69/2013. (X. 31.) HM utasítás
a honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás módosításáról1
2013.11.01.
„(3) A honvédségi szolgálati személygépkocsit hivatalos és magáncélú utazásra egyaránt használhatja a Honvéd Vezérkar főnök-helyettese (a továbbiakban: HVKFH) havi 5000 km, valamint a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója (a továbbiakban: HVK TÖIG) havi 2000 km térítésmentes futásteljesítménnyel a 13/A. §-ban foglaltak szerint. (4) A 2. §-ban meghatározott személygépkocsi-használatra jelen utasítás alapján jogosult: 1. a HM főosztályvezetők és a Honvéd Vezérkar csoportfőnökei,
2. a HM Védelmi Hivatal főigazgatója,
3. a HM Hatósági Hivatal főigazgatója,
4. a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója,
5. a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka,
6. a HM Tábori Lelkészi Szolgálat tábori püspökei és a vezető tábori rabbi,
7. a Honvéd Vezérkar főnöke közvetlen alárendeltségébe tartozó önálló állománytáblával rendelkező szervezetek parancsnokai,
8. az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP) parancsnoka,
9. az MH ÖHP parancsnokhelyettesei,
10. az MH ÖHP törzsfőnöke,
11. az MH ÖHP törzsfőnökhelyettese,
12. az MH ÖHP alárendeltségébe tartozó önálló állománytáblával rendelkező szervezetek parancsnokai,
13. az MH vezénylő zászlósa,
14. az MH Egészségügyi Központ parancsnoka és az MH egészségügyi főnöke.”
(A személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata a következő feltételekkel illeti meg a jogosultat:)
„k) a jogosult köteles az évente szervezett vezetési tréningen részt venni, amelyet a 3. § (4) bekezdés 1–7. és 13–14. pontjai tekintetében a HM üzemeltetésért felelős szervezete, míg a 8–12. pontok tekintetében az MH ÖHP és az alárendelt üzemeltetésért felelős szervezete szervez meg;”
„(4) Jogtalan igénybevétel esetén az MH ARB a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény, a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény alapján fegyelmi, illetve kártérítési eljárást kezdeményez, továbbá kezdeményezheti a HM közigazgatási államtitkárnál a jogosultság visszavonását.”
4. § Az Ut. 3/A. alcímének címe helyébe a következő rendelkezés lép:
„3/A. A HVKFH és a HVK TÖIG honvédségi szolgálati személygépkocsi használatára vonatkozó eltérő rendelkezések”
(2) A HVKFH és a HVK TÖIG a személygépkocsit gépkocsivezető biztosítása nélkül veheti igénybe. A HVKFH és a HVK TÖIG indokolt kérelemére a HM közigazgatási államtitkár a miniszter átruházott jogkörében engedélyezheti gépkocsivezető igénybevételét.
(3) A havi térítésmentes futásteljesítmény túllépése esetén a HVKFH és a HVK TÖIG köteles a teljes önköltséget megfizetni.
(4) Nem vonatkozik a megtérítési kötelezettség a térítésmentes futásteljesítmény elérését követően a tárgyhónap során megtett azon utakra, amelyek hivatalos jellegét a HVKFH és a HVK TÖIG tételes menetlevéllel igazolja.
(5) A havi térítésmentes futásteljesítmény adott hónapban fel nem használt mennyisége nem vihető át a következő hónapra.
(6) A HVKFH és a HVK TÖIG számára a megbízatása időtartamára – külön kérelem nélkül, a 3. § (3) bekezdése alapján – az MH ARB kiállítja az engedélyt. Az engedély kiállításához a HVKFH és a HVK TÖIG megbízását csatolni kell. Az engedélyt a menetokmányokkal együtt kell tárolni. (7) Az engedély hatályát veszti, ha a HVKFH és a HVK TÖIG beosztásában változás történik. Rendfokozatban bekövetkezett változás esetén a kiadott engedély cseréjét kell kezdeményezni az MH ARB parancsnokánál.
(8) A honvédségi szolgálati személygépkocsi használatára a HVKFH, illetve a HVK TÖIG és az MH ARB között a 3. mellékletben meghatározott minta szerint megkötött szerződés alapján kerül sor. (9) Jogtalan igénybevételnek minősül a honvédségi szolgálati személygépkocsi igénybevétele – kivéve, ha az egy konkrét elrendelt feladat ellátásához szükséges –, különösen ha
a) a személygépkocsi használata engedély nélkül történik,
b) jogosulatlan személy részére engedi át a jogosult a személygépkocsi vezetését,
c) a jogosult a személygépkocsit külföldön veszi igénybe,
d) az igénybevétel érvényes menetokmányok nélkül történik.
b) 7. § i) pontjában az „MH Logisztikai Ellátó Központ (a továbbiakban: MH LEK)” szövegrész helyébe az „MH Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB)”,
9. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 69/2013. (X. 31.) HM utasításhoz
Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely között történő használatba adásáról
(alanyi jogosult)
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat parancsnoka),
másrészről ........................................... (név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése, valamint a lakás és munkahely közötti utazással kapcsolatos honvédségi szolgálati személygépkocsi használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. § (4) bekezdésében és 7. § i) pontjában foglaltak alapján ................................................ napjától kezdődően, a Jogosult beosztása betöltésének időtartamára az MH ARB a .................................. típusú ......................................... forgalmi rendszámú honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatába adja. 2. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati célra, valamint lakás és munkahely közötti utazásra használható. Jogosult ugyanakkor tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatát.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője az .............................................. (a továbbiakban: üzemeltető). Az MH ARB vállalja, hogy – a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten és az üzemeltetőn keresztül – a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatához szükséges üzemanyagot biztosítja.
4. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit ismeri. 5. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott mértékben az üzemeltető viseli. 6. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13. § (1) bekezdésének a)–e) pontjaiban meghatározottak jogtalan igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve kártérítési eljárás kezdeményezésére jogosult. 8. Jogosult kötelezettséget vállal arra, hogy az évente szervezett vezetési tréningen részt vesz.
9. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési szabályok megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
………………………………………… …………………………………………
MH ARB Jogosult
Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet
4. sz. pld.: Szerződő fél
2. melléklet a 69/2013. (X. 31.) HM utasításhoz
Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi lakás és munkahely között történő használatba adásáról
(egyedi engedély alapján jogosult)
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat parancsnoka),
másrészről ........................................... (név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése, valamint a lakás és munkahely közötti utazással kapcsolatos honvédségi szolgálati személygépkocsi használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 5. §-ában és 7. § i) pontjában foglaltak alapján ............................ napjától kezdődően, a Jogosult részére az MH ARB a ................................................. típusú ..................................... forgalmi rendszámú honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatába adja. 2. Jogosult a egyedi engedély egy másolati példányát a jelen megállapodás aláírásával egyidejűleg az MH ARB rendelkezésére bocsátja.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati célra, valamint lakás és munkahely közötti utazásra használható. Jogosult ugyanakkor tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használatát.
4. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője az ................................................ (a továbbiakban: üzemeltető). Az MH ARB vállalja, hogy – a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten és az üzemeltetőn keresztül – a Jogosult lakás és munkahely közötti utazásra történő használatához szükséges üzemanyagot biztosítja.
5. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit ismeri. 6. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott mértékben az üzemeltető viseli. 7. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13. § (1) bekezdésének a)–e) pontjaiban meghatározottak jogtalan igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve kártérítési eljárás kezdeményezésére jogosult. 9. Jogosult kötelezettséget vállal arra, hogy az évente szervezett vezetési tréningen részt vesz.
10. Jelen megállapodás a Jogosult szolgálati/munkaviszonyának megszűnéséig, ennek hiányában pedig a HM közigazgatási államtitkár általi írásbeli visszavonásig hatályos.
11. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési szabályok megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
………………………………………… …………………………………………
MH ARB Jogosult
Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet
4. sz. pld.: Szerződő fél
3. melléklet a 69/2013. (X. 31.) HM utasításhoz
Szerződés
honvédségi szolgálati személygépkocsi Honvéd Vezérkar főnök-helyettese, illetve a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója számára történő használatba adásáról
amely létrejött egyrészről a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis (a továbbiakban: MH ARB) (képviseli: alakulat parancsnoka),
másrészről ...................................................... (név, beosztás, rendfokozat) (a továbbiakban: Jogosult),
között az alábbi feltételek mellett:
1. Felek megállapodnak abban, hogy a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése, valamint a lakás és munkahely közötti utazással kapcsolatos honvédségi szolgálati személygépkocsi használatának szabályozásáról szóló 112/2010. (XII. 29.) HM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. § (3) bekezdésében és 13/A. § (8) bekezdésében foglaltak alapján ............................... napjától kezdődően, a Jogosult beosztása betöltésének időtartamára az MH ARB a ........................................... típusú ................................... forgalmi rendszámú honvédségi szolgálati személygépkocsit (a továbbiakban: személygépkocsi) a jelen megállapodásban rögzített jogszabályokban és belső rendelkezésekben előírt korlátozásokkal és feltételekkel a Jogosult hivatalos és magáncélú utazásra történő használatába adja. 2. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi szolgálati és magáncélra egyaránt használható. Jogosult ugyanakkor tudomásul veszi, hogy a szolgálati érdek megelőzi a személygépkocsi magáncélú utazásra történő használatát.
3. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi üzemeltetője az .................................................. (a továbbiakban: üzemeltető). Az MH ARB vállalja, hogy – a logisztikai gazdálkodási feladatok központosított végrehajtására kijelölt HM-szervezeten és az üzemeltetőn keresztül – a Jogosult számára havi .................... kilométerre elegendő üzemanyagot biztosít.
4. Jogosult kijelenti, hogy az utasításban meghatározott, jelen megállapodás tárgyát képező használat feltételeit ismeri. 5. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi fenntartási és üzemeltetési költségeit az utasításban meghatározott mértékben az üzemeltető viseli. 6. Felek rögzítik, hogy a jelen használattal kapcsolatos, az utasítás 13/A. § (7) bekezdésében meghatározottak jogtalan igénybevételnek minősülnek, melynek következtében az MH ARB fegyelmi, illetve kártérítési eljárás kezdeményezésére jogosult. 7. Felek rögzítik, hogy a személygépkocsi lakás és munkahely közötti utazásra történő használata során a személygépkocsiban okozott, illetve felmerült kár megtérítésére a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvényben és a kártérítési felelősségről, valamint egyes meg nem térülő károk leírásának és törlésének szabályairól szóló 10/2013. (VIII. 12.) HM rendeletben meghatározottak az irányadóak. 8. A jelen megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvben, a honvédségi járművek fenntartásáról szóló 18/2009. (XII. 18.) HM rendeletben és a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasításban foglaltak az irányadóak. A jogosult a közlekedési szabályok megsértéséért az általános szabályok szerint felel.
Felek a jelen megállapodást mint ügyleti akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag írták alá.
………………………………………… …………………………………………
MH ARB Jogosult
Kapják: 1. sz. pld.: Üzemeltető szervezet
4. sz. pld.: Szerződő fél