142/2009. (XI. 3.) FVM rendelet
2009.11.18.
„(8) Az állami halász és horgászjegy kiadója köteles az állami jegyek, illetve az érvényesítő bélyegek igénylőjét a Hhtv. 20. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján írásban nyilatkoztatni a 10. számú mellékletben foglalt tartalommal. Az állami jegyek kiadója az igénylők nyilatkozatait három évig köteles megőrizni és szükséges esetben a halászati hatóság rendelkezésére bocsátani.”
„(4) A halászati hatóság, illetve megbízottja a díjbevételeket havonta, a tárgyhót követő 5. napig köteles átutalni, illetve befizetni a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH) 10032000-00289782-00000000 számú számlájára. A kiadott jegyekkel a forgalmazással megbízott negyedévenként, a negyedévet követő hónap 15. napjáig a halászati hatóság felé, a halászati hatóság pedig a tárgyévet követő év január 31-ig köteles a MgSzH Központ felé elszámolni.”
„(8) Az országos területi hatályú, kutatási célú halászati területi engedély akkor adható ki, ha
a) a kérelmező rendelkezik a halászat folytatásához szükséges személyi feltételekkel;
b) igazolja, hogy milyen szervezeti keretek között végzi a kutatást;
c) bemutatja a jóváhagyott kutatási témáját, annak időtartamát és módszerét.
(9) Az engedélyes köteles a tevékenységéről előre értesíteni a halászatra jogosultat.
(10) A halászatra jogosult által kiadott és a határvízre vonatkozó területi engedélyben fel kell tüntetni a külön jogszabályban vagy nemzetközi szerződésben rögzített, az államhatárral kapcsolatos szabályok betartására vonatkozó felhívást.”
„(1) A halászati őr köteles a halászattal és a horgászattal kapcsolatos ismeretekről, a halászat és horgászat, a halászati őrzés, a mezőgazdasági őrszolgálat, valamint a vagyonőrökkel kapcsolatos jogszabályok ismeretéről a működésének helye szerint illetékes halászati hatóság vizsgabizottsága előtt vizsgát tenni. A vizsga letételéről a halászati hatóság a 6. számú melléklet szerinti bizonyítványt adja ki. A vizsga díja ötezer forint, melyet a halászati hatóságnál kell megfizetni.”
„(2) A halászati hatóság az eskü kivételéről esküokmányt ad ki. Az eskü letételéről szóló tanúsítványt – amelyet az érintettek aláírásukkal hitelesítenek – a halászati hatóság őrzi. Az eskü kivételének a díja kétezer forint, melyet a halászati hatóságnál kell megfizetni.
„(1) Az esküt tett halászati őr részére a halászati hatóság a 7. számú mellékletben foglalt minta szerint – díj ellenében – hatósági igazolványt és az igazolvánnyal azonos sorszámú szolgálati naplót ad át.”
„(3) A hatósági igazolvány és a szolgálati napló elvesztését haladéktalanul be kell jelenteni a halászati hatóságnál.
(4) A halászati őr a megbízása vagy foglalkoztatása megszűnése esetén 30 napon belül köteles a hatósági igazolványt és a szolgálati naplót a halászati hatóságnak átadni, amely az átvételről igazolást állít ki. A szolgálati naplót öt évig meg kell őrizni.
(5) A halászati hatóság az esküt tett és hatósági igazolvánnyal, valamint naplóval ellátott halászati őrökről – a 8. számú melléklet szerint – nyilvántartást vezet. (6) A halászati őr igazolványának visszavonását a halászati hatóságnál a halászati őr munkáltatója, vagy megbízója, illetve a rendőrség kezdeményezheti.
(7) A halászati őrök továbbképzéséről az MGSzH Központ gondoskodik.”
„(3) Halbetegség gyanúja esetén a jogosult értesíti az élelmiszerlánc-felügyeleti szervet, amely megteszi a szükséges intézkedéseket. A beteg halat vagy a friss haltetemet a jogosult az állatorvos vizsgálati megrendelésével juttatja el az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek.”
„(1) A halászati vízterületeken az egyes halfajok legkisebb fogási méretét a 9. számú melléklet tartalmazza. A legkisebb fogási méret a halak testhosszúsága, amelyet a hal oldalán az orr csúcsától a farokúszó tövéig kell mérni.”
„(1) A horgász a menyhal kivételével a 9. számú melléklet szerinti méretkorlátozás alá tartozó halfajokból – a (2) bekezdés szerinti gyermekhorgász kivételével – naponta legfeljebb összesen öt darabot, de fajonként legfeljebb három darabot, kősüllőből naponta három kilogrammot foghat ki. A kifogott halat a korábban fogottal kicserélni tilos. A méretkorlátozás alá nem tartozó fajokból és menyhalból naponta összesen tíz kilogramm fogható ki. Amennyiben a horgász a méretkorlátozással nem védett halfajokból olyan példányt fog ki, amellyel a tíz kilogrammos súlyhatárt túllépi, a halat megtarthatja, a horgászatot azonban a méretkorlátozással nem védett halfajokra köteles arra a napra beszüntetni. (2) A 9. számú melléklet szerinti méretkorlátozás alá tartozó halfajokból – a menyhal kivételével – az állami gyermek horgászjeggyel rendelkező horgász naponta összesen egy darabot, méretkorlátozás alá nem eső fajokból és menyhalból pedig naponta összesen öt kilogrammot foghat ki. Ha a gyermek horgász a méretkorlátozással nem védett halfajokból olyan példányt fog ki, amellyel az öt kilogrammos korlátozást túllépi, a halat megtarthatja, a horgászatot azonban a méretkorlátozással nem védett halfajokra köteles arra a napra beszüntetni.”
„(1) A halászati hatósági feladatokat ellátó halászati felügyelő a halászati hatóság szervezetében látja el tevékenységét.”
13. § Az R. 31. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„31. § A halgazdálkodási, illetve halvédelmi bírság összegét – a halászati hatóság határozatának jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül – a halászati hatóság határozatához mellékelt készpénz-átutalási megbízáson kell megfizetni az MgSzH 10032000-00289782-00000000 számú számlájára. A kiadott készpénz-átutalási megbízáson a halászati hatóság feltünteti a fizetendő bírság jogcímét és összegét, valamint a határozat számát.”
14. § Az R. 36. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„36. § Ez a rendelet természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 14–15. cikkének és V. mellékletének való megfelelést szolgálja.”
16. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdés szerinti kivétellel – a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba azzal, hogy a 2. § szerinti nyilatkozati kötelezettséget első alkalommal a 2010. évi állami horgászjegyek kiadásakor kell alkalmazni. Ez a rendelet 2010. január 2-án hatályát veszti.
(2) Az 5. § 2010. január 1-jén lép hatályba.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R.
a) 11. §-a (5) bekezdésének „a Magyar Államkincstárnál vezetett FM Halgazdálkodási tevékenységek elnevezésű, 10032000-01220191-55000000 számú” szövegrésze helyébe „az MgSzH 10032000-00289782-00000000 számú” szövegrész,
17. § Ez a rendelet a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 14. cikkének és V. mellékletének való megfelelést szolgálja.
1. számú melléket a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
A halász és a horgász fogási napló tartalmi követelményei
A halász és a horgász fogási naplót a halászatra jogosultnak úgy kell elkészíteni, hogy abból halászati vízterületenként egyértelműen megállapítható legyen a tárgyévben az alábbi halfajok összes kifogott súlya:
a) Ponty (Cyprinus carpio)
b) Amur (Ctenopharyngodon idella)
e) Kecsege (Acipenser ruthenus)
g) Fogassüllő (Sander lucioperca)
h) Kősüllő (Sander volgensis)
i) Harcsa (Silurus glanis)
j) Angolna (Anguilla anguilla)
k) Garda (Pelecus cultratus)
l) Egyéb halfajok együttesen
Megjegyzés: Amennyiben a halászatra jogosult haltáplálék-szervezet gyűjtésére is kiad területi engedélyt, a fogási napló vezetése helyett elegendő éves jelentés tétele az engedély szerinti hasznos víziállat évente kifogott mennyiségéről.”
2. számú melléklet a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
A halászati őr esküjének letételéről szóló esküokmány mintájáról
MEZŐGAZDASÁGI SZAKIGAZGATÁSI HIVATAL
.................................................... MEGYEI
Ügyiratszám: ...................... /20 ......
a halászati őr esküjének letételéről
Igazolom, hogy ........................................................................... (név) (születési helye, ideje)
......................................................... (lakcím)........................... szövegű szolgálati esküt a mai napon előttem letette. Ennek alapján részére a .................. számú hatósági igazolványt és azonos számú szolgálati naplót kiadtam és nevezett személyt az esküt tett halászati őrök nyilvántartásába .................. sorszám alatt bevezettem.
Kelt .................., 20...... ........................ hó ...... napján
.....................................................
A halászati őr vizsgabizonyítványának mintája
A ................................................... Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál a halászatról és a horgászatról szóló 1997. évi XLI. törvény által előírt halőri vizsgát sikeresen letette.
Kelt ..............................., 20............. ..................................... hó .............. napján
....................................................
3. számú melléklet a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
Halászati őr hatósági igazolványa
MEZŐGAZDASÁGI SZAKIGAZGATÁSI HIVATAL
........................................................ MEGYEI
Igazolvány száma: ........................
Foglalkoztató, megbízó neve, címe:
Működési helye, halászati vízterület megjelölésével:
Az igazolvány tulajdonosa jogosult a halászati őrzési feladatok ellátására.
Kelt ................................., 20......... ............................... hó .............. napján
......................................................
A halászati őr szolgálati naplójának kötelező tartalmi elemei
Halászati őr szolgálati naplója
MEZŐGAZDASÁGI SZAKIGAZGATÁSI HIVATAL
.................................................... MEGYEI
Sorszám: ..................
(Szigorú számadású nyomtatvány)
Igazolom, hogy e szolgálati napló vezetésére (név)
............................................................................ (születési helye, ideje) ......................................... (halászati őr hatósági igazolvány száma) jogosult.
A szolgálati napló ......... számú számozott oldalból áll.
Kelt .........................................., 20........ ................................... hó .............. napján
....................................................
A halászati őr szolgálati naplójának kötelezőek a rovatai, melyeket a napló 3. oldalán kell felsorolni:
A szolgálati esemény leírása, helye és időpontja
A tett intézkedés leírása, a bejegyzést tevő aláírásával
Megjegyzés (ellenőrzés vagy egyéb bejegyzés)
A napló további lapjai üresek, a halászati őr a kötelező rovatok szerinti adattartalommal köteles a naplót vezetni.
4. számú melléklet a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
A halászati őrök nyilvántartásának mintája
MEZŐGAZDASÁGI SZAKIGAZGATÁSI HIVATAL
.................................................... MEGYEI
Nyilvántartás a halászati őrökről
Sorszám |
Név |
Szül. hely, idő |
Lakóhely |
Eskütétel időpontja |
Hatósági igazolvány és szolgálati napló száma |
Foglalkoztató (megbízó) neve, székhelye |
Működési hely (halászati vízterület) |
Halászati hatóság aláírása |
Egyéb |
5. számú melléklet a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
Egyes halfajok halászati vízterületről kifogható legkisebb mérete
1. |
Kősüllő |
Sander volgensis |
20 cm |
2. |
Sebes pisztráng |
Salmo trutta m. fario |
22 cm |
3. |
Szivárványos pisztráng |
Oncorhynchus mykiss |
22 cm |
4. |
Ponty |
Cyprinus carpio |
30 cm |
5. |
Fogassüllő |
Sander lucioperca |
30 cm |
6. |
Pisztrángsügér |
Micropterus salmoides |
30 cm |
7. |
Márna |
Barbus barbus |
40 cm |
8. |
Amur |
Ctenopharyngodon idella |
40 cm |
9. |
Balin |
Aspius aspius |
40 cm |
10. |
Csuka |
Esox lucius |
40 cm |
11. |
Kecsege |
Acipenser ruthenus |
45 cm |
12. |
Harcsa |
Silurus glanis |
50 cm |
13. |
Menyhal |
Lota lota |
20 cm |
6. számú melléklet a 142/2009. (XI. 3.) FVM rendelethez
Nyilatkozat
az állami halász-, illetve horgászjegy igényléséhez
Állami halász, illetve horgászjegy száma:
Horgász szervezetének neve, címe:
A) Nyilatkozom, hogy a halászattal, horgászattal, illetőleg hal fogásával (gyűjtésével) összefüggésben szabálysértési, illetve büntetőjogi felelősségemet nem állapították meg és velem szemben halvédelmi bírságot nem szabtak ki, továbbá nem állok ezekből eredő korlátozás hatálya alatt.
B) Nyilatkozom, hogy a halászattal, horgászattal, illetőleg a hal fogásával (gyűjtésével) összefüggésben szabálysértési, illetve büntetőjogi felelősségemet állapították meg, melynek hatálya alatt állok ............................................. -ig. Halvédelmi bírságolási eljárás kapcsán állami halász, illetve horgászjegyemet visszavonták, állami jegyet ............................... -ig nem válthatok.
C) Nyilatkozom, hogy érvényes állami halász, illetve horgászjeggyel nem rendelkezem.
D) Nyilatkozom, hogy fogási naplómat határidőig leadtam.
Kelt ............................., ............... év ........................... hó .............. nap
.....................................