• Tartalom

77/2009. (XII. 28.) IRM rendelet

77/2009. (XII. 28.) IRM rendelet

egyes rendészeti tárgyú miniszteri rendeletek adózással és a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosításával összefüggő módosításáról1

2010.01.01.

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. XLIII. törvény 342. § (2) bekezdés 6., 11. és 16. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az igazságügyi és rendészeti miniszter feladat- és hatásköréről szóló 164/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § e), f) és n) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) A büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjainak egyes illetményen kívüli járandóságairól, szociális juttatásairól és támogatásáról szóló 6/1997. (III. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: R1.) 14. §-a és az azt megelőző alcíme helyébe a következő rendelkezés és alcím lép:

„Iskolakezdési támogatás
14. § A ht. állomány tagja a közoktatásról szóló törvényben meghatározott oktatásban részt vevő gyermeke (tanuló) után iskolakezdési támogatásban részesíthető.”

(2) Az R1. VIII/A. Fejezete a következő 18/C. §-sal és az azt megelőző alcímmel egészül ki:

„Ruházati utánpótlási ellátmány
18/C. § (1) A ruházati utánpótlási ellátmány felhasználását igazoló számlával az igényjogosultnak tárgyév október 31-ig kell elszámolnia.
(2) Amennyiben az időarányos ruházati utánpótlási ellátmány kifizetésére tárgyév október 1. és december 1. között kerül sor, az igényjogosultnak a kifizetett összeggel 30 napon belül el kell számolnia.
(3) Amennyiben az igényjogosult részére történő kifizetés dátuma december hónapra esik, tájékoztatni kell az igényjogosultat a tárgyévben történő elszámolási kötelezettségéről.
(4) Az adott naptári évre szóló számlát a ruházati utánpótlási ellátmányt biztosító bv. intézet nevére és címére kell kiállíttatni.
(5) A ruházati utánpótlási ellátmány terhére számla ellenében elszámolható a Mellékletben meghatározott, büntetés-végrehajtási szervezetnél rendszeresített egyenruházati termék és polgári ruházati termék.
(6) A ruházati utánpótlási ellátmány nem számolható el tisztításra, mosatásra, valamint méretre igazításra.
(7) A számlát elszámolás céljából a ruházati utánpótlási ellátmányt biztosító bv. intézet pénzügyi szolgálatához kell benyújtani.
(8) Ha az igényjogosult a ruházati utánpótlási ellátmánnyal nem, vagy csak részben számol el, a ruházati utánpótlási ellátmányt biztosító bv. intézet a számla benyújtására nyitva álló határidő elteltét követő 30 napon belül értesíti az illetményt folyósító szervet az igényjogosultnak az elszámolás után fennálló adó- és járulékfizetési kötelezettségéről. Adó- és járulékfizetési kötelezettség fennmaradása esetén az illetményfolyósító szerv gondoskodik a megfizetendő adó és járulék következő havi illetményből történő levonásáról.”

2. § (1) A büntetés-végrehajtási szervek rendelkezésében lévő férőhelyek használatáról, valamint a bérleti, albérleti díj hozzájárulás szabályairól szóló 38/2004. (XII. 9.) IM rendelet (a továbbiakban: R2.) 8. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka szolgálati érdekből – a beosztásra, az ellátandó feladatra, a szolgálati tevékenységre, a szolgálatszervezési szempontokra, illetve a használati jogosult személyi, családi körülményeire figyelemmel – felmentést adhat a (2) bekezdésben foglalt, a megállapodás meghosszabbításának gyakoriságára, illetve időtartamára vonatkozó korlátozás alkalmazása alól.”

(2) Az R2. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

10. § A térítési díj összegét e rendelet melléklete tartalmazza. A térítési díj az üzemeltetőt illeti meg.”

(3) Az R2. 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

30. § A hozzájárulás összege nem lehet magasabb a számlával vagy szerződéssel igazolt bérleti, albérleti díjnál, de legfeljebb a köztisztviselői illetményalap száz százalékánál.”

3. § A Rendőrség, a Rendőrtiszti Főiskola és a rendészeti szakközépiskolák egyenruha-ellátásra jogosult személyi állományának ruházati és öltözködési szabályzatáról szóló 12/2009. (IV. 30.) IRM rendelet (a továbbiakban: R3.) a következő 16/A. §-sal egészül ki:

16/A. § (1) A ruházati utánpótlási ellátmány felhasználását igazoló számlával az igényjogosultnak tárgyév október 31-ig kell elszámolnia.
(2) Amennyiben az időarányos ruházati utánpótlási ellátmány kifizetésére tárgyév október 1. és december 1. között kerül sor, az igényjogosultnak a kifizetett összeggel 30 napon belül el kell számolnia.
(3) Amennyiben az igényjogosult részére történő kifizetés dátuma december hónapra esik, tájékoztatni kell az igényjogosultat a tárgyévben történő elszámolási kötelezettségéről.
(4) Az adott naptári évre szóló számlát annak a szervezeti egységnek a nevére és címére kell kiállíttatni, amelyik az ellátmányt folyósította.
(5) A ruházati utánpótlási ellátmány terhére számla ellenében elszámolható 6. mellékletben meghatározott, a rendőrségnél rendszeresített egyenruházati termék és polgári ruházati termék.
(6) A számlát elszámolás céljából a ruházati utánpótlási ellátmányt biztosító szervezeti egység pénzügyi szolgálatához kell benyújtani.
(7) Ha az igényjogosult a ruházati utánpótlási ellátmánnyal nem, vagy csak részben számol el, a ruházati utánpótlási ellátmányt biztosító szervezeti egység a számla benyújtására nyitva álló határidő elteltét követő 30 napon belül értesíti az illetményt folyósító szervet az igényjogosultnak az elszámolás után fennálló adó- és járulékfizetési kötelezettségéről. Adó- és járulékfizetési kötelezettség fennmaradása esetén az illetményfolyósító szerv gondoskodik a megfizetendő adó és járulék következő havi illetményből történő levonásáról.”

4. § Az R3. 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az igényjogosultak részére az alapellátási egyenruházati ellátmány és a ruházati utánpótlási ellátmány folyósítását az igényjogosult szolgálati helye szerint illetékes gazdálkodó szerv anyagi szakszolgálata végzi. Az önálló szervek csak a saját állományukba tartozó vagy az ellátás tekintetében hatáskörükbe tartozó igényjogosultak részére adhatnak ruházati ellátást, illetve alapellátási egyenruházati és ruházati utánpótlási ellátmányt. A tábornoki állomány tagjának ruházati ellátását a szolgálati hely szerinti szerv végzi.”

5. § Az R3. 18. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) Az alapellátási egyenruházati normában szereplő ruházati termékeket és felszerelési cikkeket vagy azok árát, illetve a ruházati utalványt, valamint a ruházati utánpótlási ellátmányt az igényjogosultság keletkezésének időpontjában kell biztosítani. Ettől eltérni csak – az alapellátási norma előírásainak megfelelően – a próbaidőre felvett személyek esetében lehet.”

6. § Az R3. 21. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Amennyiben a tárgyévi ruházati utánpótlási ellátmány forintösszegének a Hszt.-ben meghatározott százalékát az újonnan rendszeresített termékek és cikkek beszerzési ára eléri vagy meghaladja, úgy az adott évben a ruházati utánpótlási ellátmány Hszt.-ben meghatározott összegét vissza lehet tartani ezen egyenruházat részbeni ellentételezésére. A különbözetet a következő évi ruházati utánpótlási ellátmány terhére túlellátásként kell előjegyezni. A túlellátásként előjegyzett összeget – a ruházati utánpótlási ellátmányt terhelő teljes kiegyenlítésig – minden évben az adott éves ruházati utánpótlási ellátmány külön jogszabályban meghatározott százalékával lehet csökkenteni.”

7. § (1) Az R3. 25. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A leszerelők a leszerelés évében kifizetett ruházati utánpótlási ellátmányból csak a leszerelés vagy az azt megelőző felfüggesztés hónapjának végéig esedékes összegre igényjogosultak, ezért az ezen felüli részt kötelesek visszatéríteni.”

(2) Az R3. 25. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) Az elhunyt hivatásos személyek ruházati termékeire és felszerelési cikkeire – a rohamsisak és speciális ruházati termékek kivételével – a szolgálati időre való tekintet nélkül az öröklési jog általános szabályai az irányadók. Az utolsó szolgálati évre jóváírt egész évi ruházati utánpótlási ellátmányt – amennyiben még nem került kifizetésre – az örökös részére ki kell fizetni, az azt terhelő adó megfizetése a ruházati utánpótlási ellátmányt folyósító szervet terheli. A kifizetett ruházati utánpótlási ellátmánynak azon részét, amelyre a jogosultság megszűnt, visszatéríttetni nem kell.”

8. § (1) A Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet és a Budapesti Fegyház és Börtön tiszthelyettes és zászlós állományának vissza nem térítendő lakáscélú támogatásáról 21/2008. (IX. 23.) IRM rendelet (a továbbiakban: R4.) 1. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A támogatást legfeljebb 120 hónapig, havonta kell folyósítani. A támogatás havi összege a pénzügyi intézmény által a lakás vásárlására folyósított kölcsön mindenkori havi törlesztő részlete addig az összeghatárig, amíg lakáscélú munkáltatói támogatásként a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján adóterhet nem viselő járandóságnak minősül, de legfeljebb negyvenezer forint.”

(2) Az R4. a következő 1/A. §-sal egészül ki:

1/A. § Az országos rendőrfőkapitány, illetve a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka szolgálati érdekből a támogatás folyósítását, kivételesen indokolt esetben, az 1. § (1) bekezdésében meghatározottól eltérő szolgálati helyen szolgálatot teljesítő tiszthelyettes és zászlós állományú tag írásban benyújtott kérelmére, a tulajdonába kerülő – a szolgálatteljesítési helyén, illetve 50 km-es körzetén belül található – lakás vásárlása céljából is engedélyezheti, ha a kérelmező szolgálatteljesítési helyén a létszámhiány ezt megalapozza.”

(3) Az R4. 5 § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A támogatást egy összegben 60 napon belül vissza kell fizetni, és a támogatás folyósítását azonnal meg kell szüntetni, ha a támogatott)

b) a Budapesti Rendőr-főkapitányságról, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetből, a Budapesti Fegyház és Börtönből, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetből, illetve az 1/A. §-ára figyelemmel a támogatás engedélyezésekor fennálló szolgálati helyről saját kérésére más szolgálati helyre áthelyezésre kerül;”

9. § A büntetés- végrehatási szervezet hivatásos állományú tagjai részére járó egyes költségtérítésekről szóló 7/1997. (III. 26.) IM rendelet 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

28. § (1) A ht. állomány tagja részére – a 27. § (2) bekezdésében foglaltak kivételével – a közlekedési viszonyoknak megfelelő helyi közlekedési bérlethez való hozzájárulás biztosítható. A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka évente állapítja meg a hozzájárulás mértékét, amely a helyi közlekedési bérlet árának 100%-áig terjedhet.
(2) A hozzájárulás igénybevételének feltétele az érvényes bérletigazolvány bemutatása.
(3) A helyi közlekedési bérlethez való hozzájárulást időarányosan kell biztosítani.
(4) Nem fizethető a helyi közlekedési bérlethez való hozzájárulás annak,
a) aki gépjárművel történő munkába járáshoz költségtérítést vesz igénybe,
b) aki nyugdíjas-, vagy diák bérletigazolvánnyal rendelkezik,
c) akinek a szolgálati jogviszonya szünetel,
d) aki szülési szabadságot, terhességi gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat vesz igénybe,
e) aki a Hszt. 57. § (1) bekezdése alapján a felmentési ideje alatt a szolgálati kötelezettség teljesítése alól mentesül,
f) akit a Hszt. 132. §-a alapján a beosztásából felfüggesztettek.”

10. § (1) Az R1. az 1. melléklet szerinti melléklettel egészül ki.

(2) Az R2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az R3. a 3. melléklet szerinti 6. melléklettel egészül ki.

11. § (1) Ez a rendelet 2010. január 1-jén lép hatályba, és 2010. január 2-án hatályát veszti.

(2) Az R1. 18/A. § (1) bekezdésében a „munkáltatói hozzájárulásra (a továbbiakban: nyugdíjpénztári hozzájárulás) jogosult” szövegrész helyébe „munkáltatói hozzájárulásban (a továbbiakban: nyugdíjpénztári hozzájárulás) részesíthető” szöveg, 18/A. § (3) bekezdésében a „hozzájárulás illeti meg” szövegrész helyébe a „hozzájárulásban részesíthető” szöveg lép.

(3) Az R2. 5. § a) pontjában az „az igazságügyminiszter” szövegrész helyébe az „a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter” szöveg lép.

(4) Az R3. 4. § (2) bekezdésében az „az utánpótlási” szövegrész helyébe az „a ruházati utánpótlási” szöveg, 13. § a) pontjában „az egyenruházat” szövegrész helyébe „a ruházat” szöveg, 16. § (1) bekezdésében, 18. § (9) és (10) bekezdésében, 19. § (7) bekezdésében, 21. § (1), (5) és (6) bekezdésében, 23. § (1) és (2) bekezdésében, 25. § (7) és (9) bekezdésében, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ III.1. ponthoz tartozó táblázat 22. pontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ III. 2. ponthoz tartozó táblázat 19. pontjában, 1. melléklet MÁSODIK RÉSZ II. 1. ponthoz tartozó táblázat 25. pontjában, 1. melléklet MÁSODIK RÉSZ II. 2. ponthoz tartozó táblázat 21. pontjában, 1. melléklet MÁSODIK RÉSZ II. 3. ponthoz tartozó táblázat 13. pontjában, 1. melléklet MÁSODIK RÉSZ III. 1. ponthoz tartozó táblázat 9. pontjában, 1. melléklet MÁSODIK RÉSZ III. 2. ponthoz tartozó táblázat 1. pontjában az „utánpótlási egyenruházati” szövegrész helyébe a „ruházati utánpótlási” szöveg, 16. § (2), (3), (4) és (7) bekezdésében, 17. § (8) és (9) bekezdésében, 19. § (5) bekezdésében, 21. § (1), (2), (3) és (6) bekezdésében, 25. § (2) bekezdésében, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ I. 1.1.pont 4/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ I. 1.2. pont 5/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ I. 2.1. pont 4/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ I. 2.2. pont 5/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ II. 1. pont 4/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ II. 2. pont 5/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ III. 1. pont 4/a) alpontjában, 1. melléklet ELSŐ RÉSZ III. 2. pontjában az „az utánpótlási egyenruházati” szövegrészek helyébe az „a ruházati utánpótlási” szöveg, 21. § (1) bekezdésében, 23. § (4) bekezdésében, 26. § (5) bekezdésében az „utánpótlási ruházati” szövegrész helyébe a „ruházati utánpótlási” szöveg, 21. § (2) és (8) bekezdésében az „Az utánpótlási egyenruházati” szövegrész helyébe az „A ruházati utánpótlási” szöveg, 26. § (1) bekezdésében az „egyenruházati utánpótlási egyenruházati” szövegrész helyébe az „a ruházati utánpótlási” szöveg lép.

(5) Az R4. 2. § (1) bekezdés a) és f) pontjában az „az 1. § (1) bekezdésében meghatározott” szövegrész helyébe az „az 1. § (1) bekezdésében és az 1/A. §-ban meghatározott” szöveg, 1. mellékletének a „Budapesten és 50 km-es körzetében” szövegrésze helyébe a „Budapesten és 50 km-es körzetében, illetve .............. -n (szolgálati hely megnevezése) és 50 km-es körzetében” szöveg lép.

(6) A büntetés-végrehajtási szervezeteknél adható lakáscélú támogatásokról szóló 2/2002. (II. 7.) IM rendelet 10. § (1) bekezdésében 11. § (5) bekezdésében az „adófizetési kötelezettséget nem keletkeztet” szövegrész helyébe az „adóterhet nem viselő járandóságnak minősül” szöveg, 11. § (1) bekezdésében az „adómentes határig” szövegrész helyébe az „adóterhet nem viselő járandóság összegéig” szöveg, 19. §-ában az „adómentes összeg” szövegrész helyébe az „adóterhet nem viselő járandóság mértéke” szöveg, a 3. számú melléklet 4. pontjában az „adómentes mértéket” szövegrész helyébe az „adóterhet nem viselő járandóság mértékét” szöveg lép.

(7) Hatályát veszti

a) az R1. 2. §-t megelőző alcímében az „és üdülési hozzájárulás” szövegrész, 3. §-a, 4. §-a, valamint VII. Fejezete,

c) a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjai illetményének és illetményjellegű juttatásainak megállapításáról és folyósításáról szóló 15/1997. (IV. 22.) IM rendelet 22. §-a és az azt megelőző „Orvosi ügyeleti díj” alcím,

d) a büntetés-végrehajtási szervezet hivatásos állományú tagjai nyugellátásának eljárási rendjéről szóló 16/1997. (IV. 22.) IM rendelet 11. §-a.

1. melléklet a 77/2009. (XII. 28.) IRM rendelethez


Az utánpótlási ruházati ellátmány terhére számla ellenében elszámolható egyenruházati és polgári ruházati termékek listája

I. FÉRFI RUHÁZATI TERMÉKEK

Felnőtt férfi
1. szolgálati és gyakorló egyenruházat
2. társasági öltözet
3. hosszú/rövid ujjú ing
4. hosszú/rövid ujjú póló
5. mellény
6. hosszú/rövid ujjú pulóver
7. kardigán
8. nyakkendő
9. hosszú nadrág
10. rövid nadrág
11. zokni
12. lábbeli (félcipő, szandál, csizma, bakancs)
13. atlétatrikó
14. alsónadrág
15. sapka
16. kalap
17. sál
18. kesztyű
19. öv
20. télikabát
21. átmeneti kabát
22. balonkabát
23. öltöny
24. zakó
25. hosszú ujjú szabadidő felső
26. hosszú szárú szabadidő alsó
27. edzőpóló
28. sporttrikó
29. edzőnadrág
30. sportcipő

II. NŐI RUHÁZATI TERMÉKEK

Felnőtt női
1. szolgálati és gyakorló egyenruházat
2. társasági öltözet
3. hosszú/rövid ujjú blúz
4. hosszú/rövid ujjú póló
5. mellény
6. hosszú/rövid ujjú pulóver
7. kardigán
8. hosszú nadrág
9. rövid nadrág
10. halásznadrág
11. szoknya
12. zokni
13. harisnya/harisnyanadrág
14. lábbeli (félcipő, szandál, csizma, bakancs)
15. kombiné, kombidressz, trikó
16. melltartó (sport melltartó)
17. alsó
18. sapka
19. kalap
20. sál
21. kendő
22. kesztyű
23. öv
24. télikabát
25. átmeneti kabát
26. balonkabát
27. kosztüm (nadrágkosztüm is)
28. blézer
29. hosszú ujjú szabadidő felső
30. hosszú szárú szabadidő alsó
31. edzőpóló
32. sporttrikó
33. edzőnadrág
34. sportcipő”

2. melléklet a 77/2009. (XII. 28.) IRM rendelethez



Térítési díjak összegei

I.

1. Szállóférőhelyen szobatárssal történő elhelyezés esetén:

6 000 Ft + áfa/hó/fő

2. Szállóférőhelyen egyszemélyes elhelyezés esetén:

12 000 Ft + áfa/hó/fő

3. Szállóférőhelyen házastárssal vagy élettárssal történő elhelyezés esetén:

13 000 Ft + áfa/hó/pár

4. Lakóegység esetén:

13 500 Ft/lakóegység


II.

Szabadférőhely értékesítése esetén

 

1. A büntetés-végrehajtási szervezet tagjának és hozzátartozóinak:

1 600 Ft + áfa/éj/fő

2. Szállóférőhelyen az 1. pontba nem tartozó, más személy elhelyezése esetén:

3 000 Ft + áfa/éj/fő


3. melléklet a 77/2009. (XII. 28.) IRM rendelethez


Az utánpótlási ruházati ellátmány terhére számla ellenében elszámolható egyenruházati és polgári ruházati termékek listája

I. FÉRFI RUHÁZATI TERMÉKEK

Felnőtt férfi
1. szolgálati és gyakorló egyenruházat (kizárólag egyenruházati boltban vásárolt)
2. társasági öltözet (a rendőrséggel szerződésben álló gyártótól vásárolt)
3. hosszú/rövid ujjú ing
4. hosszú/rövid ujjú póló
5. mellény
6. hosszú/rövid ujjú pulóver
7. kardigán
8. nyakkendő
9. hosszú nadrág
10. rövid nadrág
11. zokni
12. lábbeli (félcipő, szandál, csizma, bakancs)
13. atlétatrikó
14. alsónadrág
15. sapka
16. kalap
17. sál
18. kesztyű
19. öv
20. télikabát
21. átmeneti kabát
22. balonkabát
23. öltöny
24. zakó
25. hosszú ujjú szabadidő felső
26. hosszú szárú szabadidő alsó
27. edzőpóló
28. sporttrikó
29. edzőnadrág
30. sportcipő

II. NŐI RUHÁZATI TERMÉKEK

Felnőtt női
1. szolgálati és gyakorló egyenruházat (kizárólag egyenruházati boltban vásárolt)
2. társasági öltözet (a rendőrséggel szerződésben álló gyártótól vásárolt)
3. hosszú/rövid ujjú blúz
4. hosszú/rövid ujjú póló
5. mellény
6. hosszú/rövid ujjú pulóver
7. kardigán
8. hosszú nadrág
9. rövid nadrág
10. halásznadrág
11. szoknya
12. zokni
13. harisnya/harisnyanadrág
14. lábbeli (félcipő, szandál, csizma, bakancs)
15. kombiné, kombidressz, trikó
16. melltartó (sport melltartó)
17. alsó
18. sapka
19. kalap
20. sál
21. kendő
22. kesztyű
23. öv
24. télikabát
25. átmeneti kabát
26. balonkabát
27. kosztüm (nadrágkosztüm is)
28. blézer
29. hosszú ujjú szabadidő felső
30. hosszú szárú szabadidő alsó
31. edzőpóló
32. sporttrikó
33. edzőnadrág
34. sportcipő”
1

A rendelet a 11. § (1) bekezdése alapján hatályát vesztette 2010. január 2. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére