48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet
48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet
a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 260. § (1) bekezdés c) és e)–h) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 73. § c) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
PÉNZTÁRGÉP KÖTELEZŐ HASZNÁLATA
1. § (1) Nyugtaadási kötelezettségüket kizárólag pénztárgéppel teljesíthetik az adóalanyok az 1. mellékletben meghatározott tevékenységük során.
(2) Mentesül az adóalany a nyugtaadási kötelezettség pénztárgép útján történő teljesítése alól
a) a pénztárgép meghibásodása,
b) áramszünet,
c) a pénztárgép bevonása,
d) a pénztárgép eltulajdonítása,
e) a pénztárgép megsemmisülése, elvesztése
esetén, feltéve, hogy nincs olyan más pénzátvételi hely, ahol a fizetések lebonyolítása aránytalan nehézség nélkül megoldható lenne.
(3) A (2) bekezdés szerinti mentesülés csak az érintett pénzátvételi helyen és
a) a pénztárgép meghibásodása esetén a meghibásodás bekövetkeztétől a pénztárgép megjavításáig vagy a cseregép biztosításáig, illetve a meghibásodott pénztárgép helyett üzembe helyezett pénztárgép üzembe helyezéséig, de legfeljebb a meghibásodás napjától számított 15. napig,
b) áramszünet esetén az áramszünet idején,
c) a pénztárgép bevonása esetén a bevonás idején,
d) a pénztárgép eltulajdonítása, megsemmisülése, elvesztése esetén az új pénztárgép üzembe helyezéséig, de legfeljebb az eltulajdonítás, megsemmisülés, elvesztés észlelésétől számított 15. napig
érvényes.
(4) A (3) bekezdéstől eltérően, ha a nyugtakibocsátási kötelezettség pénztárgéppel történő teljesítésének feltételei a (3) bekezdés a)–d) pontjában írt időtartam lejárta előtt más módon helyreállnak, a (2) bekezdés szerinti mentesülés ennek időpontjáig érvényes.
(5)1 A nyugtakibocsátási kötelezettség pénztárgéppel történő teljesítése feltételeinek helyreálltakor a pénztárgépben első tételként a (2) bekezdés szerinti esemény bekövetkeztétől a nyugtakibocsátási kötelezettség pénztárgéppel történő teljesítése feltételeinek helyreálltáig bizonylatolt bevételt kell rögzíteni (a továbbiakban: utólagos rögzítés).
(6)2 Az utólagos rögzítéshez külön adóügyi napot kell nyitni. Az utólagos rögzítéssel érintett időszak egy-egy adóügyi napjának bevételét egy nyugtán, forgalmi gyűjtőnként egy tételben kell rögzíteni. Amennyiben az összegek nagysága vagy egyéb körülmény indokolja, az utólagos rögzítéssel érintett időszak egy-egy adóügyi napjának bevételét több nyugtán is lehet rögzíteni. Az utólagos rögzítés elvégzését követően az adóügyi napot le kell zárni, és az így keletkező forgalmi jelentést az utólagos rögzítéssel érintett időszak alatt kiállított adóügyi bizonylatokkal együtt meg kell őrizni.
A KÖZVETLEN ADATLEKÉRDEZÉSSEL MEGVALÓSÍTOTT ADATSZOLGÁLTATÁS TELJESÍTÉSE ALÓLI EGYEDI MENTESÍTÉS
2. § (1)3 Az adóalany az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 178. § (1a) bekezdésében meghatározott adatszolgáltatási kötelezettségét a 4. és 5. mellékletben meghatározott tartalommal és formában, és az ott meghatározott módon köteles teljesíteni.
(2)4
3. § (1)5 Az adóalany az állami adóhatóságtól az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kérheti az e rendeletben meghatározott, elektronikus hírközlő hálózat útján történő adattovábbítás alóli felmentést (a továbbiakban: egyedi mentesítés), amennyiben a pénztárgép állandó üzemeltetési helye olyan helyen található, ahol az e rendelet szerinti adatkapcsolat létesítéséhez szükséges elektronikus hírközlő hálózat önhibáján kívül nem áll rendelkezésre, és az elektronikus hírközlő hálózat elérése külső antennával vagy egyéb műszaki megoldás alkalmazásával sem biztosítható, illetve az aránytalan terhet jelent az adóalany számára.
(2)6 A kérelem benyújtása, illetve az egyedi mentesítés megadása nem érinti az adóalany azon kötelezettségét, hogy nyugtaadási kötelezettségét online kapcsolatra képes, adóügyi ellenőrző egységgel (a továbbiakban: AEE) felszerelt pénztárgép útján teljesítse.
(3) A kérelemben meg kell jelölni
a) a pénzátvételi hely (pénztárgép üzemeltetésének helyszíne) adatait:
aa) település megnevezése,
ab) közterület neve,
ac) házszám, ennek hiányában helyrajzi szám, és
b)7 azt, hogy az üzemeltető rendelkezésére álló adatok, információk szerint mikortól és milyen okból nem érhető el az elektronikus hírközlési szolgáltatás.
(4) Az egyedi mentesítést az állami adóhatóság megadja, amennyiben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: NMHH) szakhatósági állásfoglalása alapján az elektronikus hírközlő hálózat a kérelemben megjelölt pénzátvételi helyen nem érhető el, és az elektronikus hírközlő hálózat elérése külső antennával vagy egyéb műszaki megoldás alkalmazásával sem biztosítható, vagy az aránytalan terhet jelent az adóalany számára.
(5) Az egyedi mentesítés 1 évre szól.
(6)8 Az egyedi mentesítés iránti kérelem újból benyújtható az egyedi mentesítés lejáratát megelőzően. Ebben az esetben az (1)–(5) bekezdésben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.
(7)9 A kérelem benyújtása és a kérelem tárgyában hozott határozat véglegessé válása közötti időszakban, továbbá az egyedi mentesítés időtartama alatt a pénztárgép üzemeltetője a 3. melléklet A) pont 9. alpontjában foglaltak megfelelő alkalmazásával a 4. mellékletben meghatározott adatokat CD/DVD lemezre, illetve az előzőekkel funkcionalitásában megegyező, egyszer írható optikai adathordozóra menti és havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig megküldi a székhelye, ennek hiányában telephelye szerint illetékes állami adóhatóságnak. Az adóalany kérelmére az állami adóhatóság az egyedi mentesítés tárgyában hozott határozatában engedélyezheti az adatszolgáltatási kötelezettség (8) bekezdés szerint történő teljesítését.
(8) A (7) bekezdéstől eltérően az adóalany a 2. § (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét úgy is teljesítheti, hogy pénztárgépét a napi zárást követően legalább 1 óra időtartamra úgy helyezi el, hogy az elektronikus hírközlő hálózat elérhető legyen.
(9)10 Amennyiben az állami adóhatóság az NMHH szakhatósági állásfoglalása alapján megállapítja, hogy az elektronikus hírközlő hálózat az (5) bekezdésben meghatározott időtartam alatt elérhetővé vált, az állami adóhatóság az egyedi mentesítést visszavonja az erről szóló határozat véglegessé válásának napjával.
3/A. §11 (1) Az adóalany az állami adóhatóságtól egyedi mentesítést kérhet, amennyiben az 1. melléklet szerinti tevékenységét közfeladatot ellátó intézményben végzi és a pénztárgép működése az intézmény közfeladatainak ellátását zavarja, valamint az intézményen belül nem alakítható ki olyan pénzátvételi hely, ahol a közvetlen adatlekéréssel megvalósított adatszolgáltatás teljesítése a közfeladatok ellátásában nem okoz működési zavart.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelemre a 3. § (1)–(2) bekezdését, (3) bekezdés a) pontját és (7)–(8) bekezdését kell alkalmazni. A kérelemhez mellékelni kell a közfeladatot ellátó intézmény vezetőjének nyilatkozatát az (1) bekezdés szerinti feltételek fennállásáról.
(3) Az (1) bekezdés szerinti egyedi mentesítés az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállásáig érvényes. Amennyiben az (1) bekezdés szerinti feltételek bármelyike már nem áll fenn, az üzemeltető a feltétel megszűnéséről a megszűnésétől számított 15 munkanapon belül tájékoztatja az állami adóhatóságot.
PÉNZTÁRGÉP FORGALMAZÁSA ENGEDÉLYEZÉSÉNEK SZABÁLYAI
1. A pénztárgép forgalmazása engedélyezésére vonatkozó általános szabályok
4. § (1)12 Az e fejezetben szabályozott hatósági eljárásokban a mérésügyi feladatkörében eljáró Budapest Főváros Kormányhivatala (a továbbiakban: Kormányhivatal) jár el.
(2)13 Az e fejezet hatálya alá tartozó eljárásokban az ügyintézési határidő 15 munkanap, amely legfeljebb 15 nappal meghosszabbítható.
5. § (1)14 A pénztárgép forgalmazását a Kormányhivatal akkor engedélyezi, ha a pénztárgép megfelel az e rendeletben meghatározott valamennyi műszaki követelménynek és ezt a típusvizsgálat igazolja.
(2) Az egyéb feltételeken kívül csak olyan pénztárgép forgalmazása engedélyezhető, amely képes – a külön jogszabály szerint – adóigazgatási azonosításra alkalmas számla, nyugta adására olyan ügylet esetében is, ahol az ellenértéket euróban határozták meg.
(3) A forgalmazási engedély annak a forgalmazónak adható,
a) aki (amely) nem áll végrehajtási, csőd-, felszámolási vagy kényszertörlési eljárás hatálya alatt,
b) aki (amely) nem áll adószám-felfüggesztés, -törlés, vagy fokozott adóhatósági felügyelet hatálya alatt,
c) akinek (amelynek) nincs az állami adó- és vámhatóság felé fennálló adó-, illetve vámtartozása, társadalombiztosítási járulék tartozása, ide nem értve, ha arra részletfizetést vagy fizetési halasztást engedélyeztek.
(4)15 A pénztárgép forgalmazása csak abban az esetben engedélyezhető, ha a pénztárgéppel rögzített és tárolt bizonylatok megfelelnek a jogszabályi követelményeknek.
6. § A forgalmazási engedélyt meg kell adni annak is, aki a pénztárgépet kizárólag saját használatra kívánja importálni, előállítani, ha az megfelel az e rendeletben előírt követelményeknek.
7. §16 (1) Forgalmazási engedély akkor adható ki, ha a forgalmazó rendelkezik a pénztárgépbe épített AEE gyártójának igazolásával arról, hogy
a) az AEE gyártója rendelkezik az AEE szervizeléséhez szükséges kijelölt székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel,
b) az AEE gyártója munkaviszony, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztat legalább egy fő műszerész, technikus vagy mérnök munkatársat, aki az AEE javítására jogosult.
(2)17 A forgalmazási engedélybe az (1) bekezdésben szereplő adatokat a Kormányhivatal bejegyzi.
2. Forgalmazási engedély megadására irányuló eljárás kezdeményezése
8. § (1)18 A pénztárgép forgalmazási engedélyének megadására irányuló eljárás a Kormányhivatalhoz benyújtott írásbeli kérelemmel kezdeményezhető.
(2)19 A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a forgalmazó és az AEE gyártó nevét, székhelyét, adószámát,
b) az engedélyeztetni kívánt pénztárgép, pénztárgéprendszer
ba) egyértelmű megnevezését (25 karakter terjedelemben), amely a már érvényes forgalmazási engedéllyel rendelkező pénztárgépek elnevezésétől különbözik,
bb) gyártójának nevét és székhelyét,
bc) AEE felhasználói programjának megnevezését, verziószámát, ellenőrző számát,
c) számítógép alapú pénztárgép esetén a felhasználói program megnevezését, gyártójának nevét és székhelyét, a program által használt adatbázis-kezelő megnevezését, verziószámát,
d) a forgalmazó, az AEE gyártó és az AEE magyarországi szervizelését ellátó székhely, telephely vagy fióktelep (a továbbiakban: kijelölt szerviz) közös nyilatkozatát a hatósági kiolvasás végzésére jogosult szerviz kijelöléséről és a hatósági kiolvasás helyszínéről,
e) cégszerű aláírást, elérhetőséget (kapcsolattartó telefonos elérhetősége).
(3) A kérelemhez csatolni kell az igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére vonatkozó készpénzátutalási megbízás (csekk) tőpéldányát, vagy az átutalás megindításának megtörténtét tanúsító hitelintézeti igazolást.
(4) A kérelemhez mellékelni kell az alábbi eszközöket és magyar nyelvű dokumentációkat:
a)20 1 db AEE és AEE gyártói nyilatkozat arról, hogy a berendezés megfelel az e rendeletben előírt feltételeknek, a kijelölt szerviz adatait, elérhetőségét,
b) a pénztárgép és perifériái (kijelzők, billentyűzet, nyomtató, vonalkód olvasó, bankkártya olvasó, stb.) azonosításához szükséges adatok külön-külön feltüntetve (típus vagy rendszer megnevezése, gyártó neve és székhelye), és nyilatkozat arról, hogy a berendezések megfelelnek az e rendeletben előírt feltételeknek,
c) a pénztárgépre és perifériáira vonatkozó, a 6. melléket C) 1. pontjában meghatározott dokumentáció,
d) az adóügyi ellenőrző egység műszaki dokumentációja, amely tartalmazza az eszköz felépítésének és működésének teljes leírását, az adóügyi ellenőrző egység elektromos kapcsolási rajzát, teljes parancskészletét, a parancsok működésének, a végrehajtás feltételeinek a leírását, az adóügyi ellenőrző egységben lévő adattároló adatállományainak, azok mezőinek, rekordjainak részletes jelentés leírását,
e) a pénztárgép és a pénztárgép-nyomtató szervizkönyve,
f) forgalmazói nyilatkozatot arról, hogy
fa) forgalmazásra a típusvizsgálaton megfelelt és jóváhagyott berendezéssel azonos pénztárgép kerül,
fb) a telepítendő program nem tartalmaz olyan eljárást, amely az elindított adóügyi ellenőrző egység memóriája számára illegális üzemmódot jelent, nem teszi lehetővé olyan funkciók beépítését az engedélyezett program módosítása nélkül, amely az etalon verziótól eltérő működést jelent,
fc) az átadott ellenőrző médiák vírusmentesek,
g) nyilatkozat a felhasználó részére a számlanyomtatás funkció megléte esetén arról, hogy a számlakészítés megfelel az adójogszabályokban előírt követelményeknek,
h) gyártói nyilatkozat, amely szerint az adóügyi ellenőrző egység adattároló egysége legalább 16 milliárd karaktert képes tárolni, 100 millió karakternél kevesebb memóriahely esetén a berendezés rendszeresen figyelmeztet a tároló megtelésére,
i)21 az AEE gyártó igazolása a kijelölt szerviz adatairól.
(5)22 A gyógyszertárakban használható gyógyszerellátási áruforgalmi és társadalombiztosítási elszámolási számítógépes rendszerek (felhasználói programok) esetében a (4) bekezdésben meghatározottakon túl a kérelemhez mellékelni kell a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő által kiadott, külön jogszabályban meghatározott hitelesítési jegyzőkönyvet is.
(6) A kérelemhez mellékelni kell továbbá:
a) az adóügyi ellenőrző egységben történő adatfeldolgozás struktúráját és teljes körű leírását és az adóügyi ellenőrző egységben futó program teljes forráskódját,
b) a 9. §-ban meghatározott kezelői leírást és a technikai funkciók leírását.
(7) Számítógép alapú pénztárgépek esetén mellékelni kell a kérelemhez továbbá:
a) a pénztárgép program etalon verzióját – feltüntetve a program megnevezését, a gyártó nevét, székhelyét, és az átadás dátumát –, amelynek tartalmaznia kell minden olyan felhasználói program modult, amely részt vesz a rendszer pénztárgép funkcióinak megvalósításában,
b) ellenőrző médiát, amely alkalmas az etalon verzió és az engedélyezés után telepítendő program azonosságának ellenőrzésére,
c) az ellenőrző média használatának leírását, amely tartalmazza
ca) az ellenőrző program nevét,
cb) az összehasonlításra kerülő fájlok listáját,
cc) az összehasonlító eljárás leírását,
cd) az ellenőrző program használatának leírását (felhasználói tevékenységek, program üzenetek),
d) teszt programot, amely alkalmas az adóügyi ellenőrző egység működésének vizsgálatára és annak ellenőrzésére, hogy az adóügyi ellenőrző egység az e rendeletben előírt követelmények szerint működik.
(8) Elektronikus napló szolgáltatást nyújtó pénztárgép esetén mellékelni kell a kérelemhez továbbá:
a) az elektronikus napló elkészítésének teljes körű leírását,
b) a digitális szövegkivonat és a digitális azonosító képzésére szolgáló szabvány algoritmusok dokumentációját,
c) szerződést vagy egyéb igazoló dokumentumot arról, hogy a forgalmazó jogosult az elektronikus napló fájlok elkészítésére szolgáló algoritmusok használatára és kereskedelmi forgalomba hozatalára,
d) a magán és nyilvános kulcs szerkezetének leírását,
e) a digitális azonosító ellenőrzéséhez szükséges programot,
f) a nyitott napló fájl megjelenítésére szolgáló szerviz eszközöket,
g) az elektronikus naplófájlok archiválási folyamatának leírását, az archivált fájlok megjelenítésére szolgáló eszközöket.
(9) A (4)–(8) bekezdésben meghatározott dokumentációt, valamint a 9. §-ban meghatározott kezelői leírást és technikai funkció leírást valamennyi pénztárgép esetén elektronikus adathordozón, elektronikusan szövegszerűen kereshető – nem képi – formátumban (Portable Document Format) kell benyújtani.
9. § (1) A kezelői és technikai funkció leírásnak tartalmaznia kell a pénztárgép valamennyi funkciójának ismertetését. A pénztárgép kizárólag ezeket a funkciókat hajthatja végre, az ettől eltérő működés illegális üzemmódot jelent.
(2) A pénztárgép kezelői leírása legalább az alábbiakat kell, hogy tartalmazza:
a) tartalomjegyzék,
b) hardver konfiguráció leírása,
c) számítógép alapú pénztárgép esetén felhasználói szoftver konfigurációjának leírása
ca) operációs rendszer,
cb) szoftver komponensek,
d) a rendszer által kezelt mennyiségi és értékhatárok forint és euró üzemmódban (legnagyobb megengedett egységár, mennyiség, tételsor érték, bizonylat érték),
e) értékesítés és a hozzá kapcsolódó egyéb napi funkciók működésének és kezelésének leírása,
f) napi zárás folyamatának részletes leírása,
g) adóügyi ellenőrző egység adatai lekérdezési lehetőségeinek részletes leírása,
h) számlakészítés (dokumentum-, vagy háttérnyomtatón előállított számla esetén)
ha) számla típusok felsorolása,
hb) hivatkozás az eredeti eladási dokumentumra,
hc) a számlaszám felépítésének, képzésének, hardver hiba esetén a beállítás módjának leírása,
hd) többoldalas számlák számozása, számlamásolat készítése,
he) a kinyomtatott számlák, hibás számlák kezelése,
hf) a használni kívánt előnyomott számlák mintája,
i) euróra átállás folyamata:
ia) felkészülési időszak beállításának módja, jellemzői,
ib) tevékenységek az átállás időpontjában,
ic) az átmeneti időszak jellemzői,
j) valamennyi hibajelzés felsorolása és elhárításának leírása,
k) valamennyi bizonylat mintájának megadása:
ka) forint üzemmód,
kb) felkészülési időszak,
kc) euró üzemmód.
(3) A pénztárgép technikai funkcióinak leírása legalább az alábbiakat kell, hogy tartalmazza:
a) tartalomjegyzék,
b)23
c) az adóügyi ellenőrzőegység dátum és idő szinkronizálásnak módja, ha az online kapcsolat alól felmentést kapott,
d) fejlécadatok beállítása és módosítása,
e) áfa kulcs változtatásának módja,
f) az adóügyi ellenőrző egység szabad kapacitásának figyelése, a rendszer által kezelt szabad kapacitás határok:
fa) a megtelés közeli állapot határa, kezelése,
fb) a megtelt állapot határai és kezelése nyitott és lezárt adóügyi nap esetén,
g) a kezelői leírásban nem ismertetett, a szerviz vagy rendszergazda által végezhető további pénztárgép funkciók,
h) a pénztárgép vagy pénztárgép rendszer működését meghatározó konfigurációs és paraméter beállítások, lehetőségek,
i) számítógép alapú pénztárgép esetén az ellenőrző média tartalma, működésének és kezelésének részletes leírása, az etalon pénztárgép programhoz tartozó fájlnevek, elérési utak az ellenőrző függvény megadásával,
j) az adóügyi ellenőrző egység pénztárgépen belüli és mobil távközlési kommunikációjával kapcsolatos jelzések.
(4) A pénztárgép értékesítésekor a forgalmazó köteles a kezelői leírást a vevő (üzemeltető) részére átadni. A vevő részére a technikai funkció leírás (szervizfunkciók leírása), és a szerviz- és programozó kulcs nem adható át.
3. Típusvizsgálat
10. § (1)24 A Kormányhivatal az engedélyezési eljárás során a típusvizsgálat keretében vizsgálja a pénztárgép e rendeletben meghatározott követelménynek történő megfelelőségét.
(2) A típusvizsgálat
a) műszaki vizsgálatból,
b) informatikai vizsgálatból és
c) a dokumentáció vizsgálatából áll.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott vizsgálatok részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
11. §25 A típusvizsgálat azon részének időpontjáról, amely a forgalmazó vagy meghatalmazottja részvételével zajlik, a Kormányhivatal a forgalmazót rövid úton (telefonon, faxon, stb.) értesíti. Az eszközt a típusvizsgálatra a Kormányhivatal által megjelölt időpontban és helyszínre kell szállítani.
12. §26 A típusvizsgálat lefolytatásához szükséges üzembe helyezési kódot az állami adóhatóság a Kormányhivatal megkeresésére rendelkezésre bocsátja.
13. § (1)27 A típusvizsgálatra a Kormányhivatal hivatali helyiségében, és – szükség szerint – külső helyszínen kerül sor.
(2)28 A típusvizsgálattal érintett eszközt a forgalmazónak kell a típusvizsgálat helyszínére – ideértve a Kormányhivatal hivatali helyiségét is – szállítani, valamint gondoskodni kell az elszállításról is. A szállítási költségek a forgalmazót terhelik.
(3) Amennyiben a típusvizsgálattal érintett pénztárgép sajátosságaiból adódóan külső helyszínen történő vizsgálat lefolytatása indokolt, a vizsgálat lebonyolításához szükséges feltételeket – ideértve a vizsgálat lebonyolításához szükséges helyszínt – a forgalmazónak kell biztosítania. A külső helyszínen történő vizsgálattal összefüggésben felmerülő valamennyi költséget a forgalmazó viseli.
(4)29 A típusvizsgálat lefolytatásához a forgalmazó köteles minden olyan feltételt a Kormányhivatal számára biztosítani, amely a vizsgált pénztárgép e rendelet szerinti működésének ellenőrzéséhez szükséges.
14. §30 A forgalmazó törvényes képviselője a típusvizsgálaton történő részvételre más személynek meghatalmazást adhat. A meghatalmazás eredeti példányát legkésőbb a típusvizsgálat megkezdése előtt a Kormányhivatal részére be kell nyújtani.
15. §31 A típusvizsgálaton a Kormányhivatal munkatársain kívül csak a forgalmazó, illetve meghatalmazottja, továbbá az állami adóhatóság arra kijelölt munkatársa lehet jelen.
16. §32 A típusvizsgálat során a Kormányhivatal munkatársa, valamint annak felhívására a forgalmazó képviseletében jelen lévő személy végez műveleteket a vizsgálat alá vont pénztárgéppel.
17. §33 Amennyiben a típusvizsgálat megállapítása alapján a vizsgált pénztárgép nem felel meg az e rendeletben foglalt feltételeknek, de kisebb módosításokkal megfelelhet ezen követelményeknek, a Kormányhivatal határidő tűzésével lehetőséget biztosít a kérelmező részére a hiba kiküszöbölésére.
18. § (1)34 Amennyiben a típusvizsgálat megállapítása alapján a vizsgált pénztárgép megfelel az e rendeletben foglalt feltételeknek – ideértve azt az esetet is, ha a 17. § alapján a kérelmező a Kormányhivatal felhívásának megfelelő módosításokat elvégezte –, a Kormányhivatal a vizsgált példányt (etalon példány) arra alkalmas eszközzel lepecsételi és a forgalmazónak átadja.
(2)35 A forgalmazónak az etalon példányt változatlan formában meg kell őriznie a forgalmazási engedély véglegessé válását követő 10 évig.
(3)36 Jogutódlás esetén a (2) bekezdésben előírt kötelezettséget a forgalmazó jogutódja köteles teljesíteni. A forgalmazó jogutód nélküli megszűnése esetén az etalon példányt a Kormányhivatalhoz kell leadni.
(4)37 A típusvizsgálathoz benyújtott eszközöket és dokumentumokat a Kormányhivatal a forgalmazási engedély véglegessé válását követő 10 évig megőrzi.
4. Forgalmazási engedély
19. § (1)38 A típusvizsgálat megállapításai alapján a Kormányhivatal határozattal dönt a forgalmazási engedély megadásáról vagy az engedély iránti kérelem elutasításáról.
(2)39 A forgalmazást engedélyező határozat az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvényben meghatározottakon kívül a következőket tartalmazza:
a) a forgalmazó, illetve az AEE gyártó neve, székhelye, adószáma,
b) a forgalmazható pénztárgép típusának pontos megnevezése,
c) a forgalmazási engedély száma,
d) forgalmazási engedély módosítása, kiterjesztése esetén a módosítás, kiterjesztés száma, a módosítás, kiterjesztés mibenlétének egyértelmű megnevezése, valamint az az időtartam, amely alatt a korábban üzembe helyezett és a módosításkor is üzemelő pénztárgépek szoftverét le kell cserélni az újonnan engedélyezettre,
e) amennyiben a forgalmazható pénztárgép a 3. melléklet G) alcíme szerinti speciális pénztárgép, az erre való utalást és a jellemző kategória vagy kategóriák megnevezését,
f) az AEE gyártója által a forgalmazó részére kiadott igazolásában szereplő, az AEE szervizelését végző székhely, telephely vagy fióktelep adatait.
20. §40 (1)41 A forgalmazási engedély kizárólag az abban foglalt forgalmazóra és a forgalmazási engedéllyel érintett AEE gyártóra vonatkozik. Az engedély kizárólag a Kormányhivatal engedélyével egyszerűsített eljárásban jogosíthat az eredeti kérelmezőtől eltérő forgalmazót. Az egyszerűsített engedélyezési eljárás az új forgalmazó kérelmére indul, ahhoz a forgalmazási engedély szerinti forgalmazó és az AEE gyártó írásbeli hozzájárulása szükséges.
(2)42 A forgalmazási engedély jogutódlását a Kormányhivatal engedélyezi. A forgalmazó jogutóddal történő megszűnése esetén – a jogutódlás cégnyilvántartásba való jogerős bejegyzését követő 6 hónapon belül – a jogutód kezdeményezheti a forgalmazási engedély jogutódlásának engedélyezését.
(3)43 Az (1) bekezdés szerinti kérelem, illetve a (2) bekezdés szerinti jogutódlás engedélyezése esetén az engedélyező határozat véglegessé válásától a forgalmazási engedélyből fakadó jogok és kötelezettségek az engedély szerinti új forgalmazót, illetve a jogutódlási engedély szerinti jogutódot illetik meg, illetve terhelik.
(4) A forgalmazó jogutód nélküli megszűnését követő 45 napon belül az új forgalmazó kezdeményezheti a forgalmazási engedély megadását. Az engedély megadásához az AEE gyártó írásbeli hozzájárulása szükséges, amelyet az új forgalmazó a forgalmazási engedély megadására irányuló kérelemhez mellékel.
(5) Az új forgalmazó (1) bekezdés szerinti kérelmének és a forgalmazási engedély (2) bekezdés szerinti jogutódlásának engedélyezése, valamint a (4) bekezdés szerinti eljárás, továbbá a forgalmazási engedély 24. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti módosítására és kiterjesztésére irányuló eljárások vonatkozásában a forgalmazási engedélyezési eljárásra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni a (6) és (7) bekezdésben foglalt eltérésekkel.
(6)44 Az (1), (2) és (4) bekezdés szerinti eljárások során a Kormányhivatal kizárólag a kérelmező 5. § (3) bekezdésében foglaltaknak történő megfelelését vizsgálja. A 24. § (1) bekezdés a) és b) pontja szerinti eljárásokban az engedély vonatkozásában – amelynek a módosítását, illetve kiterjesztését kezdeményezték – csak a szoftverváltoztatással, illetve hardverváltoztatással érintett követelményeket vizsgálja a Kormányhivatal.
(7)45 Ha a Kormányhivatal a forgalmazási engedélynek 24. § (1) bekezdés a) pontja szerinti módosítását engedélyezte, azonban a forgalmazó az engedélyezési eljárás során megszűnik, és az adott pénztárgép vonatkozásában új forgalmazási engedély kiadására, vagy az (1) bekezdés szerinti kérelemre, illetve (2) bekezdés szerinti jogutódlásra, vagy a (4) bekezdés szerinti engedély megadására nem kerül sor, a 24. § (3) bekezdése szerinti kötelezettség a pénztárgépgyártót terheli.
21. § (1) Pénztárgép csak érvényes forgalmazási engedély birtokában forgalmazható.
(2) A forgalmazási engedély érvényessége visszavonásig, vagy a forgalmazó megszűnéséig tart.
22. §46 (1)47 Ha a forgalmazó
a) az engedélyezettől eltérő pénztárgépet hoz forgalomba,
b) a jogszabályi előírásoknak nem megfelelő pénztárgépet hoz forgalomba,
c) nem felel meg az 5. § (3) bekezdésében foglaltaknak,
a Kormányhivatal legfeljebb 30 napos határidő tűzésével felhívja a jogellenes állapot megszüntetésére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti határidő egy alkalommal, legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható.
(3)48 Ha
a) az (1) bekezdés szerinti jogellenes állapot nem szüntethető meg,
b) a forgalmazó nem gondoskodik a 24. § (3) bekezdésében foglaltak teljesítéséről,
a Kormányhivatal a pénztárgéptípus forgalmazási engedélyét visszavonja.
(4)49 A visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép a forgalmazási engedély visszavonásáról szóló határozat véglegessé válásától számított 5 évig üzemeltethető.
(5)50 A (4) bekezdéstől eltérően a visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép a forgalmazási engedély visszavonásáról szóló határozat véglegessé válásának napjától nem üzemeltethető, ha a jogellenes állapot befolyásolja az online pénztárgép adózással összefüggő funkcióinak működését.
23. §51 A Kormányhivatal elektronikus úton tájékoztatja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt (a továbbiakban: NAV) a forgalmazási engedély kiadásáról, a forgalmazási engedély módosításáról, kiterjesztéséről és visszavonásáról a 19. § (2) szerinti adatok, továbbá a határozat keltére és véglegessé válásának időpontjára vonatkozó adatok átadásával. A tájékoztatással egyidejűleg a Kormányhivatal elektronikus úton megküldi a forgalmazó által az engedély kiadása iránti kérelemhez benyújtott, a 8. § (9) bekezdése szerinti elektronikus adathordozón benyújtott dokumentációt.
5. A forgalmazási engedély módosítása, kiterjesztése
24. § (1) Ha a forgalmazó az érvényes forgalmazási engedéllyel rendelkező pénztárgépen bármilyen szoftver-, vagy hardverváltoztatást kíván végrehajtani,
a)52 szoftverváltoztatás esetén a forgalmazási engedély módosítása,
b) hardverváltoztatás esetén a forgalmazási engedély kiterjesztése
iránti kérelmet kell benyújtani.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kérelem benyújtására és elbírálására a jelen fejezetben meghatározottakat kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a módosítás, kiterjesztés tárgyát, és a módosítás, kiterjesztés indokát a kérelemben egyértelműen meg kell jelölni.
(3)53 A módosított forgalmazási engedély véglegessé válásától számított 3 hónapon belül, illetve amennyiben a forgalmazó a módosításra a forgalmazási engedély módosítása iránti kérelmében 3 hónapnál hosszabb idő biztosítását kéri, az engedélyben meghatározott határidőn belül a korábban üzembe helyezett és a módosításkor is üzemelő valamennyi pénztárgép szoftverét le kell cserélni az újonnan engedélyezettre.
(4)54 A (3) bekezdéstől eltérően a pénztárgép adóügyi ellenőrző egységében működő üzemeltető program (a továbbiakban: adóügyi ellenőrző egység szoftver) frissítését a módosított forgalmazási engedély véglegessé válását követően a NAV távoli hozzáférés útján végzi el azon pénztárgépek tekintetében, amelyek vonatkozásában az adóalanya 2. § (1) bekezdésében foglaltak szerint teljesíti az Áfa tv. 178. § (1a) bekezdése szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét. Az adóügyi ellenőrző egység szoftver új változatát a Kormányhivatal bocsátja a NAV rendelkezésére a módosított forgalmazási engedély véglegessé válását követő 5 napon belül.
(5)55
(6)56 Azon pénztárgép tekintetében, amely vonatkozásában az adóalany a 3. § szerinti egyedi mentesítésben részesült, az adóügyi ellenőrző egység szoftver frissítését kizárólag abban az esetben kell elvégezni, amennyiben ezt a forgalmazó a forgalmazási engedély módosítása iránti kérelmében kifejezetten megjelölte. Ebben az esetben a forgalmazónak gondoskodnia kell arról, hogy a pénztárgép üzemeltetőjének jelzése alapján a módosított forgalmazási engedély véglegessé válásától számított 3 hónapon belül a korábban üzembe helyezett és a módosításkor is üzemelő pénztárgépek adóügyi ellenőrző egység szoftvere lecserélésre kerüljön az újonnan engedélyezettre.
(7)57 A (3), (4) és (6) bekezdés előírásait megfelelően alkalmazni kell a pénztárgép program frissítésére is a nem számítógép alapú pénztárgépek esetén.
A PÉNZTÁRGÉP SZERVIZELÉSÉNEK SZABÁLYAI
6. A szervizek nyilvántartásba vétele és törlése
25. § A szerviznek a nyilvántartásba vétel iránti kérelmét az illetékes állami adóhatóságnál az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtania. A nyilvántartásba vételről az állami adóhatóság 15 napon belül dönt.
26. § A szervizek nyilvántartása valamennyi szerviz esetében tartalmazza az alábbi adatokat:
a) a szerviz neve, székhelye, adószáma,
b) a szerviz nyilvántartási száma.
27. § (1)58 Az állami adóhatóság – az erről szóló határozat véglegessé válásának napjával – törli a szervizt a nyilvántartásból, ha
a)59 az nem felel meg a nyilvántartásba vétel adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 106. § (7) bekezdésében foglalt feltételeinek,
b)60 az nem felel meg a nyilvántartásba vétel Art. 106. § (8) bekezdésében foglalt feltételeinek,
c) a nem egyéni vállalkozó szerviznek három hónapon keresztül nincs érvényes műszerész igazolvánnyal és plombanyomóval rendelkező műszerésze,
d) az egyéni vállalkozó szerviz tevékenységét három hónapon keresztül szünetelteti,
e) azt a szerviz kérelmezi,
f) a szerviz jogutóddal szűnik meg.
(2) A szerviz jogutód nélküli megszűnése esetén, illetve az egyéni vállalkozó szerviz halála esetén az állami adóhatóság a megszűnés, illetve az elhalálozás napjával külön határozat meghozatala nélkül törli a szervizt a nyilvántartásból.
(3) Nem törölhető a szerviz az (1) bekezdés c) pontja alapján, ha a három hónapos időszak lejárta előtt előterjesztett, a 28. § (1) bekezdése szerinti kérelmének helyt adtak.
(4)61 A szerviz jogutóddal történő megszűnése esetén a jogutód az Art. 106. § (7) és (8) bekezdése alapján kérheti nyilvántartásba vételét.
7. A műszerészi igazolvány
28. § (1) A műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelmet a szerviz terjesztheti elő. A kérelmet a szerviz székhelye szerint illetékes állami adóhatósághoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékelni kell
a)62 az Art. 106. § (10) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételnek való megfelelést igazoló hatósági bizonyítványt, valamint
b) a műszerész nyilatkozatát arról, hogy a kérelmezőn kívül nem áll más szerviz alkalmazásában. Határozott idejű foglalkoztatás esetén a szerviz ennek tényéről és a foglalkoztatás időtartamáról is nyilatkozik,
c)63 a pénztárgép forgalmazója és az AEE gyártója által kiállított tanúsítványt, amely igazolja, hogy az adott pénztárgéptípus, verzió és AEE típus, verzió szervizeléséhez a szükséges ismereteket a műszerész elsajátította és jogosult a pénztárgép szervizelésére.
(3) Az egyéni vállalkozó saját műszerészi igazolványának kiállítását a szervizként való nyilvántartásba vételét megelőzően is kérelmezheti, legkorábban a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg. Ebben az esetben a kérelemhez nem kell mellékelni a (2) bekezdés b) pontjában foglalt nyilatkozatot.
(4)64 A forgalmazó és az AEE gyártó akkor állítja ki a tanúsítványt, ha meggyőződött arról, hogy a műszerész elsajátította az általa forgalmazott pénztárgéptípus aktuális verziószámának szervizeléséhez szükséges speciális ismereteket.
29. § (1)65 Ha az állami adóhatóság a műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelemnek helyt ad, 30 napon belül kiállítja a – kérelemben megadott forgalmazási engedélyszámmal jelölt pénztárgép szervizelésére jogosító – műszerészi igazolványt és erről értesíti a kérelmet benyújtó szervizt.
(2) A kiállított műszerészi igazolványt a műszerész személyesen veheti át az állami adóhatóság által kijelölt ügyfélszolgálaton. Ha a műszerész nem rendelkezik érvényes plombanyomóval, a műszerészi igazolványt csak az új plombanyomóval együtt veheti át. Ha a műszerész rendelkezik érvényes plombanyomóval, azt a műszerészi igazolvány személyes átvétele alkalmával köteles bemutatni.
(3) A műszerészi igazolvány átvételével egyidejűleg a műszerész a birtokában lévő műszerészi igazolványt köteles leadni.
30. § A műszerészi igazolvány az alábbi adatokat tartalmazza:
a) a műszerész családi és utónevét,
b) a műszerészt foglalkoztató szerviz nevét, székhelyét, nyilvántartási számát,
c) az igazolvány számát,
d) az igazolvány érvényességi idejét,
e) a plombanyomó(k) számát.
30/A. §66 Az állami adóhatóság az Art. 106. § (18) bekezdése alapján vezetett nyilvántartásában a forgalmazó és az AEE gyártó tanúsítványa alapján szerepelteti, hogy az egyes műszerész igazolványok mely pénztárgéptípusok mely verziószámának szervizelésére jogosítanak.
31. § (1) A műszerészi igazolványt annak érvényessége alatt kizárólag a műszerész tarthatja birtokban.
(2) A műszerész a műszerészi igazolványt a szervizelési tevékenység végzése során köteles magánál tartani, és azt az állami adóhatóság e rendelet szerint vagy adóellenőrzés során eljáró alkalmazottja felhívására felmutatni.
(3) Ha az állami adóhatóság e rendelet szerint vagy adóellenőrzés során eljáró alkalmazottja megállapítja, hogy a műszerészi igazolvány érvénytelen, azt átvételi elismervény kiállítása mellett bevonja.
32. § (1) Az igazolvány érvényességi ideje két év.
(2) Az igazolvány érvényességi ideje az (1) bekezdéstől eltérően a foglalkoztatás időtartama, ha az a szerviz 28. § (2) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozata értelmében két évnél rövidebb.
33. § (1)67 A szerviz 5 napon belül köteles az állami adóhatóságnak az erre a célra rendszeresített nyomtatványon bejelenteni
a) a 30. § a) pontja szerinti adatok változását,
b) a műszerész foglalkoztatásának végét.
(2)68 A műszerész – az erre a célra rendszeresített nyomtatványon – 5 napon belül köteles bejelenteni az állami adóhatóságnak, ha nem felel meg a műszerészi igazolvány kiállításának az Art. 106. § (10) bekezdésében meghatározott feltételeknek.
(3) A bejelentéshez mellékelni kell az azt alátámasztó iratokat.
(4) A műszerészt az (1) bekezdés b) pontja szerinti bejelentés szabályos megtételéig e rendelet szabályainak alkalmazása szempontjából a szerviz foglalkoztatottjának kell tekinteni.
(5)69 Az (1) bekezdés szerinti bejelentéseket a műszerész is megteheti. A műszerész bejelentése nem érinti a szerviz (1) bekezdésben meghatározott kötelezettségét.
34. § (1) Érvénytelen a műszerészi igazolvány, ha
a)70 a műszerész nem felel meg a műszerészi igazolvány kiállításának az Art. 106. § (10) bekezdésében meghatározott feltételeknek,
b) az igazolványon feltüntetett adatok valamelyike megváltozott,
c) érvényességi ideje lejárt,
d) a műszerész azonosítására alkalmatlan, megrongálódott vagy meghamisították,
e) azt nem az arra jogosult használja fel,
f) megsemmisült,
g) elveszett vagy eltulajdonították,
h) a műszerész meghalt,
i) a műszerészt foglalkoztató szervizt az állami adóhatóság törli a szervizek nyilvántartásából.
(2) Az igazolvány külön erre irányuló döntés nélkül, az érvénytelenséget kiváltó esemény bekövetkeztével veszti érvényét.
(3) Ha az (1) bekezdés b) pontja szerinti adatváltozás oka nem a szervizzel fennálló foglalkoztatotti jogviszony megszűnése, az igazolvány a változás határidőben történt bejelentése esetén az új igazolvány átvételéig történő leadásakor, de legfeljebb a (2) bekezdés szerinti időponttól számított 45. napon veszti érvényét.
(4)71 A műszerész az (1) bekezdés d)–g) pontjai szerinti eseményt, annak bekövetkezésétől számított 5 napon belül köteles jelenteni az állami adóhatóságnak.
(5)72 A műszerész az (1) bekezdés a)–e) és i) pontja alapján érvénytelenné vált, valamint a megkerült igazolványt, a szerviz az (1) bekezdés h) pontja alapján érvénytelenné vált igazolványt felszólítás nélkül, 5 napon belül köteles leadni az állami adóhatóság valamelyik ügyfélszolgálatán.
(6) A műszerészi igazolvány érvénytelenségének észlelése esetén – a 31. § (3) bekezdésében foglaltakon túl – az állami adóhatóság végzéssel is kötelezheti a műszerészt, illetve a szervizt a műszerészi igazolvány leadására.
(7)73 Érvénytelenné vált műszerészi igazolvány újbóli kiállítására vonatkozóan a műszerészi igazolvány első alkalommal történő kiállítása iránti kérelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy az Art. 106. § (10) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételnek való megfelelést igazoló hatósági bizonyítványt nem kell mellékelni, amennyiben az érvénytelenség oka az (1) bekezdés b) pontja szerinti adatváltozás, és az új műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelmet a változás határidőben történt bejelentését követő 5 napon belül terjesztik elő.
34/A. §74 Az állami adóhatóság az Art. 106. § (18) bekezdése alapján vezetett nyilvántartásából hivatalból törli a műszerészt, illetve a műszerész által szervizelhető pénztárgéptípust, ha
a) az állami adóhatóság tudomására jut olyan hitelt érdemlő információ, hogy a műszerész az adott típus esetében nem a jogszabályoknak megfelelően látja el a pénztárgép szervizelését,
b) a forgalmazó, illetve az AEE gyártó jelzi, hogy a pénztárgép forgalmazó, illetve gyártó által meghatározott javítási protokollt a műszerész nem tartja be, vagy
c) megállapítást nyer, hogy a műszerész maga idézte elő a pénztárgép jogszerűtlen működését.
8. A plombanyomó
35. §75 (1) A műszerészi igazolványra vonatkozó rendelkezéseket – a 32. § és a 34. § (1) bekezdés a)–c) és i) pontja, valamint (7) bekezdése kivételével – a plombanyomóra is megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy ahol a rendelkezés műszerészi igazolványt említ, azon plombanyomót kell érteni.
(2) Ha a műszerész 30 napig nem rendelkezik érvényes műszerészi igazolvánnyal, illetve ez alatt az idő alatt új igazolvány kiállítása iránti kérelmet a szerviz nem nyújtott be, akkor a műszerész a plombanyomót legkésőbb
a 30. nap lejártát követő munkanapon köteles leadni az állami adóhatóság bármelyik ügyfélszolgálatán.
36. § A plombanyomó kiállítása és a műszerészi igazolvány kiállítása iránti kérelmek egy kérelemben is előterjeszthetőek.
9. A szervizelési tevékenység szabályai
37. § A műszerész a szervizelési tevékenység megkezdését megelőzően erre történő külön felhívás nélkül is köteles műszerészi igazolványát és plombanyomóját az üzemeltető (képviselője, alkalmazottja, meghatalmazottja, üzemeltető részéről jelen lévő más személy) részére a szervizelési jogosultság ellenőrzésére alkalmas módon bemutatni.
38. § (1) A műszerész a szervizelési tevékenység megkezdését megelőzően megvizsgálja, hogy a pénztárgép szabályosan le van-e plombálva, és ezt a pénztárgépnaplóba bejegyzettek hűen tükrözik-e.
(2) Ha a pénztárgép nincs szabályosan plombálva, a plombálást a pénztárgépnaplóba bejegyzettek nem tükrözik hűen, a pénztárgépnaplóba bejegyzett adatok valótlansága alaposan feltételezhető, a pénztárgépnapló nincs az üzemeltetési helyen, továbbá, ha a szervizelési tevékenység megkezdése előtt egyéb rendellenesség észlelhető, erről a műszerész a szervizelési tevékenység megkezdését megelőzően jegyzőkönyvet vesz fel.
(3)76 A műszerész a (2) bekezdésben foglaltakon túl a szervizelési tevékenység során észlelt illetéktelen vagy az e rendeletben, illetve a pénztárgép típusáról közzétetteknek meg nem felelő beavatkozásról, az AEE bármilyen sérüléséről, illetéktelen felnyitási kísérletének észleléséről, egyéb rendellenességről is köteles jegyzőkönyvet felvenni.
(4) A műszerész köteles az elvégzett tevékenységet, valamint a szervizelési tevékenység előtti és utáni állapotot a pénztárgépnaplóban dokumentálni.
(5) Amennyiben a pénztárgépnaplót az üzemeltető nem tudja a műszerész rendelkezésére bocsátani, a szerviztevékenység nem kezdhető meg.
(6) A műszerész a szervizelési tevékenység befejezésekor köteles a pénztárgépet a rendelkezésére bocsátott plombanyomó képének olvasható lenyomatát tartalmazó plombával lezárni úgy, hogy a plomba feltörése nélkül a pénztárgépbe vitt adatok törlésére vagy módosítására ne legyen lehetőség (plombálás).
(7) A plomba sértetlenségéért és olvashatóságáért az üzemeltető a felelős.
(8)77 Nem számítógép alapú pénztárgép esetén a műszerész a pénztárgép programot a pénztárgép meghibásodása esetén sem cserélheti, erre kizárólag a forgalmazó jogosult.
(9)78 A (8) bekezdés szerinti esetben a pénztárgép program cseréje esetén a pénztárgépnek első műveletként el kell végeznie az AEE szoftver és a pénztárgép program aktualizálását a NAV szerverén keresztül.
(10)79 A (9) bekezdést nem kell alkalmazni azon pénztárgép tekintetében, amely vonatkozásában az adóalany a 3. § szerinti egyedi mentesítésben részesült.
39. § (1)80 A szerviz a műszerésze által végzett szervizelési tevékenységről, továbbá azokról az eseményekről, körülményekről, amelyekről e rendelet szerint jegyzőkönyvet kell felvennie, 3 munkanapon belül az erre rendszeresített nyomtatványon adatot szolgáltat az állami adóhatóság felé.
(2) A szerviz az általa felvett jegyzőkönyvek egy példányát az üzemeltető (képviselője, alkalmazottja, meghatalmazottja, üzemeltető részéről jelenlévő más személy) részére átadja. Az üzemeltető a jegyzőkönyveket 5 évig köteles megőrizni.
40. § (1) A szerviz az e rendelet szerinti nyilvántartásokat és jegyzőkönyveket 5 évig köteles megőrizni.
(2)81 A szerviz megszűnését követően az e rendeletben előírt iratőrzési kötelezettségnek az (1) bekezdésben foglalt időpontig
a) a jogi személy jogutódja vagy jogszabályban, határozatban erre kötelezett,
b) a közkereseti társaságnál és a betéti társaságnál a jogszabályban meghatározott személy
tesz eleget.
(3) Egyéni vállalkozó szerviz halála esetén az iratokat a vele közös háztartásban élt hozzátartozója, ennek hiányában az örökös köteles az állami adóhatósághoz továbbítani.
(4) Az iratőrzési kötelezettség az iratok eredeti példányára, eredeti példány hiányában külön jogszabályban előírt módon elektronikus úton előállított hiteles másolatára vonatkozik.
10. Javítás
41. § (1) Az üzemeltető köteles a pénztárgép meghibásodását haladéktalanul bejegyezni a pénztárgépnaplóba.
(2) Amennyiben az üzemeltető a pénztárgép javítását, vagy a meghibásodott pénztárgép helyett más pénztárgép üzembe helyezését kéri valamely szerviztől (bejelentés), a javítást, illetve az üzembe helyezést vállaló szerviz a bejelentést haladéktalanul egyedi sorszámmal nyilvántartásba veszi és erről az üzemeltetőt a bejelentés egyedi sorszámának közlésével tájékoztatja.
(3) Az üzemeltető az (1) bekezdés szerinti bejegyzést haladéktalanul kiegészíti a bejelentés megnevezésével (javítás vagy üzembe helyezés) és időpontjával, továbbá a (2) bekezdés szerinti egyedi sorszámmal és közlésének időpontjával.
(4) A szerviz a bejelentéstől számított 5 napon belül köteles megkísérelni a pénztárgép megjavítását.
42. § (1)82 Az üzemeltető kérésére a forgalmazó köteles a bejelentéstől számított 8 napon belül cserepénztárgépet biztosítani a javítás idejére.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott időtartam
a) a megjavított pénztárgép visszaszolgáltatásáig,
b) a javíthatatlannak minősített pénztárgép visszaszolgáltatásától számított 8. napig,
c)83 az a) pont alá nem tartozó pénztárgép visszaszolgáltatása esetén a pénztárgép más forgalmazó általi azonnali megjavításáig vagy e más forgalmazó által az (1) bekezdésben foglaltak megfelelő alkalmazásával biztosítandó cserepénztárgép rendelkezésre bocsátásáig, de legfeljebb a pénztárgép visszaszolgáltatásától számított 15. napig
tart.
(3)84 A forgalmazó köteles a cserepénztárgép adatait az erre a célra szolgáló külön lapon, valamint a pénztárgépnaplóban feltüntetni. A javítás befejezését követően a forgalmazónak mind a visszaadott cserepénztárgép, mind a javított pénztárgép bevételi adatait a pénztárgépnaplóba aláírásokkal igazoltan be kell írnia.
(4)85 Ha a forgalmazó a pénztárgép javításának idejére cserepénztárgépet biztosít, úgy a cserepénztárgépet az üzemeltető részére kell átszemélyesíteni. A cserepénztárgép forgalmazó részére történő visszaszolgáltatásával egyidejűleg a cserepénztárgépet a forgalmazó részére kell átszemélyesíteni.
(5) Javíthatatlan a pénztárgép, ha azt műszerész állapította meg, és erről a szerviz jegyzőkönyvet vett fel.
(6)86
42/A. §87 (1) A szerviz a pénztárgép javítási célú átvételéről, továbbá a javítás befejezését követően visszaadásáról adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére az átvételt, illetve a visszaadást követő 3 munkanapon belül.
(2)88 A pénztárgép forgalmazója a részére hibajavítás céljából átadott pénztárgépekről a NAV által meghatározott módon és formában adatot szolgáltat a NAV részére.
42/B. §89 (1) Az AEE burkolatának megbontásával járó javítást kizárólag az AEE gyártója végezhet a forgalmazási engedélyben megjelölt telephelyen.
(2) Az AEE (1) bekezdés céljából történő kiszerelését a műszerész kizárólag a pénztárgép forgalmazójának és az AEE gyártó kijelölt szervize képviselőjének jelenlétében végezheti el.
(3) Az AEE (2) bekezdés szerinti kiszereléséről, a javítás megkezdéséről, annak várható időtartamáról és helyszínéről (a továbbiakban együtt: javítási esemény) a forgalmazó és az AEE gyártó kijelölt szervize – a javítási esemény időpontját megelőző 5. munkanapig – elektronikus úton értesíti a NAV-ot. A NAV 3 munkanapon belül jelzi, ha a javítási esemény elvégezhető. A NAV képviselője a javítási eseményen jelen lehet.
(4) A javítási esemény valamennyi műveletéről – képfelvétel rögzítése mellett – jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyv és a képfelvétel egy példányát a NAV részére a javítás befejezését követő 3 munkanapon belül elektronikus úton meg kell küldeni.
43. § E fejezet rendelkezéseit alkalmazni kell akkor is, ha a szervizelési tevékenységet a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti szabad szolgáltatásnyújtás jogával rendelkező szolgáltató határon átnyúló szolgáltatásnyújtás keretében végzi.
A PÉNZTÁRGÉP ÜZEMELTETÉSÉNEK EGYES SZABÁLYAI
44. § (1)90 Az adóalany új pénztárgép üzembe helyezését, üzembe helyezett pénztárgép átszemélyesítését, illetve a pénztárgép adóügyi ellenőrző egységének cseréjét megelőzően köteles ezt a tényt az állami adóhatósághoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon bejelenteni.
(2)91 Az (1) bekezdés szerinti bejelentésben meg kell jelölni
a) az adóalany nevét,
b) az adóalany adószámát,
c) az adóalany székhelyét,
d) a pénztárgép üzemeltetési helyét, illetve üzemeltetési módját,
e) a pénztárgép üzemeltetési helye szerinti üzlet nevét, amennyiben van ilyen, illetve az üzlet TEÁOR szerinti tevékenységét,
f) az üzemeltetés célját, amennyiben a pénztárgépet cserepénztárgépként vagy bérbeadási célból kívánják üzemeltetni.
(2a)92 A (2) bekezdés d) pontja szerinti üzemeltetési helyként, illetve üzemeltetési módként az üzemeltetőnek be kell jelentenie, hogy a pénztárgépet
a) állandó üzemeltetési hely esetén egy meghatározott pénzátvételi helyen,
b) változó telephely esetén több meghatározott pénzátvételi helyen,
c) mozgóboltban vagy mozgó szolgáltatóhelyen,
d) tartalék pénztárgépként
kívánja üzemeltetni.
(3) A bejelentés alapján az állami adóhatóság
a) a bejelentés elektronikus úton történt megküldése esetén a beérkezéstől számított 5 napon belül a bejelentő elektronikus tárhelyére,
b)93 a bejelentés postai úton történt megküldése esetén a beérkezéstől számított 8 napon belül postai úton megküldi a pénztárgép üzembe helyezéséhez, átszemélyesítéséhez, illetve a pénztárgép AEE-jének cseréjéhez szükséges üzembehelyezési kódot.
(4)94 Az adóalany köteles az üzembehelyezési, illetve átszemélyesítési kódról szóló, állami adóhatóság által megküldött értesítést – a (3) bekezdés a) pontja szerinti esetben kinyomtatott formában – a pénztárgép értékesítőjének, átszemélyesítés esetén az átszemélyesítést végző, illetve az AEE cseréje esetén a cserét végző műszerész részére átadni.
(5)95 A pénztárgép értékesítője, illetve az átszemélyesítést vagy az AEE cseréjét végző műszerész rögzíti a pénztárgépben az AP számot, valamint az állami adóhatóság által az adóalany részére megküldött üzembehelyezési, illetve átszemélyesítési kódot.
(6)96 Az üzembehelyezési, illetve az átszemélyesítési kód pénztárgépben történő rögzítését követően az AEE az 5. mellékletben meghatározottak szerint kapcsolatba lép a NAV szerverével. A NAV szervere az 5. melléklet szerinti válaszüzenettel
a) üzembe helyezi az AEE-t,
b) üzembe helyezett AEE esetén átszemélyesíti azt,
c) elutasítja az üzembe helyezést, illetve átszemélyesítést, amennyiben a rögzített üzembehelyezési vagy átszemélyesítési kód érvénytelen, vagy az adott pénztárgép, illetve AEE üzembe helyezésére korábban már sor került, vagy más, adategyezőségi hiba okán az üzembe helyezés, átszemélyesítés nem végezhető el.
(7)97 Érvénytelen az üzembehelyezési, illetve az átszemélyesítési kód, ha azt nem az állami adóhatóság adta ki, illetve ha azt korábban más pénztárgép, illetve AEE üzembe helyezéséhez, átszemélyesítéséhez felhasználták.
(8) A 3. melléklet GA) alcím 3. pontja szerinti kétvállalkozós pénztárgép esetén az (1) bekezdés szerinti bejelentésben a (2) bekezdés szerinti adatokat mindkét adóalany tekintetében meg kell adni. A bejelentőnek a bejelentéshez csatolnia kell a másik érintett adóalany bejelentés megtételére vonatkozó meghatalmazását.
(9)98 A bejelentésen megadott, a (2) bekezdés a)–c) pontjában megjelölt adatok kizárólag az adóalany azonosítását szolgálják, a pénztárgép üzembe helyezése, átszemélyesítése az állami adóhatóság nyilvántartásában szereplő adatokkal valósul meg.
(10)99 A változó telephelyen, mozgóboltban vagy mozgó szolgáltató helyen működő pénztárgépként csak hordozható pénztárgép helyezhető üzembe, illetve már működő pénztárgép üzemeltetési módja csak hordozható pénztárgép esetén változtatható meg ezen módokra.
45. § (1) Amennyiben az adóalany 44. § (2) bekezdés a)–c) pontjában megjelölt adataiban változás következik be, a NAV szervere az 5. mellékletben meghatározottak szerint módosítja a pénztárgépben az adóalany nevére, adószámára, székhelyére vonatkozó adatot.
(2) A 44. § (2) bekezdés e) pontjában megjelölt adat pénztárgépben történő megváltoztatását az adóalany az 52. § (1)–(2) bekezdésében foglaltak szerint kérheti az állami adóhatóságtól.
(3)100 Az (1)–(2) bekezdéstől eltérően, a 3. § szerinti egyedi mentesítéssel érintett pénztárgép tekintetében az egyedi mentesítés időtartama alatt, a 44. § (2) bekezdés a)–c) és e) pontja szerinti adatokat a pénztárgépben a műszerész szervizelési tevékenység keretében módosítja.
46. §101
47. § (1) A pénztárgép adóügyi ellenőrző egységét az üzemeltetőnek az adómegállapításhoz való jog elévülési idejéig meg kell őriznie.
(1a)102 Ha a pénztárgép üzemeltetőjének személyében az AEE átszemélyesítésével változás következik be, az üzemeltetőt az (1) bekezdés szerinti megőrzési kötelezettség nem terheli. Az átszemélyesítést megelőzően az üzemeltetőnek gondoskodnia kell az AEE adatainak kiolvasásáról.
(2) A 3. melléklet GA) alcím 3. pontja szerinti kétvállalkozós pénztárgép esetén az adóügyi ellenőrző egységet az üzemanyag tulajdonosának kell megőriznie az adómegállapításhoz való jog elévülési idejéig.
48. § (1)103 A pénztárgépek éves felülvizsgálata kötelező.
(1a)104 Az éves felülvizsgálat
a) forgalmazói szoftver-felülvizsgálatból, valamint
b) szervizes helyszíni vizsgálatból
áll.
(1b)105 Az (1a) bekezdés a) pontja szerinti felülvizsgálat a forgalmazó kötelezettsége, amelynek keretében elvégzi az általa forgalmazott pénztárgépek AEE szoftver jogszabályoknak való megfelelőségének vizsgálatát és szükség szerinti módosítását a módosítást szükségessé tevő jogszabályban meghatározottak szerint, mely tényről az AEE gyártó által kiállított egyedi azonosító számmal rendelkező igazolást köteles beszerezni, mely igazolást a szervizes helyszíni vizsgálat során a szerviz az adóalany részére átadni köteles. Ezt a tevékenységet kizárólag az adott típus szervizelésére jogosult műszerész végezheti.
(2)106 Az (1a) bekezdés b) pontja szerinti felülvizsgálatot a pénztárgép üzembe helyezését, illetve legutóbbi éves szervizelését követő 1 éven belül kell elvégeztetnie az üzemeltetőnek.
(3)107 Az éves felülvizsgálat során a szerviz
a) ellenőrzi, hogy nem történt-e illegális beavatkozás a pénztárgépen,
b) ellenőrzi, hogy a pénztárgép működése, működési körülményei megfelelnek-e a jogszabályi előírásoknak,
c) szükség esetén kicseréli az AEE akkumulátorát.
(4)108 Az (1a) bekezdés b) pontja szerinti éves felülvizsgálatot a szerviznek a pénztárgépnaplóban dokumentálnia kell.
49. § (1) A pénztárgépen a napi nyitás és napi zárás végrehajtása kötelező.
(2)109 A napi nyitás végrehajtása során rögzíteni kell a nyitó pénzkészlet összegét és összetételét.
(3) A pénztárgépen minden nyitvatartási nap végén, folyamatos nyitva tartás mellett 24 óránként „Napi forgalmi jelentést”-t kell készíteni.
49/A. §110 (1) A pénztárgéphez hozzárendelten pénztároló eszközt kell tartani.
(2) A pénztároló eszközben levő pénzkészletnek összeg és összetétel szerint meg kell egyeznie a pénztárgépen bizonylatolt értékesítések és egyéb pénzmozgások egyenlegével, kivéve, ha az eltérést az üzemeltető működési sajátosságai okozzák és az eltérés mértéke e működési sajátosságokhoz igazodik.
(2a)111 A borravaló kezelése akkor minősül a (2) bekezdés szerinti működési sajátosságnak, ha az a pénztárgép napi nyitása és zárása időpontja között a pénztároló eszközben lévő pénzkészlet és a pénztárgépen bizonylatolt értékesítések és egyéb pénzmozgások egyenlegének eltérését okozhatja. Ebben az esetben a (2) bekezdés szerinti egyezésnek a pénztárgép zárása időpontjában kell fennállnia.
(3)112 A (2) és (2a) bekezdés, valamint a 49. § (2) bekezdésének alkalmazásában a pénzmozgás, illetve a pénzkészlet összetétele a pénznek a 4. melléklet 6. pont 6.2. alpontja szerinti bejegyzésre előírt részletezettséggel történő megbontását jelenti.
(4) A 49–49/A. §-ok alkalmazásában pénznek kell tekinteni a készpénzt, a forgatható utalványt és a papír alapú készpénz-helyettesítő fizetési eszközt.
(5) A TEÁOR '08.53.1 szerint Postai tevékenységet (egyetemes kötelezettséggel) folytató adóalany, a napi forgalmi jelentés készítés kivételével mentesül a 49. § és az e §-ban előírt kötelezettségek alól, amennyiben az adott pénzátvételi helyen egyidejűleg nyújt a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi
CCXXXVII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 6. § (1) bekezdésében meghatározott készpénzátutalást, valamint a Hpt. 6. § (1) bekezdésében meghatározott fizetési számláról történő készpénzkifizetést lehetővé tevő szolgáltatást és készpénzbefizetést lehetővé tevő szolgáltatást.
(6) Amennyiben az üzemeltető az (5) bekezdésben meghatározott pénzátvételi helyeken olyan tevékenységet is végez, melyhez kapcsolódó nyugtaadási kötelezettség kizárólag pénztárgéppel teljesíthető, akkor a pénztárgépben csak az e tevékenysége keretében végzett szolgáltatásnyújtáshoz, termékértékesítéshez kapcsolódó forgalmat köteles rögzíteni.
50. § Az üzemeltető köteles biztosítani, hogy az adóügyi ellenőrzőegység és a NAV szervere közötti, e rendelet szerinti elektronikus hírközlő hálózat útján történő adatkapcsolatot az üzemeltető által befolyásolható külső körülmény ne zavarja, ne gátolja, illetve köteles az ilyen körülményt haladéktalanul megszüntetni.
50/A. §113 (1) Az üzemeltetőnek az erre a célra rendszeresített elektronikus úton benyújtott kérelmére a NAV elektronikus úton díjmentesen átadja az AEE-n eltárolt és a NAV-hoz továbbított forgalmi adatokat gyűjtőnként és bizonylattípusonként az üzemeltető által megjelölt időszak tekintetében. Az állami adóhatóság az adatokat az üzemeltető által megjelölt időszak utolsó napjáig elvégzett utolsó, az adatszolgáltatás napjáig a NAV-hoz továbbított napi zárás adatainak figyelembevételével teljesíti.
(2) Egy adott időszak tekintetében csak egy alkalommal van lehetőség az (1) bekezdés szerinti kérelem benyújtására.
(3) Az üzemeltető saját adataira vonatkozó, (1) bekezdéstől eltérő adatigénylése esetén az üzemeltető köteles megtéríteni a NAV részére az adatigénylés teljesítésének önköltségi árát.
(4) A NAV az üzemeltető meghatalmazásából eljáró szerviz vagy forgalmazó részére ingyenesen biztosítja a pénztárgép igényelt naplófájljait, ha azokra a pénztárgép hibájának feltárásához vagy javításához van szükség.
50/B. §114 A NAV blokkolja a pénztárgépet
a)115 a 22. § (5) bekezdése szerinti esetben, a forgalmazási engedély visszavonásáról szóló határozat véglegessé válását követő naptól,
b)116 amennyiben az Áfa tv. 178. § (1a) bekezdése szerinti adatszolgáltatáshoz szükséges adatkapcsolatot biztosító hírközlési szolgáltató a pénztárgép üzemeltetője részére biztosított szolgáltatást szünetelteti vagy korlátozza, a szüneteltetés vagy a korlátozás kezdő napjától a szüneteltetés vagy a korlátozás megszüntetésének napjáig,
c)117 amennyiben az Áfa tv. 178. § (1a) bekezdése szerinti adatszolgáltatáshoz szükséges adatkapcsolatot biztosító hírközlési szolgáltató a pénztárgép üzemeltetője részére biztosított szolgáltatást megszünteti, a megszüntetés kezdő napjától,
d) a pénztárgép megsemmisülése, elvesztése, eltulajdonítása esetén az üzemeltető 53. § szerinti bejelentését követő naptól,
e) a pénztárgép használatának szüneteltetése esetén az üzemeltető 51. § (1) bekezdése szerinti bejelentése alapján a bejelentését követő naptól az üzemeltető 51. § (2) bekezdése szerinti bejelentésében megjelölt napig.
11. Változás a pénztárgép használatában
51. § (1) Az üzemeltető az erre rendszeresített nyomtatványon köteles bejelenteni az állami adóhatóságnak a pénztárgép használatának 30 napot meghaladó szüneteltetését, a szüneteltetés megkezdésétől számított 45 napon belül.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentést követően a pénztárgép csak azt követően használható újra, ha az üzemeltető az erre rendszeresített nyomtatványon bejelenti az állami adóhatóságnak a használat folytatását.
(3)118 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a tartalék pénztárgépként üzemeltetett pénztárgép tekintetében kizárólag a tartalék pénztárgép működésének szüneteltetését kell bejelenteni a szünetelés megkezdését követő
3 munkanapon belül.
51/A. §119 (1) A pénztárgép üzemeltetője az erre a célra rendszeresített nyomtatványon köteles az állami adóhatósághoz adatszolgáltatást teljesíteni, amennyiben azzal a céllal fejezi be a pénztárgép használatát, hogy az adott pénztárgépet a továbbiakban nem kívánja üzemeltetni (a továbbiakban: használatból kivonás). Az adatszolgáltatást a használatból kivonás tervezett időpontját megelőző 5. napig kell teljesíteni.
(2) A pénztárgép üzemeltetője köteles bejelenteni az állami adóhatóság részére az erre a célra rendszeresített nyomtatványon, ha a pénztárgép használatának 44. § (2) bekezdés f) pontjában meghatározott célját meg kívánja változtatni, az adatszolgáltatásra okot adó körülmény bekövetkezését követő 5 napon belül.
51/B. §120 Bérbeadás céljából üzembe helyezett pénztárgépek tekintetében, amennyiben a pénztárgép nincs bérlő részére átszemélyesítve, a pénztárgépet a bérbeadó részére kell átszemélyesíteni. Ezt csak az adott pénztárgéptípusra engedéllyel rendelkező műszerész végezheti el.
52. § (1)121 A pénztárgép üzemeltetője köteles a pénztárgép 44. § (2a) bekezdése szerint bejelentett adatának megváltozását az erre a célra rendszeresített nyomtatványon az adat megváltoztatásának időpontját megelőző
5. napig az állami adóhatósághoz bejelenteni. A bejelentésben meg kell jelölni az adat megváltoztatásának tervezett időpontját.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentés alapján a NAV szervere az 5. mellékletben meghatározottak szerint a bejelentésben megjelölt időponttal módosítja a pénztárgépben a pénztárgép üzemeltetési helyére vonatkozó adatot.
(3)122 Az (1)–(2) bekezdéstől eltérően, a 3. § szerinti egyedi mentesítéssel érintett pénztárgép tekintetében – amennyiben az adóalany a pénztárgép új üzemeltetési helye tekintetében is egyedi mentesítésben részesül – az egyedi mentesítés időtartama alatt, a pénztárgépben a műszerész szervizelési tevékenység keretében rögzíti az új üzemeltetési helyet.
(4) A pénztárgép üzemeltetési helyének megváltoztatásakor az üzemeltetési hely megváltozásának időpontját és az üzemeltetési hely címét
a) a (2) bekezdésben meghatározott esetben az üzemeltető,
b) a (3) bekezdésben meghatározott esetben a műszerész
köteles a pénztárgépnaplóba bejegyezni.
53. §123 Az üzemeltető köteles a pénztárgép megsemmisülését, elvesztését, eltulajdonítását annak észlelését követően haladéktalanul bejegyezni a pénztárgépnaplóba, és azt az észlelést követő 5 napon belül, az erre rendszeresített nyomtatványon bejelenteni az állami adóhatóságnak.
12. A pénztárgépnapló
54. § (1) A pénztárgépnapló a pénztárgéppel kapcsolatos események dokumentálására szolgál. A pénztárgépnaplót szigorú számadás alá kell vonni.
(2) A pénztárgép üzemeltetéséről és szervizeléséről pénztárgépnapló vezetése kötelező. Egy pénztárgépről egy pénztárgépnapló vezethető.
(3)124 A pénztárgépnaplóba bejegyzést az e rendeletben meghatározott esetekben az üzemeltető, a (4) bekezdésben foglaltak szerint a műszerész vagy a forgalmazó tehet.
(4)125 A műszerész vagy a forgalmazó az üzemeltető (az üzemeltető részéről jelen lévő személy) aláírásával ismerteti el bejegyzését. Az aláírás megtagadása esetén a műszerész vagy a forgalmazó jegyzőkönyvet vesz fel, melyben meg kell jelölni az aláírás megtagadásának okát. Az aláírás megtagadásáról az üzemeltető az erre rendszeresített nyomtatványon, az aláírás megtagadásától számított 5 napon belül adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére.
(5) Az üzemeltető köteles a pénztárgépnaplót az üzemeltetési helyen tartani.
(6) A pénztárgépnaplót a pénztárgép selejtezését vagy értékesítését követően szervizzel le kell záratni.
(7) Az üzemeltető köteles a pénztárgépnaplót a lezárásától számított nyolc évig megőrizni.
(8)126 Ha a pénztárgépnapló elveszett, megsemmisült, az üzemeltető köteles erről a szervizt haladéktalanul értesíteni. A bejelentésről a szerviz jegyzőkönyvet vesz fel. Új pénztárgépnaplóba csak a pénztárgép beszerzésére vonatkozó bizonylat bemutatása után jegyezhet be adatot a műszerész.
13. A pénztárgép selejtezése
55. §127 (1) Ha a pénztárgép javíthatatlan, akkor a forgalmazónak és az AEE gyártó magyarországi szervizének ezt a tényt jegyzőkönyvbe kell foglalnia, és a felvett jegyzőkönyv alapján a pénztárgépet az üzemeltetőnek selejteznie kell a jegyzőkönyv átvételétől számított 30 napon belül.
(2) Az (1) bekezdés alá nem tartozó esetekben a pénztárgép selejtezhető.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti selejtezésről a szerviz jegyzőkönyvet vesz fel. A selejtezés során az AEE-t a szervizzel ki kell szereltetni. A kiszerelt AEE más pénztárgépbe nem szerelhető be. Az ilyen kiszerelt AEE-t nem lehet átszemélyesíteni.
14. Adóügyi ellenőrző egység cseréje és az adóügyi ellenőrző egységre vonatkozó egyéb szabályok
56. § (1)128 Amennyiben a pénztárgép adóügyi ellenőrző egysége megtelik, meghibásodik, az adóügyi ellenőrző egységet cserélni kell.
(2) Tilos a pénztárgép adóügyi ellenőrző egységének cseréje, ha a pénztárgép forgalmazási engedélyét a 22. § a)–d) pontjaiban foglaltak miatt vonták vissza.
57. § (1) A pénztárgép adóügyi ellenőrző egységének cseréje esetén kizárólag a forgalmazó által biztosított, adott pénztárgéptípushoz engedélyezett adóügyi ellenőrző egység építhető be a pénztárgépbe.
(2) A pénztárgép adóügyi ellenőrző egységének cseréje esetén új AP-számot kell programozni az új adóügyi ellenőrző egységbe.
VEGYES RENDELKEZÉSEK
58. § Az e rendeletben foglaltakat az Áfa tv. 168. § (3) bekezdése szerinti számlára nem kell alkalmazni.
59. § (1) A IV. fejezet 9. és 10. alcímében, továbbá az V. fejezetben előírt adatszolgáltatási kötelezettséget kétvállalkozós üzemanyagkút rendszer esetén adóalanyonként külön-külön kell teljesíteni.
(2)129 A IV. fejezet 9. és 10. alcímében, továbbá az V. fejezetben előírt adatszolgáltatási és bejelentési kötelezettséget az adóigazgatási rendtartásról szóló törvény (a továbbiakban: Air.) alapján elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek elektronikusan teljesítik.
15. Az AP szám
60. §130
61. § (1) Az AP szám az adóügyi ellenőrző egység és egyben a pénztárgép egyedi azonosító száma.
(2) Az AP szám 9 karakterből álló azonosító, amelynek
a) az 1. karaktere „A”-val induló, a forgalmazási engedélyben meghatározott, alfabetikus sorrendben folyamatosan növekvő betű,
b) 2–4. karaktere „001”-gyel induló, a forgalmazási engedélyben meghatározott, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám,
c) az 5–9. karaktere a forgalmazó által meghatározott, „00001”-gyel kezdődő, folyamatosan 1-gyel növekvő sorszám.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott karakter alfabetikus sorrendben akkor változik, ha a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott 2–4. karakter a 999-et meghaladta.
(4) A (2) bekezdés a)–b) pontjában meghatározott 1–4. karakter a forgalmazási engedély száma.
(5)131 A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott karakterként a latin abc nagy betűi használhatók, az „Y” és „Z” betű kivételével.
61/A. §132 (1) A forgalmazói tesztelés céljából üzembe állított pénztárgépe tekintetében az AP számot a forgalmazó kérésére az állami adóhatóság adja. Az AP szám meghatározásakor a 61. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott karakterként „Y” és „Z” betű használható. Az így rendszerbe állított pénztárgép kizárólag tesztelési célra használható.
(2) A pénztárgép forgalmazója az (1) bekezdés szerinti pénztárgép rendszerbe állításáról, üzemeltetési helyéről és üzemeltetésének megszüntetéséről elektronikus úton adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére az adatszolgáltatásra okot adó körülmény bekövetkezését követő 5 napon belül.
61/B. §133 Ha a forgalmazó által adott engedélyszámon értékesített AEE-k száma meghaladja a 99 ezret, a jelen alcímben foglaltak biztosítása érdekében a forgalmazó kérelmére a Kormányhivatal az adott pénztárgéptípusra díjmentesen új engedélyszámot állapít meg.
16. Ellenőrzés
62. § (1)134 Az állami adó- és vámhatóság a pénztárgép forgalmazásával, üzemeltetésével, szervizelésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettségeket az Air. és az adóigazgatási eljárás részletes szabályairól szóló Korm. rendelet szerinti jogkövetési vizsgálat szabályainak, a hatósági eljárást pedig az Air. hatósági eljárásra vonatkozó szabályainak alkalmazásával folytatja le azzal, hogy az ellenőrzött adóalanyon az ellenőrzött forgalmazót, üzemeltetőt, szervizt, műszerészt, egyéb személyt, adókötelezettségen a pénztárgép forgalmazásával, üzemeltetésével, szervizelésével kapcsolatos, jogszabályban meghatározott kötelezettséget kell érteni.
(2)135 Az Art. 106. § (15) bekezdése szerinti ellenőrző vizsgálatot a Kormányhivatal a bevont pénztárgép átvételétől számított 10 napon belül elvégzi.
(3)136 A Kormányhivatal az ellenőrző vizsgálat eredményéről határozatot hoz, amelyet azzal a személlyel (szervezettel) közöl, akitől (amelytől) a pénztárgépet bevonták. A Kormányhivatal a határozatról elektronikus úton tájékoztatja az állami adóhatóságot.
(4)137 Amennyiben a Kormányhivatal az ellenőrző vizsgálat eredményeként megállapítja, hogy a bevont pénztárgép e rendeletben meghatározott követelményeknek nem felel meg, de a hiba, hiányosság kiküszöbölhető, úgy a pénztárgép visszaadásával egyidejűleg határidő tűzésével felhívja a forgalmazót vagy azt, akitől a pénztárgépet bevonták a hiba kijavítására. A kötelezett a hiba előírt határidőben történő kijavítását a Kormányhivatal előtt igazolni köteles.
63. §138 Az Art. 106. § (16) bekezdése szerinti esetben az állami adó- és vámhatóság a pénztárgép bevonásáig a pénztárgépet – az 5. melléklet 9. pontjában foglaltak szerint – blokkolhatja. A pénztárgép blokkolt állapotba helyezése a pénztárgép bevonásának idejébe beleszámít.
17. A pénztárgép engedélyeztetésével összefüggő díjfizetés részletszabályai
64. § (1) A pénztárgép forgalmazásának engedélyezéséért és a forgalmazási engedély módosításáért, kiterjesztéséért fizetendő igazgatási-szolgáltatási díj mértékét a 2. melléklet tartalmazza.
(2)139 Az igazgatási-szolgáltatási díjat a Kormányhivatal 10023002-00309653-00000000 számú fizetési számlájára átutalással vagy fizetési számlára történő készpénzbefizetés útján kell befizetni. A közlemény rovatban az alábbiakat kell szerepeltetni:
a) forgalmazás engedélyezésért fizetendő díj esetében a forgalmazó neve, adószáma,
b) forgalmazási engedély módosításáért fizetendő díj esetében:
ba) forgalmazó neve, adószáma,
bb) eredeti engedély száma,
bc) módosítás sorszáma.
(3) A díj megfizetése a kérelem benyújtásával egyidejűleg esedékes. Az igazgatási-szolgáltatási díj megfizetését a fizetési számlára történő készpénzbefizetést igazoló szelvényrész másolatával, átutalási megbízás esetén a hitelintézet által kiállított, az átutalás megindításának megtörténtét tanúsító igazolás (bankkivonat) másolatával kell igazolni a forgalmazási engedély iránti kérelem benyújtásakor.
(4)140
65. § Az igazgatási szolgáltatási díj kezelésére, elszámolására, nyilvántartására, valamint – a 66. §-ban szabályozott esetek kivételével – visszatérítésére az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló jogszabályi előírásokat kell alkalmazni.
66. § (1) Ha a forgalmazási engedély megadására, módosítására, vagy kiterjesztésére irányuló kérelmet a forgalmazó visszavonja és a típusvizsgálat a kérelem visszavonása előtt elvégzésre került, a megfizetett igazgatási-szolgáltatási díj nem jár vissza.
(2)141 Az igazgatási-szolgáltatási díj nem jár vissza akkor sem, ha a Kormányhivatal a forgalmazás engedélyezése iránti, a módosítás iránti, vagy a kiterjesztés iránti kérelmet elutasítja.
(3)142 Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott kérelem visszavonásáig a típusvizsgálatra nem került sor, a megfizetett igazgatási-szolgáltatási díj visszatérítéséről a Kormányhivatal gondoskodik.
(4)143
18. Értelmező rendelkezések
67. § E rendelet alkalmazásában:
1. adóév: az Art.-ban meghatározott adóév,
2.144 adóügyi bizonylat: nyugta, egyszerűsített számla, napi forgalmi jelentés, időszakos forgalmi jelentés, nyugta vagy egyszerűsített számla sztornó bizonylata, nyugta vagy egyszerűsített számla visszáru bizonylata, göngyölegjegy, továbbá a napnyitás és a pénzmozgás bizonylat,
3. adóügyi nap: a napi nyitás és napi zárás parancs végrehajtása között eltelt idő,
4. adóügyi ellenőrző egység: a pénztárgép azon önállóan elkülöníthető zárt, elektronikus adattároló és mobil adatkommunikációs egysége, mely az Áfa tv.-ben és e rendeletben foglalt előírások szerint meghatározott adattartalmú adóügyi bizonylatokat, valamint annak elválaszthatatlan részét képező elektronikus nyilvántartásokat tartalmazza, továbbá biztosítja és ellátja a pénztárgép és a NAV közötti titkosított adatkommunikációt,
5. adóügyi ellenőrző egység szoftver: az adóügyi ellenőrző egység e rendeletben foglalt funkcióit biztosító, abban működő szoftver,
5a.145 AEE gyártó: az a szervezet, amely a pénztárgépbe épített AEE adóügyi információkat (naplóállományokat) tároló és azokat a NAV szerverének továbbító részegységet gyártja; a nem Magyarországon gyártott AEE-k esetén a gyártó magyarországi, jogi személyiséggel rendelkező képviselete minősül AEE gyártónak; képviselettel nem rendelkező gyártó közjegyző által hitelesített meghatalmazással a pénztárgép forgalmazóját jelölheti ki képviseletre,
6. áfa tábla: az áfa jel és a hozzátartozó érték egymáshoz rendelése,
6a.146 átszemélyesítés: üzembe helyezett pénztárgép más üzemeltetőhöz rendelése,
7. bizonylat: adóügyi és nem adóügyi bizonylat,
8 blokkolt állapot: olyan állapot, amelyben a pénztárgép üzemszerű használatra nem alkalmas,
8a.147 cserepénztárgép: a cserepénztárgépként üzembe helyezett pénztárgép, amelyet nyugtaadási kötelezettség teljesítésére kizárólag a meghibásodott pénztárgép üzemeltetője használ, kizárólag a javítás ideje alatt,
8b.148 egyes speciális értékesítések bizonylata: azon ügyletekről kiállított nem adóügyi bizonylat, amelyek tekintetében az üzemeltetőt számlakibocsátási kötelezettség terheli,
9. elektronikus napló: a pénztárgépek lehetséges szolgáltatása, ami biztonságos műszaki megoldással védett tárterület és lenyomatképző eljárás együttes alkalmazásával biztosítja, hogy a kiadott bizonylatok adattartalma a kiadás után manipulálhatatlan módon kerüljön eltárolásra, illetve a kiadott bizonylatok ellenőrzés céljából hozzáférhetőek legyenek,
10. ellenőrző kód: a pénztárgépen kibocsátott bizonylatok és a pénztárgépen bekövetkező események rögzítésekor az adóügyi ellenőrző egység által, az SHA-256 algoritmussal, az adott bejegyzésből, az előző bejegyzésre képzett ellenőrző kódból, valamint az előzőleg lezárt szöveges állomány utolsó ellenőrző kódjából képzett 64 karakter hosszú, hexadecimális számként értelmezhető kód, ami alkalmas a rögzített adattartalom sértetlenségének igazolására,
11. gyakorló üzemmód: a pénztárgép olyan, nem kötelezően beépített üzemmódja, mely az új felhasználók oktatását szolgálja. Ennek során a pénztárgép adóügyi bizonylatot vagy az üzletmenet szempontjából releváns adatokat tartalmazó dokumentumot nem bocsát ki,
12. inicializálás: az eszköz működéséhez szükséges előkészítő műveletek meghatározott sorozata,
13. kriptográfiai modul: olyan mikrokontroller, amely a digitális aláírás képzéséhez szükséges feladatokat végzi el,
13a.149 mozgóbolt: a kereskedelemről szóló törvény szerinti mozgóbolt,
13b.150 NAV szerver: az online pénztárgépekkel kommunikáló, a NAV által üzemeltetett informatikai rendszer,
14.151 nem adóügyi bizonylat: olyan tranzakciókról készített bizonylat, amely a napi zárás összesítőit nem változtatja meg, ide nem értve a napnyitás és a pénzmozgás bizonylatot,
15. pénzátvételi hely: minden olyan hely, ahol az adóalany nyugtaadási kötelezettségével járó fizetés történik,
15a.152 pénztárgép: azon hardverelemek és szoftverek összessége, amelyek az ezen rendeletben megkövetelt vagy engedélyezett funkcionalitást biztosítják,
15b.153 pénztárgép program: a pénztárgépben működő azon szoftverelemek összessége, melyek az AEE kiszolgálását, a pénztárgép működtetésének biztosítását, valamint a bizonylatok összeállítását ellátja, továbbá a külső számítógépes kapcsolat esetén az azzal való kommunikációban részt vesz,
16. stilizált AP jel: az adóügyi bizonylatok záró sorának kezdő szimbóluma,
16a.154 számítógép alapú pénztárgép: olyan pénztárgép, amely egy blokknyomtató, az abba épített AEE, illetve egy számítógép és az arra telepített pénztárgép alkalmazás elválaszthatatlan egységeként teljesíti a pénztárgépekre vonatkozó, e rendeletben foglalt követelményeket,
17.155
18.156 szervizelési tevékenység: a pénztárgép üzembe helyezése, javítása, éves felülvizsgálata, programozása, az adóügyi ellenőrző egység cseréje, továbbá minden olyan művelet elvégzése, amely szabályosan plombált pénztárgépnél, a plomba megbontását igényli, ide nem értve az AEE megbontásával járó javítást,
18a.157 szolgáltatóhely: szolgáltatási tevékenység folytatása céljából létesített vagy használt épület, illetve önálló rendeltetési egységet képező épületrész, helyiség vagy terület, ahol szolgáltatási tevékenységet folytatnak, ideértve a szolgáltatási tevékenység folytatására kialakított járművet, illetve járműre szerelt vagy általa vontatott eszközt, illetve amennyiben a szolgáltatás jellege nem igényel külön helyiséget, akkor a pénzátvétel helye,
18b.158 tartalék pénztárgép: az üzemeltető nevére üzembe helyezett, de csak más, nem tartalék pénztárgépének meghibásodása esetén vagy egyéb rendkívüli esetben működtetett pénztárgép.
19. túlcsordulás: olyan esemény, amelynek során egy művelet eredménye nem ábrázolható a számára definiált változóban,
20. „újsor” karakter: a 10-es kódú karakter,
21. üzemanyagkártya: üzemanyag vásárlást lehetővé tévő kártya, amely használatával megvalósult vásárlás ellenértékének kifizetése utólag, banki átutalással történik meg,
22. üzembe helyezés: a végfelhasználó számára szánt pénztárgép első, továbbá az üzemeltető személyének megváltozását követő rendeltetésszerű használatának megkezdése,
23. üzemeltetési hely: az a pénzátvételi hely, ahol az üzemeltető a pénztárgépet használja,
24. üzlet: a kereskedelemről szóló törvény szerinti üzlet.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
19. Hatályba léptető rendelkezések
68. § (1)159 Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2)160
20. Átmeneti rendelkezések
69. § (1)161 A 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépek – az (1a) bekezdésben és a 73. §-ban foglalt kivétellel – 2014. augusztus 31-ét követően nem üzemeltethetőek.
(1a)162 Az üzemeltető 2014. december 31-ig jogosult a 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgép üzemeltetésére, ha
a) az üzembe helyezett, e rendeletben foglalt előírásoknak megfelelő pénztárgép meghibásodik,
b) a szerviz nem tud cserepénztárgépet biztosítani, amely tényt a szerviz – akár a 42. § (1) bekezdése szerinti 8 napos határidő lejártát megelőzően – a pénztárgépnaplóban rögzíti,
c) nincs más olyan pénzátvételi hely, ahol a fizetések lebonyolítása aránytalan nehézség nélkül megoldható lenne,
d) a 41. § (1) és (3) bekezdésében foglalt kötelezettségének az üzemeltető eleget tesz, és
e) a műszerész a pénztárgép javítási célú elszállítását a pénztárgépnaplóba bejegyzi.
(1b)163 A pénztárgépbe a javítás befejezését követő első tételként az (1a) bekezdés alapján bizonylatolt bevételt is be kell ütni külön megjelöléssel vagy az (1a) bekezdés alapján bizonylatolt bevételről utólag egy összegben készült gépi nyugtán történő feljegyzéssel. Az (1a) bekezdés alapján bizonylatolt bevételről utólag kiállított bizonylatot az üzemeltetőnek meg kell őriznie.
(1c)164 Ha az üzemeltető részére az e rendeletben fogalt előírásoknak megfelelő pénztárgép üzembe helyezésre került, az üzemeltető az üzlet eladóteréből köteles eltávolítani az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépet.
(2)165 A 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő, elektronikus naplóval rendelkező pénztárgép szervizelésére, üzemeltetésére e rendeletet kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a 48. § szerinti éves felülvizsgálat nem kötelező.
(2a)166 A pénztárgép üzemeltetője köteles az (1) bekezdés szerinti pénztárgép adómemóriáját a 2013. január 1-je és a pénztárgép használatból történő kivonása közötti időszak vonatkozásában – a használatból történő kivonást követő két hónapon belül – kiíratni, és azt az adó megállapításához való jog elévüléséig megőrizni.
(3) A NAV előtt 2013. március 19-én folyamatban lévő, a számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet 2. § (1) bekezdése, 4. § (7) bekezdése és 5. § (3) bekezdése szerinti eljárásokat a NAV 2013. március 20-ával megszünteti. 2013. március 19-ét követően az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépek tekintetében forgalmazási engedély módosítása, kiterjesztése, illetve adómemória csere iránti kérelem nem terjeszthető elő. Az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépek adómemóriája külön engedély nélkül cserélhető.
(4) A NAV által 2013. március 19-ig kiadott szervizengedélyek, műszerészi igazolványok és plombanyomók 2013. április 30-án érvényüket vesztik.
70. §167
71. §168
72. § (1)169 A 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő, elektronikus naplóval rendelkező pénztárgép tekintetében a 2. § szerinti adatszolgáltatási kötelezettséget 2013. július 1-je és a pénztárgép használatból történő kivonása között az elektronikus naplók, valamint az elektronikus naplók adattartalmának NAV részére elektronikus úton történő megküldésével kell teljesíteni havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésének technikai részleteit a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes honlapján 2013. március 10-ig közzéteszi.
73. § (1) A pénztárgép használatra nem kötelezett adóalany, illetve az adóalany azon tevékenysége tekintetében, amely vonatkozásában nem kötelezett pénztárgép használatra, a 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépet 2015. január 1-jéig üzemeltetheti.
(2) 2013. május 1-jéig az (1) bekezdés szerinti pénztárgépek szervizelésére, üzemeltetésére a számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet 2013. február 15-én hatályos rendelkezéseit kell alkalmazni, azzal, hogy az a szerviz, illetve műszerész, aki (amely) 2013. március 20-án nem rendelkezik az állami adóhatóság által kiadott szervizengedéllyel, műszerészi igazolvánnyal, illetve plombanyomóval, az e rendelet szerint kérheti a szervizként, illetve műszerészként történő nyilvántartásba vételét. 2013. május 1-jét követően az (1) bekezdés szerinti pénztárgépek szervizelésére, üzemeltetésére jelen rendeletet kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a 48. § szerinti éves felülvizsgálat nem kötelező.
(3) Az (1) bekezdés szerinti, a 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgép adómemóriáját ki kell íratni
a) adómemória csere esetén,
b) a bevétellel való egyeztetés érdekében, az adóévet követő második hónap utolsó napjáig,
c) az állami adóhatóság e rendelet szerint vagy adóellenőrzés során eljáró alkalmazottjának felhívására.
(3) Az adómemória kiíratást a pénztárgépnaplóba be kell jegyezni.
(4) A pénztárgép adómemóriájának kiírását az üzemeltető maga is elvégezheti vagy azzal szervizt, illetve más, szerviznek vagy műszerésznek nem minősülő személyt is megbízhat. A szerviz, illetve amennyiben az adómemória kiírást nem szerviz végzi, az üzemeltető köteles a kiírást bejegyezni a pénztárgépnaplóba, és arról a 39. § (1) bekezdésének megfelelő alkalmazásával adatot szolgáltatni az állami adóhatóságnak.
74. §170
75. § A 3. melléklet C) alcím 1. pont f) alpontja hatálybalépéséig valamennyi termék, szolgáltatás forgalmi gyűjtőinek második és harmadik karaktere „00”.
76. § Az állami adóhatóság által a számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet 3. § (2) bekezdése alapján, pénztárgép kötelező alkalmazása alól adott, 2013. március 19-én érvényben lévő felmentések 2014. december 31-ig érvényben maradnak.
77. § A 44. §-t a NAV, illetve jogelődje az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal által engedélyezett pénztárgépek tekintetében nem kell alkalmazni.
78. § (1) 69. § (1) bekezdését, 70. §-át és 74. § (1) bekezdését a 2013. augusztus 31-ét követően indult, 2013. szeptember 14-én folyamatban volt eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) A 74. § (1) bekezdése alkalmazásában, ha a pénztárgép beszerzését kiváltó ok 2013. szeptember 14-ét megelőzően következett be, a pénztárgép beszerzését kiváltó ok bekövetkezése időpontjának 2013. szeptember 14-ét kell tekinteni.
78/A. §171 (1) E rendeletnek a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet módosításáról szóló 9/2016. (III. 25.) NGM rendelettel (a továbbiakban: Mód. rendelet) megállapított 3., 4. és 5. melléklete szerinti rendelkezéseknek való megfelelést a pénztárgép forgalmazója az AEE szoftver frissítésével köteles az általa forgalmazott pénztárgépek tekintetében biztosítani.
(2)172 Az (1) bekezdés szerinti megfelelés biztosítása érdekében a pénztárgép forgalmazásának engedélyezése iránti kérelmet és a forgalmazási engedély módosítása iránti kérelmet 2017. április 30-ig kell a Kormányhivatal részére a szükséges dokumentációval, valamint a típusvizsgálható pénztárgéppel együtt benyújtani, egyidejűleg pedig igazolni a 7. § (2) bekezdésének való megfelelést. A kérelem benyújtásának legkorábban a Mód. rendelet hatálybalépésétől számított 91. napon van helye.
(3)173 Ha a pénztárgép forgalmazására irányuló engedélykérelmet vagy forgalmazási engedély módosítására irányuló kérelmet a Mód. rendelet hatálybalépésétől174 számított 91. napot megelőzően nyújtják be, a Kormányhivatal e rendelet Mód. rendelet hatálybalépését megelőzően hatályos rendelkezéseinek alkalmazásával folytatja le az engedélyezési eljárást. A jelen bekezdés alapján kiadott engedély azonban nem mentesíti a forgalmazót az (1) és (2) bekezdésben foglalt előírásoknak való megfelelés alól.
(4)175 Ha a forgalmazó nem tesz eleget az (1) bekezdés szerinti kötelezettségének a (2) bekezdés szerinti határidőben, úgy további 15 napon belül a forgalmazási engedéllyel érintett pénztárgép AEE gyártója kérelemmel fordulhat a Kormányhivatalhoz a forgalmazási engedély módosítása iránt.
(5)176 Ha sem a forgalmazó, sem a forgalmazási engedéllyel érintett pénztárgép AEE gyártója nem kezdeményezi az e § szerinti eljárásokat, vagy ha a Kormányhivatal a forgalmazási engedély módosítása iránti kérelmet elutasítja, a Kormányhivatal a Mód. rendelet előírásainak meg nem felelő pénztárgépek forgalmazási engedélyét visszavonja. A visszavont forgalmazási engedély véglegessé válását követően a Kormányhivatal haladéktalanul közleményt ad ki a visszavont forgalmazási engedély számáról és a visszavont forgalmazási engedéllyel érintett pénztárgép típusáról. A Kormányhivatal és az állami adó- és vámhatóság honlapján közzéteszi a visszavont forgalmazási engedély számát és a visszavont forgalmazási engedéllyel érintett pénztárgép típusát. Az e bekezdés szerint visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgép az üzemeltető döntése alapján a pénztárgép használatból történő kivonásáig vagy a pénztárgép javíthatatlanságának a 42. § (5) bekezdése szerint történő megállapításáig üzemeltethető.
(5a)177 Az (5) bekezdésben foglaltakat azon, a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet módosításáról szóló 6/2022. (IX. 17.) PM rendelet (a továbbiakban: Mód. rendelet 2.) hatálybalépésének178 napján üzemelő pénztárgépek esetén is alkalmazni kell, amelyekre vonatkozóan a forgalmazási engedélyt a Kormányhivatal az (5) bekezdés alapján a Mód. rendelet 2. hatálybalépését megelőzően visszavonta.
(6)179 2017. január 1-jét követően kizárólag a Mód. rendelet által megállapított követelményeknek megfelelő pénztárgép helyezhető üzembe.
78/B. §180 A 2014. december 31-ig kiadott üzembehelyezési kódok 2016. február 29-én érvényüket vesztik.
78/C. §181 A közösségi közlekedési szolgáltatást nyújtó adóalany a 2013. március 20-át megelőzően engedélyezett, de az e rendeletben foglalt előírásoknak meg nem felelő pénztárgépet 2021. december 31-ig üzemeltetheti.
78/D. §182 A Mód. rendelet hatálybalépésekor183 érvényes műszerészi igazolványokat érvényesnek kell tekinteni minden érvényes forgalmazási engedéllyel rendelkező pénztárgéptípusra a forgalmazási engedély módosításáig vagy kiterjesztéséig.
78/E. §184
78/F. §185 Cserepénztárgép 2016. december 31-ét követően kizárólag online módon működhet. A forgalmazó a cserepénztárgép átadásakor azt az üzemeltető részére átszemélyesíti. A cserepénztárgép visszavételekor a forgalmazó a cserepénztárgépet magára átszemélyesíti. Az e § szerinti eljárás esetén az utólagos rögzítésre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak.
78/G. §186 Az 1. melléklet szerint taxis szolgáltatási tevékenységet végző adóalany mentesül a pénztárgép használat alól, ha az állami adó- és vámhatósághoz e rendelet szerinti tartalommal adatot szolgáltat fuvarairól és bevételeiről.
78/H. §187 A 78/A. § (5) bekezdése alapján üzemeltetett pénztárgép üzemeltetője – szerviz közreműködése útján – 2019. december 31-ig gondoskodik az euró hivatalos pénznemmé tételének időpontját tartalmazó rekord alapértékének 2030. január 1-jére történő módosításáról.
21. Az Európai Unió jogának való megfelelés
79. § (1) A rendelet tervezetének a műszaki szabványok és szabályok, valamint az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó szabályok terén információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló 1998. június 22-i 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8–10. cikke szerinti előzetes bejelentése megtörtént.
(2) Az e rendeletben meghatározott technikai jellegű előírásoknak nem kell megfelelnie az olyan pénztárgépnek, amelyet az Európai Unió valamely tagállamában vagy Törökországban állítottak elő vagy hoztak forgalomba, vagy az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes valamely EFTA-államban állítottak elő, az ott irányadó előírásoknak megfelelően, feltéve, hogy az irányadó előírások az adóügyi ellenőrzés hatékonyságának biztosítása tekintetében az e rendeletben meghatározottal egyenértékű védelmet nyújtanak.
(3) E rendelet IV. fejezete a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 9. és 16. cikkének való megfelelést szolgálja.
(4) E rendelet IV. fejezete rendelkezéseinek a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 15. cikk (7) bekezdése és 39. cikk (5) bekezdése szerinti előzetes bejelentése megtörtént.
22. Hatályon kívül helyező rendelkezések
80. §188
1. melléklet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelethez189
2. melléklet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelethez
|
A |
B |
C |
---|---|---|---|
1. |
Tételszám |
Megnevezés |
Díjtétel |
2. |
1. |
Pénztárgép forgalmazása iránti engedély |
engedélyenként |
3. |
2. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül az első módosítás) |
300 000 Ft |
4. |
3. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül a második, vagy az azt követő módosítás(ok)) |
módosításonként |
5. |
4. |
Forgalmazási engedély kiterjesztése |
kiterjesztésenként |
|
A |
B |
C |
---|---|---|---|
1. |
Tételszám |
Megnevezés |
Díjtétel |
2. |
1. |
Pénztárgép forgalmazása iránti engedély |
engedélyenként |
3. |
2. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül az első módosítás) |
450 000 Ft |
4. |
3. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül a második, vagy az azt követő módosítás(ok)) |
módosításonként |
5. |
4. |
Forgalmazási engedély kiterjesztése |
kiterjesztésenként |
A |
B |
C |
|
1. |
Tételszám |
Megnevezés |
Díjtétel |
2. |
1. |
Pénztárgép forgalmazása iránti engedély |
elvi forgalmazási engedély engedélyenként |
üzembe helyezési engedély engedélyenként |
|||
3. |
2. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül az első módosítás) |
500 000 Ft |
4. |
3. |
Pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása (egy éven belül a második, vagy az azt követő módosítás(ok)) |
módosításonként |
5. |
4. |
Forgalmazási engedély kiterjesztése |
kiterjesztésenként |
3. melléklet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelethez190
4. melléklet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelethez191
1. Az AEE-nek a pénztárgépben keletkezett adatokat UTF-8-as kódlap szerinti karakterkódolású, digitálisan aláírt XML típusú naplóállományokban (p7b) kell tárolnia. Az állomány struktúrájának leírását és a séma ellenőrző állományt (XSD állomány) a NAV közleményben teszi közzé.
2. Az AEE-nek a NAV szerverétől kapott, 5. melléklet szerinti utasítás alapján történő adattovábbításkor az AEE-n lévő összes adózó nyitott naplóállományát le kell zárnia, azt digitálisan aláírással kell ellátnia, és azt a NAV szervere felé el kell küldenie. Az AEE-nek minden állomány lezárását követően új naplóállományt kell nyitnia, és az adott adózóhoz rendelt naplóállományban kell folytatnia a bejegyzések rögzítését. Az AEE-nek a naplóállományt – a pénztárgép első üzembehelyezését megelőzően keletkezett állományok kivételével – annak megnyitását követő 24 óra elteltével akkor is le kell zárnia és újat kell nyitnia, ha ezen idő alatt nem történt adattovábbítás a NAV szervere felé.
3. Az AEE-nek a naplóállományt a naplófájl megnyitásának időpontja szerinti AAAAAAAAA_BBBBBBBB_ééééhhnnóóppmm_s.p7b néven kell eltárolnia, ahol
a) AAAAAAAAA: A pénztárgép AP száma 9 karakteren,
b) BBBBBBBB: Az adózó törzsszáma 8 karakteren, kétvállalkozós pénztárgép esetén az üzemanyag forgalmazó vállalkozás adó törzsszáma
c) éééé: az év száma négy számjegyen,
d) hh: a hónap sorszáma két számjegyen,
e) nn: a nap sorszáma két számjegyen,
f) óó: az óra száma két számjegyen,
g) pp: a perc száma két számjegyen,
h) mm: a másodperc száma két számjegyen,
i) s: az állomány 1-től kezdődően, kihagyás és ismétlés nélkül képzett sorszáma az AEE élettartama során.
4. A jelen mellékletben meghatározott bejegyzések (továbbiakban bejegyzés típusok) tartalmára vonatkozó egységes szabályok a következők:
4.1. A bejegyzéseket a digitálisan aláírt XML állományban a NAV által közleményben közzétett XSD állományleíró struktúrának megfelelően kell megvalósítani.
4.2. Az AEE által létrehozott állományokban 32-nél kisebb kódú karakterek a CHR(10) sorvégjel kivételével nem szerepelhetnek.
4.3. Minden bejegyzést az adott naplóállományban 1-től kezdődő folyamatos sorszámmal kell ellátni.
4.4. A naplóállományban a numerikus értékeket a szükséges számú számjegyen, vezető nullák nélkül kell ábrázolni, kivéve, ha ezzel ellentétes előírás szerepel adott adatnál. A pénznem adatok bejegyzésének formátuma forint esetében tagolás nélkül egészre kerekített értékek tizedes nélkül, kivéve, ha ezzel ellentétes előírás szerepel adott adatnál. Az euróra történő átállást követően tagolás nélkül két tizedesre kerekítve, tizedesvesszővel elválasztva.
4.5. A jelen mellékletben szereplő ellenőrző kódok képzésére az SHA256 algoritmust kell alkalmazni. Az algoritmus eredményeképpen előálló 64 karakteres kódban szereplő A-F hexadecimális számjegyeket minden esetben nagybetűkként kell értelmezni és feltüntetni. Az SHA256 algoritmus bemenő adata az a karaktersorozat, amely az alábbi részekből tevődik össze az alábbi felsorolás sorrendjében:
a) A bemenő karaktersorozat első hatvannégy karaktere az AEE által legutóbb lezárt szöveges állomány utolsóként bejegyzett (LCL) bejegyzésének 64 karakteres ellenőrző kódja. Amennyiben még nem létezik legutóbb lezárt szöveges állomány, akkor a bemenő karaktersorozat első 64 karaktere 64 db „F”.
b) A bemenő karaktersorozat 65-128. karaktere az adott bejegyzést megelőzően rögzített bejegyzésének 64 karakteres ellenőrző kódja. Ha nem létezik az adott szöveges állományban előző bejegyzés, akkor a bemenő karaktersorozat 65-128. karaktere 64 db „F”.
c) A bemenő karaktersorozat további karakterei az adott bejegyzés azonosítója, valamint minden mezőjének értéke a jelen mellékletben feltüntetett sorrendben, a mezőazonosító kódok nélkül.
4.6. Egy adott bejegyzésben minden mezőben fel kell tüntetni az abban szerepeltetendő adatot, ha az az adott konkrét esemény vagy bizonylat tekintetében releváns.
4.7. A naplófájlokban minden dátum/idő adatot az XML 1.0 szerinti „éééé-hh-nnTóó:pp:mm+óó:pp” formátumban kell feltüntetni, ahol az év, hónap, nap, óra, perc, másodperc minden esetben a helyi (magyar) idő szerint értendő. Téli időszámítás esetén az időzóna jelölésére a „+01:00”, nyári időszámítás esetén a „+02:00” jelölés használandó.
4.8. Az e mellékletben leírt szerkezetű naplóállomány verziószáma „X0006”. Jelen rendelet 2013. XI. 16-án hatályos szövegének megfelelő szerkezetű naplóállomány verziószáma „X0005”. Az AEE által létrehozott naplóállományok mindegyikének meg kell felelnie az egyik verzió követelményeinek. Az e rendeletben megkövetelt átállást követően kizárólag az „X0006” verziónak megfelelő naplóállományok képezhetők.
4.9. Ha a vonatkozó sémadefinícióban kötelezőként szereplő mező értéke nem áll rendelkezésre vagy a mező az adott kontextusban nem értelmezhető, a naplóállományban az adott mezőt üres értékkel kell szerepeltetni.
5. Az AEE naplóállományaiban az egyes, itt felsorolt események bekövetkezését az alábbi bejegyzések naplózzák.
5.1. Az AEE naplóállomány nyitása
A pénztárgépben működő AEE a naplóállományok megnyitását – minden esetben a naplóállományok első bejegyzéseként – az alábbi bejegyzésekkel naplózza:
Naplóállomány nyitása esetén a bejegyzés azonosító: LON
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
APN |
Pénztárgép AP száma |
9 karakteres szöveg |
4. |
TSZ |
Üzemeltető törzsszáma (kétvállalkozós pénztárgép esetén az üzemanyag tulajdonos törzsszáma) |
8 karakteres szöveg |
5. |
LFN |
Naplófájl sorszáma |
8 karakteres szám |
6. |
THT |
Kétvállalkozós pénztárgép esetén az üzemeltető törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
7. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Bejegyzés azonosító: EVT
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
1. |
RSR |
Rekordsorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
EVC |
Esemény kódja |
3 karakteres szöveg |
4. |
EVD |
Esemény leíró adata |
üres / 400 karakteres szöveg |
5. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Esemény |
EVC mező értéke |
EVD mezőben szereplő adat |
Naplóállomány zárása (a naplóállomány utolsó bejegyzése) |
LCL |
(üres) |
Pénztárgép bekapcsolása |
CRI |
(üres) |
Pénztárgép kikapcsolása |
CRO |
(üres) |
Az AEE a saját akkumulátoráról kezd működni (áramszünet kezdete) |
POF |
(üres) |
Az AEE külső áramforrásról folytatja a működését (áramszünet vége) |
PIN |
(üres) |
Az AEE saját áramforrása lemerül |
BDN |
(üres) |
Az AEE a saját áramforrás lemerülése után újra működni kezd vagy működés közben újraindul |
RST |
„B”, ha az újraindulás az áramforrás lemerülése után megy végbe, |
A pénztárgépen észlelt hiba miatt a pénztárgép blokkolt állapotba került |
BLS |
„N”, ha a blokkolásra a NAV adott utasítást, „E” egyébként. |
A pénztárgép hiba miatt történt blokkolt állapotának vége |
BLF |
„N”, ha a blokkolásra a NAV adott utasítást, „E” egyébként. |
Pénztárgép gyakorló üzemmód kezdete |
TRI |
(üres) |
Pénztárgép gyakorló üzemmód vége |
TRF |
(üres) |
Üzenet küldése a NAV részére |
MGO |
Az üzenet szövege |
Üzenet fogadása a NAV-tól |
MGI |
Az üzenet szövege |
Euró üzemmód beállítása |
EUR |
(üres) |
Pénztárgép szüneteltetés megkezdése |
STB |
A szüneteltetés végének várható dátuma |
Pénztárgép szüneteltetés vége |
STF |
(üres) |
Pénztárgép átadása a szerviznek |
SCB |
A javítási folyamat végének várható dátuma (ha ez bejegyezhető) |
Pénztárgép visszavétele a szerviztől |
SCF |
(üres) |
Felülvizsgálat elvégzése |
YCH |
A felülvizsgálatot végző műszerész igazolványának száma |
Fogyasztásösszesítő bizonylat megnyitása éttermi pénztárgépen |
WDO |
Fogyasztásösszesítő egyedi azonosítója |
Fogyasztásösszesítő bizonylat lezárása éttermi pénztárgépen |
WDC |
Fogyasztásösszesítő egyedi azonosítója |
NAV szerverről érkezett üzenet sikeres kinyomtatása |
PRN |
Az üzenet szövege |
A pénztárgépnek működése során minden naplóállományban legalább egyszer rögzíteni kell a pénztárgép működésére vonatkozó alábbi adatokat az alább leírt bejegyzésekben.
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
DTY |
AEE gyártói típusnév |
200 karakteres szöveg |
4. |
DRV |
AEE hardver verzió |
200 karakteres szöveg |
5. |
DFW |
AEE szoftver verzió |
5 karakteres szöveg |
6. |
DFH |
AEE-ben futó szoftver SHA256 algoritmussal kiszámított ellenőrző kódja |
64 karakteres szöveg |
7. |
DFT |
Az AEE-ben futó szoftver legutóbbi frissítésének időpontja. |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
8. |
DMT |
Az AEE-ben lévő modem kiolvasott típus megnevezése, |
32 karakteres szöveg |
9. |
DMF |
Az AEE-ben lévő modem kiolvasott szoftver-verziója. |
200 karakteres szöveg |
10. |
DME |
Az AEE-ben lévő modem kiolvasott IMEI száma. |
50 karakteres szöveg |
11. |
DMS |
Az AEE-ben lévő SIM kiolvasott IMSI száma. |
50 karakteres szöveg |
12. |
AKN |
Akkumulátor gyári száma |
50 karakteres szöveg |
13. |
TSZ |
Üzemeltető adó törzsszáma |
20 karakteres szöveges |
14. |
NAM |
Üzemeltető neve |
100 karakteres szöveg |
15. |
IRS |
Üzemeltető székhely irányítószám |
6 karakteres szöveg |
16. |
TEL |
Üzemeltető székhely település |
50 karakteres szöveg |
17. |
KZT |
Üzemeltető székhely közterület neve |
50 karakteres szöveg |
18. |
KZJ |
Üzemeltető székhely közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
19. |
HSZ |
Üzemeltető székhely házszám |
50 karakteres szöveg |
20. |
VAT |
Aktuális ÁFA-tábla (a vonatkozó NAV üzenet) |
200 karakteres szöveges |
21. |
GSM |
A legutóbb használt cella egyedi azonosítója |
20 karakteres szöveg |
22. |
TNA |
Pénztárgép telephely (üzlet) elnevezése |
100 karakteres szöveg |
23. |
TZC |
Pénztárgép telephely irányítószám |
6 karakteres szöveg |
24. |
TCY |
Pénztárgép telephely település |
50 karakteres szöveg |
25. |
TKN |
Pénztárgép telephely közterület neve |
50 karakteres szöveg |
26. |
TKJ |
Pénztárgép telephely közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
27. |
THH |
Pénztárgép telephely házszám |
50 karakteres szöveg |
28. |
DPH |
A pénztárgép hardver gyártói típusmegjelölése |
50 karakteres szöveg |
29. |
DPV |
A pénztárgép hardververziója |
50 karakteres szöveg |
30. |
DPF |
A pénztárgépben futó szoftver verziószáma |
50 karakteres szöveg |
31. |
DPS |
A pénztárgépben futó szoftver SHA256 algoritmussal kiszámított ellenőrző kódja, AEE-vel felszerelt adóügyi nyomtató esetén üres |
64 karakteres szöveg |
32. |
VCC |
Legutóbb használt üzembe helyezési kód |
16 karakteres szöveg |
33. |
MIS |
A pénztárgépen a legutóbbi beavatkozást végző műszerész igazolványának száma |
12 karakteres szöveg |
34. |
APN |
Pénztárgép AP száma |
9 karakteres szöveg |
35. |
COM |
A pénztárgép által használt kommunikációs protokoll verziószáma |
Cnnnn, ahol nnnn a kommunikációs protokoll verziószáma. |
36. |
XMV |
A legfrissebb séma verziószáma, aminek a pénztárgép által képzett naplóállományok megfelelnek. |
Xnnnn, ahol nnnn a séma verziószáma. |
37. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
SST |
Pénztárgép állapot: |
1 karakteres szöveg |
4. |
SFL |
Az AEE-ben működő adattárolón lévő szabad tároló kapacitás (Kbyte) |
10 karakteres numerikus |
5. |
SSG |
Az AEE-ben működő modem által mért hálózati térerőt (-1)dBm - (-199)dBm-ig terjedő skálán negatív egész számmal ábrázolva. |
4 karakteres numerikus |
6. |
SAC |
Akkumulátor töltöttség egész számmal, vezető nullák nélkül (%) |
3 karakteres numerikus |
7. |
SMT |
GSM hálózatból kiolvasott pontos idő |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
8. |
SCC |
Pénztárgépben az utolsó STA rekord küldése óta jelentkezett hibák belső kódjainak listája. |
400 karakteres szöveg a gyártó által kialakított struktúrában |
9. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
ODS |
A legutóbbi bekapcsolás óta a modem által küldött bájtok száma, beleértve a megszakadt kapcsolatok adatait is. |
12 karakteres numerikus |
4. |
ODR |
A legutóbbi bekapcsolás óta a modem által fogadott bájtok számát, beleértve a megszakadt kapcsolatok adatait is, |
12 karakteres numerikus |
5. |
ODF |
A legutóbbi bekapcsolás óta a mobil adatkapcsolat kiépítésére tett sikertelen kísérletek száma. |
5 karakteres numerikus |
6. |
OSF |
A legutóbbi bekapcsolás óta az SSL adatcsatorna felépítésére tett sikertelen kísérletek száma. |
5 karakteres numerikus |
7. |
NET |
A legutóbbi bejelentkezés során használt átviteli technológia: 0 – GSM 1 – 2G technológia 2 – 2,5G technológia 3 – 3G technológia 4 – 4G technológia |
1 karakteres szöveg |
8. |
PRV |
A legutóbbi bejelentkezés során használt infrastruktúrát biztosító fizikai mobilszolgáltató: 0 – Magyar Telekom 1 – Telenor 2 – Vodafone 3 – Egyéb |
1 karakteres szöveg |
9. |
OCC |
AEE belső mérőszámai, ahol „N” a belső mérőszám azonosítóját, „E” a mért paraméter értékét jelenti. |
400 karakteres szöveg a forgalmazó által definiált struktúrában |
10. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Ezt a bejegyzést csak az olyan pénztárgépeknek kell elhelyezni a naplóállományokban, amelyek képesek a GPS alapú helymeghatározásra.
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
DTS |
Időbélyeg |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
GSA |
Pénztárgép földrajzi szélessége fokban, legfeljebb 5 tizedesjegy pontossággal, előjelet használva, a WGS84 szabvány szerint |
20 karakteres szöveges |
4. |
GSB |
Pénztárgép földrajzi hosszúsága fokban, legfeljebb 5 tizedesjegy pontossággal, előjelet használva, a WGS84 szabvány szerint |
20 karakteres szöveges |
5. |
GSH |
Pénztárgép tengerszint feletti magassága méterben, a WGS84 szabvány szerint |
5 karakteres szöveg |
6. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
A pénztárgépben működő AEE órájának bármilyen okból történő átállítását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni.
Óraállítás bejegyzés azonosító: TUD
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám |
max 5 hosszú numerikus |
2. |
OLD |
Azaz idő, amikor az átállítás régi idő szerint bekövetkezik. |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
3. |
NEW |
Beállított új idő |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
CHT |
ha a rendszer nem diszkréten változtatja az időt, hanem egy időtávon gyorsítja vagy lassítja az időt, akkor az átmenet ideje másodpercben |
10 karakteres numerikus |
5. |
CAS |
az időállítás módja: |
1-5 számok egyike |
6. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
6. Bizonylatok kibocsátására vonatkozó bejegyzések
A jelen mellékletben felsorolt bizonylatok kibocsátását az itt meghatározott szerkezetű és adattartalmú bejegyzésekkel kell naplózni az AEE naplóállományában. A Rendelet előírásaival összhangban az AEE-nek egy adott bejegyzés naplófájlban történő elhelyezésére akkor kell képesnek lennie, ha az adott pénztárgépen készíthető adott típusú bizonylat.
Gyakorló üzemmódban kibocsátott bizonylatok naplózására akkor kell képesnek lennie az AEE-nek, ha az adott pénztárgép gyakorló üzemmódba kapcsolható.
A bizonylatkibocsátásokra vonatkozó bejegyzésekben szereplő „Bizonylat számláló értéke” kezdeti értéke „1” és minden bizonylat AEE-ben való eltárolását követően 1-gyel nő, a kiadott bizonylat típusától függetlenül.
A több példányban nyomtatott bizonylatok kibocsátását egy bejegyzéssel kell naplózni úgy, hogy a bejegyzés megfelelő mezőjében a nyomtatási példányszám kerül elhelyezésre.
Az önkiszolgáló üzemanyagkút rendszeren a bizonylat példányszámaként nullát kell szerepeltetni, amennyiben a bizonylat nyomtatása halasztottan történik, vagy a vevő kérésére nem történik meg.
6.1 Pénztárnyitás bizonylat
A pénztárnyitás bizonylat az adóügyi nap nyitását kísérő bizonylat. Ennek kibocsátását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományában.
Bejegyzés azonosító: CON (gyakorló üzemmódban: COT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
DNO |
a megnyitott adóügyi nap sorszáma |
20 karakteres numerikus |
6. |
DRC |
a nyitó pénzkészlet adatai |
lista |
6.1 |
> FE1 |
forint készpénz forintban |
20 karakteres numerikus |
6.2 |
> FEV |
a valutában befizetett összeg adatai |
lista, max. 20 |
6.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
6.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
6.2.3 |
> > CRA |
a valuta egy egységének forintban kifejezett, adózó által alkalmazott értéke (árfolyama) legfeljebb hat értékes jegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
6.2.4 |
> > CFT |
a valuta összegének értéke egész forintban, a feltüntetett árfolyamon számolva |
20 karakteres numerikus |
6.3 |
> FE3 |
nyitó készlet egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista 20 |
6.3.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
6.3.2 |
> > FES |
nyitó pénzkészlet a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
7. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
8. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
9. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveges |
10. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
11. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Nyugta kibocsátása esetén a bejegyzés azonosító: NYN (gyakorló üzemmód esetén NYT)
Egyszerűsített számla kibocsátása esetén a bejegyzés azonosító: ESN (gyakorló üzemmód esetén EST)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke. |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat nyitásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
NSZ |
a bizonylat száma bbbb/ccccc formátumban, ahol |
20 karakteres szöveg |
6. |
IID |
Csak egyszerűsített számla esetén a számlaszám, |
50 karakteres szöveg |
7. |
ITL |
A bizonylaton szereplő összes tételre vonatkozóan, tételenként |
lista (max. 1.000) |
7.1 |
> NA |
a tétel bizonylaton szereplő megnevezése |
200 karakteres szöveg |
7.2 |
> PN |
a tételhez tartozó cikkszám |
50 karakteres szöveg |
7.3 |
> UN |
a tétel bizonylaton szereplő egységára forintban, tizedesvesszővel elválasztva, legfeljebb négy tizedes pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
7.4 |
> QY |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiség, maximum 4 tizedesjegy pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
7.5 |
> IU |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiségi egység |
10 karakteres szöveges |
7.6 |
> TY |
Az adott tétel jellege: |
5 karakteres szöveg |
7.7 |
> SU |
a tételnél a bizonylaton szereplő összérték forintban |
20 karakteres numerikus |
7.8 |
> VC |
a tételnél a bizonylaton feltüntetett forgalmi gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
7.9 |
> RM |
a tételsorra vonatkozó, legfeljebb 40-szer ismételhető megjegyzés mező |
50 karakteres szöveg |
8. |
DRC |
a fióktartalom változásának adatai |
lista |
8.1 |
> FE1 |
forint készpénz fióktartalom változása forintban |
20 karakteres numerikus |
8.2 |
> FEV |
a valutás fióktartalom változásának adatai |
lista, max. 10 |
8.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
8.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
8.2.3 |
> > CRA |
a valuta egy egységének forintban kifejezett, adózó által alkalmazott értéke (árfolyama) legfeljebb hat értékes jegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
8.2.4 |
> > CFT |
a valuta összegének értéke egész forintban, a feltüntetett árfolyamon számolva |
20 karakteres numerikus |
8.3 |
> FE2 |
bankkártya fiókegyenleg módosulása egész forintban |
20 karakteres numerikus |
8.4 |
> FEE |
egészségpénztári fiókegyenleg módosulása forintban, csak egyszerűsített számla esetén |
20 karakteres numerikus |
8.5 |
> FE3 |
fióktartalom módosulása egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista, max. 20 |
8.5.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
8.5.2 |
> > FES |
Fióktartalom módosulása a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
9. |
RND |
a bizonylaton szereplő kerekítés összege, egész forintban számolva, szükség esetén negatív előjellel, ha van ilyen adat |
20 karakteres numerikus |
10. |
TRA |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (átvitel) |
20 karakteres numerikus |
11. |
RCV |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (áthozat) |
20 karakteres numerikus |
12. |
PNU |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (iker bizonylat száma) |
50 karakteres szöveg |
13. |
VED |
Egyszerűsített számla esetén a termék beszerzőjének, szolgáltatás igénybevevőjének adatai az ÁFA tv. rendelkezései szerint |
lista |
13.1 |
> NAM |
Beszerző vagy igénybevevő neve |
50 karakteres szöveg |
13.2 |
> IRS |
Irányítószám |
20 karakteres szöveg |
13.3 |
> TEL |
Település |
50 karakteres szöveg |
13.4 |
> KZT |
Közterület neve |
50 karakteres szöveg |
13.5 |
> KZJ |
Közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
13.6 |
> HSZ |
Házszám |
50 karakteres szöveg |
13.7 |
> ASZ |
Adószám |
20 karakteres szöveg |
14. |
SUM |
A bizonylaton szereplő tételsorok összege forintban |
20 karakteres numerikus |
15. |
NYL |
Egyedi vevő azonosító |
20 karakteres szöveg |
16. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
17. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveg |
18. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
19. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
20. |
CTS |
Időbélyeg, a bizonylat zárásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
21. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Napi forgalmi jelentés bizonylat kibocsátásával kell kísérni a pénztárgépen az adóügyi nap lezárását. A napi forgalmi jelentést közvetlen megelőzően pénztárjelentést is automatikusan nyomtatnia kell a pénztárgépnek. A napi forgalmi jelentés kibocsátását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományába.
Napi forgalmi jelentés bejegyzés azonosító: NFN (gyakorló üzemmódban: NFT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
ZSZ |
a zárás sorszáma négy karakteren, szükség esetén vezető nullákkal feltöltve |
4 karakteres szöveg |
6. |
GYF |
Napi forgalom forgalmi gyűjtők szerinti összesítése |
lista |
7. |
> GYJ |
Forgalmi gyűjtő jele 3 karakteren (A00..E99) |
3 karakteres szöveg |
8. |
> GYE |
Az adott forgalmi gyűjtőbe tartozó napi tételek bruttó összértéke |
20 karakteres numerikus |
9. |
NSF |
a napi forgalom összesen, bruttó összegben, egész forintban számolva |
20 karakteres numerikus |
10. |
NSH |
a napi felár összesen, bruttó összegben, egész forintban számolva |
20 karakteres numerikus |
11. |
NSS |
a napi sztornó összesen, bruttó összegben, egész forintban számolva |
20 karakteres numerikus |
12. |
NSY |
a napi engedmény összesen, bruttó összegben, egész forintban számolva |
20 karakteres numerikus |
13. |
NSV |
a napi visszáru összesen, bruttó összegben, egész forintban számolva |
20 karakteres numerikus |
14. |
NDB |
a napi nyugták és egyszerűsített számlák száma összesen |
20 karakteres numerikus |
15. |
NNS |
napi nyugták száma |
20 karakteres numerikus |
16. |
NES |
napi egyszerűsített számlák száma |
10 karakteres numerikus |
17. |
NPB |
napi pénzmozgás bizonylatok száma |
10 karakteres numerikus |
18. |
NIR |
napi megszakítások száma |
10 karakteres numerikus |
19. |
NST |
a napi sztornó bizonylatok száma összesen |
20 karakteres numerikus |
20. |
STS |
napi sztornó bizonylatok összértéke összesen, egész forintban, pozitív számként |
10 karakteres numerikus |
21. |
SGY |
Napi sztornó bizonylatok forgalmi gyűjtőnként |
lista (max. 500) |
21.1 |
> GYJ |
Gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
21.2 |
> GYE |
Napi sztornó értéke az adott gyűjtőben |
20 karakteres numerikus |
22. |
NSW |
a napi visszáru bizonylatok száma összesen, ide nem értve a göngyölegjegyeket |
20 karakteres numerikus |
23. |
VSS |
napi visszáru bizonylatok értéke összesen, egész forintban, pozitív számként, ide nem értve a göngyölegjegyeket |
20 karakteres numerikus |
24. |
VGY |
Napi visszáru bizonylatok értéke forgalmi gyűjtőnként |
lista (max. 500) |
24.1 |
> GYJ |
Gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
24.2 |
> GYE |
Napi visszáru értéke az adott gyűjtőben |
20 karakteres numerikus |
25. |
GGY |
Napi göngyöleg visszaváltás értéke forgalmi gyűjtőnként |
lista (max. 500) |
25.1 |
> GYJ |
Gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
25.2 |
> GYE |
Napi göngyöleg visszaváltás értéke az adott gyűjtőben |
20 karakteres numerikus |
26. |
NSG |
a göngyölített forgalom |
50 karakteres numerikus |
27. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
28. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveges |
29. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
30. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
31. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Bejegyzés azonosító: PJN (gyakorló üzemmódban: PJT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
CRO |
Nyitó pénzkészlet adatai |
lista |
5.1 |
> FE1 |
forint készpénz forintban |
20 karakteres numerikus |
5.2 |
> FEV |
a valuták adatai (többszörözhető rekord) |
(lista) |
5.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
5.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
5.3 |
> FE3 |
fióktartalom módosulása egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista |
5.3.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
5.3.2 |
> > FES |
Fióktartalom módosulása a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
6. |
SEL |
Értékesítéshez, sztornó- és visszáruhoz kapcsolódó be- és kifizetések egyenlege fizetőeszközönként |
lista |
6.1 |
> FE1 |
forint készpénz forintban |
20 karakteres numerikus |
6.2 |
> FEV |
a valuták adatai (többszörözhető rekord) |
(lista) |
6.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
6.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
6.3 |
> FE2 |
bankkártyás bevételek egész forintban |
20 karakteres numerikus |
6.4 |
> FEE |
egyszerűsített számlákon feltüntetett egészségpénztári bevételek |
20 karakteres numerikus |
6.5 |
> FE3 |
egyéb fizetőeszközökben megszerzett bevételek fizetőeszközönként |
lista |
6.5.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
6.5.2 |
> > FES |
Bevétel a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
7. |
CIO |
Nem értékesítéshez kötődő pénztári ki- és befizetések napi egyenlege fizetőeszközönként |
lista |
7.1 |
> FE1 |
forint készpénz forintban |
20 karakteres numerikus |
7.2 |
> FEV |
a valuták adatai (többszörözhető rekord) |
(lista) |
7.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
20 karakteres numerikus |
7.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
7.3 |
> FE2 |
bankkártyás befizetések és banki utalással végrehajtott kifizetések egyenlege egész forintban |
20 karakteres numerikus |
7.4 |
> FE3 |
egyéb fizetőeszközökben teljesített ki- és befizetések egyenlege fizetőeszközönként |
lista |
7.4.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
7.4.2 |
> > FES |
Egyenleg a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
8. |
CUS |
Aktuális fióktartalom fizetőeszközönként |
lista |
8.1 |
> FE1 |
forint készpénz forintban |
20 karakteres numerikus |
8.2 |
> FEV |
a valuták adatai (többszörözhető rekord) |
(lista) |
8.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
8.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
8.3 |
> FE2 |
bankkártyás bevételek, befizetések, illetve a bankszámlára utalással teljesített kifizetések egyenlege egész forintban |
20 karakteres numerikus |
8.4 |
> FEE |
egyszerűsített számlákon feltüntetett egészségpénztári bevételek |
20 karakteres numerikus |
8.5 |
> FE3 |
egyéb fizetőeszközökben megszerzett bevételek, ki- és befizetések egyenlege fizetőeszközönként |
lista |
8.5.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
8.5.2 |
> > FES |
Egyenleg a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
9. |
IRN |
Napi nyugtamegszakítások száma |
20 karakteres numerikus |
10. |
IRV |
Napi megszakított nyugták összértéke (a megszakítás előtti állapotok szerint) |
20 karakteres numerikus |
11. |
NSD |
Napi tételsztornó száma |
20 karakteres numerikus |
12. |
NSE |
Napi tételsztornó összértéke |
20 karakteres numerikus |
13. |
TIP |
Napi felszolgálói díj összege |
20 karakteres numerikus |
14. |
INE |
Egyes speciális értékesítések napi összege |
20 karakteres numerikus |
15. |
INS |
Egyes speciális értékesítések napi sztornó összege |
20 karakteres numerikus |
16. |
INV |
Számlával kísért értékesítés napi visszáru összege |
20 karakteres numerikus |
17. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
18. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveges |
19. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
20. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1 |
21. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Pénzmozgás bizonylattal kell kísérni minden olyan tranzakciót, ami nem értékesítéshez, illetve sztornó vagy visszáru bizonylat kibocsátásához kötődik, de módosítja a fióktartalmat (ideértve a bankkártyás befizetéseket, illetve a bankszámlára utalással teljesített kifizetések egyenlegét is). Ugyancsak pénzmozgás bizonylatot kell kibocsátani, ha egy korábban rögzített bizonylaton a fizetési eszközök téves rögzítése folytán a fióktartalom összetételének módosítása szükséges.
Pénzmozgás bizonylat bejegyzés azonosító: PMN (gyakorló üzemmódban: PMT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
PMS |
Pénzmozgás bizonylat sorszáma M/nnnn/sssss alakban, ahol nnnn az adóügyi nap sorszáma, sssss a pénzmozgás bizonylatok napi számlálója |
10 karakteres szöveg |
6. |
RSN |
a pénztári befizetés, kifizetés vagy fizetőeszköz csere jogcímei: Befizetés okok: 01 - váltópénz bevitel 02 - pénztáros pénzfelvétel 03 - díjbeszedés 04 - sorsjegy eladás 05 - előleg 06 - pénztárhiány 07 - borravaló 08 – egyéb befizetés
Kifizetés okok: 31 - fölözés 32 - pénztáros levétel 33 - utalvány kivét 34 - ajándékkártya kivét 35 - bérkifizetés 36 - munkabér előleg 37 - postaköltség 38 - egyéb rezsi 39 - áruvásárlás 40 - záróösszeg levétel 41 - egyéb kifizetés
Fizetőeszköz csere: 60 - fizetőeszköz csere |
2 karakteres szöveg |
7. |
DRC |
a fióktartalom változásának adatai |
(lista) |
7.1 |
> FE1 |
forint készpénz fióktartalom változása forintban |
20 karakteres numerikus |
7.2 |
> FEV |
a valutás fióktartalom változásának adatai |
(lista, max 10.) |
7.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
7.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
7.2.3 |
> > CRA |
a valuta egy egységének forintban kifejezett, adózó által alkalmazott értéke (árfolyama) legfeljebb hat értékes jegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
7.2.4 |
> > CFT |
a valuta összegének értéke egész forintban, a feltüntetett árfolyamon számolva |
20 karakteres numerikus |
7.3 |
> FE2 |
bankkártya fiókegyenleg módosulása egész forintban |
20 karakteres numerikus |
7.4 |
> FEE |
egészségpénztári fiókegyenleg módosulása forintban, csak egyszerűsített számla esetén |
20 karakteres numerikus |
7.5 |
> FE3 |
fióktartalom módosulása egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista |
7.5.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
7.5.2 |
> > FES |
Fióktartalom módosulása a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
8. |
PBA |
a bizonylathoz kapcsolódó visszajáró összege egész forintban |
20 karakteres numerikus |
9. |
PRD |
kerekítési különbözet összege forintban (pozitív, ha a vevő szempontjából számolt előjellel |
20 karakteres numerikus |
10. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
11. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 99-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveges |
12. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
13. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
14. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Az egyes speciális értékesítések bizonylatával kell kísérni minden olyan értékesítést és szolgáltatásnyújtást, amelyhez kötődően az eladó utólag számla kibocsátását fogja eszközölni az adott tranzakcióról a vevő, vagy érdekkörében eljáró más személy részére, és az értékesítés helyszínén fizetés nem történik. Az ilyen bizonylatok kibocsátását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományában.
Az egyes speciális értékesítések bizonylatának sztornó és visszáru bizonylatát is egyes speciális értékesítések bizonylataként kell naplózni, a tételsorok TY mezőjében megfelelően használt jelöléseket alkalmazva.
Bejegyzés azonosító: IVN (gyakorló üzemmódban: IVT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
ORN |
Bizonylatszám |
20 karakteres szöveg |
6. |
EPN |
az egészségpénztár neve, amennyiben értelmezhető |
50 karakteres szöveg |
7. |
EPA |
az egészségpénztár címe, amennyiben értelmezhető |
200 karakteres szöveg |
8. |
EPC |
az egészségpénztár kódja, amennyiben értelmezhető |
50 karakteres szöveg |
9. |
ERN |
a vevő tagszáma (egészségpénztári azonosítószáma) , amennyiben értelmezhető |
50 karakteres szöveg |
10. |
ECN |
az egészségkártya száma , amennyiben értelmezhető |
20 karakteres szöveg |
11. |
VED |
A vevő adatai |
lista |
11.1 |
> NAM |
Beszerző vagy igénybevevő neve |
50 karakteres szöveg |
11.2 |
> IRS |
Irányítószám |
20 karakteres szöveg |
11.3 |
> TEL |
Település |
50 karakteres szöveg |
11.4 |
> KZT |
Közterület neve |
50 karakteres szöveg |
11.5 |
> KZJ |
Közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
11.6 |
> HSZ |
Házszám |
50 karakteres szöveg |
12. |
> ASZ |
Adószám |
20 karakteres szöveg |
13. |
FCN |
üzemanyagkártya száma (legalább négy számjegy), amennyiben értelmezhető |
20 karakteres szöveg |
14. |
CID |
engedélyezési azonosítószám, amennyiben értelmezhető |
20 karakteres szöveg |
15. |
FRN |
a rendszám, kizárólag betűket és számokat feltüntetve, amennyiben értelmezhető |
20 karakteres szöveg |
16. |
ITL |
A bizonylat összes tételére vonatkozóan, tételenként |
lista (max 1.000) |
16.1 |
> NA |
a tétel bizonylaton szereplő megnevezése |
200 karakteres szöveg |
16.2 |
> PN |
a tételhez tartozó cikkszám |
50 karakteres szöveg |
16.3 |
> UN |
a tétel bizonylaton szereplő egységára forintban, tizedesvesszővel elválasztva, legfeljebb 4 tizedes pontossággal |
20 karakteres numerikus |
16.4 |
> QY |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiség, maximum 4 tizedesjegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
16.5 |
> IU |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiségi egység |
10 karakteres szöveges |
16.6 |
> TY |
Az adott tétel jellege: |
5 karakteres szöveg |
16.7 |
> SU |
a tételnél a bizonylaton szereplő összérték forintban |
20 karakteres numerikus |
16.8 |
> VC |
a tételnél a bizonylaton feltüntetett forgalmi gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
16.9 |
> RM |
a tételsorra vonatkozó, legfeljebb 40-szer ismételhető megjegyzés mező |
50 karakteres szöveg |
17. |
SUM |
Bizonylat összesen forintban, amennyiben értelmezhető |
20 karakteres numerikus |
18. |
SUV |
Bizonylat összesen valutában, amennyiben értelmezhető |
lista (max. 10) |
18.1 |
> CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
18.2 |
> CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
19. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
20. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveg |
21. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
22. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
23. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Sztornó bizonylatot kell kibocsátani, ha egy korábban kibocsátott bizonylattal bizonylatolt tranzakció nem történt meg. A sztornó bizonylat kibocsátását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományában.
Sztornó bizonylat bejegyzés azonosító: SZN (gyakorló módban: SZT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylatszámláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
SBS |
A sztornó bizonylat száma S/bbbb/ccccc alakban (kétvállalkozós pénztárgépeken S/X/bbbb/ccccc alakban), ahol: |
20 karakteres szöveg |
6. |
SBN |
a sztornózott nyugta, egyszerűsített számla vagy visszáru bizonylat egyedi azonosítója |
50 karakteres szöveg |
7. |
RSN |
a sztornózás oka: S2 – kezelői hiba: téves bevitel S3 – kezelői hiba: téves fizetőeszköz bevitel S4 – kezelői hiba: termék nincs készleten S5 – technikai: téves bizonylattípus kibocsátása S6 – technikai: sikertelen fizetőeszköz használat S7 – technikai: téves ügyfél adat/hibás bevitel S8 – technikai: próbavásárlás S0 – egyéb |
2 karakteres szöveg |
8. |
VED |
A vevő adatai |
lista |
8.1 |
> NAM |
Beszerző vagy igénybevevő neve, vagy a sztornó jegyzőkönyv egyedi azonosítója |
50 karakteres szöveg |
8.2 |
> IRS |
Irányítószám |
20 karakteres szöveg |
8.3 |
> TEL |
Település |
50 karakteres szöveg |
8.4 |
> KZT |
Közterület neve |
50 karakteres szöveg |
8.5 |
> KZJ |
Közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
8.6 |
> HSZ |
Házszám |
50 karakteres szöveg |
8.7 |
> ASZ |
Adószám |
20 karakteres szöveg |
9. |
ITL |
A bizonylat összes tételére vonatkozóan, tételenként |
lista |
9.1 |
> NA |
a tétel bizonylaton szereplő megnevezése |
200 karakteres szöveg |
9.2 |
> PN |
a tételhez tartozó cikkszám |
50 karakteres szöveg |
9.3 |
> UN |
a tétel bizonylaton szereplő egységára forintban, tizedesvesszővel elválasztva, legfeljebb négy tizedes pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
9.4 |
> QY |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiség, maximum 4 tizedesjegy pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
9.5 |
> IU |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiségi egység |
10 karakteres szöveges |
9.6 |
> TY |
Az adott tétel jellege: |
5 karakteres szöveg |
9.7 |
> SU |
a tételnél a bizonylaton szereplő összérték forintban |
20 karakteres numerikus |
9.8 |
> VC |
a tételnél a bizonylaton feltüntetett forgalmi gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
9.9 |
> RM |
a tételsorra vonatkozó, legfeljebb 40-szer ismételhető megjegyzés mező |
50 karakteres szöveg |
10. |
SUM |
Bizonylat összesen forintban |
20 karakteres numerikus |
11. |
PCR |
a sztornó bizonylathoz kapcsolódó kerekítési különbözet összege forintban |
20 karakteres numerikus |
12. |
TRA |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (átvitel) |
20 karakteres numerikus |
13. |
RCV |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (áthozat) |
20 karakteres numerikus |
14. |
PNU |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (iker bizonylat száma) |
50 karakteres szöveg |
15. |
DRC |
a fióktartalom változásának adatai |
lista |
15.1 |
> FE1 |
forint készpénz fióktartalom változása forintban |
20 karakteres numerikus |
15.2 |
> FEV |
a valutában fizetett összeg adatai (többszörözhető rekord) |
lista, max. 10 |
15.3 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
15.3.1 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
15.3.2 |
> > CRA |
a valuta egy egységének forintban kifejezett, adózó által alkalmazott értéke (árfolyama) legfeljebb hat értékes jegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
15.3.3 |
> > CFT |
a valuta összegének értéke egész forintban, a feltüntetett árfolyamon számolva |
20 karakteres numerikus |
15.4 |
> FE2 |
bankkártya fiókegyenleg módosulása egész forintban |
20 karakteres numerikus |
15.5 |
> FEE |
egészségpénztári fiókegyenleg módosulása forintban, csak egyszerűsített számla esetén |
20 karakteres numerikus |
15.6 |
> FE3 |
fióktartalom módosulása egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista, max. 20 |
15.6.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
15.6.2 |
> > FES |
Fióktartalom módosulása a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
16. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
17. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveg |
18. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
19. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
20. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Visszáru bizonylat kibocsátását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományába.
Visszáru bizonylat (göngyölegjegy bizonylat) bejegyzés azonosító: VBN (gyakorló üzemmódban: VBT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
VBS |
A visszáru bizonylat száma V/bbbb/ccccc (kétvállalkozós pénztárgépen V/X/bbbb/ccccc) alakban, ahol: |
20 karakteres szöveg |
6. |
VDB |
a visszáruzott nyugta vagy egyszerűsített számla sorszáma, a göngyölegjegy esetén "GJ" |
50 karakteres szöveg |
7. |
RSN |
a visszáruzás oka: V2 – ügyfél elállása a vásárlástól |
2 karakteres szöveg |
8. |
VED |
A vevő adatai (göngyölegjegy esetén nem szerepel) |
lista |
8.1 |
> NAM |
Beszerző vagy igénybevevő neve |
50 karakteres szöveg |
8.2 |
> IRS |
Irányítószám |
20 karakteres szöveg |
8.3 |
> TEL |
Település |
50 karakteres szöveg |
8.4 |
> KZT |
Közterület neve |
50 karakteres szöveg |
8.5 |
> KZJ |
Közterület jellege |
20 karakteres szöveg |
8.6 |
> HSZ |
Házszám |
50 karakteres szöveg |
8.7 |
> ASZ |
Adószám |
20 karakteres szöveg |
9. |
ITL |
A bizonylat összes tételére vonatkozóan, tételenként |
lista (max 1.000) |
9.1 |
> NA |
a tétel bizonylaton szereplő megnevezése |
200 karakteres szöveg |
9.2 |
> PN |
a tételhez tartozó cikkszám |
50 karakteres szöveg |
9.3 |
> UN |
a tétel bizonylaton szereplő egységára forintban, tizedesvesszővel elválasztva, legfeljebb 4 tizedes pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
9.4 |
> QY |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiség, maximum 4 tizedesjegy pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
9.5 |
> IU |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiségi egység |
10 karakteres szöveges |
9.6 |
> TY |
Az adott tétel jellege: |
5 karakteres szöveg |
9.7 |
> SU |
a tételnél a bizonylaton szereplő összérték forintban |
20 karakteres numerikus |
9.8 |
> VC |
a tételnél a bizonylaton feltüntetett forgalmi gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
9.9 |
> RM |
a tételsorra vonatkozó, legfeljebb 40-szer ismételhető megjegyzés mező |
50 karakteres szöveg |
10. |
SUM |
Bizonylat összesen forintban |
20 karakteres numerikus |
11. |
PCR |
a visszáru bizonylathoz kapcsolódó kerekítési különbözet összege forintban |
20 karakteres numerikus |
12. |
TRA |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (átvitel) |
20 karakteres numerikus |
13. |
RCV |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (áthozat) |
20 karakteres numerikus |
14. |
PNU |
Kétvállalkozós pénztárgépeknél használt mező (iker bizonylat száma) |
50 karakteres szöveg |
15. |
DRC |
a fióktartalom változásának adatai |
lista |
15.1 |
> FE1 |
forint készpénz fióktartalom változása forintban |
20 karakteres numerikus |
15.2 |
> FEV |
a valutás fióktartalom változásának adatai (többszörözhető rekord) |
lista, max. 10 |
15.2.1 |
> > CAM |
a valuta összege (valutában) |
10 karakteres numerikus |
15.2.2 |
> > CTY |
a valuta neme 3 karakteren, nagybetűvel, a Magyar Nemzeti Bank jelölése szerint (pl. EUR) |
3 karakteres szöveg |
15.2.3 |
> > CRA |
a valuta egy egységének forintban kifejezett, adózó által alkalmazott értéke (árfolyama) legfeljebb hat értékes jegy pontossággal |
20 karakteres numerikus |
15.2.4 |
> > CFT |
a valuta összegének értéke egész forintban, a feltüntetett árfolyamon számolva |
20 karakteres numerikus |
15.3 |
> FE2 |
bankkártya fiókegyenleg módosulása egész forintban |
20 karakteres numerikus |
15.4 |
> FEE |
egészségpénztári fiókegyenleg módosulása forintban, csak egyszerűsített számla esetén |
20 karakteres numerikus |
15.5 |
> FE3 |
fióktartalom módosulása egyéb fizetőeszköz tekintetében |
lista, max. 20 |
15.5.1 |
> > FEN |
Fizetőeszköz neve: ERZSU - Erzsébet utalványesetén SZÉCHK - Széchenyi-kártya esetén AJÁND - Ajándék utalvány esetén HŰSÉG - Hűségkártya esetén SMART - Smartcard esetén GÖNGY - göngyölegjegy esetén KUPON - Kupon esetén egyéb esetben a fizetőeszköz nevét kell eltárolni |
20 karakteres szöveg |
15.5.2 |
> > FES |
Fióktartalom módosulása a fizetőeszköz tekintetében, forintban |
20 karakteres numerikus |
16. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
17. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveg |
18. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
19. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0 |
20. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
Éttermi pénztárgépek kötelező szolgáltatása a fogyasztási összesítő bizonylat nyomtatási lehetősége. Kizárólag ezzel a bejegyzéstípussal naplózható a vevő részére átnyújtott, fogyasztott tételeket és összegeket tartalmazó nem adóügyi bizonylat.
Fogyasztási összesítő bizonylat bejegyzés azonosító: FSN (gyakorló üzemmódban: FST)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám (bejegyzés sorszáma) naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
5 karakteres szám |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke. |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat nyitásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 karakteres szöveg |
5. |
NSZ |
a bizonylat száma F/bbbb/ccccc formátumban, ahol |
20 karakteres szöveg |
6. |
ITL |
A bizonylaton szereplő összes tételre vonatkozóan, tételenként |
lista (max. 1.000) |
6.1 |
> NA |
a tétel bizonylaton szereplő megnevezése |
200 karakteres szöveg |
6.2 |
> PN |
a tételhez tartozó cikkszám |
50 karakteres szöveg |
6.3 |
> UN |
a tétel bizonylaton szereplő egységára forintban, tizedesvesszővel elválasztva, legfelejbb négy tizedes pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
6.4 |
> QY |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiség, maximum 4 tizedesjegy pontossággal |
8+4 karakteres numerikus |
6.5 |
> IU |
a tételnél a bizonylaton szereplő mennyiségi egység |
10 karakteres szöveges |
6.6 |
> TY |
Az adott tétel jellege egységesen: „x”, törölt tétel esetés „xs” |
5 karakteres szöveg |
6.7 |
> SU |
a tételnél a bizonylaton szereplő összérték forintban |
20 karakteres numerikus |
6.8 |
> VC |
a tételnél a bizonylaton feltüntetett forgalmi gyűjtő jele három karakteren |
3 karakteres szöveg |
6.9 |
> RM |
a tételsorra vonatkozó, legfeljebb 40-szer ismételhető megjegyzés mező |
50 karakteres szöveg |
7. |
SUM |
A bizonylaton szereplő tételsorok összege forintban |
20 karakteres numerikus |
8. |
ZQQ |
A nyomtatott bizonylaton szereplő további adatok eltárolásához használható, bizonylatonként maximum 199-szer feltüntethető egyedi mező |
200 karakteres szöveg |
9. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres szöveg |
10. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
11. |
WDN |
Fogyasztásösszesítő egyedi azonosítója |
10 karakteres szöveg |
12. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
13. |
CTS |
Időbélyeg, a bizonylat zárásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és idő adat másodperc pontossággal |
14. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
A pénztárgépen lehetőség van egyéb dokumentumokat is kinyomtatni, amennyiben arra a pénztárgép kezelése, az üzletmenet, e rendelet előírásai vagy egyéb ok miatt szükség van. Az ilyen dokumentumok nem bizonylatolhatnak olyan eseményt, ami az adott értékesítési pont adóügyi elszámolását vagy fióktartalmát módosítaná.
Az egyéb dokumentumok nyomtatását az alábbi bejegyzéssel kell naplózni az AEE naplóállományában.
Egyéb dokumentum nyomtatása bejegyzés azonosító: EDN (gyakorló üzemmódban EDT)
Sorszám |
Mező azonosító |
Mező tartalmának leírása |
Formátum |
---|---|---|---|
1. |
RSR |
Bejegyzés sorszám naplófájlon belül (1-től sorszámozva) |
max 5 hosszú numerikus |
2. |
BSR |
Bizonylat számláló értéke |
10 karakteres numerikus |
3. |
DTS |
Időbélyeg, a bizonylat nyitásának kiadásának pontos ideje az AEE órája szerint |
szabványos dátum és iőő adat másodperc pontossággal |
4. |
TSZ |
A bizonylatot kiállító adóalany adó törzsszáma |
8 db számjegy sztring formátumban |
5. |
EIT |
Egyéb dokumentum típusa |
20 hosszú szöveg |
6. |
EIL |
Egyéb dokumentum típus leírás |
20 hosszú szöveg |
7. |
EDA |
Egyéb dokumentumon szereplő adatok |
lista, max 100 |
7.1 |
> ENM |
Egyéb dokumentumon szereplő adat megnevezése |
20 karakteres szöveges |
7.2 |
> EVL |
Egyéb dokumentumon szereplő adat értéke |
200 karakteres szöveges |
8. |
CPY |
A bizonylat példányszáma |
5 karakteres numerikus |
9. |
NAV |
A bizonylaton szereplő NAV ellenőrző kód |
5 karakteres szöveg |
10. |
CNC |
Bizonylat megszakítása esetén a megszakítás tényének jelzése |
megszakítás esetén 1, egyébként 0. |
11. |
HSH |
Ellenőrző kód |
64 HEXA karakter |
5. melléklet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelethez192
1. Az AEE és a NAV szerver (ezen mellékletben a továbbiakban: NAV) üzenetei az UTF-8-as kódlap szerint kódolt karaktersorozatok. Jelen melléklet tekintetében XXXXXXXXX az adatszolgáltatással érintett pénztárgép AP számát, HHHHHHHHHH a szerver által előállított, 10 hexadecimális számjegyből álló munkamenet azonosító kódot jelöli. Amennyiben az AEE válaszüzeneteiben a HHHHHHHHHH igazoló kód szerepel, úgy minden esetben a megelőző NAV üzenetben szereplő kódot kell alkalmazni.
2. Az SMS üzenetek küldésére, vagy a közvetlen IP kommunikáció biztosítására a mobil szolgáltatóknak HTTPS alapú webszolgáltatást kell biztosítaniuk a NAV számára. A szolgáltató kizárólag a NAV szerverétől fogadhat el üzenetküldési parancsot. Az üzenetek címzése az IMSI szám vagy IP cím alapján történik, az illesztőfelület jellege szerint.
3. Az AEE-nek képesnek kell lennie tárolni a NAV SSL tanúsítványának publikus kulcsát, kapcsolatot csak ezzel a tanúsítvánnyal ellenőrzötten építhet ki. A mobilhálózatra az üzenetek HTTPS/POST metódussal küldi a NAV.
4. Az AEE-nek képesnek kell lennie a NAV-val való kapcsolat felvételre, üzenetküldésre, üzenet fogadására, illetve a NAV-tól érkező utasítások végrehajtására az e mellékletben foglaltak szerint.
5. Az ebben a mellékletben jelzett AEE által elküldött fájl nevének formátuma „fájlnév~HHHHHHHHHH”, ahol fájlnév az éppen küldött naplófájl neve a 4. mellékletben előírt felépítés szerinti. A beküldés POST metódussal és multipart/form-data adatkódolással, minden küldött fájl esetében a továbbítás binary kódolással történik. A naplófájlokat elektronikusan aláírva, PKCS#7 formátumban, az elektronikus tanúsítvány csatolása nélkül, bináris adatként kell küldeni a NAV részére.
6. Az AEE-nek be kell jegyeznie a legutóbb megnyitott szöveges állományba a fogadott és a küldött üzenetek tartalmát. Ez alól kivétel az elküldött naplófájlok, illetve fogadott tanúsítványok, firmware szeletek tartalma, ami helyett a naplófájl nevét, illetve a (cert) vagy (frw)megjelölést kell naplózni.
7. Az AEE-nek bontania kell az SSL kapcsolatot, amennyiben legalább 1 percig semmiféle kommunikáció sem történik a NAV-val.
8. Az AEE által kezdeményezett kapcsolatfelvétel sikertelensége esetén az AEE a kommunikációt legkorábban az előző kommunikációt követő egy perc múlva ismételheti meg maximálisan két alkalommal. Amennyiben ezen kísérletek sikertelenek maradnak, akkor csak a korábbi CONSET üzenet DTNEXT paraméterében meghatározott időtartam elteltét követően, CONSET üzenet hiányában 30 perc múlva kísérelheti meg újra az AEE a kapcsolatfelvételt a NAV szerverrel.
9. Folyamatban lévő kommunikáció esetén, ha az külön szabályozásra nem kerül, a kommunikáció sikertelensége vagy az AEE által a NAV szerver felé küldött üzenetre vonatkozó jelen mellékletben meghatározott NAV válasz hiányában az AEE minden üzenetet legfeljebb három alkalommal küldhet el a NAV-nak. A NAV szerver maximális válaszideje elküldéstől számítva 60 másodperc, az AEE ennek leteltét követően tekintheti úgy, hogy a NAV szerver nem válaszolt. Az AEE a kommunikációt legkorábban az előző kommunikációt követő három perc múlva ismételheti meg. Sikertelen kommunikáció esetén 10 és 30 perc közötti véletlenszerűen megválasztott szünet megtartása után az AEE újabb egy kísérletet tehet az üzenet elküldésére. Amennyiben az is sikertelen, úgy az adott hexadecimális kóddal azonosított kommunikációt sikertelennek kell tekinteni és az AEE csak a korábbi CONSET üzenet DTNEXT paraméterében meghatározott időtartam elteltét követően, CONSET üzenet hiányában 30 perc múlva kísérelheti meg újra a kapcsolatfelvételt a NAV szerverrel.
I. Az AEE által küldött üzenetek
a) A pénztárgépet bekapcsolják.
b) A pénztárgépen adóügyi napot nyitnak, az adott naptári napon elsőként.
c) A legutóbbi normál bejelentkezés óta eltelik a NAV legutóbbi CONSET üzenetében megjelölt időtartam, ilyen üzenet hiányában 30 perc.
Az AEE normál bejelentkezéskor titkosított (SSL) csatornát épít fel a NAV szerverrel való kommunikációra és azon a
„TRMRDY~XXXXXXXXX~S~N~T” üzenetet küldi el, ahol
S – az AEE éppen nyitott szöveges állomány sorszáma,
N – az AEE éppen nyitott szöveges állományában aktuálisan levő bejegyzések száma,
T – az AEE által utoljára nyitott szöveges fájl megnyitása óta eltelt üzemidő percben.
I/2. Elsőbbségi bejelentkezés
Az AEE a normál bejelentkezések ciklusától függetlenül, annak ütemezését nem módosítva elsőbbségi bejelentkezést hajt végre, ha az e pontban felsorolt események vagy állapot bármelyike bekövetkezik vagy előáll. Az AEE elsőbbségi bejelentkezéskor titkosított (SSL) csatornát épít fel a NAV szerverrel való kommunikációra és azon a
„PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T” üzenetet küldi el, ahol
YY – az elsőbbségi adatszolgáltatás jelzését kiváltó ok kódja,
S – az AEE éppen nyitott szöveges állomány sorszáma,
N – az AEE éppen nyitott szöveges állományában aktuálisan levő bejegyzések száma,
T – az AEE által utoljára nyitott szöveges fájl megnyitása óta eltelt üzemidő percben.
Az elsőbbségi adatszolgáltatás jelzését kiváltó ok kódja:
a) YY=02 – abban az esetben, ha az AEE külső áramellátása megszűnik
b) YY=03 – a pénztárgép blokkolt állapotba hozza magát, ide nem értve a NAV üzenete által történő blokkolást
c) YY=04 – a naplófájlba bejegyzésre került az alábbi események egyike:
– pénztárgép szüneteltetésének kezdete
– pénztárgép szüneteltetésének vége
– pénztárgép átadása szerviznek
– pénztárgép visszavétele szerviztől
– éves felülvizsgálat elvégzése
d) YY=05 – a pénztárgép jelzi, hogy mivel nincs külső áramellátása, nincs a pénztárgépen nyitott adóügyi nap, a legutóbbi napzárásra vonatkozó bejegyzést tartalmazó naplóállomány sikeres fogadását a NAV visszaigazolta, ezért az AEE ezen állapot fennállásáig mellőzni fogja a rendszeres bejelentkezést,
e) YY=06 – a hordozható pénztárgép jelzi, hogy mivel nincs külső áramellátása, a legutóbbi lezárt naplóállomány sikeres fogadását a NAV visszaigazolta, ezért az AEE ezen állapot fennállásáig mellőzni fogja a rendszeres bejelentkezést
f) YY=07 – a pénztárgép azonnali bejelentkezésre vonatkozó felszólítást kapott.
g) YY=08 – az AEE saját áramforrásról üzemel, és annak töltöttsége a kritikus szint (10%) alá csökkent.
I/3. A NAV szerver által kijelölt feladat elvégzéséről szóló visszaigazolás
1. YY=01 – blokkolás utasítás végrehajtva,
2. YY=02 – blokkolás feloldás utasítás végrehajtva,
3. YY=03 – Áfa gyűjtő átállítás utasítás fogadva,
4. YY=04 – Áfa gyűjtő átállítás utasítás végrehajtva,
5. YY=05 – szoftverfrissítésre kész,
6. YY=06 – szoftverfrissítés letöltve,
7. YY=07 – szoftverfrissítés végrehajtva,
8. YY=08 – adózói adat frissítési utasítás fogadva,
9. YY=09 – SSL tanúsítvány letöltve
10. YY=10 – kapcsolat felvételi gyakoriság beállítva
11. YY=11 – az euró átálláshoz kapcsolódó dátumok fogadása sikeres
12. YY=12 – az átszemélyesítés sikeres
13. YY=14 – maximális naplóállomány méret beállítva
14. YY=15 – átszemélyesítés adózói adatok igénylése
15. YY=17 – nem küldhető több lezárt naplóállomány
16. YY=18 – adózói adatok frissítése megtörtént
17. YY=20 – Euró átállás megtörtént
18. YY=22 – Üzemeltetés szünetel
19. YY=31 – Blokkolás végrehajtása sikertelen
20. YY=32 – Blokkolás feloldása sikertelen
21. YY=33 – adózói adatok frissítése sikertelen
22. YY=34 – adózói adatok fogadása sikertelen
23. YY=35 – ÁFA tábla frissítése sikertelen
24. YY=36 – az üzenet értelmezhetetlen
25. YY=37 – naplófájl küldése ötszöri próbálkozás után is sikertelen
26. YY=38 – kapcsolat felvételi gyakoriság beállítás végrehajtása sikertelen
27. YY=39 – euró átálláshoz kapcsolódó dátumok fogadása sikertelen
28. YY=40 – az átszemélyesítés sikertelen
29. YY=41 – UPDCLR utasítás végrehajtva
30. YY=42 – UPDCLR utasítás végrehajtása sikertelen
31. YY=43 – tanúsítvány fogadása sikertelen
32. YY=44 – maximális naplóállomány méret beállítása sikertelen
33. YY=45 – nyomtatandó üzenet vétele sikeres
34. YY=46 – nyomtatandó üzenet vétele sikertelen
35. YY=47 – korábbi üzemeltető naplóállományainak törlése megtörtént
36. YY=48 – korábbi üzemeltető naplóállományainak törlése sikertelen
37. YY=49 – euró átállás végrehajtása sikertelen
38. YY=50 – Szoftverszelet CRC hiba másodszor
39. YY=51 – Szoftver SHA256 hiba másodszor
40. YY=52 – Sikertelen szoftver frissítés, az AEE visszaáll az előző verzióra
41. YY=53 – UPDCLR utasításban megjelölt folyamat nem létezik
I/4. A következő szoftver szelet igénylése a NAV szervertől
I/5. A működtető szoftver adott verziójának elkérése
I/6. Első hitelesített bejelentkezés az AEE üzembe helyezésének folyamatában
I/7. Üzembe helyezési folyamat megindítása
I/8. Üzemeltetés befejezése
I/9. Üzemeltetés folytatása
I/10. Az AEE-NAV kommunikáció tesztelése
I/11. A NAV szerver által kért állapotjelentés üzenet
Folyamatjelölő |
Q lehetséges értékei és jelentésük |
UZE |
Rendszerbe állítás és üzembe helyezés állapota: |
BLO |
Blokkolás állapota: |
DEF |
Adózói és telephely adatok (fejléc) állapota: |
VAT |
ÁFA tábla frissítés állapota: |
FRW |
Szoftver frissítés állapota: |
EUR |
Euró átállás állapota: |
CON |
Bejelentkezési gyakoriság beállítási folyamat állapota: |
UDC |
Folyamat törlés folyamat állapota: |
PRN |
Üzenet nyomtatási folyamat állapota: |
STS |
A gyártó által meghatározott, legfeljebb 20 karakter hosszú állapotjelzés |
I/12. AEE állapotjelentés üzenet
II. Az AEE által fogadott üzenetek
II/1. Felszólítás azonnali bejelentkezésre
a) lezárja minden adózó aktuálisan nyitott naplóállományát
b) egyesével, növekvő sorszám szerint, az e mellékletben részletezett forgatókönyv alapján elküldi a NAV részére az összes olyan naplóállományt, aminek sorszáma nagyobb, mint F.
II/3. Az AEE legutóbbi üzenetéről szóló visszaigazolás
A NAV az AEE egyes üzeneteire válaszul az „ACK~YY~HHHHHHHHHH” üzenetet küldi az e mellékletben részletezett forgatókönyvek szerint, ahol
YY – a visszaigazolás jellegét jelölő kód,
Az YY lehetséges értékei:
a) YY=00 – Általános hiba az üzenetben, kommunikációban, naplófájl fogadásban. Az így nyugtázott események nem voltak sikeresek, a munkamenet sikertelenül zárult. Utasítás az SSL kapcsolat bontására.
b) YY=02 – sikeresen fogadott naplófájl nyugta és következő naplófájl küldési utasítás,
c) YY=03 – sikeresen fogadott naplófájl nyugta további adási utasítás nélkül, melynek fogadását követően az AEE-nek azonnal bontania kell az SSL kapcsolatot,
d) YY=04 – sikeresen fogadott üzenet nyugta, melynek fogadását követően az AEE-nek azonnal bontania kell az SSL kapcsolatot
e) YY=05 – A REQFW kérés jelenleg nem hajtható végre, az AEE-nek azonnal bontania kell az SSL kapcsolatot
f) YY=06 – Az üzembe helyezési folyamat adott lépése sikeres volt.
g) YY=07 – Az üzembe helyezési, megszemélyesítési, átszemélyesítési folyamat egésze sikeres volt, az AEE-nek azonnal bontania kell az SSL kapcsolatot.
h) YY=08 – üzemeltetés befejezése lefolytatható
i) YY=09 – sikeresen fogadott üzenetről szóló nyugta, melynek fogadását követően az AEE-nek azonnal egy normál bejelentkező üzenetet (TRMRDY) kell küldenie
j) YY=10 – Utasítás a DEFMOD üzenet S paraméterében megadott sorszámú, valamint minden kisebb sorszámú naplóállomány olvashatatlanná tételére (a 0. sorszámú regisztrációs állománytól eltekintve), továbbá az SSL kapcsolat bontására.
k) YY=50 – Nem érvényes üzembe helyezési kód
l) YY=51 – Az üzembe helyezési kódot már felhasználták
m) YY=52 – Nem nyilvántartott AEE
n) YY=53 – Az AP szám már regisztrálva van másik AEE-hez
o) YY=54 – Ez az AEE már regisztrált másik AP számmal
p) YY=55 – Ez az AEE már regisztrált másik üzembe helyezési kóddal
q) YY=56 – Az IMEI nincs párban az IMSI-vel
r) YY=57 – Az AEE már megszemélyesítve.
s) YY=58 – Érvénytelen engedélyszám vagy szoftver verzió
t) YY=60 – Az üzemeltetés befejezése nem hajtható végre
u) YY=61 – Üzemeltetés befejezése folyamat sikertelen, utasítás az SSL kapcsolat bontására.
v) YY=64 – Az üzemeltetés befejezése nyugtázva
w) YY=65 – A művelet nem hajtható végre, utasítás az SSL kapcsolat bontására
II/4. Utasítás a pénztárgép blokkolt állapotba hozására
II/5. Utasítás a pénztárgép blokkolásának feloldására
II/6. A pénztárgép működtető szoftver frissítése (firmware update)
II/7. Utasítás az egyes forgalmi gyűjtőkhöz kapcsolódó ÁFA kulcsok és jelölő címkék módosítására
II/8. Utasítás üzemeltetői vagy telephely adatok frissítésére a pénztárgépen
P1-nél szereplő ’a’ értéke |
Változás tárgya |
bbb jelentése |
ccc jelentése |
ddd jelentése |
eee jelentése |
fff jelentése |
ggg jelentése |
hhh jelentése |
1 |
Pénztárgép üzemeltető adatai, üzemanyagkúton használt kétvállalkozós pénztárgép esetén az üzemanyag tulajdonos adózó adatai változnak |
Adózó adószáma 12345678- |
Adózó neve |
Adózó székhelyének új irányító-száma |
Adózó székhely település |
Adózó székhely közterület neve |
Adózó székhely közterület jellege |
Adózó székhely házszám |
2 |
Üzemanyagkúton használt kétvállalkozós pénztárgépen az üzemeltető adózó adatai változnak |
Adózó adószáma 12345678- |
Adózó neve |
Adózó székhelyének új irányító-száma |
Adózó székhely település |
Adózó székhely közterület neve |
Adózó székhely közterület jellege |
Adózó székhely házszám |
3 |
a pénztárgép üzemeltetési helye változik |
(üres) |
Üzlet neve |
Üzlet irányítószáma |
Üzlet település |
Üzlet közterület neve |
Üzlet közterület jellege |
Üzlet házszáma |
Paraméter |
Maximális hossz (karakter) |
P1 |
1 |
P2 |
20 |
P3 |
100 |
P4 |
6 |
P5 |
50 |
P6 |
50 |
P7 |
20 |
P8 |
50 |
II/9. Utasítás az euró átálláshoz kapcsolódó dátumok beállítására
II/10. Utasítás az AEE normál bejelentkezési gyakoriságának módosítására
II/11. Utasítás az AEE alaphelyzetbe állítására
R értéke |
Elvárt művelet |
VAT |
Lezárja és sikertelennek tekinti a futó ÁFA tábla frissítési folyamatot |
FRW |
Lezárja és sikertelennek tekinti a futó szoftverfrissítési folyamatot |
DEF |
Lezárja és sikertelennek tekinti a futó adózói adat frissítési folyamatot |
EUR |
Lezárja és sikertelennek tekinti a futó euró átállási dátum frissítési folyamatot a jövőbeni dátumokra vonatkozóan |
PRN |
Lezárja és sikertelennek tekinti a futó technikai tájékoztatás bizonylat nyomtatás folyamatot |
CON |
Az alapértelmezett 30 percre állítja a normál bejelentkezések időközét |
FIL |
Az alapértelmezett 1024 kilobájtra állítja a naplóállomány méretkorlátot |
ALL |
A fenti műveletek mindegyikét elvégzi. |
II/12. Utasítás a naplófájl méretkorlát megváltoztatására
II/13. Utasítás technikai tájékoztatás bizonylat nyomtatására
II/14. Utasítás állapotjelentésre
III. Az AEE-NAV forgalmazások forgatókönyvei
1. eset: AEE bejelentkezik, a NAV nem kér adatszolgáltatást
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
NAV elutasító válasz |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
2. eset: AEE bejelentkezik, a NAV kér adatszolgáltatást
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás adatszolgáltatásra |
TRMNOW~F~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
Az AEE lezárja az aktuálisan vezetett naplóállományt és az „F” értéknél nagyobb sorszámú naplófájlokat elküldi egyesével, sorszám szerint növekvő sorrendben. |
|||
4. |
Naplófájl küldése |
(fájlnév~HHHHHHHHHH) és tartalom |
AEE→NFL |
5. |
A naplófájl fogadását a NAV az 5a., az 5b., vagy az 5c. üzenettel nyugtázza. |
||
5a. |
NAV visszaigazolás és utasítás a következő fájl küldésére |
ACK~02~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
5b. |
NAV visszaigazolás |
ACK~03~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
5c. |
NAV hibajelzés |
ACK~00~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
6. |
Az AEE az 5a. üzenet fogadása esetén a 4. lépéssel folytatja. Amennyiben nincs újabb lezárt naplófájl, akkor a 6b. üzenetet küldi el az AEE és a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. Az 5b. üzenet fogadása esetén az AEE a folyamatot a 7. lépéssel folytatja. Az 5c. üzenet fogadása esetén az AEE újraküldi a 4. lépésben legutóbb küldött naplófájlt. Ha az AEE egy fájl küldése kapcsán ötödször is az 5c. üzenetet kapja, akkor az AEE elküldi a 6a. üzenetet és a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. |
||
6a. |
Sikertelen fájlküldés |
ANS~XXXXXXXXX~37~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6b. |
Nincs több lezárt naplóállomány |
ANS~XXXXXXXXX~17~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
3. eset: A NAV blokkolja a pénztárgépet
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Blokkoló üzenet |
PTGBLCK~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE megkísérli blokkolt állapotba hozni a pénztárgépet. Sikeres végrehajtás esetén az 5a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén az 5b. üzenetet küldi. |
||
5a. |
Blokkolás végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~01~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5b. |
Blokkolás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~31~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
4. eset: A NAV feloldja a pénztárgép blokkolását
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Blokkolást feloldó üzenet |
UNBLCK~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE megkísérli feloldani a pénztárgép blokkolt állapotát. Sikeres végrehajtás esetén az 5a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén az 5b. üzenetet küldi. |
||
5a. |
Blokkolás feloldása végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~02~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5b. |
Blokkolás feloldás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~32~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
5. eset: ÁFA-tábla módosítása
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás az ÁFA-kulcsok módosítására |
VATUPD~XXXXXXXXX~ééééhhnnóóppmm~A-AAAA-BBBB-CCCC~B-AAAA-BBBB-CCCC~C-AAAA-BBBB-CCCC~D-AAAA-BBBB-CCCC~E-AAAA-BBBB-CCCC~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Ha az AEE fogadta és értelmezni képes az üzenetet, a 4a. üzenetet küldi, egyébként a 4b. üzenetet küldi. |
||
4a. |
Visszaigazolás az utasítás fogadásáról |
ANS~XXXXXXXXX~03~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
4b. |
Üzenet nem értelmezhető |
ANS~XXXXXXXXX~36~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
6. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
||
Ha a 4. lépésben a 4a. üzenet került elküldésre, akkor későbbi időpontban, amikor a módosítás beállítása a pénztárgépen megtörténik, az AEE a 7. lépéssel folytatja. |
|||
7. |
Az AEE gondoskodik a megfelelő módosítások végrehajtásáról. |
||
8. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
Sikeres módosítás esetén az AEE a 9a. üzenetet, sikertelenség esetén a 9b. üzenetet küldi el. |
|||
9a. |
Visszaigazolás a módosítás elvégzéséről |
ANS~XXXXXXXXX~04~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
9b. |
ÁFA tábla frissítése sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~35~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
10. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
11. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
6. eset: Pénztárgép adózói vagy telephely adatainak frissítése
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
|
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
|||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
|
3. |
Utasítás az adózói vagy telephelyadatok módosítására |
DEFUPD~XXXXXXXXX~P1a~P2bbb~P3ccc~P4ddd |
MSG→AEE |
|
4. |
Az adózói adatok módosítására vonatkozó üzenet fogadásáról az AEE visszaigazolást küld. Sikeres fogadás esetén az AEE a 4a. üzenetet küldi. Sikertelenség esetén az AEE a 4b. üzenetet küldi, bontja az SSL kapcsolatot és a folyamat sikertelenül zárul. |
|||
4a. |
Adózói adatok fogadása sikeres |
ANS~XXXXXXXXX~08~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
4b. |
Adózói adatok fogadása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~34~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
5. |
A folyamat a 3. vagy a 6. lépéssel folytatódik. |
|||
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
|
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
|||
Ha a 4. lépésben a 4a. üzenet került elküldésre, akkor későbbi időpontban, amikor a módosítás beállítása a pénztárgépen megtörténik, az AEE a 8. lépéssel folytatja. |
||||
8. |
Az AEE gondoskodik a tárolt adózói adatok módosításáról. |
|||
9. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
|||
10. Sikeres módosítás esetén az AEE a 10a. üzenetet, sikertelenség esetén a 10b. üzenetet küldi el. |
||||
10a. |
Adózói adatok frissítése megtörtént |
ANS~XXXXXXXXX~18~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
10b. |
Adózói adatok frissítése sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~33~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
11. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
|
12. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
7. eset: Euró átállás dátum módosítása
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
|
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
|||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
|
3. |
Utasítás az euró átállás dátumának módosítására |
EURD~XXXXXXXXX~D1~D2~D3~aaa~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
|
4. |
Az AEE megkísérli a módosítás végrehajtását. Siker esetén az AEE a 4a. üzenetet küldi. Sikertelenség esetén az AEE a 4b. üzenetet küldi. |
|||
4a. |
Visszaigazolás a módosítás végrehajtásáról |
ANS~XXXXXXXXX~11~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
4b. |
Sikertelen fogadás jelzése |
ANS~XXXXXXXXX~39~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
|
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
|||
Ha a 4. lépésben a 4a. üzenet került elküldésre, akkor későbbi időpontban, amikor az euró átállás a pénztárgépen megtörténik, az AEE a 8. lépéssel folytatja. |
||||
8. |
Az AEE az üzenetben küldött időszak életbe lépésekor gondoskodik a szükséges módosítások elvégzéséről. |
|||
9. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
|||
10. Időszak sikeres aktiválása esetén az AEE a 10a. üzenetet, sikertelenség esetén a 10b. üzenetet küldi el. |
||||
10a. |
Euró átállás megtörtént |
ANS~XXXXXXXXX~20~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
10b. |
Euró átálláshoz kapcsolódó időszak beállítása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~49~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
|
11. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
|
12. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
8. eset: Utasítás a következő bejelentkezési időpont és a bejelentkezési gyakoriság módosítására
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás a bejelentkezési gyakoriság módosítására |
CONSET~XXXXXXXXX~DTNEXT~DTCONT~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE megkísérli a következő normál bejelentkezési időpont és a bejelentkezési gyakoriság megfelelő beállítását. Siker esetén az 4a. üzenetet, sikertelenség esetén az 4b. üzenetet küldi. |
||
4a. |
Visszaigazolás a módosítás végrehajtásáról |
ANS~XXXXXXXXX~10~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
4b. |
Sikertelen végrehajtás jelzése |
ANS~XXXXXXXXX~38~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
6. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
9. eset: Az AEE működtető szoftverének frissítése
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás a működtető szoftver frissítésére |
FRWUPD~ééééhhnnóóppmm~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE az új szoftver fogadására kész |
ANS~XXXXXXXXX~05 ~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
5. |
A szeletek adatai |
UPDDTL~NNN~CCCC~KKKKK~HHHHHHHHHH |
SWU→AEE |
6. Az egyes szeletek letöltése. A 7-8. lépések ismétlődnek mindaddig, amíg az az AEE a 9. pontban felsorolt üzenetek egyikét nem küldi. Átviteli hiba esetén az AEE ugyanazt a szoftverszeletet legfeljebb kétszer kérheti el. |
|||
7. |
Az AEE az NNN sorszámú szelet küldését kéri |
UPDREQ~NNN~XXXXXXXXX~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
8. |
Szoftverszelet küldése |
(Szoftver szelet) |
SWU→AEE |
9. Amennyiben a szoftverszelet fogadása sikeres volt, az AEE újabb szeletet kér a 7. pontban szereplő üzenet elküldésével, ha még van hiányzó szelet. |
|||
9a. |
A szoftver fogadása sikeres |
ANS~XXXXXXXXX~06~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
9b. |
Szoftverszelet CRC hiba másodszor |
ANS~XXXXXXXXX~50~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
9c. |
Szoftver SHA256 hiba másodszor |
ANS~XXXXXXXXX~51~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
10. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
SWU→AEE |
11. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
||
Legkésőbb a 3. lépés üzenetében szereplő „ééééhhnnóóppmm”’ karaktersorozatban megjelölt napon, zárt adóügyi napnál az AEE telepíti a letöltött szoftvert. |
|||
12. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
13. Ha a szoftver frissítése sikeres volt, akkor az AEE a 13a. üzenetet küldi el, egyébként a 9b. üzenetet. |
|||
13a. |
AEE visszaigazolja a szoftver telepítését |
ANS~XXXXXXXXX~07~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
13b. |
Sikertelen szoftverfrissítés jelzése |
ANS~XXXXXXXXX~52~HHHHHHHHHH |
AEE→SWU |
14. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
SWU→AEE |
15. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
10. eset: Pénztárgép rendszerbe állítása
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE elküldi a regisztrációs fájlt a NAV-nak |
(regisztrációs állomány) |
AEE→REG |
Ha a NAV szerver hibát észlel az AEE által küldött regisztrációs fájlban, akkor a 2. számú lépéssel folytatja, majd lezárja a folyamatot. Megfelelő regisztrációs fájl esetén a NAV szerver a 3. számú lépéssel folytatja. |
|||
2. |
NAV hibajelzés, az üzembe helyezés meghiúsult |
ACK~YY~HHHHHHHHHH |
REG→AEE |
3. |
Autentikációs tanúsítvány elküldése az AEE-nek (prv) |
(prv fájl) |
REG→AEE |
4. |
Amennyiben a prv fájl fogadása sikeres volt, az AEE a 4a. üzenetet küldi és a folyamat az 5. lépéssel folytatódik. Egyébként az AEE a 4b. üzenetet küldi és bontja a kapcsolatot. A 4a. és 4b. lépésben HHHHHHHHHH értéke „0000000000”. |
||
4a. |
Autentikációs tanúsítvány fogadva |
ANS~XXXXXXXXX~09~HHHHHHHHHH |
AEE→RMS |
4b. |
Autentikációs tanúsítvány fogadása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~43~HHHHHHHHHH |
AEE→RMS |
5. |
Autentikációs tanúsítvány elküldése az AEE-nek (cer) |
(cer fájl) |
RMS→AEE |
6. |
Amennyiben a cer fájl fogadása sikeres volt, az AEE a 6a. üzenetet küldi és a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. Egyébként az AEE a 6b. üzenetet küldi és bontja a kapcsolatot. |
||
6a. |
Autentikációs tanúsítvány fogadva |
ANS~XXXXXXXXX~09~HHHHHHHHHH |
AEE→RMS |
6b. |
Autentikációs tanúsítvány fogadása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~43~HHHHHHHHHH |
AEE→RMS |
7. |
NAV nyugtázás |
ACK~06~HHHHHHHHHH |
RMS→AEE |
8. |
Az AEE bontja a (nem titkosított) kapcsolatot |
||
9. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
10. |
Az AEE normál bejelentkezése (autentikáltan) |
HELO~XXXXXXXXX~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
11. Sikeres bejelentkezésre válaszul a NAV a 11a. üzenetet, sikertelen bejelentkezés esetén a 11b. üzenetet küldi. |
|||
11a. |
Visszaigazolás sikeres bejelentkezésről |
ACK~07~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
11b. |
Visszaigazolás sikertelen bejelentkezésről |
ACK~00~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
12. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
11/a. eset: Pénztárgép első üzembe helyezése
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
A folyamat elindítására akkor kerülhet sor, ha a pénztárgép rendszerbe van állítva, de még nem történt üzembe helyezés. |
|||
1. |
Az AEE lezárja az aktuálisan vezetett naplóállományt és új naplóállományt nyit, majd felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE elindítja az üzembe helyezési folyamatot |
DEFFST~XXXXXXXXX~UHK~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
Ha a NAV szerver hibát észlel az AEE által küldött regisztrációs fájlban, akkor a 3. számú lépéssel folytatja, majd lezárja a folyamatot. Megfelelő üzembe helyezési kód esetén a NAV szerver a 4. számú lépéssel folytatja. |
|||
3. |
NAV hibajelzés, az üzembe helyezés meghiúsult |
ACK~YY~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
4. |
A NAV elküldi az AEE részére az üzemeltetői és működési hely adatokat az 5-6 lépések megfelelő számú ismétlésével |
||
5. |
Üzemeltetői és működési hely adatok |
DEFUPD~XXXXXXXXX~P1a~P2bbb~P3ccc~P4ddd |
SSG→AEE |
6. |
Az AEE megkísérli azonnal átvezetni az érkezett adatokat. Amennyiben ez sikeres, a 6a üzenetet küldi, és a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. |
||
6a. |
Adatok eltárolásának visszaigazolása |
ANS~XXXXXXXXX~08~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
6b. |
Adatok eltárolása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~33~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
7. |
Utasítás az ÁFA-kulcsok módosítására |
VATUPD~XXXXXXXXX~ééééhhnnóóppmm~A-AAAA-BBBB-CCCC~B-AAAA-BBBB-CCCC~C-AAAA-BBBB-CCCC~D-AAAA-BBBB-CCCC~E-AAAA-BBBB-CCCC~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
8. |
Ha az AEE fogadta az üzenetet, és végrehajtotta az abban foglaltakat, akkor a 8a. üzenetet küldi és a forgalmazás a 9. lépéssel folytatódik. Egyébként az AEE a 8b. üzenetet küldi, a majd a folyamat a 11. lépéssel folytatódik és sikertelenül zárul. |
||
8a. |
Visszaigazolás az utasítás fogadásáról |
ANS~XXXXXXXXX~03~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
8b. |
Üzenet fogadása sikertelen vagy az üzenet értelmezhetetlen |
ANS~XXXXXXXXX~35~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
9. |
Utasítás az euró átállás dátumának módosítására |
EURD~XXXXXXXXX~D1~D2~D3~aaa~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
10. |
Ha az AEE sikeresen fogadta az üzenetet és végrehajtotta a benne foglalt utasítást, akkor az AEE a 10a. üzenetet küldi és a forgalmazás a 11. lépéssel folytatódik. Egyébként a 10b. üzenetet küldi, a majd a folyamat a 12. lépéssel folytatódik és sikertelenül zárul. |
||
10a. |
Visszaigazolás a módosítás végrehajtásáról |
ANS~XXXXXXXXX~11~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
10b. |
Sikertelen végrehajtás jelzése |
ANS~XXXXXXXXX~39~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
11. |
A folyamat sikeres lezárásáról a NAV a 11a. üzenetet küldi, sikertelen lezárásáról a 11b. üzenetet küldi. |
||
11a. |
Visszaigazolás a folyamat sikerességéről |
ACK~07~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
11b. |
Visszaigazolás a folyamat sikertelenségéről |
ACK~00~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
12. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
11/b. eset: Pénztárgép befejezett üzemeltetést követő új üzembe helyezése (átszemélyesítés)
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
A folyamat elindítására akkor kerülhet sor, ha a pénztárgép üzemeltetésének befejezése sikeresen lezajlott. (12. eset) |
|||
1. |
Az AEE lezárja az aktuálisan vezetett naplóállományt és új naplóállományt nyit. |
||
2. |
Az AEE elindítja az átszemélyesítési folyamatot |
DEFMOD~XXXXXXXXX~UHK~S~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
Ha a NAV szerver hibát észlel az AEE által küldött regisztrációs fájlban, akkor a 3. számú lépéssel folytatja, majd lezárja a folyamatot. Megfelelő üzembe helyezési kód esetén a NAV szerver a 4. számú lépéssel folytatja. |
|||
3. |
NAV hibajelzés, az üzembe helyezés meghiúsult |
ACK~YY~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
4. |
A NAV elküldi az AEE részére az üzemeltetői és működési hely adatokat az 5-6 lépések megfelelő számú ismétlésével |
||
5. |
Üzemeltetői és működési hely adatok |
DEFUPD~XXXXXXXXX~P1a~P2bbb~P3ccc~P4ddd |
SSG→AEE |
6. |
Az AEE megkísérli átvezetni az érkezett adatokat. Amennyiben ez sikeres, az AEE 6a. üzenetet küldi, majd a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. |
||
6a. |
Adatok eltárolásának visszaigazolása |
ANS~XXXXXXXXX~08~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
6b. |
Adatok eltárolása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~33~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
7. |
Utasítás az S-nél nem nagyobb sorszámú naplóállományok törlésére |
ACK~10~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
8. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
||
9. |
Az AEE törli a legutóbbi napzárást tartalmazó és az annál korábbi naplóállományokat. Ha ez sikeresen lezajlott, akkor az AEE a 9a. üzenetet küldi. Egyébként az AEE a 9b. üzenetet küldi, bontja a kapcsolatot és a folyamat sikertelenül zárul le. |
||
9a. |
Az átszemélyesítés sikeres |
ANS~XXXXXXXXX~12~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
9b. |
Az átszemélyesítés sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~40~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
10. |
Blokkolást feloldó üzenet |
UNBLCK~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
11. |
Az AEE megkísérli feloldani a pénztárgép blokkolt állapotát. Sikeres végrehajtás esetén a 11a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén az 11b. üzenetet küldi. |
||
11a. |
Blokkolás feloldása végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~02~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
11b. |
Blokkolás feloldás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~32~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
12. |
A folyamat sikeres lezárásáról a NAV a 12a. üzenetet küldi, sikertelen lezárásáról a 12b. üzenetet küldi. |
||
12a. |
Az átszemélyesítési folyamat sikeresen lezárult |
ACK~07~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
12b. |
Visszaigazolás a folyamat sikertelenségéről |
ACK~00~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
13. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
12. eset: Pénztárgép üzemeltetésének befejezése
A pénztárgép üzemeltetésének befejezése során az AEE-ben tárolt naplóállományok feltöltésre kerülnek a NAV szerverére és a NAV blokkolja a pénztárgép működését. Ebből az állapotból a pénztárgép üzemeltetésének folytatásával (16. eset) vagy új üzembe helyezéssel (11/b. eset) kerülhet ki a pénztárgép.
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE jelzi a kezelői szándékot a az üzemeltetés befejezési folyamat megindítására |
SUSPEND~XXXXXXXXX |
AEE→SSG |
3. |
Amennyiben az üzemeltetés befejezése megvalósítható, a NAV a 3a. üzenetet küldi és a folyamat a 4. lépéssel folytatódik. Egyéb esetben a NAV az 5b. üzenetet küldi, ennek fogadását követően az AEE bontja a kapcsolatot és a folyamat sikertelenül zárul. |
||
3a. |
Üzemeltetés befejezése lefolytatható |
ACK~08~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
3b. |
Üzemeltetés befejezése nem hajtható végre |
ACK~60~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
4. |
Normál bejelentkezés |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
5. |
Blokkoló üzenet |
PTGBLCK~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
6. |
Az AEE megkísérli blokkolt állapotba hozni a pénztárgépet. Sikeres végrehajtás esetén a 6a. üzenetet küldi és a folyamat a 7. lépéssel folytatódik. Sikertelen végrehajtás esetén az AEE a 6b. üzenetet küldi, bontja az SSL kapcsolatot és a folyamat sikertelenül zárul. |
||
6a. |
Blokkolás végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~01~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6b. |
Blokkolás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~31~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
7. |
Utasítás adatszolgáltatásra |
TRMNOW~F~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
8. |
Az AEE lezárja az éppen nyitott naplóállományt és az „F” értéknél nagyobb sorszámú naplóállományokat egyesével, sorszám szerint növekvő sorrendben elküldi a 9-10. lépések megfelelő számú ismétlésével. |
||
9. |
Naplófájl küldése |
(fájlnév~HHHHHHHHHH) és tartalom |
AEE→NFL |
10. |
A naplófájl fogadását a NAV a 10a., a 10b. vagy a 10c. üzenettel nyugtázza. |
||
10a. |
NAV visszaigazolás és utasítás a következő fájl küldésére |
ACK~02~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
10b. |
Az üzemeltetés befejezése nyugtázva |
ACK~64~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
10c. |
NAV hibajelzés |
ACK~00~HHHHHHHHHH |
NFL→AEE |
11. |
A 10a. üzenet fogadása esetén az AEE a folyamatot a 9. lépéssel folytatja. A 10b. üzenet fogadása esetén az AEE bontja az SSL kapcsolatot és a folyamat sikeresen lezárult. A 10c. üzenet fogadása esetén az AEE újraküldi a 9. lépésben legutóbb küldött naplófájlt. Ha az AEE egy fájl küldése kapcsán ötödször is a 10c. üzenetet kapja, akkor a folyamat a 12. lépéssel folytatódik és sikertelenül zárul. |
||
12. |
Sikertelen fájlküldés |
ANS~XXXXXXXXX~37~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
13. |
Üzemeltetés befejezési folyamat sikertelen |
ACK~61~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
13. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
13. eset: Utasítás azonnali elsőbbségi bejelentkezésre
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
A NAV azonnali elsőbbségi bejelentkezésre utasítja az AEE-t (nem SSL csatornán) |
CMSSL~XXXXXXXXX |
Mobilszolgáltató→AEE |
2. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
3. |
Az AEE bejelentkezése |
PRIOR~07~XXXXXXXXX~S~N~T |
AEE→MSG |
A forgalmazás az e mellékletben részletezett forgatókönyvek egyike szerint folytatódik az egyik olyan üzenettel, amit az MSG szerver adhat az AEE elsőbbségi bejelentkezésére válaszul. |
14. eset: Működtető szoftver frissítése az AEE kezdeményezésére
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE szoftverfrissítést igényel |
REQFW~V~XXXXXXXXX |
AEE→SSG |
3. |
Amennyiben a NAV a szoftver frissítésére kész, a 3a. üzenetet küldi és a folyamat az e mellékletben foglalt 9. eset 4. lépésével folytatódik. Ha a szoftver frissítése aktuálisan nem lehetséges, a NAV a 3b. üzenetet küldi. Ilyenkor a folyamat a 4. lépéssel folytatódik és sikertelenül zárul le. |
||
3a. |
Utasítás a működtető szoftver frissítésére |
FRWUPD~ééééhhnnóóppmm~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
3b. |
Szoftver frissítése most nem lehetséges |
ACK~05~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
4. |
A 3a. üzenet fogadása esetén az AEE a forgalmazást az e melléklet 9. esetében foglaltak szerint folytatja. A 3b. üzenet fogadása esetén az AEE bontja az SSL kapcsolatot és 4 órán belül nem ismétli meg a REQFW kérést. |
15. eset: A NAV folyamatot töröl az AEE-n
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás egy vagy több folyamat törlésére |
UPDCLR~XXXXXXXXX~R~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE végrehajtja az utasításban foglaltakat. Sikeres végrehajtás esetén a 4a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén a 4b. üzenetet küldi. Ha a 3. lépésben szereplő üzenetben R=”ALL”, akkor a sikeres végrehajtást az összes utasítás sikeres végrehajtása jelenti. Ha a megjelölt folyamat nem létezik, akkor az AEE a 4c. üzenetet küldi. |
||
4a. |
Alaphelyzetbe állítás végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~41~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
4b. |
Alaphelyzetbe állítás sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~42~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
4c. |
Megjelölt folyamat nem létezik |
ANS~XXXXXXXXX~53~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
6. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot. |
16. eset: Üzemeltetés folytatása
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
|
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
|||
2. |
Üzemeltetés folytatásának kezdeményezése |
SUSPUNDO~XXXXXXXXX |
AEE→SSG |
|
3. |
Amennyiben az üzemeltetés folytatása megvalósítható, a NAV a 3a. üzenetet, egyébként a 3b. üzenetet küldi. A 3b. üzenet fogadása esetén az AEE bontja az SSL kapcsolatot és a folyamat sikertelenül zárul. |
|||
3a. |
Blokkolást feloldó üzenet |
UNBLCK~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
|
3b. |
Üzemeltetés folytatása nem lehetséges |
ACK~65~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
|
4. |
Az AEE megkísérli feloldani a pénztárgép blokkolt állapotát. Sikeres végrehajtás esetén a 4a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén a 4b. üzenetet küldi. |
|||
4a. |
Blokkolás feloldása végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~02~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
|
4b. |
Blokkolás feloldás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~32~HHHHHHHHHH |
AEE→SSG |
|
5. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
SSG→AEE |
17. eset: Utasítás a naplófájl maximális méretének beállítására
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás a maximális méret beállítására |
FILESIZE~XXXXXXXXX~N~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE megkísérli a méretkorlát beállítását. Sikeres végrehajtás esetén az 5a. üzenetet, sikertelen végrehajtás esetén az 5b. üzenetet küldi. |
||
5a. |
Méretkorlát beállítás végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~14~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5b. |
Méretkorlát beállítás sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~44~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
18. eset: Utasítás technikai tájékoztatás bizonylat nyomtatására
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PRIOR~YY~XXXXXXXXX~S~N~T vagy |
AEE→MSG |
3. |
Utasítás üzenet nyomtatására |
PRNT~XXXXXXXXX~SZOVEG~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
Az AEE az üzenet szövegét eltárolja későbbi kinyomtatáshoz. Sikeres eltárolás esetén az 5a. üzenetet, sikertelen eltárolás esetén az 5b. üzenetet küldi. |
||
5a. |
Nyomtatás végrehajtva |
ANS~XXXXXXXXX~45~HHHHHHHHHH |
AEE→MSG |
5b. |
Nyomtatás végrehajtása sikertelen |
ANS~XXXXXXXXX~46~HHHHHHHHH |
AEE→MSG |
6. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
7. |
Az AEE bontja az SSL kapcsolatot |
19. eset: Az AEE-NAV kommunikáció tesztelése
Lépés |
Leírás |
Üzenet |
Irány |
1. |
Az AEE felépíti az SSL kapcsolatot |
||
2. |
Az AEE bejelentkezése (elsőbbségi vagy normál) |
PING~XXXXXXXXXX |
AEE→MSG |
3. |
NAV visszaigazolás |
ACK~04~HHHHHHHHHH |
MSG→AEE |
4. |
A pénztárgép operátori kijelzőjén megjelenik a „Kommunikációs csatorna él” felirat, majd 60 másodperc múlva az AEE bontja az SSL kapcsolatot. |
Az 1. § (5) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. § (6) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 1. § (2) bekezdése iktatta be.
A 2. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
A 2. § (2) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 2. pontja hatályon kívül helyezte.
A 3. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdés b) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 3. pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (6) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 2. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (7) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (9) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 3/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 3. §-a iktatta be.
A 4. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 2. pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § (4) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 4. §-a iktatta be.
A 7. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.
A 7. § (2) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 8. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés b) pontja szerint módosított szöveg.
A 8. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 6. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. § (4) bekezdés a) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 6. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 8. § (4) bekezdés i) pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 6. § (3) bekezdése iktatta be.
A 8. § (5) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés c) pontja szerint módosított szöveg.
A 9. § (3) bekezdés b) pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 4. pontja hatályon kívül helyezte.
A 10. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés d) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
A 12. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 13. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 13. § (2) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 13. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 7. §-ával megállapított, a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 14. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 15. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 16. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 17. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (2) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (3) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés f) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (4) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 19. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 19. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 8. §-ával megállapított, nyitó szövegrésze a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 9. §-ával megállapított szöveg.
A 20. § (1) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § (2) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § (3) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § (6) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés e) pontja szerint módosított szöveg.
A 20. § (7) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 22. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 10. §-ával megállapított szöveg.
A 22. § (1) bekezdés záró szövegrésze a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 22. § (3) bekezdés záró szövegrésze a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 22. § (4) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 22. § (5) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 23. § a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) és d) pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (1) bekezdés a) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 3. pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (3) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (4) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (5) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 5. pontja hatályon kívül helyezte.
A 24. § (6) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 6. pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (7) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 11. §-a iktatta be.
A 27. § (1) bekezdés nyitó szövegrésze a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 27. § (1) bekezdés a) pontja a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § g) pontja szerint módosított szöveg.
A 27. § (1) bekezdés b) pontja a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § h) pontja szerint módosított szöveg.
A 27. § (4) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § i) pontja szerint módosított szöveg.
A 28. § (2) bekezdés a) pontja a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § j) pontja szerint módosított szöveg.
A 28. § (2) bekezdés c) pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 12. § (1) bekezdése iktatta be.
A 28. § (4) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 12. § (2) bekezdése iktatta be.
A 29. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 4. pontja szerint módosított szöveg.
A 30/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 13. §-a iktatta be, szövege a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § k) pontja szerint módosított szöveg.
A 33. § (1) bekezdés nyitó szövegrésze a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 5. pontja szerint módosított szöveg.
A 33. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 6. pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § l) pontja szerint módosított szöveg.
A 33. § (5) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 7. pontja szerint módosított szöveg.
A 34. § (1) bekezdés a) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 8. pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § l) pontja szerint módosított szöveg.
A 34. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 9. pontja szerint módosított szöveg.
A 34. § (5) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 9. pontja szerint módosított szöveg.
A 34. § (7) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 14. §-a iktatta be, szövege a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § j) pontja szerint módosított szöveg.
A 34/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 15. §-a iktatta be, nyitó szövegrésze a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § k) pontja szerint módosított szöveg.
A 35. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 16. §-ával megállapított szöveg.
A 38. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 10. pontja szerint módosított szöveg.
A 38. § (8) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 17. §-a iktatta be.
A 38. § (9) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 17. §-a iktatta be.
A 38. § (10) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 17. §-a iktatta be.
A 39. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 18. §-ával megállapított szöveg.
A 40. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 19. §-ával megállapított szöveg.
A 42. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 11. pontja szerint módosított szöveg.
A 42. § (2) bekezdés c) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 12. pontja szerint módosított szöveg.
A 42. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 20. §-ával megállapított szöveg.
A 42. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 20. §-ával megállapított szöveg.
A 42. § (6) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 7. pontja hatályon kívül helyezte.
A 42/A. §-t a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 1. §-a iktatta be.
A 42/A. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 8. pontja szerint módosított szöveg.
A 42/B. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 21. §-a iktatta be.
A 44. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 13. pontja szerint módosított szöveg.
A 44. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (2a) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (2) bekezdése iktatta be.
A 44. § (3) bekezdés b) pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (5) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (6) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (7) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (9) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
A 44. § (10) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 22. § (6) bekezdése iktatta be.
A 45. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 9. pontja szerint módosított szöveg.
A 46. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 10. pontja hatályon kívül helyezte.
A 47. § (1a) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 23. §-a iktatta be.
A 48. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 11. pontja szerint módosított szöveg.
A 48. § (1a) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 24. § (1) bekezdése iktatta be.
A 48. § (1b) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 24. § (1) bekezdése iktatta be.
A 48. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 24. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 48. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 24. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 48. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 24. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 49. § (2) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 14. pontja szerint módosított szöveg.
A 49/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 25. §-a iktatta be.
A 49/A. § (2a) bekezdését a 18/2020. (XII. 30.) PM rendelet 3. §-a iktatta be.
A 49/A. § (3) bekezdése a 18/2020. (XII. 30.) PM rendelet 4. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
Az 50/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 26. §-a iktatta be.
Az 50/B. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 26. §-a iktatta be.
Az 50/B. § a) pontja a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 50/B. § b) pontja az 5/2019. (V. 30.) PM rendelet 2. §-a szerint módosított szöveg.
Az 50/B. § c) pontja az 5/2019. (V. 30.) PM rendelet 2. §-a szerint módosított szöveg.
Az 51. § (3) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 27. §-a iktatta be.
Az 51/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 28. §-a iktatta be.
Az 51/B. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 28. §-a iktatta be.
Az 52. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 29. §-ával megállapított szöveg.
Az 52. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 12. pontja szerint módosított szöveg.
Az 53. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 15. pontja szerint módosított szöveg.
Az 54. § (3) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 30. §-ával megállapított szöveg.
Az 54. § (4) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 30. §-ával megállapított szöveg.
Az 54. § (8) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 16. pontja szerint módosított szöveg.
Az 55. § a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 31. §-ával megállapított szöveg.
Az 56. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 13. pontja szerint módosított szöveg.
Az 59. § (2) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § m) pontja szerint módosított szöveg.
A 60. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 14. pontja hatályon kívül helyezte.
A 61. § (5) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 17. pontja szerint módosított szöveg.
A 61/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 32. §-a iktatta be.
A 61/B. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 32. §-a iktatta be, szövege a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 62. § (1) bekezdése a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.
A 62. § (2) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés g) pontja, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § n) pontja szerint módosított szöveg.
A 62. § (3) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés h) pontja szerint módosított szöveg.
A 62. § (4) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés h) pontja szerint módosított szöveg.
A 63. § a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 4. §-a, a 48/2017. (XII. 29.) NGM rendelet 5. § o) pontja szerint módosított szöveg.
A 64. § (2) bekezdés nyitó szövegrésze a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés i) pontja szerint módosított szöveg.
A 64. § (4) bekezdését a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (3) bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 66. § (2) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 66. § (3) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 66. § (4) bekezdését a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (3) bekezdés b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 67. § 2. pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 18. pontja szerint módosított szöveg.
A 67. § 5a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (1) bekezdése iktatta be.
A 67. § 6a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (2) bekezdése iktatta be.
A 67. § 8a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (3) bekezdése iktatta be.
A 67. § 8b. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (3) bekezdése iktatta be.
A 67. § 13a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (4) bekezdése iktatta be.
A 67. § 13b. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (4) bekezdése iktatta be.
A 67. § 14. pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 19. pontja szerint módosított szöveg.
A 67. § 15a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (5) bekezdése iktatta be.
A 67. § 15b. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (5) bekezdése iktatta be.
A 67. § 16a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (6) bekezdése iktatta be.
A 67. § 17. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 15. pontja hatályon kívül helyezte.
A 67. § 18. pontja a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 37. § 20. pontja szerint módosított szöveg.
A 67. § 18a. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (7) bekezdése iktatta be.
A 67. § 18b. pontját a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 33. § (7) bekezdése iktatta be.
A 68. § (1) bekezdése a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 16. pontja szerint módosított szöveg.
A 68. § (2) bekezdését a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 17. pontja hatályon kívül helyezte.
A 69. § (1) bekezdése a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 69. § (1a) bekezdését a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 69. § (1b) bekezdését a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 69. § (1c) bekezdését a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (2) bekezdése iktatta be.
A 69. § (2) bekezdése a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 69. § (2a) bekezdését a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 2. § (4) bekezdése iktatta be.
A 70–71. §-t a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 5. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 70–71. §-t a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 5. § a) pontja hatályon kívül helyezte.
A 72. § (1) bekezdése a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 74. §-t a 24/2014. (VII. 31.) NGM rendelet 5. § b) pontja hatályon kívül helyezte.
A 78/A. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be.
A 78/A. § (2) bekezdése a 36/2016. (IX. 27.) NGM rendelet 2. §-a, a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A 66. § (3) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) pontja szerint módosított szöveg.
A hatálybalépés időpontja 2016. április 2.
A 78/A. § (4) bekezdése a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés f) pontja szerint módosított szöveg.
A 78/A. § (5) bekezdése a 6/2022. (IX. 17.) PM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.
A 78/A. § (5a) bekezdését a 6/2022. (IX. 17.) PM rendelet 2. §-a iktatta be.
A hatálybalépés időpontja 2022. szeptember 18.
A 78/A. § (6) bekezdését a 36/2016. (IX. 27.) NGM rendelet 1. §-a iktatta be.
A 78/B. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be.
A 78/C. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be, szövege a 18/2020. (XII. 30.) PM rendelet 4. § 2. pontja szerint módosított szöveg.
A 78/D. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be.
A hatálybalépés időpontja 2016. április 2.
A 78/E. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be, hatályon kívül helyezte a 36/2016. (IX. 27.) NGM rendelet 4. §-a.
A 78/F. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 34. §-a iktatta be.
A 78/G. §-t a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 35. §-a iktatta be.
A 78/H. §-t az 5/2019. (V. 30.) PM rendelet 1. §-a iktatta be.
A 80. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. melléklet a 36/2016. (IX. 27.) NGM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.
A 3. melléklet a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 36. § c) pontjával megállapított, a 48/2016. (XII. 6.) NGM rendelet 1. §-a, a 62/2016. (XII. 29.) NGM rendelet 40. § (2) bekezdés a) és g) pontja, a 18/2018. (XII. 20.) PM rendelet 15. §-a szerint módosított szöveg.
A 4. melléklet a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 36. § e) pontjával megállapított szöveg.
Az 5. melléklet a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 36. § f) pontjával megállapított szöveg.
A 11. mellékletet a 9/2016. (III. 25.) NGM rendelet 38. § 18. pontja hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás