8/2009. (II. 14.) MNB rendelet
8/2009. (II. 14.) MNB rendelet
új biztonsági elemmel ellátott 20 000 forintos címletű bankjegy kibocsátásáról1
A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Mnbtv.) 60. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján fennálló jogkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § (1) A Magyar Nemzeti Bank az Mnbtv. 4. §-ának (2) bekezdésén alapuló jogkörében új biztonsági elemmel ellátott 20 000 forintos címletű bankjegyet bocsát ki.
(2) A kibocsátás időpontja: 2009. április 15.
2. § (1) A fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy hossza 154 mm, szélessége 70 mm. A papír anyagában a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a „MAGYAR NEMZETI BANK” felirat olvasható.
(2) A bankjegy előoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása narancssárga és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező alatt és fölött narancssárga, középen szürke, a szövegtükör körül és a bankjegy jobb oldalán lila és narancssárga színhatásúak. A vízjelmező alapnyomatában és a szövegtükör jobb oldali mezőjében 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók. A bankjegy alsó, felső és jobb oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással a „HÚSZEZER FORINT” felirat ismétlődik. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.
(3) A bankjegyen található vízjelmezőben Deák Ferencet ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható. A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, tagolt formájú, szürkéslila színű rozetta, amelynek ellipszis rajzolatú részében található a rejtett kép, amelyen megfelelő helyzetben az „MNB” felirat látható.
(4) A szövegtükörben a
„20 000 |
|
Karvalits |
Király Júlia |
névaláírások, a |
olvasható.
(5) A névaláírások mellett balra található a Magyar Köztársaság címere. A szövegtükör képnyomati elemeinek színe szürkéslila és zöld.
(6) A képnyomat jobb oldali részén Deák Ferenc arcképe, jobbra alatta a „20 000” értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe szürkéskék. Az arckép felett balra a „DEÁK FERENC” felirat olvasható, amelynek színe szürkéslila.
(7) A bankjegy piros színű sorszáma két helyen – a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve – található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll.
(8) A szövegtükör és a vízjelmező között, a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan hologram hatású fémcsík található. A fémcsík felületén, a rátekintés szögétől függően, ismétlődő elemként a határozott rajzolatú „MNB” felirat, illetve a finomabb rajzolatú köztársasági címer látható. A fémcsík bal oldalán a – kisméretű számmal írt – „20 000” értékjelzés ismétlődik. A bankjegy előoldalának képét e rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(9) A bankjegy hátoldala többszínű, széléig kifutó alapnyomattal és egyszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása szürkéskék. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező fölött és alatt narancssárga, középen a szegélyeknél lila és vörös, a bal oldalon szürke és narancssárga színhatásúak. A vízjelmező alapnyomatában, valamint a képnyomat feletti mezőben 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók.
(10) A bankjegy alsó, felső és bal oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással a „HÚSZEZER FORINT” felirat ismétlődik. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.
(11) A képnyomat része a vízjelmező felett és alatt, valamint a kép felett több sorban ismétlődő mikroírás, amelynek szövege „MAGYAR NEMZETI BANK”. A jobb oldalon a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe szürkéskék.
(12) A képnyomat része a vízjelmező és a kép között található, optikailag változó tulajdonságú festékkel nyomtatott rozetta, amely a rátekintés szögétől függően vöröseslila vagy szürkészöld.
(13) A képnyomat fő motívuma a régi képviselőházat ábrázoló metszet. A metszet fölött, bal oldalon az „AZ IDEIGLENES MAGYAR KÉPVISELŐHÁZ PESTEN” felirat olvasható. A bankjegy felső részén, középen a „20 000” értékjelzés, alsó részén, középen a „HÚSZEZER FORINT” felirat látható, amelynek színe szürkéskék. A bankjegy hátoldalának képét e rendelet 2. melléklete tartalmazza.
(14) A bankjegy elő- és hátoldalának grafikai terve és előoldalának metszete Vagyóczky Károly grafikusművész alkotása. A bankjegy hátoldalán látható metszetet – múltszázadbeli litográfia felhasználásával – a grafikai terv alapján Pálinkás György grafikusművész készítette.
(15) A (4) bekezdés szerinti szövegtükörben olvasható évszám és névaláírások változhatnak.
3. § (1) Ez a rendelet 2009. április 15-én lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 20 000 forintos címletű bankjegyek kibocsátásáról szóló 8/2000. (MK 104.) MNB hirdetményt visszavonom. A visszavont hirdetménnyel kibocsátott bankjegy továbbra is törvényes fizetőeszköz. A bankjegy külső kiállítását e rendelet 3. melléklete tartalmazza.
1. melléklet a 8/2009. (II. 14.) MNB rendelethez
2. melléklet a 8/2009. (II. 14.) MNB rendelethez
3. melléklet a 8/2009. (II. 14.) MNB rendelethez
„20 000 |
|
Kovács Álmos |
Riecke Werner |
névaláírások, az |
|
ALELNÖK |
ALELNÖK |
BUDAPEST 1999” |
A rendeletet a 14/2016. (IV. 25.) MNB rendelet 4. §-a hatályon kívül helyezte 2017. december 31. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás