3393/2021. (X. 1.) AB végzés
3393/2021. (X. 1.) AB végzés
alkotmányjogi panasz visszautasításáról
2021.10.01.
Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő
v é g z é s t:
Az Alkotmánybíróság a Kúria Pfv.II.21.229/2020/5. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.
I n d o k o l á s
[1] 1. Az indítványozó jogi képviselője útján (dr. Karsai Dániel András ügyvéd) az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 27. § (1) bekezdése alapján alkotmányjogi panasszal fordult
az Alkotmánybírósághoz. Indítványában a Kúria Pfv.II.21.229/2020/5. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és annak – a Fővárosi Törvényszék 54.Pf.630.334/2020/15. számú ítéletére, valamint a Pesti Központi Kerületi Bíróság 22.P.104.568/2013/335. számú ítéletére kiterjedő hatályú – megsemmisítését kéri az Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdésének és XXVIII. cikk (1) bekezdésének a sérelme miatt. Indokoltnak tartaná továbbá az indítványozó a vizsgálat hivatalból történő kiterjesztését az Alaptörvény XVI. cikkére is.
az Alkotmánybírósághoz. Indítványában a Kúria Pfv.II.21.229/2020/5. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és annak – a Fővárosi Törvényszék 54.Pf.630.334/2020/15. számú ítéletére, valamint a Pesti Központi Kerületi Bíróság 22.P.104.568/2013/335. számú ítéletére kiterjedő hatályú – megsemmisítését kéri az Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdésének és XXVIII. cikk (1) bekezdésének a sérelme miatt. Indokoltnak tartaná továbbá az indítványozó a vizsgálat hivatalból történő kiterjesztését az Alaptörvény XVI. cikkére is.
[2] Az alkotmányjogi panasz alapjául szolgáló ügy lényege szerint a bíróság első- és másodfokon is az indítványozó volt feleségét, az édesanyát jogosította fel a házasságuk alatt, 2011-ben született gyermek tekintetében a szülői felügyeleti jog gyakorlására. A Kúria megállapította, hogy az ügyben felülvizsgálati eljárás lefolytatására nincs lehetőség. Egyrészt, mert a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 271. § (3) bekezdés c) pontja alapján a gyermek elhelyezése és a kapcsolattartás szabályozása iránti ügyekben nincs helye felülvizsgálatnak, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a másodfokú bíróság helybenhagyta. Másrészt a kérelem a kapcsolattartás pótlását érintő részében nem felelt meg a régi Pp. 272. § (2) bekezdésébe foglalt követelményeknek.
[3] Az indítványozó ezt követően fordult az Alkotmánybírósághoz. Kérelmének az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdése sérelmére vonatkozó indokolása szerint sem az első-, sem a másodfokú bíróság nem indokolta meg megfelelő módon, hogy a szakértői véleményeket és az egyéb bizonyítékokat milyen szempontok szerint vette figyelembe vagy rekesztette ki a bizonyítékok köréből. A szakértői bizonyítás kiegészítésére, megismétlésére vonatkozó indítványok elutasítását a bíróság nem indokolta, valamint a bíróság az indítványozott bizonyítások jelentős részét elutasította vagy a felkínált bizonyítékokat a mérlegelésből kirekesztette. A bíróság így nem került olyan helyzetbe, hogy megfelelően tudta volna értékelni a gyermek érdekeit. Az indokolási hiányosságok mellett az indítványozó azt is sérelmezi, hogy a másodfokú bíróság nem tartott tárgyalást, ami hátrányos helyzetbe hozta őt a bizonyítás tekintetében és a fegyveregyenlőség sérelmével járt. Az indítványozó szerint a fentiek az Alaptörvény VI. cikk (1) bekezdése által garantált családi élethez- és kapcsolattartáshoz való jog kiüresítését eredményező eljárás lefolytatását is jelentik. E cikk sérelmét okozta az indítványozó szerint az is, hogy a bíróság ugyan megállapította, hogy személyiségjegyei alapján az indítványozó alkalmasabb a gyermek nevelésére, mégis annál a szülőnél helyezte el a gyermeket, akinek a magatartása a kapcsolattartás akadályozására és összességében az apa-gyermek kötődés felszámolására irányult.
[4] 2. Az Alkotmánybíróságnak az Abtv. 56. §-a alapján mindenekelőtt azt kellett megvizsgálnia, hogy az alkotmányjogi panasz a befogadhatóság törvényi feltételeinek eleget tesz-e.
[5] A Kúria végzését a jogi képviselő a rendelkezésre álló elektronikus letöltési igazolás szerint 2021. február 11-án vette kézhez, a panaszt pedig 2021. április 9-én érkeztette az elsőfokú bíróság. A panaszt ennek alapján kétségkívül az Abtv. 30. § (1) bekezdésében meghatározott hatvan napos határidőben nyújtották be. A jogi képviselő a meghatalmazását csatolta. A kérelmező alkotmányjogi panasz benyújtására indítványozói jogosultsággal rendelkezik, érintettsége – mivel a támadott végzéssel lezárt eljárásban alperes volt – fennáll, és Alaptörvényben biztosított jogok sérelmét állítja.
[6] A rendes jogorvoslattal nem támadható kúriai végzés az eljárást befejező egyéb döntésnek minősül, amely alkotmányjogi panasszal támadható. Az Alkotmánybíróság jelen ügyben is kiemeli azonban a következőket: „az Ügyrend 32. § (1) bekezdése értelmében az Abtv. 27. §-a szerinti alkotmányjogi panaszok esetében a jogorvoslati lehetőség kimerítésének a kötelezettsége nem vonatkozik a felülvizsgálatra mint rendkívüli jogorvoslatra. Az Abtv. 27. §-a szerinti alkotmányjogi panasz ezért a jogerős döntéssel szemben akkor is benyújtható, ha törvény felülvizsgálati indítvány benyújtását is lehetővé teszi, de az indítványozó ezzel a lehetőséggel nem él. Ha azonban az indítványozó a felülvizsgálat lehetőségét kimeríti, a rendkívüli jogorvoslati eljárásban hozott döntés tartalma az Alkotmánybíróság eljárására is kihat. Ha ugyanis a felülvizsgálati indítvány érdemi elbírálásra alkalmas, azt a Kúria érdemben vizsgálja, az Alkotmánybíróság a felülvizsgálati eljárásban hozott döntést a jogerős döntésre is kiterjedően vizsgálhatja. Abban az esetben azonban, ha a Kúria azt állapítja meg, hogy a felülvizsgálati eljárás lefolytatására nincs lehetőség, az Alkotmánybíróság a Kúriának ezen nem érdemi döntésén keresztül az ügy érdemében hozott jogerős döntést csak két esetben vizsgálhatja. Akkor (i) ha az indítványozó a jogerős döntést a felülvizsgálati indítvánnyal egyidejűleg – az Abtv. szerinti határidőben – alkotmányjogi panasszal is megtámadta, vagy (ii) ha a Kúria végzését mérlegelési jogkörben hozta meg, amely mérlegelés eredményére az indítványozónak bizonyosan nincs ráhatása [Ügyrend 32. § (4) bekezdés, az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény 26. § (1) bekezdésének és 27. §-ának, valamint az Alkotmánybíróság Ügyrendje 32. §-ának egységes értelmezéséről szóló 1/2019. (XI. 25.) AB Tü. állásfoglalás I/5. pont].” {3223/2021. (V. 28.) AB végzés, Indokolás [15]–[16]} Jelen ügyben a felsorolt esetek egyike sem áll fenn: az indítványozó a jogerős döntést határidőben nem támadta meg alkotmányjogi panasszal, a Kúria pedig a felülvizsgálat kizártsága és a felülvizsgálati kérelem tartalmi hiányosságai miatt állapította meg, hogy a felülvizsgálati eljárás lefolytatására nincs lehetőség. A kifejtettek miatt az első- és másodfokú döntés vizsgálatára jelen eljárásban nincs mód.
[7] Megállapítható azonban az is, hogy a panasz a Kúriának az Alkotmánybíróság által vizsgálható Pfv.II.21.229/2020/5. számú végzésével kapcsolatban semmilyen indokolást nem tartalmaz. Az indítványozó kizárólag az első- és a másodfokú ítélettel összefüggésben terjesztett elő alaptörvény-ellenességre vonatkozó érveket. Arra vonatkozó érvelés hiányában viszont, hogy kifejezetten a Kúria végzése miért ellentétes az Alaptörvény felhívott VI. cikk (1) bekezdésével és XXVIII. cikk (1) bekezdésével, a kérelem nem felel meg határozottság Abtv. 52. § (1b) bekezdés e) pontjában írt követelményének. A határozott kérelem hiánya miatt a panasz érdemi elbírálására nincs lehetőség.
[8] 3. Mivel a kifejtettek szerint az alkotmányjogi panasz nem felelt meg az Abtv. 52. § (1b) bekezdés e) pontjának, az Alkotmánybíróság azt az Abtv. 56. § (1)–(3) bekezdése alapján eljárva, az Ügyrend 30. § (2) bekezdés h) pontja alapján visszautasította.
Budapest, 2021. szeptember 21.
|
Dr. Dienes-Oehm Egon s. k., |
|
|
tanácsvezető alkotmánybíró |
|
|
|
|
Dr. Hörcherné dr. Marosi Ildikó s. k., |
Dr. Salamon László s. k., |
Dr. Szabó Marcel s. k., |
előadó alkotmánybíró |
alkotmánybíró |
alkotmánybíró |
|
|
|
|
Dr. Szalay Péter s. k., |
|
|
alkotmánybíró |
|
Alkotmánybírósági ügyszám: IV/935/2021.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás