38/2014. (IV. 4.) VM rendelet
a benzin tárolásából, elosztásából és töltőállomáson a gépjármű feltöltéséből származó illékony szerves vegyület (VOC) csökkentéséről szóló 118/2011. (XII. 15.) VM rendelet módosításáról1
2014.04.12.
„8. felújítás: meglévő töltőállomás műtárgyainak olyan átalakítása, amely az éghető folyadékok és olvadékok tárolótartályairól szóló miniszteri rendelet szerint létesítési vagy használatbavételi engedély birtokában végezhető el;
9. forgalom: a szállító tartályokból a töltőállomásra lefejtett benzin éves mennyisége, amelyet az egy naptári évnél hosszabb ideje működő töltőállomásoknál az előző évben lefejtett mennyiség alapján, az ennél rövidebb ideje működő vagy engedélyezés alatt álló töltőállomásoknál a tervezett éves lefejtésre kerülő mennyiség alapján kell meghatározni;”
„19. új töltőállomás: olyan töltőállomás, amely a 11. pont szerint nem minősül meglévő töltőállomásnak;”
2. § Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„3. § A tárolóberendezést az 1. melléklet szerinti követelményeknek megfelelően kell tervezni és üzemeltetni.”
„(1) A szállítótartályt, a töltő- és ürítőberendezést a 2. melléklet szerinti követelményekkel összhangban kell megtervezni és üzemeltetni.”
4. § Az R. a következő 7/A. alcímmel egészül ki:
„7/A. Az európai uniós tájékoztatási kötelezettség
7/A. § A 94/63/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 3. cikk (1) bekezdése, 4. cikk (1) bekezdése, valamint 9. cikke szerinti tájékoztatási és jelentési kötelezettség teljesítéséről a környezetvédelemért felelős miniszter gondoskodik.”
a) új töltőállomások kútoszlopaira a töltőállomás létesítése során,
b) meglévő töltőállomások kútoszlopaira a töltőállomás felújítása során, de legkésőbb 2016. december 31-ig
(2) E rendeletnek a benzin tárolásából, elosztásából és töltőállomáson a gépjármű feltöltéséből származó illékony szerves vegyület (VOC) csökkentéséről szóló 118/2011. (XII. 15.) VM rendelet módosításáról szóló 38/2014. (IV. 4.) VM rendelettel (a továbbiakban: Módr. 1.) megállapított rendelkezéseit a Módr. 1. hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.”
8. § Hatályát veszti az R.
9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
a) az illékony szerves vegyületeknek (VOC) a benzin tárolásából és tárolótelepekről töltőállomások részére történő elosztásából származó kibocsátása csökkentéséről szóló, 1994. december 20-i 94/63/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek, valamint
b) a gépjárművek töltőállomásokon történő üzemanyag-feltöltésekor kibocsátott benzingőz II. fázisú visszanyeréséről szóló, 2009. október 21-i 2009/126/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek
való megfelelést szolgálja.
1. melléklet a 38/2014. (IV. 4.) VM rendelethez
„4. Az üzemeltető az I. fázisú benzingőz-visszanyerő rendszert és a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan üzemképes állapotban tartja és működteti. Benzingőz környezetbe kerülésével járó meghibásodás esetén az üzemeltető a meghibásodott berendezésekhez csatlakozó tároló tartályok töltését megszünteti. A meghibásodásokról az üzemeltető nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a meghibásodás jellegét és észlelésének időpontját, a meghibásodott berendezés megnevezését, a töltés megszüntetésének és újbóli elindításának időpontját, valamint a javítás befejezésének időpontját.”
„7. A beépített véggázkezelő berendezéssel nem rendelkező tárolóberendezés tisztítása vagy ürességellenőrzése során a berendezés első alkalommal kizárólag a véggázkezelő berendezés csatlakoztatása céljából nyitható meg. A földfelszín felé telepített tárolótartályok ürességellenőrzése és tisztítása alatt a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan működtetni kell. A földfelszín alá telepített tárolóberendezések esetén az ürességellenőrzést és az elsődleges véggázkezelést követően a véggázkezelő berendezést a tisztítás alatt nem kell alkalmazni.”
„9. Az úszótetős tartályok kivételével a véggázkezelő berendezéssel ellátott tárolóberendezéseket fel kell szerelni olyan kijelző berendezéssel, amely folyamatosan, véletlenszerű ellenőrzések esetében is lehetővé teszi az ellenőrző műszaki biztonsági hatóság vagy felügyelőség számára annak megállapítását, hogy a véggázkezelő berendezés működik-e.”
2. melléklet a 38/2014. (IV. 4.) VM rendelethez
„4. Az üzemeltető az I. fázisú benzingőz-visszanyerő rendszert és a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan üzemképes állapotban tartja és működteti. A töltőhelyen fellépő, benzingőz-szivárgással együtt járó meghibásodás esetén az üzemeltető a szállítótartályok feltöltési műveletét megszakítja és a töltést megszünteti. A meghibásodásokról az üzemeltető nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a meghibásodás jellegét és észlelésének időpontját, a meghibásodott berendezés megnevezését, a töltés megszüntetésének és újbóli elindításának időpontját, valamint a javítás befejezésének időpontját.”
„7. A szállítótartály tisztítása vagy ürességellenőrzése során, a tartály első alkalommal kizárólag a véggázkezelő berendezés csatlakoztatása céljából nyitható meg. Szállítótartály ürességellenőrzése és tisztítása alatt a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan működtetni kell.”
3. melléklet a 38/2014. (IV. 4.) VM rendelethez
„3. Az üzemeltető köteles az I. fázisú és a II. fázisú benzingőz-visszanyerő rendszert és a véggázkezelő berendezéseket folyamatosan üzemképes állapotban tartani és működtetni. Benzingőz környezetbe kerülésével járó meghibásodás esetén – a 7. pontban foglalt kivétellel – az üzemeltető köteles a meghibásodott berendezésekhez csatlakozó tárolóberendezéseknél és kútoszlopoknál a töltést és a lefejtést a meghibásodást követő 24 órán belül megszüntetni. A meghibásodásokról az üzemeltető nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a meghibásodás jellegét és észlelésének időpontját, a meghibásodott berendezés megnevezését, a töltés és a lefejtés megszüntetésének és újbóli elindításának időpontját, valamint a javítás befejezésének időpontját.”
„7. Azoknak a töltőállomásoknak a kútoszlopait, amelyek forgalma:
a) 500 m3/év vagy a feletti
b) 100 m3/év vagy a feletti, és a töltőállomás az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet szerinti beépítésre szánt területen van elhelyezve
fel kell szerelni automata monitoring rendszerrel.
A rendszernek automatikusan észlelni kell a II. fázisú benzingőz-visszanyerő rendszer megfelelő működésében és az automatikus monitoring rendszerben bekövetkezett meghibásodásokat, jeleznie kell a hibákat a töltőállomás üzemeltetőjének, és automatikusan le kell állítania a benzinkiszolgálást a meghibásodott kútoszlopból, amennyiben a meghibásodást hét napon belül nem javítják ki.”