5/2010. (III. 23.) KvVM rendelet
5/2010. (III. 23.) KvVM rendelet
a Tállyai Patócs-hegy természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervéről
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. § (2) bekezdés 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 165/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A 2/1987. (VII. 10.) OKTH rendelkezéssel védetté nyilvánított, valamint a Tállyai Patócs-hegy természetvédelmi terület védettségének fenntartásáról szóló 76/2007. (X. 18.) KvVM rendelettel fenntartott védettségű Tállyai Patócs-hegy természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervét az 1. melléklet szerint állapítom meg.
2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
1. melléklet az 5/2010. (III. 23.) KvVM rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések
– A fokozottan védett magyar nőszirom (Iris aphylla subsp. hungarica) állományának megőrzése, a populációnak – továbbá más védett természeti értékeknek – otthont adó élőhely, valamint a terület élettelen természeti-, és táji értékeinek megóvása.
– A természetes szerkezetű és összetételű (idegenhonos fajok jelenlététől mentes) növénytakaróval fedett terület megőrzése, illetve kialakítása.
– A terület botanikai és zoológiai értékeinek teljes körű feltárása, majd természetvédelmi helyzetük folyamatos figyelemmel kísérése.
2. Természetvédelmi stratégiák
– A terület legfőbb természeti értéke a magyar nőszirom, valamint további védett növény- és állatfajok védelme kizárólag élőhelyvédelmi beavatkozások útján. A magyar nősziromnak otthont adó sztyeppréten a cserjésedés kontrollja.
– Idegenhonos fajok (akác, erdeifenyő, feketefenyő) eltávolítása a területről.
– Tilos a gazdálkodás és minden olyan gazdasági célú területhasználati mód, amely a talaj és a védett természeti értékek veszélyeztetésével járhat.
– A terület táji értékei védelmének biztosítása a tájkép-átalakítással járó tevékenységek teljes tiltásával.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1.1. Fajok védelme
– A magyar nőszirom virágzásának időszakában (április 15. – május 30.) a Természetvédelmi Őrszolgálat fokozott jelenléttel (hetente legalább 1 ellenőrzéssel) gondoskodik az állomány megóvásáról.
– A gyepterületen a cserjésedést a magyar nőszirom élőhelyének biztosítása érdekében a lehető legkisebb beavatkozással meg kell akadályozni.
– A védett növényfajok megóvása (taposási és rágási kár megelőzése) érdekében törekedni kell a terület nagyvad-mentesítése – különös tekintettel a vaddisznóra és az őzre.
3.1.2. Látogatás
– A terület korlátozottan, elsősorban kutatási célból látogatható. A terület oktatási és bemutatási célú hasznosítása csak különösen indokolt esetben lehetséges.
– A terület idegenforgalmi, üdülési és rekreációs célokat nem szolgálhat, ilyen jellegű fejlesztés (pl. turistaút vagy kilátópont kiépítése) tilos.
3.1.3. Kutatás, vizsgálatok
– A területen történő kutatás engedélyezése iránti kérelemhez részletes kutatási tervet kell csatolni.
3.1.4. Terület- és földhasználat
– A területen új építmény elhelyezése tilos.
– A terület gyep művelési ágban tartandó fenn.
– A területen a vadetetés tilos.
– Vadászat csak cserkeléssel és hajtással végezhető.
3.1.5. Természetvédelmi infrastruktúra
– Oktatást és bemutatást szolgáló infrastruktúra fejlesztése tilos.
– A terület határán hatósági tájékoztató táblákat kell kihelyezni, és gondoskodni kell fenntartásukról.
3.2. Művelési ághoz, illetve földhasználati módhoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.2.1. Gyepek kezelése
– A magyar nőszirom élőhelyén a gyep fenntartására törekedni kell. A fokozottan védett faj állományát veszélyeztető mértékű cserjésedés esetén kismértékű szelektív, a védett cserjefajokat megtartó cserjeritkítást kell végezni.
– A gyep 3–4 évente kézi módszerrel lekaszálható.
– A gyep legeltetése tilos.
– A gyep jogszerűtlen égetését meg kell akadályozni.
– A gyepben megjelenő idegenhonos fafajok (akác, erdeifenyő, feketefenyő) szórványosan előforduló egyedeit el kell távolítani a területről.
– A fahasználati jellegű kezelési feladatokat (fakivágás, a faanyag mozgatása és felkészítése) csak vegetációs időszakon kívül, téli időszakban (december 1.–február 28.), fagyott vagy havas talajviszonyok mellett szabad elvégezni.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás