9/2008. (I. 24.) FVM rendelet
9/2008. (I. 24.) FVM rendelet
az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó, a vidéki gazdaság és lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások körében a kistérségi közlekedési szolgáltatások fejlesztésére igénybe vehető támogatások részletes feltételeiről1
A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján – a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a következőket rendelem el:
A támogatás célja
1. § E rendelet szerinti támogatás célja a kistérségi közlekedési szolgáltatások (különösen a falu- és tanyagondnoki szolgáltatásokat, a továbbiakban együtt: szolgáltatás) fejlesztésének támogatásával a hátrányos helyzetű, szolgáltatáshiányos kistelepülések és tanyák esélyegyenlőségének növelése, az ott élők életfeltételeinek javítása, a közszolgáltatásokhoz való hozzájutás és a szociális alapellátások kiépítésének elősegítése, a települések szolgáltatási funkcióinak bővítése, közösségfejlesztés, valamint jobb életminőség elérése.
Fogalommeghatározás
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) kistérségi közlekedési szolgáltatások: e rendelet 1. számú melléklete szerinti földrajzi területen, egy adott településen vagy együttműködő települések, illetve tanyás térség(ek) területén különösen az alábbi szolgáltatások ellátása: közreműködés az étkeztetésben, a házi segítségnyújtásban, a közösségi és szociális információk szolgáltatásában; az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása (háziorvosi rendelésre, valamint egyéb egészségügyi intézménybe szállítás, gyógyszerkiváltás, gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása); óvodás-, iskoláskorú gyermekek, nyugdíjaskorúak szállítása; közösségi, művelődési, sport-, szabadidős tevékenységek, egyéni hivatalos ügyek intézésének szervezése, segítése; lakossági igények továbbítása; a falu- és tanyagondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása; valamint egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés,
b) nonprofit szervezet: a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény 2. § (1) bekezdésének a), b), d), g), valamint k) pontja szerinti szervezet.
A támogatás tárgya, mértéke,
az elszámolható kiadások
3. § (1) Vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe:
a) új szolgáltatás létrehozása, valamint a már működő szolgáltatás kapcsán új gépjármű beszerzésére;
b) a beszerzett gépjármű akadálymentesítésére;
c)2 a biztonságos közlekedés feltételeit megteremtő – a 2. számú mellékletben meghatározott – kiegészítő eszközök, berendezések beszerzésére;
d)3 az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 31. § (1) bekezdés a) pontja szerinti szolgáltatások.
(2) Az (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott eszközök beszerzése kizárólag az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott gépjármű beszerzéssel együtt kérelmezhető.
(3)4 Elszámolható kiadások az alábbiak:
a) a támogatott célt szolgáló gépjármű beszerzési értéke;
b) a beszerzett gépjármű átalakításának, akadály-mentesítésének költsége;
c) a biztonságos közlekedés feltételeit megteremtő kiegészítő eszközök költsége;
d) beszerzett gépjármű forgalomba helyezési költsége;
e) a gépjármű forgalomba helyezéséhez kapcsolódóan megfizetett regisztrációs adó;
f)5 az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 31. § (1) bekezdés a) pontja szerinti költségek.
(4)6 A beszerzett gépjárműhöz kapcsolódóan felmerülő illeték nem támogatható.
4. §7 (1) A támogatás mértéke legfeljebb 40 000 eurónak megfelelő forintösszeg.
(2) A támogatás mértéke a 3. § (3) bekezdés d) pontjára vonatkozóan legfeljebb 100 000 Ft, amely részét képezi a 4. § (1) bekezdésében meghatározott támogatási összegnek.
(3) A támogatás aránya az összes elszámolható kiadás 100%-a.
(4) A beruházás elszámolható kiadásai nem haladhatják meg a Gépkatalógus részét képező „Gépjárműkatalógus a kistérségi közlekedési szolgáltatások fejlesztéséhez” című katalógusban (a továbbiakban: gépjárműkatalógus) szereplő referenciaárat.
A támogatás igénybevételének feltételei
5. § (1)8 Támogatásra jogosult az e rendelet 1. számú melléklete szerinti településen működő települési önkormányzat, valamint székhellyel, illetve telephellyel rendelkező nonprofit szervezet, vagy az e rendelet 1. számú mellékletében szereplő tagönkormányzatok által létrehozott önkormányzati társulás (a továbbiakban: ügyfél).
(2) Az e rendelet 1/a. számú melléklete szerinti településen működő, valamint székhellyel, illetve telephellyel rendelkező ügyfél esetén csak a település külterületén (tanyás térségében) megvalósuló fejlesztés támogatható.
(3) A beszerzés által megvalósuló fejlesztésnek a falu- és tanyagondnoki szolgáltatás esetén a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SZCSM rendeletnek megfelelő szakmai programon kell alapulnia.
(4) A (3) bekezdéstől eltérő szolgáltatás esetén a beszerzés által megvalósuló fejlesztés szakmai programjának tartalmaznia kell:
a) a szolgáltatás célját, feladatát,
b) az ellátottak körét,
c) a feladatellátás szakmai tartalmát, módját, a biztosított szolgáltatások formáit, körét, rendszerességét,
d) a szolgáltatás igénybevételének módját,
e) a szolgáltató és az igénybe vevő közötti kapcsolattartás módját,
f) az ellátottak és a szociális szolgáltatást végzők jogainak védelmével kapcsolatos szabályokat,
g) a szolgáltatásról szóló tájékoztatás helyi módját.
(5)9 A beszerzendő gépjárműnek legalább 8+1 férőhelyes, egyterű, legalább 100 LE motorteljesítményű, hátulnyíló ajtós, az Irányító Hatóság (a továbbiakban: IH) által hivatalos közlemény formájában kiadandó – az adott időszakban benyújtható támogatási kérelmekre vonatkozóan nyitva álló időszak első napját megelőző munkanapig bővíthető – a gépkatalógus részét képező gépjárműkatalógusban meghatározott típusú gépjárműnek kell lennie.
(6)10 Az (5) bekezdés szerinti közlemény közzétételét követően a gépjárműkatalógusban nem szereplő gépjárművek felvétele céljából az IH által rendszeresített, az MVH honlapján közzétett formanyomtatványon az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 29. § (3) és (4) bekezdésétől eltérően az IH-hoz a gépjármű-forgalmazók kérelmet nyújthatnak be. A formanyomtatványt a következő adattartalommal kell az IH-nak rendszeresíteni:
a) gépjármű-forgalmazó nyilatkozata arról, hogy
aa) a szolgáltatott adatok megfelelnek a valóságnak,
ab) a vonatkozó valamennyi hatályos jogszabályi rendelkezést és feltételt megismerte,
ac) az általa forgalmazott, a gépkatalógusba felvetetni kívánt gépek, technológiai berendezések rendelkeznek a magyarországi forgalomba hozatalhoz szükséges engedélyekkel,
ad) hozzájárul adatai statisztikai célú felhasználásához,
b) gépjármű-forgalmazó aláírása.
(7) A beszerzendő gépjárműnek rendelkeznie kell a biztonságos közlekedés feltételeit megteremtő, kötelezően beépítendő, a 2. számú mellékletben meghatározott kiegészítő eszközökkel.
(8)11 Ha a közbeszerzési eljárásban nyertes ajánlat olyan gépjárműre vonatkozik, amely a gépjárműkatalógusban nem szerepel, és az abban szereplő járművek bármelyikével egyenértékű, azt a (6) bekezdésben foglalt felvételi kérelem és IH határozat nélkül is úgy kell tekinteni, mintha a gépjárműkatalógusban szerepelt volna.
(9)12 Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 29. § (11) bekezdésének b) pontját e rendelet vonatkozásában nem kell alkalmazni.
A támogatási kérelem benyújtása
6. § (1)13
(2)14 Az ügyfél háromévente kizárólag egy gépjármű támogatására nyújthat be kérelmet. Az adott támogatási határozat közlésének évét követő harmadik naptári évben jogosult az ügyfél új támogatási kérelem benyújtására.
(3) A (2) bekezdéstől eltérően kizárólag külterületen (tanyás térségben) megvalósuló szolgáltatás esetén az ügyfél naptári évente egy gépjármű támogatására nyújthat be kérelmet.
(4) A támogatási kérelemhez csatolni kell:
a)15 helyi önkormányzat, illetve önkormányzati társulás ügyfél esetén a 2008. évben benyújtható támogatási kérelmekre vonatkozóan az érintett önkormányzat(ok) képviselő-testületének a szolgáltatásfejlesztés szükségességéről szóló határozatát tartalmazó jegyzőkönyv hiteles másolatát, a 2009. évtől benyújtható támogatási kérelmekre vonatkozóan a határozat-kivonatát; valamint feladatátadás esetén a 2008. évben benyújtható támogatási kérelmekre vonatkozóan az érintett önkormányzat(ok) képviselő-testületének arról szóló határozatát tartalmazó jegyzőkönyv hiteles másolatát, a 2009. évtől benyújtható támogatási kérelmekre vonatkozóan a határozat-kivonatát, hogy a szolgáltatást más szervezettel kötött feladatellátási szerződés keretében kívánja működtetni;
b) nonprofit szervezet ügyfél esetén a bejegyzést igazoló okirat hiteles másolatát;
c) az 5. § szerinti szakmai programot;
d) tanyá(ka)t érintő ellátás esetén térképvázlatot az ellátandó területről, az ellátottak létszámának feltüntetésével;
e) az értékeléshez az e rendelet 3. számú mellékletében meghatározott igazolásokat, nyilatkozatokat, dokumentumokat.
(5) Az ügyfél nyilatkozatban vállalja, hogy
a) az e rendelet alapján beszerzendő gépjárműre – legkésőbb az utolsó kifizetési kérelem benyújtásáig – CASCO és kötelező felelősségbiztosítást köt és azt az üzemeltetési kötelezettségének időszaka alatt fenntartja;
b) biztosítja az e rendelet alapján beszerzendő gépjármű zárt helyen történő tárolását az üzemeltetési kötelezettségének időszaka alatt;
c) az e rendelet alapján beszerzett gépjárművel a szolgáltatást ingyenesen látja el.
(6) E rendelet alapján benyújtott támogatási kérelemhez – az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló 23/2007. (IV. 17.) FVM rendelet 27. §-ának e) pontjában foglaltaktól eltérően – pénzügyi tervet nem kell csatolni.
A támogatási kérelem elbírálása
7. §16 A támogatási kérelmet az MVH az e rendeletben meghatározott feltételek szerint bírálja el, és a 3. számú mellékletben meghatározott pontozási rendszer alapján végzett értékeléssel, valamint a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 32. § (1) bekezdés c) pontja szerinti rangsor állítását követően határozatot hoz.
A kifizetési kérelem benyújtása
8. § (1)17
(2)18
(3) Az utolsó kifizetési kérelemhez csatolni kell:
a)19 új falu- és tanyagondnoki szolgáltatás létrehozása esetén a kérelmet jóváhagyó hatóság által kiadott, a működési engedély jóváhagyásáról szóló igazolást,
b) már működő falu- és tanyagondnoki szolgáltatás esetén a működési engedély hiteles másolatát,
c) ha a falu- és tanyagondnoki szolgáltatást nonprofit szervezet látja el, akkor a feladatellátási szerződés hiteles másolatát,
d) a gépjárműre vonatkozó adásvételi szerződést vagy annak hiteles másolatát.
Jogkövetkezmények
9. § (1) Ha az ügyfél nem teljesíti a 6. § (5) bekezdésének b) vagy c) pontjában foglaltakat, akkor az ügyfél egy alkalommal, kötelezettségenként a támogatási összeg 30%-ának visszafizetésére köteles.
(2)20 Az ügyfél szakmai programjában vállalt kötelezettségeinek nem teljesítése esetén jogkövetkezmény nem kerül alkalmazásra.
(3)21
Záró rendelkezés
10. § (1)22 Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2)23
Az Európai Unió jogának való megfelelés
11. § Ez a rendelet az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló 1698/2005/EK tanácsi rendelet 56. cikkének végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
1. számú melléklet a 9/2008. (I. 24.) FVM rendelethez
(5000 fő alatti vagy 100 fő/km2 népsűrűség alatti községek, kivéve a budapesti agglomeráció településeit és a kistérségi központokat)
1/a. számú melléklet a 9/2008. (I. 24.) FVM rendelethez
azon települések, amelyek esetén kizárólag
a települések külterületén, tanyás térségében
(ahol a település lakosságának több mint 2%-a él) megvalósuló fejlesztések támogathatóak
2. számú melléklet a 9/2008. (I. 24.) FVM rendelethez24
3. számú melléklet a 9/2008. (I. 24.) FVM rendelethez25
Értékelési szempont megnevezése |
Értékelés módja |
Értékeléshez rendelhető |
---|---|---|
Szakmai |
||
Települési, lakossági szükségletek, a település főbb jellemzői |
||
1. Települési intézmények, egészségügyi, oktatási, kulturális, szociális és lakossági szolgáltatások hiányának felmérése |
Szakmai program alapján |
16 vagy annál több szolgáltatás hiányzik: 7 pont |
2. A szolgáltatással ellátni kívánt település(ek) (külterület ellátása esetén a külterület) demográfiai mutatói, szociális jellemzői |
Szakmai program alapján |
2 pont |
Szakmai feladatellátás |
||
1. A tervezett szolgáltatások |
Szakmai program alapján |
0 pont |
b) Közreműködés házi segítség- |
|
0 pont |
c) Közreműködés közösségi és |
|
0 pont |
d) Közreműködés egyéb |
|
0 pont |
e) Háziorvosi rendelésre szállítás |
|
0 pont |
f) Egyéb egészségügyi intézménybe |
|
0 pont |
g) Gyógyszerkiváltás és gyógyászati |
|
0 pont |
h) Óvodába, iskolába szállítás |
|
0 pont |
i) Egyéb gyermekszállítás |
|
0 pont |
j) Közösségi, művelődési, sport- és |
|
0 pont |
k) Egyéni hivatalos ügyek intézésének |
|
0 pont |
l) Egyéb lakossági szolgáltatások |
|
0 pont |
2. Közreműködés a tömegközlekedéshez való hozzájutásban |
Szakmai program alapján |
0 pont |
3. Munkásjárat működtetése foglalkoztatás elősegítése érdekében |
Szakmai program alapján |
0 pont |
4. Tervezett gépkocsifutás havi szinten |
|
0 pont |
5. Az összes szolgáltatás tekintetében az ellátott lakosság aránya |
Szakmai program alapján |
0 pont |
Komplexitás |
||
1. Partnerség |
Szakmai program alapján |
|
a) A kérelmező nem állami feladatellátó, és a helyi önkormányzat átadja a feladatot |
|
5 pont |
b) A kérelmező önkormányzat, de átadja a feladatot és a feladatellátó nem állami szervezet lesz |
3 pont |
|
c) A fejlesztés három vagy több település/civil szervezet partnerségében, támogatottságával valósul meg |
5 pont |
|
d) A fejlesztés maximum két település/civil szervezet partnerségében, támogatottságával valósul meg |
3 pont |
|
e) A fejlesztés partnerség (a kérelmezőn kívül más önkormányzat/civil szervezet támogatottsága) nélkül valósul meg |
0 pont |
|
2. A beruházás helyi, térségi komplex |
Szociális szolgáltatás-fejlesztési |
5 pont |
3. A szolgáltatásban részt vevő szervezet, személy részesült: |
Oklevél másolata |
5 pont |
Horizontális szempontok |
||
1. A fejlesztés megvalósításának helye a kedvezményezett térségek besorolásáról szóló 311/2007. (XI. 17.) Korm. rendelet 2. számú melléklete alapján |
311/2007. (XI. 17.) Korm. rendelet alapján |
7 pont |
2. A fejlesztés helye szerinti település állandó lakosainak száma: |
KSH |
|
Községek esetén |
|
10 pont |
Tanyák esetén |
|
10 pont |
3. Az ügyfél hátrányos helyzetű és/vagy megváltozott munkavégző képességű munkavállalót foglalkoztat (pályakezdő fiatal, női, megváltozott munkaképességű vagy roma munkavállaló) |
Nyilatkozat |
5 pont |
|
|
Szakmai: 58 pont |
A rendeletet a 37/2016. (XII. 29.) MvM rendelet 10. § (1) bekezdés 13. pontja hatályon kívül helyezte 2017. január 1. napjával. Lásd a hatályon kívül helyező rendelet 12. §-át.
A 3. § (1) bekezdésének c) pontja a 11/2008. (II. 14.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (1) bekezdés d) pontját az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 6. §-a alapján a rendelkezést a 2008. évben március 1. és május 1. között, valamint május 12. és június 9. közötti támogatási időszakban benyújtott kérelmek vonatkozásában is alkalmazni kell.
A 3. § (3) bekezdése az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 3. § (3) bekezdés f) pontját az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 6. §-a alapján a rendelkezést a 2008. évben március 1. és május 1. között, valamint május 12. és június 9. közötti támogatási időszakban benyújtott kérelmek vonatkozásában is alkalmazni kell.
A 3. § (4) bekezdését az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 4. § az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Az 5. § (1) bekezdése az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 3. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Az 5. § (5) bekezdése az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 3. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
Az 5. § (6) bekezdése a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § újabb (7) bekezdését az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 3. § (3) bekezdése iktatta be; számozását (8) bekezdésre változtatta az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 2. § (1) bekezdése, szövege a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § (9) bekezdését az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be. E módosító rendelet 6. §-a alapján a rendelkezést a 2008. évben március 1. és május 1. között, valamint május 12. és június 9. közötti támogatási időszakban benyújtott kérelmek vonatkozásában is alkalmazni kell.
A 6. § (1) bekezdését a 137/2012. (XII. 22.) VM rendelet 15. § (1) bekezdés d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 6. § (2) bekezdése a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 6. § (4) bekezdésének a) pontja az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 4. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 7. § a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. § (1) bekezdését a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (6) bekezdése hatályon kívül helyezte.
A 8. § (2) bekezdését az 57/2011. (VI. 20.) VM rendelet 16. § d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 8. § (3) bekezdésének a) pontja az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 9. § (2) bekezdése az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 6. §-a alapján a rendelkezést a 2008. évben március 1. és május 1. között, valamint május 12. és június 9. közötti támogatási időszakban benyújtott kérelmek vonatkozásában is alkalmazni kell.
A 9. § (3) bekezdését az 1/2009. (I. 9.) FVM rendelet 6. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.
A 10. § eredeti szövegének megjelölését (1) bekezdésre változtatta a 144/2008. (XI. 7.) FVM rendelet 10. § (2) bekezdése.
A 10. § (2) bekezdését a 144/2008. (XI. 7.) FVM rendelet 10. § (2) bekezdése iktatta be, egyidejűleg a § eredeti szövegének megjelölését (1) bekezdésre változtatva. A 10. § (2) bekezdését a 23/2010. (III. 16.) FVM rendelet 21. § (6) bekezdése hatályon kívül helyezte.
A 2. számú melléklet az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg. E módosító rendelet 7. § (1) bekezdése alapján rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
A 3. számú melléklet az 54/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 6. §-ával megállapított, a 132/2008. (X. 3.) FVM rendelet 2. §-a szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás