• Tartalom

30/2018. (VIII. 30.) EMMI rendelet

30/2018. (VIII. 30.) EMMI rendelet

a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet módosításáról1

2018.08.31.

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 92. § (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 116. § 23. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró innovációért és technológiáért felelős miniszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:

1. § A kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 5. alcíme a következő 21. §-sal egészül ki:

21. § (1) A 7. melléklet 7.36. Honvédelmi alapismeretek kerettanterv a gimnáziumok 9–12. évfolyama számára című kerettantervet első alkalommal a 2018/2019. tanévben a gimnázium kilencedik évfolyamán, a 7. melléklet 7.37. Honvédelmi alapismeretek kerettanterv a szakgimnáziumok 11–12. évfolyama számára című kerettantervet első alkalommal a 2020/2021. tanévben a szakgimnáziumok tizenegyedik évfolyamán, majd ezt követően felmenő rendszerben kell alkalmazni.
(2) A 7. melléklet 7.13. Katonai alapismeretek kerettanterve a 9–12. évfolyam számára című kerettantervet 2021. augusztus 31-ig kifutó rendszerben lehet alkalmazni a nevelési-oktatási intézményekben.”

2. § A Rendelet 7. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

3. § A Rendelet 14. melléklet Kerettanterv a szakgimnáziumok 9–12. évfolyama számára cím, Tantárgyi struktúra és óraszámok című alcímében a „Katonai” szövegrészek helyébe a „Honvédelmi” szöveg lép.

4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 30/2018. (VIII. 30.) EMMI rendelethez


A Rendelet 7. melléklete a következő 7.36. és 7.37. pontokkal egészül ki:

„7.36. Honvédelmi alapismeretek kerettanterv a gimnáziumok 9–12. évfolyama számára

A hazaszeretet, a hazafiság érzése meghatározó szerepet játszik népünk történelmében. Minden korban található példa a haza hősies megvédésére, illetve a szülőföldhöz való ragaszkodás különböző megnyilvánulásaira. A magyarság fennmaradása annak is köszönhető, hogy a felnőtt nemzedék minden korban át tudja adni azt a gazdag történeti hagyományt, amely példát és lelkesítő ösztönzést ad az újabb nemzedék számára is. Belenőve egy élő nemzeti közösségbe, a szűkebb és tágabb szülőföld természeti szépsége, a magyar kultúra különlegessége és a közösség megtartó ereje olyan értékekké válhat a fiatalok szemében, amely együtt megteremti az érzelmi hátteret a hazához való hűséghez, a hazáért való tenni akaráshoz és önfeláldozáshoz.

A hazaszeretet és a hazafiság fogalmának minden történelmi korban megvan a maga jelentése és jelentősége, nincs ez másként ma sem. Ma is képesnek kell lenni arra, hogy minden fiatal példát és hitet kapjon a hazához való ragaszkodáshoz és hűséghez. Ahhoz, hogy ez eredményesen megtörténhessen, figyelembe kell venni a jelen kor körülményeit is. Egy mai fiatal számára a modern, globalizációtól áthatott világ és az Európai Unió az élet természetes közegét jelenti. Könnyedén megismerkedhet más kultúrákkal, zavartalanul utazhat, munkát vállalhat és le is telepedhet Európa országainak többségében. Szerencsére az elmúlt néhány évtized békében telt, a mai iskolás gyermekek szüleinek és lassan már nagyszüleinek sincsen személyes élménye arról, milyen, amikor a haza szolgálata fegyveres harcot is megkövetel és az élet feláldozását is jelenti sokak számára. Ezekhez a körülményekhez alkalmazkodva kell élményszerű és hiteles hazafias nevelést adni a mai fiataloknak. Hozzá kell segíteni a tanulót ahhoz, hogy megértse, mi adhat értelmes tartalmat ma a hazafiság fogalmának, miként válhat értékesebb személyiséggé azon élmények által, amelyeket a cselekvő hazaszeretet adhat számára. Ugyanakkor fontos, hogy felismerje: a jó hazafisághoz hozzátartozik az is, hogy tudja, Magyarország védelme szükség esetén minden állampolgár kötelessége.

A honvédelmi alapismeretek közismereti, választható érettségi tantárgy tanítása hozzájárul a fiatalok állampolgárságra, demokráciára neveléséhez is: tantárgyi keretek között biztosítja, hogy a 14–18 éves korosztály megismerkedjen állampolgári kötelezettségeivel, kézzelfogható tartalmat biztosítva ezzel a köznevelési intézményben megvalósuló honvédelmi nevelésnek is.

A tantárgy tanítása lehetővé teszi, hogy a tanuló megismerje és elsajátítsa Magyarország biztonság- és szövetségi politikájának jellemzőit, a honvédelemmel összefüggő szabályokat, a Magyar Honvédség felépítését, technikai eszközeinek jellemzőit és feladatrendszerét, a katonai értékek és hagyományok alapjait. Ezen ismeretekkel kialakul és folyamatosan erősödik a haza és a honvédelem iránti elkötelezettsége. Mindezek mellett olyan, a mindennapi életben is alkalmazható ismereteket szerezhet, mint a terepen történő tájékozódás, a túlélés és menedéképítés, az újraélesztés és az elsősegélynyújtás alapjai.

A honvédelmi alapismeretek tananyag elsajátítása során a diáknak képesnek kell lennie többek között a katonai terminológia szakszerű alkalmazására, a különböző források felhasználásával gondolatmenete írásban és szóban történő összefüggő kifejezésére, kiselőadások színvonalas megtartására, problémafelvetésre, magyarázat adására, következtetés levonására, érvelésre, továbbá az elsősegélynyújtás, az alapvető alaki fogások, a terepen való tájékozódás és táborozástechnikai ismeretek gyakorlati alkalmazására is. Ennek érdekében a tananyag az alábbi tanítási stratégiákat alkalmazza:
−    a hasonlóságok és különbségek bemutatása, azonosítása és kerestetése;
−    a lényeges információk kiemelése és összefoglalása;
−    rendszeres ismétlés és megerősítés;
−    otthoni feladatadás és gyakorlás;
−    digitális ismeretforrások alkalmazása;
−    kooperatív tanulásszervezés;
−    elméleti ismeretek gyakorlatban történő alkalmazása, begyakorlása;
−    a tanulási célok és követelmények előzetes meghatározása;
−    a lényegre történő orientáció kérdések segítségével.
A tananyag kidolgozása során fontos szempont volt a diákok kognitív fejlődési törvényszerűségeinek figyelembevétele.
A feladatok egy része olyan kutatómunkát is tartalmaz, amely hasonló ismeretek megszerzését jelöli meg feladatként.


9–10. évfolyam

Tematikai egység

1. Alaki felkészítés I.

Órakeret
4 óra

Előzetes tudás

Testnevelés és sport tantárgyból a rendgyakorlatok ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A tanuló ismerje meg az alaki tevékenység szerepét és jelentőségét a katonák kiképzésében és életében. Egyéni mozdulatok elsajátítása álló helyben.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Annak bemutatása, hogy a napi életben miért van különös jelentősége az egységességnek és a fegyelemnek.
-    Az egyénileg végrehajtandó alaki mozdulatok elsajátítása a gyakorlatban.
-    A tiszteletadás, a jelentés és jelentkezés gyakorlása, elsajátítása egyénileg.
-    Alakzatok megalakítása, sorakozó végrehajtása.

-    Az alakiság alapfogalmai.
-    Vigyázz!, Pihenj! parancsokra történő szabályos tevékenység.
-    Fordulatok állóhelyben.
-    A tiszteletadás módozatai, a jelentés, jelentkezés legfontosabb szabályai.

Testnevelés és sport: rendgyakorlatok, állóképesség.

Kulcsfogalmak

Alakiság, alakzat, oszlop, vonal, térköz, távköz, tiszteletadás, tisztelgés, fővetés, főhajtás, Magyarország lobogója, csapatzászló.

Tematikai egység

2. Hadtörténelmi alapismeretek

Órakeret
13 óra

Előzetes tudás

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek tantárgyból a magyar és egyetemes történelemre vonatkozó, az általános iskolában tanult ismeretek.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A tanuló ismerje meg a hadviselés filozófiai alapjait, a jelentősebb hadikultúrák jellemzőit. Tudatosodjon benne, hogy a magyar katonanemzet, és a honvédelem minden történelmi időben a nemzet fennmaradását szolgálja. Ismerje, hogy a középkorban a Magyar Királyság meghatározó katonai hatalom volt, egészen Hunyadi Mátyás haláláig. Ismerje a hősök tiszteletének, hagyományainknak, nemzeti és katonai ünnepeinknek a jelentőségét. Ismerje a Magyar Honvédségben rendszeresített rendfokozatokat és azok rendszerezését.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A háború okainak, történeti megítélésének,
a hadsereg fogalmának megismerése.
-    A stratégia és taktika fogalmának összehasonlítása, a két fogalom elkülönítése, katonai terminológiai elhatárolásuk megismerése.
-    Ókori hadikultúrák összehasonlítása.
-    A honfoglalás tervezett hadi cselekmény jellegének bizonyítása.
-    A pozsonyi csata első honvédő háború jellegének, a magyarok által a IX–XIII. században vezetett hadjáratok jelentőségének megismerése.
-    Az Árpád-kori ország védelmi rendszerének megismerése.
-    A lovagi nevelés és a lovagi kultúra jelentőségének megismerése.
-    A török elleni hadviselés változásának és
a változások okainak megismerése.
-    Az ország gazdasági hanyatlása és a végvári rendszer meggyengülése közötti kapcsolat felismerése.
-    Buda visszafoglalását lehetővé tévő okok felismerése források segítségével.
-    Forrás alapján a pákozdi csata elemzése,
a magyar csapatok létszámfölénnyel szembeni győzelmének magyarázata.
-    A tavaszi hadjárat fontosságának és jelentős katonai személyiségeinek megismerése.
-    A Monarchia első világháború kezdetén létező hadműveleti tervei és a balkáni hadműveletek, valamint az orosz front kudarca közötti összefüggés ismerete.
-    Doberdó stratégiai szerepének tudatosítása.
-    Forráselemzés alapján a caporettói áttörés különlegességének és jelentőségének megismerése.
-    A hadsereg újjászervezése a két világháború között.
-    A második magyar hadsereg doni katasztrófája okainak megismerése, a Magyar Honvédség II. világháborús szerepe.
-    A Magyar Néphadsereg a Varsói Szerződésben.
-    A Magyar Honvédség átszervezése a rendszerváltást követően.
-    A katonai nevelés és oktatás szükségességének és fontosságának a felismerése.
-    Az altisztté és tisztté válás folyamatának tudatosítása, jellem, akarat és határozottság fogalma a képzés során.
-    Hősök emlékezetének fontossága.
-    Szent László személyének és kultuszának tudatosítása.
-    A Magyar Hősök emlékünnepe és a Honvédelem napja jelentőségének ismerete.
-    Rendfokozatok rendszerének megismerése.
-    Fegyvernemi jelzések és állománykategóriák szerepe.

-    A hadviselés filozófiai alapjai.
-    Néhány ókori hadikultúra jellemzője.
-    A honfoglalás mint tervezett hadművelet.
-    A pozsonyi csata mint honvédő háború.
-    A IX–X. századi magyar hadjáratok.
-    Az Árpád-kor hadszervezete,
a gyepű rendszer.
-    Szent László, a lovagkirály.
-    Hunyadi János és Hunyadi Mátyás törökellenes politikája.
-    A Mohácsi csata, Buda eleste.
-    Buda visszafoglalása, a török háborúk lezárása.
-    A pákozdi csata.
-    Görgey Artúr, Bem József és Damjanich János katonai tevékenysége 1848/49-ben.
-    A Monarchia és Magyarország hadereje az 1867. évi kiegyezést követően.
-    Limanovai csata, gorlicei áttörés.
-    Rohamcsapatok alkalmazása a caporettói áttörés során.
-    Magyarország hadba lépése és a doni katasztrófa.
-    A hazai altiszt- és tisztképzés gyökerei.

-    A Ludovika és a Ludovika Zászlóalj története.
-    Szent László kultusza.
-    Hősök napja, Honvédelem napja.
-    Fegyvernemi napok.
-    Rendfokozatok szerepének és egymásra épülésének ismerete.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: általános iskolai ókor, középkor és újkori ismeretek.
Földrajz: térképhasználat.

Kulcsfogalmak

Honfoglalás, államalapítás, Pozsony, filozófia, hadikultúra, háború, végvárrendszer, tavaszi hadjárat, fegyveres semlegesség elve, Ludovika, Nándorfehérvár, Kenyérmező, Mohács, Caporetto, Doberdó, Don-kanyar, Gorlice, rendfokozat, állománycsoport, legénység, altiszti állomány, tiszti állomány, tisztesek, zászlósok, főtisztek, tábornokok, fegyvernemi nap, Hősök napja.

Tematikai egység

3. Túlélési ismeretek, táborozástechnika

Órakeret
15 óra

Előzetes tudás

Általános iskolában természetismeret, valamint biológia–egészségtan tantárgyakból az emberi test működéséről, az ehető és mérgező növényekről, a környezeti tényezők élőlényekre kifejtett hatásáról tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A sikeres túléléshez szükséges képességek fejlesztése, a túlélőt érő hatások és a túlélést befolyásoló körülmények megismertetése. Alapvető táborozástechnikai ismeretek elsajátítása a gyakorlatban.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Csoportmunkában annak megvitatása, hogy milyen esetekben kerülhet egy átlagember túlélési helyzetbe.
-    Példák segítségével annak bemutatása, hogy a katonát rendkívüli helyzetekben milyen hatások érhetik.
-    A túlélőfelszerelés összeállításának szabályai, a felszerelés elemeinek bemutatása.
-    Csoportmunkában egy konkrét túlélési helyzet teendőinek megtervezése, az alapvető túlélési technikák bemutatása.
-    Az álcázási és táborozástechnikai ismeretek gyakorlása a szabadban:
-    egyszerű személyi álcázás elkészítése;
-    egyszerű víztisztító berendezés összeállítása;
-    alapvető csomók elkészítése;
-    egyszerű menedék elkészítése;
-    tűzrakóhely kialakítása.

-    A túlélés alapjai, a rendkívüli helyzetekben követendő eljárások.
-    Túlélőfelszerelés elemei.
-    Víznyerési lehetőségek a természetben.
-    Élelemszerzési lehetőségek a természetben, ehetőségi teszt.
-    Tűzrakóhely kialakítása, tűzgyújtás.
-    Alapvető csomók a túléléshez.
-    A menedék jelentősége a túlélési helyzetekben.
-    Álcázás, rejtőzködés szabályai.

Biológia–egészségtan:
ehető és mérgező gombák,
a víz biológiai tulajdonságai.
Fizika, kémia: halmazállapot- változás, forráspont.

Kulcsfogalmak

Fizikai és pszichikai felkészülés, motiváció, túlélés, szükségfegyver, menedék, ehetőségi teszt, személyi álcázás, hangálcázás, fényálcázás, szagálcázás, mozgás és nyomok álcázása.

Tematikai egység

4. Lőelmélet

Órakeret
8 óra

Előzetes tudás

Fizika tantárgyból a légellenállásról, a gravitációról, az erőről és az ellenerőről tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Alapvető lőelméleti ismeretek elsajátítása, a lövés lényegi folyamatának megismerése.
A lőszerek fő típusainak megismerése. Alapvető biztonsági rendszabályok elsajátítása.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Annak ismerete, hogy a lövés mindig emberi döntés következménye, amelyért a felelősséget
a döntést meghozó személynek kell viselni.
-    A lövés jelenségének, folyamatának, időszakainak jellemzése ábra segítségével.
-    A röppályaelemek azonosítása egyszerűsített röppályavázlat alapján.
-    A ballisztikus röppálya alakjának, legfontosabb jellemzőinek ismerete.
-    A célzás, célzási hibák, célzáshelyesbítés lényegének ismerete.
-    A pontos lövés feltételeinek ismerete, a pontos lövés és a szóráskép közötti összefüggés felismerése.
-    A tüzelési testhelyzetek kialakítása, gyorsaságának és stabilitásának ismerete.
-    Lövészeten betartandó alapvető biztonsági rendszabályok ismerete.
-    A gyalogsági fegyverek lőszereinek felosztása és ismerete, az éleslőszer főbb részeinek felismerése ábra alapján.
-    A vaklőszer, az oktatólőszer és a különleges lövedékek megkülönböztetése ábra alapján.

-    A ballisztika és a lövés fogalma.
-    A tűzfegyverekkel leadott lövés folyamata, időszakai, jelenségei.
-    A külső és a belső ballisztika fontosabb elemei.
-    A pontos lövés feltételei, a szórás és a középső találati pont fogalma.
-    A tüzelési testhelyzetek.
-    Alapvető biztonsági rendszabályok.
-    Gyalogsági fegyverek lőszereinek felosztása.
-    A lőszerek általános felépítése, főbb részei.

Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei, ballisztikai alapismeretek
Kémia: gázok tágulása állandó hőmérsékleten, állandó és változó nyomáson.

Kulcsfogalmak

Ballisztika, röppálya, fedett tér, holttér, normál lőviszony, különleges lőviszony, csapott célgömbbel való célzás, szórás, tüzelési testhelyzet, éleslőszer, kisegítő lőszerek, vaklőszer, oktatólőszer, hüvely, lőportöltet, csappantyú, lövedék, normál lövedék, különleges lövedék.

Tematikai egység

5. Katonai testnevelés

Órakeret
7 óra

Előzetes tudás

Testnevelés és sport tantárgyból az állóképesség-fejlesztésről, továbbá az önvédelmi és küzdőfeladatokról tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A katonák fizikai felkészítésének, a katonai testnevelés, kiképzés jellemzőinek megismerése. Az erőnlétfejlesztés alapelveinek elsajátítása. Alapvető önvédelmi fogások megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A jó erőnlét szükségességének ismerete a katonai kiképzettségben.
-    Hatékony állóképesség-fejlesztési gyakorlatok elsajátítása.
-    Az önvédelmi és küzdőgyakorlatokban, harcokban a közös szabályok, biztonsági követelmények és a küzdésekkel kapcsolatos rituálék betartása.
-    A veszélyhelyzetek kerülése, az indulatok, agresszív magatartásformák feletti uralom.
-    Néhány támadási és védekezési megoldás, kombináció ismerete, eredményes önvédelem és szabadulás a fogásból.
-    Alapvető eséstechnikák, földharctechnikák elsajátítása a gyakorlatban.

-    A katonai testnevelés célja.
-    Edzésalapelvek az erőnlétfejlesztéshez.
-    Az egészséges életmód alapelemei.
-    A küzdősportok és a katonai közelharc közti különbségek.
-    Biztonsági rendszabályok.
-    Földre esések, tompítások, gurulások, földről való felállás.
-    Védekezés földön.
-    Szabadulás fogásokból.
-    Védekezés ütések, rúgások, támadások ellen.
-    Földreviteli technikák.
-    Tevékenység késsel, egyéb fegyverrel történő fenyegetés esetén.

Testnevelés és sport: biztonsági követelmények az önvédelemben, szabadulás fogásból, grundbirkózás, dzsúdó.

Kulcsfogalmak

Testgyakorlás, fizikai felkészültség, erőnlét, állóképesség, egészséges táplálkozás, önvédelem, harcképtelenség, állásküzdelem, fogáskeresés, földharc.

Tematikai egység

6. A Magyar Honvédség

Órakeret
17 óra

Előzetes tudás

Történelem tantárgyból a magyar haderővel kapcsolatos ismeretek.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Annak tudatosítása, hogy szükség esetén a haza védelme minden állampolgár kötelessége. Az Alaptörvényben és a honvédelemről szóló törvényben rögzített állampolgári kötelezettségek megismerése.
A katonai szervetek csoportosításának, a Magyar Honvédség felépítésének és vezetésének megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A hadkötelezettség bemutatása a gyakorlatban.
-    Vita a békeidőszaki kötelező katonai szolgálat megszüntetésének össztársadalmi és honvédségen belüli hatásairól.
-    A különleges jogrendben meghozandó intézkedések összegyűjtése forrás alapján.
-    Az Országgyűlés, a köztársasági elnök és a Kormány Magyar Honvédséggel való kapcsolatának ismerete.
-    A honvédelmi kötelezettségek lényegéről összefoglaló táblázat készítése.
-    Annak megértése, hogy a Magyar Honvédség részt vesz bizonyos veszélyek elhárításban,
de felszámolásuk nem a katonák feladata.
-    A raj, szakasz, század, zászlóalj, ezred, dandár összehasonlító táblázatának elkészítése a legfontosabb jellemzők alapján.
-    A legfontosabb katonai kötelékek csoportosítása fegyvernem-szakcsapat, továbbá harci, harci támogató, harci kiszolgáló támogató kategóriák szerint.
-    A fegyvernem és a harci erők fogalma közötti különbség megértése.
-    Példák keresése és bemutatása a fegyvernemek közötti sikeres együttműködésekről.
-    A katonai szervezetek feladatai és a szervezeti felépítéseik közötti összefüggés értelmezése.
-    A logisztika fogalmának értelmezése a katonák tevékenységében.
-    Magyarázó ábra készítése a Magyar Honvédség szervezeti felépítéséről.
-    Információkeresés az interneten a Magyar Honvédséggel összefüggő témákról.
-    A katonai kötelékek közötti hasonlóságok és különbségek összegyűjtése.
-    Annak megvitatása, hogy miért van szükség
a katonák egyes alapvető jogainak korlátozására.
-    A hivatásos, a szerződéses és az önkéntes tartalékos jogviszony közötti különbségek ismerete.
-    A hadkötelezettség és az önkéntesség alapján történő katonai szolgálat közötti különbség megértése.
-    A katonák folyamatos kiképzése szükségességének megértése.

-    A különleges jogrend felosztása, jogi szabályozása és főbb jellemzői.
-    A honvédelmi kötelezettségek csoportosítása.
-    A Magyar Honvédség fegyverrel és fegyver nélkül végrehajtott legfontosabb feladatai.
-    A raj, a szakasz, a század,
a zászlóalj, az ezred és
a dandár jellemzői.
-    A katonák általános feladatai.
-    A harci erők, a harci támogató és a harcikiszolgáló támogató erők jellemzése, feladatai.
-    A Magyar Honvédség szervezete és jellemző alakulata.
-    Alapvető jogok és azok korlátozása.
-    A hivatásos, a szerződéses és az önkéntes tartalékos jogviszony jellemzői.
-    A katonák kiképzése.
-    A Magyar Honvédségben való szolgálatvállalás feltételei.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: a honvédelemre, hadkötelezettségre vonatkozó jogszabályok; hadviselés, fegyvernemek különböző korokban.
Földrajz: térképhasználat.

Kulcsfogalmak

Különleges jogrend, Honvédelmi Tanács, békeidőszak, nem rendkívüli jogrend, rendkívüli állapot, szükségállapot, váratlan támadás, veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet, terrorveszélyhelyzet, hadkötelezettség, polgári védelmi kötelezettség, kötelék, raj, szakasz, század, zászlóalj, ezred, dandár, parancsnok, törzs, vezénylőzászlós, lövész, harckocsizó, tüzér, felderítő, légvédelmi kötelék, vegyivédelmi kötelék, híradókötelék, műszaki kötelék, elektronikai harci kötelék, logisztika, haderőnem, fegyvernem, szakcsapat, harci kötelék, harci támogató kötelék, harci kiszolgáló-támogató kötelék, szárazföldi erők, légierő, összfegyvernemi kötelék, hivatásos katona, szerződéses katona, önkéntes tartalékos, hadköteles.

A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén

A tanuló
-    képes a tanult alaki mozgások szabályos végrehajtására a gyakorlatban,
-    képes felidézni a magyar hadtörténelem jeles eseményeit, az I. és II. világháború magyar vonatkozásait,
-    ismeri a Hősök napját és a Honvédelem napját, érti a fegyvernemi napok jelentőségét,
-    ismeri a túlélés és menedéképítés alapjait, ismereteit képes a gyakorlatban is alkalmazni,
-    megismeri a lőelmélet alapjait, tisztában van a lövészet legfontosabb biztonsági rendszabályaival,
-    elsajátítja az erőnlétfejlesztés edzésalapelveit, megismerkedik a legfontosabb önvédelmi technikákkal,
-    megismeri Magyarország honvédelmi rendszerének fontosabb elemeit, azok működését,
-    tisztában van az állampolgárok egyes honvédelemmel kapcsolatos kötelezettségeivel,
-    a honvédelem rendszerének ismeretében megérti és elfogadja, hogy mit jelent napjainkban az egyén szintjén a hazafiság és a hazaszeretet,
-    tisztában van azzal, hogy a honvédelem nem egyenlő a Magyar Honvédséggel, megismeri
a Magyar Honvédség helyét és szerepét a honvédelem rendszerében,
-    megismeri a Magyar Honvédség feladatrendszerét, felépítését, a Magyar Honvédségben rendszeresített rendfokozatokat, amelyeket képes a gyakorlatban is felismerni,
-    a valóságnak megfelelő ismereteket, életszerű tapasztalatokat szerez a szerződéses,
a hivatásos és az önkéntes tartalékos katonák tevékenységéről, életéről, problémáiról és sikereiről,
-    szert tesz olyan gyakorlati ismeretekre, amelyek segítenek fejleszteni az önfegyelmet,
a kitartást, valamint olyan általános katonai műveltségre, amely segíti őt eligazodni a napi történésekben,
-    képes a tanult témákról írásban és szóban gondolatait összefüggően kifejteni, fogalmak, képek és források felhasználásával összehasonlításokat és elemzéseket készíteni.




11–12. évfolyam

Tematikai egység

1. Alaki felkészítés II.

Órakeret
9 óra

Előzetes tudás

Az „Alaki felkészítés I.” és „A Magyar Honvédség” tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Az alaki tevékenység hadseregekben betöltött szerepének, a katonai alakzatok harc közbeni jelentőségének megértetése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A katonai egyenruhák változásának, továbbá
a változás történelmi okainak ismerete.
-    Egyénileg felkészülni egy olyan vitára, amely azokat az okokat mutatja be, amelyek a zárt katonai alakzatok felbomlásához vezettek
a történelem során.
-    Egy katonai ünnepség forgatókönyvének elkészítése.
-    Kötelékben történő alaki mozzanatok ismerete, alkalmazása a gyakorlatban.
-    Díszelgéssel kapcsolatos alaki mozzanatok ismerete, alkalmazása a gyakorlatban.

-    Az egyenruha jelentése,
a díszegyenruha és a „harci” egyenruha jellemzői.
-    Az alakiság kialakulása, történetének főbb állomásai.
-    Mozgásmódok raj alegységben.
-    A katonai ünnepségek legfontosabb mozzanatai.
-    Díszelgéssel kapcsolatos alaki mozzanatok.

Testnevelés és sport: rendgyakorlatok, állóképesség.

Kulcsfogalmak

Egyenruha, díszegyenruha, hadigyakorló öltözet, fegyvernemi jelzések, menetelés, menetalakzat, díszlépés, katonai ünnepség, díszalegység, katonai eskü, tisztavatás.

Tematikai egység

2. Egészségügyi ismeretek

Órakeret
17 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete. Az elsősegélynyújtásról az általános iskolában tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Alapvető egészségügyi és elsősegélynyújtási ismeretek elsajátítása, eljárások és
a szükséges eszközök használatának gyakorlása. A döntésképesség fejlesztése a döntéshez szükséges tényezők felismerése, mérlegelése révén. A NATO harctéri egészségügyi ellátás alapelveinek megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A baleseti helyszínen végrehajtandó tevékenység lépéseinek ismerete.
-    Az eszméletlen állapot felismerésének módszerei, az eszméletlenség felismerése.
-    A légzésvizsgálat végrehajtásának képessége
a gyakorlatban.
-    Rautek-féle műfogás, tálcafogás kivitelezésének ismerete.
-    A mozgatást kizáró sérülések ismerete, fektetési módok és alkalmazásuk ismerete. Stabil oldalfekvő helyzet kivitelezése a gyakorlatban.
-    Az alapszintű újraélesztés (BLS) lépéseinek, kivitelezésének ismerete a gyakorlatban.
-    Az újraélesztés végrehajtásának ismerete automata defibrillátorral (AED).
-    Az artériás, vénás és kapilláris vérzésellátás szabályainak ismerete, alkalmazásuk a gyakorlatban.
-    A törések és ízületi sérülések ellátásának,
a rögzítési alapelvek ismerete a gyakorlatban.
-    A harctéri sérültek osztályzása fontosságának megértése, az osztályzás lényegének ismerete.
-    Az egyéni elsősegély-felszerelés használatának ismerete.
-    A NATO sebesültellátás szintjei feladatának, ellátási lehetőségeinek, helyének, a szakaszos sebesültellátás lényegének ismerete.

-    Elsősegélynyújtással kapcsolatos legfontosabb alapfogalmak.
-    Az eszmélet vizsgálata.
-    A légzés hármas érzékelése.
-    A sérültek kimentésének módszerei és szabályai.
-    Sérültek és betegek mozgatása, fektetési módok, mozgatáshoz használható alkalmi eszközök.
-    Hirtelen szívhalál, alapszintű újraélesztés, a halál biztos jelei.
-    Automata defibrillátor jelölése (AED), használata.
-    Vérzéstípusok jellemzői.
-    Artériás nyomópontok.
-    Kötözési alapelvek.
-    A csontok és az ízületek sérülései, ellátásuk.
-    Rögzítési alapelvek.
-    Sérült katonák harctéri ellátásának szabályai.
-    Az elsősegély és a szaksegély tartalma.
-    A NATO sebesültellátás
4 szintje (ROLE I–IV.), feladataik, helyük.
-    A sérültek szállításának módszerei (MEDEVAC).

Biológia-egészségtan: az emberi szervezet működése, légzés, keringés, mozgás, elsősegélynyújtás mozgásszervi sérüléseknél, újraélesztés.

Kulcsfogalmak

Sérült, beteg, időfaktor, eszméletlenség, Rautek-féle műfogás, stabil oldalfekvés, hirtelen szívhalál, újraélesztés, BLS, AED, nyomókötés, fedőkötés, szaksegély, sebesültgyűjtő fészek, első orvosi segély, ROLE I., ROLE II., ROLE III., ROLE IV., MEDEVAC.

Tematikai egység

3. Haditechnikai ismeretek

Órakeret
18 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” és a „Lőelmélet” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A fegyvertörténet legfontosabb állomásainak, a legfontosabb haditechnikai eszközök fogalmának, főbb jellemzőinek ismerete. A köznyelvben gyakran szinonimaként használt haditechnikai eszközök fogalmi elhatárolása. A Magyar Honvédségben rendszeresített fontosabb haditechnikai eszközök legfontosabb képviselőinek felismerése ábra vagy kép segítségével, legfontosabb tulajdonságaik megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A fegyverek történetének legfontosabb állomásai. A legfontosabb újítások ismerete a tűzfegyverek fejlődése során.
-    Tűzfegyverek csoportosítása a lövedék kilövésének módja alapján.
-    A gyalogsági és a kézifegyverek elkülönítése.
-    A lövészfegyverek főbb részeinek felismerése ábra alapján. A főbb részek alapvető feladatának ismerete.
-    A maroklőfegyverek kifejlesztése, történelmi okainak, alkalmazási körülményeinek ismerete.
-    A géppisztoly, a gépkarabély, a karabély, a puska, géppuska elkülönítésének ismerete.
-    A gépkarabély főbb részeinek megismerése.
-    Puskák, légpuskák és géppuskák főbb jellemzőinek ismerete.
-    A lövegek és a gránátok fogalmának, a lövegek csoportosítása főbb szempontjainak és a gránátok legelterjedtebb alkalmazásának ismerete.
-    Az aknák fogalmának ismerete.
-    A páncélozott szállító jármű, a gyalogsági harcjármű és a harckocsi közötti különbség megértése. A harckocsik csoportosításának ismerete.
-    A légierő haditechnikai eszközei csoportosításának, alkalmazási lehetőségeiknek ismerete.
-    A Magyar Honvédségben rendszeresített fontosabb haditechnikai eszközök adatainak és működésük lényegesebb jellemzőinek összegyűjtése csoportmunkában.

-    Lőfegyver, tűzfegyver fogalma, újítások a tűzfegyverek fejlődése során.
-    A gyalogsági fegyverek és
a kézifegyverek fogalma.
-    A lövészfegyverek főbb részei. A részek funkciója.
-    Pisztolyok és revolverek fogalma, kialakulásuk okai.
-    Géppisztoly, gépkarabély, karabély, puska, géppuska fogalma, a gépkarabély fontosabb jellemzői.
-    A gépkarabély főbb részei.
-    A löveg, gránát, támadó és védő kézigránát fogalma, főbb jellemzőik.
-    Az aknák fogalma.
-    Páncélozott szállító jármű és
a harckocsi fogalma.
-    Merev szárnyú és forgó szárnyú haditechnikai eszközök fogalma.
-    A Magyar Honvédség fontosabb haditechnikai eszközeinek lényegesebb jellemzői.

Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei.

Kulcsfogalmak

Fegyver, lőfegyver, tűzfegyver, maroklőfegyver, pisztoly, revolver, géppisztoly, karabély, gépkarabély, puska, légpuska, géppuska, köztes lőszer, löveg, gránát, támadó kézigránát, védő kézigránát, akna, harcjármű, páncélozott szállítójármű, harckocsi, helikopter, robotrepülőgép, pilóta nélküli repülőgép, forgó szárnyú és merev szárnyú légieszköz.

Tematikai egység

4. Térkép- és tereptani alapismeretek

Órakeret
30 óra

Előzetes tudás

Földrajz tantárgyból a térképészet alapelvei, térképtípusok, felszínformák, a földrajzi fokhálózat és a Globális Helymeghatározó Rendszer (GPS) fogalmának ismerete.
„A Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A terep fogalmának és hatásának megismerése, továbbá a terep és alkotóelemei szerepének megértése a katonai műveletekben.
Az Univerzális Transzverzális Merkátor vetület (UTM-vetület) jellemzőinek megismerése. A földrajzi helymeghatározás során alkalmazott fontosabb koordináta- és azonosító rendszerek felépítésének és használatának megismerése a földfelszín pontjainak helymeghatározására.
A terepi tájékozódás alapfogalmainak, fő műveleteinek, jellemzőinek álló helyzetben, illetve mozgás közben, valamint a tájékozódás során alkalmazott eszközeinek megismerése és alkalmazása.
A műholdas helymeghatározó rendszerek felépítésének, elemei funkcióinak és ezek kapcsolatának megismerése. A GPS-alapú földrajzi helymeghatározás gyakorlati alkalmazási lehetőségeinek megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A terepelemek jellemzőinek elemzése abból
a szempontból, hogy milyen hatással vannak
a katonai tevékenységre.
-     Összefoglaló táblázat készítése a különböző tájtípusok kedvezőtlen és kedvező hatásairól
a katonai műveletek szempontjából.
-    A méretarány értelmezése, a különböző méretarányú térképek összehasonlítása
a felhasználás célja szerint.
-    Topográfiai térképek értelmezése, elemzése.
-    Térképszelvények jelölésének értelmezése.
-    A tájolók és az egyszerű iránytűk közötti különbségek ismerete.
-    A terepi tájékozódást segítő eszközök alkalmazása, térkép tájolása, fő világtájak kitűzése.
-    A földrajzi, a mágneses és a hálózati északi irányok értelmezése.
-    Álláspont meghatározása néhány módszer alkalmazásával.
-    A Földfelszín helyettesítő felületének értelmezése szemléltetés segítségével.
-    A kezdő meridián jelentőségének megfogalmazása, a dátumvonal jelentése és jelentősége a rajta történő áthaladáskor.
-    Egy adott pont UTM koordinátájának a jelentése, az alkalmazott jelölések és a felírt számok sorrendiségének magyarázata.

-    A Katonai Azonosító Rendszer (MGRS-azonosító) felépítése, értelmezése a gyakorlatban.
-    Az alkalmazott térkép méretaránya és az MGRS-azonosító pontossága közötti összefüggés értelmezése.
-    Az álló helyzetből és a mozgás közben végzett tájékozódás összehasonlítása.
-    Azon tényezők felsorolása és rendszerezése, amelyek zavarhatják vagy akadályozhatják a GPS-jelek vételét, illetve a helymeghatározást.
-    Tájékozódás gyakorlása terepen, térképpel és tájékozódást segítő eszközzel:
-    térkép tájolása;
-    álláspont meghatározása;
-    azimut menet;
-    tájékozódást segítő eszköz alkalmazásának gyakorlása;
-    tájékozódás tereptárgyak, korábbi tanulmányok során megismert természeti jelenségek és szükségeszközök segítségével.

-    A terep osztályozása.
-    Jellemző tájtípusok, ezek hatásai a katonai tevékenységekre.
-    A terep ábrázolása, a térkép fogalma, a domborzat, a vízrajz topográfiai térképeken.
-    A szintvonalak típusai és alkalmazásuk.
-    A térképi méretarányok és
a térképek szelvényméreteinek összefüggése.
-    Az egyezményes jelek szerepe a térképészetben.
-    A jelkulcs tartalma.
-    Térképek szelvényezése,
a nemzetközi világtérkép alapján történő szelvényezés (IMW).
-    A tájoló részei, alkalmazása, északi irányok.
-    Álláspont meghatározása.
-    Geoid, forgási ellipszoid, Geodéziai Világrendszer (WGS) fogalmának lényege, vetületi alapismeretek.
-    A földrajzi koordináta rendszer jellemzői.

-    Az UTM koordinátáinak jellemzői.
-    Tájékozódás álló helyzetből és mozgás közben.
-    A terepi tájékozódás lényeges műveletei és eszközei.
-    A GPS-alapú helymeghatározás elve, és gyakorlati alkalmazási lehetőségei.

Matematika: koordinátarendszerek, háromszögelés.
Fizika: viszonyítási rendszer,
a helymeghatározó rendszerek működésének alapelvei, a Föld mágneses mezője, az iránytű.
Földrajz:
a térképészet alapelvei, térképtípusok, felszínformák, a földrajzi fokhálózat és a GPS fogalma.

Kulcsfogalmak

Terep, terepelem, tájtípus, jelkulcs, szintvonal, alapszintköz, szelvényezés, IMW-szelvényezési rendszer, tájoló, földrajzi észak, hálózati észak, mágneses észak, geoid, forgási ellipszoid, WGS, UTM, MGRS, azimut.

Tematikai egység

5. Biztonságpolitikai és válságreagáló alapismeretek

Órakeret
20 óra

Előzetes tudás

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek tantárgyból a XX. századról tanultak ismerete. Földrajz tantárgyból a globalizáció jellemzőiről tanultak ismerete. A „Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A biztonsági kihívásokkal kapcsolatos általános alapfogalmak és jellemzők megismerése.
Magyarország biztonságát fenyegető kihívások.
A NATO létrejötte, a kollektív védelem és a kollektív biztonság fogalmának megismerése, a szervezet bővítése folyamatának, feladatrendszere változásának és működése alapelveinek áttekintése.
Az Európai Unió és az európai integráció fogalmának, az Európai Unió létrejötte állomásainak megismerése, az Európai Unió bővítésének lépései napjainkig.
Az ENSZ szerepének megismerése a nemzetközi biztonság megőrzésében, létrehozásának történelmi körülményei és állomásai, az ENSZ válságkezelésének,
a válságreagáló műveletek jellemzőinek bemutatása.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Közös vita a biztonságpolitikával összefüggő kérdésekről.
-    A biztonságpolitikával összefüggő fogalmak rendszerezése, magyarázata és helyes alkalmazása.
-    Az aktuális nemzetközi helyzet értékelése a biztonságot veszélyeztető és erősítő tényezők szempontjából.
-    Önálló kérdések megfogalmazása a biztonságpolitikai problémákkal kapcsolatban.
-    A NATO bővülő szerepköre okainak ismerete.
-    Az Európai integráció.
-    Az ENSZ létrejötte okainak, történelmi hátterének értelmezése forrás segítségével.
-    Az ENSZ BT tagjainak, hatáskörének ismerete, az állandó tagok vétójogának értelmezése és az állandó tagok összetételének okai.
-    Különböző katonai műveletek besorolása.
-    A leggyakrabban előforduló béketámogató és egyéb válságreagáló műveletek fogalmának felismerése.
-    Fontosabb ENSZ, NATO, EU műveletek fogalmának, mandátumuk lényegének ismerete, azonosításuk forrás alapján. A válságreagáló műveleti kiképzés és a harci kiképzés közötti különbségek felismerése, indoklása.

-    A biztonsági kihívás fogalma, típusai.
-    A globalizáció fogalma, hatása a biztonságra.
-    Napjaink nemzetközi erőviszonyait meghatározó tényezők.
-    A biztonságot fenyegető katonai és nem katonai tényezők.
-    A hazánk biztonságát fenyegető nem katonai és katonai kihívások.
-    A terrorizmus fogalma,
a terrorizmus elleni küzdelem eszközei.
-    A NATO létrejöttének okai, működésének alapelvei, legfontosabb szervei, szerepkörének bővülése.
-    A NATO bővítésének eddigi állomásai.
-    A terrorizmus jellemző vonásai.
-    Az Európai Unió létrejötte, fejlődése.
-    Az ENSZ Biztonsági Tanács feladata.
-    Az ENSZ válságkezelésének jellemzői.
-    Válságreagáló műveletek fogalma, alapelvei.
-    Béketámogató és egyéb válságreagáló műveletek főbb típusai, jellemzőik.
-    A Magyar Honvédség fontosabb ENSZ, NATO, EU missziói.
-    A Magyar Honvédség válságreagáló műveletekre történő felkészítése.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: szövetségi rendszerek és hadviselés különböző korokban.

Kulcsfogalmak

Biztonsági kihívás, globalizáció, globális, kontinentális, regionális, szubregionális, lokális, illegális migráció, kollektív védelem, kollektív biztonság, konszenzus, Észak-atlanti Tanács, válságreagáló műveletek, proliferáció, konszenzus, „out of area” misszió, kiberbűnözés, európai integráció, terrorizmus, terrorista, béketámogatás, békeművelet, béketeremtés, békefenntartás, békekikényszerítés, békeépítés, humanitárius segélynyújtás, nem háborús művelet, embargó, kiürítés, kimenekítés, UNFICYP, IFOR, SFOR, KFOR, ISAF, MFO, EUFOR-ALTHEA.

Tematikai egység

6. Általános katonai ismeretek

Órakeret
20 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” és a „Biztonságpolitikai és válságreagáló alapismeretek” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A harc fogalmának, fontosabb kategóriáinak, a támadás és a védelem alapjainak megismerése.
Az atom-, biológiai és vegyi (ABV) hadviseléssel kapcsolatos alapvető ismeretek elsajátítása.
A függelmi viszony, a parancs jellemzőinek, a Magyar Honvédség mindennapi működésének megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Példák segítségével nyomon követni a harc helyének és szerepének változását a történelem során.
-    A manőver formáinak felismerése ábra segítségével.
-    A háborúk tapasztalatai alapján a harc általános törvényszerűségeinek megfogalmazása.
-    A védelem és a támadás céljának, formáinak értelmezése. Annak megértése, hogy harcban
a végső siker csak támadással érhető el.
-    Ábra segítségével az alapvető harci alakzatok felismerése.
-    Az 1., 2., 3., 4. generációs hadviselés főbb jellemzőinek ismerete, elhelyezése a történelemben. A 4. generációs hadviselés különlegessége.
-    A NATO fonetikus ABC alkalmazása szavak betűzésében, az S.O.S.-kód ismerete, a Morse-kódok alkalmazása táblázat segítségével.
A forgalmazás szabályainak gyakorlati alkalmazása.
-    Az atomfegyverek elterjedését megakadályozó nemzetközi egyezmények bemutatása, napjaink problémái az atomfegyverek terjedése területén.
-    A Japánra ledobott atombombák hatásainak elemzésével a nukleáris fegyverek pusztító hatásainak bemutatása.
-    Az emberi szervezetre veszélyes fertőző megbetegedések összegyűjtése.
-    A biológiai fegyverek bemutatása, alkalmazásuk eszközei, és az ellenük történő védekezés lehetőségei.
-    A vegyi fegyverek általános jellemzői és felosztása.
-    A történelemben eddig alkalmazott vegyi fegyverek hatásainak elemzése.
-    A védekezés lehetőségeinek bemutatása az ABV-fegyverek hatásai ellen.
-    Az alegység szintű szolgálat feladatainak bemutatása, a szolgálatba vezénylés általános szabályainak értelmezése.
-    A szabályzat szerinti élet és a napirend jelentőségének, funkcióinak bemutatása.

-    A hadviselés változása a középkortól napjainkig.
-    A harc és az összfegyvernemi harc fogalma és fajtái, a csapás, a tűz, a manőver fogalma.
-    A védelem és a támadás fogalma, lényege, formái.
A védelem méretei.
-    A katona gyalogos mozgása
a harcmezőn, harci alakzatok.
-    A harcterület felosztása.
-    A hadviselés generációi.
-    A katonai híradóeszközök használata, a forgalmazás szabályai, a NATO fonetikus ABC-je. A Morse-kódok lényege.
-    A láncreakció, a magfúzió és
a nukleáris robbanás hatásai.
-    A biológiai fegyverek tölteteként alkalmazható mikroorganizmusok jellemzői.
-    A mérgező harcanyagok típusai, és hatásuk az élő szervezetre.
-    A védekezés lehetőségei az ABV-fegyverek hatásai ellen.
-    A függelmi viszony tartalma,
az elöljáró, az alárendelt,
a rangidős, a parancs jellemzői.
-    A katonai napirend.
-    Az alegység szintű szolgálat.
-    A szolgálati érintkezés szabályai.
-    A katonák jogai és kötelességei.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: háborúk, hadseregek, hadviselés különböző korokban; nemzetközi egyezmények a hadviselés szabályairól.
Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei,
a nukleáris fegyverek típusai, működésük alapelvei, hatásuk; sugárvédelmi ismeretek.
Biológia-egészségtan: mérgezések, fertőzések tünetei.
Testnevelés és sport: rendgyakorlatok; erőnlét, állóképesség.

Kulcsfogalmak

Harc, összfegyvernemi harc, csapás, tűz, manőver, érdekeltségi terület, hadműveleti terület, mélységi terület, közeli terület, mögöttes terület, rajállás, szakasztámpont, századtámpont, zászlóalj-védőkörlet, harci alakzatok, NATO fonetikus ABC, Morse-kód, S.O.S., láncreakció, maghasadás, magfúzió, biológiai harcanyag, mérgező harcanyag, idegméreg, vérméreg, hólyaghúzó, fojtó, kábítószer, vegyi- és sugárfelderítés, ABV-védőruha, függelmi viszony, szolgálati elöljáró, hivatali felettes, szakmai elöljáró, rangidős, szolgálati érintkezés, kihallgatás, parancskihirdetés, ügyeleti szolgálat.

Tematikai egység

7. Hadijogi alapismeretek

Órakeret
7 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” és az „Általános katonai ismeretek” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A harcképtelenség ismérveinek és annak megismerése, hogy milyen esetekben illeti meg az elfogott katonát a hadifogolystátusz. A zsoldosok, a kémek és a terroristák jellemző vonásainak megkülönböztetése, a hadifoglyokkal történő bánásmód alapvető szabályainak, a polgári lakosság védelmére vonatkozó szabályok megismerése.
A Nemzetközi Büntetőbíróság feladatának, tevékenysége fontosabb jellemzőinek megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A hágai és a genfi egyezmények tartalma.
-    Annak megvitatása, hogy miért van szükség
a harcosok megkülönböztetésére.
-    Napjaink háborúinak tapasztalatai alapján
a hadifoglyokkal való bánásmód szabályozása szükségességének indokolása.
-    A XX. század történelméből merített példák segítségével a polgári lakosság védelmének indokoltsága.
-    Példák segítségével a meglepő aknák alkalmazásának embertelen következményeinek bemutatása, a legfontosabb nemzetközi bűncselekmények fogalmának ismerete.

-    A hadijog szükségessége,
a genfi és a hágai egyezmények létrejöttének körülményei.
-    A harcos, a kém és a zsoldos fogalma.
-    A hadifoglyokkal történő bánásmód szabályai,
a harcképtelenség ismérvei.
-    A polgári lakosság védelme háború esetén.
-    A hadviselés módjai és eszközei.
-    A nemzetközi bűncselekmények fogalma, fontosabb típusai, a Nemzetközi Büntetőbíróság.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: nemzetközi egyezmények
a hadviselés szabályairól.

Kulcsfogalmak

Hágai és genfi egyezmény, harcos, civil, hadifogoly, zsoldos, kém, hadicsel, hitszegés, meglepő akna, háborús bűn, Nemzetközi Büntetőbíróság, népirtás, emberiesség elleni bűntett, háborús bűntett.

A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén

A tanuló
-    képes a tanult alaki mozgásokat a gyakorlatban szabályosan végrehajtani,
-    megismeri a lőfegyverek kialakulásának, fejlődésének történetét és a fejlődés okait,
a legfontosabb lőfegyverfajtákat,
-    megismeri a harcjárművek alapvető típusait,
-    megismeri a Magyar Honvédségben rendszeresített legfontosabb haditechnikai eszközök lényegesebb tulajdonságait, továbbá képes felismerni azokat ábra segítségével,
-    megismeri a vérzéscsillapítás, az újraélesztés, a csont- és ízületi sérüléssekkel kapcsolatos alapvető elsősegélynyújtás feladatait, képes a tanult egészségügyi eljárások szabályos végrehajtására a gyakorlatban is,
-    megismeri a katasztrófahelyzetben és a tömeges balesetekben szükséges elsősegélynyújtó feladatokat, valamint a katonák harctéri egészségügyi ellátási rendszerét,
-    megismeri a terep fogalmát, a főbb tájtípusok tulajdonságait és a katonai műveletekre gyakorolt hatásukat,
-    megismeri a katonai célú térképezés során alkalmazott vetülettípusokat és ezek jellemzőit,
a térképi jelkulcs fogalmát, felépítését és tartalmát, valamint a térképeken alkalmazott kartográfiai jelek rendszerét,
-    megismeri a terepi tájékozódás alapfogalmait, fő műveleteit, és képes a gyakorlatban tanult eljárások végrehajtására,
-    megismeri a műholdas helymeghatározó rendszerek felépítését,
-    megismeri a hadijoggal kapcsolatos alapvető tudnivalókat,
-    megismeri a hazánkat fenyegető biztonságpolitikai kockázatokat,
-    megérti a biztonságpolitikai kockázatok függvényében a honvédelem szükségességét,
-    tisztában van Magyarország helyével és szerepével a NATO-ban és az Európai Unióban,
-    megérti, hogy a NATO és az Európai Unió milyen biztonsági garanciákat jelent hazánk számára,
-    megismeri az ENSZ létrejöttének körülményeit, az ENSZ BT összetételét, a konszenzus és
a vétó fogalmát,
-    megismeri a válságkezelő műveletek legfontosabb típusait, helyüket a katonai műveletek rendszerében,
-    megismeri a Magyar Honvédség hozzájárulását az ENSZ-, EU-, NATO-missziókhoz,
-    megismeri a modern hadviselés kialakulásának fontosabb állomásait és azon fontosabb jellemzőit, amelyek döntő hatást gyakorolnak a hadseregek tevékenységére,
-    megismeri a harcászattal kapcsolatos alapfogalmakat,
-    képes alkalmazni a NATO fonetikus ABC-t és a Morse-kódokat, megismeri az S.O.S Morse-kódot, jelentését és alkalmazását,
-    megismeri a tömegpusztító fegyverek csoportosítását, legfontosabb jellemzőiket, érti
a fegyverek szabályozásával kapcsolatos egyezmények szükségességét,
-    megismeri a függelmi viszony, a parancs, az elöljáró, az alárendelt és a rangidős fogalmát, érti a szolgálati érintkezés szabályainak szükségességét,
-    képes napirendet készíteni, megismeri a katonai napirend legfontosabb elemeit,
-    szert tesz olyan gyakorlati ismeretekre, amelyek segítenek fejleszteni az önfegyelmet,
a kitartást, és szert tesz olyan általános katonai műveltségre, amely segíti őt eligazodni a napi történésekben,
-    képes a tanult területekről gondolatait írásban és szóban összefüggően kifejteni, fogalmak, képek és források felhasználásával összehasonlításokat és elemzéseket készíteni.


7.37. Honvédelmi alapismeretek kerettanterv a szakgimnáziumok 11–12. évfolyama számára

A hazaszeretet, a hazafiság érzése meghatározó szerepet játszik népünk történelmében. Minden korban található példa
a haza hősies megvédésére, illetve a szülőföldhöz való ragaszkodás különböző megnyilvánulásaira. A magyarság fennmaradása annak is köszönhető, hogy a felnőtt nemzedék minden korban át tudja adni azt a gazdag történeti hagyományt, amely példát és lelkesítő ösztönzést ad az újabb nemzedék számára is. Belenőve egy élő nemzeti közösségbe, a szűkebb és tágabb szülőföld természeti szépsége, a magyar kultúra különlegessége és a közösség megtartó ereje olyan értékekké válhat a fiatalok szemében, amely együtt megteremti az érzelmi hátteret a hazához való hűséghez, a hazáért való tenni akaráshoz és önfeláldozáshoz.

A hazaszeretet és a hazafiság fogalmának minden történelmi korban megvan a maga jelentése és jelentősége, nincs ez másként ma sem. Ma is képesnek kell lenni arra, hogy minden fiatal példát és hitet kapjon a hazához való ragaszkodáshoz és hűséghez. Ahhoz, hogy ez eredményesen megtörténhessen, figyelembe kell venni a jelen kor körülményeit is. Egy mai fiatal számára a modern, globalizációtól áthatott világ és az Európai Unió az élet természetes közegét jelenti. Könnyedén megismerkedhet más kultúrákkal, zavartalanul utazhat, munkát vállalhat és le is telepedhet Európa országainak többségében. Szerencsére az elmúlt néhány évtized békében telt, a mai iskolás gyermekek szüleinek és lassan már nagyszüleinek sincsen személyes élménye arról, milyen, amikor a haza szolgálata fegyveres harcot is megkövetel és az élet feláldozását is jelenti sokak számára. Ezekhez a körülményekhez alkalmazkodva kell élményszerű és hiteles hazafias nevelést adni a mai fiataloknak. Hozzá kell segíteni a tanulót ahhoz, hogy megértse, mi adhat értelmes tartalmat ma a hazafiság fogalmának, miként válhat értékesebb személyiséggé azon élmények által, amelyeket a cselekvő hazaszeretet adhat számára. Ugyanakkor fontos, hogy felismerje: a jó hazafisághoz hozzátartozik az is, hogy tudja, Magyarország védelme szükség esetén minden állampolgár kötelessége.

A nem honvédelmi ágazathoz tartozó szakgimnáziumokban a honvédelmi alapismeretek közismereti, választható érettségi tantárgy tanításának elsődleges célja, hogy a fiatalok állampolgárságra, demokráciára neveléséhez tantárgyi keretek között járuljon hozzá, így a 17-18 éves korosztály megismerkedhet állampolgári kötelezettségeivel, kézzelfogható tartalmat biztosítva ezzel a köznevelési intézményben megvalósuló honvédelmi nevelésnek is.

A tantárgy tanítása lehetővé teszi, hogy a tanuló megismerje és elsajátítsa Magyarország biztonság- és szövetségi politikájának jellemzőit, a honvédelemmel összefüggő szabályokat, a Magyar Honvédség felépítését, technikai eszközeinek jellemzőit és feladatrendszerét, a katonai értékek és hagyományok alapjait. Ezen ismeretekkel kialakul és folyamatosan erősödik a haza és a honvédelem iránti elkötelezettsége.

A honvédelmi alapismeretek tananyag elsajátítása során a diáknak képesnek kell lennie többek között a katonai terminológia szakszerű alkalmazására, a különböző források felhasználásával gondolatmenete írásban és szóban történő összefüggő kifejezésére, kiselőadások színvonalas megtartására, problémafelvetésre, magyarázat adására, következtetés levonására és érvelésre. Ennek érdekében a tananyag az alábbi tanítási stratégiákat alkalmazza:
−    a hasonlóságok és különbségek bemutatása, azonosítása és kerestetése;
−    a lényeges információk kiemelése és összefoglalása;
−    rendszeres ismétlés és megerősítés;
−    otthoni feladatadás és gyakorlás;
−    digitális ismeretforrások alkalmazása;
−    kooperatív tanulásszervezés;
−    a tanulási célok és követelmények előzetes meghatározása;
−    a lényegre történő orientáció kérdések segítségével.

A tananyag kidolgozása során fontos szempont volt a diákok kognitív fejlődési törvényszerűségeinek figyelembevétele.
A feladatok egy része olyan kutatómunkát is tartalmaz, amely hasonló ismeretek megszerzését jelöli meg feladatként.

Tematikai egység

1. Alaki felkészítés

Órakeret
4 óra

Előzetes tudás

Testnevelés és sport tantárgyból a rendgyakorlatok ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A tanuló ismerje meg az alaki tevékenység szerepét és jelentőségét a katonák kiképzésében és életében. Egyéni mozdulatok elsajátítása álló helyben.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Annak bemutatása, hogy a napi életben miért van különös jelentősége az egységességnek és
a fegyelemnek.
-    Az egyénileg végrehajtandó alaki mozdulatok elsajátítása a gyakorlatban.
-    A tiszteletadás, a jelentés és jelentkezés gyakorlása, elsajátítása egyénileg.
-    Alakzatok megalakítása, sorakozó végrehajtása.

-    Az alakiság alapfogalmai.
-    Vigyázz!, Pihenj!, Szerelvényt igazíts! parancsokra történő szabályos tevékenység.
-    Fordulatok állóhelyben.
-    A tiszteletadás módozatai,
a jelentés, jelentkezés legfontosabb szabályai.

Testnevelés és sport: rendgyakorlatok, állóképesség.

Kulcsfogalmak

Alakiság, alakzat, oszlop, vonal, térköz, távköz, tiszteletadás, tisztelgés, fővetés, főhajtás, Magyarország lobogója, csapatzászló.

Tematikai egység

2. Túlélési ismeretek, táborozástechnika

Órakeret
10 óra

Előzetes tudás

Általános iskolában természetismeret, valamint biológia–egészségtan tantárgyakból az emberi test működéséről, az ehető és mérgező növényekről, a környezeti tényezők élőlényekre kifejtett hatásáról tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A sikeres túléléshez szükséges képességek fejlesztése, a túlélőt érő hatások és a túlélést befolyásoló körülmények megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Csoportmunkában annak megvitatása, hogy milyen esetekben kerülhet egy átlagember túlélési helyzetbe.
-    Példák segítségével annak bemutatása, hogy a katonát rendkívüli helyzetekben milyen hatások érhetik.
-    A túlélőfelszerelés összeállításának szabályai, a felszerelés elemeinek bemutatása.
-    Csoportmunkában egy konkrét túlélési helyzet teendőinek megtervezése, az alapvető túlélési technikák bemutatása.

-    A túlélés alapjai, a rendkívüli helyzetekben követendő eljárások.
-    Túlélőfelszerelés elemei.
-    Víznyerési lehetőségek a természetben.
-    Élelemszerzési lehetőségek a természetben, ehetőségi teszt.
-    Tűzrakóhely kialakítása, tűzgyújtás.
-    Alapvető csomók a túléléshez.
-    A menedék jelentősége a túlélési helyzetekben.
-    Álcázás, rejtőzködés szabályai.

Biológia–egészségtan:
ehető és mérgező gombák,
a víz biológiai tulajdonságai.
Fizika, kémia: halmazállapot változás, forráspont.

Kulcsfogalmak

Fizikai és pszichikai felkészülés, motiváció, túlélés, szükségfegyver, menedék, ehetőségi teszt, személyi álcázás, hangálcázás, fényálcázás, szagálcázás, mozgás és a nyomok álcázása.

Tematikai egység

3. Hadtörténelmi alapismeretek

Órakeret
13 óra

Előzetes tudás

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek tantárgyból a magyar és egyetemes történelemre vonatkozó ismeretek.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A tanuló ismerje meg a hadviselés filozófiai alapjait, a jelentősebb hadikultúrák jellemzőit. Tudatosodjon benne, hogy a magyar katonanemzet, és a honvédelem minden történelmi időben a nemzet fennmaradását szolgálja. Ismerje, hogy
a középkorban a Magyar Királyság meghatározó katonai hatalom volt, egészen Hunyadi Mátyás haláláig. Ismerje a hősök tiszteletének, hagyományainknak, nemzeti és katonai ünnepeinknek jelentőségét. Ismerje a Magyar Honvédségben rendszeresített rendfokozatokat és azok rendszerezését.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A háborúk okainak, történeti megítélésének, a hadsereg fogalmának megismerése.
-    A stratégia és taktika fogalmának összehasonlítása, a két fogalom elkülönítése, katonai terminológai elhatárolásuk megismerése.
-    Ókori hadikultúrák összehasonlítása.
-    A honfoglalás tervezett hadi cselekmény jellegének bizonyítása.
-    A pozsonyi csata első honvédő háború jellegének, a magyarok által
a IX–XIII. században vezetett hadjáratok jelentőségének megismerése.
-    Az Árpád-kori ország védelmi rendszerének megismerése.
-    A lovagi nevelés és a lovagi kultúra jelentőségének megismerése.
-    A török elleni hadviselés változásának és a változások okainak megismerése.
-    Az ország gazdasági hanyatlása és a végvári rendszer meggyengülése közötti kapcsolat felismerése.
-    Buda visszafoglalását lehetővé tévő okok felismerése források segítségével.
-    Forrás alapján a pákozdi csata elemzése,
a magyar csapatok létszámfölénnyel szembeni győzelmének magyarázata.
-    A tavaszi hadjárat fontosságának és jelentős katonai személyiségeinek megismerése.
-    A Monarchia első világháború kezdetén létező hadműveleti tervei és a balkáni hadműveletek, valamint az orosz front kudarca közötti összefüggés ismerete.
-    Doberdó stratégiai szerepének tudatosítása.
-    Forráselemzés alapján a caporettói áttörés különlegességének és jelentőségének megismerése.
-    A hadsereg újjászervezése a két világháború között.
-    A második magyar hadsereg doni katasztrófája okainak megismerése,
a Magyar Honvédség II. világháborús szerepe.
-    A Magyar Néphadsereg a Varsói Szerződésben.
-    A Magyar Honvédség átszervezése
a rendszerváltást követően.
-    A katonai nevelés és oktatás szükségességének és fontosságának a felismerése.
-    Az altisztté és tisztté válás folyamatának tudatosítása, jellem, akarat és határozottság fogalma a képzés során.
-    Hősök emlékezetének fontossága.
-    Szent László személyének és kultuszának tudatosítása.
-    A Magyar Hősök emlékünnepe és
a Honvédelem napja jelentőségének ismerete.
-    Rendfokozatok rendszerének megismerése.
-    Fegyvernemi jelzések és állománykategóriák szerepe.

-    A hadviselés filozófiai alapjai.
-    Néhány ókori hadikultúra jellemzője.
-    A honfoglalás mint tervezett hadművelet.
-    A pozsonyi csata mint honvédő háború.
-    A IX–X. századi magyar hadjáratok.
-    Az Árpád-kor hadszervezete,
a gyepű rendszer.
-    Szent László, a lovagkirály.
-    Hunyadi János és Hunyadi Mátyás törökellenes politikája.
-    A Mohácsi csata, Buda eleste.
-    Buda visszafoglalása, a török háborúk lezárása.
-    A pákozdi csata.
-    Görgey Artúr, Bem József és Damjanich János katonai tevékenysége 1848/49-ben.
-    Monarchia és Magyarország hadereje az 1867. évi kiegyezést követően.
-    Limanovai csata, gorlicei áttörés.
-    Rohamcsapatok alkalmazása
a caporettói áttörés során.
-    Magyarország hadba lépése és a doni katasztrófa.
-    A hazai altiszt- és tisztképzés gyökerei.
-    Ludovika és a Ludovika Zászlóalj története.
-    Szent László kultusza.
-    Hősök napja, Honvédelem napja.
-    Fegyvernemi napok.
-    Rendfokozatok szerepének és egymásra épülésének ismerete.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: ókor, középkor és újkori ismeretek.
Az első és második világháború magyar vonatkozásai.
Földrajz: térképhasználat.

Kulcsfogalmak

Honfoglalás, államalapítás, Pozsony, filozófia, hadikultúra, háború, végvárrendszer, tavaszi hadjárat, fegyveres semlegesség elve, Ludovika, Nándorfehérvár, Kenyérmező, Mohács, Caporetto, Doberdó, Don-kanyar, Gorlice, rendfokozat, állománycsoport, legénység, altiszti állomány, tiszti állomány, tisztesek, zászlósok, főtisztek, tábornokok, fegyvernemi nap, Hősök napja.

Tematikai egység

4. Lőelmélet

Órakeret
8 óra

Előzetes tudás

Fizika tantárgyból a légellenállásról, a gravitációról, az erőről és az ellenerőről tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Alapvető lőelméleti ismeretek elsajátítása, a lövés lényegi folyamatának megismerése.
A lőszerek fő típusainak megismerése. Alapvető biztonsági rendszabályok elsajátítása.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Annak ismerete, hogy a lövés mindig emberi döntés következménye, amelyért a felelősséget
a döntést meghozó személynek kell viselni.
-    A lövés jelenségének, folyamatának, időszakainak jellemzése ábra segítségével.
-    A röppályaelemek azonosítása egyszerűsített röppályavázlat alapján.
-    A ballisztikus röppálya alakjának, legfontosabb jellemzőinek ismerete.
-    A célzás, célzási hibák, célzás-helyesbítés lényegének ismerete.

-    A pontos lövés feltételeinek ismerete, a pontos lövés és a szóráskép közötti összefüggés felismerése.
-    A tüzelési testhelyzetek kialakítása gyorsaságának és stabilitásának ismerete.
-    Lövészeten betartandó alapvető biztonsági rendszabályok ismerete.
-    A gyalogsági fegyverek lőszerei felosztásának ismerete, az éleslőszer főbb részeinek felismerése ábra alapján.
-    A vaklőszer, az oktatólőszer és a különleges lövedékek megkülönböztetése ábra alapján.

-    A ballisztika és a lövés fogalma.
-    A tűzfegyverekkel leadott lövés folyamata, időszakai, jelenségei.
-    A külső és a belső ballisztika fontosabb elemei.
-    A pontos lövés feltételei, a szórás és a középső találati pont fogalma.
-    A tüzelési testhelyzetek.
-    Alapvető biztonsági rendszabályok.
-    Gyalogsági fegyverek lőszereinek felosztása.
-    A lőszerek általános felépítése, főbb részei.

Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei, ballisztikai alapismeretek
Kémia: gázok tágulása állandó hőmérsékleten, állandó és változó nyomáson.

Kulcsfogalmak

Ballisztika, röppálya, fedett tér, holttér, normál lőviszony, különleges lőviszony, csapott célgömbbel való célzás, szórás, tüzelési testhelyzet, éleslőszer, kisegítő lőszerek, vaklőszer, oktatólőszer, hüvely, lőportöltet, csappantyú, lövedék, normál lövedék, különleges lövedék.

Tematikai egység

5. A Magyar Honvédség

Órakeret
13 óra

Előzetes tudás

Történelem tantárgyból a magyar haderővel kapcsolatos ismeretek.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Annak tudatosítása, hogy szükség esetén a haza védelme minden állampolgár kötelessége. Az Alaptörvényben és a honvédelemről szóló törvényben rögzített állampolgári kötelezettségek megismerése.
A katonai szervetek csoportosításának, a Magyar Honvédség felépítésének és vezetésének megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A hadkötelezettség bemutatása a gyakorlatban.
-    Vita a békeidőszaki kötelező katonai szolgálat megszüntetésének össztársadalmi és honvédségen belüli hatásairól.
-    A különleges jogrendben meghozandó intézkedések összegyűjtése forrás alapján.
-    Az Országgyűlés, a köztársasági elnök és
a Kormány Magyar Honvédséggel való kapcsolatának ismerete.
-    A honvédelmi kötelezettségek lényegéről összefoglaló táblázat készítése.
-    Annak megértése, hogy a Magyar Honvédség részt vesz bizonyos veszélyek elhárításban, de felszámolásuk nem a katonák feladata.
-    A raj, szakasz, század, zászlóalj, ezred, dandár összehasonlító táblázatának elkészítése a legfontosabb jellemzők alapján.
-    A legfontosabb katonai kötelékek csoportosítása fegyvernem-szakcsapat, továbbá harci, harcitámogató, harci kiszolgáló támogató kategóriák szerint.
-    A fegyvernem és a harci erők fogalma közötti különbség megértése.
-    Példák keresése és bemutatása a fegyvernemek közötti sikeres együttműködésekről.
-    A katonai szervezetek feladatai és a szervezeti felépítéseik közötti összefüggés értelmezése.
-    A logisztika fogalmának értelmezése a katonák tevékenységében.
-    Magyarázó ábra készítése a Magyar Honvédség szervezeti felépítéséről.
-    A katonai kötelékek közötti hasonlóságok és különbségek összegyűjtése.
-    Annak megvitatása, hogy miért van szükség a katonák egyes alapvető jogainak korlátozására.
-    A hivatásos, a szerződéses és az önkéntes tartalékos jogviszony közötti különbségek ismerete.
-    A hadkötelezettség és az önkéntesség alapján történő katonai szolgálat közötti különbség megértése.
-    A katonák folyamatos kiképzése szükségességének megértése.

-    A különleges jogrend felosztása, jogi szabályozása és főbb jellemzői.
-    A honvédelmi kötelezettségek csoportosítása.
-    A Magyar Honvédség fegyverrel és fegyver nélkül végrehajtott legfontosabb feladatai.
-    A raj, a szakasz, a század,
a zászlóalj, az ezred és
a dandár jellemzői.
-    A katonák általános feladatai.
-    A harci erők, a harci támogató és a harci kiszolgáló támogató erők jellemzése, feladatai.
-    A Magyar Honvédség szervezete.
-    Alapvető jogok és azok korlátozása.
-    A katonák kiképzése.
-    A Magyar Honvédségben való szolgálatvállalás feltételei.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: a honvédelemre, hadkötelezettségre vonatkozó jogszabályok; hadviselés, fegyvernemek különböző korokban.
Földrajz: térképhasználat.

Kulcsfogalmak

Különleges jogrend, Honvédelmi Tanács, békeidőszak, nem rendkívüli jogrend, normál jogrend, rendkívüli állapot, szükségállapot, váratlan támadás, veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet, terrorveszélyhelyzet, hadkötelezettség, honvédelmi munkakötelezettség, polgári védelmi kötelezettség, kötelék, raj, szakasz, század, zászlóalj, ezred, dandár, parancsnok, törzs, vezénylőzászlós, haderőnem, fegyvernem, szakcsapat, harci kötelék, harci támogató kötelék, harci kiszolgáló-támogató kötelék, szárazföldi erők, légierő, összfegyvernemi kötelék, személyi állomány, tényleges állomány, hivatásos katona, szerződéses katona, honvéd tisztjelölt, honvéd altisztjelölt, önkéntes tartalékos, hadköteles, parancs, egységes alapkiképzés.

Tematikai egység

6. Haditechnikai ismeretek

Órakeret
14 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” és a „Lőelmélet” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A fegyvertörténet legfontosabb állomásainak, a legfontosabb haditechnikai eszközök fogalmának, főbb jellemzőinek ismerete. A köznyelvben gyakran szinonimaként használt haditechnikai eszközök fogalmi elhatárolása. A Magyar Honvédségben rendszeresített fontosabb haditechnikai eszközök legfontosabb képviselőinek felismerése ábra vagy kép segítségével.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A fegyverek történetének legfontosabb állomásai. A legfontosabb újítások ismerete
a tűzfegyverek fejlődése során.
-    Tűzfegyverek csoportosítása a lövedék kilövésének módja alapján.
-    A gyalogsági és a kézifegyverek elkülönítése.
-    A lövészfegyverek főbb részeinek felismerése ábra alapján. A főbb részek alapvető feladatának ismerete.
-    A maroklőfegyverek kifejlesztése történelmi okainak, alkalmazási körülményeinek ismerete.
-    A géppisztoly, a gépkarabély, a karabély, a puska, géppuska elkülönítésének ismerete.
-    A gépkarabély főbb részeinek megismerése.
-    Puskák, légpuskák és géppuskák főbb jellemzőinek ismerete.
-    A páncélozott szállító jármű, a gyalogsági harcjármű és a harckocsi közötti különbség megértése. A harckocsik csoportosításának ismerete.
-    A légierő haditechnikai eszközei csoportosításának, alkalmazási lehetőségeiknek ismerete.
-    A Magyar Honvédségben rendszeresített fontosabb haditechnikai eszközök adatainak és működésük fontosabb jellemzőinek összegyűjtése csoportmunkában.

-    Lőfegyver, tűzfegyver fogalma, újítások a tűzfegyverek fejlődése során.
-    A gyalogsági fegyverek és
a kézifegyverek fogalma.
-    A lövészfegyverek főbb részei. A részek funkciója.
-    Pisztolyok és revolverek fogalma, kialakulásuk okai.
-    Géppisztoly, gépkarabély, karabély, puska, géppuska fogalma, a gépkarabély fontosabb jellemzői.
-    A gépkarabély főbb részei.
-    A támadó és védő kézigránát fogalma.
-    Páncélozott szállítójármű és
a harckocsi fogalma, főbb tulajdonságaik.
-    Merev szárnyú és forgó szárnyú haditechnikai eszközök fogalma, főbb tulajdonságaik.

Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei.

Kulcsfogalmak

Fegyver, lőfegyver, tűzfegyver, maroklőfegyver, pisztoly, revolver, géppisztoly, karabély, gépkarabély, puska, légpuska, géppuska, köztes lőszer, löveg, gránát, támadó kézigránát, védő kézigránát, akna, harcjármű, páncélozott szállító jármű, harckocsi, helikopter, robotrepülőgép, pilóta nélküli repülőgép, forgó szárnyú és merev szárnyú légieszköz.

Tematikai egység

7. Hadijogi alapismeretek

Órakeret
7 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A harcképtelenség ismérveinek és annak megismerése, hogy milyen esetekben illeti meg az elfogott katonát a hadifogolystátusz. A zsoldosok, a kémek és a terroristák jellemző vonásainak megkülönböztetése, a hadifoglyokkal történő bánásmód alapvető szabályainak, a polgári lakosság védelmére vonatkozó szabályok megismerése.
A Nemzetközi Büntetőbíróság feladatának, tevékenysége fontosabb jellemzőinek megismertetése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A hágai és a genfi egyezmények tartalma.
-    Annak megvitatása, hogy miért van szükség
a harcosok megkülönböztetésére.
-    Napjaink háborúinak tapasztalatai alapján
a hadifoglyokkal való bánásmód szabályozása szükségességének indokolása.
-    A XX. század történelméből merített példák segítségével a polgári lakosság védelmének indoklása.
-    Példák segítségével bemutatni a meglepő aknák alkalmazásának embertelen következményeit,
a legfontosabb nemzetközi bűncselekmények fogalmának ismerete.

-    A hadijog szükségessége, a genfi és a hágai egyezmények létrejöttének körülményei.
-    A harcos, a kém és a zsoldos fogalma.
-    A hadifoglyokkal történő bánásmód szabályai,
a harcképtelenség ismérvei.
-    A polgári lakosság védelme háború esetén.
-    A hadviselés módjai és eszközei.
-    A nemzetközi bűncselekmények fogalma, fontosabb típusai,
a Nemzetközi Büntetőbíróság.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: nemzetközi egyezmények
a hadviselés szabályairól.

Kulcsfogalmak

Hágai és genfi egyezmény, harcos, civil, hadifogoly, zsoldos, kém, hadicsel, hitszegés, meglepő akna, háborús bűn, Nemzetközi Büntetőbíróság, népirtás, emberiesség elleni bűntett, háborús bűntett.

Tematikai egység

8. Egészségügyi ismeretek

Órakeret
13 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete. Az elsősegélynyújtásról
a korábbi tanulmányok során tanultak ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

Alapvető egészségügyi és elsősegélynyújtási ismeretek elsajátítása. A döntésképesség fejlesztése a döntéshez szükséges tényezők felismerése, mérlegelése révén. A NATO harctéri egészségügyi ellátás alapelveinek megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A baleseti helyszínen végrehajtandó tevékenység lépéseinek ismerete.
-    Az eszméletlen állapot felismerésének módszerei, az eszméletlenség felismerése.
-    A légzésvizsgálat végrehajtásának képessége
a gyakorlatban.
-    Rautek-féle műfogás, tálcafogás kivitelezésének ismerete.
-    A mozgatást kizáró sérülések ismerete, fektetési módok és alkalmazásuk ismerete. Stabil oldalfekvő helyzet kivitelezése a gyakorlatban.
-    Az alapszintű újraélesztés (BLS) lépéseinek, kivitelezésének ismerete a gyakorlatban.
-    Az újraélesztés végrehajtásának ismerete automata defibrillátorral (AED).
-    Az artériás, vénás és kapilláris vérzés-ellátás szabályainak ismerete.
-    A törések és ízületi sérülések ellátásának ismerete.
-    A harctéri sérültek osztályzása fontosságának megértése, az osztályzás lényegének ismerete.
-    A NATO sebesültellátás szintjei feladatának, ellátási lehetőségeinek, helyének, a szakaszos sebesültellátás lényegének ismerete.

-    Elsősegélynyújtással kapcsolatos legfontosabb alapfogalmak.
-    Az eszmélet vizsgálata.
-    A légzés hármas érzékelése.
-    A sérültek kimentésének módszerei és szabályai.
-    Sérültek és betegek mozgatása, fektetési módok, mozgatáshoz használható alkalmi eszközök.
-    Hirtelen szívhalál, alapszintű újraélesztés, a halál biztos jelei.
-    Automata defibrillátor jelölése (AED), használata.
-    Vérzéstípusok jellemzői.
-    Artériás nyomópontok.
-    Kötözési alapelvek.
-    A csontok és az ízületek sérülései, ellátásuk.
-    Rögzítési alapelvek.
-    Sérült katonák harctéri ellátásának szabályai.
-    Az elsősegély és a szaksegély tartalma.
-    A NATO sebesültellátás
4 szintje, feladataik, helyük (ROLE I–IV.).
-    A sérültek szállításának módszerei (MEDEVAC).

Biológia-egészségtan: az emberi szervezet működése, légzés, keringés, mozgás, elsősegélynyújtás mozgásszervi sérüléseknél, újraélesztés.

Kulcsfogalmak

Sérült, beteg, időfaktor, eszméletlenség, Rautek-féle műfogás, stabil oldalfekvés, hirtelen szívhalál, újraélesztés, BLS, AED, nyomókötés, fedőkötés, szaksegély, sebesültgyűjtő fészek, első orvosi segély, ROLE I., ROLE II., ROLE III., ROLE IV., MEDEVAC.

Tematikai egység

9. Térkép- és tereptani alapismeretek

Órakeret
18 óra

Előzetes tudás

Földrajz tantárgyból a térképészet alapelvei, térképtípusok, felszínformák, a földrajzi fokhálózat és a Globális Helymeghatározó Rendszer (GPS) fogalmának ismerete.
„A Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A terep fogalmának és hatásának megismerése, továbbá a terep és alkotóelemei szerepének megértése a katonai műveletekben.
Az Univerzális Transzverzális Merkátor vetület (UTM-vetület) jellemzőinek megismerése. A földrajzi helymeghatározás során alkalmazott fontosabb koordináta- és azonosító rendszerek felépítésének és használatának megismerése a földfelszín pontjainak helymeghatározására.
A terepi tájékozódás alapfogalmainak, fő műveleteinek megismerése.
A műholdas helymeghatározó rendszerek felépítésének, elemei funkcióinak és ezek kapcsolatának megismerése. A GPS-alapú földrajzi helymeghatározás gyakorlati alkalmazási lehetőségeinek megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    A terepelemek jellemzőinek elemzése abból
a szempontból, hogy milyen hatással vannak
a katonai tevékenységre.
-     Összefoglaló táblázat készítése a különböző tájtípusok kedvezőtlen és kedvező hatásairól
a katonai műveletek szempontjából.
-    A méretarány értelmezése, a különböző méretarányú térképek összehasonlítása
a felhasználás célja szerint.
-    Topográfiai térképek értelmezése, elemzése.
-    Térképszelvények jelölésének értelmezése.
-    A tájolók és az egyszerű iránytűk közötti különbségek ismerete.
-    Térkép tájolása, fő világtájak kitűzése eszköz segítségével.
-    A földrajzi, a mágneses és a hálózati északi irányok értelmezése.
-    Álláspont meghatározása néhány módszer alkalmazásával.
-    A Földfelszín helyettesítő felületének értelmezése szemléltetés segítségével.
-    A kezdő meridián jelentőségének megfogalmazása, a dátumvonal jelentése és jelentősége a rajta történő áthaladáskor.
-    Egy adott pont UTM koordinátájának a jelentése, az alkalmazott jelölések és a felírt számok sorrendiségének magyarázata.
-    A Katonai Azonosító Rendszer (MGRS-azonosító) felépítése, értelmezése a gyakorlatban.
-    Az alkalmazott térkép méretaránya és az MGRS-azonosító pontossága közötti összefüggés értelmezése.
-    Azon tényezők felsorolása és rendszerezése, amelyek zavarhatják, vagy akadályozhatják
a GPS-jelek vételét, illetve a helymeghatározást.

-    A terep osztályozása.
-    Jellemző tájtípusok, ezek hatásai a katonai tevékenységekre.
-    A terep ábrázolása, a térkép fogalma, a domborzat, a vízrajz topográfiai térképeken.
-    A szintvonalak típusai és alkalmazásuk.
-    A térképi méretarányok és
a térképek szelvényméreteinek összefüggése.
-    Az egyezményes jelek szerepe a térképészetben.
-    A jelkulcs tartalma.
-    Térképek szelvényezése, nemzetközi világtérkép alapján történő szelvényezés (IMW).
-    A tájoló részei, alkalmazása, északi irányok.
-    Álláspont meghatározása.
-    Geoid, forgási ellipszoid, Geodéziai Világrendszer (WGS) fogalmának lényege, vetületi alapismeretek.
-    A földrajzi koordináta rendszer jellemzői.
-    Az UTM koordinátáinak jellemzői.
-    A GPS-alapú helymeghatározás elve, és gyakorlati alkalmazási lehetőségei.

Matematika: koordinátarendszerek, háromszögelés.
Fizika: viszonyítási rendszer,
a helymeghatározó rendszerek működésének alapelvei, a Föld mágneses mezője, az iránytű.
Földrajz:
a térképészet alapelvei, térképtípusok, felszínformák, a földrajzi fokhálózat és a GPS fogalma.

Kulcsfogalmak

Terep, terepelem, tájtípus, jelkulcs, szintvonal, alapszintköz, szelvényezés, IMW-szelvényezési rendszer, tájoló, földrajzi észak, hálózati észak, mágneses észak, geoid, forgási ellipszoid, WGS, UTM, MGRS, azimut.

Tematikai egység

10. Biztonságpolitikai és válságreagáló alapismeretek

Órakeret
15 óra

Előzetes tudás

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek tantárgyból a XX. századról tanultak ismerete. Földrajz tantárgyból a globalizáció jellemzőiről tanultak ismerete. A „Magyar Honvédség” című tematikai egység ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A biztonsági kihívásokkal kapcsolatos általános alapfogalmak és jellemzők megismerése.
Magyarország biztonságát fenyegető kihívások.
A NATO létrejötte, a kollektív védelem és a kollektív biztonság fogalmának megismerése, a szervezet bővítése folyamatának, feladatrendszere változásának és működése alapelveinek áttekintése.
Az Európai Unió és az európai integráció fogalmának, az Európai Unió létrejötte állomásainak megismerése, az Európai Unió bővítésének lépései napjainkig.
Az ENSZ szerepének megismerése a nemzetközi biztonság megőrzésében, létrehozásának történelmi körülményei és állomásai, az ENSZ válságkezelése, a válságreagáló műveletek jellemzőinek bemutatása.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Közös vita a biztonságpolitikával összefüggő kérdésekről.
-    A biztonságpolitikával összefüggő fogalmak rendszerezése, magyarázata és helyes alkalmazása.
-    Az aktuális nemzetközi helyzet értékelése
a biztonságot veszélyeztető és erősítő tényezők szempontjából.
-    Önálló kérdések megfogalmazása
a biztonságpolitikai problémákkal kapcsolatban.
-    A NATO bővülő szerepköre okainak ismerete.
-    Az Európai integráció.
-    Az ENSZ létrejötte okainak, történelmi hátterének értelmezése forrás segítségével.
-    Az ENSZ BT tagjainak, hatáskörének ismerete,
az állandó tagok vétójogának értelmezése és az állandó tagok összetételének okai.
-    Különböző katonai műveletek besorolása.
-    A leggyakrabban előforduló béketámogató és egyéb válságreagáló műveletek fogalmának felismerése.
-    Fontosabb ENSZ, NATO műveletek fogalmának, mandátumuk lényegének ismerete, azonosításuk forrás alapján.

-    A biztonsági kihívás fogalma, típusai.
-    A globalizáció fogalma, hatása a biztonságra.
-    Napjaink nemzetközi erőviszonyait meghatározó tényezők.
-    A biztonságot fenyegető katonai és nem katonai tényezők.
-    A hazánk biztonságát fenyegető nem katonai és katonai kihívások.
-    A terrorizmus fogalma,
a terrorizmus elleni küzdelem eszközei.
-    A NATO létrejöttének okai, működésének alapelvei, legfontosabb szervei, szerepkörének bővülése.
-    A NATO bővítésének eddigi állomásai.
-    A terrorizmus jellemző vonásai.
-    Az Európai Unió létrejötte, fejlődése.
-    Az ENSZ Biztonsági Tanács feladata.
-    Az ENSZ válságkezelésének jellemzői.
-    Válságreagáló műveletek fogalma, alapelvei.
-    Béketámogató és egyéb válságreagáló műveletek főbb típusai, jellemzőik.
-    A Magyar Honvédség fontosabb ENSZ és NATO missziói.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: szövetségi rendszerek és hadviselés különböző korokban.

Kulcsfogalmak

Biztonsági kihívás, globalizáció, globális, kontinentális, regionális, szubregionális, lokális, illegális migráció, kollektív védelem, kollektív biztonság, konszenzus, Észak-atlanti Tanács, válságreagáló műveletek, proliferáció, konszenzus, „out of area” misszió, kiberbűnözés, európai integráció, terrorizmus, terrorista, béketámogatás, békeművelet, béketeremtés, békefenntartás, békekikényszerítés, békeépítés, humanitárius segélynyújtás, nem háborús művelet, embargó, kiürítés, kimenekítés, UNFICYP, IFOR, SFOR, KFOR, ISAF.

Tematikai egység

11. Általános katonai ismeretek

Órakeret
15 óra

Előzetes tudás

„A Magyar Honvédség” és a „Biztonságpolitikai és válságreagáló alapismeretek” című tematikai egységek ismerete.

A tematikai egység nevelési-fejlesztési céljai

A harc fogalmának, fontosabb kategóriáinak, a támadás és a védelem alapjainak megismerése.
Az atom-, biológiai és vegyi (ABV) hadviseléssel kapcsolatos alapvető ismeretek elsajátítása.
A függelmi viszony, a parancs jellemzőinek, a Magyar Honvédség mindennapi működésének megismerése.

Fejlesztési követelmények

Ismeretek

Kapcsolódási pontok

-    Példák segítségével nyomon követni a harc helyének és szerepének változását a történelem során.
-    A manőver formáinak felismerése ábra segítségével.
-    A háborúk tapasztalatai alapján a harc általános törvényszerűségeinek megfogalmazása.
-    A védelem és a támadás céljának, formáinak értelmezése.
-    Ábra segítségével az alapvető harci alakzatok felismerése.
-    Az 1., 2., 3., 4. generációs hadviselés főbb jellemzőinek ismerete, elhelyezése a történelemben. A 4. generációs hadviselés különlegessége.
-    A NATO fonetikus ABC alkalmazása szavak betűzésében.
-    Az atomfegyverek elterjedését megakadályozó nemzetközi egyezmények bemutatása, napjaink problémái az atomfegyverek terjedése területén.
-    A Japánra ledobott atombombák hatásainak elemzésével a nukleáris fegyverek pusztító hatásainak bemutatása.
-    Az emberi szervezetre veszélyes fertőző megbetegedések összegyűjtése.
-    A biológiai fegyverek bemutatása, alkalmazásuk eszközei, és az ellenük történő védekezés lehetőségei.
-    A vegyi fegyverek általános jellemzői és felosztása.
-    A történelemben eddig alkalmazott vegyi fegyverek hatásainak elemzése.
-    A védekezés lehetőségeinek bemutatása az ABV-fegyverek hatásai ellen.
-    Az alegység szintű szolgálat feladatainak bemutatása, a szolgálatba vezénylés általános szabályainak értelmezése.
-    A szolgálati érintkezés szabályai szerinti élet és
a napirend jelentőségének és funkcióinak bemutatása.

-    A hadviselés változása
a középkortól napjainkig.
-    A harc és az összfegyvernemi harc fogalma és fajtái, a csapás, a tűz, a manőver fogalma.
-    A védelem és a támadás fogalma, lényege, formái.
A védelem méretei.
-    A katona gyalogos mozgása
a harcmezőn, harci alakzatok.
-    A harcterület felosztása.
-    A hadviselés generációi.
-    A NATO fonetikus ABC lényege.
-    A láncreakció, a magfúzió és
a nukleáris robbanás hatásai.
-    A biológiai fegyverek tölteteként alkalmazható mikroorganizmusok jellemzői.
-    A mérgező harcanyagok típusai, és hatásuk az élő szervezetre.
-    A védekezés lehetőségei az ABV-fegyverek hatásai ellen.
-    A függelmi viszony tartalma,
az elöljáró, az alárendelt,
a rangidős, a parancs jellemzői, a katonai érintkezés szabályai.
-    A katonai napirend.
-    Az alegység szintű szolgálat.
-    A szolgálati érintkezés szabályai.
-    A katonák jogai és kötelességei.

Történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek: háborúk, hadseregek, hadviselés különböző korokban; nemzetközi egyezmények a hadviselés szabályairól.
Fizika: a lőfegyverek működésének alapelvei,
a nukleáris fegyverek típusai, működésük alapelvei, hatásuk; sugárvédelmi ismeretek.
Biológia-egészségtan: mérgezések, fertőzések tünetei.
Testnevelés és sport: rendgyakorlatok; erőnlét, állóképesség.

Kulcsfogalmak

Harc, összfegyvernemi harc, csapás, tűz, manőver, érdekeltségi terület, hadműveleti terület, mélységi terület, közeli terület, mögöttes terület, rajállás, szakasztámpont, századtámpont, zászlóalj-védőkörlet, harci alakzatok, NATO fonetikus ABC, láncreakció, maghasadás, magfúzió, biológiai harcanyag, mérgező harcanyag, idegméreg, vérméreg, hólyaghúzó, fojtó, kábítószer, vegyi- és sugárfelderítés, ABV-védőruha, függelmi viszony, szolgálati elöljáró, hivatali felettes, szakmai elöljáró, rangidős, szolgálati érintkezés, kihallgatás, parancskihirdetés, ügyeleti szolgálat.

A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén

A tanuló
-    képes a gyakorlatban tanult alaki mozgások szabályos végrehajtására,
-    képes felidézni a magyar hadtörténelem jeles eseményeit, az I. és II. világháború magyar vonatkozásait,
-    ismeri a Hősök napját és a Magyar Honvédelem Napját, érti a fegyvernemi napok jelentőségét,
-    ismeri a túlélés és menedéképítés alapjait,
-    megismeri a lőelmélet alapjait, tisztában van a lövészet legfontosabb biztonsági rendszabályaival,
-    megismeri Magyarország honvédelmi rendszerének fontosabb elemeit, azok működését,
-    tisztában van az állampolgárok egyes honvédelemmel kapcsolatos kötelezettségeivel,
-    a honvédelem rendszerének ismeretében megérti és elfogadja, hogy mit jelent napjainkban az egyén szintjén a hazafiság és a hazaszeretet,
-    tisztában van azzal, hogy a honvédelem nem egyenlő a Magyar Honvédséggel, megismeri
a Magyar Honvédség helyét és szerepét a honvédelem rendszerében,
-    megismeri a Magyar Honvédség feladatrendszerét, felépítését, a Magyar Honvédségben rendszeresített rendfokozatokat, amelyeket képesek a gyakorlatban is felismerni,
-    a valóságnak megfelelő ismereteket, életszerű tapasztalatokat szerez a szerződéses,
a hivatásos és az önkéntes tartalékos katonák tevékenységéről, életéről, problémáiról és sikereiről,
-    megismeri a lőfegyverek kialakulásának, fejlődésének történetét és a fejlődésének okait,
a legfontosabb lőfegyverfajtákat,
-    megismeri a harcjárművek alapvető típusait,
-    megismeri a Magyar Honvédségben rendszeresített legfontosabb haditechnikai eszközöket, fontosabb tulajdonságait, továbbá képes felismerni azokat ábra segítségével,
-    megismeri a vérzéscsillapítás, az újraélesztés, a csont- és ízületi sérüléssekkel kapcsolatos alapvető elsősegélynyújtás feladatait, képes a BLS és AED egészségügyi eljárások szabályos végrehajtására a gyakorlatban is,
-    megismeri a katasztrófahelyzetben és a tömeges balesetekben szükséges elsősegélynyújtó feladatokat, valamint a katonák harctéri egészségügyi ellátási rendszerét,
-    megismeri a terep fogalmát, a főbb tájtípusok tulajdonságait és a katonai műveletekre gyakorolt hatásukat,
-    megismeri a katonai célú térképezés során alkalmazott vetülettípusokat és ezek jellemzőit,
a térképi jelkulcs fogalmát, felépítését és tartalmát, valamint a térképeken alkalmazott kartográfiai jelek rendszerét,
-    megismeri a terepi tájékozódás alapfogalmait, fő műveleteit,
-    megismeri a műholdas helymeghatározó rendszerek felépítését,
-    megismeri a hadijoggal kapcsolatos alapvető tudnivalókat,
-    megismeri a hazánkat fenyegető biztonságpolitikai kockázatokat,
-    megérti a biztonságpolitikai kockázatok függvényében a honvédelem szükségességét,
-    tisztában van Magyarország helyével és szerepével a NATO-ban és Európai Unióban,
-    megérti, hogy a NATO és az Európai Unió milyen biztonsági garanciákat jelent hazánk számára,
-    megismeri az ENSZ létrejöttének körülményeit, az ENSZ BT összetételét, a konszenzus és
a vétó fogalmát,
-    megismeri a válságkezelő műveletek legfontosabb típusait, helyüket a katonai műveletek rendszerében,
-    megismeri a Magyar Honvédség hozzájárulását az ENSZ és NATO-missziókhoz,
-    megismeri a modern hadviselés kialakulásának fontosabb állomásait és azon fontosabb jellemzőit, amelyek döntő hatást gyakorolnak a hadseregek tevékenységére,
-    megismeri a harcászattal kapcsolatos alapfogalmakat,
-    megismeri a NATO fonetikus ABC-t,
-    megismeri a tömegpusztító fegyverek csoportosítását, legfontosabb jellemzőiket, értik
a fegyverek szabályozásával kapcsolatos egyezmények szükségességét,
-    megismeri a függelmi viszony, a parancs, az elöljáró, az alárendelt és a rangidős fogalmát, érti a szolgálati érintkezés szabályainak szükségességét,
-    képes napirendet készíteni, megismeri a katonai napirend legfontosabb elemeit,
-    szert tesz olyan gyakorlati ismeretekre, amelyek segítenek fejleszteni az önfegyelmet,
a kitartást, és szert tesz olyan általános katonai műveltségre, amely segíti őt eligazodni a napi történésekben,
-    képes a tanult területekről írásban és szóban gondolatait összefüggően kifejteni, fogalmak, képek és források felhasználásával összehasonlításokat és elemzéseket készíteni.

1

A rendelet a 2010: CXXX. törvény 12. § (3) bekezdése alapján hatályát vesztette 2018. szeptember 1. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére