126/2013. (XII. 17.) VM rendelet
126/2013. (XII. 17.) VM rendelet
a vadászvizsgát megelőző tanfolyamról és a vadászvizsgáról1
A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény 100. § (1) bekezdése c) pontjának 9. alpontjában, továbbá
a 18. § tekintetében a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény 100. § (1) bekezdése b) pontjában
kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § i) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva, továbbá
a 18. § tekintetében az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 73. § c) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró nemzetgazdasági miniszterrel egyetértésben
a következőket rendelem el:
1. § Vadászvizsgát az a magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar és nem magyar állampolgár tehet, aki a 17. életévét betöltötte és a vadászvizsgát megelőző tanfolyamnak (a továbbiakban: tanfolyam) a vizsgára való jelentkezését megelőző két éven belüli elvégzését igazolja.
1. Tanfolyam szervezése, indítása
2. § (1)2 Tanfolyam szervezése a vadászati hatóság engedélyével végezhető.
(2) A tanfolyam szervezését az 1. mellékletben meghatározott feltételek alapján természetes vagy jogi személy kérelmezheti.
(3)3
(4)4
(5)5 A vadászati hatóság a tanfolyam-szervezésre kiadott, visszavont, valamint lejárt hatályú engedélyekről folyamatosan tájékoztatja az Országos Magyar Vadászkamarát (a továbbiakban: OMVK).
(6)6 A tanfolyam engedélyezésével kapcsolatos dokumentumokat a vadászati hatóság 15 évig megőrzi.
3. § (1)7
(2)8 A tanfolyam ellenőrzésének biztosítása érdekében a tanfolyamvezető minden tanfolyam és előadás kezdő és befejező időpontját, valamint helyszínét és órarendjét a tanfolyam megkezdését megelőzően legalább 15 nappal köteles a vadászati hatóság részére írásban megküldeni.
(3)9
(4)10
(5)11
(6)12
(7)13 Az engedély visszavonása esetén a tanfolyamszervező a visszavonó határozat véglegessé válását követően két évig nem kaphat engedélyt tanfolyam szervezésére.
4. § (1) A tanfolyam teljes időtartama 100 óra, amelynek felépítését és tematikáját a 2. melléklet tartalmazza.
(2) A tanfolyamvezető az a tanfolyamszervező által írásban megbízott, képzésért felelős személy, aki a képzési folyamatot felügyeli és irányítja. Ha a tanfolyamszervező magánszemély, akkor a tanfolyamvezetői feladatokat saját maga is elláthatja.
(3) A tanfolyamszervező a 3. melléklet szerinti tartalmú képzési szerződést köt a tanfolyamon résztvevővel (a továbbiakban: hallgató).
(4) A tanfolyamvezető gondoskodik a jelenléti ív vezetéséről.
(5)14 A tanfolyam befejezését követően a tanfolyamszervező a tanfolyamvezető útján a hallgató számára igazolást állít ki, ha a hallgató a 2. melléklet szerinti elméleti foglalkozás legalább 80%-án és a gyakorlati foglalkozás 100%-án részt vett. A gyakorlati foglalkozás vonatkozásában nem tekintendő hiányzásnak a gyakorlati vadászlövészeti vizsgára nem kötelezett, kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni kívánók távolmaradása a gyakorlati lővizsga előtti lőgyakorlatról.
(6) A tanfolyam oktatója a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtására kiadott 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet [a továbbiakban: 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet] 8. számú melléklete szerinti felsőfokú vadgazdálkodási képzettséggel vagy az oktatott témakör szerinti felsőfokú szakirányú képzettséggel, valamint legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkező személy lehet.
(7) Az elsősegélynyújtással kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek oktatása esetén államilag elismert egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy is oktathat, ha rendelkezik a (9) bekezdés c) pontja szerinti szakmai gyakorlattal.
(8)15 A végzettséget, valamint a szakmai gyakorlatot a vadászati hatóság felé igazolni kell.
(9) A szakmai gyakorlat igazolására
a) a vadgazdálkodási gyakorlatban, vadászati közigazgatásban, vadászati érdekképviseleti tevékenységben, vadászati vagy vadgazdálkodási szakmai oktatásban, valamint vadászatszervezésben,
b) a fegyvertani ismeretek oktatása esetén a rendőrhatóságnál a lőfegyverek használatával vagy kezelésével kapcsolatos munkakörben, vagy
c) az elsősegélynyújtással és az újraélesztéssel kapcsolatos ismeretek oktatása esetén a baleseti mentésben és az egészségügyi intézmény sürgősségi, intenzív osztályán
folyamatosan eltöltött 5 éves időszak fogadható el.
2. Vadászvizsga szabályai, rendje
5. § (1) Vadászvizsgára jelentkezni az OMVK bármely területi szervezeténél lehet. A vadászvizsga az OMVK azon területi szervezeténél tehető le, ahova a vizsgázó a jelentkezését benyújtotta.
(2) A vadászvizsgát úgy kell megszervezni, hogy az egy napon vizsgázók száma a 20 főt nem haladhatja meg.
(3) A vizsgázó részére a vizsgadíj befizetésének igazolását követően térítésmentesen tájékoztatót kell rendelkezésre bocsátani, ami tartalmazza a vadászvizsgával kapcsolatos tudnivalókat, valamint a szóbeli tételsort és egy tesztmintát.
(4) Vadászvizsgát kizárólag magyar nyelven lehet tenni.
(5) Nem kell vadászvizsgát tenni annak, aki 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet 8. számú melléklete szerinti
a) felsőfokú vadgazdálkodási, vagy
b) iskolarendszerű képzésben szerzett középfokú vadgazdálkodási
képzettséggel rendelkezik.
(6) Az (5) bekezdésben felsorolt szakképesítések a fegyverismeretre és -használatra vonatkozó gyakorlati és elméleti vizsgarész letétele alól nem mentesítenek.
6. § (1) A vadászvizsga díja húszezer forint.
(2) A vadászvizsga mindenkori díjának ötven százaléka
a) a ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga,
b) a vadászíjászatra feljogosító kiegészítő vizsga, továbbá
c) a fegyverismeretre és használatra vonatkozó elméleti és gyakorlati vizsgarész
vizsgadíja.
(3) A díjat jelentkezéskor a vadászkamara területi szervezeténél készpénzben vagy készpénz-átutalási megbízással kell teljesíteni.
(4) A befizetett vizsgadíj a megjelölt vizsganapon történő vizsgázásra jogosít.
(5) Ha a vizsgára jelentkező önhibáján kívül nem tud a vizsgán megjelenni és ezt hitelt érdemlő módon igazolja, a már befizetett vizsgadíjat
a) vadászvizsga esetén az elmulasztott vizsga időpontjától számított hat hónapon belül sorra kerülő,
b) ragadozó madárral való vadászatra, valamint vadászíjászatra feljogosító kiegészítő vizsga esetén az elmulasztott vizsga időpontját követő soron következő
vizsgára el kell fogadni.
7. § (1) A vadászvizsga nem nyilvános vizsga, a vizsgázókon kívül csak a vizsgabizottság tagjai, elnöke, illetve a vizsga lebonyolításához szükséges technikai személyzet, valamint a vadászvizsga lebonyolításának ellenőrzését végzők lehetnek jelen.
(2)16 A vadászvizsga elméleti részét kizárólag a négy főből álló vizsgabizottság előtt lehet letenni.
(3)17 A vadászvizsga időpontjáról és helyszínéről az OMVK illetékes szerve a vizsgaidőpontot megelőzően legalább 15 nappal írásban tájékoztatja a vadászati hatóságot.
(4)18
(5)19
8. § (1)20 A vadászvizsga-bizottság 4 főből áll. A vadászvizsga-bizottság elnöke az OMVK területi szervezetének titkára, tagjai az OMVK területi szervezetének illetékességi területén dolgozó tájegységi fővadász, a területi vadászati hatóság képviselője, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság által kijelölt személy. A vadászvizsga-bizottság elnöke, tagja csak felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező személy lehet. Az OMVK területi szervezetének illetékességi területén dolgozó tájegységi fővadászt a vadászvizsga-bizottságba a vadászvizsga-bizottság elnöke hívja meg.
(2) A vadászvizsga bizottság tagja, elnöke nem lehet olyan személy, aki tanfolyamszervezői engedéllyel rendelkezik, aki részt vesz tanfolyam szervezésében, tanfolyamvezető, illetve olyan személy, aki részt vesz tanfolyam ellenőrzésében, továbbá ezeknek a polgári törvénykönyv szerinti hozzátartozója.
9. § (1) A vadászvizsga bizottság tagjait, elnökét, a megjelent vizsgázók száma alapján vizsgáztatási díj illeti meg, amely a vadászvizsga bizottság tagjai esetében vizsgázóként az 1 főre eső vizsgadíj 10 százaléka, a bizottság elnöke esetében az 1 főre eső vizsgadíj 15 százaléka.
(2) A vadászíjász vagy ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga vizsgabizottsági tagjainak, elnökének vizsgáztatási díjára az (1) bekezdésben meghatározott rendelkezést kell alkalmazni.
10. § (1) Vadászíjász vagy ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgára jelentkezni csak a vadászvizsga bizonyítvány, vagy a már megszerzett vadászjegy birtokában lehet.
(2) Vadászíjász vagy a ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgára az OMVK Fővárosi és Pest megyei Területi Szervezeténél lehet jelentkezni.
(3)21 A vadászíjász vagy ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga időpontjáról és helyszínéről az OMVK Fővárosi és Pest megyei Területi Szervezete a vizsgaidőpontot megelőzően legalább 15 nappal írásban tájékoztatja a vadászati hatóságot.
(4)22
11. § (1) Vadászíjász kiegészítő vizsgát évente legalább kettő alkalommal kell szervezni az OMVK Fővárosi és Pest megyei Területi Szervezete által kijelölt központi helyszínen.
(2) A vadászíjász vizsgabizottság 3 főből áll. Elnöke az OMVK Fővárosi és Pest megyei Területi Szervezetének titkára. Tagjai – akiket a vizsgabizottság elnöke kér fel – a Magyar Vadászíjász Egyesület által javasolt szakértő, valamint a vadászati hatóság képviselője.
12. § (1) A ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgát évente legalább egy alkalommal szeptember 1. és december 31. között kell megszervezni.
(2) A vizsgabizottság 3 főből áll. Elnöke az OMVK Fővárosi és Pest megyei Területi Szervezetének titkára. Tagjai – akiket a vizsgabizottság elnöke kér fel – a Magyar Solymász Egyesület által javasolt szakértő, valamint a vadászati hatóság képviselője.
13. § (1) A vadászvizsga tananyagát a 4. mellékletben meghatározott ismeretek képezik.
(2)23 A vadászvizsga írásbeli kérdéseit azok helyes válaszaival, továbbá a szóbeli kérdéseket (a továbbiakban együtt: kérdések), valamint a vizsgán használt képanyagot az OMVK állítja össze, és a vadászati hatóság hagyja jóvá. A jóváhagyott kérdések, illetve a képanyag változásai is jóváhagyás-kötelesek.
(3) Ha a vizsgázó kéri, a vadászvizsgára való felkészüléshez az OMVK térítés ellenében biztosít segédanyagot.
14. § (1) A vadászvizsga az 5. mellékletben meghatározottak szerint gyakorlati és elméleti vizsgarészből áll. A vizsgázó kizárólag eredményes gyakorlati vizsgarészt követően bocsátható az elméleti vizsgarészre.
(2) A gyakorlati vizsgarész vizsgafeladatainak végrehajtásáról jegyzőkönyvet kell kitölteni, mely tartalmazza az összes szükséges személyes adatot és a történteket eseményszerűen rögzíti. A vizsgafeladatok közvetlen befejeztével a jegyzőkönyvet a lövészetvezető, a vizsgabizottság jelenlévő tagja és a vizsgázó aláírja. A jegyzőkönyv egy másolati példánya a vizsgázót illeti meg.
(3) Eredményes vadászvizsga letételének az minősül, ha a vizsgázó mind a gyakorlati, mind az elméleti vizsgarészen megfelelt.
(4) A vadászíjász kiegészítő vizsga eredményes letételének az 5. melléklet D) pontjában foglalt vizsgarész teljesítése minősül.
(5) A ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga eredményes letételének az 5. melléklet C) pontjában foglalt vizsgarész teljesítése minősül.
(6) A vadászvizsga gyakorlati és elméleti vizsgarészét kizárólag az OMVK ugyanazon területi szervezetének vizsgabizottságánál lehet letenni.
(7) Ha a vizsgázó
a) eredménytelen vadászvizsgát tesz, de 6 hónapon belül ugyanannál a területi szervezetnél újból vizsgázik,
b) eredménytelen ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsgát tesz, de 12 hónapon belül újból vizsgázik, vagy
c) eredménytelen vadászíjász kiegészítő vizsgát tesz, de 12 hónapon belül újból vizsgázik,
akkor a teljes vizsgadíj megfizetése mellett csak a sikertelen vizsgarészt kell megismételnie.
(8)24 Eredményes vadászvizsga esetén a vizsgabizottság
a) a vadászvizsga elméleti és gyakorlati részének sikeres teljesítését igazoló bizonyítványt vagy
b) a kizárólag vadászíjjal, ragadozó madárral vagy magyar agárral vadászni szándékozók esetében e körülményre történő utalást tartalmazó és az elméleti vizsgarész sikeres teljesítését igazoló bizonyítványt
állít ki, amely szigorú számadású nyomtatványnak minősül, és amelyet a vizsgázó a vizsga letételét követően kap kézhez.
(9) Eredményes vadászíjász vagy a ragadozó madárral való vadászatra feljogosító kiegészítő vizsga esetén a vizsgabizottság a 7. melléklet szerinti, a kiegészítő vizsga típusának megfelelő kiegészítő vadászvizsga bizonyítványt állít ki, amelyet a vizsgázó a vizsga letételét követően kézhez kap.
15. § (1) A vadászvizsgára jelentkezőkről és a vadászvizsgán résztvevőkről az OMVK területi szervezete a 8. melléklet szerint nyilvántartást vezet.
(2) A vizsgáztatásról és a kiadott bizonyítványokról az OMVK területei szervezete a 9. melléklet szerinti tartalommal nyilvántartást vezet (a továbbiakban: Vadászvizsga Főkönyv). A Vadászvizsga Főkönyv nem selejtezhető.
(3) A Vadászvizsga Főkönyv nyilvántartó lapját a vizsgát követően a vizsgabizottság tagjai, elnöke aláírják.
3. Záró rendelkezések
16. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.
(2) A rendeletben foglaltak nem vonatkoznak a hatálybalépést megelőzően vadászvizsgára jelentkezett vizsgázókra.
17. § A rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 9. cikkének való megfelelést szolgálja.
18–19. §25
1. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
2. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
3. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
4. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
5. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
A lőállás távolsága (méter) |
Elejtési zóna átmérője (centiméter) |
40-35-30 |
30 |
30-25-20 |
22,5 |
25-20-15 |
15 |
15-10-5 |
7,5 |
Sebzési zóna |
Elejtési zóna |
A zónák pontértékei |
1. számú nyílvesszővel |
4 pont |
30 pont |
2. számú nyílvesszővel |
3 pont |
20 pont |
3. számú nyílvesszővel |
0 pont |
10 pont |
6. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez26
7. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
…………………………………… |
………………………………… |
a Vizsgabizottság tagja |
a Vizsgabizottság tagja |
8. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
Sorszám |
Jelentkezés |
Név, |
Születés |
Személyi |
Lakcím |
Gyakorlati vizsga |
Elméleti vizsga |
Fegyver- |
Teszt |
Idények |
Faj- |
Szóbeli |
Pótvizsga |
Bizonyít- |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
9. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez
Sorszám |
Bizonyítvány |
Név |
Anyja neve |
Szül. hely, idő |
Lakcím |
Kiegészítő vizsga |
10. melléklet a 126/2013. (XII. 17.) VM rendelethez27
A rendeletet a 19/2022. (VII. 29.) AM rendelet 17. §-a hatályon kívül helyezte 2022. augusztus 1. napjával. Alkalmazására lásd e módosító rendelet 15. § (2)–(4) bekezdését.
A 2. § (1) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § (3) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 2. § (4) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 2. § (5) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § (6) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (1) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (2) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés b) pontja, az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 8. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (4) bekezdését a 70/2017. (XII. 28.) FM rendelet 10. § (3) bekezdés b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (5) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (6) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (7) bekezdése a 70/2017. (XII. 28.) FM rendelet 10. § (2) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (5) bekezdése az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
A 4. § (8) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (2) bekezdése az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 8. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (3) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 7. § (4) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 7. § (5) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § c) pontja hatályon kívül helyezte.
A 8. § (1) bekezdése az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 7. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (3) bekezdése a 89/2016. (XII. 29.) FM rendelet 21. § (2) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 10. § (4) bekezdését az 5/2019. (III. 14.) AM rendelet 9. § d) pontja hatályon kívül helyezte.
A 13. § (2) bekezdése a 70/2017. (XII. 28.) FM rendelet 10. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 14. § (8) bekezdése az 52/2020. (X. 27) AM rendelet 14. §-ával megállapított szöveg.
A 18–19. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 6. mellékletet az 52/2020. (X. 27) AM rendelet 15. §-a hatályon kívül helyezte.
A 10. melléklet a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás