15/2011. (VII. 29.) LÜ utasítás
az ügyészi szervezetben a munkaerővel és egyes személyi juttatásokkal történő gazdálkodásról szóló 3/1998. (ÜK. 11.) LÜ utasítás módosításáról1
2011.08.01.
A Magyar Köztársaság ügyészségéről szóló 1972. évi V. törvény 19. §-ának (6) bekezdése alapján, az ügyészségi alkalmazottak érdek-képviseleti szerveinek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsának a véleményét figyelembe véve, a következő utasítást adom ki:
„(2) Az (1) bekezdés a) pontjában említett összeggel történő gazdálkodás során elsősorban az ügyészségi alkalmazottakat jogszabály alapján kötelezően megillető juttatások fedezetéről kell gondoskodni az éves előirányzat keretén belül.”
„(4) Az (1) bekezdésben említett összeg felhasználásának jogszabályban és legfőbb ügyészi utasításban nem rögzített, az egész ügyészi szervezetre vonatkozó elveit a legfőbb ügyész – jogszabály előírásainak megfelelően – az ügyészségi alkalmazottak érdek-képviseleti szerveinek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsának közreműködésével esetenként határozza meg.”
2. § Az Ut. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„9. § (1) Az ügyészi szervezetben központi jutalomkeretet kell képezni. (2) A központi jutalmazási keret a 7. § (1) bekezdésében említett forrásokból a jutalmazási célra felhasználható összeg. (3) A központi keretből kell biztosítani különösen
a) jogszabály vagy legfőbb ügyészi utasítás alapján járó jutalmat, továbbá az elismerések (pl.: Kozma Sándor-díj, emléktárgy) elkészíttetésének költségeit,
b) a kiemelkedő munkát végző ügyészségi alkalmazottak legfőbb ügyész eseti döntésén alapuló egyedi és céljutalmazását,
c) az ügyészi szervezet feladatainak megvalósításában eredményesen közreműködő ügyészségi alkalmazottak széles körének jutalmazását.”
3. § Az Ut. 11. §-a és azt megelőző cím helyébe a következő cím és rendelkezés lép:
11. § (1) A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 83/A. §-ában meghatározott esetekben az ügyészségi alkalmazottat átirányítási díj illeti meg. A díj mértékét az átirányításra adott megbízással egyidejűleg, írásban kell megállapítani. (2) Ügyészségi fogalmazó munkakörben az átirányítás – a munkakör jellegére tekintettel – kizárt.”
4. § Az Ut. 12. §-a és azt megelőző cím helyébe a következő cím és rendelkezés lép:
„Az átirányítás díjazásának forrása
12. § (1) A munkáltatói jogkört gyakorlók az általuk irányított szervezeti egység hiányzó létszáma után átirányítási díjkeretet képezhetnek. (2) Hiányzó létszám a betöltetlen álláshelyek, a távol lévő, a távollét idejére illetményben vagy távolléti díjban nem részesülő ügyészségi alkalmazottak, továbbá a kirendeléssel érintett ügyészi álláshelyek együttes száma, amennyiben a kirendelés a hatvan napot meghaladja és más munkáltatói jogkört gyakorló által vezetett vagy irányított szervezeti egységbe történik.
(3) Az átirányítási díjkeret képzésénél nem vehető figyelembe a helyettesítésre határozott időre kinevezett, a helyettesítettel azonos munkaidőben foglalkoztatott ügyészségi alkalmazottal és a (2) bekezdésben említett kirendelés következtében ideiglenesen betöltött álláshely. Nem vehető figyelembe az átirányítási díjkeret képzésénél az újonnan létesített álláshely az első betöltéséig, továbbá a túlbetöltéssel érintett álláshely sem. (4) Az átirányítási díj megállapításához harminc naptári naponként legfeljebb az alábbi összegek vehetők – tíz forintra kerekítve – figyelembe:
a) betöltött álláshely esetében a távol lévő ügyészségi alkalmazott alapilletményének és vezetői pótlékának 50%-át,
b) a betöltetlen álláshelyek esetében a legalacsonyabb ügyészi alapilletménynek
– ügyész esetében 50%-át,
– ügyészségi titkár esetében 22%-át,
– a III. fizetési osztályba sorolt ügyészségi nyomozó és tisztviselő esetében 22%-át,
– a IV. fizetési osztályba sorolt ügyészségi nyomozó és tisztviselő esetében 12%-át,
– fizikai alkalmazott esetében 9%-át, továbbá
– a hiányzó vezető vezetői pótlékának 50%-át abban az esetben, ha a helyettesítés ellátására történő megbízás adása nem a legfőbb ügyész hatáskörébe tartozik.
(5) A harminc napos időtartamot el nem érő időszakra, munkanaponként a (4) bekezdésben említett összeg 1/22 részét kell – tíz forintra kerekítve – az átirányítási díjkeret képzéséhez figyelembe venni. (6) Ügyészségi fogalmazói létszám után átirányítási díjkeret nem képezhető.
(7) Az átirányítási díjkeretet november 1-jétől a következő év október 31-éig terjedő időszakban kell képezni.
(8) Az átirányítási díjkeret kizárólag az átirányítás díjazására használható. A díj elszámolása folyamatosan, a megbízások alapján havonta történik.
(9) Ha a jogszabály alapján járó átirányítási díj összege meghaladja az e célra képzett díjkeretet, a munkáltatói jogkör gyakorlója a legfőbb ügyésztől kiegészítést kér.
(10) Az átirányítási díjkeret képzését és felhasználását a pénzügyi-gazdasági ellenőrzés keretében a Belső Ellenőrzési Önálló Osztály rendszeresen ellenőrzi.”
„A helyettesítés díjazása
12/A. § (1) Az ügyészségi alkalmazott helyettesít, ha betöltetlen állás miatt vagy – rendes szabadság kivételével – távollét miatt a saját munkakörével azonos, átirányításnak nem minősülő jelentős többletmunkát végez. (2) Az ügyészi szervezetben központi helyettesítési díjkeretet kell képezni a 7. § (1) bekezdésében említett források terhére. A díjkeret képzésével összefüggő feladatokat a Személyügyi, Továbbképzési és Igazgatási Főosztály, valamint a Gazdasági Főigazgatóság közösen hajtja végre. (3) A megbízás alapján történő helyettesítésre és a helyettesítési átalány megállapítására – a munkáltatói jogkör gyakorlójának előterjesztése alapján – a legfőbb ügyész adhat engedélyt. A megbízás legfeljebb egy évre szólhat. A megbízást a munkáltatói jogkör gyakorlója adja, teljesítését igazolja. A helyettesítési átalányt a többletmunka igazolt elvégzése után az illetménnyel együtt havonta kell folyósítani.”
6. § (1) Ez az utasítás 2011. augusztus 1. napján lép hatályba.
b) 10. §-ának (5) bekezdésében a „nem használható fel és helyettesítés díjazásának, illetőleg helyi jutalmazásnak a forrását sem képezi.” szövegrész helyébe a „nem használható fel és átirányítás díjazásának a forrását sem képezi.”
szöveg lép.
(3) Az utasítás hatálybalépését követő munkanapon az Ut. rendelkezéseinek meg nem felelő egyoldalú helyettesítési megbízást vissza kell vonni, illetve a megállapodást fel kell mondani.
(4) Ez az utasítás 2011. augusztus 3. napján hatályát veszti.