• Tartalom

8/2011. (VIII. 18.) HM rendelet

8/2011. (VIII. 18.) HM rendelet

a Magyar Honvédség Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 24/2005. (VI. 30.) HM rendelet módosításáról1

2011.08.26.

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 207. § (2) bekezdés d) és e) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 71/2006. (IV. 3.) Korm. rendelet 32/A. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A Magyar Honvédség Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 24/2005. (VI. 30.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

2. § Hatályát veszti az R. melléklet 324.2. pontja.

3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

1. melléklet a 8/2011. (VIII. 18.) HM rendelethez


1. Az R. melléklet 268.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
„268.3. A 268.1. pontban meghatározott ügyeleti szolgálatokon túl az állományilletékes parancsnokok és azok elöljáró parancsnokai (felettesei) a Honvéd Vezérkar főnöke vagy a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgatóinak rendelkezései alapján más ügyeleti szolgálatok működtetését is elrendelhetik. Az állományilletékes parancsnokok az azonos vezetési szintű ügyeleti szolgálatokat és feladataikat összevonhatják.”

2. Az R. melléklete a következő 322.5. ponttal egészül ki:
„322.5. A készenléti szolgálatot központilag, alárendeltségtől függően a honvédelmi miniszter, a Honvéd Vezérkar főnöke vagy a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok főigazgatóinak rendelkezései alapján az állományilletékes parancsnok szervezi és működteti.”

3. Az R. melléklet 469.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
„469.1. A biztosító rendész szolgálat fegyveres szolgálat. A szolgálatot pisztollyal és gépkarabéllyal kell ellátni. A gépkarabélyokat – a fegyverek kiosztására vonatkozó külön parancsig – a szolgálat részére biztosított fegyverszekrényben (fegyverszobában) kell tárolni.”

4. Az R. melléklet 479.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
„479.1. A biztosító rendész szolgálat állománya – a pihenő váltás kivételével – pisztolyt köteles viselni két töltött tárral, az egyik tárat a pisztolyba köteles helyezni, a másikat a pisztolytáskába. A pisztolynak töltetlen és biztosított állapotban kell lennie. A pihenő váltástól a szolgálatparancsnok – pihenő idejében a szolgálatparancsnok-helyettes – köteles elvenni, és pihenő idejük végén visszaadni részükre a pisztolyokat.”

5. Az R. melléklet 479.3–479.5. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„479.3. A pihenő váltás pisztolyait, valamint a gépkarabélyokat (és más fegyvereket) tár nélkül, ürített, fesztelenített és biztosított helyzetben kell a pihenőhelytől elkülönített fegyverszekrényben (fegyverszobában levő fegyverállványra) elhelyezni. A fegyverszekrény (fegyverszoba) kulcsának a szolgálatparancsnoknál – pihenő idejében a szolgálatparancsnok-helyettesnél – kell lennie.
479.4. A készenléti és reagáló lőszereket tárazva (gépkarabélyonként 90 lőszer), lepecsételt ládában kell elhelyezni. A szolgálat gépkarabéllyal való ellátására és a lőszer kiosztására csak azok a katonák intézkedhetnek, akiknek a szolgálat alá van rendelve.
479.5. A szolgálatparancsnok saját elhatározásból csak abban az esetben intézkedhet a gépkarabélyok és a lőszerek kiadására, ha az őrzött (védett) objektumot vagy a biztosító rendész szolgálat tagját (tagjait) támadás éri vagy annak közvetlen veszélye fenyegeti. A gépkarabélyok és a lőszerek kiadását köteles jelenteni azon katonáknak, akiknek alá van rendelve.”

6. Az R. melléklet 486. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
„486. Tilos szolgálatba vezényelni olyan katonát, aki nem hajtotta végre eredményesen az alaplőgyakorlatot és a pisztoly szakalap lőgyakorlatot, nem ismeri a biztosító rendész szolgálat ellátásának rá vonatkozó követelményeit, aki pszichológiai, pszichiátriai, valamint egyéb olyan orvosi kezelés alatt áll, ami a lőkészség biztonságát veszélyezteti, vagy a parancsnok tudomása szerint öngyilkosságot kísérelt meg, továbbá azt, aki ellen büntető vagy fegyelmi eljárás folyik.”

7. Az R. melléklet 498. és 499. pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„498.1. A biztosító rendészeket a szolgálati intézkedésben meghatározott időközönként, maximum négyóránként kell váltani. Kivételes esetben, a biztosító rendészek éberségét károsan befolyásoló körülmények között a váltási idő az elöljáró szolgálat parancsa alapján rövidebb is lehet.
498.2. Ha a szolgálat gépkarabéllyal történő ellátására intézkedett az arra jogosult elöljáró, a fegyverek töltése, ürítése, a biztosító rendészek szolgálati helyre való felvezetésének és váltásának a szolgálatparancsnok vagy helyettese felvezetésével kell történnie.
499. Pisztollyal történő szolgálatellátás esetében a szolgálati intézkedésben meghatározott időközönként a szolgálatparancsnoknak intézkednie kell a biztosító rendészek váltására, és azok felvezetés nélkül kötelesek végrehajtani a váltást. A váltás megtörténtét rádió adó-vevőn (telefonon) vagy személyesen jelenteni kötelesek a szolgálatparancsnoknak.”

8. Az R. melléklet 502. pont i) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A szolgálatparancsnok kötelességei:)
i) pisztollyal történő szolgálatellátás esetében köteles ellenőrizni a töltés-ürítés, gépkarabéllyal történő szolgálatellátás esetében köteles ellenőrizni a töltés-ürítés, a felvezetés és a váltás végrehajtását.”
1

A rendelet a 3. § alapján hatályát vesztette 2011. augusztus 27. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére