végbél és végbélnyílás betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
074 |
Máj betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
075 |
Az epehólyag, epeutak betegségei; epehólyag-eltávolítás utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
076 |
A hasnyálmirigy betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
077 |
A lép betegségei; sérüléses és egyéb eredetű lépki-irtás utáni állapot |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
078–091 |
A bőr és bőr alatti szövet betegségei |
|
|
|
|
|
078 |
Veleszületett rendellenességek Q80-Q82, Q84-Q85 |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
079 |
A bőr és a bőr alatti szövet gümőkórja |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
080 |
A bőr és bőr alatti szövet fertőződései |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
081 |
Gombák okozta betegségek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
082 |
Hólyagos bőrbetegségek |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
083 |
Ekzema és contact dermatitis |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
084 |
Lichen |
L43 |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
085 |
Pikkelysömör és hasonló kóros elváltozások |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
086 |
Urticaria (csalánkiütés) |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
087 |
Erythemas állapotok |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
088 |
A haj, a hajtüszők, a verejtékmirigyek és a faggyúmirigyek betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
088/1 |
enyhe |
A |
A |
A |
A |
A |
088/2 |
kp. súlyos |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
088/3 |
súlyos |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
089 |
A bőrfestenyzettség rendellenességei; bőr túltengéses és sorvadásos állapotai |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
090 |
A kötőszövet diffúz autoimmun betegségei |
E |
E |
E |
E |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
091 |
A bőr és a bőr alatti szövetek egyéb betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
092–111 |
A mozgásszervek és a csontok betegségei |
|
|
|
|
|
092 |
A medence fejlődési rendellenességei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
093 |
A lábak veleszületett rendellenességei |
E |
E |
E |
E |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
094 |
A gerinc veleszületett rendellenességei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
095 |
A végtagok egyéb veleszületett torzulásai |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
096 |
A csontváz-, izomrendszer egyéb, veleszületett anomálái, rendszerbetegségei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
097 |
Arthopathia |
M00- |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
098 |
Rheumatoid arthritis és egyéb gyulladásos polyarthropathia |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
099 |
Osteoarthrosis és hasonló állapotok, arthropathiák M15-M19 |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
100 |
Az ízületek egyéb betegségei és működési zavara |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
101 |
Szokványos ficam |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
102 |
Spondylitis a nkylopoetica |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
103 |
Spondylosis és a csigolyák közötti porckorong betegségei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
104 |
Gerincferdülés és egyéb szerzett torzulások |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
105 |
A gerinc egyéb betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
106 |
Az izmok, a szalagok és a fasciák betegségei |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
107 |
A synovialis hártyák, az inak, ínhüvelyek és nyál-katömlők betegségei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
108 |
Csontvelő- és csonthártyagyulladás, és a csontok egyéb fertőzései |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
109 |
Osteochondrosisok, valamint a porc és a csont betegségei |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
110 |
Pes planus. A lábujjak szerzett torzulásai |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
111 |
A végtagok egyéb szerzett torzulásai |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
112–132 |
Az urogenitalis rendszer megbetegedései |
|
|
|
|
|
112 |
A vese fejlődési rendellenességei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
113 |
A nemi szervek egyéb veleszületett anomálái |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
114 |
Vesegyulladás és nephrosis syndroma |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
115 |
Vesefertőzések |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
116 |
A húgy- és ivarrendszer tuberculosisa |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
117 |
Veseelégtelenség |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
118 |
Vesekőbetegség |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
119 |
A vese és ureter egyéb rendellenességei |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
120 |
A húgyrendszer egyéb betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
121 |
A férfi nemi szervek betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
122 |
A húgyszervek sebészi kezelésének következményei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
123 |
A méh, petevezeték, petefészek, medencei kötőszövet és hashártyagyulladásos betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
124 |
A méh, petevezeték, petefészek egyéb nem gyulladásos megbetegedései |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
125 |
A méhnyak, a hüvely és a vulvagyulladásos és nem gyulladásos betegségei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
126 |
Nemi szervek endometriosisa |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
127 |
Méh-, hüvelyelőesés |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
128 |
A méh rendellenes helyzete |
A |
A |
A |
A |
A |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
129 |
A menstruáció zavarai és egyéb rendellenes vérzések |
A |
A |
A |
A |
A |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
130 |
A belső nemi szervek postoperatív összenövések által előidézett helyzetváltozásai; csonkolással járó nőgyógyászati műtét utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
131 |
Graviditás |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
132–149 |
Sérülés, mérgezés és külső okok bizonyos egyéb következményei |
|
|
|
|
|
132 |
A fej sérülései |
E |
E |
E |
E |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
133 |
A nyak és a törzs sérülései – a gerinc kivételével |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
134 |
A gerinc sérülése |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
135 |
Polytrauma |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
136 |
A felső végtag sérülésének végleges utókövetkezménye |
|
|
|
|
|
136/1 |
Funkciókárosodás nélkül |
A |
A |
A |
A |
A |
136/2 |
Enyhe, közepes és súlyos funkciókárosodással |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
137 |
Az alsó végtag sérülésének végleges utókövetkezménye |
|
|
|
|
|
137/1 |
Funkciókárosodás nélkül |
A |
A |
A |
A |
A |
137/2 |
Enyhe, közepes és súlyos funkciókárosodással |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
138 |
A kézujjak traumás vagy műtéti csonkolása |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
139 |
A kar és kéz traumás vagy műtéti csonkolása |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
140 |
A lábujjak traumás vagy műtéti csonkolása |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
141 |
A láb és lábszár traumás vagy műtéti csonkolása |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
142 |
A központi idegrendszer traumás károsodás után véglegesen kialakult állapota |
|
|
|
|
|
142/1 |
Panasz- és tünetmentesség esetén, funkciókárosodás nélkül |
EB |
EB |
EB |
A |
A |
142/2 |
Panaszmentes, maradványtünetekkel és funkciókárosodással |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
143 |
A mellkas, a hasüreg és a medence belső sérülésének és egyéb sérüléseinek végleges utókövetkezménye |
|
|
|
|
|
143/1 |
Funkciókárosodás nélkül |
A |
A |
A |
A |
A |
143/2 |
Enyhe, közepes és súlyos funkciókárosodással |
E |
E |
E |
E |
E |
143/3 |
A külső nemi szervek sérülése, traumás vagy műtéti csonkolása |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
144 |
Égések |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
145 |
Sugárzás okozta ártalmak |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
146 |
Transplantatio vagy egyéb módon pótolt szerv vagy szövet esetei |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
147 |
Plasztikai sebészeti műtétek előtti és utáni állapot |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
148 |
Mesterséges testnyílás állapota |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
149 |
Sérülések, mérgezések, toxicus ártalmak, külső okok és műtétek nem végleges utókövetkezményei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
150–158 |
Egyéb, más betegségcsoportokba osztályozott betegségek, fogyatékosságok, elváltozások |
|
|
|
|
|
150 |
A normális élettani fejlődés elmaradása |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
151 |
Chromosoma-rendellenességek és egyéb veleszületett anomálák |
E |
E |
E |
E |
E |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
152 |
Heveny fertőző betegségek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
153 |
Idült fertőző betegségek |
E |
E |
E |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
154 |
Kórokozó-ürítő és -hordozó állapotok |
E |
E |
EB |
EB |
EB |
Kódszám |
Betegségek megnevezése BNO |
0 |
I |
II |
III |
IV |
155 |
Ritka megbetegedések (tünetcsoportok), valamint e melléklet rovataiba nem sorolható betegségek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Alkódszám |
Tünetek, valamint kóros klinikai és laboratóriumi leletek megnevezése |
0 |
I |
II |
III |
IV |
R00.0 |
Tachycardia |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R01 |
Szívzörejek és egyéb szíveredetű hangjelenségek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R03.0 |
Emelkedettnek mért vérnyomás, a hypertonia diagnózisanélkül |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R16 |
Májmegnagyobbodás |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R17 |
Sárgaság |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R21 |
Kiütések és egyéb nem specifikus bőrjelenségek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R25.1 |
Tremor |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R31 |
Vérvizelés |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R42 |
Szédülékenység (vertigo) |
E |
E |
E |
E |
E |
R47 |
Beszédzavarok |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R51 |
Fejfájás |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R55 |
Syncope és collapsus |
E |
E |
E |
E |
E |
R59 |
Nyirokcsomó-megnagyobbodás |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R73 |
Emelkedett vércukorszint |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R74 |
Abnormis szérum-enzimszintek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R80 |
Izolált fehérjevizelés |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R81 |
Cukorvizelés |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R82 |
A vizelet egyéb kóros leletei |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
R91 |
A tüdő diagnosztikus képalkotó vizsgálatával talált kóros leletek |
EB |
EB |
EB |
EB |
EB |
Szerv |
Vezetői szint |
Munkakör |
Alkalmassági kategória |
---|---|---|---|
Központi |
Hszt. 245/H.§ szerinti illetményre jogosult |
Országos parancsnok |
III. |
Országos parancsnokhelyettes |
III. |
||
Főosztályvezetői illetményre jogosult |
Igaz gató |
III. |
|
Főosztályvezető |
III. |
||
Hivatalvezető |
III. |
||
Főosztályvezető-helyettesi illetményre jogosult |
Igaz gatóhelyettes |
III. |
|
Főosztályvezető-helyettes |
III. |
||
Hivatalvezető-helyettes |
III. |
||
Szóvivő |
III. |
||
Főrevizor |
III. |
||
Tanszékvezető (RTF) |
III. |
||
Osztályvezetői illetményre jogosult |
Osztályvezető |
III. |
|
Vezető oktató |
III. |
||
Adatvédelmi felelős |
III. |
||
Titokvédelmi felügyelő |
III. |
||
Fegyelmi tiszt |
III. |
||
Területi |
Főosztályvezetői illetményre jogosult |
Középfokú szerv parancsnok |
III. |
Főosztályvezető-helyettesi illetményre jogosult |
Középfokú szerv parancsnokhelyettes |
III. |
|
Regionális nyomozó hivatal parancsnok |
III. |
||
Osztályvezetői illetményre jogosult |
Osztályvezető (középfokú szerv) |
III. |
|
Bűnügyi szakvezető |
III. |
||
Regionális nyomozó hivatal parancsnokhelyettes |
III. |
||
Helyi |
Főosztályvezető-helyettesi illetményre jogosult |
Vám- és pénzügyőri hivatal I.parancsnok |
III. |
Regionális ellenőrzési központ parancsnok |
III. |
||
Osztályvezetői illetményre jogosult |
Vám- és pénzügyőri hivatal I.parancsnokhelyettes |
III. |
|
Regionális ellenőrzési központ parancsnokhelyettes |
III. |
||
Alsó fokú szerv parancsnok |
III. |
||
Rendelkezési állományban lévő |
I., IV. |
Szerv |
Beosztási |
Munkakör |
Alkalmassági kategória |
---|---|---|---|
Központi |
VI. |
Osztályvezetőhelyettes |
II., III. |
Kiemelt főreferens |
IV. |
||
Kiemelt főoktató |
IV. |
||
Jogtanácsos |
IV. |
||
Helyettes szóvivő |
IV. |
||
Nemzetközi összekötőtiszt |
IV. |
||
V. |
Csoportvezető |
IV. |
|
Kiemelt főelőadó |
IV. |
||
Főreferens |
IV. |
||
Revizor |
IV. |
||
IV. |
Főelőadó |
IV. |
|
Referens |
IV. |
||
Ügyeletes tiszt |
II. |
||
Főoktató |
IV. |
||
III. |
Előadó |
IV. |
|
Oktató |
IV. |
||
II. |
Fogalmaz ó |
IV. |
|
Területi |
VI. |
Osztályvezető-helyettes |
II., III. |
Alosztályvezető |
II., III. |
||
Kiemelt főreferens |
I., IV. |
||
Jogtanácsos |
IV. |
||
Sajtóreferens |
IV. |
||
Kiemelt főoktató |
IV. |
||
V. |
Csoportvezető |
II., III. |
|
Kiemelt főelőadó |
IV. |
||
Főfelügyelő |
I., IV. |
||
Főoktató |
IV. |
||
Főorvos (csak a FÜV-ben eljáró) |
IV. |
||
Vezető karmester |
IV. |
||
Revizor |
IV. |
||
IV. |
Főelőadó |
I., IV. |
|
Felügyelő |
I., IV. |
||
Szakoktató |
IV. |
||
Szakorvos (csak a FÜV-ben eljáró) |
IV. |
||
Karmester |
IV. |
||
III. |
Előadó |
IV. |
|
Vezető főnyomozó |
I. |
||
Oktató |
IV. |
||
Hajógépkezelő |
I. |
||
Zenekari szolgálatvezető |
IV. |
||
Koncertmester |
IV. |
||
Szólamvezető zenész |
IV. |
||
II. |
Fogalmaz ó |
I., IV. |
|
Kiemelt főnyomozó |
I., IV. |
||
Kottatáros |
IV. |
||
Zenész |
IV. |
||
Helyi |
VI. |
Alsó fokú szerv parancsnokhelyettes |
III. |
szolgálatvezető |
II. |
||
Alosztályvezető |
II. |
||
Kiemelt főreferens |
I., IV. |
||
V. |
Részlegvezető |
II. |
|
Csoportvezető |
II. |
||
Kiemelt főelőadó |
I., IV. |
||
IV. |
Főelőadó |
I., IV. |
|
III. |
Előadó |
I., IV. |
|
II. |
Fogalmaz ó |
I., IV. |
|
Pályakezdő |
|
0. |
|
Rendelkezési állományban lévő |
I., IV. |
Szerv |
Beosztási |
Munkakör |
Alkalmassági kategória |
Központi |
IV. |
Főszemlész |
IV. |
Ügyeletes |
II., IV. |
||
III. |
Szemlész |
IV. |
|
Segédelőadó |
IV. |
||
II. |
Szakügyintéző |
II. |
|
Területi |
IV. |
Főszemlész |
I., IV. |
Főnyomozó |
I., IV. |
||
Ügyeletes |
II. |
||
Részlegvezető |
II. |
||
Fegyvermester |
I. |
||
III. |
Szemlész |
I., IV. |
|
Nyomozó |
I., IV. |
||
Járőrvezető |
I., IV. |
||
Segédelőadó |
I., IV. |
||
Hajóvezető |
I. |
||
Hajógépkezelő |
I. |
||
Gépjárművezető |
I. |
||
Technikus |
I. |
||
Bűnjelkezelő |
I. |
||
Váltásparancsnok |
II. |
||
II. |
Szakügyintéző |
I., IV. |
|
Segédnyomozó |
I., IV. |
||
Kottatáros |
IV. |
||
Zenész |
IV. |
||
Járőr |
I. |
||
Objektumőr |
I. |
||
Kutyavezető |
I. |
||
Helyi |
IV. |
Főszemlész |
I., IV. |
Szolgálatvezető |
II. |
||
Raktárvezető |
I. |
||
Fegyvermester |
I. |
||
Részlegvezető |
II. |
||
III. |
Szemlész |
I., IV. |
|
Bűnjelkezelő |
I. |
||
Raktáros |
I. |
||
II. |
Szakügyintéző |
I., IV. |
|
Kutyavezető |
I. |
||
Kutató |
I. |
||
Pályakezdő |
|
0. |
|
Rendelkezési állományban lévő |
I., IV. |
egyéb alkalmassági követelmények
Kompetencia definíciója |
Szintdefiníciók |
---|---|
Alkalmaz kodóképesség és -készség |
1. Képes különböző, megváltozott munkakörülményekhez, munkafeltételekhez alkalmaz kodni. |
Döntési képesség |
1. Döntés előkészítése és meghozatala érdekében információt gyűjt. |
Együttműködés |
1. Ötleteivel, véleményével segíteni igyekszik a közös cél elérését. |
Empátia |
1. Képes a másik személy hangulatát, érzéseit észlelni. |
Felelősségvállalás |
1. Felismeri a helyzetben meglévő felelősségét, de nem vállalja fel. |
Kommunikációs készség |
1. Érthetően fejezi ki magát szóban vagy írásban. |
Minőségre törekvés |
1. Alapvető feladatokat ellátja, tartja a határidőket. |
Önállóság |
1. Rutin helyzetekben útmutatás nélkül végzi munkáját. |
Önbizalom |
1. Hisz abban, hogy képességeivel eleget tud tenni a feladatoknak. |
Önkontroll |
1. Stresszhelyzetben megőrzi a nyugalmát. |
Önfejlesztés/tanulási készség |
1. Tapasztalatokat cserél kollégáival, más szakemberekkel. |
Problémamegoldó képesség |
1. Afelmerülő problémákat észleli, észreveszi. |
Szabálytudat–szabálytartás |
1. Munkaköréhez kapcsolódó szabályzókat ismeri. |
Teljesítményorientáció |
1. Amunkaköri leírásnak meg felelően látja el feladatait. |
Kompetencia definíciója |
Szintdefiníciók |
Csapatmunka |
1. Meghallgatja az általa vezetett szervezeti egység tagjainak véleményét, az okat tiszteletben tartja. |
Előrelátás |
1. Tevékenysége során az adott feladat végrehajtása érdekében képes legalább egy lépéssel előre gondolkodni. |
Elvárások támasztása |
1. Munkatársai számára általánosságban megfogalmaz za a munkavégzéssel és kapcsolattartással összefüggő igényeit. |
Irányítás |
1. Aközvetlen beosztottak tevékenységét megszervezi. |
Jövőorientáltság |
1. Elfogadja szervezete, azon belül a szervezeti egysége számára kialakított jövőképet, és annak érdekében képes hatékonyan dolgozni. |
Mások megismerése |
1. Képes munkatársainak, beosztottjainak viselkedését objektíven észlelni és felismerni. |
Motiválás |
1. Akülönböző ösztönző módszereket és hatásaikat nem teljes körűen ismeri, de törekszik munkatársait tevékenyebb munkavégzésre ösztönözni. |
|
Megnevezés |
Alkalmassági kategória |
||||
---|---|---|---|---|---|---|
|
|
0. |
I. |
II. |
III. |
IV. |
1. |
Pszichológiai kontraindikációk, kizáró tényezők megnevezése |
|||||
1.1 |
Személyiségbeli tényezők |
|||||
1.1.1 |
Pszichés egyensúly tartós hiánya |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.2 |
Alacsony színvonalú szociális hatékonyság |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.3 |
A személyiség érettségének nem megfelelő szintje |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.4 |
Szociábilitás nem megfelelő szintje, túlzott introverzió, túlzott extraverzió |
E |
E |
E |
E |
EB |
1.1.5 |
Túlzott szorongásra, vagy a szorongás hiányára utaló személyiségjegyek |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.6 |
Pszichoszomatikus tünetképződésre utaló jegyek |
E |
EB |
EB |
EB |
EB |
1.1.7 |
Önkontroll hiánya, zavara, túlzott a gresszivitásra (auto-, heteroagresszió) utaló személyiségjegyek, emocionális kontroll nem megfelelő szintje |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.8 |
Felelősségtudat nem megfelelő szintje |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.9 |
Pszichés terhelhetőség, stresszel való megküzdés (frusztrációs tolerancia) alacsony szintje |
E |
E |
E |
E |
EB |
1.1.10 |
Alkalmazkodási készség, flexibilitás alacsony szintje |
E |
E |
E |
E |
E |
1.1.11 |
Önértékelés tartós zavara |
E |
E |
E |
E |
EB |
2. |
Intellektuális képességek nem megfelelő szintje, zavara |
E |
E |
E |
E |
E |
3. |
Figyelmi, szenzomotoros képességek nem megfelelő szintje, tartós zavara |
|||||
3.1 |
Figyelmi képességek nem megfelelő szintje, tartós zavara |
E |
E |
E |
E |
E |
3.2 |
Szenzomotoros képességek nem megfelelő szintje, tartós zavara |
E |
E |
E |
E |
E |
4. |
Kommunikációs készségek nem megfelelő szintje, zavara |
E |
E |
E |
E |
EB |
5. |
Devianciák |
|||||
5.1 |
Viselkedési a ddikciók |
E |
E |
E |
E |
EB |
5.2 |
Szuicid cselekmények, „kísérlet”, vagy ráutaló magatartás |
E |
E |
E |
E |
E |
6. |
Értékelhetetlen teszteredmények, vizsgálatvezetővel való nem megfelelő együttműködés, a vizsgálat szabályainak megszegése |
E |
E |
E |
E |
E |
7. |
Alacsony fokú pálya-, illetve munkamotiváció |
E |
E |
E |
E |
E |
követelményrendszere
Követelményszintek |
Vizsgálandó képességfaktorok |
Vizsgálandó személyiségfaktor |
Az alkalmasságot alapvetően meghatározó követelmények |
– logikai-kombinatív készség |
– személyiség dominanciája (határozottság, a sszertivitás) |
Az alkalmasságot másodlagosan meghatározó követelmények |
– kommunikációs készség |
– szociabilitás |
Az alapvető alkalmasságot kiegészítő követelmények |
– kreativitás |
– aktivációs szint |
2. számú melléklet a 20/2008. (VI. 19.) PM rendelethez79
Pont |
Mellső fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás |
60 m futás |
Felülés 1 perc |
Helyből távolugrás |
Guggolás 30 mp |
Futás 2000 m |
||||||
férfi |
női |
férfi |
női |
férfi |
női |
férfi |
női |
férfi |
női |
férfi |
női |
|
25 |
35 |
25 |
8,0 |
10,0 |
55 |
30 |
250 |
220 |
40 |
25 |
7,35 |
10,00 |
24 |
34 |
24 |
8,1 |
10,1 |
54 |
29 |
245 |
218 |
39 |
24 |
7,40 |
10,06 |
23 |
33 |
23 |
8,2 |
10,2 |
53 |
28 |
242 |
216 |
38 |
23 |
7,45 |
10,12 |
22 |
32 |
22 |
8,3 |
10,3 |
52 |
27 |
240 |
214 |
37 |
22 |
7,50 |
10,18 |
21 |
31 |
21 |
8,4 |
10,4 |
51 |
26 |
238 |
212 |
36 |
21 |
7,55 |
10,21 |
20 |
30 |
20 |
8,5 |
10,5 |
50 |
25 |
236 |
210 |
35 |
20 |
8,00 |
10,30 |
19 |
29 |
19 |
9,0 |
11,0 |
49 |
24 |
234 |
208 |
34 |
19 |
8,10 |
10,40 |
18 |
28 |
18 |
9,1 |
11,1 |
48 |
23 |
232 |
206 |
33 |
18 |
8,20 |
10,50 |
17 |
27 |
17 |
9,2 |
11,2 |
47 |
22 |
230 |
204 |
32 |
17 |
8,30 |
11,00 |
16 |
26 |
16 |
9,3 |
11,3 |
46 |
21 |
228 |
202 |
31 |
16 |
8,40 |
11,08 |
15 |
25 |
15 |
9,4 |
11,4 |
45 |
20 |
226 |
200 |
30 |
15 |
8,50 |
11,16 |
14 |
24 |
14 |
9,5 |
11,5 |
44 |
19 |
224 |
198 |
29 |
14 |
9,00 |
11,21 |
13 |
23 |
13 |
9,6 |
11,6 |
43 |
18 |
222 |
196 |
28 |
13 |
9,15 |
11,30 |
12 |
22 |
12 |
9,7 |
11,7 |
42 |
17 |
220 |
194 |
27 |
12 |
9,30 |
11,40 |
11 |
21 |
11 |
9,8 |
11,8 |
40 |
16 |
218 |
192 |
26 |
11 |
9,45 |
11,48 |
10 |
20 |
10 |
10,0 |
12,0 |
38 |
15 |
216 |
190 |
25 |
10 |
10,00 |
11,56 |
9 |
19 |
9 |
10,1 |
12,1 |
36 |
14 |
214 |
188 |
24 |
9 |
10,15 |
12,01 |
8 |
18 |
8 |
10,2 |
12,2 |
34 |
13 |
212 |
186 |
23 |
8 |
10,30 |
12,15 |
7 |
17 |
7 |
10,3 |
12,3 |
32 |
12 |
210 |
184 |
22 |
7 |
10,45 |
12,30 |
6 |
16 |
6 |
10,4 |
12,4 |
30 |
11 |
208 |
182 |
21 |
6 |
11,00 |
12,45 |
5 |
15 |
5 |
10,5 |
12,5 |
28 |
10 |
206 |
180 |
20 |
5 |
11,15 |
13,00 |
4 |
14 |
4 |
10,6 |
12,6 |
26 |
9 |
204 |
178 |
19 |
4 |
11,30 |
13,15 |
3 |
13 |
3 |
10,7 |
12,7 |
24 |
8 |
202 |
176 |
18 |
3 |
11,45 |
13,30 |
2 |
12 |
2 |
10,8 |
12,8 |
22 |
7 |
200 |
174 |
17 |
2 |
12,00 |
13,45 |
1 |
11 |
1 |
10,9 |
12,9 |
20 |
6 |
198 |
172 |
16 |
1 |
12,15 |
14,00 |
A rendeletet a 27/2011. (VII. 26.) NGM rendelet 52. §-a hatályon kívül helyezte 2011. augusztus 3. napjával.
A 4. § (1) bekezdés b) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (1) bekezdés c) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (1) bekezdés h) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 4. § (1) bekezdés i) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 6. § (1) bekezdés d) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 2. §-a iktatta be.
A 7. § (2) bekezdés b) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. § (2) bekezdés f) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (2) bekezdése iktatta be.
A 7. § (2) bekezdés g) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (2) bekezdése iktatta be.
A 7. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (1) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 7. § (5) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. § (7) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. § (8) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. § (9) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (4) bekezdése iktatta be.
A 7. § (10) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 3. § (4) bekezdése iktatta be.
A 9. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
A 10. §-t megelőző alcímet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 31. §-a hatályon kívül helyezte. A 10. § a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
A 11. § (4) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 12. § az 53. § (2) bekezdése alapján 2008. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 12. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 6. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 12. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 6. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 12. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 6. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 12. § (4) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 6. § (3) bekezdése iktatta be.
A 13. § az 53. § (2) bekezdése alapján 2008. szeptember 1-jén lép hatályba.
A 13. § (1) bekezdés a) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (4) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (5) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 13. § (6) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 7. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 8. §-ával megállapított szöveg.
A 15. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (1) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 15. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 9. §-ával megállapított szöveg.
A 16. § (6) bekezdés a) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (1) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 22. § (1) bekezdés a) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 22. § (1) bekezdés d) pontját a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 10. § (1) bekezdése iktatta be.
A 22. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 10. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 23. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 11. §-ával megállapított szöveg.
A 25. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 12. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 25. § (4) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 12. § (2) bekezdése iktatta be.
A 25. § (5) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 12. § (2) bekezdése iktatta be.
A 30. §-t megelőző alcím a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 13. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 30. § a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 13. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 14. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 31. § (4) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 14. § (2) bekezdése iktatta be.
A 31. § (5) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 14. § (2) bekezdése iktatta be.
A 32. § (4) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (2) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 33. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 15. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 33. § (2) bekezdés c) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 15. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 34. § (1) bekezdés d) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 16. §-ával megállapított szöveg.
A 34. § (1) bekezdés f) pontja a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 16. §-ával megállapított szöveg.
A 35. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 17. §-ával megállapított szöveg.
A 35. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 17. §-ával megállapított szöveg.
A 38. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 18. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 38. § (3) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 18. § (2) bekezdése iktatta be.
A 40. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 19. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 40. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 19. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 40. § (4) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 19. § (2) bekezdése iktatta be.
A 41. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 20. §-ával megállapított szöveg.
A 41. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 20. §-ával megállapított szöveg.
A 41. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 20. §-ával megállapított szöveg.
A 42. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 21. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 42. § (5) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 21. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 42. § (6) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 21. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 43. § (3) bekezdését a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 22. §-a iktatta be.
A 45. §-t megelőző alcím a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 23. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 45. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 23. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 45. § (3) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 23. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 45. § (4) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 23. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 46. § a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 24. §-ával megállapított szöveg.
A 48. §-t megelőző alcímet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 25. § (1) bekezdése iktatta be.
A 48. § a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 25. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 49. § (1) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 26. §-ával megállapított szöveg.
Az 50. § (2) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 27. §-ával megállapított szöveg.
Az 50. § (6) bekezdése a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 30. § (1) bekezdése szerint módosított szöveg.
Az 54. § a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 28. §-ával megállapított szöveg.
A hatálybalépés időpontja: 2010. május 21.
Az 1. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
A 7. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (6) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (7) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. számú melléklet a 22/2010. (V. 13.) PM rendelet 29. § (8) bekezdésével megállapított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás