19/2018. (XII. 20.) HM rendelet
a kondicionáló-kiképzési, valamint a katonai kiképzési és oktatási célú rendezvényekről, továbbá a regeneráló pihenés és a rekreáció rendjéről szóló 13/2013. (VIII. 21.) HM rendelet módosításáról1
2019.01.04.
(E rendelet alkalmazásában)
„5a. igényjogosult: a 2. § (1) bekezdésében, a 3. § (1) bekezdésében, a 4. § (1) bekezdésében, a 6. § (1) bekezdésében, a 8. § (1) és (5) bekezdésében, a 11/A. § (6) bekezdésében, a 12. § (1) és (2) bekezdésében, a 15. § (1) bekezdésében, a 16. § (1) bekezdésében, a 18. § (1) bekezdésében, a 19. § (1), (2) és (3) bekezdésében felsorolt személyek,”
(E rendelet alkalmazásában)
„5b. igénylő: az az igényjogosult, illetve nem igényjogosult, aki a szolgáltatást nyújtó szervezet szolgáltatásait igénybe veszi, vagy azt igénybe venni szándékozik,
5c. nem igényjogosult: az 5a. pontban fel nem sorolt igénylő,”
„(1) Szakmai felkészítés, képzés, továbbképzés, a parancsnoki állomány vezetői ismereteinek bővítése, fejlesztése, kiemelt hazai és nemzetközi gyakorlatok előkészítése és végrehajtása, valamint hazai és nemzetközi konferenciák lebonyolítása érdekében az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző, valamint az MH regenerálódást és kiképzést végző szervezeténél térítési díj megfizetése nélkül, katonai kiképzési és oktatási célú rendezvényen való részvételre jogosult munkanapokon
a) a hivatásos és a szerződéses katona,
b) a tényleges szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
d) a honvéd altiszt-jelölt,
e) a honvédelmi szervezetnél foglalkoztatott kormánytisztviselő, közalkalmazott, munkavállaló, és
f) azon gazdálkodó szervezet munkavállalója, amely állami tulajdonú részesedése felett az államot megillető tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket a miniszter gyakorolja.”
„(1a) A katonai kiképzési és oktatási célú rendezvény a tárgyév első kiképzési napjától május 30-ig, valamint szeptember 15-től a tárgyév utolsó kiképzési napjáig terjedő időszakban szervezhető az (1) bekezdésben szereplő szervezeteknél.”
„(3) A miniszter által vezetett minisztériummal (a továbbiakban: minisztérium) együttműködési megállapodást kötött érdekvédelmi, valamint országos hatáskörű honvédségi civil szervezetek (a továbbiakban: honvédségi érdekvédelmi- és civil szervezetek) az (1a) bekezdésben meghatározott időszakban a tagok részére szervezett, MH működését segítő katonai kiképzési és oktatási célú rendezvényeit az 1. melléklet 2. és 3. pontja szerinti térítési díj ellenében a Honvéd Vezérkar főnöke engedélyezi. (3a) A honvédelem érdekében tevékenykedő, a (3) bekezdés hatálya alá nem tartozó civil szervezetek jelenlegi és volt tagjai, tisztségviselői részére az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezete és az MH regenerálódást és kiképzést végző szervezete szolgáltatásainak igénybevételét a miniszter engedélyezi. A szolgáltatások az 1. melléklet 1., 1b., 1d., 2., 3. és 3a. pontjában meghatározott kedvezményes térítési díj megfizetésével vehetők igénybe. (4) A Honvéd Vezérkar főnöke az (1) bekezdés szerinti katonai kiképzési és oktatási célú rendezvény megtartását térítési díj nélkül, a (3) bekezdés szerinti katonai kiképzési és oktatási célú rendezvény megtartását az 1. melléklet 1. pontja szerinti térítési díj ellenében, az (1a) bekezdésben meghatározott időszakban az (1) bekezdésben szereplő szervezeteknél engedélyezheti. A Honvéd Vezérkar főnöke az (1) bekezdés szerinti katonai kiképzési és oktatási célú rendezvény megtartását kivételesen az (1a) bekezdésben meghatározott időszaktól eltérő időpontban is engedélyezheti.”
a) elő- és utószezonban nem korlátozott azzal, hogy ugyanazon MH regenerálódást és kiképzést végző szervezeténél legfeljebb 2 turnus, azaz 10 vendégéjszaka vehető igénybe, a második turnus a szabad férőhelyek terhére, vagy
b) főszezonban az adott évre kijelölt turnusokhoz igazodva 2 turnus, azaz 10 vendégéjszaka vehető igénybe azzal, hogy a 2 turnus ugyanazon MH regenerálódást és kiképzést végző szervezeténél nem vehető igénybe.”
„(1a) A 8. § (1) bekezdés szerinti regeneráló pihenés időtartamába be kell számítani a főszezonban igénybe vett, a 12–15. §-ban szereplő rekreációs szolgáltatások időtartamát, a belföldi gyermek rekreáció kivételével. (1b) A 8. § (3) bekezdés szerinti regeneráló pihenés időtartama alkalmanként 5 vendégéjszaka”
„(2) El kell utasítani azon kérelmeket, melyek kettőnél több elő-, utószezoni turnusra, kettőnél több főszezoni, vagy az egy turnus időtartamát meghaladó főszezoni igénybevételre vonatkoznak, vagy nem a kijelölt turnusokhoz igazodnak.”
„(3) A (2) bekezdés szerinti döntés rendelkezhet arról, hogy a 8. § (1) bekezdése szerinti állomány tagja a honvédelmi szervezetek kiemelt feladataiban való részvételt követően b) az a) pontban nem szereplő vér szerinti, örökbefogadott, mostoha- vagy nevelt gyermekkel a gyermek életkorától függetlenül, továbbá a vér szerinti, az örökbefogadó, a mostoha- vagy a nevelőszülővel, a testvérrel, vagy a mostohatestvérrel együtt
vehet részt a különleges regeneráló pihenésen.”
„(6) A különleges regeneráló pihenést a (3) bekezdésben foglalt döntés esetén (7) A különleges regeneráló pihenés elő-, utó- és főszezonban vehető igénybe, az adott évre kijelölt turnusok alapján.”
„b) a legalább 6 hónap tényleges szolgálatot teljesített önkéntes tartalékos katona, ha legalább 3 év önkéntes tartalékos szolgálati viszonnyal rendelkezik,”
„e) azon gazdálkodó szervezet munkavállalója, amely állami tulajdonú részesedése felett az államot megillető tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket a miniszter gyakorolja, ha legalább 1 év munkaviszonnyal rendelkezik, kivéve az önkéntes védelmi tartalékos katonát,”
„(3) A rekreációs szolgáltatás az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezetében, elő-, utó- és főszezonban vehető igénybe, időtartama
a) elő-, utószezonban nem korlátozott, azzal, hogy egybefüggően legfeljebb 2 turnus, azaz 14 vendégéjszaka vehető igénybe,
b) főszezonban az adott évre kijelölt turnusokhoz igazodva 1 turnus, azaz 7 vendégéjszaka, vagy
c) az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezete által üzemeltetett Honvéd Kempingben a szervezet által közzétett tájékoztató szerinti időtartam. ”
„(3a) El kell utasítani azon kérelmeket, melyek kettőnél több elő-, utószezoni turnusra, egynél több főszezoni, vagy az egy turnus időtartamát meghaladó főszezoni igénybevételre vonatkoznak, vagy nem a kijelölt turnusokhoz igazodnak.”
„(4) A (3) bekezdést az (1) bekezdés b) és g)–m) pontja szerinti igényjogosultak esetén azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy főszezonban csak a szabad férőhely terhére jogosultak rekreációs szolgáltatás igénybevételére.”
a) g)–m) pontja szerinti igényjogosult elő-, utó- és főszezoni rekreáció igénybevétele iránti kérelmét a tárgyévet megelőző év november 1-ig a lakóhelye szerint illetékes katonai igazgatási szervhez a miniszteri utasítás szerinti nyomtatványon nyújthatja be, azzal, hogy a rekreációs szolgáltatások főszezoni igénybevétele a 12. § (1) bekezdés a)–f) pontja szerinti igényjogosult által történő igénybevételt követően fennmaradó szabad férőhely terhére biztosítható, b) f) pontja szerinti igényjogosult a főszezoni rekreáció igénybevétele iránti kérelmét a tárgyév március 20-ig, az MH központi személyügyi szervéhez a miniszteri utasítás szerinti nyomtatványon nyújthatja be.”
„(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt határidőt követően beérkezett kérelmek pótigényként kerülnek feldolgozásra.”
„(2) A gyermek rekreáció az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezetében, valamint az MH regenerálódást és kiképzést végző szervezeténél a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerinti pedagógus felügyeletével főszezonban vehető igénybe.
„(1) Kérelemre, egyénileg vagy csoportosan, hétközi vagy hétvégi pihenést vehet igénybe
(2) A hétközi és a hétvégi pihenés az igényjogosult kérelme alapján kizárólag a rendelkezésre álló szabad férőhelyek függvényében, elő-, fő- és utószezonban vehető igénybe.”
„(7) Az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezetében a szabad kapacitás terhére a nem igényjogosult az igényjogosulttal együtt, valamint önállóan is igénybe veheti a hétközi és hétvégi pihenést az 1. melléklet 1a. pontja szerinti térítési díj ellenében.”
„(2) Az (1) bekezdés szerinti jogosultság szállás igénybevétele nélkül az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezete és az MH regenerálódást és kiképzést végző szervezete területére történő belépésre, és az általuk nyújtott szolgáltatások térítés ellenében történő igénybe vételére terjed ki. A Honvéd Kempingben napi pihenést és intézménylátogatást az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezetének parancsnoka egyedi elbírálás alapján engedélyezhet. A Bujákon és Erdőbényén működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezetében napi pihenést és intézménylátogatást egyedi esetekben az MH regenerálódást és kiképzést végző szervezetet üzemeltető katonai szervezet állományilletékes parancsnoka engedélyezhet.”
„(2a) Az igényjogosult – az Erdőbényén működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezetében a 11/A. §-ban szereplő különleges regeneráló pihenés kivételével – pihenés térítési díj ellenében vehet részt.”
„(2b) A (2a) bekezdés szerinti pihenést az igényjogosulttal együtt pihenő nem igényjogosult családtagok az 1. melléklet 2. pontja szerinti hétközi és hétvégi pihenés térítési díj 150%-a ellenében vehetik igénybe. (2c) A nem igényjogosultak az Erdőbényén működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezete szolgáltatásait az 1. melléklet 2a., 2b. pontja szerinti térítési díj ellenében vehetik igénybe.”
„(5) A Mátraházán és Bujákon működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezete szolgáltatásait a nem igényjogosult az 1. melléklet 2. pontja szerinti hétközi és hétvégi pihenés térítési díj 150%-a ellenében veheti igénybe. Az MH Badacsonylábdihegyen, Csopakon és Mályiban működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezete szolgáltatásait a nem igényjogosult az 1. melléklet 3. pontja szerinti hétközi és hétvégi pihenés térítési díj 140%-a ellenében veheti igénybe. A Bánkon működő MH regenerálódást és kiképzést végző szervezeténél a nem igényjogosult a szolgáltatásokat az 1. melléklet 3a. pontja szerinti térítési díj 140%-a ellenében veheti igénybe.”
„(7) Az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezete szolgáltatásait igénybe vevő nem igényjogosultak térítési díját az 1. melléklet 1a. pontja tartalmazza.”
„22. § (1) Ha az igényjogosult a missziós regeneráló pihenés, a kondicionáló-kiképzési rendezvény, a regeneráló pihenés, a rekreáció, valamint a hétközi és hétvégi pihenés lemondását a szolgáltatás igénybevétele tervezett első napját megelőző 15. napig írásban nem juttatja el a szolgáltatást nyújtó szervezetnek, vagy a pihenés első napján nem jelenik meg, és a 21. § (2) pontjában jelzett 20%-os összeget nem fizeti meg, a szolgáltatást nyújtó szervezetek tájékoztatják az MH központi személyügyi szervét. Az MH központi személyügyi szerve az előzőekről való tudomásszerzéstől számított 20. napig javaslatot tesz az állományilletékes parancsnok részére annak érdekében, hogy az igényjogosultat a regeneráló pihenésből és a rekreációs szolgáltatásból egy évre kizárják. (2) Ha a szolgáltatást igénybe vevő személy a szolgáltatást nyújtó szervezet házirendjében (a továbbiakban: Házirend) foglalt rendelkezéseket megsérti, őt a szolgáltatást nyújtó szervezet parancsnoka szóban figyelmezteti. A Házirend súlyos, illetve azonos turnuson belüli ismételt megsértése esetén a szolgáltatást nyújtó szervezet parancsnoka a szolgáltatás megszakítására azonnali hatállyal intézkedik, az MH központi személyügyi szervének egyidejű tájékoztatása mellett. A szolgáltatás igénybevételének megszakítása esetén a teljes szolgáltatás térítési díját meg kell fizetni.
(3) A Házirendet a szolgáltatást nyújtó szervezetek honlapján elérhetővé kell tenni, a recepciókon, közös használatú helyiségekben ki kell függeszteni, és minden szobában, villában, apartmanban, lakosztályban, faházban nyomtatott formában el kell helyezni. A Házirend megsértésének következményeiről a szolgáltatást igénybe vevő személyt érkezéskor írásban tájékoztatni kell.
(4) A (2) bekezdés alkalmazásában a Házirendet súlyosan megsérti az, aki: a) a szolgáltatást nyújtó szervezet tagját szidalmazza, sértegeti, illetve tettleg bántalmazza;
b) a szolgáltatást nyújtó szervezet közös használatú helyiségeiben botrányos magatartást tanúsít,
c) a szolgáltatást igénybevevő személyek pihenését jelentős mértékben zavarja, és ezen tevékenységét felszólítás ellenére is tovább folytatja,
d) a rendelkezésre bocsátott férőhely, villa, apartman, lakosztály, faház, szoba, továbbá a közös használatú helyiségek berendezését, felszereléseit rongálja, és ezen tevékenységét felszólítás ellenére is tovább folytatja,
e) a szolgáltatást nyújtó szervezet területén elhelyezett, a szolgáltatást igénybevevő személyek kényelmét, szórakozását szolgáló eszközöket, így különösen szabadtéri fitneszgépet, kerékpárt vagy strandeszközöket rongálja, és ezen tevékenységét felszólítás ellenére is tovább folytatja,
f) a d)–e) pontba tartozó berendezéseket, felszereléseket, eszközöket eltulajdonítja.
(5) Ha az igényjogosult a 2–5. §, 8–12. § és 16. § szerinti szolgáltatások esetén a turnus első napján önhibáján kívül nem jelenik meg a szolgáltatást nyújtó szervezetnél, és azt a parancsnoka vagy az orvos igazolja, mentesül a kizárás alól.”
„24/B. § A kérelemben szereplő igények visszaigazolását a beutaló tartalmazza. A kérelmen szereplő nem igényjogosultra vonatkozó igények csak az igényjogosult által történő igénybevételt követően fennmaradó szabad férőhely terhére biztosíthatók. A beutalón nem szereplő személyek fogadására még szabad férőhely terhére sincs lehetőség.”
15. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
1. melléklet a 19/2018. (XII. 20.) HM rendelethez
„1a. nem igényjogosulti térítési díjak az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezetében”
„4. Belföldi gyermek rekreáció térítési díjai az MH regenerálódást és kiképzést végző, valamint az MH regenerálódást segítő és rekreációt végző szervezeteinél
|
|
A |
B |
|
1. |
Pihenés formája |
Nettó térítési díj
(Ft/fő/éj) |
|
2. |
Gyermektábor 12. életév betöltéséig |
2362 |
|
3. |
Gyermektábor 12–16 életév között |
2835 |